Hulp van de V.S. aan Engeland DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Machtigingswet door Roosevelt bij het Congres ingediend Britsch luchteskader valt Calais aan Tien koeien wandelen naar Urk Maatregelen tegen koppelverkoopen Italië tegen de Grieksche massa's De radioluister-vergunning Roosevelts bijzondere afgezant bij Churchil Noodlottige nieuwsgierigheid Noodlottige vergissing Verduisteren 5.50 uur De flamingo geschoten Engelaods positie eo die van Duilschland ZATERDAG 11 JANUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11390. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen); Kengetal 2240. Ifitgóve tier N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" De wet tot hulpverleenine aan Engeland, die afkomstig is van president Roosevelt, is gisteren aan het Congres voorgelegd. In deze wet wordt voorgesteld den president machtiging te verleenen tot de volgende punten: 1. Elk soort oorlogsmateriaal te laten ma ken voor die regeeringen en landen, welker ondersteuning de president noodzakelijk acht voor de verdediging van de Vereenigde Staten. 2. Aan een dergelijke regeering oorlogs materiaal te verkoopen, te leveren, te ruilen, uit te leenen, te verpachten of op andere wijze af te staan. 3. Elk soort oorlogsmateriaal voor zoo'n regeering te beproeven, te herstellen of te maken. 4. Aan zoo'n regeering bewapeningsinlich tingen te verstrekken, die met bewapenings" materiaal in verband staan, dat aan de be trokken regeering wordt gegeven. 5. Elk soort oorlogsmateriaal voor een der" gelijke regeering voor den uitvoer beschik baar te stellen. De wet tot hulpverleening aan Engeland verbiedt o.a. aan elke buitenlandsche re geering. oorlogsmateriaal en inlichtingen der Vereenigde Staten zonder .toestemming van den president aan eenige andere regee ring te verstrekken. De regeering van de Vereenigde Staten moet gemachtigd worden om oorlogsmateri aal in Amerikaansclie republieken, in Ca nada of in andere landen t.e koopen, wan neer dit materiaal voor de verdediging van de Vereenigde Staten belangrijk en in de Vereenigde Staten niet verkrijgbaar is. Het wetsontwerp- wordt gelijkertijd bestudeerd door het Huis van Afgevaardigden en door den Senaat. VERGUNNINGSTELSEL VOOR UIT VOER VAN AANTAL METALEN EN KALL Roosevelt heeft op de pereconferentie me degedeeld dat hij ten einde voor de nationa le bewapening belangrijke materialen in voorraad te houden voor den uitvoer van koper, messing, brons, zink, nikkel en kalk een vergunningsstelsel heeft ingevoerd dat op 3 Februari van kracht zal worden. VERKOOP VAN AMERIKAANSCHE SCHEPEN VERBODEN. De Federal Shipping Board heeft toestem ming geweigerd voor de overdracht van zes Amerikaansche vrachtschepen aan het bui tenland, waaronder vier schepen, die de Black Diamond Steamship C. aan Engeland wilde verkoopen. MOEILIJKHEDEN IN AFLEVERING VAN SCHEPEN VOOR ENGELAND. Volgens de New York Times kunnen moei lijkheden verwacht worden-bij de aflevering van schepen naar Engeland. Tot dusver, zoo zegt het blad, hebben de Engelschen in de Vereenigde Staten zestig koopvaardijsche pen besteld en de regeering der Vereenigde Staten zelf tweehonderd. Men schat even wel, dat twee jaren noodig zullen zijn om werven te bouwen, die deze 260 schepen op stapel kunnen zetten. Indien de duikboot- oorlog niet ophoudt, gaan er in dezen tijd, naar de meening van 't blad, tien millioen ton scheepsruimte verloren. De New York Herald Tribune maakt melding van, moei lijkheden, welke zich voordoen bij een uit breiding van den vliegtuigbouw. In de eerste 18 maanden kan de Amerikaansche automobielindustrie slechts een betrekkelijk kleine bijdrage aan het programma van den vliegtuigbouw leveren. Acht Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Naar het D.N.B. verneemt, heeft gisteren? middag een groote groep Britsche bommen werpers, vergezeld van een formatie jagers, in de buurt van Calais geprobeerd het vas teland te bereiken. De Duitsche afweer ver ijdelde de poging echter en dwong de Brit ten terug te keeren, zoodat zij geen bommen op de beoogde doelen konden werpen. Ter stond tastten Duitsche gevechtsvliegtuigen den vijand aan en schoot een machine van het type Bristol Blenheim neer, alsmede een Spitfire. En van de achtervolgde machines probeerde in schcervlucht vlak over zee vliegende, te ontkomen, maar werd door de Duitsche achtervolgers achterhaald en op heel geringe hoogte boven den waterspiegel neergeschoten. Een andere Britsche jager werd zwaar getroffen. Het vliegtuig ver dween met een zwarte rookpluim in de rich ting van het Britsche eiland. Omtrent deze Britsche poging om overdag een aanval op Noord-Fransch gebied uit te voeren, vernemen wij nog nader dat onbe twistbaar is komen vast te staan, dat een andere Spitfire zoo zwaar beschadigd is, dat kan worden aangenomen, dat het toestel verloren is gegaan. De Duitsche luchtafweer aan de kust bij Calais heeft bovendien een belangrijk succes behaald. De daar gesta tioneerde batterijen luchtdoelgeschut slaag den er namelijk in, nog drie Engelsche bom menwerpers van het type Blenheim, als mede een Hurricane-jager neer te halen. Als zeker kan voorts worden aangenomen, dat de Duitsche luchtdoelbatterijen nog twee Hurricane-jagers hebben neergeschoten. Der halve kostte den Engelschen alleen deze. aanvalspoging met zekerheid acht vliegtui gen, naar alle waarschijnlijkheid echter in totaal 9 toestellen. zijn rijwiel kon geven, soms zelfs het frame nummer ervan niet wist. Het spreekt vanzelf, dat de politie over deze gegevens beschikken moet, wil zij met succes kunnen werken. Teneinde aan lieden, die hun rijwiel in de laatste drie maanden op de een of andere, hun onbekende, manier zijn kwijtgeraakte hun eigendom terug te kunnen geven, stelt de hoofdcommissaris van politie het publiek in de gelegenheid de in het tijdvak van 1 Oc- tobcr 1940 tot 6 Januari 1941, als gevonden ge deponeerde en door de politie in beslag ge nomen rijwielen, waarvan'de eigenaar niet bekend geworden is, te bezichtigen. Enkele reis, voor de slacht be stemd. Urk gaat de komende week in met het aangename vooruitzicht, dat de vleesoh- voorziening is geregeld. Dit jaar was nog geen vleesch verstrekt en alleen de zieken kregen een klein kwantum. Onder leiding van de slagers Bos en Blom. aldus de Tel., zijn namelijk tien levende slachtkoeien over den dijk naar het eiland gebracht. Het trans port duurde vrij lang, daar de beesten slechts voorzichtig langs de dij'kglooiing voortgedre ven konden worden. Niet alleen om het interessante schouw spel, maar ook omdat er nu weer versch vleesch aankwam, waren vele Urkers uitge- loopen om de slagers en de koeien toe te juichen. Na 15 Januari alleen goedgekeurde lampjes De Nederlandsche gloeilampenindustrie heeft deze week een zeer groot aantal door de rijksinspectie luchtbeschermingsdienst goedgekeurde blauwe gloeilampjes voor zaklantaarns in den handel gebracht. De ze blauwe gloeilampjes, welke van het goedkeuringstee ken I.L.B. zijn voorzien en voor de gebruikelijke spanningen worden vervaardigd, mogen in iedere beschikbare passende zaklantaarn in de open lucht wor den toegepast, mits wordt zorggedragen, dat het licht daarvan niet naar hoven schijnt en andere deelnemers van het ver keer er niet door worden verblind, aldus deelt de rijksinspecteur mede. In verband hiermede kan na 15 Januari slechts het gebruiken van door de rijksin spectie luchtbescherming goedgekeurde en als zoodanig met het I.L.B.-teeken gewaar merkte voetgangerslantaarns van bijzon dere constructie, dan wel het gebruik van door de rijksinspectie goedgekeurde en als zoodanig met het I.L.B.-teeken gewaar merkte blauwe gloeilampjes in beschikbare zaklantaarns in de open lucht worden toe gelaten. Met nadruk wordt men er op gewezen, dat voetgangerslantaarns welke niet in overeenstemming zijn met de voorschriften der verordening of welke in strijd daar mee worden gebruikt, in beslag genomen en verbeurd verklaard kunnen worden. Zotte uitwassen dienen bestre den te worden. Evenals tegen den kettinghandel worden, naar wij van bevoegde zijde vernemen, ook maatregelen tegen zoogenaamde schakel- of koppelverkoopen overwogen. Het blijkt namelijk voor te komèn, aldus de Tel., dat winkeliers bepaalde producten, waarvoor de vraag het aanbod overtreft, slechts wenschen af te geven, wanneer te gelijkertijd een ander, minder courant ar tikel wordt gekocht. Zoo ziet men zich het geval voordoen van een slager, die 't voor handen spek reserveert voor hen, die te vens een bestelling op zuurkool waar in hij tegenwoordig ook „doet" opge ven, evenals dat van een sigarenwinkelier, die een pakje sigaretten slechts verkoopt in een foudraaltje. Het behoeft geen betoog, dat een derge lijke handelwijze indruischt tegen den geest van de distributiebepalingen. Im mers, deze gaan er juist van uit, dat ieder een evenveel kan krijgen van de voor naamste levensbehoeften. Door den ver koop van deze levensbehoeften te koppe len aan den eisch om nog iets van minder belang te koopen, een eisch die, verder doorgevoerd, tot zotte uitwassen moet lei den, zouden toch nog de meest draagkrach- tigen bevoordeeld worden. Tegen dezen misstand zal, naar men thans ziet, worden gewaakt. Een Italiaan tegen drie Grieken. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Op den smaad der Brilsche propaganda antwoordt 't Italiaansche volk met een her nieuwden strijdbaren geest en een krachtige actie op alle fronten. In Albanië hebben de Grieken tot dusverre het voordeel van een meerderheid in getalsterkte en strijdmidde len gehad, hetgeen bevestigt, dat de regee- ring-Metaxas reeds sedert lang een offen sief langs de Albaneesche grenzen heeft voorbereid. Bij het begin der krijgsverrichtin gen in Epirus stond één Italiaan tegenover drie Grieken. Maar in zekere andere zones was de wanverhouding nog sprekender: in den sector, waar kolonel Zacco aan het hoofd van het 84e regiment infanterie den heldendood is gestorven, stond gemiddeld één Italiaan tegenover tien Grieken. On danks deze groote meerderheid zijn de Griek sche massa's er niet in geslaagd, de Italiaan sche liniën te doorbreken. In de woestijn van Marmarica brachten de Engelschen 250.000 man, 80Ó tanks en 1000 vliegtuigen bijeen. De heldhaftige verdedi ging van Bardia hield deze strijdkrachten bijna een maand tegen. Op alle plaatsen zal het verzet onbuigzaam en hard blijven. In- tusschen geven de Italiaansche vloot en luchtmacht den vijand geen enkel respijt. Een Britsch slagschip is getroffen, twee En gelsche duikhooten zijn tot zinken gebracht. Dit alles is een bewijs van de macht en de strijdvaardigheid der Italiaansche weer macht, die vaster dan ooit besloten is den oorlog tot de eindoverwinning voort te zet ten." Tentoonstelling van gestolen fietsen Eigenaars zijn vaak even moei lijk op te sporen als de dieven! In den laatsten tijd worden te Amsterdam veel rijwielen als „gevonden" gedeponeerd aan politiebureaus en posthuizen. Daar aangenomen moet worden, dat men zijn rijwiel niet verliest en zich dus onder deze gevonden rijwielen, fietsen bevinden, die als ontvreemd of vermist bij de politie zijn aangegeven, heeft de politie zich steeds veel moeite gegeven, om aan de hand van de haar ter beschikking staande gegeven van ontvreemde- en vermiste rijwielen, de oor spronkelijke eigenaren ervan op te sporen. In veel gevallen mocht haar dit gelukken, zegt het Hdbld., doch in een nog groot er aan tal niet, omdat degene, die zijn rijmel ver miste of te wiens nadeele het ontvreemd werd, bij het doen van aangifte hiervan bij de politie geen behoorlijke beschrijving van Inzending termijn verlengd- Het is niet mogelijk gebleken de huis-aan- huis-bezorging van het aangifteformulier voor een radio-ontvanginrichting zoo tijdig te doen plaats hebben, dat iedere luisteraar aam de verplichting tot aangifte voor 15 Ja nuari kan voldoen. In verband hiermede wordt voor hen, die de circulaire nog niet hebben ontvangen, de datum waarop de inzending van het aangif teformulier moet plaats hebben, nader vast gesteld op Maandag 27 Januari a.s. Iedere luisteraar blijft echter verplicht om na ontvangst der circulaire het aangiftefor mulier onverwijld in te zenden. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de bijzondere afgezant van president Roosevelt voor Londen, Hopkins, gistermiddag een langdurig onderhoud gehad met Churchill. In aansluiting daarop was Hopkins de gast van den Britsche» minister-president aan een noenmaal. Aan journalisten heeft Hopkins later ver klaard, dat hij minstens twee, maar niet langer dan vier weken m Engeland zal blijven. Terwijl de grachten tot prachtige schaats banen zijn omgetooverd, blijft menig voor bijganger even staan, om te genieten van dit echt wintersch tafreeltje.. (Foto Pas-Holland) Knaap, die busje wilde demon- teeren, gedood. Gisteravond om kwart voor tien is in een woning aan dé Resedastraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 13-jarige J. Malle had een dichtgeschroefd busje ere von den en mee naar huis genomen. In de ouder lijke woning probeerde hij het te demontee- ren. Hierbij ontplofte het met een hevigen slag. De knaap was terstond dood. Zijn moeder, de 50-jarige J. MalleDe Jonge, die zich in dezelfde kamer bevond, sloeg door de kracht van de ontploffing te gen grond en liep hierdoor schaafwonden op. De geneeskundige dienst vervoerde de ge wonde en het deerlijk verminkte lijk van het slachtoffer naar het Zuiderziekenhuis. Hier is de vrouw ter verpleging opgenomen. In de woning werd ernstige schade aan gericht. Oude vrouw zet de boel op stelten Denkt dat haar portemonnaie was gestolen. In een winkel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, beweerde Donderdagavond een oude vrouw, die daar inkoopen had gedaan, dat men haar haar portemonnaie, inhoudende 340, ontrold had. Er ontstond groot tumult, de politie werd gewaar schuwd en de oude vrouw bleef bij haar bewering, dat men. in den winkel de porte monnaie had weggenomen. Alle klanten, die in den winkel waren, werden naar het politiebureau op de Stadhouderskade over gebracht, waar eindelijk de oude vrouw tot het besef kwam, dat zij, 'voordat ze uitging, haar welgevulde beurs aan een kennis in bewaring had gegeven. Met verontschuldi gingen werden toen de klanten naar huis gestuurd, zegt het Hsb. Naar de Liberté meldt, heeft zich in een laboratorium in Freiburg (Zwitserland) een' noodlottige vergissing voorgedaan. Veertien dagen geleden waren kinderen van het instituut Monrevers te Freiburg tegen diphteritus ingeënt. Gisteren zon de inenting herhaald wor den, doch in plaats van het antitoxine heeft men de gifstof gebruikt. Zes kinderen zijn volgens het blad reeds overleden, andere zijn. ernstig ziek. Vanavond gaat de verduistering in om en duurl lot morgenochtend 9 46 uur Naar wij vernemen is de flamingo, die door een paar Alkmaarsche jon- gelui veertien dagen geleden in de omgeving van Petten gesignaleerd werd, geschoten. Het dier is door den rijksveldwach ter brig. titl. Visser uit Petten in be slag genomen. Of degene, die de flamingo heeft neergelegd, zich aan een overtreding van de Vogelwet heeft schuldig gemaakt, zal nog na der worden onderzocht, daar niet on- omstootelijk vast staat dat de flamin go in Nederland een beschermde vo gel is. Britsche opperofficier trekt een vergelijking Het schijnt, dat de levensmiddelenposi tie van Duitschland beter is dan de onze, aldus wordt verklaard, in een artikel van den Ènerelschen militairen schrijver gene- raal-majoor Fuller, dat onlangs in de Sun- day Pictorial is verschenen en thans door de Duitsche pers wordt gepubliceerd. Woordelijk schreef Fuller in dit opstel over de economische positie van de asmo- gendheden- hoewel ik misschien geen ge lijk heb, geloof ik in elk geval niet. dat de zwakke plek in de bewapening van onzen vijand een van economischen aard is. Het komt mij voor, dat zijn levensmiddelen- positie in elk geval beter is dan onze eigen. Hij heeft ongetwijfeld een tekort aan zekere grondstoffen. Doch hij bezit thans een zoo uitgestrekt gebied, waaruit hij ze kan bijeengaren, dat den eerstkomenden tijd in elk geval geen gebrek zal ontstaan. Intusschen, zoo .vervolgt Fuller, wordt de Duitsche economische aanval op het Brit sche eiland met onverminderde kracht voortgezet. Wanneer Duitschland de kos ten van onze ingevoerde levensmiddelen van 400 tot 500 millioen pond per jaar kan verhoogen wat het blijkbaar reeds gedaan heeft, heeft het een „slag" gewonnen. Of schoon geen man gedood werd, zullen onze financieele offers 100 millioen pond bedra gen. Wanneer het dit cijfer verdubbelen, of zelfs verdrievoudigen kan, zal het welis waar niet onze menschenkracht uitputten, doch dan bloeden onze geldkrachten dood. Ieder tot zinken gebracht schip, en elk luchtalarm, dat den arbeid onderbreekt, is feitelijk een vorm van inflatie, verhoogt de kosten en is niet alleen maar een ma terieel verlies of tijdverlies. Vervolgens bespreekt Fuller de stategische problemen. Het heeft ons tot dusver en ook. thans nog ontbroken aan een strategisch brein, een orgaan, dat den oorlog als een ge heel overziet. Wij zijn hoofdzakelijk een zee mogendheid. Wij geloofden, dat de blokka de voor Duitschland de onvermijdelijke in eenstorting zou betcekencn en wij geloofden, dat de tijd aan onze zijde was. En wat was het resultaat? De ineenstorting niet van Duitschland, doch van Frankrijk. Thans ver vallen althans eenigen van ons in dezelfde dwaling wanneer zij zich inbeelden, dat al les, wat zij behoeven te doen, niet meer is dan vliegtuigen bouwen, tot wij de meerde re zijn op het gebied der vliegtuigproductie om dan Duilschland van de landkaart weg te vagen, doch is, daar Duitschland thans minstens drie vierden der fabriekefi van Europa onder zijn controle heeft, het verwer ven van de superioriteit ondanks allen Ame- rikaanschen steun mogelijk? Ik hoop het, doch ik zie niet, waarom het zoo zijn zou. Daarenboven heeft Duitschland, hoe groot onze productie ook zijn mag, strategisch een betere positie voor den luchtoorlog tegen ons dan wij tegen Duitschland. Dit feit al leen moet ons doen aarzelen, al te veel ver trouwen in de luchtmacht te stellen. Het ligt voor de hand, dat ons leger alleen den oorlog ook niet kan winnen. Fuller besluit zijn artikel met de aansporing, dat Enge land een vastberaden operatie moet onder nemen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1