Op welke basis, bieten aan te koopen? Uit Alkmaar Zangers zullen niet zwijgen Maandag 6 Januarf 1941 Tweede blad SCHAGEN BURGERLIJKE STAND Geborgen: Nico Dirk, zoon van Willem Cornëlis van Geelen en van Maria Bas; Ge rardus Petrus, zoon \an Gerardus Does en yan Maria Laan. Overleden: Anthonius Stierp, 42 jaar, echt genoot van Guurtje Hes (woonplaats Den Helder); Kaatje Deuts, 80 j., weduwe van Isaac Dorlijn (woonplaats Den Helder). POLITIE. Gevonden: een ceintuur, een paar leeren handschoenen, een armband en een paar kinderwantjes. Verloren: een bruin taschje, een paar re- genpijpen, een broodkaart, een pantoffel, een handwarmer van een fiets, en eenige handschoenen en wanten. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen gedurende de maand December 1940: Elisabeth G. Jansen, H 21. van Nieuwe Niedorp; Theodora C. Grootendorst, D 136, van Den Helder; Hermanus H. A. Groet, C 118, van Alkmaar; Hendrik de Pater, lE 34 van Haarlem; Johannes A. Schilder, !A 23, van Castricum; Neeltje Vriesman, B 15, van Zijpe; Neeltje Blaaubocr, H 24, van Nieuwkerk; Jacobus Dongelmans, B 168, yan Leimuiden; Gerarda E. Starreveld, C 183, van Alkmaar; Johannes Naber, K 6, van Zijpe; Cornelia A. Bakker, E 89, van Hilversum; Jan van der Mije, D 14, van Zandvoort; Theodorus Bruin, D 103, van Harcnkarspel; Jacob Oudkerk en gezin, F 3, van Den Helder; Jan Smit en gezin, E 125, van Den Helder; Jan van den Heuvel en gezin, F 7, van Den Helder; Salamon Coltof en gezin, C 15, van Den Helder; 'Adrianus H. Snijder en vrouw, C 142, van Den Helder; Antonius J. Hasebos en gezin. 'A 102, .van Den Helder; Hendrik C. Her mans en gezin, II 29, van Den Helder; Ka reis Kwast, E 140, van k>en Helder. Vertrokken personen geduren de de maand December 1940: Heinrlch L.. Wessel van A 101 naar Hoorn, Zon 7; Theodora M. Jansen van H 21 naar Nieuwe Niedorp, Westerweg C 66; 'Aaltje Langereis van E 171 naar Zijpe, Ruigeweg F 3; Jan Raven van F 19 naar Maartensdijk, Dr. II. Th. 's Jacobslaan 31 Wilhelmus F. Heisterkamp en vrouw van 'A 142 naar Hoorn, Gouw 9; Sander Wem- menhove van F 20 naar Amsterdam, M. H. Trompstraat 21; Gerardus W. Poiesz van B 6 naar Sneek, Scharnestraat 23; Geer- 'truida J. van den Berg van C 14 naar Til burg, Oudé Dijk 1. IJSWEDSTRIJDEN. Wederom ligt een ijszondag achter ons en velen hebben deze gelegenheid aange grepen om de gladde ijzers onder te bin- den. Op de Schager Ijsbaan had een korte- haanwedstrijd plaats, waarvoor zich 16 deelnemers hadden - aangemeld. Er werd fel gekampt en men kreeg vele spannende ritten te aanschouwen voor het 'einde kwam. De uitslag was als volgt: le prijs Goed. Oudesluis, f 25.—; 2e prijs Nijboer, Medemblik f 15.—; 3e prijs Manneveld, St, Maartensbrug, f 7.50; 4e prijs A. Muskee, Enkbuizen f 2.50. Zaterdagmiddag was er een estafettewed- strijd voor jóngens. Ook hier werd een felle strijd geleverd. Eerste werden P. Tolle. Chr. Bakker, P. Vcrra en T. Roep. Met de tweede prijs gingen P. Bontes, A. Blaau- boer. G. Schouten en KI. Roos strijken, terwijl de derde prijs ten deel viel aan H. de Boer. P. Koning, J. Vlaming en O. de Graaf. Er waren .maar liefst 40 deelnemers, een bewijs dat. de klacht van het bestuur over £te weinig belangstelling heeft ihholpen! HUIS VERKOCHT. Het huis. bewoond door den heer Pilon aan het Plantsoen, eigendom van den heer J. 'Raven, is. onderhands' verkocht aaji den heer S. Biersteker te Heiloo. KOEGRAS JULIANADORP. DISTRIBUTIEDIENST OP HOOGSPANNING 10 Januari uitreiking der nieuwe bonnen. Zooals men reeds gelezen heeft, zijn er di verse nieuwe bonnen o.p komst, die nog in deze maand aan de betrokkenen afgeleverd moeten worden. Ook in Den Helder en dus Julianadorp, is dit het geval. Van den leider van de# Distnbutiedxenst den heer Everards, vernemen wij, dat thans een geheel nieuw systeem van uitreiking zal plaats vinden, een systeem, dat volkomen af wijkt, van het tot nu toe gevolgde. in totaal worden een 10-tal bescheiden uit gereikt. De moeilijkheid is evenwel., dat niet ïeder- 1 een deze 10 kaarten in ontvangst neemt. De een komt hiervoor en de ander daarvoor in aanmerking. In totaal zijn er namelijk 6 ver schillende groepen, die ieder-dus hun eigen kaarten krijgen. Men begrijpt, dat het een onbegonnen werk zou zijn deze kaarten uit te. reiken aan de balie van het Distributiebureau. Het was dan mogelijk, dat iemand, die bijvoorbeeld met 8 stamkaarten\ kwam een 70-tal kaarten m ontvangst moest nemen. Dit zou het werk van den Dienst hopeloos desorganisceren. Vandaar het nieuwe systeem. Reeds nu is het personeel van het Bureau bezig enve loppen te vullen met de bescheiden. Is de datum aangebroken, waarop een der groe pen haar kaarten moet afhalen, dan heelt men niets anders te doen dan aan de balie zijn stamkaart te toonen, waarna men een gevulde envelop ontvangt, waarin zich het complete „dossier" bonnen bevindt. Inder daad een even doeltreffende als handige ma nier. Het behoeft geen betoog, dat er een zeer eroote hoeveelheid werk verzet Aioet worden doorgiet personeel. Men hoopt echter zoo snel te kunnen- werken, d'at 10 Januari een aan vang met; de uitreiking kan worden gemaakt. Zij nog vermeld, dat.door Bureau Bevol king eveneens medegewerkt wordt mét de verstrekking van namen en adressen. WIERINGERWAARD Burgemeester Kaan dijkgraaf (Foto eigen archief.) Met ingana van 1 Januari jj. is de heer Daan Kaan benoemd als Dijk graaf van den Polder Wieringer- waard. De heer P. Visser Az. heeft gedu rende drie maanden als waarne mend dijkgraaf gefungeerd. Bond van Zangkoren gaat niet bij de pakken neerzitten. ZANGERSFEEST 1941 TE HOORN. De Bond van Zangkoren in N. Holland hield gisteren zijn algemeene vergadering in café „Centraal" te Alkmaar, onder leiding van den heer P. J. Mink te Warmenhuizen. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom tot de niet talrijke aanwezigen. Het is voor de vereenigingen een slechten zomer geweest, dus ook voor den Bond. Het aantal leden der vereenigin gen en daardoor ook van den Bond liep door allerlei omstandigheden terug. Met meer gpeden wil zou het echter beter gegaari zijn. De belangstelling voor de koorzang is ver minderd, ongetwijfeld tengevolge van het geen door gramofoonplaten en radio wordt geboden. Hoort men iemand zingen, dan blijkt veelal dat een goede stem niet goed gebruikt wordt. Men zou goed dogn, zich aan te sluiten hij een zangverceniging. Toch ziet de voorzitter een lichtpuntje. Er ^schijnt blij kens. verschillende verslagen, eenige verbe tering te komen. I-Iet bezoek van uitvoerin gen wordt beter en ook het toetreden van nieuwe leden gaat voort Het is een goede oplossing .dat de zang- verecnigingen samenwerken met muziek verenigingen bij het geven van uitvoerin- gen.Dan vullen zij elkaar aan. Men wil te veel „vangen". Spr. betreurde, dat er nog te veel door verschillende instanties van; de uitvoerin gen moet worden „gevangen". Het Buma- tarief is niet hoog, maar voor de kleinere vereenigingen niet te betalen, 7.50 15 auteursrecht voor een tooneelstukje is ook veel te veel. Het zou heter zijn, als men meer medewerking ontving van die in stanties door het goedkooper of gratis te doën. Spr. heeft tot zijn genoegen meer be langstelling voor de koorzang opgemerkt, op zangdagen te Bergen en Noordscharwoude. Daar bleek enthousiasme te zijn. Spr. hoop te, dat deze opleving zich mag voortzet ten en dat de bond er de voordeelen v. mag plukken Het medemaken onzer concour sen was steeds een prikkel tot verbetering van het peil. De concentratie op het ge bied van koorzang besprekende, zeide spr., dat dit zijn goede kant kan hebben, maar wat de Bond in N.-Holland. gedaan'heeft, zal men er niet mee bereiken. Jammer dat in N.-Holland weer t.wee bonden qioeten optreden. Misschien dat er voor ons wel gelegenheid is om aan te sluiten bij een landelijke bond. Spr. hoop te, dat wij weer eens dien tijd zullen krij gen dat wij twee zangersdagen kunnen houden, dan staat de Bond er niet zoo slecht voor en zal een goede toekomst te gemoet kunnen gaan. Daarvoor hebben wij de medewerking noodig van de jonge ren, wier belangstelling voor den koor zang dient te worden aangewakkerd (ap plaus). De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den heqr A. van Buren, werden goedgekeurd en vastgesteld. De beide -jurylieden die verleden jaar zijn aangewezen, zullen ook dit jaar als zoodanig optreden. De heeren Balk en Appel, hoofdbestuurs leden waren verhinderd, de eerste wegens ziekte. Jaarverslag. Het ledental van den Bond is verminderd van 18 tot 14. Het verslag sloot met een opwekking tot medewerking aan den bloei van den Bond. Aan de orde kwam de rekening 1940, welke sloot op een totaalbedrag van f 117.74, aan ontvangsten en f 122.56 uitgaven. Het kassaldo was alzóo f25.18. Namens de kascommissie rapporteerde de heer De Groot te Bergen, dat kas en boeken in orde zijn bevonden. De penningmeester gaf een toelichting, waarna do rekening aldus vastgesteld werd. De begrooling 1941, welke hierna behandeld werd, sloof op een totaal bedrag van f 155.18, met een post voor onvoorzien van f 65.18. Men besloot het abonnement op „Euphonia" op te zeggen in verband,met de financieele omstandigheden. Na eenige besprekingen werd de begrooting aldus vastgesteld. Verkiezing Hoofdbestuurslid. Aftredend was de heer A. van Bergen te Zuidscharwoude (herkiesbaar). De heer De Groot, Bergen, vroeg of nog aan zijn voorstel werd gedacht om het bestuur van 7 tot 5 leden terug te brengen. De voorzitter zeide, dat het wel in de be doeling ligt dat als iemand bedankte als be stuurslid, in de vacature niet voorzien zal worden. Het. aftredende bestuurslid werd met op éen na algemeene stemmen herkozen. Als lid van de commissie "tot nazien dei- rekening 1941 werd aangewezen de vereeni- ging te Hoogkarspel. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, de alg. vergadering 1941 te houden te Alkmaar, waar men prettig vergadert. De zangersdag. De plaats, waar de zangersdag 1941 zal worden gehouden, moest vervolgens worden vastgesteld. T.A.V.E.N.U. te Andijk stelde voor, in 1941 weer een Zangersdag te organiseeren en wel te Hoorn. Hoorn is gemakkelijk te bereiken en ligt in een rustige omgeving. Het II. B. is ook van mcening, dat de Bond de zangersdag moet handhaven. Van „Crescendo" te Noordscharwoude heeft het II.B. Vernomen, dat zij ook. voor 1941 wil trachten, een zangerscjag te organiseeren. De eigenaar van het Parkhotel wil zijn zahk gratis beschikbaar stellen, zoodat er wbinig kosten aan-verbonden zuljen zijn. De voorzitter herinnerde er aan, dat N:oordscharwoude verleden jaar het con cours zou organiseeren,' en het misschien in 1941 ook wel zal willen doen. In ver hand met de vervoersmodi i j kheden is Noord scharwoude niet zoo geschikt gelegen. Men is aangewezen op vervoer per autobus. V-De heer De Vries. Noordscharwoude. zei de. dat „Crescendo" het concours wel zal willen organiseeren, als het mogelijk is. De vervoersmoeilijkheden zijn er inderdaad.' Als het daarom niet in Noordscharwoude kan worden gehouden, zou Alkmaar vol gens spr. het geschiktst te bereiken zijn. De Parkzaal te Hoorn is wel uitstekend ge schikt. De heer De Groot. Bergen, zou, uit bet oogpunt van reclame naar Hoorn willen gaan. Eenige heeren merkten op; dat in Alk maar de concoursen geen succes zijn ge weest. Den voorzitter deed het genoegen, dat Noordscharwoude afstand wil doen van bet concours. Spr. zeide. Hoorn met de mooie zaal te prefëréeren boven Alkmaar, daar men in de laatstgenoemde plaats in de open lucht zal moeten zingen, betseen niet bevorderlijk is bij minder goed weer. De heer Kooij, Heerhueowaard. zou Noord scharwoude een volgend jaar de voorrang willen geven. De beer De Vries, Noordscharwoude. nam het organiseeren van bet concours 1942 op zich. Men besloot, het concours dit jaar te Hoom in het Parkhotel te hou den. De heer De Groot, Bergen, wilde liet con cours niet te laat houden, opdat de ver eenigingen aan andere concoursen kunnen deelnemen. De voorzitter meende, dat eind Juni niet te laat is. De heer Lek vond, dat het nu wel in 't. begin van Juni kan, omdat de voorbereidin gen nu niet zoo veel zijn, nu'de te maken nummers reeds hij de vereenigingen zijn, en juryleden zijn al aangezocht enz. Men besloot na eenige discussie, den zan gersdag in de maand Juni te houden. Rondvraag. In de rondvraag werd een opmerking ge maakt over een minder geschikt verplicht nummer van de lagere afdccling, doch de voorzitter zeide, dat de verv'anging kosten met zich brengt. Men moet er wel rekening mee houden, dat met liefde gezongen moet worden. Geprobeerd zal worden vereenigingen uit Hoorn ep omgeving als lid van den Bond te doen toetreden. Hef, aanvangsuur van het concours zal óp aandringen van den afgev. van N. Niedorp herzien worden. De heer K. de Vries dankte voor de hulde betuiging v3n den Bond bij het gouden ju bileum van „Crescendo". NIET VOOR ALLE SOORTEN DENZELFDEN PRIJS! Op basis droge stof het beste. Kort geleden, aldus het N.H. veevoeder bureau, ontvingen wij de analyse uitslag van een tweetal bietenmonsters uit dè Zijpe. Dit gaf o.m. aanleiding over het hierboven ge noemde onderwerp eens iets te schrijven. Zooals velen bekend zal zijn, werden voor veevoederdoeleinden de verschillende soor ten voerbieten verdeeld in verschillende groepen naar het droge stofgehalte. Zoo spreekt men naast de suikerbieten van voer bieten behoorende tot de groep 12 (gem. 11 pet. dr. stof), groep 14 (gem. 12 pet. dr stof), groep 16 (gem. 14 pet., droge stof) en groep 18 (gem. 18 pet droge stof). Tot groep 12 behoort bijv. Barres Strijnö, tot groep 14 Co rona, tot groep 16 Eureka, en tot groep 18 de Fricsche Rijkmaker. De voedingswaarde hangt samen met de droge stofgehalten. De ze zijn gemiddeld voor: dr. stof vert. vert. zet- ruw werk.meel- eïwif eiw. waar de voerbieten groep 18 18% 1.5 0.6 12.5 voerbieten groep 16 14% 1.2 0.5 9.5 voerbieten groep 14 12% 1.0 0.4 8 2 voerbieten groep 12 11% 1.0 0.4 7.4 Dit overzicht toont dus duidelijk aan, dat het geheel onjuist is voor De voorzitter zeide, dat het van harte ge meend was. De heer Kooij, Heerhugowaard, wilde een volgende.keer liever 's middags vergaderèn als het ledental zoo klein blijft. Hiermede zal rekening wórden gehouden. De voorzitter hoopte dat weer 's morgens moet worden vergaderd. Daarna sluiting, met de beste wenschen voor de toekomst. NIEUWE NIEDORP „HET NUT" GAAT DOOR! In de Prins Maurits heeft onder voorzit terschap van den heer P. Pluister een - le denvergadering van het. Dep. N. Niedorp van de Mij. tot Nut van 't Algemeen plaats gehad. De opkomst der leden was niet groot. Na opening werden de notulen van den secr., den heef D. Rcmpt goedgekeurd. De heer Rempt werd als bestuurslid her kozen. De rekening over 1940 was nagezien door de heeren A. Prins en P. J. Wcssels. De ont vangsten bedroegen f 921.41, de uitgaven f 927.11, nadeelig saldo f 5.70. Verslag bibliotheek, opgemaakt door Mej. T. Prins. Uitgeleend waren 1462 boeken aan 62 verschillende lezers; de opbrengst hier van bedroeg f 51.44. Aan nieuwe hoeken en onderhoud was uitgegeven f 109.68. Aan den penningmeester den heer A. Pee reboom werd hartelijk dank gebracht, even als aan de rekeningcommissie. Daarna volgde een bespreking over het winterprogramma. Een avond heeft reeds plaats gehad met als spreker de heer G. Pilger. Op 12 Januari a.s. zal een tooneelvoorstel ling worden gegeven; in Februari zoo eenigs- zins mogelijk een cabaretvoorstelling. Met het oog op de tijdsomstandigheden zal men later beslissen of nog een avond zal volgen. Na rondvraag volgde sluiting. TE VEEL EN TE KORT AANDACHT, Gistermiddag vertoonden een aantal da mes en heeren staaltjes van kunstrijden op de Rijd, onder groote belangstelling van het publiek. Een paar wielrijders, die van de ijswedstrij- dén te. Winkel kwamen en daaraan hadden deelgenomen, waren een en al aandacht voor het kunstrijden, zij schonken daardoor geen aandacht aan den weg voor hen en reden pardoes tegen het afsluithek naast den Pro vincialen weg. Zij rolden over het hek heen, doch bezeerden zich niet, zoodat het pu bliek hartelijk om het komische geval kon lachen. Met de fietsen,onder den arm hebben de kunstliefhebbers een rijwielhersteller in het dorp opgezocht. Een beetje voorzichtiger heeren en. beter opletten! ONGEVAL. Bij liet, rooien van boomen is een zeer zwa re iepenboom even verkeerd gevallen en wel op de brug van het Zaagmolenpad, welke vrij ernstig beschadigd werd. LIEVER EEN BOM? Tegen een inwoonster dezer gemeente is driemaal achtereen procesverbaal opge maakt, wegens het bij herhaling "Overtreden der verduisteringsvoorschriften, niettegen staande herhaalde waarschuwingen. Dit is de eerste maal da.t in deze gemeente iemand hiervoor is verbaliseerd. IJSWEDSTRIJDEN. Gistermiddag is op de Rijd een wedstrijd gehouden in het hardrijden voor dames. De deelname was niet groot, slechts een achttal dames hadden zich laten inschz-ij- ven. De uitslag was: 1 Rie Stammes; 2 Trien Stammes en 3 Truus Vrede. De prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen. WINKEL IJSWEDSTRIJDEN. Zondagmiddag hadden te Winkel wed strijden plaats, waaraan niet minder dan 36 deelnemers om prijzen mededbngen. Na een vinnigen strijd in de verschillende rit ten was de uitslag: 1. J. Nannis, Oudesluis; 2. G. Singer, Medemblik; 3. KI. Reijne, Bai- singerhorn; 4. C. Bood, Schagerbrug. Ondanks het koude weer was er veel pu bliek op de baan, die met spanning de ritten volgden. alle soorten van bieten dezelfde prijs te betalen. Toch gebeurt dit nog dik wijls. Betaalt, men voor voerbieten groep 18 f 18 per 1000 Kg., dan mag men berekend naar het gehalte ge middeld voor de voerbieten groep 16 dr. stof niet meer dan f 13.70, groep groep 14 f 11.78, en voor groep 12 f 10.75 betalen. De gehalten behoorende bij de aangege ven groepen zijn gevonden door het gemid delde te berekenen van de over het geheele land onderzochte monsters. Naar het gem. gehalte der bieten werden ze bij een dezer groepen ingedeeld. Neemt men dus deze gemiddelden als hasis bij prijsvergelijkingen, dan is dit natuurlijk veel beter, dan maar op goed geluk te koopen. Het blijkt even wel, da' van dezelfde soort bieten het droge stofgehalte en daarmee samenhangend de voedingswaarde n,og zeer sterk uiteen kan loopen. Dit wordt onder meer beïnvloed door de grondsoort en de tijd van rooien. Een bewijs daarvan zijn de twee bieten monsters uit de 'Zijne. Het eene monster betrof Groeningia voerbieten, beboerende tot groep 16. Het droge stofgehalte hiervan is volgens de tabellen 14 terwijl deze in het monster 19.6 bleek te zijn. Het vert. r. eiwitgehalte was 1.08 en de zetYncelwaarde 13. Betaalt men voor het gemiddelde gehalte van deze groep f 13.70 p,er 1000 Kg dan zou de bedoelde partij f 18.02 mogen kosten Het andere monster was suikervoerbieten C.B De tot deze groep behoorende variëteiten hebben normaal een droge stofgehalte van 18 terwijl (le droge stof in dit monsler lf/9 bedroeg. Het vert. ruw eiwit 0 98 en de zefmeclwaarde 13. Betaalt men voor de bie ten \an groep 18 normaal f 18 per 1000 TCg„ dan zou- men voor de bewuste partij f 17.90 kunnen betalen. Hadden wij enkele de droge stof als basis genomen, dan hadden deze bicten duurder mogen zijn dan normaal, n.1. f 19.90. Dit ver- LANGEND1JK SCHAAKMAT. Wintercomp. 1940—1941. le Klas: H. BouwensG. Keppel 1-0 K. BiermanW. Kaan 1—0 D. KoornH. Hart 0—1 C. WitsmecrDr. J. de Wit 0—1 2e Klas: V2-V2 J. OotjersM. Kuilman J. W. van LingenJ. Kroon 0—1 G. GoudsblomK. de Vries 1—0 J. BouwensK. Coppens afgebr. 3e Klas: J. Kamper—J. Knegt 1-0 J. Knegt—J. Kamper 0—1 N. v. cl. AbeclcK. Bouwens 1—0 J. HeidsmaJ. Schenk 1-0 ZUIDSCHARWOUDE. VOORLOOPIG VACANTIE. In een Zaterdag gehouden bespreking door het bestuur van Volksonderwijs niet de commissie tot instandhouding van de kleu terschool te Zuidscharwoude en de borgen is^besloten, in afwachting van liet antwoord dat van Gèd. Staterf zal worden ontvangen op het verzoek van bijna alle ouders om beschikbaarstelling van liet schoollokaal, de vacantie met een maand te verlengen, aan gezien het lokaal in café Kramer niet lan ger beschikbaar kan worden gesteld. DE VERLOTING VAN DEN BOND VAN ZANGKOREN IN N.-HOLLAND. De uitslag van (1p ten bate yan den Bond van Zangkoren in N.Holland 'gehouden ver loting was. dat de eerste prijs, een rijwiel, werd. gewonnen door no. 796. welk lot in Warmenhuizen verkocht is. 'BURGERLIJKE STAND OVER DECEMBER 1940. Geboren: Dickie, zoon van N. Bruin en S. Bobeldijk; Ali Af ra, dochter van W. Kliffen en M. Evers; Maria Lour-entia, doch ter van A. P. Brink en A. Rood. Ondertrouwd: C. Beemstcrboer en Chr. Grootjes. Getrouwd: Geenc. Overleden: Jac. Bjom, echtgenoot van J. Kist; B. Bakker, echtgenoote van Jac. Zijp. NOORDSCHARWOUDE. DECftMBER-OMZET NOORDERMARKT- BOND LAGER. De omzet van de veilingsverccnieing „Noordermarktbond" was in de maancl De cember f 91,572,78 tegen f 139.606.07 in De cember 1939. Deze achteruitgang doet wel eenigszins vreemd aan in dezen tijd van stijgende vei- lingom,zetten. De aanvoeren zijn echter aanzienlijk geringer geweest dan in De cember 1939. aangezien de prijzen thans den tuinder niet zoo bevredigen. De maxi mumprijzen zijn nu al sinds drie weken niet verhoogd, hetgeen wel teleurstellend is. De menschen wachten het nu nog maar een poosje af. De totale omzet van de N.M.B. is in het afgeloopen jaar f 2.350.000 geweest, tegen f 1.8S7.000 (met inbegrip aan ontvangen steunbedragen) in het jaar 1939. DOOR HET GEESTMERAMBACHT. Naar wij vernemen, bestaan er plannen bij de ijsclubs „Volharding" te Oudkarspel en „Nut en Vermaak" alhier om in deze week een prestatietocht dopr het Geestmer- ambaoht te houden. Verleden jaar was voor een dergelijke tocht veel belangsteling. ZIJPE ARBEIDSBEMIDDELING. Op 31 December 1940 waren bij de ar beidsbemiddeling in de Gemeente Zijpe 203 werkzoekenden ingeschreven, n.1.: 105 landarbeiders; 31 grondwerkers; 15 dijkwerkers; 12 bloemistarheidcrs; 9 tim merlieden; 6 metselaars; 5 schilders; 4 losarbciders; 2 machinisten; 2. kaasmakers; 2 zuivelarbeiders; 2 arbeiders-chaffeurs; 2 opperlieden;2 betonijzervlechters; 1 elec- tricien; 1 lijnwerker; 1 gróf-bankwerker; 1 monteur. 108 arbeiders die in het vrije bedrijf werkzaam waren, zijn door den vorst werk loos SCHAGERBRUG. BENOEMD. Mej. S. D. Kruk, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoef. schil komt doordat het vert. ruw eiwitge halte in dit monster in verhouding lot de droge stof zeer laag was. Betaalde men enkele jaren geleden voor alle soorten bieten vrijwel dezelfde prijs, de laatste jaren komt hierin verandering. Waar de verschillen in voedingswaarde bij dezelfde soort bieten evenwel nog zeer sterk kunnen uiteenloopen, verschillen die soms bij dezelf de soort nog grooter zijn, dan tusschen de groepen. Wil men dan ook zekerheid hebben van de voedingswaarde, dan is het zeer ge- wenscht, zelfs noo'dzakelijk liet drogestofge halte te laten bepalen. Wel is ook de bepa ling vert. ruw eiwit nog aan te raden, zooals bleek bij het monster voedersuikërbieten C.B. De. bepaling totaal eiwit zal men dan ook wel moeten betalen, zoodat men dan drie be palingen krijgt. Vermoedelijk zal dit dan f2.25 kosten. In het algemeen kan men de be- naling van het drogestofgehalte als voldoende beschouwen, omdat als reqel het eiwitge halte met het droge stofgehalte op en neer gaat. Het is natuurlijk noodzakelijk voor een goed gemiddeld monster van de geheele par tij te zorgen. De droge stof bepaling alleen kost slechts fl. Koopt men bijv. 10.000 K.G. bieten groep 18 voor f 16 per 1000 kg., dus ter waarde van f 160.—, en blijkt hiervan het droge stofgehal te slechts 12 te zijn, clan is deze partij bieten op grond hiervan slechts f 106.50 waard. Er wordt clan dus f 53.50 te veel voor betaald. Dit ter illustratie dat de kosten van het onderzoek vooral bij grootere partijen er zeker uitkomen. Op grond van het bovenstaande achten wij het dus zeer gewenscht de bieten te koopen en te verkoopen in ieder geval op basis droge stofgehalte. Nu krijgt veelal degene die de waterrijkste bieten verbouwt, dus de bieten met de laagste voedingswaarde, de hoogste geldelijke opbrengst per H.A. Dit komt door dat de waterrijkste bieten als regel de groot ste opbrengsten per H.A. leveren.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5