Een baadendrama met weinig verband Voer geeo cacaodoppeo Veeboekje Broek op Langendijk wil zich terugtrekken Uit Alkmaar Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. EEN RUZIE OM NIETS. Ga je weg, of Ik neem Je weg. A. B., wonende te Haarlem, voer in den nacht van 2 op 3 October met een motor- achuit van Schaden naar Alkmaar. Daar was op zichzelf niets tegen, doch wel was het niet in den haak dat er in die schuit 61 ge bruikte buitenbanden en 5 gebruikte binnen banden bevonden, zonder dat dit vervoer was gedekt door een geldig vervoerbewijs. Verd. erkende het feit, doch zeide dat hij niet de bedoeling had die banden te vervoe ren. De banden waren uit Winkel afkom stig. De Officier achtte het bewijs wettig en over tuigend bewezen en eischte f 30.boete, sub6. 20 dagen. Der verdediger, Mr. Dr. Buiskool uit Scha- gen wees er op, dat verd. niet te kwader trouw had gehandeld. Men had hier te doen met een verplaatsbaar pakhuis. Het was niet de bedoeling de banden te vervoeren. Boven dien was de verdachte melkslijter en voer maar mee van Schagen naar Alkmaar. We kunnen niet achterhalen of hier ontheffing van den Minister aanwezig was, omdat de man in Winkel, overleden is. De verdediger vroeg daarom vrijspraak en als de Politie rechter daar niet mee accoord kon gaan, riep Mr. Dr. Buiskool een uiterste clementie' in voor zijn cliënt. Mr. Krabbe merkte op dat het vervoer ge dekt moest zijn door een vervoerbewijs. De verdediger antwoordde, dat dit niet aan te toonen is, omdat het er niet meer is. Het lijkt alles zéér verdacht, omdat het in den nacht is geschied, doch pleiter's cliënt heeft al vele malen banden vervoerd. Op het mo ment, dat verd. werd aangehouden, had hij toch geen vervoerbewijs, aldus de Politie rechter. De verdediger kon dit niet ontkennen, doch wees er op, dat deze verd. geen wil had tot vervoeren. Het was immers de schuit van z'n vader en verd. voer slechts mee, zonder opzet om deze banden te vervoeren. De Politierechter zal in deze zaak schrif telijk vonnis wijzen, heden over een week. EEN RUZIE OM NIETS. Neen, mej. L. J. L. uit den Helder verstond zich niet goed met haar stiefzoon J. de V., die bij haar inwoonde. Feitelijk om niets ontstond op 7 April van het vorige jaar twist tusschen beide menschen en get. kreeg een slag tegen haar gezicht en haar arm en la ter een .stomp, tegen haar hoofd, waardoor zij pijnlijk werd getroffen. Mr. Krabbe vroeg get. of het nu beter ging? Dat wel Edelachtbare, antwoordde deze; we wonen niet meer tyj elkaar. De verdachtè was niet verschenen, maar de Reclasseeringsambtenaar, de heer J. H. Wiggers uit Alkmaar vertelde, dat de jon gen pas 18 jaar was en de omstandigheden bij hem thuis minder gunstig waren. Spr. adviseerde onder toezichtstelling. De Officier van Justitie Mr. de Bruevs Tack achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, door de buitengerechtelijke verkla ring van verd. en de verklaring van getui ge. Gezien de moeilijke omstandigheden, waaronder verd. leefde, eischte de officier f 15 boete subs. 10 dagen en onder toezicht stelling. De Politierechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. bij verstek tot f10 boete, subs. 5 dagen en onder toezichtstelling. Heerhugowaard. DAT ZOU WEL WAT VOOR MIJ ZIJN! Op Woensdag 7 Augustus was een zekere N. A. B., thans woonachtig te Heemskerk, brood gaan bezorgen bij mej. P. de V., te Heerhugowaard. Hij zag een kettinkje met hanger leggen en dacht: ,Dat zou wel wat voor mij zijn." Een oogenblik later zat het gouden sieraadje in verdachte's zak. Dat is bespottelijk, meende mr. Krabbe. Wat heb jij aan zoo'n kettinkje. Zoo maar, zei verd. onlogisch. Mej. P. de V. uit Heerhugowaard. als ge tuige gehoord, had zich achter od het erf gewasschen. Toen ze terug kwam was in de keuken de gouden ketting met hangertje verdwenen. Verd. had eerst nog de schuld willen gooien op een jongen van 14 jaar. die hem den weg wees. omdat hij in Heer hugowaard onbekend was. De heer Wiggers kwam vertellen, dat het reclasseeringsrapport over verd. gunstig luidde. Naar de meening van den Reclas- seeringsambtenaar had v«rd. den gouden ketting meegenomen om die te verkoopen. De Officie}* requisitoir nemend, vond hel geval ernsntf en eischte f50 boete, subs. 30 dagen. Mr. Krabbe hield rekening met het gun stig verleden van verd. en met het feit, dat verd. slechts f 13 per week verdiende. De Politierechter veroordeelde verd. tot een geldboete van f30 subs. 15 dagen. ER ZIT GIF IN. Waar dit product dit jaar weer zoo nu en dan eens gevoerd wordt, zullen wij hierover nogmaals het een en ander meedeelen, schrijft, ons het N.II. Veevoederbureau. Op 20 Januari 1934 deed de Gemeentevee- arts te Barneveld mededeeling van 2 vergif tigingsverschijnselen bij paarden na het ge bruik van cacaodoppen. Schrijver van dit artikeltje wijst er op, dat dit product geen aanspraak op den naam voedermiddel kan maken. Behalve het art. in d'- Barneveldsche Crt. lazen wij in '34 in epn ander blad een ar tikeltje onderteekend met D,, wat als titel droeg ..Cacaodoppen als veevoeder onge schikt" In dit artikeltje werd er op gewe zen, dat er in de litteratuur meerdere geval len bekend zijn, van vergiftigingsverschijn selen met doodelijken afloop bij paarden, koeien en varkens, tengevolge van het voe ren van cacaodoppen. In het boek „Die Handelsfuttermittel" be spreekt Prof. Dr. Max Kling twee soorten cacaodoppen, nl. de cacaodoppen als zooda nig en de geëxtraheerde cacaodoppen, waar bij men getracht heeft het giftige alkalood de theobromine uit. te extraheeren. Van beide producten wordt medegedeeld, dat ze met de uiterste voorzichtigheid gevoerd moeten worden. Aangeraden wordt deze producten liever als meststof dan als veevoer te gebruiken. Voor het theohromine- gehalte van de gewone doppen geeft Klink op 0.41.1 pet. Als gehalte voor de doppen geeft hij op: dr. vert. vert. zet- stof ruw werk. meel- eiwit eiwit waar de cacaodoppen geex. 85.5 1.3 23 cacaodoppen 88.3 0.8 34 Het Centr. Veevoeder- Bureau geeft op: 81 0.8 21.6 Dit gehalte komt dus vrijwel overeen met het door Kling opgegeven gehalte van ge- extraheerde doppen. In verband met de giftige bestanddeelen raden wij het gebruik van cacaodoppen a f. Inplaats daarvan achten wij het veel beter onschadelijke kafsoorten zooals bijv. tarwe- kaf te voeren. Dit bevat: dr. stof v. r ev. w. e. z. w. 84 1.4 0.9 24 De cacaodoppen werken verlagend op de hoeveelheid melk. Het vetgehalte stijgt er iets door, maar dit is te weinig om te voor komen, dat de totale hoeveelheid botervet wordt verlaagd. Het trouwboekje van ons vee. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd mededeelt, is tot in voering van een zoogenaamd veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een landbouworganisatie georganiseerde is uitgereikt en dat bestemd is om te allen tij de deb stand van zijn veestapel te doen blijken, heeft betrekking op rundvee, var kens, paarden en schapen. De rubrieken rundvee, varkens en paarden zijn gelijkluidend aaji de overeenkomstige rubrieken op de vierwekelijksche registra- tiekaart. De desbetreffende bepalingen houden de volgende regeling in. Iedere georganiseerde is verplicht, telkenmale direct na de invul ling van de registratiekaart, in het vee- boekje de aantallen door hem in voorraad gehouden runderen, varkens, paarden en schapen naar waarheid in te vullen. Uit den aard der zaak zullen, indien de in vullingen juist geschieden, de reeistratie- kaart en het boekje achter de overeenkom stige rubrieken gelijke cijfers vertoonen. Behalve tot deze vierwekelijksche invulling, is de georganiseerde bo vendien verplicht, van iedere wijzi ging. welke zich in zijn veestapel door koop en verkoop, door geboorte of door het sterven van vee voor doet, aanteekening te houden. Deze wijzigingen moeten op den dag zelf, waarop zij plaatsvinden aangeteekend wor den. Het veeboekje, dat eigendom blijft van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, ook nadat het aan den geor ganiseerde is uitgereikt, moet door dezén zorgvuldig op zijn bedrijf worden bewaard en bij controle ter inzage worden verstrekt. De georganiseerden zijn verplicht de vee boekjes, welke dienen ter vervanging van volgeschreven boekjes bij den plaatselijken bureauhouder af te halen. Van dat tijdstip af dienen alle aanteekeningen in het nieu we boekje te worden voortgezet, zoodat dus geen gebruik moer zal mogen worden ge maakt van nog niet beschreven kolommen van het oude boekje. Bovendien is bepaald, dat. het oude boekje naast het nieuwe moet worden bewaard en op eerste aanvrage van de bevoegde ambte ten aren moet worden overgelegd. Ten slotte wordt de aandacht van de be langhebbenden er op gevestigd, dat niet-na- leving van deze bepalingen strafbaar is ge steld, terwijl .dan bovendien kan worden overgegaan tot inbeslagneming van den vee stapel van den georganiseerde, die in over treding is. SNEEUWRUIMERS HOUDEN WERK Gistermorgen zijn de werkloozen met man en macht aan het werk getogen om de straten van de sneeuw te bevrijden. Op de meeste plaatsen was de sneeuw al op hoopen gebracht door de bewoners der ge meenten, zoodat het vlot verliep. In het midden van de straat was het echter ta melijk glad, doordat de vorst weer inge vallen was en de natte straat bevroor. De mannen waren zoo ongeveer met hun werk klaar, toen opnieuw een fiksche sneeuwbui uit het Noordoosten opzette en alles weer ondersneeuwde. Zij houden op deze manier vyerk. SAMENVOEGING LANGENDIJKER GEMEENTEN. Naar wij vernemen, wordt in Broek op Langendijk een actie gevoerd om pogingen aan te wenden, bij de samenvoeging van de vier Langendijker gpmeenten. Broek op Langendijk daar niet bij te voegen. Zooals men weet. veronderstelde men, fopn het rondschrijven van Ged. Staten in den raad aanhangig werd gemaakt, dat al leen de finaneieele motieven den doorslag zouden geven. Dp principieele bezwaren heeft men nimmer laten varen, doch meen de, deze niet tot gelding te kunnen bren gen. Sindsdien is er het een en ander gepas seerd; in het onderhoud, dat de afd. N.- Holland van de Vereen, v. Ned. Gemeenten met den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken is tot uiting gekomen, dat aan dergelijke bezwaren wel aandacht, zal worden geschonken, waarom in deze ge meente stemmen opgegaan zijn om alsnog le nrobeeren. Broek op Langendijk niet aan de nieuwe gemeente toegevoegd te krijgen. SCHAAKMAT. Winter compotii ie 19M—19H lste klas H. StinsH. Bouwens 0—1 K. BiermanH. Stins 01 W. KaanD. Koorn 10 2de klas J. Ootjers—J. Deutekom 1—0 J. DeutekomJ. Ootjers 0—1 N. KaanA. Coppens 10 3de klas G. v. LoenenP. de Kuiter 0—1 J. SchenkJ. Kamper 01 J. KamperJ. Schenk 1—0 T. de JongK. Bouwens Y>Y P. BorstN. v. d. Abeele MYa TAFELTENNNISCLUB „VITESSE". De uitslagen van den wedstrijd voor de 2e wintercompetitie van de T.T. club „Vitesse" waren als volgt: Uitslag Stand gesp. gew. gesp. gew. Eerste groep: W. Frikken 2 2 11' 11 G. Verkroost 3 2 10 8 J. P. Schrieken 3 1 10 6 C. Francis 3 1 10 4 C. Rootjes 3 2 8 3 Grouwstra 4 2 9 4 P. J. Schrieken o 1 G. Nieman 4 0 11 0 Tweede groep: Van Gorkum 10 7 5 A. Prijs 2 2 7 5 C. Moraal 2 2 8 5 C .Kuilman 10 7 4 A. Kater 4 2 7 3 K. Stins 2 17 2 Derder groep: P. v. d. Molen 8 7 11 10 A. de Vries 10 9 10 9 D. Deutekom Pd. 3 3 6 4 P. Koning 7 3 12 7 P. Schoorl 8 3 11 4 H. van Loo 6 16 1 G. Buisman 5 0 8 1 VV. Mallekote 5 0 8 0 Bij de Zondag te Haarlem gehouden tafel tenniswedstrijden om het kampioenschap van Haarlem heeft de heer W. Frikken in de Nieuwelingenklasse het kampioenschap behaald. Een mooi succes. BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering groentecultuur De vervangers voor „de Eerste ling nog niet even vroeg als de Eersteling? Er zullen proe ven worden genomen, om ze kerheid te verkrijgen. DE PRIJZEN DER PRODUCTEN ZIJN NIET VOLDOENDE De tuinbouwvereeniging „Groentecul tuur" hield gistermiddag in café Vijzelaar haar algemeene jaarvergadering onder lei ding van den heer W. J. Balder. Een groot aantal leden was aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot den burgemeester, den heer H. Schelhaas, die de vergadering bijwoonde. De voorzitter heeft hierna een overzicht gegeven van het verloop van het afgeloo- pen jaar Naar aanleiding daarvan vroeg spr. zich af of het niet noodzakelijk is een betere wijze van bewaren van uien te zoe ken, waarbij de aandacht gevestigd werd op de brochure van den heer Ir. van Ber- kom van de Uienfedcratie. Voorts of bet geen overweging verdient nu de aard appelen ondanks het late poten zeer voor spoedig gegroeid zijn en reeds einde Mei de eerste aan de veiling werden aangevoerd tot de tweede helft van Maart te wachten met poten, opdat de aardappelen zooveel mogelijk ongestoord kunnen groeien, het geen van zeer veel belang is voor den op brengst Herinnerd werd aan het uitbreken van den oorlog. Gelukkig werden wij tot nu toe voor de verschrikkingen van den oor log gespaard en keerden allen ongedeerd terug uit den militairen dienst. De aanvoerregeling voor de vroege aard- apelen, waarbij de veiling een bepaal de hoeveelheid voor het binnenland kreeg toegewezen ongeacht of de kwaliteit ge schikt was voor het binnenland, had voor zitters instemming niet, aangezien het tot moeilijkheden aanleiding gaf. De uienteelt heeft een meevaller gege ven, doordat veel tegen goede prijzen ge plaatst kon worden. T.a.v. de prijszetting merkte de voorzitter op, dat daarin veel scheef zit, om enkele voorbeelden te X'C- men bij peen, bieten en uien is alle rede lijke verhouding zoek De teelt van bewaar- kool viel stfirk tegen. In het algemeen kan worden gezegd, dat onze bedrijven rendabel zijn geweest, al wordt dit te sterk uitgedrukt in de omzet cijfers aan de veiling. Immers zijn niet al leen de onkosten gestegen, maar boven dien is de uitkomst niet alleen te lezen uit de omzetcijfers. De erwten konden land- huur en bewerking bijna niet besommen. Ten aanzien van de verruiming der teelt vergunningen zou spr. het de eenvoudigste oplossing vinden om de bestaande vergun ningen, met uitsluiting van bedrijven waar landbouwproducten loonend kunnen wor den geteeld, met een zeker percentage te verhoogen, en daarnaast meende te geven aan degenen die een bedrijf willen stichten, zon mogelijk met behulp der ouders. Dat ook hier onbillijkheden zouden voorkomen staat vast. 'n Herziening op groote schaal eiseht te veel arbeid en spr. vreest, dat dan niets gebeurt Spr. eindigde met de beste wenschen voor het komende jaar. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd en vastge- 'steld. Aan het JAARVERSLAG van den secretaris, den heer Jb. Wage naar, ontleenen wij dat het ledental op 187 is blijven staan. Er hebben 7 leden ge dankt en er zijn 7 nieuwe leden bijgeko men. Er werden 3 algemeene en 4 bestuurs vergaderingen gehouden. DE REKENING. Het finaneieele verslag van den penning meester, den lieer C. Wit gaf aan dat de ontvangsten, met inbegrip van 't aanvanes- saldo van f 21.95 totaal f 962.56 hebben bed ragen, de uitgaven f 929.51 saldo f 33.05 Het bezit van de vereeniging is verminderd van f 721.86 tot f 698.69. Nadat eenige vragen waren beantwoord werden de reke ning aldus goedgekeurd en vastgesteld. GEEN AANBESTEDING. Medegedeeld werd. dat het bestuur het het beste oordeelt, geen inschrijving te hou den voor de levering van manden, in ver band met de oorlogsomstandigheden. De plaatselijke mandenmakers zijn in staat voldoende te leveren. Aangeraden werd, niet te lang met den aankoop te wachten. De praat middagen voor deze gemeente zullen worden gehouden door den heer Wit- teveen, hoofd van de .Chr. lagere tuinbouw school alhier. Aan de orde kwam hierna de benoeming van drie leden voor een finaneieele com missie, hetgeen noodzakelijk is als gevolg van art. 20 van de nieuwe statuten. Het be stuur stelde voor de heeron K. Kruk, W. Twisker en K. Dekker voor deze eerste maal te benoemen en bij de jaarlijksche aftre ding een stemming te houden. Goedgevon den. Vervolgens werd de bestuursverkiezing gehouden. Aftredend was de heer W. Balder (niet herkiesbaar). Na twee vrije stemmingen was de heer H. Glas met 80 van de 103 stemmen gekozen. De beer Glas nam de benoeming aan. al had hij liever gezien, dat een jongere in het bestuur was gekozen. Tot voorzitter werd de heer H. Glas ge kozen, met 64 stemmen; de heer Glas nam ook deze benoeming aan. Tot bestuurslid van de L.G.C. werd de heer C. Spaans herkozen mét 61 stemmen. Als nieuw lid (ingevolge de nieuwe sta tuten van de L.G.C. mag de Groentecultuur nu drie vertegenwoordigers hebben in 't LGC-bestuur en werd de heer W. J. Balder met 94 stemmen gekozen. De heer Witte veen gaf hierna een verslag van de werkzaamheden van den kring van correspondenten van den plantenziekten- kundigen dienst. Spr. wees er o.m. op. dat het dieper planten van gladiolen betere op brengsten geeft. De aardappelenrassen be sprekende, zeide spr. dat de Eersteling, de vroegste aardappel is met goede kwalitei ten, maar deze .soort is vatbaar voor de aardappelwratziekte, waarom er een vervan ger voor wordt gezocht. Hier is dit niet zoo van invloed, maar wel in de veenkoloniën. Andere rassen, die de Eersteling zouden kunnen vervangen zijn Frühmölle, iets later, Limosa, eveneens iets later dan de Eerste ling. Ook de Geelblom, de variëteit van ir. Bietsema door spr. genoemd, is iets later. De Magneto is ook een goede aardappel, heel weinig later dan de Eersteling en niet vatbaar voor aardappelwratziekte en van goede kwaliteit. Déze aardappelen zijn dus allen iets later. We hebben nog geen ver vanger voor de vroegste Eersteling, maar als men iets later klaar wil zijn, hebben wij ze wel, Spr. zeide dat men hier plaatselijk zeer veel belang heeft bij de Eersteling, waarom spr. het zeer gewenscht acht, de nieuwe soorten naast, de Eersteling te be proeven. Organisatorisch is dat wel moge lijk, geloofde spr. Nadat eenige besprekingen waren ge voerd over dit onderwerp, waarhij de voor zitter de wenscheliikheid uitsprak, dat deze proeven over twee jaar gingen, besloot men. proeven te nemen met. de vervangersvarië teiten. De kosten zullen door de vereeniging worden gedragen. Voorstellen voor de algemeene vergadering van de Langendijker Groentencentrale wa ren er niet. De heer Kaas deelde mede, dat weer kali beschikbaar kan worden gesteld door den Voedselcommissaris, als men collectief aan vraagt. De heer S. Kosson, die de prijzen van de kool te gering-vond, vroeg wie de adviseurs zijn. Verschillende personen vonden het niet juist, dat die prijzenberekening geheim wor den gehouden. De heer Kossen stelde voor, een commissie in te stellen, die deze adviezen opstelt. De heer G. Strijhis vond het noodig dat de kool, welke bewaard moet worden, als ze na een prijsverhooging worden afgeleverd, dit tegen dezen verhoogden prijs geschiedt. De heer C. Timmerman zeide. dat hij van meening was, dat officieel geldt, dat de nriis wordt bepaald op den dag der levering. Hiernaar zal geïnformeerd worden. Een vaste regeling is wel gewenscht. Nogmaals werd aangedrongen op' publi catie van de kostprijsberekening van den heor De Boer. Ook hiernaar zal worden geïnformeerd. De heer Kossen vond het een heel moei lijk geval, de kostprijzen, de kunstmest, teeltvergunningcn enz. zijn wel wat veel voor een veilineleider. De burgemeester wees op de vele moeilijk heden, welke overwonnen moeten worden. Men doet z'n bést. De. heer Kossen bleef er bij, dat de prijs te laag is. Spr. meende, dat als er aan drang wordt uitgeoefend, er wel verbetering zal komen. Verscheidene heeren zeiden hierover nog hun meenine. De heer H. Glas deelde de kostprijzen mede. welke door de organisaties ziin bere kend: deze zijn voor herfstwitte kool f 1.95. herfstroode kool en gele kool f 3.85. hewaar- koolrood f 7.10, geel f 6.15. Deen f 5.10 per 100 kg. De heer C. Timmerman deed eenige mede deelingen over de verstrekking van kunst mest. Wanneer een bedrijf wordt ingekrom- nen, moeten de kunstmestbonnen worden overgedragen aan den nieuwen bewerker van het land. De heer Madderom vroeg, of niet voor komen kan worden, dat. motorbooten door het sloft in het ijs stoomen. omdat daar door veel schotsen in het sloft komen. De burgemeester deelde mede, dat dit reeds besproken is. De fa. Kramer heeft toegezegd, niet te zul len stoomen. Het heeft de aandacht. Na nog eenige besprekingen volgde slui ting. nadat de heer H. de Graaf den schei denden voorzitter hartelijk dank gezegd had voor hetgeen hij gedaan heeft in de afgeloo- pen 7 jaar. DE SNEEUW ALS WERKGEVER. De „sneeuwproest" van de afgeloopen da gen was oorzaak, dat gisteren te Alkmaar een 70 man aan het opruimen zijn gezet Daaronder waren er een 20 van de gemeen te, werkzaam in vakken, die op het oogen blik stil liggen. De andere 50 waren geleverd door bemiddeling van de Arbeidsbeurs. Het verwijderen van de weer bevroren resten van een dooi-Zondag was op zichzelf reeds een karwei van belang, toen het later echter opnieuw zwaar begon te sneeuwen, zag het er naar uit of alle werk nutteloos was ge weest. Naar we vernemen, zal het werk worden voortgezet zoolang er geld is. Op de be grooting is, evenals verleden jaar, een be drag uitgetrokken, dat hier een maximum beteekent. Is dit verbruikt, dan zal de ar beid noodig of niet evenals verleden jaar, moeten worden stilgelegd. Tenzij uit Den Haag toestemming wordt verleend een en ander in werkverschaffing te mogen ver richten. Uit de moeilijke wijze, waarop het verkeer de snecuwhindernis. zelfs in het hartje van de stad wist te overwinnen, bleek ten volle dat het hier niet gaat om een overdadige luxe! HET SCHOOLZWEMMEN TE ALKMAAR BEGONNEN. Gisteren heeft het schoolzwemmen te Alk maar een aanvang genomen. Maandagmor gen tusschen 10 en 12 en des middags tus schen 2 en 4 uur was de Overdekte in bezit van de zwemmende jeugd. Het waren in to-, taal vier groepen van telkens circa 40 kin deren. die een beurt kregen. Met hoeveel vreugde de nieuwe maatregel is begroet, bleek afdoende uit de houding der kinderen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Het aantal van degenen, die geen les meer noodig hadden, bleek, vooral onder de oude ren, vrij groot. Zij echter, die de kunst nog niet machtig waren, gaven zich gaarne over aan het onderricht, dat door de badmees ters wordt gegeven. Een en ander om straks met hun meer bekwame vriendjes ook in „het diepe" te kunnen ravotten of er, al weer onder leiding, te kunnen springen, estafettezwemmen en wat dies meer zij. Ten stadhuize was zelfs reeds vernomen* dat de wenschen uitgingen naar een polo bal. Bij de groote onkosten van 't zwemmen zelf zal dit luttele bedrag er nog wel op over kunnen schieten. De badkleedingkwestie was naar bevredi ging opgelost. Men hoopt de minvermogen den van stadswege daarvan te kunnen voor zien en, zoolang het hier en daar nog ha pert, is de Overdekte bereid het badgoed te leenen. Een andere puzzle was de zeep. Ook hierin heeft men kunnen voorzien, zij het ook, dat men het voorloopig moet stellen met vloei bare zeep. Doch ook daarmee gaat het heel goed. DE VEEMARKT. De aanvoer aan de veemarkt was zoodanig, dat men die normaal zou mogen noemen, vergeleken bij die van de vorige weken. Er waren 210 koeien en 25 kalveren. Het slechte weer was er blijkbaar niet op van invloed geweest. Een en ander houdt in, dat de vleeschvoor ziening de komende dagen waarschijnlijk ook ongeveer gelijk zal zijn aan die van de afgeloopen periode, d.w.z. zeer bevredigend. Paardenaanvoer is er niet meer, zoodat de paardenslagers zijn overgegaan naar het rundvleesch. De schanenregeling laat nog op zich wach ten. Men krijgt den indruk, dat, waar alles betrekkelijk behoorlijk verloopt, men van overheidswege geen haast maakt. Indien liet juist is, dat de schapen ten aanzien van de vleeschvoorziening. als een soort noodklep zouden moeten dienen, terwijl men de fok er van in de hand zou willen werken, dan is dit begrijpelijk.. GEMEENTEVERSLAG ALKMAAR 1939. Verschenen is het Gemeenteverslag Alk maar 1939 met de verslagen der verschil len de bedrijven. Van groot gewicht dunkt deze uitgave ons niet te zijn. Het is een herinnering aan an dere tijden, waarin plotseling groote verande ringen zijn gekomen, en die vrijwel overhoop zijn geworpen. Maar het verslag moet nu eenmaal ver schijnen. En dus is het er. WIERINGERW AARD DE WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 18 Januari stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling, nieeren- deels ten gevolge van de vorst, als „werk loos" ingeschreven: 61 landarbeiders, 2 grondwerkers, 1 metselaar, 1 opperman, 2 schilders, 1 stucadoor, 8 timmerlieden, 1 monteur-lasscher; 1 loodgieter-metaalbewer ker en 1 kantoorjuffrouw. Totaal 79 perso nen. Ingezonden WONINGBOUWVEREENIGING EN REGENBAKKEN. Schagen. Januari 1941. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek is U opname van onder staand stukje, bij voorbaat mijn dank. Onlangs kwam in dit blad een berichtje voor, waarin het gebruik van regenwater boven leidingwater, in verband met het zeepgebrek. werd aanbevolen voor de ee- zinswasch. Gehikkig de huisvrouw die over een regenwaterbak kan beschikken. Vorige week werd in een stad in onze naaste omgpving de waterleiding zoodanig beschadigd, dat ale bewoners behalve de weinigen die over een reeenwaterbak be schikten. zender watpr zaten. Alweer: ge lukkig het gezin, dat over een bak be schikt. De Sehagcr Woningbouwvereniging, die haar huizen laat restaureren (op zichzelf natuurlijk een zeer loffelijk streven), schijnt van het nut van een regenhak. vooral in dezen tijd. niet doordrongen te zijn. want zij laat de bakken, die hij de huizen aanwezig ziin en waarvan het water door vele huis vrouwen voor de wasrh gebruikt wordt, dicht gooien. Ts het niet mogpliik, dat ge noemde vereeniging haar besluit alsnog wijzigt Het zou vele huisvrouwen zeker een genoegen doen. EEN BEWONER-

Schager Courant | 1941 | | pagina 6