Mobiliseer Zware brand in Den Haag AMERIKA DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nog steeds hevige storm in Spanje Nog steeds kabinetscrisis te Vichy Schoolgebouw verwoest Verduisteren 5.40 uur ZATERDAG 4 JANUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11384. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. üifgOvr cfer N V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Hoe laag staat 'ie Zou Het nog zomer worden Al wijst de thermometer nauwkeurig het aantal vorstgraden uit, aan voorspellingen waagt dit instrument zich niet '(Foto Pax-Holland) Windkracht tot 80 km per uur. De hevige storm, die sedert den vroegen morgen van Donderdag in geheel Spanje woedt, en waarover wij in ons blad van gisteren uitvoerig berichtten, heeft ook in Madrid veel schade veroorzaakt. Tal van personen liepen verwondingen op. Het tramverkeer was in een deel van de stad voor langen tijd onderbroken. Bovendien werdén talrijke gehouwen beschadigd. Door den zvvaren sneeuwval zijn alle passen in het Guadamarra- en het Somo- sierra-geborgte geheel onbegaanbaar ge worden. Madrid is hierdoor van het ver keer met het Noorden verstoken* aangezien ook het.spoorwegverkeer naar Noord-Span- je slechts tot Villalba, plrn. 30 km van Madrid verwijderd, kon worden in gang gehouden. Een aantal sneeuwploegen en een me nigte sneeuwruimers zijn van Madrid en andere plaatsen uit, gezonden om de berg passen vrij te maken en den reizigers in de ingesneeuwde treinen hulp te verleenen. Naar het meteorologisch instituut te Ma drid meedeelt bereikte de storm op een aantal plaatsen een snelheid van 60 tot 80 km per uur. Engeland's raad aan Joego-Slavië Naar aanleiding van de reis van den Bulgaarschen minister van bui- tenlandsche zaken, Filof, naar Wee- nen, heeft de Londensche radio zich gehaast aan de regeering te Belgrado den raad te geven de algemeene mobilisatie af te kondigen. Maar de propagandistische en diplomatieke druk van Engeland zijn tot misluk king gedoemd, aldus D.N.B. In diplomatieke kringen te Belgrado fluit men de mogelijkheid^ niet uit, dat Fi lof te Weenen politieke besprekingen voert. Het Joego-Slavische blad de „Vr&me" meent, dat deze besprekingen van positieve betee- kenis zullen zijn voor een steeds nauwer sa menwerking, tusschcn Bulgarije en de asmo- gendheden. Het blad legt verband tusschen deze reis en het diplomatie'k-militaire offen sief, waarmede de asmogendheden het nieu we jaar ingetreden zijn. Duitsche critiek op een Joego slavische persstem. Onder 'het opschrift „Satyrspel in Lai- bach" houdt de „Völkische Beobachter" in Weenen zich bezig met een Nieuwjaarsarti kel van het Joego-Slavische kerkelijke blad in Laibach „Slo Venec", hetwelk aldus de „Völkische Beobachter" zeer merkwaardige conclusies bevat. Het te Laibach verschijnende blad 'had nl. beweerd, dat de komende vrede geen vrede van het verstand en de gerechtigheid, maar een vrede van geweld en willekeur zal zijn en daarom ook niet lang zou kunnen duren, omdat de kleine volkeren zich niet meer la ten onderdrukken en omdat deze vrede de economische harmonie in de wereld zou ver storen. Volgens de „Slovence" zou slechts een „overwinning der democratie" begeerens- waardig zijn. Wij zijn niet gewend met kanonnen naar musschen te schieten, aldus de Weensche „Völkische Beobachter", maar wij vinden het wel zeer merkwaardig, dat juist een blad in Joego-Slavië van een ongestoorde economi sche harmonie spreekt, aangezien men zon der de handelsverdragen met; Duitschland en Italië niet verder zou komen. Er zijn echter aldus vervolgt de „Völkische Beo bachter" in alle zoogenaamde democratische landen altijd „prinzipienreiter" geweest die liever op een liberale manier verhongeren dan planmatig of autoritair te worden geor ganiseerd. Deze zeldzame vrijheidsliefde mag de „Slovenec" rustig verder huldigen, want er moeten altijd aanhangers van „gis teren" zijn om de vorderingen beter te kun nen constateeren. BOGDAN FILOFF, Bulgaarsch minister van buitenlandsche zaken. (Foto eigen archief.) Clandestien slachten in DUITSCHLAND ZEER ZWARE STRAFFEN. De buitengewone rechtbank in Mecklen- burg-Schwerin veroordeelde twee slagers en een keurmeester tot zes en een half, resp. vier en twee en een half jaar gevan genisstraf, boeten van 4.100 tot .10.00 mark en schadevergoeding van 50.000 mark, om dat zij 362 varkens, 22 runderen, 30 kalve ren en 6 schapen in het geheim geslacht hadden. FRANKRIJK Thans treedt minister BAUDOIN af DUITSCHE PERS WORDT ON GEDULDIG. De staatsminister In het minister- presidium, Paul Baudoin, heeft, naar officieel uit Vichy wordt gemeld, zijn ontslagaanvrage ingediend. Maarschalk Pétain heeft dit ver zoek ingewilligd. De politike toestand te Vichy blijft duister en volkomen betrouwbare berichten om trent de spanningén die eerst Lava! en thans Baudoin van het politieke tooneel deden verdwijnen, zijn niet te krijgen. Zeker is wel, dat Laval naar de meening van Pétain en diens raadgevers te ver was gegaan in zijn streven tot samenwerking met de Duitsche autoriteiten. De inwendige crisis in Frankrijk is dan ook terug te brengen tot de vraag: samen werking met of mokkend verzet tegen Duitschland. De „Völkischer Beobachter" zegt het in een artikel van gisteren zeer duidelijk: „De Franscheji zullen nog vele bittere ervaringen moeten opdoen, omdat zij weigeren uit het gebeurde de noodige gevolgtrekkingen te ma ken. Zij moeten echter voortmaken." Te Berlijn steekt men niet onder stoelen of banken, dat men van Duitsche zijde te leurgesteld is over het verbreken van het veelbelovend contact dat met den vorigen minister van buitenlandsche zaken Laval was verkregen. Men hecht- 4e Berlijn groote waarde aan een Duitsch-Fransche samen werking in het nieuwe Europa en betreurt het dat de reeds lang slepende regeerings- crisis te Vichy een verdere vreedzame uit bouw der betrekkingèn verhindert. Nieuwe vliegtuigtypen in ENGELAND Luchtmacht grooter dan ooit. Lord Beaverbrook heeft bekend gemaakt, dat Engeland op het oogeriblik twee nieuwe types bommenwerpers en een nieuw jacht vliegtuig bouwt, aldus meldt U.P. uit Lon den. Dit zijn een bommenwerper van het type „Manchester", een groote viermotorige bommenwerper „Stirling" en een groote tweemotorige jager „Wlhirlwind". Engeland heeft thans meer vliegtuigen dan ooit tevoren in actieven dienst en liet heeft er meer dan/ ooit in reserve, aldus Beaverbrook. De school zou juist Maandag a.s. na de Kerstvacantie wor den heropend. In het oude gedeelte van de Haagsche binnenstad, de wijk tusschen Westeinde en het Kortenbosch heeft gisteravond een zware uitslaande brand gewoed. Omstreeks 10 uur ontdékten de inwonende broeders van de St. Vincentiusschool. Westeinde 99, dat aan de achterzijde van dit gebouw, uit komende aan het Kortenbosch, brand was uitgebroken op de eerste verdieping in een der lokalen van de lagere school-afdeeling. De brandweer was spoedig met twee mö- torspuiten ter plaatse, doch het vuur bleek zoo hevig te zijn, dat reeds op dat oogen- iblik. wel vaststond, dat het, blusschings- werk geruimen tijd zou vorderen. Boven dien was de binnenplaats bij dit gedeelte van het groote gebouw niet toegankelijk voor ladderwagens, terwijl bij het trappen huis de brandhaard uiterst moeilijk door de brandweerlieden kon worden benaderd. Een groot aantal slangen werd van verschillende kanten op de vuurzee gericht en geweldige mas sa's water werden daarin geworpen, -doch de inventaris, grootendeels be staande uit schoolbanken, houten kasten, voorraden boeken enz. be vatte zooveel brandbaar materiaal, dat de vlammen weldra door de ramen naar buiten sloegen en te vens de plafonds en op deze wijze de hooger gelegen verdieping aan tastten. Hiertoe werkte vooral me de het feit, dat de plafonds met ge luiddempend, doch geenszins brand vrij materiaal waren bekleed. Toen eenmaal de tweede verdieping ïn vlammen was gehuld werd de vuurzee, thans gevoed door een groote verzameling materiaal van de Sjloyd-afdeeling, die op deze verdieping was ondergebracht, zoo fel, dat tenslotte, ondanks den met de uiterste krachtsinspanning voortgezetten strijd on zer brandweer ook het dak niet te hou den bleek. Een fantastisch rood schijnsel kleurde de lucht in de omgeving en een* aanhou dende vonkenregen verspreidde zich over de daken van-de omliggende woningen. Met hevig gekraak stortte het dak .van het groote gebojuw in de vlammenzee. De bewoners van de aangrenzende wo ningen hadden zich inmiddels in veiligheid weten te stellen. Een belangrijk gedeelte van het schoolge bouw brandde uit. De aangerichte schade viel gisleravoiid nog niet te ramen. De school zou Maandag a.s. na de kerst vacantie worden heropend, doch het slaat Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 49 uur wel vast, dat. althans de lagere schooiafdee ling een ander onderdak zal moeten zoe ken. Omtrent de oorzaak van den brand valt nog niets niet zekerheid te zeggen. De nablussching duurde na middernacht nog geruimen tijd voort. Overstrooming hg zeven graden vorst Da schutsluis in da Hoogeveensche vaart te Echten werd geheel in het ijs gezet, toen het water de omgeving met e«n wintersch kleed overdekte tengevolge ven het verstopt geraken van den stroomduiker door het arondüs (Foto Pax-Holland) gaat eenheidsschepen bouwen ROOSEVELT ONTHULT GEWELDIG BOUWPROGRAM. Roosevelt heeft op de persconferen tie verklaard, dat op het oogenblik zooveel scheepstonnage tot zinken wordt gebracht, dat bij het einde van den oorlog in de geheele we reld waarschijn lijk een gebrek aan vrachtschepen zal bestaan. Roose velt heeft derhalve besloten een aanvang te maken met een bouw programma van tweehonderd koop vaardijschepen en hiervoor nieuwe scheepswerven te doen bouwen. Roosevelt raamde de kosten van dit pro gramma op 300 350 millioen dollar en deelde mede, dat hij uit het.fonds, dat hem het vorige jaar ter beschikking is gesteld een bedrag van 36 millioen dollar voor het beginnen van den bouw van de scheepswer ven' heeft geschonken. De nieuvve schepen zullen geheel volgens een standaardmodel worden vervaardigd en Roosevelt hoopt, dat men binnen een jaar met de voltooiing kan beginnen. Het betreft hier, aldus verklaar de Roosevelt verder, een zeer leclrjk uit ziende plomp scheepstype in den vorm van een langwerpige tank. Men zal alle onder- deelen in de staalfabrieken vervaardigen en de werven alleen gebruiken om deze on derdeden aan elkaar to lasschèn. Ieder schip zal ongeveer een inhoud van 7500 b.r.t. hebben. Op een vraag, of hij hiervoor voldoende staal ter beschikking heeft, antwoordde Roosevelt, dat hij geloofde dat de tegen woordige productie hiervoor voldoende is. Wat echter de bcwapeningseischen betreft, zoo vreesde hij, dat men binnenkort een plan tot het verhoogen der staalproductje ernstig in overweging zou moeten nemen. Roosevelt deelde verder mede, dat déze schepen eigendom van de regeering zul len blijven en door de federale scheepvaart autoriteiten beheerd zullen worden. Op een vraag, of dit bouwprogramma in het be lang van Engeland is opgesteld, weigerde Roosevelt antwoord te geven. Het bericht in de Noord-Amcrikaansche bladen van Vrijdagochtend, dat de nieuwe Engelsche ambassadeur Lord Halifax het afstaan van nog meer torpedojagers aan Engeland zal cischen, noemde Roosevelt een krantenverzinsel. Évenzoo dementeerde Roosevelt het bericht, dat de Vcreenigde Staten torpedojagers aan Mexico zouden leveren. Nieuwe botsingen tusschen Thailand ca Indo China Volgens uit Hanoi onlvangen berichten hebben zich de laatste dagen nieuwe botsin gen tusschen Thailandsche en Indo-Chinee- sche patrouilles voorgedaan en wel aan de oevers van .de Mekong en langs de grens van Kambodsja. Op 31 December is bij een schietpartij een Franscli officier licht ge wond. een Thailandsch vaartuig werd bij Nong-Thav door Fransche machinegeweren beschoten. Op 1 Januari werd een Inheem- sche schildwacht aan de grens van Kam bodsja gewond. De Fransche grenspost te Honei-Say werd levendig beschoten. Een Thailandsch vliegtuig, dat over de grensrivier de Vientrane vloog, wierp Anti- Frans che pamfletten uit. Thailandsche ar tillerie hééft Bannaptsoem, 8S0 kilometer van Savanathet, beschoten. IJSGANG IN DE RIVIEREN. De hoofdingenieur directeur van den rijks waterstaat in de directie bovenrivieren te Arnhem verzoekt piede te deelen, dat in ver band met den ijstoestand op de rivieren dé betonning van en de wrakaanduidingen op de Waal, de Boven-Merwede, den Nederrijn, de Lek en den Gelderschen IJsel zijn weg genomen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1