„Illustrious" «Rijksveldwachter moest aan den muur genageld'' Minderwaardig vleesch in bes.'ag genomen Het „plichtjaar in Duitschland wederom bestookt Fransche krijgsgevangencenfra'e opgericht Max Schmellng zal zijn titel verdedigen Kwaliteit DE GEVECHTEN IN INDO-CHINA Engeland moet niet optimistisch zijn Uitdaging aangenomen. Naar reeds eerder weid gepubliceerd, is Max Schmeling officieel uilgedaagd door Lazek voor den strijd om den Europcc- schen titel zwaargewicht. Aanvankelijk was men van oordeel, dat Max Scheling zijn Het aantal in het Italiaansche moederland wonende personen bedroeg eind 1040 •45.011,327, d.w.z. 427.472 meer dan hij de vo rige telling. In 1940 werden 1.037.586 kinde ren geboren. Het aantal gerepatrieerde Ita lianen bedroeg 59.814. Gestorven zijn in het zelfde tijdvak 602.865-personen, terwijl 67,063 personen het staatsburgerschap hebben ver loren. Onder de laatsten bevinden zich 56.803 personen uit het Opper-ltaliaansche gebied, die na hun optie voor het Duitsche staatsburgerschap naar Duitschland zijn ge- emigreerd. De klompen staan scherp, zoodat een vrachtje met gemak over het ijs getrokken kan worden, zonder risico voor een valpartij (Foto Pax-Holland) Een Thailandsche strijdmacht van om streeks duizend man met artillerie en cava lerie heeft Pakse aan de overzijde van de rivier de Mekking gebombardeerd, aldus een bericht in Indo-China ontvangen. Binnen enkele dagen zal .blijken, of de Thailandsche troepen oprukken tegen Pakse nu zij de Mekong overgetrokken zijn. De Fransch Indochineesehe troepen hebben Woensdag hardnekkigen tegenstand tegen dezen aanval geboden door tegenover Pakse aan den oever van de Mekong definitieve stellingen te betrekken, maar hun verzet werd door de Thailanders gebroken, die de grens in beneden Laos overschreden bij hun poging tot een aanval op Pakse. Uiting van den wensch om de Fransche gevangenen in physiek en moreel opzicht te helpen. De Fransche bladen maken in verscheide ne artikelen uitvoerig melding van de hu mane behandeling der Fransche krijgsgevan genen in Duitschland. Zoo schrijft Fross&rd in het blad „Mot d'orde" van het niet bezette gebied: Men dient te erkennen, dat Duitschland de Fransche krijgsgevangenen zonder gestreng heid behandelt. Het feit, dat Duitschland in Parijs en Berlijn ingestemd heeft met de op richting van een Fransche krijgsgevangen centrale, duidt op den wensch om de gevan genen in physiek en moreel opzicht zooveel mogelijk te helpen. In dit verband wijst Fros sard er op, dat Duitschland daartoe in geen enkel opzicht verplicht is en dat het oorlogs recht hem toestaat elke rechtstreeksche in menging af te wijzen. Scapini en zijn me dewerkers konden krachlens de tegemoetko mende houding van de Duiischers recht streeks en dageiyks hij de bezetteende over heid ten gunste van de gevangenen stappen ondernemen. Dat is het beste uitgangspunt en het beste bewijs voor eer. Duitseh—Fran sche politiek van samenwerking. Veehandelaar wilde niet verduis teren. Voor den Utrechtschen politierechter Mr. Visser had zich gistermiddag te verantwoor den de 45-jarige veehandelaar B. Z. uit Amersfoort terzake van bedreiging met mis drijf tegen het, leven gericht van H. van B. De oorzaak van de geheele-affaire was ge legen in het simpele feit, dat de veehande laar zijn huis niet of niet voldoende had verduisterd. Er brandde in een van zijn ka mers een lamp, welke een fel licht naar hui ten wierp. Leden van den luchtbeschermings dienst maakten terecht aanmerking op de zen toestand. Een de onbezoldigde rijksveld wachters, de heer H. van B. belde bij den veehandelaar aan des avonds om kwart voor negen, toen het dus aardedonker was. Hij wilde den 'bewoner erop opmerkzaam maken, dat er een licht, bij hem brandde, dat zeer goed van buiten af zichtbaar was. Het aanbellen zinde den veehandelaar niet en hij antwoordde: Als ik straks klaar ben met mijn werk, zal ik wel zorgen dat het licht uitgaat. Hiermede nam de rijksveld wachter natuurlijk geen genoegen en hij wees den veehanderlaar erop, welke gevol gen een niet voldoen aan een bevel met zich zou meebrengen. Blijkbaar ten zeerste ontstemd door v deze opmerking, werd verdachte kwaad, greep een groot slagersmes van den wand en stormde op den rijksveldwachter of onder het roepen van de'woorden: en als je nou niet maakt, dat je mijn deur uitgaat, steek ik je een mes tusschen de ribben cn nagel je aan den muur vast. En als niet andere beambten van den lucht beschermingsdienst tusschenbeide waren gekomen, zou er zonder eeni- gen twijfel een ernstig ongeluk zijn gebeurd. Nu kon de rijksveldwachter nog net den stoot ontwijken en hierdoor zijn leven redden. Politierechter: U heeft zeker volkomen rustig den naam van verdachte gevraagd, was hij bereid dien op te geven? Getuige: Daar begon het mee, hij weigerde zijn naam op te geven en duwde me toen al in de richting van de deur. De officier van justitie, mr. Camphuis, vond het optreden van verdachte meer dan' schandelijk, de ambtenaren van den lucht beschermingsdienst doen volkomen rustig en bovendien belangeloos hun werk en zij geven blijk een goeden burgerzin te bezitten. Daar om te meer is het te betreuren, dat enkelin gen op zoo schandelijke manier misbruik maken van de goedheid van die menschen. Wat hier is gebeurd, is oen ernstig feit. Vroe ger zou ik zeker een voorwaardelijke gevan genisstraf hebben geëischt, thans bepaal ik mij tot den eisch: een geldboete van veertig gulden of twintig dagen. De politierechter sprak als vonnis uit een boete van 25 gulden, subsidiair 15 -dagen hechtenis. Rotterdamsche politie grijpt in. In verband met het prijsbeheersching- besluit heeft de Rotterdamsche politie op gesloten een vlecsch waren fabrikant te Streefkerk terzake van prijsverhooging van vleesch en vleeschwaren. Bovendien zijn bij dezen fabrikant groote hoeveelheden minderwaardig vleesch "in be slag genomen, evenals eenige duizenden kilo's worst. Voorts is opgesloten de 27-jarige winke lier C. de G.. die buitan de distributie om levensmiddelen en textielgoederen kocht en verkocht tegen zeer hooge prijzen. Onder dit hoofd schrijft Het Volk: De secretaris-ff ener aal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft een aantal besluiten van den burgemeester van Ocgsl- ffeest bevestigdwaarbij deze geweigerd had de inwilliging van aanvragen van familie leden en belanghebbenden om vergunning tot opgraving van in die gemeente gesneu velde Nedcrlandsche militairen. Deze besluiten, waren, zooals dut gebrui kelijk is, gegrond op een reeks overwegin gen. Wij zullen noch op deze besluiten zelf noch op bijna al deze overwegingen ingaan. Zijtoch spreken bijna alle van verheven gevoelensals daar zijn, eenheid van de dood, saamhoorigheid en eenheidsgedachte. Wij maken slechts een uitzondering voor de eerste twee „gronden", en die halen wij thans lellerlijk aan: „dat de militairen, wier overbrenging ge vraagd werd, zijn begraven in een massa graf, waarin 50 kisten dicht tegen elkander en 4-hoog op elkaar staan; „dat de kisten van zeer sleclité kwaliteit zijn, zoodat geenszins is uitgesloten, dat zij reeds gedeeltelijk zijn aangetast Ziehier een officiëelc tekst, nader beves tigd. door een bekrachtiging van de hoogste Ncderlandsclie instantie. Wij zullen hier nu geen bittere woorden gebruiken, vervolgt het blad, maar moeien toch wel dv waag stellen, of de aangehaalde verheven ivoor den van dezelfde kwaliteit zijn als de kisten. Is dit niet het geval en wij hopen en vertrouwen, dat het niet het geval is dan kunnen wij ons het verschil in kwali teit slecht verklaren. Zelfs de noodzaak, welke in oorlogstijd veelal ontstaat, komt ons als mogelijk excuus bedenkelijk voor. Wanneer de wijdbroeken wedstrijden op de schaats gaan houden, moet de ijsschaat ruim baan maken, waarbij mannenkracht goed van pas komt (Foto Pax-Holland) Zevenhonderdduizend meisjes namen deel. ALLEREERST HULP AAN DE BOEREN. Drie jaar geleden, in het begin van 1938, werd* in Duitschland het „Pflichtjahr" voor mei/jes ingevoerd, waardoor aan de over belaste huisvrouwen, vooral op het land en in kinderrijke huishoudens, de noodige hulp verleend kon worden. In de drie ja ren, dat dit pliClit-jaar bestaat, heeft bet zijn nuttige functie zoo zeer bewezen, dat het ondenkbaar is, dat men er nog eens van terug zou willen komen. Aldus de „Berliner Börsenzeitung", die er aan herinnert, dat het eerste jaar nog niet zoo heel veel meisjes aan het plicht jaar deelnamen, doch dat het tweede jaar reeds 300.000 meisjes er in werden opge nomen, ongeveer hetzelfde aantal, dat ook in 1940 werd bereikt. De helft daarvan werd in den landbouw en de andere helft in de huishouding te werkgesteld. Op zijn minst 700.000 meisjes hebben in de afgeloopen drie jaren dus aan het plichtjaar deelgenomen en in 1941 zal dat aantal het millioen overschrijden. Op 1 April begint voor een-nieuwe „lich ting" meisjes het plicht-jaar. De arbeids beurzen zijn bezig met de voorbereiding en met het uitzoeken van. de werkgelegenhe den. Alle meisjes, die de lagere school heb ben doorloopen en die later in een fabriek of op kantoor werk zullen zoeken, moeten haar plicht-jaar vervullen. Men is voorne mens, op den duur het plicht-jaar aan alle meisjes voor te schrijven. Ook in het voorjaar van 1941 zullen de meisjes in de eerste plaats op het land te werk worden gesteld, daarna bij kinderrij ke gezinnen in de steden cn ten slotte bij huishoudingen met kleine kinderen, zoover men dan nog over meisjes de beschikking heeft, want de vraag naar plicht-jaarmeisjes is tegenwoordig veel grooter dan het aan bod van beschikbare krachten. Dientengevol ge kan de omstandigheid, of men voor de een of andere plaats meer of minder ge schikt is, alléén niet den doorslag geven. De bestaande werkgelegenheid wordt door vertrouwensvrouwen van het Duitsche „Frauenwcrk" consciëntieus nagegaan en op haar bruikbaarheid getoetst. Deze vrou wen zorgen voorts voor voortdurend toe zicht, opdat men er zeker van kan zijn, dat bij de tewerkstelling rekening gehouden wordt met do jeugd der meisjes en opdat overwerktheid en oververmoeidheid worden vermeden. Zijn er moeilijkheden, clan staan deze vertrouwensvrouwen steeds klaar om ze te hel.pen oplossen. De geestelijke verzor ging geschiedt door dein B.D.M. (Bond deut- scher Müdel). Het plicht-jaar bcteckent niet, dat men daarmee een officieele opleiding voor het huishouden of in den landbouw geniet. Deelneming aan den arbeidsdienst ontheft van het plichtjaar, omgekeerd echter niet. De gedachte, die aan het plicht-jaar ten grondslag ligt. is dat de overbelaste huis vrouw op het land en in de stad hulp dient verstrekt te worden. Daarnaast heeft het plicht-jaar groote paedagogische betee- kenis. De deelneemsters dienen de volksge meenschap, bovendien doen zij huishoudelij ke landbouwkennis op en krijgen zij begrip voor de nieuwe dingen en menschen, waar mee zij in aanraking komen. De meisjes, die aan het plicht-jaar deel namen, kwamen gezonder, verstandiger en rijper terug. Rijper óók voor hun toekom stige beroep. Bom tusschen kademuur en het vaartuig gevallen. Inzake dezen aanval van Duitsche ge vechtsformaties op La Valetta (Malta) ver neemt het D.N.B. van militaire zijde nader, dat het aldaar liggende reeds vroeger zwaar beschadigde vliegkampscfiip Illustrious op 16 Januari opnieuw zoo ernstig door hom men van zwaar en middelzwaar kaliber is getroffen, dat. het de vraag geworden is, of het. nog hersteld kan worden. In elk geval zal de reparatie zeer langen tijd vereischcn. Een zware hom is tusschen de kademuur en het vaartuig gevallen, zoodat waarschijn lijk de buitenwand onder water is bescha digd. Dc in het. weermachtshericht. van he den vermelde talrijke treffers in het arse- naalgehied van La Valetta zijn daarom van zoo groot, belang, omdat, talrijke eenheden van de Britsche Middellandsche zeevloot, de ze haven gebruiken om voorraden op te doen Ongetwijfeld wordt door dergelijke aanval len de aanvulling voor de Britsche zeestrijd- krachten in dit, gebied erg bemoeilijkt. Britsch slagschip Malaya ernstig beschadigd. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B., heeft men vastgesteld, dat. het Brit sche oorlogsschip, dat Woensdag ernstig beschadigd te Gibraltar is binnengeloopcn, het slagschip Malaya is. Ofschoon de Èn- gelschen getracht hadden, de schade te verbergen door middel van houten betim meringen en verfcamouflage, kon men zien. dat groote verwoestingen waren aan gericht op het dek en in de geschut- en commandotorens. Het schip is onmiddellijk in het dok gegaan. Het maakte deel uit van het Britsche eskader, dat op 10 Janu ari in de Middellandsche Zee door Duit sche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen werd aangevallen en verstrooid. De „Ma- Inva", die ruim 31.000 ton meel behoort tot de zwaarste- schepen der Britsche vloot. Het schip is eewanend met 8 stukken gesehut van 38 c.M.. 12 stukken van 15.2 c.M. en 8 strikken luchtdoelgeschut, van 10.2 c.M. I-Iet heeft vier vliegtuigen aan boord. Cross waarschuwt. Dc Engelsche scheepvaartminister, Cross, heeft gisteren volgens het D.N.B. in een re de zijn landgenooten gewaarschuwd voor een al te optimistisoho beoordeeling van den oorlog ter zee, vooral wat de aanval len op de Engelsche koopvaardijvloot be treft, uitsluitend omdat volgons het jongste communiqué van de Britsche admiraliteit de weekcijfcrs der verliezen in de eerste week van Januari geringer geweest zijn. Men moet er zich, zoo meende Cross, veel eer op voorbereiden, dat dergelijke lage cijfers een uitzondering vormen, en dat de Engelsche koopvaardijvloot zeer harde en bittere tijden tegemoet gaat, want de vij and zal zijn voornaamste trefkracht ook tegen de Engelsche scheepvaart en daarme de tegen de overzeesche verbindingen tus schen Engeland en de rest van de wereld gebruiken. Daarbij kwam Cross te spreken over het duikbootgevaar, dat hij zwart af schilderde. Overigens, zoo betoogde Cross verder, heeft de Britsche vloot dringend tor pedojagers noodig. WAARSCHUWING TEGEN ENGELSCHEN INVAL IN IRAK. De plannen van Engeland om een inval te doen in Irak hebben de Aarabische we reld in groote ongerustheid en opwinding gebracht, schrijft het te Damascus verschij nende blad Ajom. Het Arabische blad waar schuwt Engeland voor een dergelijken over val op de zelfstandigheid van Irak, welke als een aanval op de geheele Arabische wereld beschouwd zou worden en een dienovereen komstige reactie zou hebben. ITALIAANSCHE BEVOLKINGS STATISTIEK. Het vaartuig zal vermoedelijk niet meer hersteld kunnen wor den. Het Engelsche vliegtuigmoederschip „Illus trious", waaromtrent de Engelsche berichten dienst meldt, dat het weliswaar teckens ver toont van den zwaren slag in de Middelland sche Zee, maar toch een haven aan de Mid dellandsche Zee is binnengeloopen is, naar het D. N. B. verneemt, in den loop van gis teren wederom door Duitsche duikbommen werpers aangevallen. Er werden voltreffers geplaatst, n.1. een bom van zwaar kaliber en tvveë bommen van gemiddeld kaliber. (De speciale correspondent van Stefani meldt, dat dit geschiedde in de haven van La Valetta op Malta. Het staat thans naar de opvatting van be voegde Duitsche kringen ondubbelzinnig vast, dat het de Britsche admiraliteit niet meer zal gelukken om de „Illustrious" in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemen. Naar het D. N. B. verneemt van welinge lichte militaire zijde, is bovendien een stoom schip door een hom van het zwaarste kaliber getroffen. Ondanks den krach tigen afweer is van dezen aanval slechts één Duitsch ge- vechtsvliegtuig tot dusver niet teruggekeerd. SCHMELING. (Foto Archief) titel niet zou kunnen verdedigen. Thans heeft de titelhouder evenwel te kennen gegeven, dat hij niet zonder strijd afstand wenscht te doen van zijn titel. Hij is dan ook vastbesloten wanneer de militaire au toriteiten hem daartoe in de gelegenheid stellen, zijn titel te verdedigen

Schager Courant | 1941 | | pagina 6