TURKIJE Twintig jaar eerlijk, toen gestolen Brand in de Jodenhouttuinen Opa pioq uit inbreken Boter en margarine gestolen Van je vrienden moet je 't hebben KIEZELSTEENEN IN PLAATS VAN VETl Achteruitgang van Atnerikaanscben staa'uitvoer en zijn naaste buren WINTERHUlPaPNEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTBESTELLER VOOR DE RECHTBANK. GEVANGENIS- STRAF VAN EEN JAAR EN ZES MAANDEN GEëlSCHT. Een postbesteller uit Hilversum, die twintig jaren lang zijn werk eerlijk en trouw had gedaan, bleek in het afgeloopen jaar plotseling diefachtig te zijn geworden. Het aantal klachten over vermissing van poststukken was na Juni 1940 te Hilversum aanmerkelijk geste gen, hetgeen voor den directeur der P.T.T. aanleiding was de hulp van de politie in te roepen om dit tot klaarheid te brengen Men maakte 'n proefpakje dat inderdaad ook ver dween en teruggevonden werd bij een der brievenbestellers, die spoe dig bekende de diefstallen te heb ben gepleegd. Gisteren moest hij zich voor de recht bank verantwoorden. Vier feiten had de officier van Justitie, rar. Bosch, hem ten laste gelegd, nl. diefstal van een polshor loge, een wekkertje, tabak en een peper muntdoosje. Ook gisteren bekende verd. de hem ten laste gelegde feiten. Verkocht had hij de voorwerpen niet. Het doosje en liet wekkertje had hij zijn dochtertje ca deau gegeven. Het polshorloge en de tabak zelf gebruikt. De ten laste gelegde feiten werden allen door de getuigen bevestigd. Een psychiater legde een belangrijke ver klaring af Hij had bij de bestudeering twee feiten gevonden, welke hem vreemd leken. Allereerst het feit, dat verdachte plotseling na twintig jaar oneerlijke daden had gepleegd en ten tweede, dat de Waarde van de gestolen voorwerpen zeer gering is en verd. ze bovendien niet had verkocht.. De dokter had zich in verbinding gesteld met twee controlecrende geneesheeren van de P.T.T., die beiden verd. onder toezicht hebben gehad gedurende geruimen tijd. Bei den verklaarden hem niet geheel toereke ningsvatbaar te achten. Volgons collega's leed hij aan plotselinge driftbuien en gedroeg hij zich vaak vreemd. Overigens luidden alle rapporten ook dat van de reclasseering over hem uitgebracht, gunstig. Gevaar voor recidive achtte de psychiater, vooral nu hij bij de posterijen ontslagen is, niet aanwezig. Treurig einde reeds voorspeld. De broer van verdachte als laatste getuige gehoord, deelde mede, dat verd. op zijn vierde jaar ernstig ziek was geweest. De dokter had zelfs alle hoop opgegeven, doch als door een wonder was hij in het léven gebleven. Toen reeds had de behandelende ge neesheer gezegd, en dat bij herhaling, dat verd. zijn leven in een krankzin nigengesticht zou eindigen, daar hij een ziekelijk brein had. De Officier van Justitie, mr. Bosch, achtte ondanks de afgelegde verklaringen verdach te toerekenbaar. Hij meende dat de gepleeg de feiten, diefstal door een ambtenaar in functie gepleegd, zeer ernstig gestraft dien den te worden, weshalve hij anderhalf jatr gevangenisstraf vorderde. De verdediger, mr. Huygens zeide, dat de meening van drie medici, die allen verdach te ontoerekenbaar verklaren, niet zonder meer terzijde mag worden geschoven. Een motief voor de diefstallen is niet te vinden. Verd. is een oppassend man zonder levens behoeften. Voordeel heeft hij nooit getrokken uit de diefstallen. Een onderzoek door een psychiater achtte spr. dringend gewenscht. Hij vroeg derhalve ontslag uit de preventieve hechtenis en terug wijzing van de behandeling naar. den rech ter van instructie, opdat alsnog een onder zoek naar verdachtes geestesvermogen kan worden ingesteld. De rechtbank verwierp het eerste verzoek doch schorschte' de behandeling der zaak voor onbepaalden tijd, opdat een onderzoek door een psychiater kan worden ingesteld. Het zwaartepunt naar zilverbons verlegd Omloop van zilvergeld iets in gekrompen. De omstandigheid, dat de Nederlandsche Bank den laatstcn tijd niet meer ieder ge vraagd bedrag aan zilvermunt heeft af gegeven en daarvoor in de plaats meer zil verbons in omloop bracht, heeft blijkbaar aanleiding gegeven tot geruchten, dat de Bank in het geheel geen zilver meer afgaf. Dit laatste is, naar het Hsb. is gebleken, volstrekt onjuist. De vraag naar zilveren munt is in de maanden November en De cember vrij sterk toegenomen en dit ver schijnsel is oorzaak geweest, dat de bank bij aanvragen van groote bedragen voor uitbetaling van loonen, enz., meermalen voor een deel zilverbons moest verstrek ken. Ook zijn er dagen geweest, dat men alleen zilverbons heeft moeten uitgeven. Toch is de voorraad zilver van de Neder landsche Bank niet onaanzionijlk, nl. ruim 18 milliocn. een bedrag, dat belangrijk grooter is dan op het overeenkomstige tijd stip van 1940. toon de voorraad ruim 10 millioen bedroeg. Ook op den Gen Mei 1940 was de voorraad lager. nl. 12.2 millioen, terwijl het bedrag op 20 Mei was terugge- loopen tot 7,3 millioen. De reden van de restrictie in de afgifte is dan ook -niet gelegen in een gcringen voorraad, maar vermoedelijk meer in de samenstelling daarvan. Het sedert het uit breken van den oorlog gevolgden systeem is geweest, om naast zilveren munt ook zilverbons in het verkeer te brengen. Voor het oogenblik is het zwaartepunt om tech nische redenen iets meer naar de zilver bons verlegd. Het zal waarschijnlijk van de verdere vraag naar ruilmiddelen afhan gen, of daarin te ecniger tijd weer verande ring zal worden gebracht. Laaiende vlammen in een twee verdiepingen hoog gebouw. Gisteravond om tien uur bemerkten voor bijgangers, dat brand was uitgebrokeu op de tweede verdieping van het pakhuis aan de Joden houttuinen 51 te Amsterdam. Per brandmelder en telefonisch werden zoowel brandweer als politie gewaarschuwd en binnen enkele oogen,blikken was de mo torspuit van de Nieuwe Achtergr. en ma teriaal van de hulpwacht Kattenburg ter plaatse. De brand liet zich aanvankelijk tamelijk ernstig aanzien. Dikke rookwolken drongen reeds door de luiken van de voor- en achter zijde van het perceel. De brandweer had eenige moeite binnen te komen. De voor deur moest worden geforceerd en alvorens het perceel kon worden betreden, moesten de rookmaskers in gebruik- worden gesteld. Hel bleek, dat de brand woedde op de eerste verdieping. Ook dc deur, die toegang geeft tot deze verdieping moest worden opengebroken. Aan de achterzijde van deze verdieping laaiden de vlammen reeds fel op, hoewel zij nog niet. naar buiten sloegen. Op deze verdieping lag hout opgeslagen. Het gelijkstraatsche gedeelte van 't pand is in gebruik als houtbewerkingsinstallatie en -schaverij, terwijl op de tweede verdieping een meubelfabriek is gevestigd. Het geheele perceel was dus van onder tot boven ge vuld met licht brandbaar materiaal. De bevelvoerder, brandmeester Roelofsen. vond bet dan ook, gezien de gretigheid waarmede de vlammen om zich heen gre pen, gewenscht het alarm „middelbrand" te geven. Hierop rukte materiaal van de hoofdwacht de Ruyterkade, n.1. een perso nen. en gereedschapswagen uit, evenals ma terieel van de nieuwe Achtergracht. Intusschen had men het vuur van twee zijden aangegrepen, n.1. met een straal via den ladder, welke de derde verdieping be streek en een tweede slang, welke binnen door werd gebracht. Op deze wijze wist men het vuur tot de tweede en de derde ver dieping te beperken. De zolder van de tweede verdieping was aan de achterzijde doorgebrand. Het gelij'^straatsche gedeelte liep belangrijke waterschade op. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in een fel brandende kachel op de eerste ver dieping. doch hiernaar wordt nog een on derzoek ingesteld. Aangifteplicht voor molestverzekeringen Nogmaals een herinnering. Van bevoegde zijde worden belanghebben den herinnerd aan het op 1 November 1940 in werking getreden besluit betreffende on derlinge molest verzekeringsmaatschappijen Artikel 2 schrijft voor, dat de bestaande, op ondcrlingen grondslag werkzame, molest- verzekeringsorganisaties zich binnen twee weken na de inwerkingtreding van het be sluit bij aangeteekend schrijven moeten aan melden bij hét departement van financiën, onder inzending van statuten en reglemen ten. Op nalatigheid in dezen is straf gesteld bij voormeld besluit. In verband hiermede wordt hun, die tot dusver met het doen van opgave in gebreke zijn gebleven, aangera den dit verzuim thans onverwijld te her stellen. Bejaard man maakte Arnhem onveilig. In den laten vond van 28 November j.1. hoorde een rechercheur van de Arnhemsche politie,, die langs de Rijnkade liep, het breken van een ruit in een woning. De politieman drong de woning, waaruit liet geluid was gekomen, binnen en daar trof hij in het schijnsel van zijn zaklantaarn een bejaarde man aan, die bezig was een bureau te onderzoeken. De aangehoudene bleek te zijn de 60- iarige H. D. L. Bi.f een nader onderzoek kwam aan het licht., dat hij zich aan een geheele reeks inbraken in de Geldersche hoofdstad moest hebben schuldig gemaakt. In verband hiermede had L. zich voor de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden. Hem was een inbraak in een pand van een handelsonderneming aan den Jansbui tensingel ten laste gelegd, alsmede een in braak in een kantoor aan de Oude Stations straat, een inbraak aan de Renssenstraat en de inbraak aan de Rijnkade. De buit was niet groot geweest. Deze had bestaan uit kleine geldbedragen, levensmid delen, schoenen enz. De verdachte gaf alleen de laatste in braak toe. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij in 1934 in Duitschland wegens diefstal, ver gezeld van zware mishandeling was veroor deeld tot twee jaar tuchthuisstraf en drie jaar eerverlies. In 1939 werd hij als vreem deling uit het Duitschc rijk gewezen. De officier van Justitie, eischte veroordee ling tot twee jaar .gevangenisstraf met aftrek. De uitspraak volgt op 21 Januari. Jeugdige dieven gesnapt. De Rotterdamsche politie heeft vier jon gelieden aangehouden, wegens diefstal en heling van boter en margarine. Het zijn de 17-jarige varensgezel M. H. W.. de 20-jarige magazijnknecht J. P., de 20-jarige fabrieks arbeider A. C. en de 28-jarige los werkman J. H. C. Dc drie eerstgenoemden maakten er hun werk van gedurende verschillende dagen achtereen pakken boter en 'margarine te stelen van een wagen, die in de Alex- derstraat stond en daar voor het pakhuis van den eigenaar B. Tims beladen werd. De boter, in totaal ongeveer 80 pond. werd door C. tegen een buitensporig hoogen prijs bui ten de distributie om aan particulieren ver kocht. Buitenml'n in Rotterdam be roofd. De officier van de Rotterdamsche recht bank eischte tegen den 39-jarigen C. A. C. en den 42-jarigen B. H. wegens be- rooving, een gevangenisstraf van een jaar. De mannen haddén in November in een café een man.. K., ontmoete met wien zij vervolgens eenige café's hadden bezocht. Toen er moest worden betaald, bleken de verdachten geen geld te bezitten. Zij hebben toen de portefeuille van K., die inmiddels was ingeslapen, genomen en daaruit be taald. Daarna hebben zij K. meegenomen en hem ergens op straat gelegd, waarna zij met modeneming van dc portefeuille, inhouden de circa f40, verdwenen. Den volgenden morgen deed K. aangifte. De portefeuille werd spoedig bij een van de daders terugge vonden. Hamsteraars kwamen van een koude kermis thuis. De gemeentepolitie te Schellinkhout, al dus de N.H.C., is een vetzwendel op het spoor gekomen, waarvan eenige menschen in den omtrek van Hoorn, die dachten een partijtje van dit. kostelijk product in te slaan, leelijk de dupe zijn geworden. Een zekere B., afkomstig uit de gemeente Schel linkhout, bood bij enkele ingezetenen van Schellinkhout vet te koop aan, verpakt in vaatjes of in blikken. Waar een ieder in dezen tijd wel wat vet kan gebruiken en waar de prijs niet al hoog was, vlogen en kele menschen hierop in, doch naderhand bleek hoe zij waren bedrogen, want welis waar bevatten de vaatjes e.d. een laagje vet, doch dit was slechts de vlag, welke de lading moest dekken, want de een trof on der het vet groene erwten aan, wat er dus nog mee door kon, een ander landbouw- zout, terwijl een notabel ingezetene uit een naburige gemeente, die liefst voor 'n dikke vijftig gulden aan vet insloeg, zich bekocht zag met een partijtje kiezelsteenen. Door de herkomst van de blikken, waar in B. het vet had verpakt, na te speuren, is het de politie gelukt, hem te achterha len. Er is natuurlijk tegen hem proces-ver baal opgemaakt. Nog kunnen wij mededeelen, dat B. voor gaf te komen namens een bekende Hoorn- sche slagergrossier, die uiteraard reeds spoedig meerdere vetliefliebbers aan zijn zaak kreeg, doch deze vanzelfsprekend moest teleurstellen, omdat hij met de ge heele zaak niets had uit te staan. Transportrijwiel beladen met brood ontvreemd. Gistermiddag kwam een bakker, die zijn transportrijwiel beladen met eén 23-tal broo- den en een fruitriihnd, op den hoek van den Willemsparkweg en de vaii Baerlestraat te Amsterdam eenigen tijd onbeheerd had ach tergelaten, tot de minder aangename ont dekking, dat dit voertuig tijdens zijn afwe zigheid ontvreemd was. Er bleef den man niets anders over dan op het bureau Leid- sche Plein mededeeling van dit onaange naam wedervaren te doen. EEN MAAND VOOR BELEEDIGING. N.S.B.-ers voor landverraders uit gemaakt. De N.S.B.-persdienst meldt: Bij vonnis van den politie-rcchtcr van Rot terdam is A. H. te Gapelle a. d. IJsel wegens het feit, dat twee met „Volk en Vaderland' colportecrende N.S.B.-ers voor „landverra ders" had uitgemaakt, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. De substi tuut-officier van justitie, mr. Wilbrcnninck. had, na een scherp requisitoir, een gevange nisstraf van drie maanden geëischt. Na de talrijke lichtere veroordeelingen in zake dergelijke beleedigingsdelicten, doet dit scherpere vonnis zien, dat thans krachtiger wordt opgetreden. russische generaals krijgen weer sabels. ITct Russische militaire orgaan, „Krass- naja Swesda" deelt mede, dat de sabel, die sedert de revolutie voor het officierskorps van het Roode Leger was afgeschaft, weder ingevoerd wordt. Een decreet van den com missaris van oorlog, maarschalk Timosjen- ko, bepaalt, dat de generaals der infanterie en der artillerie een sabel zullen dragen en de generaals van de speciale wapens, de tanktroepen, genietroepen én de luchtmacht een dolk. Met het oog op de houding, welke de Ver- eenigde Staten op het oogenblik aannemen stelt men in Duitschland uiteraard belang in de vraag, welke werkelijke hulp de Ame rikanen aan hun Engelsche vrienden kun nen verschaffen. De jongste statsitieken too- nen aan, dat in Octo'ber 461.000 ton ijzer en staal is geleverd. In September waren het 608.000 en in Augustus 654.000 ton. Als reden voor den achteruitgang van den Amerikaan scben uitvoer wordt het gebrek aan scheeps- ruimtc opgegeven. Deze getallen zijn van belang wanneer men bedenkt, dat de En gelsche staalfabrieken in het gunstigste ge val nog vijftig procent der hoeveelheden uit de vorige jaren kunnen vervaardigen, daar de toevoer van ijzererts voor negentig pro cent stil ligt. Dezo daling in de belangrijkste oorlogsproductie met precies de helft is niet te wijten aan Duitschc maatregelen, doch is reeds maanden geleden medegedeeld dooi den centralen bond van de Engelsche ijzer- verwerkende industrie. De aanvoer uit Ame rika dient dus voor het speciale doel. de ga ten in de Engelsche productie te stoppen. Wanneer het thans? niet meer mogelijk 15, voldoende hoeveelheden staal uit Amerika te betrekken, is dit een bewijs boe slecht het eiland van dit materiaal wordt voorzien en is dit tevens een vingerwijzing voor de wer kelijke situatie van de scheepsruimte. Dc daling van 654.000 tot 461.000 ton binnen twee maanden tijds vestigt tevens echter de aandacht op het feit. dat er zelfs in de Amc- rikqansche productie grenzen bestaan, die verlegd kunnen worden, resp. dat om die grenzen te verleggen er nieuwe fabrieken zullen moeten worden gebouwd, die voorloo- pig nog niet gereed zijn. Slechts een stevige kern kan tegen over zooveel problemen rustig stand houden. ANKARA HEEFT GEEN BELANG BIJ ONRUST. Een interessante brief uit Ankara in „Das Reich" houdt zich bezig met de betrekkin gen van Turkije tot zijn naburen. Turkije is in het Nabije Oosten de eenige gesloten nationale staat. Er omheen liggen allerlei gebieden, waarin een wirwar van volksgroepen en een bonte veelvuldigheid van godsdiensten en secten steeds weer mo gelijkheden tot politieke gisting bieden. Tot Turkije's buren behooren het groote Rusland en de kleine staten Bulgarije en Griekenland, de oeroude Staat Iran. de piepjonge, nauwelijks tien iaar oude staat Irak en de nog niet eens voldragen staat Svlië. En ten slotte zijn er nog Engeland en Italië, wier eilandenbezit in den Dodecane- sus en op Cvprus vlak onder de Turksche kust ligt. waardoor zij dikwerf méér in vloed op Ankara's politiek hebben geoefend dan Turkije's onmiddellijke buren. Aan de Turksche grenzen wonen Slaven. Indogermanen en Arabieren. Christenen en allerlei soorten Mohammedanen, Nestorianen Jacobieten. Syrochaldeeën enz. Geen twee de land op aarde, tegen welks grenzen zoo'n felle branding van velerlei rassen en ge loofsvormen aanslaat! Slechts een stevige vaste kern kan bo vendien nog op de grens van twee wereld- deelcn tegenover zooveel aanstormende problemen stand houden, zonder er zelfs door verstikt te worden. De .Europeesche grens van Turkije, die 400 kilometer lang is. voert voor het grootste gedeelte door Bulgaarsch en voor een klei ner gedeelte doo Grieksch gebied. Bij de verhouding van Ankara tot deze twee bu ren. kon men tot nu toe van een wissel werking spreken. Omdat de relaties niet bet revisionistische Bulgarije slecht waren, waren die met het verzadigde Griekenland goed. En omdat de betrekkingen tot Griekenland goed waren, bleven dit tot Bulgarijè slecht. De toespit sing dezer fatale wisselwerking leidde in November j.1. tot de afkondiging van den staat van beleg in de Europeesche eebieds- dcelen van Turkije. Tegelijkertijd echter wer den de eerste symptomen zichtbaar van een Turksch-Bulganrsche toenadering. Voorloo- pig beperkt deze zich nog tot bepaalde ui tingen in de pers, die bijv. aan de besprekin gen van den Bulgaarschen gezant te Anka ra. die thans in Sofia vertoeft, groote aan dacht wijdt en in dit verband de mogelijk heid van een Balkanverbond oppert. De Bulgaarsche gezant is tot nu toe nog niet naar de Turksche hoofdstad terugge keerd, zoodat men nog even moet wachten op den volgenden stap: het zoeken van di plomatiek contact tusschen Ankara en Sofia. Turkije's „groote buurman in het Noor den", de Sow jet-Unie is een factor, d'ie tel kens als Turkije de balans van zijn buiten- landsche politiek opmaakt, van groote betee- kenis is. Jarenlang behoorde Rusland op die balans tot de activa, totdat het verbond met de westelijke mogendheden in de be trekking van Ankara tot Moskou en omge keerd verkoeling teweegbracht. Sinds vijfhonderd jaren waren de betrek kingen tusschen Turkije en Iran nog nooit zoo goed als thans. Als men terugdenkt aan de eeuwenlange grensconflicten tus schen het Osmaansche rijk en zijn oostelij ke buren, dan beteekent de tegenwoordige toestand met zijn bij het verdrag van Tehe ran in 1932 nauwkeurig vastgestelde gren zen, een grooten vooruitgang. De laatste storing brachten hier de Koerden teweeg. Dit onrustige nomadenvolk van drie milli- .oen zielen, werd na den wereldoorlog bij de toenmalige grenswijzigingen in het nabije Oosten over drie landen. Turkije, Iran en Irak, verdeeld. Hun herhaaldelijke opstan digheid dwong steeds weer tot militair op treden wat dan weer tot Turksch-Iraansche grensincidenten leidde. Doch na den laatsten grooten opstand in 1929 werd de Turksch—Iraansche grens de finitief vastgesteld en de Turksche regeering deed de onruststokers voor het grootste ge deelte naar West-Anatolië, o.a. ook naar de hoofdstad Ankara, verhuizen. Sindsdien zijn de Turksche betrekkingen met Teheran zoo zeer verbeterd, dat Turkije en Iran in 1939 het pact-van-vier konden onderteekenen, waarvan ook Afghanistan en Irak deel uit maken. De betrekkingen' tot dezen derden kleinen Aziatischen staat waren, sinds Turkije zich bij het verlies van het betwiste petroleum- gebied van Mossoel had neergelegd, steeds van vriendschappelijken aard. De in den zo mer van 1940 geopende Bagdad-spoorweg heeft Ankara en Bagdad economisch en ook politiek dichter tot elkaar gebracht. Alexan- drette 's twee jaar geleden het Turksche Ha- tay geworden en daarmee werd aan den eeni gen Turkschen eisch tot revisie der vredes verdragen van na den Wereldoorlog voldaan. Weliswaar is een belartVijk percentage van de bevolking van Aleppo Turksch, maar Tur kije is niet voornemens om daaruit voor het oogenblik winst te slaan. Akara gaat niet in op de diplomatieke spe culaties, die onlangs van een bepaalde macht uitgingen, die bij onrust in het Nabije Oosten slechts belang zou kunnen hebben. Ankara weet, dat Turkije's veiligheid het beste gediend wordt door spoedige sfabili- j satie van den toestand in Syrië. Amsferdamscbe effectenbeurs Onzekere markt. Zeer geringe affaire. Meerendeels iets lage re, tegen het slot licht aantrek kende koersen. Beleggingen onregelmatig. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K, Nederland 1940 I 4 100% 100% Nederland 1940 II 4 98 9/16 98 9/16 Idem met bel. fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 89%-89 9/16 S9 5/16-S9 1 /16 Oost Indië 1937 3 91 91 Oost Indië 1937 A 3 89 88% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 8734 's Grav. '37 I 3% 93 N. HoJI. '38 3 85 N.-Holl. '38 II (33 88 R'dam '37 I. III 3% 8415/16 85% Z.-Holland 1937 3 88% hypotheekbanken. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 94 94% ÏNDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 195 197 Ned. Ind. Handelsb. A 136 13S Ned. Handel Mij. c. v. A 126% 125 AANDEELEN. INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. AK U. 113-109 106%-10a Calvé Delft c.v. A. 75 Centr Suiker Mij. 201% 201% Fokker g. A. 194 190 Lever Bros en Unilever CV.A127-126 126-128 Ned. Ford 339 310 Philips G B.v.A. 209%-209% 207-211%' Philips pref. A 142% 143% Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 31%-31% 31%-3011/16 Befh Steel c.v. A S9%-88% 88%-88 Gen. Motors c.v. A. 5415/16 54% Kennecot Copper c.v. A. 39%-39 39%-38% North. Am. Aviation rv A 18 18 Rep. Steel c.v. A. 27%-27% 27%-26% U. S. Steel c.v. A. 72%-72% 72-71% petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 257% 255% Kon. Petr. 275%-271% 271%-267% Buitenland. Shell Union c.v. A. 1211/16-12% 12%-12% Tide Water c.v. A. 119/16-11% 11%-113/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 124-122% 121%—120 Java China-Japanlijn A. 160-158% 156%-157% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 165-163 159-160 Kon. Paketvaart A. 246% 245% Ned. Scheepv. Unie A. 189-186% 184%-157% Rott. Lloyd A. 152 153 Stoomv. Mij. Nederland A. 154% 155 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 452-445 442-445 Javasche Cultuur 283 287 NI.SU. 268 270 Ver. Vorstenl. Cult. 130-127 128-125% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 195% Deli Mij. c. v. A. 275-273 266-269 Senembah 217-215 215 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 287-281 277%-2S4 Bandar Rubber Mij. A. 221% 225-226 Deli Batavia Mij. A. 223% 219 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 8 Januari 1941: Reichsmarken 75.36; Belgas 30 1 432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36 40: Zweerische Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Mo. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Ayisterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler leven!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2