De Eierhandel in het Keurslijf veilingen Ski-wedstrijden in Schoorl ADVERTEEREN Schager Courant GROENTEN Langendijker Dinsdag 21 Januari 1941 Tweede blad EEN ONDERHOUD MET DEN HEER STEENHOF, DIRECTEUR VAN DE ALKMAARSCHE EIERVEILING, Pessimistische verwachtingen behoorlijke resultaten. Zaterdag was voorheen de dag, waarop te Alkmaar de eierveiling placht plaats Ie hebben. Placht! Want onze lezers weten, dat deze veiling lang en breed tot het verle den behoort. De groote wijzer draait niet meer, leeg en verlaten blijft het lokaal, waarin zich vroeger geregeld op gezette tijden de eierhandel uit Alkmaar en wijde omgeving gewoon was te verzamelen. De tegenwoor dige tijd, die zooveel heeft veran derd, heeft ook hier zijn stempel gedrukt. Intusschen. het bedrijf der veiling gaat overigens gewoon door. Er worden eieren ontvangen en afgeleverd. En al heeft de afslag niet meer plaats, het centrum van de Alkmaarsehe eierhandel is gebleven. Zoo troffen we als van ouds den heer Steenhof aan. die gaarne bereid bleek ons het een en ander mede te doelen omtrent den tegenwoordigen gang van zaken in den eierhandel. Terugblik. Ten einde een samenhangend geheel te geven, begon hij met een korte terugblik. Want het. gaat nog altijd volgens de be kende dichtregelen: Tn 1t. verleden ligt het heden, In het nu wat komen zal. Do moeilijkheden in het afgeloopen Jaar waren groote en vele geweest Eén datum was «r echter, gelijk overal in Nederland, var markant belang geweest; 10 Mei. Op dien dag werd plotseling met het oude gebroken. En allengs is toen. dóór een periode van onzekerheid en vol van schokken en ver rassingen, iet* anders gegroeid. Dit andere heeft zich thans ongeveer vast gezet en het is neergelegd in verschillende overheids voorschriften en maatregelen. Over de periode van vóór 10 Mei kun nen we kort zijn. Wellicht is het interes; sant nog even te vermelden, dat de broederb en de opfok normaal waren, dat de piep kuikenfokkerij een slecht seizoen had als gevolg van den strengen winter en dat. de resultaten van de pluimveehouderij dooreen eenomen bevredigend mochten worden genoemd. Na 10 Mei ging het de pluimveehouders aanvankelijk niet slecht. De eierprijzen begonnen successievelijk „aan te trekken terwijl de pluimveehouders hun kippen dooreen genomen tot het najaar hebben kunnen oanhoxiden. Tn verhand daarmee mochten de uitkom sten tot dat oogenblik zeer bevredigend wor den genoemd. Toen echter begonnen de moeilijkheden in verband met bet geringere percentage voer, dat ter beschikking kon worden gesteld. De hoenderstapel moest dientengevolge onherroepelijk worden inge krompen. waarbii het aantal kippen, dat in September 1939 werd gehouden, als basis Js aangenomen. De geleden schade kon gelukkig door ©en van overheidswege vast gestelde steunregeling, op vaak be vredigende wijze worden vergoed, maar de vooruitzichten blijven voor de pluimveehouderij als zoodanig uitermate somber. Met de piepkuikenfokkerij is het, zoo lang geen invoer van granen kan plaats hehben, geheel gedaan en de eendenhoude- rij is er nog slechter aan toe dan de kippen- houderij. Intusschen ls op het oogenblik alles wat de pluimveehouderij betreft, opgenomen in d« distributie. De produoent levert af aan den verzamelaar, deze aan den handelaar, de handelaar aan den detaillist, die ten «lotte het publiek bedient. Voor iedere cate gorie zijn prijzen vastgesteld, zoodat de winstmarges voor ieder ook nauwkeurig Vastliggen. De eieren zijn verdeeld in zes klassen te weten: 1 65 kg. en zwaarder per 1000 stuks 2 6263 kg. idem. 3 5753 kg. idem 4 5253 kg. idem 5 4748 kg. idem 6 4243 kg. idem Deze gewichtsklassen zijn op de eieren gedrukt, zoodat de consument zelf kan bepalen of hij de juiste maximumprijs be taalt. Deze maximumprijzen zijn voor de eieren van de gewichtsklasse: 1 S cent per stuk 2 7idem 3 7 idem 4 6Vs idem 5 6 idem 6 5H idem De controle op de gewichten bij de hande laren is van overheidswege zeer streng. Zóódanig, dat de sorteering met de hand nauwelijks goed is door te voeren. Reden waarom men bij de Alkmaarsehe eiervci- ling besloot een sorteermacbine aan te schaffen, die bet werk met onfeilbare ze kerheid verricht. Anderzijds verzocht de beer Steenhof ons er op te willen wijzen, dat, het voor de detaillisten zaak is zich nauwgezet aan de mnximuimnrijzen te hou den. omdat, ev f-v tv er le straffen op overtre dingen vermoedelijk zeer zwaar zullen zijn. De prijs, welke, de producent ontvangt, bedraagt fl 1.07 per kg. netto erf, ongeacht de grootte der eieren. De winstmarge voor den grossier is f 0.35 per 1Ö0 stuks, die voor den winkelier f 0.60 per 100 stuks. Zoo mag men dus zeggen, dat de geheele pluimveehouderij annex eier handel in het keurslijf van de distri butie is gewrongen. Het aantal kip pen staat vast, de voedervoorziening is geregeld, de eierprijzen zijn over de geheele lienie vastgelegd, kortom alles is tot in de finesses geregeld. DE EIEROMZET VALT MEE. Aanvankelijk werd door somimige geïn teresseerden gevreesd, dat de winstmarges te gering waren met het oog op de kleine omzetten, die weiden verwacht. Deze laats ten zijn meegevallen. Het toegestane verbruik ad 1 ei per hoofd mag zeer gering schijnen, is inderdaad ook gering, echter deed zich in den eierhandel het eigeaardige verschijnsel voor, dat over al bij de distributie optreedt: alle bons worden gebruikt! Een plaats als Alkmaar met haar rond 30.000 inwoners, neemt prompt rond 30.000 eieren af. Fji waar van hier uit een groot deel van de omgeving wordt voorzien, zijn er te Alkmaar weke lijks ongeveer 100.000 eieren noodig. Een kwantum, dat den handel een behoorlijk bedrijf blijft waarborgen. Het .resultaat is dan ook, dat de eierhan del niet ontevreden mag zijn. De Alkmaarsehe eierveiling verricht thans het werk van den ingeschreven handelaren. De eieren worden van de verzamelaars ont vangen, bewerkt' en op toewijzingsbon aan den grossier afgeleverd. De productie uit de omgeving is op het oogenblik hij lange na niet bij machte om in de behoefte te Alk maar ie voorzien. Zoodat niet onaanzien lijke hoeveelheden uit andere productiege bieden uit. het Oosten des lands worden aangevoerd. Zoo werkt de veiling dus door, zij het op andere wijze dan voorheen. Het grootste euvel van de nieuwe trant leek ons gele gen te zijn in de veel groote re administra tie, welke ze met zich meebrengt. Maar dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Zoodra een artikel wordt opgenomen in het distri butiesysteem met zijn reglementen en voor schriften, dan beleekent dit onvermijdelijk veel meer papierbeslommeringen dan voor heen. Intusschen: de eierdistributie loopt. En, voor zoover we er over konden oordeelen, zeer goed! Fokkers, om een voorbeeld aan te nemen TE VOET MET DE MERRIES OVER DEN AFSLUITDIJK Algemeene ledenvergadering van de Hengstenvereeniging „Hollandsch Noorderkwartier" De vorziter opent de vergadering met een welkomstwoord. Tn liet jaarverslag memoreerde de secre taris de nieuwkoop „Clairon van de Een dracht" een zoon van de alom bekende „Clairon de la Laise." Dit bleek een goede keuze te zijn geweest. Hij werd opgenomen in het Keurstamboek en stond bovenaan in Goes van zijn rubriek. Na een nagelt red van Clairon, vreesden we het ergste. Door de uitstekende mede werking van de Veeartsenijschool te Utrecht "wérden veèl moeilijkheden be spaard. Dat deze hengst wel in den smaak viel, bleek uit het feit, dat een aantal merrie's vanuit Friesland per auto naar „Hollandsch Noorderkwartier" kwamen. En daarna, toen door de omstandlftfieden geen auto's mochten rijden, kwam men te voet den Afsluitdijk over. Dat zijn enthousiaste fokkers, waar velen een voorbeeld aan kun nen nemen. Dat „Elegant van Willv" zijn sporen reeds verdiend heeft, blijkt wel, doordat een zoon van hem. „Egard van de Wieringermeer voor dekking werd goedgekeurd en door de vele medailles die op deze vergaering uitge reikt werden, uitgeloofd door de verceniging voor de twee hoogstgeplaatsten, afstamme lingen van Elegant en tenslotte met hun rubriek op de premiekeuring. Door de vordering is het aantal paarden in ons bedrijf sterk verminderd. Vanzelf sprekend vielen daarbuiten de drachtige- en de premiemerries. Hierdoor werd be werkstelligd. dat de beste fokmerries behou den bleven, wat én de kwaliteit én de kwan titeit van het fokmateriaal ten goede komt Dat wij weer spoedig in een vreedzaam Europa mogen helpen bouwen, bouwen aan een krachtig Nederlandsch Trekpaard, de trouwe helper in ons bedrijf, de onmisbare trekkracht voor de voorziening van voed sel voor mensch en dier! Met deze krachtige woorden besloot de secretaris zijn verslag. Nadat de heeren R. L. Waiboer en A. Spaans als bestuursleden herkozen- en de hëeren KI. Schenk Jzn. en D. Rezelman in de financicele commissie benoemd werden, deelde de voorzitter nog mede, dat de be vruchting van de beide hengsten zeer goed Ie noemen is. Ook sprak hij de wensch uit dat er nog meer leden zouden toetreden, mede ook doordat alleen paarden van lé den door Clairon gedekt zullen worden. De heer A. Spaans merkte nog zeer te recht op, dat het orgaan van het „Neder- landBch Trekpaard" iets meer uitgebreid kon worden. In de komende dek periode zal al het mo gelijke worden gedaan om de rondleiding van de hengsten vlot te doen verloopen. Hierna sluit de voorzitter deze geanimeer de vergadering. Uit onze omgeving WIERINGERMEER SLOOTDORP. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOL. Zaterdagavond was er onder auspiciën van de N.V. een filmvoorstelling in het Gymn.geboxiw. De heer R. Oosterveld, voorz. der afd. W.meer, opende deze bijeenkomst met een woord van dank voor de goede opkomst en een woord van dank aan den heer J. Harders van Amsterdam, die zich beschikbaar stelde in dit nieuwe land voor het goede doel op te treden. Het nieuwe land is het laagste met het verbruik van alcoholische dranken. Na deze inleiding kreeg de heer P. Jongkind gelegenheid zijn bekwame club mandolinespelers te laten hooren. Ingezet werd met de Alte Kamara den marsch. Een viertal nummers volgden, die zeer voldeden. De film die afgedraaid werd, in luim en ernst, was de volle aan dacht zeer waard. In de pauze was er ge legenheid een kop chocolademelk te nutti gen. Daarna trad de heer J. Harders op, die het alcoholische vraagstxik uiteenzette. Als mpn ziet, aldus spr.. dat het gebruik in de laatste twee maanden van 1940 met niet minder dan 72 pet gestegen was, geeft dit veel te denken. De drankbestrijding is niet meer zoo sterk als vroeger. Alleen in de provincie Groningen en Friesland is men overgegaan tot een controle. Tn 1807 stond Groningen bovenaan en dan volgde Fries land op de tweede plaats, in 1923. 1924 zijn ze weer vergeleken en Groningen stond nog steeds op de eerste plaats, maar Friesland kwam nu onderaan! Het verbruik in deze provincie is sterk gedaald, maar overigens laat het nog veel te wenschen over. Spreker eindigde met deze oorden: Tn 1942 hoopt de N.V 100 iaar te bestaan, maar nog zijn wij niet aan het einde van don strijd! Hierna gaf de Mandolineclub als slotnum mer de Feest'marsch ten gehóore en nadat de hoofdfilm had gedraaid. dankte de voorz. den beer J. Harders voor zijn arbeid en ziin mooie film. Het was een mooie avond! Ook de kinderen van Wieringerwerf hebben van de mooie film mogen genieten. SINT PANCRAS VERSTOORDE NACHTRUST. Een dezer nachten hoorden verschillende bewoners in de omgeving van het Koedijker pad vreemde geluiden die steeds maar aan hielden. De heer de Jong, ging ten slotte bet bed uit om eens te onderzoeken wat het kon zijn. Bij onderzoek bleek dal een herdershond in de gehakte vaargeul was geraakt. Het weer nieuw gevormde ijs was niet sterk eenoeg om het beest te dragon Een groot stuk was door hei dier open ge broken, steeds weer was geprobeerd om xxit het water te komen, echter steeds was het dier teruggegleden. Nadat de heer de Jong het beest op het ijs had getrokken, bleef het versuft liggen. Vervolgens heeft hij van huis een laddertje gehaald. waar het slachtoffer werd opgelegd. Achter de kachel droog gewreven, kwam het heest spoedig hij. Ware de heer de Jong niet het bed uit gegaan, dan was het heest, dat de hond van den heer Hopman bleek te zijn, jammer lijk verdrenken. ER WORDT GEEN GEBRUIK VAN GEMAAKT. Nu het ijs naar de veiling is open gehakt blijkt, dat door de tuinders weinig gebrxiik van het „slop" wordt gemaakt, dit vindt wel mede zijn oorzaak dat. de prijzen zijn vastgesteld, en omdat bij de veiling het va ren een hopeloos geval is. Door het bestuur is besloten af te wachten, met openmaken tot meerderen komen. RUIMERE TOELAGE KALI-MEST STOFFEN. Het bestuur van de „Tuinbouw" heeft een onderhoud gehad op het Landbouwhuis. dat tot gevolg heeft gehad, dat ruimere toe lage van kalimeststoffon zijn toegezegd. Dit zal echter in collectief verband worden ge daan. NUTTELOOS WERK. Door de IJsclub is Vrijdag de ijsbaan op de Kerkesloot in orde gebracht, om deze onder water te zetten, door de te vroeg gevallen sneeuw was dit weer bedorven. Zaterdag is dit weer herhaald, door de dooi is het werk nutteloos geweest. HET „SLOP* HEEFT AANTREKKINGS KRACHT. Verschillende personen hebben hun waag halzerij,* om even te probeeren of het „slop" reeds kon houden, met een nat pak moeten bekoopen. een zoon van den heei D. pro beerde het om er over te fietsen. Met fiets en al verdween hij in de diepte. Allen konden zich zelf redden of werden door an deren gered. NIEUWE NIEDORP KERKELIJKE VERKIEZING. De heeren K. Lodder en P. Visser zijn heiden herkozen, respectievelijk als^ ouder ling en diaken van de Ned. Herv. Kerk al hier. Op het speelduin, waar 'g zomers kinderen ravotten! Dank zij het te waardeeren initiatief van enkele ski-enthousiasten werden Zondag middag op het bekende speelduin te Schoorl achter hotel „De Roode Leeuw" nationale skiwedstrijden gehouden. Bij de afbakening van deze voor Neder land unieke skibaan was men algemeen van oordeel, dat Hier de beste Nederland- scbe afdalingsbaan werd aangetroffen, ter wijl de groote sneeuwval in Schoorl ruim 35 c.M., een succesvolle wedstrijd in het uit zicht stelde. Ondanks de slechte verbindin gen met Schoorl was bet aantal deelnemers sters) zeer bevredigend. Door de plotseling ingevallen dooi ver keerde de liaan Zondag niet in zoo'n uit stekenden toestand, maar een zeer inten sief „vvachsen" van de ski's deed de stroef heid van de sneeuw op de geleverde pres taties minder invloed uitoefenen. Hoewel de skisport in Noordholland prac- tisch geen belangstelling heeft, hrachten trams en bussen talrijke belangstellenden voor dit in Noordholland nagenoeg onbe kende sportevenement. De afdaling (slalom) voor de dames werd gewonnen door mej. Asjes, die zoowel bij de eerste als bij de tweede afdaling nagenoeg dezelfde tijd maakte. De door mej. Asjes gemaakte tijd van 49 sec. was zeer snel. Mevrouw G. Ockhuyzen, die het eerste ge deelte van het traject zeer vlot aflegde, moest door een val „hij de derde boog" zoo veel van haar snelheid inboeten, dat zij niet geklasseerd werd. Bij de heeren was de heer A. Vis uit Wor- merveer verre favoriet, zijn beste tijd was 31 sec. De heer L. de Kadt, die bij de tweede afdaling een beduidend goeden tijd maakte over de eerste drie bogen, kreeg bij de vier de. boog een zoo sterke vertraging, dat hij niet bij de winnaars kon worden geplaatst. Hoewel de sterke dooi op de tijden haar invloed deed gelden, waren de gemaakte tijden toch bijzonder gunstig. Na afloop van de wedstrijden werden door den heer Ockhuyzen de prijzen uitgereikt, waarbij hij dank bracht aan de heeren Mi- sik en Van Wijk voor ,hun prijzenswaardig initiatief. Uitslagen: Dames slalom: 1 mei. A. Asjes, Alkmaar, 49 sec.: 2. mej. Landman, 1J2 sec.; 3. mej. Arntz, 1.37 sec. Heeren slalom: 1. A. Vis, Wormerveer, 81' sec.: 2. J. A. Korteweg, Alkmaar, 35,4 sec.; 3. W. Jansen. Amsterdam, 36.4 sec. Ingezonden Nieuwe Niedorp, 20 Januari 1941 Geachte Redactie. Naar aanloding van een interessante ont moeting met den voorzitter van de ijsclub den heer S. v. d. Stok alhier, tijdens de Amateurswedstriiden op Zaterdag j.1. ver zoek ik een kleine plaatsruimte in Uw blad. Tiet is de plicht, van een verslaggever tij dens de wedstrijden steeds op de hoogte te zijn van de stand, en hegeven wij ons dan ook gewoonlijk tijdens een pauze en na af loop naar-het clubgebouw. De voorzitter achtte het échter dezen keer zeker niet in het belang van de IJsclub, dat kratttenmenschen aanwezig waren en gaf biervan op ondubbelzinnige wijze kennis door mij den toegang op onbescb... manier tot die afdeeling. waar de uitslagen worden uitgezocht te verbieden. Het was een oogenblik st.il in bet lokaal tje. Allen waren ongetwijfeld onder den in druk van de welgekozen woorden van de voorzitter. Begrijpelijk gaf ik nu niet onmiddellijk gehoor aan betb evel tot ontruiming en was ik feitelijk direct klaar om de spr. met gelijke munt te betalen. Maar gelukkig daeh ik "bijtijds wel aan de belangen van de iiscTub en ben ik er verder maar niet op ihgegaan. Het was in dit. geval heel een voudig geweest inplaats van de uitslagen' met wedstrijdverslag iets anders te plaat sen, maar eenvereen i ging mag- m.i. niet de dupe worden van het optreden van één bestuurslid. Het Bestuur vergete echter niet dat hxxn verceniging meer de Pers noodig beeft, dan de Pers'haar! Dat men den voor zitter dit goed aan het. verstand brengt, is, geloof ik, in het belang van de IJsclub zelf. Een voorzitter die dat niet kan begrij pen is toch al zeer moeilijk te handhaven. De ontvangst en omgang met de overige Bestuursleden is gelukkig Oké. Met dank voor de plaatsing, de Verslaggever, S. G. WIT. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver- «terVt door reoelmatlo in de Vroegere prijsstijgingen blijven nu uit geen weer om veel kool aan te voeren het open maken van de vaart was monnikenwerk niet meer per schuit naar de vei ling maar per as echter minder dan het vorige jaar de verhoogde prijzen nog te iaag verschil van inzicht het in zicht in N.T.B.-kringen vcilings omzetstijging zegt en bctcekr.nl weinig hangt, veel af van per soonlijke situatie of van welken kant men ze beschouwt f 600000 meer omzet, aan L.G.C.-ve.V.mg voor 1600 tuinders reken maar uit! En dan de verhoogde 1 nonen, en bedrijfsonkosten en lerensonder houd! Hoe ..De Tuinderij" er over denkt mode. kool f 6.60. ge le kool f 6.40, Denen f SM vroeger kwam men er vaak niet aan toe vrij groote aanvoer van Deensche wife kool nering aan bod van gele ev roode kool nog minder van Savoye iels meer uien de prijs scheelt niet zoo veel ook geen groote aan roer van wortelen prijs bevre digend aanvoer rammenas en bieten. Langendijker weer. zou men voorheen ge zegd hehben. als het vriest, zooals we dit de laatste week weer hebben bemerkt, en als de aarde met een sneeuwkleed is be dekt, waardoor het niet mogelijk is. nog groente uit den tuin te halen. Thans hoort men dien uitroep niet. want de stijgende kool prijzen, die anders bij gen. werseesfeld- heid optreden, blijven nu uit. Dit verschijn sel is adhaerent aan de prijsregeling, zoo als w« die nu al eenige weken kennen en Langedijker... weer doch dit jaar niet! die nu nog minder populair wordt dan ze al was. Het weer was er ook deze week niet naar, om veel kool naar de veilingen te brengen. Men beeft de vaart naar de veiling te Broek op Langendijk nog eens opengemaakt, doch het bleek monniken werk, want den volgenden dag zat alle? weer muurvast. Verder pogingen om bet slof open te houden werden al spoedig niet •neer ondernomen, zoodat. wie kooi verkoo- oon wou, die op andere wijze moest pre- breren dan ze per schuit naar de veiling 'e brengen. In tegenstelling niet het vori ge iaar zac men nu veel minder voertuigen langs den weg en zag men op veel minder plaatsen bot inladen van stapelproducten. Dit vindt zijn oorzaak in de overweging der tuinders, dat de verbooging der nrij- zen, met ingang van deze week ingegaan, nog niet van dien aard is. dat zij een be hoorlijke winst verzekert. Dit laatste onderwerp is aan do orde van den dag. F,r schijnt nog wel wat verschil van meen in g te be staan in de rijen der tuinders zelf over 't al of niet voldoende ziin van de huidige prijzen. Immers, in een vergadering van de afdeeling van den Ned. Tuindersbond te .Zuid- Scharwoude werd daarover zoowel bij monde van den voorzitter in zijn openingsrede als door den secreta ris in zijn inarverslag het een en ander gezegd, waaruit wel bleek, dat zij met de tegenwoordige prijzen niet tevreden zijn. Zelfs voormannen der tuinders, die in vak- en andere bladen de meening vertol ken. dat bij den tegen woordigen gang van zaken het leed der tuinders geleden is, moesten het ontgelden, vooral met betrek king tot hun voorstelling t.a.v. de hoo- gere veilingsomzetten als zouden die een graadmeter vormen voor den beteren gang van zaken. Het tegenbewijs trachtte men te leveren, door te wijzen op een hoogere omzet van f 500.000 aan de Broe- kcr veiling met ziin 1600 leden, wat gemid deld per tuinder f 6 per week beteekent. Geredeneerd wordt dan verder, dat de loo- nen der arheiders met een gulden of 3 zijn gestegen, dat de' bed rij fsbenoodtgdheden duurder zijn geworden en de huishoudelijke uitgaven ook een grooter bedrag vormen, waarop dan de logische vraag wordt ge- En waar blijft nu het grootere overschot in de portemonriaie van den tuinder? Het is allicht nuttig, te citeeren, wat de over zichtschrijver van de veilingen aan Lan gendijk opmerkt in de Tuinderij. Men mag aannemen, dat hij tot de insidqrs behoort, iemand dus dip op de hoogte is van den toestand in bet tnindershedrijf en dus weet. hii welke prijzen een rendabele xiitkomst verzekerd is. Hii schrijft o.m.: ..Deze week zijn de maximumprijzen weer verhoogd. Op deze manier komt men zoo langzamerhand, waar men moet zijn, zoo gaat het den goe den kant uit. De roode kool staal thans op f 5.50 per 100 Kg. Het zal vaak zoo zijn ge- wpost. dat we daar niet kwamen. Als men nu kool heeft van 11/» k 2 Kg., dan is het een prijs, dien we lane niet altijd konden maken hiermee kan men tevreden zijn. De gete kool noteert wel wat mindpr. maar ook daarover valt toch niet te klagen, Ze staat thans op f 4.40. een redelijk prijsje, waar mpn dikwijls niet aan toekwam. De Deensche witte ziin nu on f 3.90 gebracht. Zonder nxi te zeggen, dat dit een hooee priis 'c draait met er toch om heen; ook is een Depnsche witte zekerder in de teelt en het onderhoud is veel gemakkelijker". Dit. zijn nu fwee meeningen, die toch nog al iets verschillen. Bii de beoordeeling echter snreekt de toestand, waarin mpn door de langdurige crisis is gerankt ook een woord ie mee: zit. men als gevolg hiervan diep in de schulden, waarvan men heel wat. rente moet betalen en men is met zijn onderhoud en venieuwen van lossen en vasten inventa ris op achter, omdat. Bruin dat vrachtje een aantal jaren niet heeft kunnen trekken, dan voelt men de tegenwoordige prijzen zeer zeker anders aan dan iemand, die b.v. eigen kapitaal bezat, nog voor de crisis een. ietwat lucratief baantje machtig werd en nxi als gezeten burger de zaak beoordeelt en aldus redeneert: Jk heb ook goeie en slechte jaren gehad en 't eindresultaat was niet slecht". Tien jaren zijn in een tuinders- leven toch een vrij lang tijdperk en nu is de kool toch nog geen f 10. wat ze in die goeie jaren meermalen was. Met dat al, was het deze week weer niet drxik aan onze veilingen en was het niet geweest, dat de Deensche kool nog in hoe veelheden van beteeken is was aangeboden, dan was het een dooie boel geweest. Van deze koolsoort kwamen aan heide veilingen rond 100 spoorwagens, zoodat -de zuurkool- fabrikanten weer grondstof kregen voor het maken van het prodxict. Rood^ kool kwam er heel wat minder. 12 wagens aan de Broeker veiling en ongeveer 20 te Noord1- scharwonde Ook was het aanbod van gele kool .niet eroot. aan de veiling van den Noordermarktbond slechts een tiental wa gens en te Broek het dubbele aantal. Slechts zeer kleine partijtjes Savoyekool werden aan helde veilingen verhandeld. Blijft de vorst nog een tijdjea anhouden. dan is het zeker, dat in de maand Januari hijzonder weinig aan kool zal zijn aangevoerd, min de dan normaal. Voor Februari dat altijd een belangrijken aanvoer heeft, zal deze dan wel heel druk zijn. Gehoopt en ver wacht wordt, dat er dan weer enkele prijs- verhoogingen zullen zijn toegestaan, die het mogelijk maken den akker met opgewekt heid onnieuw te gaan bewerken. Met den aanvoer van uien ging het iets heter! Dit is zeer zeker toe te schrijven aan; p»i iets beteren prils van f 5 voor alle sor- tperïneen. als aan de vrees, dat er ri='co aan het laneer bewaren is verbonden. Het aanbod van wortelen bleef ongeveer gelijk aan dat van de vorige wepk: hef weer werkte niet mee. De nriis van f 3.60 is be vredigend. T-Tet heltin bieten, dat werd aan gevoerd. bracht f 2.80 on. Dan kwam er nog wat. rammenas, waarvoor f 10 80 werd be taald.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5