Buy en kampioen I De elfmeennlocht bracht vele moeilijkheden van Nederland Jan Langedijk Maandag 13 Januari 1941 Tweede blad iP-cAaatien, eerste op de 10.000 meter VERRASSENDE ZEGE VAN KEIJZER, EEN OPKOMENDE STER OP DE 5000 METER. Mevr. Schoort - Keetmao kampioene van Nederland in het schoonrijden IN HEEL NEDERLAND VIER- DE DE IJSSPORT HOOGTIJ. De pessimisten hebben ongelijk gehad! Wel liet Zaterdagmiddag de kwaliteit van het ijs door de inval lende dooi hier en daar te wenschen over, maar overal konden de aan gekondigde wedstrijden doorgaan. Het vleugje vorst jn den nacht van Zaterdag op Zondag bracht de banen weer in prima conditie, en toen het gistermiddag opnieuw begon te dooien, was overal het pleit al be slist. Zoo heeft Nederland een week einde volop van de ijssport kunnen genieten, duizenden bonden de glad de ijzers onder, namen deel aan wed strijden of maakten louter voor de gezelligheid tochtjes. Hetvoornaamste gebeuren op ijs- sportgebied was dat te Bergen, waar Jan Langedijk, jarenlang de kampioen hardrijden van Nederland zich door den Amsterdammer Buyen zag geklopt. Op de tienduizend me ter won Langedijk onbedreigd. Mevrouw A. C. SchoorlKeetman uit Barsingerhorn werd kampioene van Nederland in het schoonrijden voor dames. DE WEDSTRIJDEN TE BERGEN V werden door duizenden schaatsliefhebbers bijgewoond, waarbij wij er zeer velen uit onze omgeving opmerkten. Natuurlijk ging de grootste belangstelling uit naar den rit tusschen den titelhouder Langedijk en Van der Scheer, die tegen elkaar geloot hadden. De start van Langedijk, den titelhouder, was slecht. Hij meende, dat het vertrek niet regelmatig was gegaan, hij aarzelde even, zoodat hem dit gedeelten van seconden kostte. Wel lag hij in de eerste bocht nog voor, maar in de tweede bocht liep Van der Scheer, die daar de binnenbocht had, hem in en wist met flink verschil te win nen in den tijd van 47.7 sec., den snelsten tijd tot nu toe in dit seizoen in Nederland gemaakt op dezen afstand. Een goede race was er ook van Roos, die een tijd noteerde van 48,2 sec., evenals Buyen, beiden snellei1 dus dan Langendijk, die 48.4 noteerde. Van Hoorn met 48.6 sec. werd nummer 5. Koops, die het vorige jaar bij de kam pioenschappen te Groningen op de twee de plaats beslag legde in het totaal klasse ment, was dit jaar nog niet in wedstrijden uitgekomen. Niettemin was zijn tijd voor de 500 meter zeer goed, nl. 49,3 sec. Ondanks het feit, dat het ijs dus door het dooiweer niet snel was, waren de tij den zeer bevredigend, ook een bewijs, dat de bezetting van deze kampioenschappen zeer sterk genoemd kan worden. EEN VERRASSING OP DE 5000 M. Tot ieders verrassing maakte Piet Keijzer, evenals Langedijk een eenvoudige boerenjongen afkomstig uit de Lier (Z.H.) en een der win naars van de Elf Stedentocht van verleden jaar, óp de 5000 meter een beteren tijd dan Langedijk. De manierw aarop Keijzer zijn serie reed, gaf alle reden om aan te nemen, dat de Nederlandsche schaatsenrijderswereld in hem een belangrijke aanwinst gekregen heeft. Hoewel pas twee jaren op Noren rij dend. heeft Kevzer een dergelijken natuur lijken aanleg, dat hij er reeds nu in slaag de den kampioen Langedijk te slaan. Na tuurlijk ontbreken er nog technische details aan zijn rijden, o.a .is zijn wijze van boch ten nemen nog lang niet af, maar onder bekwame leiding zal hij het ongetwijfeld ver brengen. Zijn snelheid op de rechte stukken was zeer groot en hieraan had hij •het ongetwijfeld te danken, dat zijn tijd de snelste werd. Met 9 min. 16.6 sec. bleef hij 0.5 seconde onder den tijd van Langedijk. Deze verrassing bracht tevens het einde van de 5000 meter welkwe eigenlijk voort durend een zeer spannend verloop had. Eerst had de winnaar van de 500 meter, van der Scheer, met 9 min. 41.2 sec. de leiding, doch Langedijk handhaafde zijn reputatie van lange afstandrijder op prach tige wijze door met een groote constantheid zijn ronden te rijden. Met een gemiddelde van ongeveer 45 seconden legde hü goed rii- van de 5000 meter welke eigenlijk voort- 9 min. 17.1 sec. af. Onder groote spanning kwam hierna Langedijk's grootste concur rent Buyen aan den start tegen Strijbis. Nadat hij aanvankelijk onder den tijd van Langedijk bleef, bleek eerst later hoe goed deze gereden had. Buyen kon zijn snelle tempo niet handhaven en ein digde zijn serie in den tijd van 9 min. 18.1 sec. Hiermee scheen het pleit dus ten gunste van den Ne- derlandschen kampioen beslecht te zijn, want ook Koops kon deze tij den niet benaderen, hoewel zijn 9 min. 26.8 sec. er zijn mocht.'Tot dat de hierboven' vermelde verras sing plaats vond, -die Langedijk ont troonde van de eèrste plaats. Van de jongere rijders hadden intusschen Van Hoorn en Akerboom zich ook nog on derscheiden door een goede 5000 meter te rijden. Voor Van Hoorn viel, evenals in de morgenuren, op door zijn technisch goed rijden en ook hij kan iets worden op den langen duur. Buyen had na den eersten dag door een gedeelde tweede plaats p de 50Ó meter en de derde plaats op de 5000 meter de leiding in het algemeen klassement. Langedijk volg de direct op hem met een vierde en een tweede plaats. Van dér Scheer en Koons dcc len de derde en vierde plaats met VA ach- tei-stand op Buyen. UITSLAGEN EERSTE DA( De volgende uitslagen van den eersten dag luiden: 500 meter: 1 Ir. A. F. "van der Scheer (Rotterdam) 47,8 sec.; 2 en 3 J. A. Roos en H. Buyen (beiden Amsterdam) 48.2 sec; 4 J. Langedijk (Oüdkarspel 48.4 sec.; 5 S. van Hoorn (Zaandijk) 4S.6 sec.; 6 R. Koops (Zuid Laren) 49.3 sec.; 7 H. A. Schouten (Waras- veld) 49.7 sec.; 8 Th. Ekelschot (Amster dam) 49,8 sec.; 9 en 10 Dr. L. Dijkstra (Ak- krum) en J. Akerboom (Bergen) 50,3 sec.; 11 J. van der Hees (Leeuwarden^ 50.8: 12 J. Breed (Sloferdijk) 50.9 sec.; 13 L. Muts (Jisp) .51 sec.; 14 en 15 J. C. Bakker (Am sterdam) en P J. Zwanenburg (Rotterdam) 51.2 sec.; 16 P. Kêyzer (De Lier) 51.4 sec. 5000 meter: 1 P. Kcyzer 9 min. 16.6 sec.; 2 J. Langedijk 9 min. 17.1 sec.: 3 I-I. Buyen 9 min. 18.2 sec.; 4 R. Koops 9 min. 26.8 sec. 5- J. Akerboom 9 min, 2S.8 sec.; 6 S. van Hoorn 9 min. 30 sec.; 7 M. Strijbis (Harem- karspel) 9 min. 31 sec.; 8 P. J. Zwanenburg 9 min. 36 sec.; 9 Ir. A. F. vam dor Scheer 9 min. 41.2 sec.; 10 C. Scheer (Twisk) 9 min. 42.2 sec.; 11 J. Breed 9 min. 43.5 sec.; 12 A. A. Schouten 9 min. 47.4 sec.; 13 Th. Ekelschot i) min. 49.5 sec.; 14 J. A. Roos 9 min. 47.4 séc.: 15 L. Muts 9 min. 54 sec.; 16 J. J. A. van der Garde (Doetinchem) 9 min. 56 sec. Totaal klassement: 1 II. Buyen 5'A punt; 2 J. Langedijk 6. punt. 3 en 4 Ir. A. F. vam der Scheer en R. Koops 11 punt. 5 S. van Hoorn 11 pnt. 6 J. Akerboom 14 Vt pnt, 7 J. A. Roos 16lA pnt, 8 P. Keyzer 17 pnt. 9 A. A. Schouten 10 pnt. 10 Th. Ekelschot 21 pnt. DE TWEEDE DAG: BUIJEN KAMPIOEN. Ook gisteren, toen het ijs veel beter was dan Zaterdag, was de belangstel ling enorm. Zooals in den aanvang gezegd, werd de Amsterdammer Buijen kampioen van Nederland. Voor het echter zoo ver was, heeft men van interessante series kunnen genieten! Pas laat in den middag werd definitief be kend, dat Bujjen erin geslaagd was Lange dijk te onttroon en. Na enkele minder belangrijke series op de 1500 meter, waarmede dezen dag werd inge zet, kwam Dolf v. d. Scheer en Roos tegen elkander uit. Van der Scheer favoriet! Belden moesten het van dezen afstand heb ben, daar zij op de 10.000 meter veel min der presteeren. Roos viel evenwel tegen en had geen schijn van kans tegen den zeer technisch en uitstekend rijdenden v. d. Scheer. In den tijd van 2 min. 37 sec. won v.d.Scheer dezen rit Terstond hierna kwamen de groote concurrent Langedijk met zijn ri vaal Buijen tegen elkaar aan den start. De A nsterdammer reed direct -net grqpt zelf vertrouwen en daar Langedijk zijn vorm niet vinden kon, was het na de tweede ronde reeds zeker, dat Buijen zou winnen. Goe^ rij dend, wist Buijen als eerste over de eind streep te komen in den fraaien tijd van 2 min. 32.6 sec., waarmede hij bovendien het Nederlandsch record op een Nederlandsche wedstrijdbaan op dezen afstand verbeterde. Dit record stond op naam van S. Heiden met 2 min. 34 sec. Ook Langedijk bleef met 2 min. 33.2 sec., nog onder dezen ouden record tijd. Van de overige series valt alleen te ver melden, dat de jeugdige v. Hoorn zijn goe den vorm bevestigde. Keizer, de winnaar van de 5000 meter van Zaterdag, viel op dezen afstand tegen. Zijn techniek is blijkbaar nog niet goed genoeg om alle moeilijkheden op de 1500 mpter het hoofd te bieden. Na de 1500 meter was Buijen eerst in het al gemeen klassement met 6% pnt., gevolgd door Langedijk met 8 pnt. Onder groote span ning werd aan de 10.000 meter begonnen. Voor dezen afstand werden alleen de 10 beste rijders van de 5000 meter geplaatst. Het be zwaar hiervan was, dat enkele goed geklas seerde rijders nu geen gelegenheid kregen ook öp de 10.000 mter, die vrijwel nooit in ons land wordt verreden, hun capaciteiten te toonen. Nadat Strijbis eerst na een aardigen strijd van Van ^vanenburg gewonnen had, kwam Buijen tegen Koops in de baan.. De Amsterdammer ging direct goed weg en rce<l zijn 24 ronden op regelmatige wij ze. Met een gemiddelde van 47 seconden slaagde hij erin Koops, alhoewel deze goed partij gaf, ver achter zich te laten. De tijd van Buijen was 19 min. 9,8 sec! De beslissing lag hierna in de volgende rit tusschen Langedijk en Keizer. Slaagden deze beide rijders erin onder den tijd van Buijen te blijven, dan was het kampioenschap weer voor Langedijk. Inderdaad leek het er aan vankelijk op, dat het aldus zou afloopen. Langedijk reed met prachtige lange slagen ronde na ronde, waarbij Keizer hem gedu rende de eerste ronden goed volgde. Op den duur was Keizer evenwel niet in staat dit tempo vol te houden, zoodat hij langzamer hand verder afzakte. De eerste 15 ronden bleef de man uit Lier ook nog onder den tijd van Buijen .doch in de laatste ronden ver minderde zijn snelheid zoozeer, dat hij ten slotte toch nog 1^ seconde bleef boven den tijd van Buiien. Langedijk maakte den uiterst fra'aien tijd van 18 min. 56,2 sec. Deze prestatie was zoo goed, dat hij, als de internationale reglemen ten van kracht waren geweest, het kampioenschap van Nederland zou hebben verworven. Doch daar dit nn niet het geval was, en, laten wi] hopen, voor de laatste maal het Nederlandsch reglement moest wor den toegepast, viel de eeretitel ten gunste van Buijen. Overigens verdient de Amsterdammer het kampioenschap zeer zeker. De 24-jarige 'rij der zal ongetwijfeld in de toekomst nog wel eens meer van zich laten hooren. De uitslagen 1500 Meter: 1. H. Buyen (Amsterdam) 2 min. 32.6 sec. 2. J. Langedijk f Oudkarspel) 2 m. 33.2 sec. 3. S. v. Hoorn (Koog-Zaandijk) 2 m. 35 sec. 4. R. Koops 2 min. 3S.S sec.; 5. Ir. A. F. v. d. Scheer 2 min. 39. sec.; 6. J. Akerboom 2 min. 41.2 sec.; 7. P. Keizer, 2 min. 41.7 sec.; 8. C. Scheer 2 min. 42.4 sec.; 9. A. A. Schou ten 2 min.'42.8 sec.; 10. Th. Ekelschot 2 min. 43.1 sec.; 11. J. A. Roos, 2 min. 43.8 scc.; 12. M. Strijbis 2 min. 44 sec.; 13 en 14 L. Smuts en P. J. Zwanenburg 2 min. 44.2 sec.; 15. J. Breed 2 min. 44.4 sec.; 16. IJ. v. d. Heide 2 min. 41.8 sec. 10.000 Meter: 1. J. Langedijk 18 min. 56.2 sec.; 2. li. Buyen 19 min. 9.8 sec. 3. P. Keizer 19 min. 11 sec. 4. R. Kooi>s 19 min. 23 sec. 5. M- Strijbis 19 min. 32,8 sec. 6. P. J. Zwanenburg 19 min. 3-4.8 sec. 7. .T. Akerboom 19 min. 53.3 sec. 8. Ir. v. d. Scheer 20 min. 19 sec. 9. S. v. d. Hoorn 20 min. 25 sec. 10. C. Scheer. TOTAAL KLASSEMENT: 1. H. Buyen, 8V2 punt 2. J. Langedijk 9 punten 3. - R. Koops 18 punten 4. S. v. d. Hoorn, 22 punten 5. Ir. A. F. v. d. Scheer, 24 punten. De heer D. Klomp, vice-voorzitter van de B.IJ.V. heeft Zaterdagmorgen de wedstrijden met een woord van welkom aan de rijders, het talrijk opgekomen publiek en aan den voorzitter van den K.N.S.B. geopend. Spr. zeide. dat dit de eerste keer was, dat de kampioenschappen van Nederland in Noord Holland werden verreden en dankte het pre sidium van" den K.N.S.B. dat. het deze wed strijden ditmaal in Bergen deed plaats vin den. De prijsuitreiking. Zondagmiddag had in de groote zaal van de Rustende Jager de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van de B.IJ.V,, dê heer A. van Reenen. opende met een woord van wel kom. Spr. zeide, dat Bergen mooie wedstrij den, vol spanning had beleefd *en bracht dank aan het bestuur van den K.N.S.B. dal deze wedstrijden in Bergen gehouden wer den. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot den voorzit (er van genoemden Bond mr. Eecen en hij zeide de aanwezigheid van den heer De Waardt, voorzitter van don In ternationalen Bond, zéér op prijs te stellen. ''Applaus.) Voorts sprak spr. een woord van dank tot de jury-leden: de rijders en het pu bliek, kortom tot allen die aan het welsla gen der wedstrijden hadden medegewerkt. (Toejuichingen.) Daarna gaf spr. het woord aan mr. Eecen voor het uitreiken dér prijzen. De voorzitter van den K.N.S.B. herinnerde eraan, dat in 1899 het kampioenschap voor Nederland voor het eerst verreden word en het was thans dc twaalfde maal. Nu was Bergen uitverkoren. En terecht want Noord- Holland noemde spr. de bakermat voor de wedstrijden op de lange baan. Spr. noemde de organisatie van de B.IJ.V, af tot in de puntjes en daarvoor bracht mr. Eecen het bestuur hulde. (Applaus.) Wij hebben hier gezien de bloem der Hollandsche rijders en dat er zooveel jongeren onder hen waren deed spr. van harte veel genoegen. En hiermede behoorde het Berger ijsfestijn tot het verleden. Kampioenschap schoonrijden Mevr. SchoorlKeeiman kam pioene van Nederland. Op 't gemeentelijk sportterrein te Hoofd dorp werd Zaterdagmiddag het kampioen schap van Nederland in het. schoonrijden voor dames, verreden. De IJsclub Haar lemmermeer had daarvoor een prachtige baan aangelegd, waarop 24 deelnemers el kaar bestreden. Achtereenvolgens maakten Aan den zelfkant van Amsterdam. Op de Postjeswetering werd de schaatssport naar hartelust beoefend. Vooral de jengd liet zich niet onbetuigd. (Foto's Pax-Holland) deze deelnemers hun rondjes voor jury en publiek, waarbij wij opmerkten, dat vele jonge krachten trachtten, de geroutineer de schoon rijdsters te benaderen. De uitslagen luiden als volgt: 1 'Mevr. E. G. Schoorl—Keetman uit Barsingerhorn^ 2. mej. T. Blaauboer uit Overveen, 3. me vrouw A. G. Loggers—Boontjes uit Huizen, 4. mevrouw M. I. RommelaarTimmerman, Enschede, 5. .mej' J. Fijnheer te Nieuwe Niedorp, 6. mej. A. van Arkel uit Haar lemmermeer. De nationale wedstrijden in schoonrijden voor paren werd gewonnen door mej. J. Fijnheer en C. Meeuwig uit Hoofddorp voor no. 2 mevrouw A. G. Loggers-Boontjes en J. Kuperus, Alkmaar; no. 3 mevr. E. C. SchoorlKeetman en C. P. Timmermans, uit Schagon De B-klasse had tot uitslag 1. mej. C. Rpodjes uit Nieuwe Niedorp en J. Blaauboer, Kolhorn; 2. mej. A. vgn Ar kel en W. Clay, Haarlemmermeer; 3. mej. L. Molenaar en J. Petrie, Hoofddorp. Dc vijfde dorpentocht (Van onzen eigen verslaggever). Het begint laat te dagen. En zoo was het nog wel donker, maar niet zoo heel vroeg meer, toen Zondagmorgen zich de drommen schaatsenrijders spoedden naar Café de Boer, waarde startkaarten wer den uitgereikt voor de touristentochten, die waren georganiseerd met. Alkmaar als start plaats. Het ging in hoofdzaak over trajec ten van 65 en van 100 K.M. De prestatietocht, waarhij de tijd van belang was. al heette het niet om het hardst, te gaan immers de K.N.S.B. or ganiseert geen snelheidswedstrijden ging ook over 100 K.M.. doch hiervoor was Pui- mprend de eenige startplaats. In het café De Boer heerschte een drukte van belang, honderden schaatsenrijders be legerden er de tafels, waaraan de start kaarten werden afgegeven. T-Tet was er een bont gezelschap in den letterlijken zin van het woord: kleurige truien en dassen, zoi- lers- en trek kers jassen, dikke wanten cn sokken. En,alles was berekend op, het kun nen frotseeren van de kou. Want het zag er eerst naar uit, dat het een echte wintersche dag zou worden. Er stond een vinnig brie.sie. het vroor enkele graden en er hing een lichte mist. Dat het koud was. bemerkte men on den wandeling naar de startplaats de nieuwe brug aan de Omval, een twintig minuten loopen van het café de Boer. Het was pen wacp uittocht, die omstreeks tien uur plaats had. honderden bij honderden schaatsenthoiisiaston trokken langs den wég om hun prestatie te volbrengen. Ongeveer kwart voor tien zagen we de eerste deelnemer aan de 100 K.M. tocht vertrekken, eonst waren 't nog enkelen, die volgden, maar al spoedig werden de tafeltjes op het iis. waar de kaarten móes ten worden afgestempeld, met recht weer belegerd. Hoe groot de belangstelling is voor deze la.ngzamenhand populair wordende tocht, Wijkt uit de cijfers: Voor de prestatietocht te Purmerend startten circa 3000 deelnemers. Voor de touristentochten startten te Alk maar circa 850 en te Hoorn circa 550 deel nemers. Intusschen had dé vorst het water, dat den vorigen dag op het ijs was gekomen, weer doen bevriezen en toen later het zonnetje er nog doorkwam, waren de om standigheden bijiia ideaal. Er werd dan ook algemeen geroemd over het ijs en toen des avonds de deelnemers ten naas tenbij binnen waren, was niets bekend om trent «enig ongeval, dat had plaats go- had. Zoo verliep, dus. alles naar wensch. Te Alkmaar kwam de eerste -deel nemer aan de_ 65 k.m. tocht, binnen om ongeveer 'half twee, de eerste deelnemer aan de 100 k.m; tocht verscheen om omstreeks kwart over drie. Van die oogenblikken aan ble ven de schaatsenrijders binnenstroo men en, naar men ons meedeelde, hadden bijna alle deelnemers de verrichting behoorlijk volbracht zoo dat zeer velen straks de herinne ringsmedaille zullen ontvangen, die -ze dan zullen kunnen voegen bij de trofeeën, die heden reeds hun borst sierden. Want het aantal rij ders, dat reeds was 'voorzien van he r imieri n gsm eda ilNes en molens was werkelijk legio. Een kraan van een meisje. Het zou te ver voeren de namen der binnengekomen deelnemers alle op te ge ven. Een uitzondering mech'en we te mo gen maken voor de jongste deelnemens. Voor de 65 k.m. tocht was dat de jonge juffrouw W. Eilers uit Bergen, oud 10 jaar, op dc 100 km.tocht was het Jan Stern huis, Noord ervaart; oud ,12 jaar. Dc kra nige prestatie dezer jongelui werd met een applausje beloond. De Dorpcntoch behoort weer tot het verle den. Ze is. prachtig geslaagd dit jaar. Ruim 90 procent van het. aantal deelnemers heeft de 100 of 65 k.-toclit tot een goed einde ge bracht. VALSCHE START BRACHT VERWARRING. Wie de winnaar is weet men nog niet Zaterdag is in Friesland de Eifmerentocht gehouden, waarvoor eenige duizenden deel nemers hadden ingeschreven. Van den wed strijd, welke van Langvvcert uit ging en waar ook de finish was, passeerden Sneck te 12.14 als eerste en tweede de heeren P. v. d. Duijm van Warga en Lou Geveke van Leeuwarden, voorts om 12.15 uur W. Kooisga van Warga, 12.16 u. K. Schipper, K. v. Hem, W. Leppinga, 12.17 uur Boersma uit Oud- kerk, 12.1S H. de Vries uit Giethoorn en J. B. Dijkstra uit I-Ieerenveen. Als eerste dames te 12.40 uur Corrie Ge veke, Leeuwarden, 12.43 uur Corrie en Nel- lie van Gooi. Hommerts en 12.44 uur mej. S. Koopplans, Harich. Veelbelovend. Van de jongeren, die meereden te 12.46 de 14-jarige jongen' N. Hoekstra uit Langweert en om 13.22 uur een tieniarige rijder K. Bosga van Echten, die voor hij in Langweert kon starten, reeds 30 km. gereden had om van zijn woonplaats Langweert te bereiken. Vervolg volgende pagina.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5