Petroleum Roemeensche Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE Radioprogramma MET OPZET DE VERMINDERD? PRODUCTIE Thans krachtiger maatregelen tot uiibreiding genomen Petroleum is Roemenië's belangrijk ste uitvoerproduct; van de petrole- umproductïe hangt het daarom af, wat Roemenië in het buitenland kan koopen. Aangezien het land een groote behoefte aan buitenlandsche artikelen heeft., niet zoo zeer aan verbruiksgoederen dan wel aan ka pitaalgoederen en grondstoffen voor zijn industrie is de regeling en bevordering van de petroleumpro- duslric een van de belangrijkste la ken voor den slaat, De landbouwproductie is, aldus de N.R.C., weliswaar van even groote beteekenis, maar zoo lang de bevloeiing en andere vraagstuk ken niet zijn geregeld, waardoor de bodem opbrengst sterk schommelt, vormt de pe troleum den meest stabielen factor voor de Roemeensche volkshuishouding, waaraan bijv. in de eerste tien maanden van 1940 niet minder dan 61.6 pet. van de opbrengst van den uitvoer was toe te schrijven. Dalende productie en booracti- viteit. In verband met het groote belang, dat de petroleum voor het Roemeensche oeconomi- sche leven heeft, aldus de Süd-Ost Echo, zou men het bedenkelijk kunnen noemen, dat de productie de laatste jaren steeds ver der is gedaald. In 1935 bedroeg deze 8.4-mil- lioen ton, in 1939 6.2 mill. ton. Met jaar 1940 beeft een verdere daling tot 5.8 mill. ton te zien gegeven. Het binnonlandsche verbruik is daarbij van nog geen V/o tot bijna 1.9 mill. tnn gestegen en men mag aannemen, dat dit niettegenstaande de verkleining van het Roemeensche gebied nog verder zal toeoe- nicn. Wanneer de aanleg van verkeerswe gen en dë- mptorigeening in don landbouw, liet leger eiy. met. Duitsc'he hulp volgens een vast plan voortgang beeft, is een toene ming van het binnenlandsche verbruik zon der twijfel spoedig te verwachten. Ten 'gevolge van de dalende productie bij stijgend binnenlandsch verbruik is de uit voer nog sterker dan de productie vermin derd; in 1935 bedroeg deze 6.6 in 1939 4.2, in 1940 3.5 mill. ton. Aan deze ontwikkeling kan slechts door energieke maatregelen een halt worden toegeroepen; in de eerste plaats wordt dit gewaarborgd door een stijging van dc boringen. Deze hebben eveneens een aan houdenden achteruitgang laten zien. In de eerste elf maanden van liet vorige jaar be droegen zij slechts 222.000 meter tegen 232 duizend in hetzelfde tijdvak van 1939. Men kan, zoo vervolgt het blad. dit vraag stuk ook nog van een anderen kant bezien, n.1. wanneer men van de exportmogelijkhe den van Roemenië uitgaat. Inderdaad is voor den Rocmeen- schen petroleum uitvoer de weg, waar langs vóór den oorlog het grootste deel-plaats vond, n.1. de schecpsroute over Constanza, door den oorlog ver sperd. Roemenië kan daardoor thans slechts zooveel olie uitvoeren als langs don Donau en per spoörweg naar Midden-Europa kan worden ver voerd. FEUILLETON do&L Wiel Yïl. DM 7. Weston lachte kort. Inderdaad, antwoord de hij. En, zooals U ziet, zijn we nu bezig er deze greppel mee af te dekken. Verderop komt er ook een, -kijk maar! Als ze nu nog eens probeeren over mijn hekken te springen, komen ze onzacht terecht! Maar, mijn beste heer! riep de dominéé uit, pijnlijk getroffen. Zooiets kunt U toch niet doen! Weston haalde onverschillig zijn schouders op. Gelooft U dat die rommel daar per on geluk in petroleum werd gedrenkt en aange stoken? vroeg. hij. Maar... protesteerde de predikant. Met een snauw keerde de ander zich naar hem toe. U kunt ze vanaf de preekstoel waarschuwen! Ik noodig ze toch niet uit op mijn terrein, is het wel Waarom beschouwe i ze het als gemeengoed, weet U dat? Ik heb hier de eenzaamheid gezocht, maar men schijnt niet van plan mij met rust te laten. Mr. Kelso trachtte den spreker te kalmce- ren. We "moeten zulke jonge heethoofden niet te hard vallen, zei hij. Natuurlijk is dit verre van aangenaam voor U. maar U bent ook zoo U hebt... hrj bleef midden in zijn woor den steken. Weston keek hem scherp aan en maakte d.? zin af. Tk heb het nu eenmaal in mijn hoofd gezet hoogst onredelijk natuurlijk om indingers van mijn gronden tfte weeren. Juist, Mijnheer, zoo is het! U zag misschien liever dat ik wegen voor hen aanlegde en mijn huis wagenwijd voor iedereen openzette. Zoo bedoel ik het niet. protesteerde Mr. Kelso, maar men moet nu eenmaal weten te geven en te nemen. Weston gaf hierop geen antwoord, maar hij greep een spade, die naast hem tegen een boom stond en begon demonstratief te graven in de greppel, waarin Holland al die tijd bezig was geweest. Mr. Kelso besloot een eind aan dit vreemd soortige bezoek te maken. Kom, ik moet eens naar huis, zei hjj. Het publiek laat zdch niet overtuigen. 1. „Wanneer jullie wist, wat we alzo in Afrika beleefd heb ben, terwijl jullie hier maar hebt zitten suffen! Wij zijn goede vriendjes geweest met een reuzengorilla, die Wawhoo heette, en wij had den tamme olifanten, die ons overal heenbrachten, En dan ontmoetten wij in het oerwoud een werkelgken Tarzan en een Koningin, die 2. ,,Ze geloven er geen letter van, wat we hun vertellen." 269. Wantrouwen overal. 1. „Goeden dag, lieve kinde ren. het schijnt me, dat ik jullie in langen tgd niet ge zien hebben." 2. „We zijn ook juist uit Afrika teruggekomen". „En U kunt zich niet voorstellen wat wij daar allemaal be leefd hebben. We zijn door Kannibalen gevangen geno men, maar onze goede vriend, de reuzengorilla, heeft ons op het nippertje gered. U had ons eens moe ten zien vechten met slan gen, olifanten en krokodil len en ten -'otte. 3. „Hoor eens, kindertjes, nu is 't.genoeg. Dat is toch al te erg, dat jullie me daar zulke verhaaltjes wilt wijs maken, ik heb zelf het boek "van Tarzan gelezen". Deze hoeveelheid is door den omvang van de Donau-tanktonnage en het aantal be schikbare tankwagons beperkt, waarhij nog komt, dat tijdens den winter een tijd lang de Donau niet te gebruiken is. De invloed van een en ander is in de jaar statistiek van 1940 nog niet te bespeuren, omdat Roemenië, in het voorjaar nog belang rijke hoeveelheden olieproducten naar Enge land heeft verscheept. Oriënteering op Midden- en Z.-O.- Europa. De jongste maandcijfers toonen echter, dat reeds in October 1940 85 pet., van den olie- uitvoer naar de landen van Midden- en Zuid- Oost. Europa ging en wel 62.2 pet. naar Duit sc hl and en het Protectoraat, 1.6 pet. naar Slowakije, 9V2 pet. naar Italië, 4,6 pet. naar Zwitserland, 4,8 pel. naar Zuid-Slavië en 1.8 pet. naar Bulgarije. Langs den Donau werd 64 pet. 56.4 pet. over Giorgoe en 7.3 pet. over Orzova en over land 21 pet. verzon den. Dc uitvoer via Constanza over zee be droeg 131/2 pet,., waarvan 9.7 pet. naar Grie kenland en 2.7 pet. naar Zwitserland. Men zou, uitgaande van den tegenwoordi ge n toestand de daling van de Roemeensche olicproductie misschien trachten te verklaren door de beperkte exportmogelijkheden. Dit houdt evenwel geen steek, omdat de achter uitgang van de productie reeds eenige jaren aanhoudt, ook in tijden toen in het buiten land groote vraag naar Roemeensche olie producten bestond. De verklaring moet ech ter veeleer gezocht worden in het feit, dat de rijkdom van de Roemeensche bronnen en de rentabiliteit van de nieuwe boringen gerin ger waren, dan in overzeesche oliegebieden. De in Roemenië werkzame buitenlandsche maatschappijen hebben daarom de Roemeen sche productie met opzet laten dalen, een houding die pas! bij de politiek van het in ternationale kapitaal. De zaak staat thans evenwel geheel an ders, wanneer men de zaak beziet uit het oogpunt van het Roemeensche belang en de Europeesche olievoorziening. Evenzeer als men den Europeeschen landbouw niet te gronde kon laten gaan, omdat de Noord Amerikaansche boer goedkooper kan leveren, evenzoo kan Europa niet afzien van een ge bruik van zijn bodemschatten, wanneer het voor de exploitatie daarvan meer moeite en arbeid moet toepassen. Maatregelen van den staat. Dit zal in verband" niQt de nieuwe orde ning in Europa de Roemeensche petroleum industrie ongetwijfeld tot een nieuwen bloei brengen. Door vooraf bepaalde nieuwe bo ringen. gebruik van verbeterde machines, verbetering van de transportfaciliteiten enz. kunnen vele moeilijkheden overwonnen wor den. Tot de laatste maatregelen behooren ook de overneming van het geheele pijp leiding-net door den staat. De aanleg van een nieuwe pijpleiding naar Giorgoe, de uitbreiding van de haveninstallaties en de vermeerdering van Donau-tanktonnage. Wat het gebruik van nieuwe ma chines betreft, wijst de Roemeensche pers er met voldoening op, dat de Duitsche machine-industrie niette genstaande haar reusachtige presta ties voor oorlogsmateriaal, niet slechts de productie van machines voor de Roemeensche olie-industrie voortzet, maar in 1940 reeds nieuwe verbeterde boorinstallaties heeft ge leverd. De maatregelen van.'dé overheid ên de Duitsch-Roemeens'che samenwerking waar borgen de uitvoering van de plannen. Men mag daarom niettegenstaande vele over- gangsmoeilijkheden, die overwonnen zullen worden, de toekomst van de Roemeensche petroleumindustrie optimistisch beoordee- len. In het, kader van het nieuwe Duitsch— Roemeensche handelsverdrag is men reeds druk aan het werk in de petroleumindustrie Over het transport naar Duitschland zijn reeds onderhandelingen begonnen met de Roemeensche exporteurs en het ministerie van economische zaken. Tn de eerste plaats werkt men aan een rationeele organisatie van het transport. Zoo begint men thans met, de uitbreiding van de havens van Or zova. waardoor de weg via d*n Donau naar Duitschland zal worden verkort. Het ge bruik van de havens is door den aankoop van de vroegere raffinaderij Fanto te Or zova vergemakkelijkt. De aandeelen Fanto A.G. zijn door de Transport Petrol A G overgenomen, welke het vervoer van petro- leumproducten zal organiseeren. De hiertoe noodige werkzaamheden zijn reeds begon nen. Eveneens zal in 1941 met den aanleg van een olieleiding van behoorlijke capa citeit uit het petroieumgebied naar de Do- nau'havens een aanvang worden gemaakt. HET MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL... De N.R.Ct. geeft eenige adviezen, welke in de 18e eeuw tegen allerlei maagkwalen wer den gegeven: „Neem 's morgens, of 's avonds bij het naar bed gaan eenige heele peperkorrels in (7 of 9) en drinkt er een lepel vol goede brandewijn op, herhaalt dit eenige morgens of avonden, doch telkens één of twee peper korrels minder nemende. Of neemt conserf van alsem: van kruise- munt en rob van jensverbesiën, van elk een half once; extract van alands wortel cn gepoederde rhabarber, van elks één drachma, roosenhoning, zooveel genoeg is, mengt het; de lijder noemt des morgens en des avonds zooveel als een nootemuskaat groot. Of wel: men legt een zakje op de maag, met kruisemunt en calmuswortel, klein ge- snoeden gevult." Een leek is geneigd zich af te vragen: Is een en ander niet veeleer voor heel sterke magen? WOENSDAG 22 JANUARI 1941. Hilversum L 415 m. Nederlandseh programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing on meditatie. 8.15 Gewyde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Cello en piano. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.40 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoon muziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Gramofoonmuzijk. 3.45 Orgelconcert. 4.00 Zangklasse ..Zanggenot" en pianosolo. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de soheepvaart: Taal les en cursus voor meteorologie. Misschien komt U ons eens opzoeken mjjn vrouw zal dat heel prettig vinden! Zijn woorden klonken niet erg overtuigend. Weston zei dan ook niets anders dan: Heel vriendelijk van U! Adieu, Mr. Kelso! Ik zal den hond hier vasthouden totdat U veilig het terrein af bent. Mr. Kelso haastte zich wat hij kon, zich af vragende hoeveel tijd hem gegund zou zijn om den uitgang te bereiken. Onderwijl dacht hij onwillekeurig"aan Diana. Zou zij van deze zaaK misschien meer afweten en zou ze al naar Lon den vertrokken zijn? HOOFDSTUK VII. Inderdaad was Diarib. die middag naar Lon den vertrokken en op hetzelfde oogenblik. dat Mr. Kelso met een zucht van verlichting het roestige, ijzeren hek van Crackmaed Grange doorging, stond ze, gehuld in een vochtig- nevel, op de stoep van haar zuster's hoog en smal huis in Axington Square. De deur werd opengedaan door een zeer correct dienstmeisje, wier gebaren haar deden denken aan die van een opgewonden pop. De vroolijke, kameraadschappelijke groet bestiert Diana op de lippen en met een vormelijk Goede avond, ging ze langs haar heen naar binnen. Ik zal voor Uw bagage zorgen, madam, zei de gedienstige. Mevrouw is uit, maai ze kan elk oogenblik thuis komen. Ik had op dracht de thee te serveeren in de Zitkamer zoodra U er was. Diana trok een gezicht. Werkelijk schitte rend, zooals Blanche haar personeel wist te dresseeren, maar erg ongemoedelijk. Goed, wel bedankt, zei ze. Waar zijn de kinderen? Het is hun vergund na de thee beneden te komen, kreeg ze ten antwoord. Zoo, zoo, zei Diana. Je hoeft me niet den weg te wijzen naar de zitkamer, die weet ik wel. Langzaam begon ze de trappen op te klim men, zich onderwijl afvragend waarom ze eigenlijk gekomen was. Blanche had niet de minste behoefte aan haar gezelschap en zij niet aan dat van Blanche. Toen ze echter de kamer binnenkwam, waar de theetafel al gereed stond, beladen met aller lei heerlijkheden, begon ze een beetje met haai lot verzoend te geraken. Ze nam een sigaret uit een zilveren doos, die op een laag, gebeeld houwd tafeltje stond en liet zich met een zucht van behagelijkheid neervallen op een met kus sens beladen sofa, waarachter een schemer lamp stond, welke een zacht, flatterend licht op haar wierp. Haar hoed had ze naast zich neergegooid en- nu keek ze eens om zich heen. Veel lectuur ontdekte ze hier niet. Ze pikte een damestijdschrift op en begon er in te bla deren, echter zonder veel belangstelling. Enkele minuten later arriveerde het meisje met een pot thee. Diana keek op. Ik ken je nog niet, is het wel? Hoe heet je? vroeg ze. Enid. madam. Zoo, Enid, en wat is hier vanavond t» doen? Iets opwindends, hoop ik? Mevrouw geeft een bridge-avond, madam antwoordde Fnid. Ga verder wie komen er allemaal vroeg Diana weer. En als een automaat antwoordde Enid: - Als ik het wel heb komen Sir Ridgemont. Lady Pallas, Kolonel en Mrs. Chart en dan nog een extra gast, wiens naam ik niet weet, maar die met de familie Chart meekomt. Dat beteekent dus dat van mij verwacht wordt dat ik vanavond bridge zal spelen, zuchtte Diana. Allemachtig vervelend! Ik heb er geweldig het land aan en ik kan er niets van; daarom verlies ik ook altijd. Tk denk dat ik maar zal zeggen dat ik zware hoofdpijn heb. dan moeten ze maar zien iemand anders in mijn plaats te krijgen. Enid keek bepaald gechoqueerd. Oh, je hoeft niet zoo'n gezicht te zetten! riep Diana uit. Ik verdraai het om te spelen en daarmee basta! In de kamer er naast rinkelde een telefoon schel en, haar gezicht nog steeds keurig in de plooi, verdween Enid, om echter een oogenblik later weer terug te komen. Het is voor U, madam. Mevrouw wenscht u aan de telefoon. Wat zullen we nu hebben? mompelde Diana en met bange voorgevoelens nam ze den hoorn op. Hallo! riep ze. Een hooge, vleiende vrouwestem klonk in haar oor. Mijn lieve, kleine Diana, ben je daar? Het spijt me toch zoo vreeselijk. maar ik word hier opgehouden. Ik ben hier in het Tehuis voor Meisjes, weet je! Toch zoo'n prachtige instelling! En Lady Juniper is hier ook! Nu moet je eens goed naar me luisteren. Vanavond zou er voor de meisjes een concert gegeven worden, maar plotseling heeft een van de zangeressen afgezegd en nu wil Lady Juniper zoo graag dat ik in haar plaats zal zingen. Och. ik weet zelf heel goed dat mijn stem niet veel bijzonders is. maar die lieve Lady Juniper probeert maar steeds me van het tegendeel te overtuigen! Nu. in ieder geval is het voor een goed doel en ik weet zeker dat jij het met me eens bent dat ik het moet doen Hoe gaat het met je. lieveling? Goed gezond? Prachtig! Nu, mijn lieve kind. je begrijpt ae situatie wel, is het niet?-Natuurlijk kan ik nu niet thuis komen eten, daar is geen tijd voor. Vertel jij het maar aan Jim. wil je En, oh ja, ik had vanavond gasten gevraagd, maar ik weet dat ik ze met het volste vertrouwen aan j'ou kan overlaten. En jij zult ze alles wel uit leggen, hè? Enid kan voor de koffie en siga retten zorgen en ook voor.de verdere verfris- schingen: ze is heel handig. Nu, maak er maar van wat je kan. liefste: ik ben er van over tuigd dat ze me voor dit goede doel graag zullen willen excuseeren. En, oh ja, zeg de kinderen van me goedennacht! Bonny moet voor hjj naar bed gaat een poeder hebben wil je er Nannie nog eens aan herinneren? En geef Phil een chocolaatje van me. Zoo, dat is geloof ik alles. Och. natuurlijk vind je het niet erg jij bent altijd zoo'n steun in den nood! Maar nu moet je me niet langer ophou den. lieve! Duizendmaal dank! Da-ag! Een klik en de monoloog was afgeloopen. Oh, verdraaid! riep Diana uit en woe dend hing ze den hoorn weer op den haak. Ze ging terug naar de zitkamer. Enid was onderwijl afgedaald naar lager regionen en 6.00 Berichten. 6.05 Marcando-ensemble. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Economische vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofc-n.uuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Causer.e „Kan het gevaarlijk zjjn te ver» geven?" 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten Hierna: Schriftlezing. 9.45 Engelsche berichten AN± 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum H. 801 m. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10—0 Esmeralda. 10.50 Declamatie. 11.10 Orgelspel en zang. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 De Ramblers. (Ca. 12 30 VARA-Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 Viool en piano. 3.00 Gemengde Zangvereeniging „Kunst en Strijd", Amsterdam, Haarlemschv Orkest vereeniging en solisten (opn.). 3.40 Declamatie. 4.00 Kinderliedjes. 4.15 Vraaguurtje. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.00 Causerie „Het arsenaal van den modernen astronoom". 6.15 Esmeralda en solisten. 6.42 VARA-ALmanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje (ANP), sluiting met een korzelig gevoel stak Diana een nieuwe sigaret op. Daarna schonk ze zich thee in en voorzag zichzelf van een groot stuk cake. Toen nam ze het tijdschrift weer op, waarin ze had zitten bladeren en las: De manier waar de moderne hoed gedragen moet worden is op het oogenblik in Parijs een kwestie van dispuut. Veel hangt af van een juiste lijn der wenkbrauwen. Deze behoren dit seizoen smal en recht te zijn, aan de einden heel even naar beneden omgebogen. Iedere elegante vrouw weet van hoeveel gewicht de wenkbrauwen zijn in een gelaat en zal daaraan dus haar volle aandacht wijden. Wat nu betreft de hoeden... Diana sloeg het tijdschrift met een klap dicht. Wat een allemenschelijke nonsens! Natuurlijk, dat is dat net iets wat Blanche interesseert! Ze schonk zich nog een kop thee in, at een paar sandwiches, en slenterde daarna, met haar sigaret tusschen de lippen, de kamer uit. HOOFDSTUK Vin. Beven in het huis was de kinderkamer; hier vond ze het tweetal van haar zuster Blanche bezig met- thee drinken, onder toe zicht van een stijve nurse. Ze groette haar plechtstatig Bonny, de oudste van vijf, met eenige achterdocht en Phil, nauwelijks drie, kennelijk verlegen. Diana nam op een stoel plaats en trachtte hun vertrouwen te winnen op de haar eigen, kameraadschappelijke manier. Telkens als ik hier een poosj niet geweest ben, zijn jullie me weer vergeten, bt gon ze, en daar om moeten we telkens weer opnieuv begin nen met vriendsc' ap sluiten. Zoodra jullie je thee hebt gedronken, ja ik de radio aan zetten. Ze zaten haar aan te kijken met ronde oogen, groot van verbazing cvci die nieuwe tante, die beweerde dat ze haar a' kenden. De nurse echte, vermaande hen voor zich te mf en ®P°ediS hun kopjes leeg te drinken. Toen dit ge -eurd was. draaide Diana de radio aan en. ^oen een zachte muziek in de kamer klonk greep ze ieder kind bij een hand en begon met hen nd te dansen. Dat brak meteen het ijs; de kleine jongens scha terden v n pret en spronger wild op en neer. (Wordt veroolfjd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7