HET NOODZIEKENHUIS TE JULIINIOORP Liesje Dirks IJshoogtijdag op de Rijd Donderdag 9 Januari 194l Tweede blad Uit onze Omgeving KOEGRAS ER WORDT HARD GEWERKT, HET GAAT UITSTEKEND. De dagen van einde Juni 1940 mogen met het zwartste krijt in de analen van Den Helder opgetcckend worden. Dat waren dagen, die direct volgden op het massale bombardement, dat van Den Helder een praktisch ontredderde stad maakte, met veel radelooze merjschen, die niet wisten wat. hun in de directe toekomst boven het hoofd hing. Met verschillende publieke diensten dreig de het spaak te loopen en zeker was zulks het geval met den geneeskundigen dienst, hoewel, dit voorop gesteld, volkomen buiten diens toedoen. Maar al of niet. door eigen toedoen... de in de stad gebleven burgerij kampte met een ernstig euvel. En wel met het euvel, 'dat men niet meer de beschikking had over een ziekenhuis. Zelfs niet over een hulp ziekenhuis met de allernoodigste instru menten. Men moest er niet aan denken wat rr zou gebeuren, indien er terstond operatief of op andere wijze ingegrepen moest worden. Het was op 27 Juni, dat dokter Swaters van Julianadorp de mededeeling bereikte, 'dat. zich ergens in zijn rayon te Koegras een vrouw bevond in een toestand die onmiddel lijkc opname vereischte. Terstond nam dokter Swaters maatregelen en bij de kraamvrouw aangekomen, overtuigde hij zich van de dringende noodzakelijkheid dat deze vrouw, waar dan ook. opgenomen moest worden. De dokter stelde zich toen in verbinding met burgemeester Ritmeester en het, resultaat, van dit contact was, dat een schoollokaal van de O. L. school te Ju lianadorp beschikbaar gesteld kon worden voor opname van de vrouw. Een paar zus ters van het voormalige Marine Hospitaal werden toegevoegd en zoo onlstond met de inrichting van deze simpele kraamkamer het eerste begin van het noodziekenhuis. Een begin was er... Op den 20sten Juni meldde zich de tweecte kraamvrouw en van dien dag af moest de kraamkamer op volle capaciteit gaan wer ken. Weliswaar met beperkte middelen, maar het ging. Inmiddels keerde de directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, dr. M. J. W. Rienks, van een 'ziekteverlof van een dag of tien terug en het was aan hem dat de burgemeester toen een feitelijk blanco volmacht gaf om te zien op welke wijze de geneeskundige dienst tijdelijk in de nabijheid van Den Helder geregeld zou kunnen worden» Ongetwijfeld geen eehvou- dige opdracht, vooral niet in de dagen van beein Juli 1910. Het liep echter mee: de lagere school te Julianadorp had namelijk vervroegd vacan- tïe gekregen, en het duurde niet lang of men kreeg toestemming om dit gebouw als nood ziekenhuis te gebruiken. Direct werden maat regelen genomen, opdat de zaken zoo snel mogelijk in orde zouden zijn, de burgemeester stelde zich in verbinding met de specialisten van de Marine en toen het half Augustus was werden de deuren van het noodziekenhuis ge opend en die van de kraamkamer gesloten. Het is wellicht goed hierbij te vermelden dat men van diverse zijden op hoogen prijs gestelden steun kreeg. Om een enkel voor beeld te noemen, van de departementale af- deeling „Inspectie Volksgezondheid" kreeg men een instrumentarium, van andere zijde een Rhöntgen-anparaat, en van den Gezond heidsraad een tweetal barakken. Het was de door zijn Heldersche praktijk nog welbe kende dokter Minkema, die hiervoor gezorgd heeft en daarmede ongetwijfeld de Helder sche burgerij aan zich verplicht heeft. Al spoedig bleek, dat het Noodziekenhuis niet alleen in een behoefte, maar zelfs in een zeer sterk gevoelde behoefte voorzag. Van den beginne, af lag het gebouw vrijwel constant geheel vol met patiënten en het was uitsluitend tengevolge van het feit dat men niet over een compleet instrumenta rium beschikte, dat slechts enkele patiën ten in verpleging naar andere plaatsen ge zonden moesten worden. Dit kwam echter slechts zeer sporadisch voor. In Oetober, toen het zoo. langen tijd rus tig in Den Helder was, werd de mogelijk heid onder het oog gezien het ziekenhuis terug te brengen naar Den Helder. Reeds werden er dienaangaande besprekingen ge voerd, toen de stad opnieuw als doelwit voor bommen genomen werd. De gevolgen worden dat het Noodzieken huis op Julianadorp gevestigd bleef en dat het daar, wijzigen zich de omstandigheden niet spoedig, ook voorloopig nog wel blij- yen zal ook. Dezer dagen spraken wij den directeur- van het ziekenhuis, dokter Rienks, en hij was het die ons mededeelde dat het aantal patiëpten, hetwelk van Juli tot en met Der cember opgenomen en in behandeling ge nomen werd. dus gedurende een half jaar. niet minder dan 239 bedraagt. Hieronder zijn begrepen 71 kraamvrouwen. Ongetwij feld een getal, dat wel duidelijker dan ve le woorden illustreert aan welke behoefte dit noodziekenhuis voldoet Er wordt hard gewerkt in deze inrichting 'Dubbel-hard, omdat het medisch en verple gend personeel zich uiteraard nog verschil lende onvolkomenheden moeten laten welge vallen, die echter nu eenmaal tot de niet te ontkomen gevolgen behooren van een nood ziekenhuis. De zusters moeten zich met de slaapplaatsen sterk bekrimpen, welk offer echter gaarne voor de goede zaak gebracht wordt. Ilct personeel bestaat uit. 12 zusters, die gcreeruteerd werden uit het voormalige Ma rine Hospitaal, 2 verplegers en voorts 3 man keukenpersonee! (koks van de marine, aan wie de goede reputatie der keuken van de inrichting niet in de laatste plaats te danken is!) Er heerscht daar in dat. ziekenhuis een goede geest. Reeds eerder wezen wij er op, dat daar een voortreffelijke verstandhou ding bestaat tusschen patiënten en verple gend personeel. Het laatst werd dit nog bewezen -door het alleraardigste Kersteest, dat de zusters^de patiënten bereid hebben. Het deed bijzonder sympathiek aan te con- stateeren. wat hier met slechts eenvoudige middelen bereikt kon worden. ,,'t Gaat goed"... dat was het antwoord wat wij van dokter Rienks kregen bij het vragen van zijn meening over den gang van zaken. „Wij mogen tevreden zijn en dat is al een heel ding. Evenwel, zoodra de toestand weer normaal wordt, zal niet gedraald worden weer zoo 6poedig mogelijk naar Den Helder te verhuizen". Wij mogen dit atike! niet besluiten, zon der er de aandacht op gevestigd te hebben, dat dit ziekenhuis mede kon ontstaan door de voortvarendheid van burgemeester Rit meester. Ook op andere wijze getuigde deze overigens van zijn medeleven met. deze in stelling. Namelijk door 't mogelijk te ma ken dat, er een regelmatige busdienst inge steld werd tusschen Den Helder en Juliana dorp vice versa, zoodat het mogelijk ge maakt werd dat bezoekers iederen dag naar Julianadorp konden komen, teneinde pa tiënten te bezoeken. DEN HELDER ONDERWIJS VOOR HELDERSCHE KINDEREN. Naar wij vernemen uit goede bron zal binnenkort onderwijs gegeven kunnen wor den aan de Heldersche kinderen, die thans nog in verscheidene plaatsen tusschen Alk maar en Den Helder doelloos rondloopen. Zoodra de goedkeuring van het departe ment van onderwijs binnengekorfien is, wellicht binnen enkele dagen, zal een lo kaal van de O.L. school op Callantsoog be schikbaar gesteld worden. In Breezand worden de kinderen in café Borst onder gebracht. Voorts zijn besprekingen gaande met de gemeente Schagen en Wieringen, terwijl men voorts hoopt in nog een aan tal andere plaatsen schoollokalen beschik baar te kunnen krijgen. De kinderen blijven ingeschreven op de Heldersche scholen, de scholen welke zij zullen bezoeken zullen dus geen recht heb ben op extra onderwijskrachten wegens verhoogd leerlingenaantal. De Heldersche leerlingen tellen niet mee voor de bereke ning van de kosten per leerling en nor maal schoolgeld zal niet worden geheven. HARENKARSPEL BURGERLIJKE STAND - over de maand December 1940. Geboorten: Jan, zoon van Koesveld, En gel en van Vroegindeweij, Poulina; Fientje, dor hier van Haaima. Pieter en van Bart en. Trijntje; Geri. dochter van Krap. Klaas en van Nat, Grietje; Herman Bernardus, zoon van Jaspers. Johannes en van Bruin. Cor- nelia; Nicolaas, zoon van Pankras Arie en van Noordstrand, Kaatje; Gerardus. zoon van Duineveld, Jacoh en van Spaansen., Guurtruida", ^bram Pieter. zoon van Borst, Ahraham en van Groot. Maria Elisabeth. Overleden: Bregman. Cornelis oud 55 ja ren, echte, van Renooij, Trijntje. Huwelijken: Geene. In ondertrouw zijn opgenomen: Tamis, Johannis Hermanus, wonende te Oude Nie- dorp en Ruiter, Johanna Maria, wonende te ITarenikarspel; Groot. Wilhelmina en Barsingerhom, Johannes. In"-pokmen personen: Spaansen. Cornelis van Zuidscharwoude: Purmer, Willebrordus van Den Helder; Polane. Johanes Hendrik en echtgenoote van Den Helder: Bruin. Margaretha Maria van Alkmaar; Groot. Wilhelmina van Warmenhuizen; Boon. Ca- tharina E. van Haarlem; Jansen. Theodora Margaretha van Nieuwe Niedorp; Kamper. Johanna van Schoorl; Jansen. Johanna van Hoogwoud. Vertrokken personen: Wegkamp. Daatje naar Zutphen: van der Oord. Willem naar Noordscharwoude; Moras. Alida A. naar Alkmaar; Vader. Pieter naar Heerhugo- waad; Karsten, Jan naar Arnhem; Hame link. Johannes naar Terneuzen; Bruin, Theodorus naar Schagen. Om ioM ueJiKaal: De roman van door FRITS VAN DALEN. Dit is de korte geschiedenis van Liesje Dirks. hoe ze van een hoogst romantisch meisje tot een breikousmamakke werd. „Amatista voelde dat er iets geheimzin nigs rond haar plaats greep. Wat dit was, kon zij niet onder woorden brengen, maar dat het noodlot zijn zware hand op haar legde, stond voor haar vast. Zij hijgde naar adem en haar elpenbeenen voorhoofd werd klam". Even onderbrak Liesje haar lectuur. Een vreeselijk boeiende roman onttrok haar reeds een kwartier aan de werkelijk heid. Als men eenmaal aan „De schoone gravin" begonnen was, kon men er haast niet mee ophouden. Als in een droom dan ook had ze daar net twee ochtendbladen verkocht en vergeten, het daarvoor ont vangen geld na te tellen. ..De schoone gra vin" was een meesterwerk. Zij kon dat beoordeelen. want had ze niet don inhoud van dozijnen romans, die in haar zaakje te koop waren, in zich opgenomen? AIIps was overheerlijk, wat ze in haar lees-woede verslond, doch dit spande de kroon. Met den angstwekkenden zin „Amatisfa voelde, dat er iets geheimzinigs rond haar plaats greep" nog in haar hoofd, keek ze op. Het was erg penzaam op dat afgeletren plein, aan het eind waarvan haar kiosk stond. En het woei er zoo. dat ze het raampje waarvoor ze haar klanten bedien de maar dicht hield. Dat was wel een beet- ie lastig, mei 't telkens opendoen, als er iemand wat hebben wilde. Ook hoorde ze dan soms niet het tikken op de ruit, om dat ze zoo verdiept zat. in haar lectuur. Maar ach. druk was het vandaag weer niet NIEUWE NIEDORP Nat. Amateurswedstsijden uitne mend geslaagdprima baan en goede organisatie VAN HOORN OP ALLE AFSTANDEN ONBEDREIGD EERSTE. Van de Kommer, een opkomende ster. Er heerschte gistermiddag een drukte van belang op de Rijd, toen de nationale wed strijden voor amateurs op de lange baan werden verreden. Het ijs was in uitsteken de conditie en ook het weer werkte alles zins mee. Er waren vele bekende rijders ingeschreven, als van Hoorn, Schenk, v. d. Ivommert en Scheer. Op de 500 meter werd v. H-oonn onbe dreigd eerste in den tijd van 49 sec., even als op de 1000 en 3000 meter. Het rij dien van de 18-jarigen C. v. d. Kommert uit Winkel wekte aller bewonde ring en deze jonge rijder belooft veel goeds voor de toekomst. Op de vijfhonderd meter plaatste hij zich als vijfde in den tijd van 51,4 sec., terwijl op de 1000 meter na een zeer spannender) strijd met Scheer zesde werd in den tijd van 1 min. 4S.6 sec. met slechts 0.4 sec. voorsprong op Scheer. Op de 3000 meter leverde hij een feilen strijd mot Bosson en slaagde er in dezen met 1 sec. te kloppen. Ook de strijd op de 1000 meter tusschen de Vries en Akerboom was bijzonder fel en slechts met een minimaal verschil slaagde Akerboom er in als eerste de finisch te be reiken. Dank zij den uitstekenden toestand van de baan en het fraaie weer maakten van Hoorn en v. d. Kommert tijden, die zij eer der niet bereikt hebben. Koopmans maakte op de 1500 en 3000 me ter een slechten tijd. Schenk wist zich op de 500 meter als tweede te plaatsen met den tijd van 49.3 sec., terwijl hij na een feilen strijd met van Hoorn op de 1000 meter vierde werd met den tijd van 1 min. 47 sec. De organi satie op de baan was prima in orde en het bestuur van de Niedorpei IJsclub komt hiervoor alle lof toe. De uitslagen waren als volgt: 500 meter: 1. S. v. Hoorn, Zaandijk 49 sec. 2. K. Schenk, Wieringerwaard, 49.3 sec. 3. H. de Vries, Amsterdam, 50.6 sec. 4. .1. Akerboom, Bergen. 51.2 sec. 5. C. v. d. Kommert, Winkel 51.4 sec. 1000 meter: 1. S. v. Hoorn 1 min. 45.6 sec. 2. J. Akerboom 1 min. 4C.2 sec. 3. II. de Vries 1 min. 46.4 sec. 4. K. Sqhenk 1 min. 47 sec. 6. C. v. d. Kommert 1 min. 48.6 sec. 3000 meter: 1. S. v. Hoorn 5 min. 39.2 sec. 2. J. Akerboom 5 min. 41.2 sec. 3. C. Scheer, Twisk, 5 min. 44 sec. 4. C. v. d. Kommert 5 min. 45.2 sec. Algemeen klassement: 1. S. van Hoorn, Zaandijk, 3 punten. 2. J. Akerboom, Bergen, 8 punten. 3. C. v. d. Kommert, Winkel, 15 punten. 4. K. Schenk, Wieringerwaard. 5. C. Scheer, Twi'sk. IJSWEDSTRIJD. Dinsdagmiddag had op de Rijd een hard rijderij plaats (160 Meter) voor heeren om prijzen van f 20. f 10, f 5, I 2.50 en f 1. 18 rijders verschenen aan de start: Voor het eerst sedert jaren hadden we nu eens een wedstrijd voor beroepsrijders waarin spannin? zat. Vele mooie, spannende ritten waren te zien. Uitslag: le prijs K. Goet. Otidesluis; 2e prijs J. Hoogland. Heiloo", 3e prijs E. Stubbe, Wieringen; 4e prijs J. Nannis, Oudesluis; 5e prijs C. Koorn, Winkel. en op die manier werd ze tenminste niet te veel afgeleid van de spannende avontu ren van de beeldschoone Amatista. Werktuigelijk tuurde ze naar wat er op het plein voorviel. Een jongeman, die waarschijnlijk naar de opgehangen week bladen had staan kijken, wierp haar een langen blik toe en verdween dan uit haar gezicht. Nee, die was ook al geen kooper. En Lies-je nam haar boek weer op. „Een rilling liep over haar rug. Amatis ta. Zoo ging het bladzij na bladzij door. vol van de zaligste romantiek. Wat moest het heerlijk zijn, een luxieus ge meubelde villa te. bewonen, als de gevierde gravin en over al haar schatten te beschik ken! Maar het had toch ook zijn bezwaar, want. slechte mannen loerden op haar rijk dom. „Plots zag zij. hoe twee donkere oogen op haar gericht waren. Zij wilde een schreeuw geven, maar was hiertoe niet bij machte. Als gehypnotiseerd staarde zij den bezitter van dien fonkelenden blik in het doorploegde gelaat. Verlamd, geheel wil loos zat zij terneer". Het werd. Liesje in haar kiosk te be nauwd. In welk een vreeselijken toestand bevond zich de gravin! Kon ze haar maar helpen! Maar wat. deed je eraan? O, ze was een moment niet in staat verder te lezen. Weer keek ze op. Wat zag ze daar? De jongeman van zooeven was terug gekomen en nam haar scherp op. Zijn oogen lieten niet van haar af. Liesje huiverde. Wat wilde die persoon van haar? Dat was ver dacht! Zij zat hier zoo eenzaam. Bijna niemand kwam voorbij. Met dit slechte weer vermeed men het winderige plein. Met oon greep kon hij het wisselgeld ver meesteren. dat ze onder haar beheer had. O. zeker, de ruimte waarin zij zich be vond. was niet groot. Ze behoefde nauwe- liiks een stap te doen. of ze had den ach teruitgang bereikt. Als ze alvast de knip losmaakte? Die had ze er op gedaan, om dat het deurtje door den tocht om den ha verklap open vloog. Ja. ze zou Maar ze kon niet opstaan, beefde ovpt al haar le den. want; ze hoorde iels! Of er aan de deur -eranimeld werd! Bevond zich daar ook iemand, een handlanger? Zulke lui traden meestal met anderen op. Ze zat ge- KOEDIJK ONZE GYM HEEFT GROOTE PLANNEN' De Gymnastiekvereeniging „Voorwaarts" was in jaarvergadering bijeen. Na behande ling jaarverslag en huishoudelijke besprekin gen, werd onder meer besloten, om eens van het ijs gebruik te maken, en wel door het houden van een tocht op de schaats voor de leden der vereeniging. Het plan werd dan ook opgemaakt (wan neer de vorst hen niet in den steek laat) om Zondag a.s., 's morgens 10 uur, bij de kerk te starten. Ook niet-leden mogen mede- rijden. Het is een gczelschapstocht, waar geen prijzen of iets dergelijks aan verbonden zijn. Louter voor de gezelligheid dus. Verder werd besloten om weer een gemas kerd bal te organiseeren, in den loop van de maand Maart. DE IJSCLUB WAS ZELF BEVROREN. De afdeeling Koedijk der IJsclub, leek schijnbaar ook bevroren, althans er werd door haar tot op heden niets gepresteerd. Er begint echter iets warms door te drin gen, er komt leven in! Gistermiddag is haar eerste ijsfeest gehouden op de sloot achter het café van den heer D. C. Butter. We zouden zeggen: eindelijk! Het bestuur der ijsclub moet toch beden ken, dat het vorstmannetje eiken dag zijn rug kan toekeeren! DE LANGENDIJKERTOCHT. De Langendijkertocht, waaromtrent wij gisteren onder Langen dijk reeds een en an der mededeelden, bracht, ook hier ter plaatse veel toeschouwers langs de Achtersloot. 5 Minuten over 2 uur passeerden de eerste 5 rijders halverwege Koedijk, waar wij aan den kop de bekende Westra uit Warmenhui- z'en zagen. Eén minuut later een koppel van drie waaronder onzen plaatsgenoot Jacob Masteling. Drie minuten later passeerde onze plaatsgenoot Jo Jongsma. Vijf minuten later weer 4 plaatsgenooten, te weten M. Koorn, Nic. Verwerven, P. Hart en Cor Hartland. Negen minuten waren verstreken na de eer ste ploeg, toen de eerste dame ons passeer de, ze toonde zich nog fit, daar ze de vaart er nog flink inzette. Later vernamen we, toen onze jongens te rug kwamen, dat Cor Hartland (14 jaar) als eerste jongste aankwam en als derde van zijn Koedijker collegas, die veel ouder wa ren. Jacob Masteling was de eerste van Koedijk, maakte een goed figuur, daar hij vlak ach ter de winnaars door de finish ging, hij had precies één uur gereden. Jo Jongsma was de tweede uit Koedijk, was ook dicht achter de winnaars aan. Goed zoo jongens, meedoen aan de sport, en volhouden! Sport staalt de spieren en brengt je naar de overwinning! DANIËL GOEDKOOP HAD HAAST! Dinsdagmiddag 2.30 uur passeerde dc ijs- breker „Daniël Goedkoop", Koedijk, en brak het al zware ijs in het Kanaal of het koek was. De breker liep een gangetje, alsof zij zeggen wou: „Ik moet nog in Den Helder zijn!" Voorloopig nog geen ijsbaan op het Kanaal! WIERINGERWAARD POLITIE. Verloren, een portemonnaie met inhoud en een polshorlogeglas met nikkelen rand. Inl. aan de gem^ecr. ZUPE Naar ons nader wordt medegedeeld, zal de levering van hooi door de daarvoor in aanmerking komende inwoners dezer ge meente niet alleen op 9 en 10 Januari, doch ook op de daarop volgende dagen plaats vinden. ZUID-ZIJPE. WIJKVERPLEGING. Door de wijkverpleegsters Zr. Kuilman en Zr. Houter werden in het afgeloopen jaar in totaal niet minder dan 3330 bezoeken afge legd. vangen. O, hoe ontsnapte ze aan het ge vaar? Haar lot was bezegeld, evenals dat van Amatista! Ze sloeg den blik weer op. De jongemdn lacht haar vriendelijk toe. Maar dat was natuurlijk een list! Strak bleef ze voor zich kijken. En wat er ook gebeuren zou, het raampje hield ze hardnekkig dicht. Wat deed hij nu? Hij haalde een stuk pa pier te voorschijn en begon er iets op te krabbelen. Wat was daar de bedoeling van? Ze haalde zich van alles ;n 't hoofd Nam hij de situatie op en bereide hij een inbraak voor? Dan was zij voorloopig ten minste veilig! Haar hersens werkte koort sig. Wat duurde het lang eeuwen zou je bijna zeggen! voor hij dat papier weer opborg! Het scheelde weinig, voelde ze, of ze viel flauw. Toen knikte hij haar ander maal vriendelijk toe, maakte rechtsomkeerd en stak het plein over. Hij was weg! Liesje herademde. Had ze zich mogelijk te bang gemaakt? Ze trachtte alles nog eens te overdenken. Maar opnieuw ging pr een schok door haar heen: weer rammelde de achterdeur. Of deed dat de wind? Dop us open, meid", hoorde ze dan. De hemel zij dank,*ze herkende de stern van juffrouw Ans, die haar kwam aflossen. En ze wist niet, hoe gauw genoeg ze de knip zou los draaien. „Wat zie je bleek! Wat heb ie kind?" vroeg juffrouw Ans. Liesje vertelde wat ze doorstaan had. „Allemaal inbeelding", sprak jviffrouw Ans overtuigd. „Je leest te veel. O, ik zie het al: „De schoone gravin". Mij lijmen ze me niet meer met al die mooi igheid". Zwijgend ging IJesje naar huis. Het was twee weken later. Liesje staarde droomerig voor zich uit. Gister het nieuwste nummer van een ge- illustreerd maandblad openslaand, had ze een meer dan verrassende ontdekking ge daan: de voorpagina vertoondp haar in haar kiosk. Het was een echt fleurige plaat in kleurendruk en droeg het onder schrift: „De jongste editie". Opeens begreep ze alles. Hij was een (natuurlijk beroemd) teekenaar. Ze had diepen Indruk op hem gemaakt, zooals de beeldschoone gravin Amatista, dat om het WINKEL IJSWEDSTRIJD. De ijsclub Winkel organiseerde op de kolk een wedstrijd in liet ringrijden voor paren, waaraan door 14 paren werd deelgenomen. De uitslag was: le prijs P. Slikker, Oude sluis en mevr. SlikkerGrootsluis; 2e prijs D. Kcijzer en Mej. A. de Boer te Lutjewinkel, 3e prijs D. Ligthart en Mej. S. Ligthart te Schagcrhrug; 4e prijs G. Jissink en Mevr. Mooij—Kossen te Winkel. POLITIE. Gevonden: een rijwielbelastingmerk. Inl, bij den gem.-vcldwachter. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling staan heden 75 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 50 tengevolge van de vorst. In totaal zijn 21 personen in zorg op genomen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. Honingh Pzn. alhier, slaagde voor het diploma boek houden van de Vereeniging voor Leeraren en werd opgeleid door den heer P. Smit te Schagen. Eveneens slaagde voor boven genoemd diploma de heer N. J. Vries alhier. HERKOZEN De heer A. Slooves alhier is herkozen tot voorzitter van den Oosterpolder onder Win kel en Nieuwe-Niedorp. ANNA PAULOWNA UITSTEKEND GESLAAGDE SCHAATS WEDSTRIJD. Op de prachtige baan van het Oude Veer (wat zijn we -in den Polder toch bevoorrecht op dit. gebied), werd gisteren een wedstrijd voor beroepsrijders gehouden over 500 M. Een wedstrijd die in alle opzichten geslaagd mag heeten: flinke rijders, goed weer en een zeer groot aantal bezoekers, die van span nende ritten konden genieten. Dit laatste blijkt wel uit de gemaakte tijden. Van de 32 deelnemers behaalde S. Lont van Wieringen den eersten prijs, f 50. in een tijd van 533/5 seconde. De tweede prijs, f 25, was voor J. Goed, Oudesluis, 3e prijs f 15, J. Hoogland te Heiloo, 4e prijs f 5, A. de Rid der, Anna Paulowna. J. Manneveld van St. Maartensbrug won f 3 aan premies, toen hij in den eersten en tweeden omloop de snelste tijden maakte nl. 53 3/5 sec., dus denzelfden tijd van den eer sten prijswinnaar in den eindrit. Blijkbaar had deze rijder daarmee echter te veel van zijn krachten gevergd. Tegen de beslissinig werd hij althans geslagen door rijders, die hii voordien ver achter zich gehouden had. A. Saai van Wieringcrwerf, een der fa vorieten voor een goeden prijs, kwam in de tweede ronde, direct na den start in een kluwen van rijders te vallen en verspeelde daarmee z'n goede kans. De bekende plaatselijke elfstedenrijder J, van der Bij, was nog bij het laatste zestal, maar had 't pech in de laatste bocht te vallen, waardoor ook hem geen prijs ten deel viel. Uit wat we hierboven schreven kan de le zer opmaken, dat de voorzitter van de ijs club, de lieer V. Kaan, bij de prijsuitreiking met recht kon gewagen van een mooien sport-middag. Dank bracht spreker aan al len, die behulpzaam waren geweest en daar mee de taak van het bestuur hadden ver licht. Aan de heeren N. Keijzer en Faillie, aan den starter, den heer Van Balen Blan ken, die dit werk zoo vlot en goed doet, en den adjunct-secr. H. Jonker Hz. Met zti bekende, gemakkelijke manier van spreken wist voorz. voor elk der winnaars 'n prettig kort woord tc vinden hij het overhandigen der prijzen, die we hierboven reeds vermeld den en waaraan we alleen nog hebben toe te voegen, dat de heer S. Lont van Wierin gen ook nog een premie van f 2.in ont vangst had te nemen voor den snelsten tijd in de derdé ronde, die eveneens 53 3/5 sec. was. andere hoofdstuk op iedereen deed1. Van daar, dat hij dadelijk naar papier en pot lood greep. Hij wilde haar beeld met zich dragen. O, hoe had ze hem er ooit van kun nen verdenken, een inbraak in elkaar te zetten! Hij was juist, evenals de beminde van de gravin, een edelaardig jonkman! Helaas had hij zich nóóit meer laten zien. Tot gister was haar dit een gróote te leurstelling geweest. Maar nu dacht ze er heel anders over. Waarom kwam hij niet terug? O, het was haar eigen schuld! Ze had zoo'n stroeve houding jegens hem aangenomen, dat hij voor goed afgeschrikt was. Kon ze haar fout maar herstellen! Want hij had achteraf herinnerde ze zich dat heel goed een zeer knap uiterlijk; zelfs een gravin Amatista zou hij opgevallen zijn! Maar het was te laat. De groote kans van haar leven had ze verloren laten gaan, de hoofdfiguur te worden in een echten roman! Liesje zuchtte. Suffend telde ze nog eens de exemplaren van het zoo juist ontvangen avondbladen na. Gedachteloos legde ze die naast zich neer en Plots overgoot en blos haar gelaat. Het waj; of haar hart stilstond hij was terug gekeerd. Verlegen keek ze hem aan. Wat zou hij zeggen? Toen eerst bemerkte ze, dat hij niet alleen gekomen was. „Kijk vrouw" klonk zijn vroolijke stem. „Dit is nu 'Jdat meisje van de kiosk." Liesje werd een dame gewaar, die haar een beetje hooghartig bekeek en zich dan onverschillig weer van haar afwendde. „Hier ik moet je nog altijd wat geven" zei de teekenaar, en hij stopte Liesje een gulden toe. Met een stom knikje nam ze dien aan. Een heer kwam een weekblad koopen, waarnaar ze zoeken moest. Onderwijl hoorde ze hèm zeggen .hij hekeek met de andere de illustraties aan den achterkant van den kiosk en wist niet, dat ze hem kon verstaan. „Ze kijkt natuurlijk niet erg, is moest er wat aardigs van jnaken. Maar 't gegeven pakje me, zie je?" Sinds las Liesje niet meer en breide stil de «ene kous na de andere.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5