N1PPER EN PELLE Cantinei in alli werkkampen Actie voor meer steun Het meisje in de taxi Puzzle om een puzzle Radioprogramma Weer pogingen tot voorlichting der burgerbevolking. De Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming heeft een nieuwe actie ingezet, In de laatste vergadering, welke plaats had voor het uitbreken van den oorlog, was een contactcommissie benoemd, welke thans in een voórloopig algemeen bestuur is omgezet, terwijl daarin ook vertegenwoordigers van de drie groote plaatsen zitting kregen. Dit bestuur bestaat thans dus uit vijftien leden. Ongetwijfeld is thans ook nog voorlichting van de burgerbevolking dringend noodig. Aan deze voorlichting zullen de afdeelingen van de N.V.L. werken. De rijksinspectie zal daarbij de noodige aanwijzingen geven over de te behandelen stof. De N.V.L. zal zich voornamelijk toeleggen op de organisatie van de vereeniging door het oprichten van plaatselijke afdeelingen en het inrichten van kleine tentoonstellingen, waarbij de instructeurs voorlichting zullen geven Ook is het tijdstrift van de verecniging geheel vernieuwd, terwijl een meer wetenschappe lijk maandblad „Pro Cive" als officieel or gaan van de rijksinspectie wordt uitgege ven. INBRAAK IN R.K. KERK. Terwijl de orkaan raast. „Zeg, we hebben het goede ogenblik afgewacht om aan boord te gaan; hier in 't anders toch gezellig!" „Kürrkl, maak dat je vlug op het dak komt, anders zullen de golven je nog van boord slaan." Een zware slag. 1. De weergod heeft inderdaad het oorlogspad betreden en heeft zich ogenschijnlijk ten doel gesteld de „Lily Dale" te vernietigen. 2. Onze vrienden zien duidelijk in, wat hun te wachten staat en timmeren vlug een vlot in elkaar. Bemiddeling van het N.V.V. De persdienst van het N.V.V. deelt mede: Teneinde tegemoet te komen aan de be hoeften van vele arbeiders in de werkver schaffingskampen, heeft het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen zich gericht tot de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming met het verzoek om in alle kampen, waar deze nog ontbreken, binnen den kortst mogelijken tijd cantines te doen plaatsen, waar de arbeiders zich, na den af loop van hun zware dagtaak geestelijk kun nen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ontspanningslokalen werd tot dus verre opgehouden door de moeilijheden. die zich voordeden bij het verkrijgen van het daarvoor benoodigde hout. De directie van den rijksdienst heeft naar aanleiding van dit verzoek van het N.V.V. thans toegezegd, dat de cantines zullen worden gebouwd en wel uit zandsteen Deze beslissing zal bij de betrokken werkver schaffingsarbeiders zeer zeker van harte worden toegejuicht. Tegenslag door de vorst in de w erkv erruimingsobjecten. De persdienst van het N.V.V. deelt mede, dat het Verbond van Vakvereenigingen zich opnieuw heeft gewend tot het departement van sociale zaken om aan te dringen op yerhooging van den steun. Het departement heeft, in antwoord hier op gezegd, dat de centrale keukendienst voor voedselvoorziening in oorlogstijd doet wat hij kan om in groote steden keukens gereed te maken, welke goed voedsel zullen verstrekken beneden den kostprijs. Zeer bin nenkort zullen in verband hiermede nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Verder meldt de persdienst, dat „onbeken den" valsche geruchten hebben verspreid onder de arbeiders in de werkverschaffing, waardoor een verkeerde voorstelling van za ken is gewekt. De zaak is, dat de vorst den grond- hard heeft gemaakt, zoodat duizenden „werkver ruimingsarbeiders" niet kunnen werken. De laatste maanden hebben deze arbeiders met grondwerk een eerlijk stuk brood ver diend. Thans vallen zij wederom terug in den steun, tenzij zij recht hebben op uitkee- ring uit een werkloozenkas. Voor de mees ten is de steun aanzienlijk lager dan het wérkverruimingsloon. In de eerste weken toen de vorst het werk belette, is nog zoo genaamd vorstverlet uitbetaald, doch als re gel wordt dit over hoogstens een week be taald. Vernieuwde actie van de Ned. Ver. voor luchtbescherming Voor den tweeden keer sedert korten tijd is een inbraak gepleegd in de R.K. kerk Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Amers foort. Vermoedelijk heeft ook thans de dief zich laten insluiten. Uit een offerblok wordt een bedrag van naar schatting twintig gul den vermist. DOODELIJKE VAL OP HET IJS. Zondag is de 18-jarige Leo Stornebrink te Bolsward bij het stoeien mèt kameraden op het ijs gevallen. Hij kreeg een hersen schudding en overleed des avonds aan de gevolgen. FEUILLETON door F. G. WODEHOUSE D« maker van de puzzle blijft ook baas over de puzzle. De Amsterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in een zaak, die de vraag tot onderwerp had of op een puzzle auteurs recht kan bestaan. Iemand had aan den uitgever van een tijdschrift een soort kruiswoordpuzzle ver kocht, waarop de maker ook een aandui ding van zijn naam had aangebracht. De uitgever heeft de puzle gepubliceerd, echter zonder de aanduiding van den maker, hoe wel deze uitdrukkelijk mede-publicatie van oen naam geëischt had. De maker meen de. dat hierdoor inbreuk op zijn auteurs recht was gemaakt en vroeg schadevergoe ding. omdat hij .door de publicatie zonder aanduiding reclame-mogelijkheden had ge mist. De uitgever meende, dat de Ingezon den en gekochte puzzle, die eerst „Maar u is zoo anders." „Heelemaal niet. Ik ben maar gewoon één uit duizend." „Ik heb nog nooit iemand ontmoet, dien ik met u zoou kunnen vergelijken." ,,Nu, ik denk, dat u ook nog nooit iemand ontmoet heb, dien u met Plummer zoudt kunnen vergelijken. Maar de gedachte aan zijn lijden heeft uw hart niet gebroken." „O, maar ik ken hoopen heeren, die pre cies zijn als Edwin Plummer," beweerde Maud met klem. „Ze zijn allemaal precies als hij heel goed, heel aardig en negatief. Hen een blauwtje laten loopen, was niet erg. Je wist vooruit, dat ze gedurende een paar weken op hun teentjes getrapt zouden zijn en dan werden ze langzamerhand weder ver liefd op een ander. Maar u is anders en het is heel erg." „Op dat punt z\jn' we het niet eens. Ik beweer, dat waar uw geluk op het spel staat, ik er niet toe doe." Maud leunde met haar kin op haar hand, en staarde naar buiten in de donzen duister nis. „U hadt mgn broer moeten zijn, in plaats van Percy", zei ze ten laatste. We zouden het zoo goed hebben kunnen vinden! En wat zou dat alles gemakkelijk gemaakt heb ben." „Het beste is, dat u me maar beschouwt als uw broerhonorair. Dat is heel eenvoudig." „Ja, dat kunt u nu wel zeggen... Neen. eenvoudig is het niet. Het is hard. Ik voel heel goed, hoe moeilijk het voor u moet zijn, om te spreken, zoooals u deedt; voorgeven, dat alle misère maar een bagatel is, om mij gerust te stellen... Het is gek. We hebben elkaar feitelijk maar eens een paar minuten gezien, drie weken geleden had ik geen ver moeden van uw bestaan en toch weet ik. geloof ik alles wat u denkt. Dat is me nog nooit met iemand gebeurd... Zelfs niet met Geoffrey... Ik kon soms niet uit hem wijs worden..." Zij brak af. De kwartel herhaalde zijn roep, heel in de verte. nog clichéklaar gemaakt moest worden, slechts een „ontwerp" was en dat. daar het hier niet zou be treffen een werk van kunst, letter kunde of wetenschap, ook geen au teursrecht daarop kan bestaan. Ver der meende hij, dat de aanduiding geen deel van de puzzle uitmaakte en dat. het gebruikelijk is, de aan duiding weg te laten. De rechtbank heeft den maker van de puzzle in het gelijk gesteld. Volgens haar doet niet ter zake, of het om een „ont werp" gaat. Ook dan zou dit als resultaat van eischer's scheppenden arbeid object van auteursrecht kunnen zijn. De vraag, of het. om een werk van letterkunde, weten schap of kunst gaat. behoeft niet beant woord te worden, omdat de puzzle, waar om het ging. in ieder geval valt onder de ruime omschrijving der in art. 10 nr. 1 der Auteurswet onder bescherming dier wet gestelde „andere geschriften" en op dien grond vatbaar is voor auteursrecht. 'SERINGEN NAAR DUITSCHLAND. Belangrijke kwanta seringen worden thans naar Duitschland uitgevoerd, tot groote vreugde der bloemenkweokers. Dank zij deze export naar Duitschland is de seringen" prijs op een bevredigend peil gekomen. .Voor uitblinkende kwaliteiten werd te Aalsmeer van S0 tot 84 cent per seringen- tak besteed. WINKELDIEVEGGEN BETRAPT. Viermaal heeft de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam moeten op trede!^ tegen winkeldiefstal. Des middags werden in twee groote modemagazijnen twee vrouwen betrapt, die van de gelegen-, heid gebruik trachtten te maken om eenige artikelen weg te nemen. Tegen den avond werden twee inwoonsters van IJmuidcn aangehouden, die zich schuldig gemaakt hadden aan verschillende winkeldiefstallen, zoowel in Amsterdam als, naar achteraf gebleken is. in Haarlem. Zij zijn in ver zekerde bewaring gesteld. „Ik wou, dat ik wist, wat ik doen moest," zei ze met haperende stem. „Dat zal ik u met een paar woorden zeg gen. Het is doodeenvoudig. U houdt van hem en hij houdt van u; de eenige reden, die u gescheiden hield, was, dat hij geen middelen had om met U te trouwen. Maar nu hij rijk is, bestaat er geen enkele hinderpaal meer. Ik wil absoluutniet, dat U mij of mjjn ge voelens als een hinderpaal ziet. Schakel mg dus uit. De vergissing van uw vader heeft den toestand een beetje ingewikkelder ge maakt, dan noodig was, maar dat is gemak kelijk te herstellen. Volg het uitstekende voorbeeld vanReggie Byng. Zijn positie bracht mede, dat 't moeilijk voor hem was ruchtbaarheid aan zijn plannen te geven, daarom ging hij heel verstandig weg, zijn plannen volvoerend, het aan de menschen overlatend, ze als alles voorbij was, uit te vinden. Ik heb, eerlijk gezegd, Reggie nooit als een lichtbeschouwd, maar daar waar het er op aan kwam zich uit eenmoeilijken toe stand te reden, heeft hij het 'm handig ge leverd, dat is zeker. Volg zijn voorbeeld!" Maud sprong op. Zij kwam half overeind van de steenen bank. George hoorde haar gejaagde ademhaling. „U bedoelt er van doorgaan?" „Precies, ga er van door!" Een automobiel kwam den hoek van het kasteel om uit de richting van de garage en bleef staan snorren voor de stoep. De voor deur ging open en er was een stroom van licht en gegongs van stemmen. Maud stond op. „De menschen gaan weg," zei ze. „Ik wist niet, dat het al zoo laat was." Zij stond besluiteloos. „Nu ik geloof, dat ik naar bin nen moet om afscheid te nemen. Maar ik heb er niets geen lust in." „Blijf, waar u is. Niémand ziet u." E kwamen meer auto's. De stilte van den avond werd verstoord door het geraas der motoren. Maud ging even zitten. „Ik denk dat ze het heel gek van me vin- den, dat ik er niet ben." WERKNEEMSTER BEWOGEN TOT HET AFLEGGEN VAN MEINEED? Het. Amsterdamsche Gerechtshof heeft ar rest gewezen in de zaak tegen een reeder uit Katwijk, die er van beschuldigd werd door beloften een nettenboetster, die bij hem werkte, tot meineed te hebben aange zet. De reeder moest zich n.1. verantwoor den voor het kantongerecht te Leiden, om dat hij geknoeid hafl met. zijn loonlijsten. Hij zou volgens de verklaringen van de nettenboetster haar er toe bewogen hebben te verklaren, dat zij niet bij hem had ge werkt, terwijl zij wel had gewerkt. In eerste instantie werd deze zaak be handeld door de rechtbank tti 's Graven- hage. die verdachte schuldig bevond en hem tot vier maanden gevangenisstraf veroor deelde. Dit vonnis bevestigde het hof te 's Gravenhaae, doch de Hooge Raad ver wees de zaak naar het hof te Amsterdam, dat in haar arrest den verdachte vrijsprak van het hem ten laste gelegde. De procu reur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dulle- men had bevestieing van het vonnis der rechtbank te 's Gravenhage gevorderd. DONDERJAG 9 JANUARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programmr.. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 R.K. Zangvereeniging „St. Caecilia" en de R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem (opn.). 10.30 Rococo-octet. 11.00 Rotterdams Philharmonisch orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 KRO-Koor (opn.). 1.15 KRO-orket. 2.00 Orgel en cello. 2.45 Rotterdams Katholiek Mannenkoor (opn.) 3.00 Zepparoni-kwartet: 3.30 Zang- en orkestopnamen. 4.00 Zepparoni-kwartet. „U moet u niet om de menschen bekom meren. Dat heeft Reggie Byng ook niet ge daan." Maud trok met haar voet kringen op het droge gras. „Welk een verrukkelijke avond," zei ze. „Er is heelemaal geen dauw." De auto's ronkten, toeterden, sloegen terug en verdwenen. Hun gerucht stierf in de verte en de avond was weer één en al rust en be- toovering. De voordeur van het kasteel ging dicht met een bons. „Ik zal nu toch wel naar binnen moeten," zei Maud. „Ja, dat zal moeten en ik ook om beleefd afscheid te nemen. Maar iets zegt me, dat. zoowel Lady Caroline als uw broer volkomen bereid zijn oom me van die plichtpleging te ontslaan. Ik ga naar huis." Zij keken elkaar aan in de duisternis. „Zoudt u dat heusch raden?" vroeg Maud. „Ik bedoel, er vandoor gaan en stilletjes in Londen te trouwen." „Het is het eenige was er opzit." „Maar kun je zoo direct maar trouwen?" „Op het bureau van een ambtenaar van den burgerlijken stand? Niets is eenvoudiger dan dat. U" had Reggie Byng's huwelijk moeten zien. Het was al voorbij voor je feite lijk wist. dat het begonnen was. Een man netje in een zwarte jas, die verkouden was en aanhoudend zat te snuffen, deed een naar vragen, schreef enkele dingen op en het was gedaan." „Dat lijkt me feitelijk... afschuwelijk." „Zoo dacht Reggie er niet over." „Zoo weinig romantisch bedoel ik. Erg prozaïsche „U zoudt wel voor den roman zorgen." „Och ja, je moet verstandig zijn. Het is precies het zelfde als een gewoon huwelijk." „Als resultaat, absoluut." Samen gingen ze over het terras. Op den grindweg voor de stoep bleven ze staan. „Ik doe het!" verklaarde Maud. George moest zich geweld aandoen voor hij antwoorden kon. Niettegenstaande alle ver- 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 Causerie „Vorming van de rijpere jeugd". 5.45 Reportage. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag 'ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (EngeLsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Niewsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.?0 Berichten (Engelsch). 8.45 Grrmofoonmuziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.0010.15 Nieu vsberichten ANP, sluiting. Hilversum n, 801 m. 8.00 Gramofoonmuziek." 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 AVRO-Musette-ensemble (opn.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 10.55 Declamatie. 11.15 AVRO-Strijkorkest. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoon muziek. 2.00 Reportage. 2.15 Philharmonisch kwartet. 3.CO Causerie „Nuttig en noodig". 3.10 „La Bohème", opera (opn.). 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bgbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest en solisten. (6.006.15 Causerie („Sport, lichamelijke opvoeding en den Omroep"). 6.45 Actueele reportage of grarpofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland (ANP), sluiting. standige en overtuigende argumenten, die hy aangevoerd had, voelde hij zich toch onaan genaam getroffen, nu ze in goede aarde ge vallen waren. Hij was begonnen de scheeve verhouding, waarin hij gesproken had te waardeeren. „U moet het beslist doën," zei hij. „Nu bonsoir." De weg was verlicht. Hij zag haar ge zichtje. Haar oogen waren oni'ustig. „Wat gaat u doen?" vroeg ze. „Doen?" „Ik bedoel of u nog in uw villatje blgft." „Neen, dat zou ik niet goed kunnen. Mor gen ga ik terug naar Londen en blgf dan eenige dagen in het Carlton hotel. Dan ga ik naar Amerika. Daar heb ik nog een en ander te doen!" Maud keek een anderen kant op. „U hebt uw werk,' zei ze bgna onhoorbaar. George begreep haar. „Ja, ik heb mijn werk." „Daar ben ik blij om." Zij stak haar hand uit. „U is buitengewoon geweest... Van het eerste begin af... *r was... och, laat ik maar niets meer zeggen!" „Ik heb mijn belooning gehad. Ik had u leeren kennen. En we zijn vrienden, niet?" „Mijn beste vriend." „Dikke vrienden?" „Dikke vrienden!" .Zij gaven elkaar de hand. HOOFDSTUK XXV. „Ik ben nog nooit van mijn leven zoo van streek geweest!" verklaarde Lady Caroline. Gedurende de laatste v*"f minuten had zg dit bij herhaling beweerd en nog een heele- boel meer. Tot na het vertrek van den laat- sten gast had zij zich volkomen weten te beheer?ehen en den schijn aangenomen of zij er zich mets van aantrok. Maar nu de laat ste auto naar huis snorde, had zij haar mas ker afgeworpen. Zelfs de meubels van Lord Marshmoreton's rtudeerkamer schenen in elkaar te krimpen, verschroeid door de vlam van haar haat. En wat Lord Marshmoreton zelf betrof, hij leek wel verschrompeld. Wordt vervolgd.) 47 De laatste strengen van den reep waren ver dwenen en eenzaam dreef hg af in den oceaan van wanhoop. „Zoo!" zei hij verwonderd, dat zijn stem heel gewoon klonk. Spreken kostte zoo'n moeite, dat het hem eigenaardig voorkwam, dat dat in het geluid niet uitkwam. Daar door verandert alles, is het niet?" „Hij schreef, dat hij me graag eens in Lon den wilde zien en alles bespreken, denk ik." „Er is nu geen enkel beletsel voor uw gaan. Ik bedoel, dat nu uw vader deze an nonce gedaan heeft u vrg is om te gaan, waar u wilt." „Ja, dat denk ik ook." Weer was er stilte. „Alles is zoo ingewikkeld," zei Maud. „Hoe zoo?" „Och, ik weet niet." „Als u over mij denkt," zei George, „dat moet u niet doen. Ik begrijp best, wat u meent. U vindt het vreeselijk, om mij te grie ven. U moet maar denken, dat ik geen ge voel heb. Mijn eenige wensch is, dat u ge lukkig wordt. En, zooals ik zooeven beweer de, ik ben tevreden, dat ik u heb kunnen helpen. Wees nu verstandig'. Het feit, dat ons engagement is publiek gemaakt, geeft geen verandering in onze verhouding. Voor zoover het ons tweeën betreft,-zijn we precies even ver als de laatste maal. dat we elkaar ont moetten. Het is nu voor mij niet erger, dan toen om te weten, dat u niet van my houdt en dat u van iemand anders hield lang voor dat u zich bewust was van mijn bestaan. He- melsche goedheid, een meisje als u zal er toch wel aan gewend zijn, dat de heeren haar vertellen, dat ze van haar houden en dat zij hun moet vertellen, dat zij niet van hen houdt."

Schager Courant | 1941 | | pagina 7