handelsverdrag onderteekend Duitsch-Rassisch Verkenningsvluchten boven Engeland é(4t,/uuS! Thailandsche troepen dringen Kambodsja binnen Idealen en doelstellingen bekrachtigd De Italiaansche verliezen in Afrika Zware sneeuwval in Spanje Engelsche bommen op ons land Nederlandsche S.S. voor 't eerst op de straat Vriendschappelijke samenwerking Zooals wij in een gedeelte van onze op laag van Zaterdag nog konden melden, is tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland een serie handelsverdragen onderteekend. die ten doel hebben het handelsverkeer tus- sclien beide landen verder, uit te breiden. Rusland zal petroleum, donkere olie, graan en ertsen leveren en daartegenover machines en andere industrieproducten van het Derde Rijk afnemen. Het totaalbedrag der in de verdragen vastgelegde handelsbeweging zal in de milliarden R.M. beloopen. De Moskousche bladen stonden, volgens D.N.B.. Zaterdag geheel in het teeken van het nieuwe DuitsehRussische verdrag. Al le bladen publireeren de onderteekende do cumenten zoo groot mogelijk opgemaakt. De „Prawda" en „Iswestia" publiceeren bovendien nog foto's van de onderteeke- ning van het verdrag in het Kremlin. Bei de bladen brengen artikelen, die van toon aangevende zijde geïnspireerd zijn. en waar uit de groote beteekenis blijkt, die men in Moskou aan de verdragen hecht. In de com mentaren wordt naar voren gebracht, dat de verdragensluiting tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie van 10 Januari 19-41 een nieuwe étappe vormt in de ontwikkeling van de Duitsch-Russische vriendschapsbe trekkingen. De Duitsche bladen zien in de tusschen Moskou en Berlijn geteekende verdragen een nieuw bewijs voor de absurditeit van de in het buitenland ook in den laatsten tijd steeds weer opduikende tendentieuze berichten over strubbelingen in de Duitsch- Sovjet Russische betrekkingen. Alleen in den geest van een samenwerking vol ver trouwen en door de duidelijke erkenning van de wederzijdsche levensbelangen en wenschen, aldus schrijft de Voelkischer Beo- bachter, kan tusschen twee staten een zoo omvangrijk verdrag geschapen worden. Duifsch weermachthericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren gewapende verkenningsvluchten ondernomen en is voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Bij den aanval op een vliegveld in Zuidoost-Kngeland werden tref fers geplaatst. Ken vijandelijk koopvaardij schip van 8000 brt. kon door voltreffers in het zeegebied ten westen van Ierland, een ander, koopvaardijschip van 3000 brt. aan de Britsche oostkust, tot zinken ge bracht worden. Bij een nieuwen luchtaanval op een En- gelsch' konvooi in de Middellandsohe Zee kregen een kruiser en verscheidene andere oorlogsbodems zware bomtreffers. In den af- geloopen nacht hebben weer sterke forma ties govechtsvliegers aanvallen gedaan op militaire doelen in Londen. Talrijke branden bevestigden het resultaat. In de vroege ochtenduren van heden heeft de vijand eenige brisant- en brandbommen geworpen in Noord-Duitschland, waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie per sonen vonden den dood en drie anderen werden zwaar gewond. Italiaansch weermachthericht Duitsche vlieQtuigeu opereereo ia de Middellaodscbe Zee Turijn gebombardeerd. In zijn weermachtsbericht no. 219 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Albanië ondernam de vijand aanvallen op het front van het elfde ieger. Onze te genaanvallen berokkenden hem gevoelige verliezen. In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen haar gisteren begon nen schitterende activiteit voortgezet. Zij ondernamen verkenningsvluchten en deden aanvallen op Engelsche formaties. De aan vallen waren op twee groote groepen van schepen gericht: een kruiser van het type Birmingham is met stelligheid door een hom van zwaar kaliber getroffen. In Cyrenaica. viel bedrijvigheid waar te nemen van artillerie en patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties nabij Djarabun gebombardeerd. De vijand ondernam harhaalde aanvallen op eenige eenheden van onzï» bases in Cyrenaica. In Oost-A frika was activiteit van patrouil les op de fronten van Soedan en Kenva Een onzer posten in de zóne van Gallabat heeft een aanval afgeslagen welke door artillerie werd ondersteund en den vijand verliezen toegebracht. In den ochtend van 10 Januari merkte een formatie torpedobooten, die op verkenning was in de Straat van Sicilië, een belang rijke vijandelijke vlootformatie op, samenge steld uit talrijke boven-water-eenheden. Twee van onze torpedobooten deden een beslisten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, die later in zin kenden toestand werd gezien. Er ontstond een fel gevecht tusschen de vijandelijke tor pedojagers, gesteund door kruisers eenerzijds en onze torpedobooten anderzijds, die - een langdurig en krachtig vuur openden. Twee vijandelijke torpedojagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd eerst ge troffen in de machinekamer en vervolgens in de munitieopslagplaats, waardoor bet vaartuig tot zinken werd gebracht. Er ver-rug. Weer of géén weer - U moet er door heen. On derdruk een opkomende ver koudheid onmiddellijk met ASPIRIN. Aspirin scheen terstond een andere tropedoboot om de schipbreukelingen te redden. In den nacht van 11 op 12 Januari onder namen uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval op Turijn en Savig- liano, waarbij brand- en brisantbommen wer den geworpen. In Turijn werden woonhuizen getroffen. Er vallen drie dooden te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwamen de bommen terecht op een militair hospitaal, op woonhuizen, en op de parochie kerk. Er werd eenige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. Ter hoogte van Catana haalde een van onze jachtvliegtuigen in den middag van 11 Jan. een Engelsch vliegtuig van het type Glcnn Martin omlaag. Hevige luchtgevechten De Fransche troepen zijn volgens een of ficieel bericht uit Hanoi weer opgerukt tot in de nabijheid van Samrong, in het Noor den van de provincie Kambodsja op vijftig kilometer van de grens van Thailand. De Fransche militaire woordvoerder te Hanoi verklaarde, dat het hem niet bekend was, of Thailandsche ti-oepen het meer naar het Westen gelegen Sisophon ingenomen had den. Volgens Thailandsche' legerbcrichten zijn de Thailandsche troepen over bijna het ge- heele front de Indochineesche provincie Kambodsja binnengedrongen. Daarvan wordt het deel, dat ten westen van de Mekong ge legen is, door de regeering van Thailand op- geëischt. De Fransche autoriteiten miskennen den toenemenden ernst en den verscherpten toe stand niet, doch verklaren met nadruk, dat de mogelijkheid tot vreedzaam overleg nog steeds voorhanden is. Zaterdag heeft een groote formatie Thai landsche vliegtuigen tijdens hevige luchtge vechten boven Siemreap nabij Angkor twee zware bommenwerpers van Fransch-Indo- china en twee gevechtsvliegtuigen neerge schoten. De Thailandsche vliegtuigen keer den alle veilig op hun basis terug. Negentig Thailandsche vliegtuigen heb ben, in samenwerking met, landtroepen, op 8 Januari een aanval ondernomen op ver scheidene belangrijke militaire doelen in Fransch Indochina in het gebied van Aala- nya, waarbij zij zware schade aanrichtten. Thailandsche ambtenax-en deelden mede, dat de Thailandsche vliegtuigen Sisophon aan een zwaren aanval blootstelden en prac- tisch de geheele stad in vlammen hulden. Tevens plaatsten zij rechtstreeksche treffers op een niet nader aangeduid aantal benzi netanks te Stungtrapg, welke in brand vlo gen, tei-wijl zij verder nog een x-eeks andere plaatsen met hommen bestookten. Japan en Duitschland De Rijksminister voor propaganda Dr. Goebbels, en de president van het Japansche Nieuwsbureau, professor Ito, hebben in een tusschen Berlijn en Tokio gevoerd langdurig telefoongesprek de gemeenschappelijke idea len en doelstellingen van Japan en Duitsch land bekrachtigd. President Ito verklaarde, dat hij in het jaar 1941 volledig zijn krachten zal geven om den volkeren 'van Oost-Azië een inzicht te geven in het doel van de Japansche poli tiek. Voortaan mag Oost-Azië niet meer een kolonie van andere volkeren of voorwerp der uitbuiting door andere landen zijn. De Ja- panners zijn er vast van overtuigd, dat zij in staat zijn een politiek en economisch zelf standig Oost-Azië te vormen. Japan maakt op het oogenblik hetzelfde mee als Duitsch land en gevoelt daarom hetzelfde als Duitschland. Dr. Goebbels verklaarde het volgende: „Evenals Japan ernaar streeft, in het ge bied van Oost-Azië een nieuwe politieke or dening tot stand te brengen, werkt Duitsch land met Italië samen aan den opbouw van een 'nieuwe ordening in Europa. Tezamen met Italië waakt het Duitsche rijk over de militaire veiligheid van het continent en wil het er bovendien voor zorgen, dat nooit meer de heillooze invloed eener Britsche politiek van „verdeel en heersch" de Europeesche volkeren verstoort. Duitschland en Italië geven F"-natuurlijke ordening te- Het Italiaansche hoofdkwartier maakt de nanxen hekend van de Italiaansche officie ren en soldaten, die gedurende de maand December in Afiïka gevallen zijn. Noord- Afrika: 78 dooden, 307 gewonden, 343 ver- misten. Oost-Afrika: 41 dooden, 54 gewonden, 25 vermisten. Bij de marine: 122 dooden, 82 gewonden, 176 vermisten. Bij de luchtmacht: 72 dooden, 99 gewonden, 11S vermisten. Zaterdag en Zondag heeft het in ver scheidene deelen van Spanje opnieuw he vig gesneeuw. Voor het eerst sedert jaren ligt de havenstad El Fcrrol onder een dicht sneeuwkleed. De temperatuur is daar tot twee graden onder nul gedaald. Twee per sonen heeft men doodgevroren aangetroffen. Wegens het zware noodweer en de holle zee nioesten de schepen „Antequera" en „Ruda", die op weg waren naar Gijon, El Fei-rol als noodhaven binncnloopen. Vele bergbewoners in het Cantabrisch gebergte zijn door de hoog liggende sneeuw geheel van de buitenwereld afgesloten. Ook op de Midden-Spaansche landwegen heeft het ver keer met buitengewoon gx-oote moeilijkhe den te kampen, daar bijna alle straatwegexi beijzeld zijn, waarvan vooral de levensmid delenvoorziening in eenige steden de gevol gen ondervindt. Weinig schade. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de Engelsche vliegers boven Nederlandsch gebied minder actief geweest dan in den vox-igen nacht. Woonhuizen zijn niet direct getroffen, wel liepen in één plaats in het zuiden des lands ongeveer een dozijn wonin gen door luchtdruk tamelijk zivare schade op. Een man is gewond, een paard is ge dood. Zoon veroorzaakt vaders dood Tusschen wagen en muur be kneld geraakt. Gistermiddag heeft zioh omstreeks 1 uur te Heerle onder de gemeente Wou een doo- delijk ongeluk voorgedaan. De vrachtrijder Mathijssen uit Wouw loste met zijn zoon voor de s teen fabriek Wezenheek kolen. Toen de zoon den zwaren wagen achteruit- zette, geraakte bij deze manoeuvre zijn va der bekneld tusschen de achterzijde van den wagen en den voorgevel van de fabriek, waarbij de borstkas van den man geheel werd ingedrukt. Dr. Voer uit Wouw werd terstond ontboden, die slechts den dood van het slachtoffer kon vaststellen. Marsch door Den lJaaq. Een S.S.-formatie van de nationaal soci alistische beweging, ter sterkte van 500 man, heeft Zaterdagmiddag' een marsch door een deel van Den Haag gemaakt.. Het was voor de eerste maal sedert de instel ling van dit door ir. Mussert gestichte keurcorps, dat dit, in het openbaar optrad. De troep defileerde vervolgens voor den leider der N.S.B., die zich met de leden van zijn staf voor het Willem de Zwijgerhuis had opgesteld. Enkele Duitsche autoriteiten waren hierbij als belangstellenden aanwe zig, terwijl aan de overzijde een dichte haag nationaal socialisten liet défilé gade sloeg. Met de slede tegen de helling. - Waar in het hooggebergte de sneeuwval heel het landschap in wintertooi zette, kan van de sledesport naar hartelust genoten worden (Foto Weltbild) SNEL RECHT VOOR DEN ARBEIDER Bij ontslag of loonsverlaging. Dank zij den heiden uitvoeringsbesluiten betreffende het beperken van weide en het verbod van verlaging van looncn cn sala rissen, die dezer dagen in de „Staatscou rant" zijn verschenen, is het den - werkne mers, die op grond hiervan aanspraak mee- ncn te kunnen maken op hei-stel der dienst- betrekking in geval van ontslag cn uitbeta ling van het volledige loon of salaris, in geval van verlaging, thans mogelijk op een snelle, eenvoudige een afdoende wijze vol- lig recht te verkrijgen. Deze mededecling deed ons de heer A. Vermeulen, leider van de sociaal-economi sche afdeeling van het N.V.V., in een toe lichting op deze beide besluiten, dié het departement van Sociale Zaken genomen heeft op advies van het N.V.V. Vroeger was het zoo, dat indien een werknemer zich al ei-gens op beroepen kon de pi-ocedure lang, omslachtig en duur was. Zoo lang, zoo omslachtig en zoo duur dikwijls, dat in vele gevallen de moeite geenszins loonend was. Vaak leidde ook een procedure heele- maal tot niets, omdat zij strandde wegens het overschrijden van de bij de wet ge stelde termijnen. Thans is dat vrijwel uit gesloten. Een werknemer, die zich te kort gedaan voelt kan nu in alle gevallen bij den kantonrechter door middel van request dat- is wel de meest eenvoudige pi-oce- dure, die cr bestaat herstel in dienstbe trekking en/of schadevergoeding vorderen. Immers, blijkens de heide uitvoeringsbe sluiten worden dergelijke burgerlijke rechtsvorderingen „geacht betrekkelijk te zijn tot een arbeidsovereenkomst". Het N.V. V'. verwacht een krachtige preventieve wer king van deze heide besluiten. PYAMA's_ZONDER PUNTEN Frauduleuze handel in textiel- goederen achterhaald. De politie te 's-Gravenhage heeft tezamen met de handelsrecherche te Amsterdam een frauduleuzen handel in textielgoedcren weten te achterhalen. Te 's-Gravenhage wist de politie de hand te leggen op een partij goederen, welke ver handeld was, zoncjer dat distributiebesehei- den gebruikt werden. De partij, bestaande uit pyama'a kousen en ondergoed werd: in beslag genomen en naarmate het on- derzoek vorderde, kwam met meer zeker heid vast te staan ,dat deze haiidel haar oorsprong te Amsterdam had. De partij was zonder bei i rivaal ra dres per schip uit de hoofdstad naar het Westland verzonden. Na dat de politie te 's-Gravenzande drie men- schcn aan een uitvoerig verhoor had onder* worpen en ook een inwoner van Poeldijk, die bij de zaak betixxkken was, verklaringen had afgelegd, toog een agentrechercheur naar Amsterdam om daar het ondemzek voort te zetten. Inderdaad wisten deze agent en een rechercheur twee mannen op te sporen, die de goederen verzonden had den. Een *van hen. een koopman, was eiv kele maanden geleden in Zeeland ree.da aangehoudenwegens hetzelfde delict. De mannen hadden de goederen gekocht. Even eens zonder gebruik le maken van textiel* punten, van een winkelier op den Zwanen burgwal en een marktoopman op het Wa- terlooplein! j Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk zal voor hen dit muisje nog wel een staartje hebben. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP PIER VAN ZEEBRUGGE. Engelsche bombardementsvliegtuigen heb ben Zaterdag een aanval gedaan op de pier van Zeebrugge. Alle vier de geworpen Engel sche bommen zijn, naar van militaix-e Duit sche zijde wordt medegedeeld, in zee terecht gekomen, zonder dat de pier beschadigd werd: Er is geen aanval met machinegewe ren ondernomen. Hiermede is de Engelscha bewering, dat de pier door twee bi-isantbom- men getroffen werd en dat een ti'ocpencon- centratie met machincgeweervuur bestookt is, weerlegd. Het einde van het 42.000 ton metende mailschip „Empress of Britain", dat op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd werd, nadat het door een luchtaanval in brand was geraakt (Foto Weltbild)

Schager Courant | 1941 | | pagina 2