Kantongerecht te Alkmaar. Wie zich al geen luchtbeschermer waant Uit Alkmaar De verplichte rundveelevering Zaterdag 18 Januari 1941 Derde blad Zitting van 17 JanuarL Verdwaalden in de duisternis. Bergen. VERDWAALD. Verd. K. Sch., oud 18 jaar, uit Bergen, was per fiets naar Schagen gereden en had daar de bioscoop bezocht. Toen de film was afge- loopen en de jongeman buiten stond was het pikdonker. Maar de jeugdige verd. ver saagde niet en aanvaardde welgemoed den terugtocht. Maar verd. verdwaalde en het had al twintig minuten tevoren twaalf uur geslagen, toen hij in Warmenhuizen beland de en daar werd opgepikt, omdat hij na twaalven op straat was. Wanneer was het? vroeg Mr. Boerrigter. In den nacht van 24 op 25 November van het vorige jaar, antwoordde verd. Ja, het was toen heel erg donker, dat her inner ik me, aldus de kantonrechter. De wnd. ambt. van het O. M., Mr. de Groot meende, dat een jongen van 18 jaar niet zoo Iaat bij den weg moest zijn en vroeg een veroordeeling van f 15.subs. 10 dagen. De kantonrechter deed er nog wat af en veroordeelde verd. tot f 10 boete subs. 6 da gen hechtenis. Het was niet de eenige verdwaalde, die voor den kantonrechter moest terecht staan. Ook een zekere C. B., wonende te F.enigen- burg was om 10 minuten over twaalf op den openbaren weg aangetroffen. Maar met de zen verd. was het toch iets anders. De man had met een witte zakdoek om z'n boven arm gefietst, doende alsof hij bij de luchtbe scherming was. En wat het ergste was, hij had het al meer gedaan en op deze manier de politie om den tuin geleid. De ambt. van het O. M. vond deze geraf fineerde camouflage wel erg bar en meende, dat een behoorlijke correctie hier op z'n plaats was. Mr. de Groot eischte f 50 boete, subs. 50 dacen. Dat kan ik nooit betalen! jammerde verd. De kantonrechter vonnis wijzende, deed er de helft af en veroordeelde verd. tot f 25 boete subs. 10 dagen. Winkel. EEN DRIEMANSCHAP. P. A. P. en J. v. S. hoorden feitelijk thuis In Den Helder, maar woonden tijdelijk te Winkel, terwijl A. B. uit Bergen kwam. Maar dit driemanschap peddelde in den nacht van 24 op 25 November om zeven mi- 'nuten over twaalven op den openbaren weg te Winkel en waren dus te laat op straat. Ze waren ook al naar de bioscoop ge weest en hadden zich daardoor èen ietsje verlaat. Feitelijk behoorde A. B. niet bij de anderen, doch reed op 'n fiets achter hen. We waren niet meer dan 2 minuten van huis, toen we aangehouden werden, vertelde verd. P. A. P. Hij voegde eraan toe, dat ze nog niet zoo lang in Winkel woonden en daardoor niet zoo goed met den weg bekend waren. Bovendien was het niet zeven, maar slechts 2 minuten over twaalf. Maar toch over den tijd, zeide de ambt., die evenwel met de omstandigheden reke ning wilde houden en tegen elk der ver dachten een boete eischte van f 5 subs. 3 d. Mr. Boerrigter, vonnis wijzende, veroor deelde deze bioscoopgangcrs ieder tot een boete van f 3 subs. 2 dagen. Harenk ar spel. WEER EEN NACHTBRAKER. Het- was alles „nachtbraken" wat de klok sloeg. Had J. R. nit Harenkarspel maar op die klok gelet, dan zou hij niet voor den Kantonrechter hebben moeten verschijnen. Maar ook hij was zeven minuten over 12 per fiets op den openbaren weg aangetrof fen en kreeg daarom een bon. Veel ter verdediging had verdachte niet aan te voeren. I-Iij was naar Schagen ge weest en had zich een beetje verlaat. Voor deze nalatigheid eischte de Ambte naar f 20.boete subs. 10 dagen. Het had wat gesneeuwd en daardoor kon ik niet zoo hard rijden; voegde verd. ter verdediging nog toe. Lag er al sneeuw, toen u wegging? vroeg de kantonrechter. Toen ik van huis ging, lag er al wat sneeuw, maar daar heb ik niet zoo op ge let. antwoordde verd. Mr. Boerrigter veroordeelde verd. tot 10,boete, subs. 6 dagen. Winkel. NOG ZOO'N GEVAL. Op 15 November werd verd. C. H. uit Win kel 's nachts om twee uur in de Dorpstraat aldaar aangetroffen en kreeg daarvoor.een bekeuring. Maar dit geval lag toch eenigs- zins anders. Verd. was bakkersknecht en bevond zich op weg naar de bakkerij. Hij meende, geen vergunning noodig te heb ben, omdat hij naar z'n werk ging. Intus- schen had de bedrijfsleider de vergunning aangevraagd en gekregen. Dit document werd den heeren in toga getoond. 'De Ambtenaar noemde -dit weliswaar een overtreding, doch deze was niet begaan uit nalatigheid, doch veeleer uit plichtsbe trachting. Mr. de Groot vroeg 3,boete subs. 2 dagen en conform dezen eisch werd verd. ook veroordeeld. Een soepeler regeling, meer „verfijnd." Er is vermoedelijk geen maatregel, die on der onze veehouders meer wrevel heeft op gewekt, dan deze. Op iedere vergadering, waar veehouders hun stem konden laten hooien, werd de kwestie aangevoerd en al gemeen werd aangedrongen op groote soe pelheid van overheidswege bij de doorvoe ring er van. Want dat de maatregel onge daan zou kunnen worden gemaakt, werd als het ware stilzwijgend door de belanghebben den verworpen. Men scheen te beseffen, dat ook cle consumptie zekere rechten had en dat deze niet geheel konden worden ver waarloosd. Er wordt, zoo vernamen wij, inderdaad neer soepelheid betracht De oorspronkelijke maatregel was inder daad zeer hard geweest, in het bijzonder door het feit, dat er zeer weinig sprake was ,van tegemoetkomingen aan den veehouder. Dit echter is iets, wat men vaker aantreft, wanneer men aan het begin staat van een nieuw systeem. Eerst wanneer de nieuwe maatregel werkt, treden de fouten en de te kortkomingen er van aan den dag, die dan kunnen worden weggenomen en bijge schaafd. Zoo ook hier. De voorschriften waren in dien loop der weken soepeler geworden. Men noemde ons drie groote verbeteringen, die waren doorgevoerd: le. het gewicht van het aan te leveren vee was verhoogd; 2e. indien gedurende een week meer vee werd aangeleverd, dan men noodig had, kan dit onder omstandigheden worden aangehouden en gedurende ecnigen tijd worden gemest. 3e. drachtig vee kan voor export worden aangeleverd. Ten aanzien van de wekelijks benoodig- de hoeveelheid vernamen we, dat deze is te begrooten op circa 10.000 dieren voor ge heel Nederland. Dit geeft een jaarstaat van ongeveer 500.000 stuks. Neemt men aan, dat daarnaast nog een 150.000 dieren voor export moeten worden gereserveerd, terwijl in normale omstandigheden Nederland jaarlijks een 400.000 dieren afleverde, dan beteekent dit alles dat onze Nederlandschc veestapel met een 250.000 stuks zal terug kopen. Deze vermindering echter werd gezien de geringere hoeveeliieid krachtvoer, waar over men kon beschikken, in het belang ge acht van den boer in het algemeen, die zijn stapel van voorheen onmogelijk zou kun nen handhaven. Hoe de toestand na 1 Maart het tijd stip tot waar de tegenwoordige regeling loopt zal zijn, wist men ons niet mede te deelen. Vast staat, dat de levering zal moeten doorgaan, omdat het wekelijks l>enóodigdc aantal gelijk blijft. Men verwachtte echter, &vt de regeling dan opnieuw zou 'kunnen worden „verfijnd". Niet in dien zin, gelijk men tegenwoordig wel eens hoort verluiden dat voor ieder bedrijf het aantal stuks te houden vee zou wQrden bepaald, maar toch wel zoo, dat meer dan tot nu toe wordt gelet op de omstandigheden en op de soorten van bedrijven. Een belangrijk voordeel was ver der. dat men met de bezettende autoriteiten tot een overeenkomst was gekomen, waarbij het aankoo- pen van vee voor export binnen het kader der regeling was gebracht. Vooral deze aankoopen voerden er voorheen soms toe, dat het juiste evenwicht werd verbroken. Van groot belang zal ten slotte zijn de melkprijs, die straks zal worden vastge steld. Om deze melkprijs draait het bedrijf van den boer voor een goed deel en indien deze zoodanig is. dat het bedrijf ook bij de noodzakelijk kleinere melkproductie loonend is, worden de bezwaren tegen de beperkte veestapel voor een goed deel ondervangen. EGMOND AAN ZEE. JAPIK GEEFT ZICH GEWONNEN. Destijds berichtten wij hoe „Japik", een oude baas in Egmond zijn eigen strijd streed en hoe hij de levcnsmiddclenbonnen weiger de, meer of minder uit protest tegen het ka rige bedrag, dat hem op zijn ouden dag werd uitgekeerd. Japik heeft zijn strijd moeten opgeven. Het aantal artikelen, dat nog slechts „op de bon" verkrijgbaar was, steeg met den dag. Zoodanig, dat Japik tenslotte geen kans meer zag buiten de distributie om het nood zakelijke voor zijn levensonderhoud te be trekken. Hij stond voor de keus: bonnen of niets meer te eten. Hij koos de bonnen. Hij bukte zich voor de noodzaak van den tijd, gelijk wij dat allen hebben gedaan. BERGEN RESTAURATIE DER KERK-RUïNE. Wij hebben er eenigen tijd geleden reeds melding van gemaakt, dat men begonnen was met de restauratie van de al-oude mu ren bij de Ruïnekerk. Deze restauratie ge schiedt met subsidie van de gemeente en van Monumentenzorg. De werkzaamheden zijn thans zoover ge vorderd. dat men zich een denkbeeld kan vormen, hoe het geheel eruit zal zien. Wij willen voorop stellen, dat een herstel ling van de bouwvallige muren dringend van noode was, doch moeten er tevens onze spijt over uitdrukken, dat de oude Ruïne- resten door dit herstel véél van hun Lfc- koorlijkheid hebben ingeboet. Wel heeft men getracht, de muren zooveel mogelijk in ouden trant te houden, doch bijzonder ge slaagd is men daarin, naar onze meening niet. Het is alles te nieuw en te mooi, waar door een oud stukje van Bergen is verloren gegaan. Iets, wat zeker jammer moet wor den genoemd. DE IJSBAAN WEER GEOPEND. Nadat Zaterdag en Zondag juist op tijd de kampioenschappen van Nederland voor ama teurs op de baan der Berger lJssport Vcr- ecniging waren verreden, viel Maandag de dooi in en wel in een zoo hevige mate, dat het vermoeden rees. dat Koning Winter had afscheid genomen. Maar ziet. na eenige da gen dooi kwam Koning Thialf terug en hoe? Het begon te vriezen dat het kraakte, na dat er eerst een flink pak sneeuw was ge vallen. Natuurlijk was het bestuur der B.IJ.V. di ligent, Met de sneeuwschaaf werden de ba nen wederom berijdbaar gemaakt en thans heeft de IJsverceniging hare banen weer voor het publiek geopend en zwiert men er lustig rond op de vroolijke tonen van den schetterenden luidspreker. De ijspret is dus weer in vollen gang. WAAROM GEEN ZANDSTROOIEN? Talrijke valpartijen. Toen e«n week geleden de eerste sneeuw in dezen winter viel, heeft de gemeente met inderdaad prijzenswaardigen ijver di rect zand doen strooien, zoodat de wegen voor voetgangers en fietsers alleszins goed berijdbaar waren. Thans, nu er veel meer sneeuw is geval len, heeft weliswaar de sneeuwploeg haar werk verricht, doch van zandstrooien is tot op heden niets gekomen. Het gevolg hiervan is, dat de platgereden sneeuwlaag zéér glad is en wij daardoor menigeen met Moeder Aarde zagen kennis maken. Vooral voor fietsers is het buiten gewoon slecht rijden en tal van peddelaars voelden het achterwiel onder hun karretje wegglijden en maakten een smak. Gelukkig liepen alle valpartijen tot nu toe goed af, doch laat. de gemeente niet wach ten tot er een ernstig ongeluk gebeurt, en behoorlijk zandstrooien. Vooral als achterop- of tegemoetrijdende auto's de wielrijders belagen is het op de smalle strook welke door de sneeuwploeg is vrijgemaakt, levensgevaarlijk. Immers, uitwijken is al heel riskant, omdat de we gen veelal hol liggen en een slippen daar van het noodzakelijk gevolg is. Men zij dus op z'n hoede!! W1ERJNGERMEER BURGERLIJKEN STAND van 10 t.m. 16 Januari 194L Geboren: Aljiert Jan, zoon van A. J. Wets- hoff en A. van Essen. Jan, z. van G. Vene- ma en D. Witkop. Klaas Martinus Seiko, zoon van KI. Dekens en M. S. Bouwman. Tjisse, zoon van J. Ferwerda en D. Dijkman. Alexander Cornelis, zoon van W. T. M. Klink en E. G. Remkes. Neeltje, dochter van H. Baas en P. Goverse. Geertje, dochter van J. Koopal en Sj. Ringnalda. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Waar anders in den polder de postbode per schuit zijn klanten be dient, kan hij nu een stevige wandeling ovecr het harde ijsvlak ma ken. (Foto Pax-Holland). SCHAGERBRUO. EEN NIEUWE VERTLGENWOORDIGING. Naar men ons mededeelt, heeft het gara- gebedijf van de fa. de Moor de vertegen woordiging gekregen van de bekende Opel- automohielen en wel voor Schagen en rui me omgeving. Wat heeft men thans aan een auto, zal men zeggen. Heeft, men de zaak wel eens uit een oogpunt van sreld- belegging gezien? Ook dèn is men thans aan een Opel goede wijn behoeft waarlijk geen krans nief. bekocht. Degenen, die nog wèlè mogen rijden, moeten eens een demonstratie aanvragen. Zij ziillen de kwa liteiten van de Opel wagens in minder dan geen tijdl eeren kennen en waardceren! NIEUWE NIEDORP GYMNASTIEKVER. „HERCULES-HéBE." Onze gymnastiekvereniging „Hercules- Hébe" heeft groote plannen. Op 31 Januari en 2 Febr. a.s. wordt door deze vereeniging een non-stop-revue gegeven, welke als titel heeft „Voorwaarts marsch!" De repetities zijn thans in vollen gang. Turnen, muziek, zang, tooneel en balletten, opgeluisterd door een orkest, dat hiervoor speciaal zijn mede werking verleent. Alles staat, onder leiding van den heer K. Boot Jr. van Schoorl en zoo als wij reeds één der repetities hebben me degemaakt, kunnen wij nu reeds verklap pen: het belooft een knaluitvoering te wor den! Houdt 'dus den 31sten Januari en 2 Februari reeds vrij voor deze beide avonden Een volgende keer komen wij nog even nader hierop terug. ZIJPE WERKLOOSHEID. Be vorige week bedroeg het aantal werk- loozen, dat „in zorg" was, 55, die allen in de Rijkssteunregeling waren opgenomen. In de overeenkomstige week v. 1940, 1039, 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen resp. 86, 111, 115 en 113. HARENKARSPEL. DE WERKLOOSHEID. Stand der werkloosheid in de gemeente Harenkarspel over de week van 13 tot en met 18 Januari 1941. Totaal aantal ingeschrevenen 115, waaron der: landarbeiders 103, metselaars 5, grond werkers 2, opperlieden 2, schilders 3. 64 werkloozen trekken uit hun werkloozen- kas en 40 zijn opgenomen in de steunrege ling. DIRKSHORN. VOLHOUDENI Door de ingetreden dooi van Maandag j.1. en daarna opnieuw weer vorst en sneeuw, .Drie man aan 't haakje". Het is een typ-sch volksgebruik, dat ook nu nog in Mesland in eere gehouden wordt, om schaatswedstrijden te organiseeren voor koppels van drie aan den stok. Te Molenaar werd Donderdag zulk een interessante race verreden (Foto Pa*-Hollan«ft was de ijsbaan onberijdbaar geworden, dochi ons ijverig ijsclubbestuur bleef niet bij de pakken neerzitten. Een paar mannen plus eenige vrijwilligers te werk gesteld en de haan was weer prima. Gistermiddag ecu dikke sneeuwlaag en het werk was vruch teloos geweest! Maar: het bestuur is de Hol- landsche meening toegedaan: 'moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Tegen den avond toog wederom een ploeg volk vrijwilligers naar het ijs, en ter wijl wij dit schrijven, gaan bezem en schop rythmisch heen en weer, en onze oude baan achter ,,'tbosch" is weer als een spiegel. Goed zoo mannen! SCHAKEN. De uitslagen van de voor de competitie ge speelde partijen luiden: Wit: Zwart: E. KleijerA. Ellen 10 P. HoeveC. Schuit Az. YzYz L. MeinemaA. van Dijk 01 A. IpingP. Hoeve 10 J. Schouten—L. Meinema YzYz G. WinfeA. Ellen 1—0 P. Tijsen—C. Strijbis 10 P. Hoeve—A. van Dijk 10 C. Schuit Az.—A. Iping 0—1 G. Wink—A. Ellen 0—1 -WIERINGEN VAN WIE IS DAT? Verl.: Een rijwielplaatje in étui en een bril. Gev.: Een bruine wollen meisjeswant. Inl. bij den gem.,bode. OOSTERLAND SCHOOLWEDSTRIJDEN. Dank zij de belangelooze medewerking van eenige inwoners van Smerp, waarvoor ben hier hulde wordt gebracht, was het mogelijk om Donderdagmiddag op een paar keurig in orde gemaakte banen op het Smerpergat de uitgestelde wedstrijden op de schaats voor de leerlingen der CXL.S. te Oosfer- land te houden. Onder leiding van het on derwijzend personeel en leden der Ouder commissie hadden de wedstrijden een vlot en geanimeerd verloop. De uitslagen waren: Groep I le prijs Jan Metselaar; 2e Ineke Boon; 3e Gerrit Luikens. Groep II: le prijs Gerda Tijsen; 2e Nellie Hegeman: 3e Rita Terpstra. Groep III: le prijs Jacob Hollander; 2e Ab Metselaar; 3e Arie Leyen. Groep IV: le prijs Trien Lont Pd.; 2e Jantje Woortman: 3e Marie de Wit, Groep V: le prijs Roelie Kuiper; 2e Cor- rie Metselaar; 3e Nelie Lont. Groeop VI: le prijs Simon Klein; 2e Ger- ke Vrieswijk; 3e Koos Roossien. Voorts kreeg ieder nog een beker „tuut" en een koek, zoodat het voor allen een pret tig feest was. DEN HELDER ER IS WEER WATER. De watertoevoer, die gistermorgen was ge stoord, is weer hersteld. De gemeentereini ging heeft gezorgd dat in de eerste behoefte werd voorzien, door met een wagen met wa ter langs de huizen te gaan. SCHAGEN STAND DER WERKLOOSHEID Op Zaterdag 11 Januari stonden 98 werk loozen ingeschreven, waarvan 53 in de steunregeling, 4 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 41 werkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Zaterdag 11 Januari stonden 111 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 22 grondwerkers, 4 schilders, 8 timmerlieden, 3 metselaars, 3 opperlieden, 1 stukadoor, 7 arbeiders-chauffeur, 1 op zichter-uitvoerder, 10 losse arbeiders, 1 electricien, 1 loodgieter, 1 banketbakker, 46 landarbeiders, 1 kantoorbediende en 2 kleine kooplieden. In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 101. waarvan 56 in den steun. In 1939 was dit aantal 135, waarvan 73' in den steun en 1938 149, waarvan 37 in den steun ij 46 in werkverschaffing. TIJDELIJK ONDERWIJZER Tot tijdelijk onderwijzer aan de U.L.O. school alhier is wegens ziekte van den tij- delijken onderwijzer P. Smit te Asperen, door burgemeester en wethouders benoemd den heer B. Brouwer, alhier. VERKOCHT. Het winkelhuis van den heer Geert de Boer te Kolhorn is gekocht door den tegen- woordiser bewoner, den heer J. Raven.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9