veilingen Uitreiking nieuwe distributiekaarten GROENTEN Langendijker Dinsdag 14 Januari 1941 Tweede blad JULIANADORP. Ras Zaad Stroo Saxonia 4750 6500 Plumage Archer 4100 6500 Betges U Weizes 4050 5500 Puke II 2300 5500 Spratt Archer 4500 6000 ïsaria 3000 6000 Georgene 3000 6000 Donderdag heeft in café Doorn alhier de uitreiking plaats van nieuwe distribu tiekaarten voor bewoners van Koegras en - Julianadorp. Hiertoe is de bevolking in 6 groepen ver deeld, die elk recht hebben op een ver schillend aantal kaarten. De kaarten wor den verstrekt in een enveloppe, waarop ver meld wordt de groep waartoe men behoort, en het aantal kaarten, .waarop men recht heeft. Onder groep A vallen zij, die geborop zijn vóór 2 Februari 1920. Onder groep B vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1920, doch vóór 2 Fe bruari 1927. Onder groep C vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1927, doch vóór 2 Fe bruari 1933. Onder groep D vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1933, doch vóór 2 Fe bruari 1937. Onder groep E vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1937, doch vóór 2 Fe bruari 1939.. Onder groep F vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1939. Een ieder wordt aangeraden voor het verlaten van het distributie kantoor, na te gaan of men het juiste aantal kaarten heeft ontvan gen, aangezien later ingekomen klachten omtrent het niet of te weinig hebben ontvangen van kaar ten en bonnen niet in behandeling kunnen worden genomen. De oude kaarten blijven nog geldig tot een nader te bepalen datum. Men berge de ontvangen nieimve kaarten dus voorloopig zorgvuldig op. Zij, die. wegens het verrichten van zwaren of zeer zwaren arbeid aanspraak maken op extra rantsoenen voor brood en vleesch, moeten een geteekende verklaring inleve- fen, dat zij nog steeds zwaren of zeer zwa ren arbeid verrichten. De formulieren hier voor zijn bij den distributicdienst verkrijg baar. De uitreiking van deze extra rantsoenen zal geschieden tegen overlegging van de distributiestamkaart en van bovenge noemde verklaring, voor hen, wier ge slachtsnaam begint met de letter A, B, C, D, E of F op Maandag 20 Jan. a.s. G. II, I, J. K, L of M op Dinsdag 21 Jan. a.s. N, O, P, 0. R of S op Woensdag 22 Jan. a.s. T, U, V, W, X, Y of Z op Donderdag 23 Ja nuari k. s. DE WERKING VAN STALMEST IN DEN GROND. Voor de cursisten van den Landbouw- wintercursus on de leden van de vcreeni- ging van Oudleerlingen der L.W.C. te Ju lianadorp werd door den heer J. Henderikx, 1 andhouwonderwijzer alhier, in een der lo kalen van de noodschool aan de Lange- vliet, een bespreking gehouden over de „werking van stalmest in den grond". Het proefveld 1940 was aangelegd op het land van den heer D. Iloornsman en had tot doel een vergelijkende cultuur tusschen 5 verschillende zomertarwe- en 7 zomergerst- rassen. Het had de aandacht getrokken, dat het humusgehalte in den polder Koe gras zoo laag was. en zoo ontstond de idéé door een zeer sterke verhooging van het humusbestanddeel van den grond, de kunstmeststoffen beter tot hun recht te "doen komen. De structuur, het bacterie leven enz. in den grond zouden daardoor verbeterd worden. De waarde als voedsel- leveraneier van de stalmest werd niet in geschakeld, maar de nuttige nevenwer kingen werden als hoofdzaak beschouwd, omdat de voedingsbestand deelen uit stal mest slechts langzaam ter beschikking ko men. De kunstmest moest dus in hoofd zaak de voedende bestanddeelen leveren. De zomertarwerassen waren: Blanka, van Hoeks Zomertarwe. Carma, Chanterlair en Mansholts Witte. Ieder veldje was 1 Are groot en werd per H.A. bemest met: 50000 Kg. stalmest. 350 Kg. zw. amm.. 200 Kg. sunerph. 14 en 200 Kg. kalizout 40 Geploegd op 29 Maart, werd gezaaid 13 April per H.A. 150 Kg. ontsmet zaaizaad. De p.H. van de grond was 6% a 7. niet het geschiktst voor tarweteelt, daar men die dan het liefst op 5.25.5 heeft. Het proef veld heeft geleden van 't inundatie water en bij controle bleek dat tic Carma daar het minst last van heeft gehad. Het resultaat was dat deze 5 rassen opleverden per H.A. 3000 3300 3450. 3100 en 3300 Kg. zaad en rie eerste 4 soorten 0000 Kg. en de 5e soort 6000 Kg. stroo por H.A. De opghrengston zijn door het zoute water zeker- 10% lager gebleven dan het had kunnen zijn. De Mansholts Witte had de beste korrel, de andere rassen waren minder niooi. De on kosten per veldje bedroegen: bemesting f 1.881/-,. zaaizaal f 0.18. werkloon f 1.11%. en grondhuur f 0.70. totaal f 3.SS. De om brorarst per veldje bedroeg: Blahka 1.3272 winst per H.A. f 44.50. Carma f 4.65%, winst per H.A. f 77.50. Chantoelair f 4.82, winst pér H.A. f 94—, Mansholts Witte f 4.74%, winst per H.A. f 80.50. Van Hoeks Zomertarwe f 4.73%.winst per,H.A. f 85.50. Hierbij wordt opgemerkt, dat do groot e stnlmosteift de onkosten hoog maakt, doch deze mest zal in bet komende jaar en mis schien nog langer rente afwerpen. Eigenlijk hadden du? deze kosten over meerdere ia- ren verdeeld moeten worden. De winstsal do's zouden dus feitelijk hooger kunnen zijn. Hot „legeonder granen kwam niet voor. Geconcludeerd werd. dat een flinke stal mest gifi in Koegras zeker zal rendoeren Of men echter zooveel stalmest moet ge bruiken. is door deze proef niet opgelost. F,r bestaat echter een groot verschil tnsscben de 20000 Kg. die men gewoon is te geven on Ho 50000 Kg. van deze nroef. Op hetzelfde land werden 7 veldjes met zomer gerst, verbouwd, n.1. Saxonia. Plarnagr Archer, Beiges II Dekes, Puke TT Spratt Archer, ïsaria en Georgene. Ook hier per H.A. 50.000 Kg. stalmest en 500 Kg. Zw. Amm., 150 kg. Superph. 14% on 200 kg. Kali 40 Gezaaid werd 13 April, 150 Kg. ont smet zaaiz.aad per H.A. De opbrengsten per H.A. waren: De Puke II was vroeg rijp, en bad last van vogelschade; ook ïsaria en Georgene, maar niet zoo erg. De Plumage Archer had een korrelkwali teit, die ver boven de anderen uitstak, ook „legeren" kwam hier niet voor. De' onkosten per veldje bedroegen. Bemesting f 1.83, zaai zaad f 0.18, werkloon f 1.11, grondhuur f 0.70, totaal f 3.82. jDe opbrengsten: Ras p. veldje, 1 A. Winst p. H.A. Saxonia 6.31 249 Plumage Archer 6.10 234 Betges U Weizes 5.37 155 Puke II ƒ3.54 verlies -28 Spratt Archer 5.95 208 ïsaria x 4.37 155 Georgene 4.37 155 De winstsaldi loopen hier meer in het oog, dan bij de zomertarwe. Al leverde de Puke II een verlies op, het is daarom geen reden deze uit.te schakelen. De conclusie moet evenals bij de zomertarwe dezelfde zijn. Achter de O.L. school werd voorts een proefveld aangelegd van 6 soorten voeder aardappelen, n.1. Muntinga 17, Iduna In dustrie, Eigenheimer, Red Star, Bintjes en Wilpo. De bemesting was per II.A. 50.000 Kg.- stalmest, 600 Kg. Zw. Amm., 300 Kg. Ultra Super, 20%, 800 Kg. Patent Kali. De aardappelen werden 18 April gepoot. De veldjes waren 50 M2. groot. De opbrengsten per H.A. waren: Muntinga 17 Induna Industrie Eigenheimer Bintjes Red Star Wilpo 35600 Kg. 27400 Kg. 35000 Kg. 33700 Kg. 21600 Kg. 29600 Kg. Bintjes stierven vroeg af door de aardap pelziekte, in vatbaarheid volgden Eigenhei mers en Wilpo. De andere soorten bleven lang gezond. Het was de bedoeling een proef met voeraardappelen te nemen, maar men kon niet de gewenschte poters bekomen, b.v. de Red Star.hadden wij niet uitgeko zen, deze leverde veel kriel. Genomen zijn de totale opbrengsten. Op smaak zijn ze niet gekeurd. De prijs wérd op SVz cent per Kg. gerekend. De onkosten bedroegen per veldje: Bemesting f 1.29, poters f 0.30, werkloon f 2.52, en grondhuur f 0.35, totaal f 4.46. De opbrengsten bedroegen: Ras per veldje winst p. H.A. Muntinga 17 f 6,23 f 354 Induna Industrie f 4.79J4 f 67 Eigenheimer f6.12 Vi f333 Bed Star f3.78 verlies f136 Bintje f5.90 winst f288 Wilpo 15.18 winst f144 Geconcludeerd werd, dat de finantieele uit komsten gunstig waren. Door het gebrek aan poters van de uitgezocht variteiten is dc eigenlijke opzet niet gelukt en gelieve men aan dit schema geen overdreven beteekenis te hechten. Als een slotbeschouwing kon spr. echter vaststellen dat de verwachting dat door een milde gift van organische stof de bodem- en bemestingswaarden beter be nut konden worden, als vervuld is te noe men. Er zijn enkele verliessaldi aan te wij zen, maar daar was een oorzaak voor aan te wijzen. Het was wellicht beter geweest de stalmcstprijs geringer te nemen, omdat de nawerking hiervan nog groot is, maar het is moeilijk om dat jaarsgewijze om te slaan. Bovendien was het niet de bedoeling om ten koste van alles een winst te verkrij gen. En dat er nu toch winst is, is van zoo veel waarde voor de genomen proeven. Ieder kan dus nu deze gegevens ten eigen profijte benutten. Na deze vlotte bespreking, waar met aan dacht en interesse naar geluisterd werd. kreeg men gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan maakten enkele aanwezigen gebruik en de heer Henderikse ging op de naar voren gebrachte détails werd zoo ver in. dat de antwoorden voor een ieder duidelijk waren. Daarmede was deze proefveldbeschouwing ten einde. Medegedeeld werd, dat binnen enkele da gen aan de Oudleerlingen en de cursisten en de leden H. M. v. Landbouw een verslag zal worden toegezonden. Na deze lezing zou er eigenlijk nog een Ledenvergadering van Oudleerlingen ge houden worden, maar door de geringe op komst, heeft men alleen de verkiezing van een voorzitter, aftredend de heer S. Eriks, laten doorgaan. Hij werd herkozen en aan vaardde de functie. Na enkele korte besprekingen, werd de rest der agenda verdaagd tot een volgende ver gadering, waarna sluiting van dezen zeer leerzamen avond volgde. EEN HARDPRIKKERLJ. Zondagmiddag was door de IJsclub „Ju lianadorp" een wedstrijd georganiseerd voor werkloozcn en behoeftigen. Door den ingeval len dooi werd in plaats van een hardrijderij een hardprikkerij gehouden. Hiervoor had den zich 37 deelnemers opgegeven. Sommigen reden niet voor zichzelf, maar ten bate van een ondersteunde weduwe. De wedstrijd die op den walkant door een talrijk publiek werd bijgewoond, lokte vaak lachsalvo's uit, als een der rijders zijn stuur niet kon hoiiden en in den walkant terecht kwam of in het water op het ijs. De laatste ritten waren ech ter het spannendst, want toen kwamen zij tegen elkaar,-die op de prikslee meer thuis zijn. Eindelijk was de strijd beslist en kon tot de prijsuitreiking overgegaan worden. Het Bestuur der IJsclub had bij de inwoners van Koegras aangeklopt om voor den wed strijd iets af te staan en hieraan was in rui me mate gevolg gegeven. Zoodoende kon aan alle deelnemers een bon uitgereikt worden voor een pond vleesch. Verder waren manu facturen, fruit, een paar tulbaden en nog an dere levensmiddelen beschikbaar gesteld Het was dan ook een aangename taak' voor den heer Tigchelaar om deze prijzen aan de deel nemers uit te reiken. De eerste prijs werd behaald door H. Rienstra, die voor J. Dijks hoorn reed, de tweede prijs -N. Verwer voor zijn vader en de derde prijs door A. Kooij Az. voor de wed. A. Stins. Een woord van dank aan de milde gevers is hier zeker wel op zijn plaats. W1ERINGERWAARD FEESTAVOND BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Uitgaande van den Bond voor Staatspen- sionncering heeft de Propacandaclub D.E.V. Zondagavond voor een tjokvolle zaal bij den heer Th. Boersen een uitvoering gegeven, die weer uitstekend geslaagd is. Eenige leden van de Muziekvereeniging „Ons Genoegen" brachten door het spelen van eenige vroo- lijke marschen de góétte stemming er al di rect in. De volijverige voorzitter en leider, de heer Limpers, heette allen welkom en deelde mede, dat door buitengewone omstan digheden deze uitvoering wat laat. is. Er komt echter ook nog een 2e avond. De Bond heeft een groot verlies geleden door 't over lijden van een der voorvechters Ds. Vis. Het is spr. niet vergund een propaganda- rede te houden, hij zou anders als onder werp hebben gekozen: „Niet versagen". Door D.E.V. werd nu opgevoerd „De Baas in Huis", een Anierikaansehe hliis>pcl in 3 bedrijven, van Martin Flavin. door Arnold van Deenen. „J.vnny", de vrouw van Cyrus Bumpsted, is de „Baas in huis", hetgeen door haar man als heel gewoond w-ordt be schouwd. Hij is hiermede heelemaal ver trouwd geraakt. Het echtpaar heeft 3 doch ters. Elaine neemt het voor vader op, wiens hulp zij ook noodig heeft om, zeer tegen den zin van moeder, te trouwen met een arme doch flinke jongeman. Terwijl moeder met de andere 2 dochters naar de bioscoop gaan. wordt met toestemming van vader het huwe lijk voltrokken tusschen Elaine en Bill Clark. Dat moeder en de andere dochters zeer verwonderd waren, toen zij thuis kwa men, laat zich begrijpen en dat de Baas in huis heftig te keer ging, evenzoo. In het 3e bedrijf komt de „ontploffing", als Elaine haar moeder in felle bewoordingen de schuld geeft van alle onheil en Bumpsted zelf gaat optreden als „de Baas in huls". Hij knoopt zijn vrouw het schort voor dat hij zelf meerdere malen gebruikt heeft om huiswerk te verrichten. De heer Woestenhurg als goe de sul-echtgenoot, wist de lachspieren da nig in beweging te brengen. Ook mevr. I). BakkerSchenk als „de Baas" en mevr. N. Braaf—Smit als „Elaine" hebben mooi spel laten zien, terwijl de heer A. Schrijver als Sam Green eveneens een dankbare rol had. De overige meer kleinere rollen werden ook goed vertolkt, zoodat het geheel een suc ces is geweest, voor de club. Ook de muziek verdient een pluimpje. De grimeur, E. Kas ten van Winkel, leverde weer goed werk. Jammer voor den heer Boersen, dat er geen „bal na" was. GESLAAGDE NUTSAVOND. Zaterdagavond hield het Nutsdepartement zijn tweede avond. Spreker was de heer G. Pilger, die als onderwerp gekozen had: Sy rië en de Bedouinen. Voor de pauze vertel de spr. een en ander over de heksenketel om de Lybanon, waar Oost en West bot sen, twee levensrichtingen die elkaar wel nooit zullen begrijpen. Afwisselend overheer- schen Oost en West. Op zeer onderhoudende wijze werkte spr. zijn onderwerp uit, waardoor de aanwezigen een goed inzicht in de verhoudingen daar ginds kregen. Na de pauze droeg de heer Pilger een ver haal. voor. Sollom et Sahara. Gekleed in 't bruine gewaad der Bedouinen wist hij de verschillende personen, de sjeik, de koningin en de opperpriester voor de aanwezigen te doen leven. Een hartelijk applaus beloonde hem. De heer Hofstee als voorzitter dankte den heer Pilger voor zijn nuttige en aangename voordracht, tenvijl hij ook de aanwezige I-Ieldersche evacué's erkentelijk -was voor hun aanwezigheid. We hebben het aantal bezoekers op bijna 100 geschat. AFVALWEDSTRIJD. Zondagmiddag had wederom een wedstrijd plaats op de mooie ijsbaan aan de Nieu- wesluis en wel een afvalwedstrijd over 500 Meter ronde baan. Er waren 26 deelnemers en er werd hard gereden. Uitslag: le prijs f30, J. Havekotte, Amsterdam; 2e prijs f20 K. Reine, Barsingerhorn; 3e prijs f10, J. Nannes, Oudesluis; 4e prijs f5 A. J. de Rid der, Anna Paulowna; 5e prijs, f2.50. H. Struik. LANGENDIJK DE TWEEDE STEUNUITKEERING 1M®. Thans is de tweede steunuitkeering voor den tuinbouw in 1940 bekend gemaakt. Deze steunverleeming komt bijna uitsluitend ten goede aan de tuinbouwstreken met glascul tuur, ozodat Langendijk er maar zeer wei nig van zal profiteeren. Dit blijkt ook wel uit de lijst van producten, welke gesteund worden. Het zijn aardbeien over de periode van 1 April tot 2 Juni tot f 44..80, blauwe druiven en witte druiven, resp. tot f 18.95 en f20.60 over de periode van 15 Juli18 Aug., meloenen van 15 Juli—15 Sept. tot f6.50 per 100 stuks, bloemkool van 10 Mei tot 19 Mei tot f3.25 per 100 stuks en spi nazie tot f 1.95 per 100 kg. van 29 April tot 26 Mei. Dan is er nog een aanvullende steun af gekomen voor kaskomkommers, platglas- komkommers en tomaten. De steun van de eerste loopt van 13.35 tot f 0.70 en vanaf 5 Febr. tot 30 Juni, sucessie- velijk afnemend. Voor de tweede wordt f 1.30 voor A, f 1 voor B en f 0.65 voor C uitge keerd ovèr het tijdvak van 1 April tot 30 Juni. Ten slotte worden de tomaten in alle sor teeringen gesteund van 15 April tot 16 Juni met f 4.30 per 100 Kg. HARENKARSPEL DIRKSHORN. VERGADERING IJSCLUB. De ijsclub „Wederkeerig Hulpbetoon" al hier heeft Zaterdagavond, onder leiding van den heer R. v. d. Laan, in het café van den heer M. IJ ff een druk bezochte vergadering gehouden. In zijn openingswoord zeide voorzitter nog nimmer een Zoo groot aantal leden op de vergadering van de 'ijsclub te hebben gezien, en zeker is het wel de eerste keer dat er damesleden tegenwoordig zijn. De notulen weiden zonder op- of aanmer king goedgekeurd. De rekening, afgelegd door den penning meester, den heer Jan Ruis, gaf aan dat over 1938-1939 met. inbegrip van het aanvangs- saldo ad f60 86, totaal was ontvangen f 166,46, uitgegeven f 89:99. Een saldo van f76.47. Over 1939-1940 met inbegrip van het zooeven genoemde saldo totaal was ontvan gen f 171.28, uitgaven f 131.34. Zoodat het ba tig saldo f39.94 bedraagt. Voorts is nog ont vangen een bedrag van f22.75, in kas dus f62.69. De rekening was nagezien door de heeren K. Dam en J. v. d. Molen, die alles in de beste orde hebben bevonden. In de vacature ontstaan door het overlij den van Dokter D. Groenhart, wordt na een tweetal stemmingen de heer E. Brommer met groote meerderheid van stemmen geko zen. De heer Brommer zal van deze benoe ming in kennis worden gesteld. Vervolgens verkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Jan Kant Jz., Jan Ruis en Th. IJff. De hh„ Ruis en IJff deelen inede, datzij niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschen te komen, daar volgens hun mee ning „jcs«'g bloed" in het bestuur gewenscht is. Na een viertal stemmingen worden in- plaats van de periodiek aftredende heeren Jan Kant Jz., Jan Ruis en Th. IJff, gekozen de heeren G. Kant. Jb. Manneveld Az. en W. de Vet. De drie gekozenen namen hun benoeming aan. De voorzitter brengt de heeren Ruis en IJff dank voor het, werk dat zij tal van ja ren, voor de ijsclub hebben gedaan. De heer IJff heeft 37 jaren het secretariaat waargenomen, terwijl de heer Ruis 27' jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt, waarvan 15 jaar als penningmeester. Vervolgens werd een „dorpentocht." bespro ken. Hierover waren de meeningen nogal verdeeld. IJs en weder dienende zal deze tocht, Woensdag a.s. worden gehouden. De bedoeling is dat deze tocht zooveel mogelijk onder de leden zal geschieden dus toeris me terwijl er tevens voor hen die hun hart willen ophalen aan „hardrijden" een wed strijd aan verbonden zal zijn. In de gehouden rondvraag zeide de heer Jb. Manneveld Az, het jaarverslag te heb ben gemist. Ook zou hij gaarne zien. dat er eens een wedstrijd kwam in het hardrijden voor dames. De secretaris deelde mede, dat hij het jaar verslag „eerlijk" vergeten had. Het hardrij den voor dames komt zeer zeker op het pro gram. De heer S. v. d. Oord meende, dat de naam der ijsclub „Wederkeerig Hulpbetoon" uit de oude doos is. Het bestuur zal trachten een passender naam te vinden. Het klokje van sluiten wees al een paar minuten over tijd toen de vergadering na het sluitingswoord van den voorzitter zich naar huis spoedde. Wij deelen nog mede. dat het bestuur der ijsclub thans als volgt is samengesteld: R. v. d. Laan, voorzitter, Jb. Manneveld Az., secretaris, W. Kistemaker, penningmees ter, E. Brommer, D. Dam. G. Kant, Jan Paarlberg, Jb. Paarlberg, J. v. d. Sluis en W. de Vet, leden. POLITIE. Gevonden: Een bruin geruite*, heeren halsdoek. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Weersgesteldheid werkt ruimen aan voer tegen ook de onvoldoende prijzen hebben een zelfde gevolg de ontevredenheid daarover is al gemeen de Kring Langendijk van den N.T.B. zal eens naar Den Haag trekkenvoor het bepleiten van belangrijke zaken is niet ieder geschikt daar moet men z'n mannetjes voor hebben heeft de beslissing al succes gehad de verhoogde prijzen piet ingang van 13 Janwijzen wel in die richting weinig aanvoer niet alle vaarten waren open bijna alles werd per as aangevoerd zeer wei nig roode kool f 5.nog te kort voor zware kan dit wel met dezen toestand zijn de tuinders nog niet vertrouwd zeer weinig aan bod van gele betrekkelijk groote aanvoer van Deensche witte in- inaakfabrieken kunnen nog al wat gebruiken weinig Savoye «7een groote iets meer uien idem wortelen zeer weinig bieten. De weersgesteldheid was oorzaak, dat hot ook in de afgeloopen week „nog niks ge daan" was aan de Langendijker veilingen. De vorst was van dien aard. dat er eenige risico aan verhonden was de kool te trans- porteeren; bovendien onthrak het den tuin- ders aan de noodige animo, om veel 1e verknopen. Wie men ook van de tuinder." .sprak, ze waren het er allen over eens, dat het de laatste weken niet goed ging. Er Het weer blijft toch de koopman heerschte een algemecne ontevredenheid onder hen: men kon dit beluisteren op ver- .adcringen. De Kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond besloot weer maar eens den zoo bekenden weg naar Den Haag te bewandelen, een audiëntie aan te vragen, om daar het ongerechtvaardigde in de prijzcnregelïng aan te toonen. Het is niet onmogelijk, dat dit van andere zijde ook wel al eens was geschied, doch het komt er maar op aan, zoo zal men wellicht in de vergadreing van dien Kring hebben ge dacht, wélke argumenten men aanvoert en ■met. welk een kracht en overtuiging die argumenten naar voren worden gebracht. Aan een argumentatie de noodige krachf bijzetten, de tegenwerpingen ontzenuwen met een vloed van bewijzen, het is heusch niet ieder gegeven en toch zit er in het geheim tot succes. We gelooven dan ook, dat, met be doeld besluit een wijze beslissing is genomen, die blijkbaar haar uit werking al heeft gehad, want van zeer hevoeerde zijde deelde men ons mee. dat reeds met ingang van 13 Januari, doch juist een week nadat die vergadering werd gehouden, de prijzen der producten, die aan de •Langendijker veilingen worden aan gevoerd. vrij aardig zijn verhoogd. Met stelligheid kon men ons niet verze keren. dat dit resultaat te danken was aan de'bovenbedoelde audiëntie. Het zal den tuinders ook wel koud laten wat de oor- Tink van deze verhooeing is. vepl meer in- "resseerl het hun. dat die verhooeing er is. Dat er een algemeen© óntevredenheid heerschte vond zijn grond, niet. in 'dé zucht tot kankeren, doch in de gedegen en op feiten berustende overtuiging, dat de prij zen, die tot op het einde der vorige week hebben gegolden, te laag waren. Er werd in de afgeloopen week maar weinig aangevoerd aan onze veilingen. Vanaf Zuidscharwoude naar de Broeker veilingen was de vaart opengemaakt, doch den vol genden dag was het slof al weer dicht gevroren. Naar de veiling te Noordscharwoude kon per vaartuig niets worden aangevoerd: de vaart, was n.1. niet opengehakt. Alles kwam hier per as aan. Het meeste kwam nog van buiten Langendijk. Doch in beide veilingen was het weinig, zoodat de kooplieden soms nog aan huis moesten komen om iets machtig te worden. Roode kool kwam er aan de veiling te Broek op Langendijk al heel weinig, on geveer een wagen of 8. Te Noordscharwou de ging het aanvankelijk ook trekkend, doch de laatste dagen kwamen daar ge middeld nog tusschen de 3 en 4 spoorwa gens aan. Zooals we reeds eerder mede deelden. was de prijs deze week op f 5. per 100 Kg. gesteld, wat niet slecht is voor hen. die. zooals we er zagen, kool afschip- perdpn van gemiddeld 7 pond. Dit zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar de tuinders zijn er toch niet mee vertrouwd, als ze nraehtkool maar evenveel per Kg. zien op brengen als grove. De aanvoer van gele kool gaf het tegen- sestelde beeld te zien dan roode, wat be- 'reft de vprhoudine tusschen dp hoeveel heden aan de twee markten. Aan de Broeker veilintr kwamen ner dae gemiddeld nosr 2 spoorwagens, te Noordscharwoude bleef dit heneden 1. Aangezien de prijs op f 4.10 be paald was, vormde deze geen aansnoring om met vervoermiddelen, wel-ke de tuinders extra moeten betalen, hun producten aan te voeren. Bovendien maakten de bouwers er aanmerking op. dat de prijs van de gele kool bijna f 1 lager is dan die van de roo de, terwijl de productiekosten niet lager zijn en de teelt geen grootér gewichts kwantum oplevert. Van Deensche witte kool werd er belang rijk meer aangeboden dan van dc beide vorige soorten. Ongetwijfeld hield dit ver hand met de vraag, welke kwam van de zijde der zuurkoolfabrieken. die natuurlijk haast moeten maken met den inmaak, want wacht men nog langer dan is het te laat. De prijs van f 3.30 was wel niet aanlokke lijker. doch bij velen spelen nog nadere factoren een rol. Men heeft op zijn tijd toch bedrijfskapitaal noodig. terwijl het een maatregel van voorzichtigheid en voorzorg is, om successievelijk een gedeelte van zijn voorraad op te ruimen, gezwegen nog van de noodzakelijkheid om in verband met de kwaliteit te verkoopen. In totaal werden er ongeveer 75 spoorwagens verkocht, wat iii een week als deze niet onbefeekenend is. Aan Savovekool kwam maar heel wenig en van groene niets. Uien deden het iets heter dan de laatste maand. Zeer zeker was daarvan de ver hoogde prijs tot f 4.50 oorzaak, allicht ook. de meerdere wensehelijkheid. om successie velijk iets van zijn'voorraad op te ruimen, onzeker als men is van den verderen gang van zaken met dit artikel. Voor wortelen lokte het weer al weinig tot. aanvoer uit. Nu echter een priis van f 3.09 kon worden bedongen, was dit voor som migen aanleiding de kou te trotseeren en wat af te schipperen. Doch niet meer dan 10 spoorwagens in totaal. De bieten, welke er kwamen, bracht' f 2.80 op. Met belangstelling wordt nu het. verdere verloop aan de veilingen tegemoet gezien. T-Tot achter ons liggende jaar geef wel aan wijzingen. dat. we in de goede richting gaan, al ziin we nog niet. waar we graag zouden komen. De eronte veiling in de Streek zag dp omzef van 2 op 3 millioep stiigen, de T G r te Bropk on Langendijk van f 1.700.000 tof f 0 TBO 000. die te Noordschar woude van f 1,825.000 tot f 2.350 000 van Warm en hui zen van f 808.00Q tot f 1.003.000. Hoopvolle cijfers!

Schager Courant | 1941 | | pagina 4