De veilingen op drijfzand? D Hoe oud is Vroone Or. E. Hoekstra's Mutaties rechtsfront Zoolang de wet van vraag en aanbod geldt, in geen geval Een onderhoud met den Directeur - Generaal van de Voedselvoorziening, den heer Ir. S. L. Louwes Niet heel Nederland moet roode kool verbouwen Het blijft raden! Zondag geen voetbal Bloedzuiverende Gezondheidspillen De Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 18 Januari 1941 Tweede blad Het stelsel der vaste prijzen niet ideaal, maar als noodmaatregel te beschouwen. Directeur Generaal lr. Louwes TE VER DOORGEVOERDE DISTRIBUTIE VAN TUINBOUWPRODUCTEN ZAL VOOR HONDERD PROCENT DE VOEDSELVOOR ZIENING IN HET HONDERD DOEN LOOPEN. Een „geloofsbelijdenis": Niet lichtzinnig wegqooien, wat ge durende vijftig jaar bewezen heeft goed te zijn. (Van onzen eigen verslaggever). Wanneer men wat ruim met de boter heeft gedaan Wanneer de broodkaart bedenkelijke hiaten vertoont Wanneer men de overgebleven punten- voorraad op tien vingers kan aftellen. Wanneer men dan is doorgedrongen tot het Heilige der Heiligen, de plaats waar de voedselproblemen van U, van mij. van ons allemaal moeten worden opgelost En men zit vis h vis met den Directeur- Generaal van de Voedselvoorziening, den heer Ir. S. L. Louwes Is het dan te- laken, wanneer den be zoeker de lust bekruipt het wel zéér heete ijzer te smeden en te vragen of er voor dezen keer niet een extra bonnetje af kan? Maar, gelukkig begint, voor hij zijn booze voornemens ten uitvoer kan bren gen. zijn geweten van sociaal voelend Ne derlander hem te plagen en dringt zich, eerlijk gezegd méér nog, de wetenschap op. dat hij het toch niet zal krijgen. Dus, blijven droomen droomen en valt Uw verslaggever maar meteen met de deur in huis om Ir. Louwes te vragen wat hij denkt van de veilingen en het veilings systeem nu en in de toekomst. De veilingen, die vijftig jaar de graad meter zijn geweest van het wel en wee van een belangrijk deel van Agrarisch Nederland, die zich ontwikkeld hebben tot zaken met een omzet van millioenen, tot bedrijven waarin en waaraan duizenden een boterham verdienen, deze instellingen, door de boeren gesticht en eigendom van de boeren zelf zijn in gevaar zegt men. Er wordt, veel gepraat door de veilings- besturen, dioor de verontruste leden zelf, die aan het stelsel der maximumprijzen niet kunnen wennen. Men vindt dat daarin de verliezen van de laatste jaren, welke nog altijd op de bedrijfjes rusten niet zijn ver disconteerd en voelt de veilingsgrond on der zich beven. Is al deze vrees wel gerechtvaardigd? Ik geloof het niet, zegt Ir. Lou wes. De menschen vergeten twee voorname omstandigheden. In de eerste plaats dat de economie van een oorlogstijdperk niet die van een volgend vredestijdperk kan zijn en in de tweede plaats, dat de eeuwige wet van vraag en aanbod nog steeds heerscht en ook zal blijven heer- schen. Op het oogenblik is het on mogelijk ongereglementeerde prijzen te hebben, maar zeker is 'n behoor lijke afronding noodig. Daarover worden besprekingen gevoerd. La ten de tuinders niet ongerust zijn, in hun vertrouwensman den heer Valstar vinden zij een goeden ver dediger van hun belangen. Denkt men nu heusch, dat dit stelsel van vaste prijzen een wet van Meden en Perzen is? Dat het voor alle producten en goederen, ook die niet met den tuinbouw in verband staan in alle- consequenties is door te voe ren? Voor welke goederen dan zeker niet. mijnheer Louwes? Zeker niet voor alle bederfelijke goede ren. Voor wat de tuinbouw aangaat dus zomergroenten in de eerste plaats Voor vroe ge aardappelen zal het ook bezwaarlijk zijn, voor stapelproducten bewaarkool enz. iets eenvoudiger. Voor graan zal het gemakkelijk zijn, maar om nu weer even over te stap pen op een ander terrein, voor vee is het moeilijk. Het stelsel, dat. den boeren en tuinders redelijke bestaansmogelijkheid wil geven, moet voor excessen worden bewaard. Voor bederfelijke groenten zal men gl heel gauw in moeilijkbeden komen. Men zou bijvoorbeeld dagprijzen moeten invoeren, maar zooals op de tuindersverga- deringen terecht is opgemerkt, bij dit alles komt het kwaliteitsverschil in de knel. En dat zoh het grootste euvel nog niet zijn. Men heeft nu wel gepraat over teeltbe perking of teeltvérruirriing, het is vrijwel alleen woordenspel 'en' met al die zaken is in bet verleden veel te veel politiek bedreven. Hoe wil U het dan noemen? Noem het liever „teeltleiding". Planma tig, om nu eens een on-Hollandsch maar Een onzer redacteuren heeft een onderhoud gehad met den man, die gevoegelijk Neerlands vocdseUlicta- tor kan worden genoemd, met, den Directeur-Generaal van de voedsel voorziening den heer Ir. S. L. Lou wes dus. Ir. Louwes is, zooals oud-minis ter Posthuma dat in den vorigen oorlog was, zeker xbel de meest be sproken figuur in ons land, omdat hetgeen hij doet en decreteert een teer punt raakt: den maag. Naast veel waardeering voor, be staat er in Nederland veel critiek op den arbeid van Ir. Louwes. Ja wel, zegt hij er zelf van, critiek is gemakkelijk maar Nederland moet beqrijpen dat alle maatrege len niet worden genomen omdat het zoo best' maar omdat het zoo slecht gaat. juist aanduidend woord te gebruiken, moet worden geteeld, het stelsel der minimum prijzen moet blijven, en de overschotten behooren te worden geconserveerd of ge droogd. Met nadruk wil ik nog eens her halen wat ik al vele malen heb gezegd: het teveel dat op de markt komt moet worden weggenomen, niet door vernietiging, maar door het geven van een anderen vorm. Alles hangt echter af van de exportmo gelijkheden, deze zijn het. welke tenslotte tuinbouwend Nederland aan een boterham moeten helpen. Nu hebben de leiders in Nederland er inderdaad voor te waken, dal die boterham, ook werkelijk voor de tuin bouwers bewaard blijft. U doelt op den handel ïri féeltvergun- ningen? Onder meer. Maar dat is ook al weer niet zoo eenvoudig. Men kan die geven aan hel bedrijf, maar dan speelt men het bodem kapitaal in de kaart en bevordert de grond- speculatie. Men kan ze ook geven aan den persoon, aan den tuinder zelf, maar dan geeft men hem eigenlijk meteen een pen sioenverzekering erbij. Op zich zelf is dat natuurlijk niet verkeerd, maar dit stelsel zal zeker onbillijkheden met zich brengen tegenover anderen, minder gelukkigen. Dus er zullen slachtoffers vallen? Inderdaad, evenals bij de vestigingswet voor de middenstanders. Toch wordt het stelsel der persoonsvergunningen het meest gewaardeerd en het zal ook wel dien kant uit moeten, dat het teeltrecht persoonlijk LEGENDEN OM FLEVUM. VAN ROMEINEN EN NOOR MANNEN. Reeds eenige malen hebben we het over Vroone gehad, we hebben toen gepoogd een weg te vinden door de uiterst verwarrende legende, zonder dat ons dit zoo heel veel verder bracht. Deze legende maakt melding eerst van Romeinen, die in Vroone zouden hebben gezeteld, die daar een kasteel zouden heb ben gehad, later van de Denen en van de Noormannen, die Vroone zouden hebben se maakt tot een uitvalplatas voor hun plun dertochten in Kennemerland en meer Zui delijk. Dit zou mogelijk zijn geweest, omdat Vroone zou hebben gelegen aan een Rijn- arm, zoodat de plaats voor schepen bereik baar was geweest. Volgens de legendarische verhalen zouden ook reeds de Romeinen met vaartuigen in Vroone zijn verschenen. Wat is hiervan verdichtsel, wat waar heid? Laten we beginnen met de vraag: Kan dit alles op waarheid berusten? Inderdaad moet men toegeven, dat het wel mogelijk is. DE ROMEINEN. Beginnen we met de Romeinen. De eigen lijke grens van het Romeinsche Rijl< liep langs den Rijn over Utrecht en Leiden. We kunnen er aan herinneren hoe-de Batavie ren. oorsnronftplijft een stam van de Katten en oorspronkelijk vprmopdeliik woonarhtie ïn de omgeving van Hpsspn. naar de grens streek langs den Rijn in ons land, de Be tuwe en daaromtrent, werden overeenlan' "^nn en ander wprd mede Pfm helooning ge nnomd voor de trouw en de dapperheid der Bataven. door den tuinder wordt uitgeoefend met opvolgingsmogelijkheden voor de zoons. Dus niet elke landbouwer als hij wil, kan overschakelen op tuinbouw? Dat zeker niet, zegt Ir. Louwes haastig, stel je voor dat heel Nederland het in zijn hoofd kreeg roode kool te gaan verbouwen omdat die toevallig prijzig belooft te worden. Wij zullen ook hier het juiste midden moeten zoeken. Wie voor deze dingen een oplossing, maar dan ook een radicale weet, krijgt van mij een prijs. Critiek is gemakkelijk, maar Nederland moet toch niet vergeten dat alle maat regelen, welke de laatste jaren zijn uitgevaardigd, niet zijn genomen omdat het zoo best, maar omdat het zoo slecht ging. Eén ding staat voor de tuinbouwers als een paal boven water: ze moeten weer van den steun af. En wel zoo gauw mo gelijk. Dan moet de handel toch eerst weer vrij worden, mijnheer Louwes... Vrij© handel is geen erg duidelijk om schreven begrip. Ik zou hier willen zeggen: voldoende handel. Er is alle kans dat de export beter blijft dan in het verleden: dat. onze groote afne mer van thans, Duitschland, ook onze groo te afnemer blijft. Men moet dezen tijd niet als de normale beschouwen, dat is hij niet, hier niet en in Duitschland niet. Om nu weer bij het heden te blijven, zegt Ir. Louwes dan: de veilingen ondervinden bezwaren, maar het zou nog veel erger kunnen! Kijk, en dit zegt Ir. Louwes met een duidelijk lachje van: ik-weet- dat-ze-het-in - Nederland - niet - alle maal metme-eens-zljn, kijk, hier heeft U dan meteen mijn geloofs belijdenis: Men moet de grenzen van het mogelijke niet overschrij den en niet lichtzinnig veranderen, wat vijftig jaar bewezen heeft goed te zijn. Aanpassen aan de gewij zigde omstandigheden is noodig, maar zonder meer mag men niet vergeten welke goede dingen vroe ger zijn gedaan en niet zeggen, dat alles wat voor den tienden Mei op agrarisch gebied gebeurde niet deugde. U had het over teeltleiding zooeven, vra gen wij. hoe vat U die op? Men kan Zoo dus de grens van het Romein sche Rijk -iets meer naar het Zui den lag beteekende dit niet. dat de Romeinen zich nimmer in het land der Friezen bevonden. Er be staan verschillende Latijnsche reis beschrijvingen uit deze dagen en het staat wel vast. dat met de Friezen handel werd gedreven, ter wijl dit laatste volk ten deele ook schatplichtig is geweest aan de Ro meinen. Dit blijkt duidelijk uit het feit. dat in het jaar 28 na Christus onder de Friezen een opstand uitbrak, waarbij verschillende Ro meinen. soldaten en burgers, die over het land verspreid waren, werden gedood. ..FLEVUM". Ook is toen een Romeinsch kasteel, dat den naam droeg van Flevum. beleeerd. Waar dit kasteel precies heeft gelegen. Is niet meer heleend, maar het zou Vroone hebben kunnen zijn. De naam van de. ver sterking wijst er on. dat ze zeer waarschijn lijk lag aan de Flevo. het Vlie. Hoewel de juiste loop van dezen zeearm in die tijden al evenmin met zekerheid valt aan te eeven als zooveel andere geo grafische objecten, was de vermoedelijke Mggïng als volgt: Het begin lae op (Ie plaats, waar we be ooorden Texel nog steeds hef VHe vinden De zepnrm lien dan ongeveer langs de Zuid Oosteliifte kust van het eiland tot ter hoog te van Vrone. De verbinding met de zee door het tegenwoordige Marsdiep, ter hoog te van Den Helder, bestond waarsehijnliik nog niet. Ongeveer in de omgeving van bet '-'asteel Flevum zou de zeearm vriï scherp Onttcliik 7iin omgebogen om n?t te mor 'en in het Fievo-me.er. da+ eenigen twijfel verbinding had met de Rijn. op twee manieren den teelt leiden is het antwoord, de vraag kan men be- heerschen, maar ook het aanbod. De vraag, door de distributie. Men heeft dit thans in het algemeen ge daan, men kan dit ook voor land- en tuin bouwproducten doen. doet dit reeds ge deeltelijk. Voor de bederfelijke tuinbouw producten is een distributie m.i. hét zeker ste middel om de zaak in het honderd te laten loopen. Tn normalen tijd vervalt deze methode, omdat er dan genoeg en meer dan genoeg van alles is. Beheersching van de vraag is altijd een noodmaatregel. Hel aanbod kan men beheersrhen door een teeltleiding en een reservepolitiek van de overschotten door conserveeren cn drogen dus. Dit zal men ook in normalen tijd moe- ton doen, maar voor groenten is deze metho de ook al weer niet ongelimiteerd. Er is thans minder aanbod dan vraag, de tuinder moet dus kun nen bestaan en hij behoeft zich niet al te ongerust te maken Enkelen die heel diep in de put zitten, zou den willen dat er, als in den vorigen oorlog. inflatie kwam, zoodat ze van hun schuld af wa ren, maar voor zulk een rampzalig heid kan toch niet genoeg gewaakt worden. Eén ding is gelukkig, dat er maatregelen genomen zijn om de grondspeculatie tegen te gaan. Het boerenland blijft nu in boerenhand en niet zooals in den vorigen oorlog zullen de tuinders feitelijk gedwongen kunnen wor den hun spaarpenningen te beleggen in veel te duur land. Voor die ellende blij ven we gespaard. Ik geloof niet dat »r weer zooveel wilde fabrieken zullen verrijzen, die evenzoovele boerenkerkhoven zullen worden als in den vorigen oorlog. Ziet U eens. besluit de Directeur-Gene raal van de Voedselvoorziening het gesprek, ik geloof dat Nederland over het geheel economisch niet meer zoo wild is als in den vorigen oorlog. Men heeft leergeld betaald in den tijd die daarna kwam. Onder de leiders van het economisch leven in Nederland bevinden zich nog steeds ouderen, die den voriern oorlog hebben meegemaakt. Met de ervaringen van toen, zullen ze nu hun voor deel doen. en dat is het belang van ons geheele volk. Ook van diegenen, die zich tegen de door onzen dienst, genomen maatregelen kanten! Ook de korfbalwedstrijden afge last. Naar wij vernemen, zijn alle competitie wedstrijden van den Nederlandschen Voet balbond en den Nederlandschen Korfbal- bond, welke voor Zondag a.s. waren vast gesteld, In verband met de vorst afgelast. Dus: Vroone zou bij voorbeeld Fle vum hebben kunnen zijn. Al dunkt het ons waarschijnlijk, dat het Vlie meer Noord-Westelijk liep. Daar tegenover staat, dat er ook in die dagen reeds verschillende meren en boezems waren, die vrij met dit Vlie in verbinding stonden zoodat de versterking Flevum ook aan een van deze heeft kunnen liggen. In ieder geval staat wel vast, ,dat Fle vum niet zoo heel ver van Vroone verwij derd lag. En dat is er de legende, die-telkens en telkens opnieuw komt aandragen met Vroone. Overigens er kunnen meer Romein sche versterkingen zijn geweest, al vindt men ze nergens meer vermeld. We gaan over naar de periode van de Noormannen. Wellicht is dit in de gedach ten van onze lezers een kleine sprong en toch. tiisschen het eene tijdvak en het an dere lagen om en bij de acht eeuwen. Het is een sprong als van het jaar 1141 tot he den. Voldoende tijd. om groote veranderin gen te hebben doen plaats vinden. Deze hadden inderdaad ook plaats ge had. De kaart van ons land had een heel ander aanzien gekregen, 't watergebied in het hart daarvan had zich belangrijk uit gebreid. al was de Zuiderzee in zijn tegen woordige gedaante nog niet ontstaan. Men bedenke hierbij, dat onze bodem jaarlijks ongeveer 1 m.m. zakt. Zoo dit in die dagen ook reeds geschiedde, beteekent dit over 800 jaren 80 c m Ons land was dus waterrijker geworden en de verbinding tuschen Rijn en Vlie be stond nog steeds. DE DENEN Nu is het wel als een feit. te- beschou- wen. dat de Denen in Frieslandhun in frede deden in ons land cn in dip in dop West-Friesland zonder eenigen twijfel nog KENT U deze pillen hebben een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan, regelen de spijsverte ring. wekken de eetlust op, voorkomen hoofdpijnen, duizeligheden cn zuiveren het bloed van alle onreinheden zonder in het minste te schaden. De werking dezer Hoekstra-bloedzuiveren de pillen bestaat daarin, dat zij de stof wisseling en de af- en uitscheidingen in het geheele organisme bevorderen. Te gebruiken 3 maal daags 26 stuks. Ten tijde van voor en najaar gebruikt, voorkomen zij vooral vele ongesteldheden. 55 ot. - 90 ct. f 1.58 per doos met gebruiks aanwijzing en inhoud van 70, 135, 250 pil len. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winkeliers welke drogist-art. verkoopen. ALKMAAR bij het Commissaris Walraven vraagt ontslag. In verband met zijn gezondheidstoe stand heeft de heer C. Ch. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar, ontslag als leider van afdeeling B (politie^ van bet Rechtsfront ge. vraagd. De leider van het Rechtsfront heeft den heer Walraven het gevraagde ontslag ver leend onder dankbetuiging voor het vele en baanbrekende werk door hem bij het organiseeren van genoemde afdeeling ver richt en vervolgens als leider van afdeeling B (politie) van het Rechtsfront den heer L. J. Ponne. inspecteur van politie te Amster dam, thans secretaris van deze afdeeling, aangewezen. Het was een echt wintersche kaasmarkt gisteren: weinig kaas. die ten deele niet werd opgezet. Ten gevolge van de heer- schep d&.}\'oude werden verschil lende stanels v'érkbcht' direct uit'dé auto's op de berries. De aanvoer was wederom circa.10.000 Kg., een kwantum dat gezien de enorme quanta consumptiemelk. die moeten worden gele verd. nog groot mag worden genoemd. In- tusschen beloopt hij niet het derde deel van den aanvoer van verleden jaar. Van schaarschfe in dien zin. dat op de beschik bare bonnen geen kaas kan worden ver kregen, bemerkt men echter nog niets. Zoo dat de geruchten, dat er nog zeer behoor lijke voorraden zitten wel juist moeten zijn Waar we overigens op het oogenblik onge veer het dieptepunt hebben, ziet het er naar uit. dat we den winter behoorlijk zullen doorkomen. De hoogste prijs was natuurlijk f 35.25 en. zooals ook wel vanzelf spreekt, werd deze prijs betaald voor'het grootste deel van den aanvoer. als een deel van het eigenlijke Friesland te beschouwen. Het Vlie was nog niet ge- warden tot de latere binnenzee. Uit den aard der zaak kwamen de Noor mannen per schip.. Met Friesland als uit gangspunt strekten ze hun rooftochten Zuid waarfs uit, zoo o.a. over Kennemerland, Dit zal zeker niet per schip zijn geschied en ze moeten dus ergens een ontschepingsha- ven hebben gehad aan deze zijde van het Vlie. Ook hier spreekt de overlevering van Vroone. De kans. dat we hier werkelijk met Vroo ne te doen hebben gehad lijkt ons grooter. Dat een legende, die voorloopig niet wordt te boek gesteld zich gedurende eeni.ee eeu wen handhaaft in de volksmond, lijkt ons mogelijk. Dat ze dit meer dan duizend •aar zou doen het lijkt eenigszrns twij felachtig. Overigens Vroone lag in Friesland en. ge lijk we vroeger herhaaldelijk vaststelden aan een doorgangsweg naar het Zuiden. Dit liggen in Friesland had voor de bin nenkomende Noormannen een onmisken baar voordep'. De tiid van Radboud lag nog niet zoo heel veel in het verleden. Onder dozen koning heleefde Friesland zijn laat ste periode van grootheid. Daarna werd het door de Fran kische koningen onderworpen. De aan de Denen verwante Friezen nu. begroetten de indringers als hun bevrijders. De Noormannen waren in Friesland welkom en dus... vei lig. Alles bijeengenomen is het niet onmoge lijk. dat de legende hier terecht Vroone aan treeft als de plaats van uitgang van de Noormannen. Zoodot de plaats in die dagen reeds moet hebben bestaan, derhalve omstreeks bet jaar 810. Men zou zich echter mogen afvragen of men toen niet meteen de gelegenheid beeft aangegrepen om dezelfde nlaats ook de eer te geven reeds 800 jaar eerdrr ongeveer de Bomeïnsche schenen voor zich te hebben rien verschijnen. Het alles, een tikje mooier mnleen is nu eenmaal een menschelijke eigenschap.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5