Door morphine (en gronde De Groningers winnen land Radiodistributie Agrarisch front b ij e e n Athene in dea bommenregen Douwes Dekker geïnterneerd Nakomeling van Mu'fatuli De rechtspraak in 1939 Spoorwegongelukken in Spanje winterhulp^nederland IR. SCHILTHUIS OVER DE LAND- AANWINNINGSWERKEN IN DEN DOLLARD. SINDS EEUWEN ZIJN GROOTE STUKKEN LAND AAN DE WADDENZEE ONTRUKT. Gestadige aangroei van de kust Voor het departement Groningen van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel sprak ir. J. G. Schilthuis over de landaanwinningswerken in den Dollard. Ir. Schilthuis wees er in den aanvang van zijn rede op. dat hij hier nu ne gen maanden als hoofdingenieur werkt en dat hij dus feitelijk in woorden Brengt, wat zijn voorganger, wijlen de heer Kooper, heeft, nagelaten. Sinds eeuwen dijken de Groningers land In en pas langzamerhand heeft die provin cie haar tegenwoordigen vorm gekregen. Oorspronkelijk bestond de Dollard heele- maal niet, maar in de veertiende en vijf tiende eeuw kreeg deze een omvang veel grooter dan thans. Tot Zuidbroek. Win schoten. Finsterwolde. Becrta strekte het water zich uit. toen tegen het einde der zesiende eeuw men weer begon met het indiikingswerk. De Oostwol dernol der (1760), de Finstenvolderpolder (1819). Reidenvolder- polder (1862) en de Carel Coen rand polder (1024) brachten groote stukken land terug. Het tegenwoordige Waddengebied in den DoRnrd slaat bii vloed diep onder water dat door de cetilen binnenstroomt. De nln- ton «taan echter bii eb (het water is dan 2.80 M. laeer) droog en er blijft een laagie slib. dat door bet water is meegevoerd, liggen. Waar de diepte ongeveer is 60 c.M. onder hoog water daar begint de planten groep te beginnen met zeekraal (hnnertooO zeo-ashter of zulte (ongeveer on de vloedliin) en kwelriergras vlak onder den dijk. dat nog.s!erht« zelden door 't water wordt over stroomd. De plantengroei bevordert de rust van het water en dientengevolge den aT°roei van de kust. Ren nroef om den eroei vail Spartinaeras te bevorderen, wel ke in Zeeland succes had, is in den Dollard mislukt. Door het voortdurend hóoeer worden van kwelder en aanwas ontsiaat langzamerhand een strook van voldoende breedte om de inpoldering loonend te maken. Dit proces wordt kunstmatig bevorderd door middelen, waardoor het water bij vloed zoo rustig mogelijk blijft en bij eb de kwelder zoo droog mogelijk is. Er bestaan verschillende systemen om de aanslibbing te bevorderen. Het zg. Groe- ninger systeem met slooten, greppels en zg. meentjes, had als bezwaar, dat men een onvoldoende breedte van de polders kreeg. Deze geringe diepte is economisch niet ver antwoord. Er worden aan de dijken veel zwaardere eischen gesteld, daar men in nieuwe polders direct volledige bedrijven wil vestigen. Daarom moet de veiligheid erbinnen volledig zijn. De heer Kooper heeft in 192G het Slees- wijk— Holsteinscbe systeem bestudeerd. Hierbij worden de kleine dammetjes van de „meentjes" ver\angen door steviger dammen, welke bij hoog water niet oiuler- loopen maar er 30 cm boven uitsteken. Uit dit systeem heeft de heer Kooper langza merhand het nu in den dollar toegepaste ontworpen. Loodrecht op den kwelder worden op 400 m onderlingen afstand dammen gelegd tot waar het wad ligt 60 cm onder hoog water. Deze niet zoden bekleedc dammen liggen 30. cm boven hoog water. Aan het einde worden de dammen weer met een dwarsdam verbonden. Tusschen de dam men in loopen slooten, terwijl de perceelen kwelder verder door kleinere dammen wor den verdeeld Door een greppelsysteem wordt het water over de basins van 200 m3 zeer rustig verdeeld Het in- en uitstroomen geschiedt met een minimum aan beweging, zoodat er zooveel mogelijk slib wordt ge vangen. De greppels worden van tijd tot tijd hergraven, waarbij het hieruit komende slib over de veldjes wordt verdeeld. Het in 1934 gemaakte proefvlak van 400 m2 is nu al voor een groot gedeelte kwel der, hetgeen beteekent, dat dit systeem veel sneller gaat dan vroeger. Men verge lijke den Carel Cóenraadkwelder, die met een snelheid van slechts 13 meter per jaar is aangeslibd. Ook dieper de kwelder in voldoet het systeem tot dusver uitstekend, zoodat al is men pas sinds 1938 met het eigenlijke werk bezig de vooruitzichten gunstig zijn Eind 1939 waren er 330 ha in bewerking. In 1940 was o.a. een handicap het gebrek aan voldoende arbeidskrachten. Gelukkig kan het werk worden aangepast aan het aantal beschikbare arbeidskrach ten. De beschikking over de wadden wordt en is grootendeels treeds verkregen door een contract met den eigenaar De eigendom blijft zooals het was. Als er nieuwe kwel der is aangewonnen dan krijgt de eigenaar dit land terug voor van de waardever meerdering hoven 200 den prijs van ruwe kwelder met deze beperking, dat hij nooit meer behoeft te betalen dan de werkelijke kosten. In verband met loopende geruchten, als zou binnenkort het niet meer mogelijk zijn voor de radio-distribu tie te bedanken, geruchten die ten gevolge hebben dat thans vrij velen de distributie opzeggen, werd er van bevoegde zijde de aandacht op ge vestigd, dat deze geruchten van al len grond ontbloot zijn. „ER MOETEN DESKUNDIGEN IN DEN HAAG KOMEN". De heeren J. Saai en J. Baren- drecht aan het woord. Gistermiddag spraken te Amsterdam op een propagandabijeenkomst van het Ne derlandsch Agrarisch front, de heeren J. Barendrecht en J. Saai (Kolhorn), gouw- gemachtigde voor Noord-Holland over de doelstellingen en reeds bereikte resultaten van het front Allereerst sprak de heer Saai. Vroeger sprak een stedeling op minder prettige wij ze over den plattelandsbewoner. Men be greep elkander niet omdat er verdeeldheid in ons land bestond. Deze zal grondig ver dwijnen. De boeren zijn de voedsel voorzie ners van het volk. Eerlijkheid, billijkheid en vertrouwen zal de boventoon moeten voeren en dat kan nu de democratie en de geldmachten uitgeschakeld zijn. Voorop het algemeen belang. Daarmede is het groeps- en hef persoonlijk belang het beste ge diend. Wat er op het oogenblik in de wereld geschiedt maakt de overwinning van het nationaal socialisme zoo duidelijk, dat wij allen ons zullen moeten haasten om niet te laat te komen. De organisatie van het agrarisch front is vrijwel gereed. Dan zal het zijn taak als adviseur van de regeering kunnen aanvangen. Sinds 15 Mei is er veel veranderd, doch er is ook heel veel bij het oude gebleven, om dat de teeltbeperking nog altijd van kracht is, ondanks de afgekondigde verordeningen. De oude heeren zitten er nog! Er moeten deskundigen komen in Den Haag. In de toekomst zal het Agrarisch front hebben te beslissen over het wel en wee van Ne derlands voedselvoorziening. De heer Barendrecht besprak uitvoerig de levenspositie der boeren en de geschie denis der organisaties der boeren. De boer dacht echter: „Ik werk hard en ben spaar zaam, dan komt alles in orde". Zelf iets organiseeren, zelf het eigen belang behar tigen, was en is vreemd. In de toekomst zal dit veranderen. Het agrarisch front ga randeert een eerlijke, deskundige leiding van de voedselvoorziening. Medezegging schap van alle betrokkenen en behoorlijke betaling van den arbeid. de oorlogsdoelstellingen van engeland In de Lagerhuisbijeenkomst van gisteren is tot Churchill het dringende verzoek ge richt, zijn belofte na te komen en zijn oor logsdoelstellingen bekend te maken. Churchill antwoordde, dat de Britsche regeering op de een of andere gunstige ge legenheid wacht om een desbetreffende verklaring af te leggen. Op het oogenblik was hij echter niet in staat iets naders te zeggen. Lloyd George slachtoffer van auto-ongelnk De Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda' meldt, dat Lloyd George, toen hij zich naar het ziekbed van zijn inmiddels overleden •vrouw begaf, het slachtoffer is geworden van een auto-ongeluk. De Britsche oud premier zou hierbij een zenuwschok heb ben opgeloopen. Schepen in de haven zwaar ge troffen. De in het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren vermelde luchtaanvallen op Grieksche vloot.bases golden, naar de oor logscorrespondent der avondbladen melden, vooral de haven van Athene, die in twee achtereenvolgende golven door zware Itali aansche bommenwerpers is aangevallen. De eerste formatie viel twee groote schepen aan, die zwaar beschadigd werden. Tevergeefs probeerden zes Gloster machines het optre den der Italianen te verijdelen. De Italiaan sche vliegtuigen keerden zonder verliezen op hun basis terug. Nog aanzienlijk moeilijker was de taak der formatie, die een half uur later kwam en die vier aan den Zuidelijken ingang van de haven voor anker liggende schepen aanviel. Ook hier gelukte het den Italiaanschcn bommenwerpers hun taak met succes uit te voeren. Vijandelijke jagers, ten getale van 22 gingen tot den aanval op vijf Italiaansche bommenwerpers over. Daarbij werden drie vijandelijke machines neerge schoten, Een Italiaansch toestel ging verlo ren. United Press meldt uit Batavia, dat Dr. Douwes Dekker, nakomeling van multatuli. na een huiszoeking in zijn woning te Batavia door de Ned. Indische autoriteiten is geinter neerd. Reeds eerder, in 1913, werd Dr. Douwes Dekker, wegens het zaaien van politieke onrust geïnterneerd en wel in Koepang op het eiland Timor. Met toestemming der N. I. regee ring onttrok hij zich aan deze ge dwongen verblijfplaats door naar Nederland te vertrekken. In 1916 werd hij door de Engel- sche autoriteiten in Singapore ge arresteerd beschuldigd van het ver spreiden van revolutionnaire pam fletten. In 1918 werd hij weer in vrijheid gesteld. Inmiddels was zijn inter- neering in Ned. Indië opgeheven en hij keerde weer naar Java te rug, waar hij reeds twee jaar later wegens opruiing tot een jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Sindsdien hield hij zich buiten de actieve politiek. .Toch is men er van overtuigd, dat hij doorging de revolutionnaire opstand van een In disch nationale partij op de school waar hij les gaf, te propageeren. Blijkbaar heeft deze dynamische Indo-Europeaan thans weer niet kun nen nalaten zijn oude paden van re- volutieonnair-pairtijganger te bewan delen en heeft de Ned. Ind. regee ring opnieuw toegeslagen. werden minder arresten in strafzaken ge we" zen: 1938 3184. 1039 2891. In totaal was het aantal strafzaken, in eersten aanleg bij de arrondissements rechtbanken aangebracht en door deze ge rechten afgedaan, lager dan in 1988; aantal orewezen eindvonnissen 1938 36.211, 1939 32.438. De daling der totaalcijfers van aan gebrachte en afgedane zaken is in hoofd zaak toe te schrijven aan de verminderin; van de aantallen hefreffende de recht- snrank door den nolitiererhfer. Het aantal hij den nolitiP',p"htcr aangebrachte zaken bedroe» in 1939 23.426 of 4110 minder dan in 1938. De kantongerechten deden in 1939 204.723 strafzaken af tegen 227 982 in 1938. Uit de velerlei bijzonderheden betreffende de strafrechtspraak die deze statistiek be vat, blijkt o.a. dat de toepassingen van voorwaardelijke veroordeeling in 1939 on geveer eoliik bleef Th genoemd jaar wer den 4537 personen in voorloopige hechtenis genomen: 1938 4912. Bii den Hoosen Raad werden 93 burger- ijk e zaken aanhangig gemaakt en 93 za ken bij arrest afgedaan. Door de rechtban ken en kantongerechten werden resp. 971 20.311 en 43.014 burgerlijke zaken afgedaan. De heeren in zwarte toga hadden genoeg te doen! De door het Centraal Bureau voor de Statistiek jaarlijks gepubliceerde justitieele statistiek, waarvan zoo juist jaargang 1939 is verschenen, geeft overzichten van den omvang en aard der werkzaamheden van de rechterlijke macht en verschaft boven dien tal van gegevens betreffende de toe passing van procesrechtelijke bepalingen. Het aantal bij den Hoogen Raad aan hangig gemaakte strafzaken daalde in 1939 van 10S9 tot 1046. Van de 1023 bij arrest afgedane zaken eindigden 913 of S9.2 pel. met verwerping van liet ingestelde beroep. Bij de gerechtshoven werden 2733 hooger beroepen ingesteld tegen 295S in 1938. Ook Tachtig ton petroleum verloren gegaan. VERSTEKELING VINDT DEN DOOD IN REMMERSHOKJE. Bii het station Brincola geraakten van een goederentrein, die tegen een helling opreed, elf wagons, wen ronder vijf petroleum tank wagens;. los 7.ii rolden met groote snelheid tem» in de richting van het dorn Zumarra- ga. Het spoorwegpersoneel in dit dorn tracht te de wagens op dood spoor te leiden, doch ;n een bocht sprongen ze uit de rails. De wagens v>/»len van de snoorbaan en werden '•eniield Tacht:» ton netrolenm vloeide over de stratnn van Zn mar ra ga en geraakten in brand- Er bestond groot, gevaar voor een huis. waarin elf gezinnen woonden, doch al de7o menschen konden gered worden. De be zetting van een hulntrein. uit, San Sebasti- an ontboden, bluscbte na ingespannen ar- heid den brand Het huis in kwestie werd geheel vern>eid De schade, is aanzienlijk, Later ontdekte men nog. dat. zich in een remm«rsbokie pen verstekeling bevonden had, die om het leven is gekomen. Trein in rivier gereden. Tusschen de stations Lora del Rio en Prorato. op de liin naar Cordova. is gister ochtend een ernstig ongeluk gebeurd. De brug over de Gnadalbacar stortte in tenge- gevolgo van.-bet hooge water. Ren. goederen ♦rein. die van Sevilla naar Cordova reed. kon niet meer biitiids tot stilstand gebracht worden, zoodat bii in de rivier stortte. Het nersoneel kwam om het leven. Men weet nog niet, uit hoeveel man het bestond. Het vlaoincident te FRISCO Volgens U. P. wordt, te Berlijn van gezag hebbende zijde verklaard dat. de Duitsche regeering een „voorloopige verklaring" over het. vlagincident te San Francisco heeft ont vangen. Voordat het gerechtelijk geding ten einde is, kan men zijn bonding ten opzichte van deze aangelegenheid nog niet bepalen. Naar uit Washington wordt, gemeld, heeft het departement van marine der V. S. be kend gemaakt, dat de twee matrozen, die de vlag van het. Duitsche Consulaat te San Francisco naar beneden haalden, ontslagen zijn uit het marineziekenhuis, waarheen zij waren overgebracht tot onderzoek naar hun geestes vermogens. DOKTERSVROUW BESTEEDDE DUI ZENDEN OM AAN HET BEDWEL MINGSMIDDEL TE KOMEN. Arfs schreef de recepten De Utrechtsche rechtbank heeft zich gis termiddag uitvoerig bezig gehouden met een uitgebreide morphine-affaire. Tn 1938 schreef de Utrechtsche arts B„ verbonden aan een ziekenfonds, voor zijn vrouw bij herhaling morphinerecepten. Aanvankelijk gelukte bet hem gedurende langen tijd morphine en cocaïne bii de Utrechtsche apotheken te verkrijgen, doch daar zijn vrouw steeds hooge re eischen stelde, kre gen de apothekers argwaan en weigerden langer de opdrachten uit te voeren. Nu ging men den wee op van de strafbare han delingen en men schakelde allerléi men schep in. die bereid waren voor veel eeld morphine en cocaïne clandestien te bemach tigen. Vele duizenden guldens werden aan deze zaak besteed en op de meest fantas tische wijze wisten de handlangers aan de verdoovende middelen te komen. Dat ging gedurende de jaren 1938 cn 1939 goed. tot dat een Utrechtsche apothekers-assistente ging vermoe den. dat de recepten van den dok: ter niet heelemaal zuiver waren en begreep, dat als de dokter niet langs den eewonen weg morphine en cocaïne kon krijgen, hij er niet voor zou terugdeinzen den illegalen weg te bewandelen. De politie werd met het geval in kennis gesteld en na verloop .van tijd kwam ya&t te staan, dat men hier te doen had met. een wijdvertakt complot waar bij vele tusschen personen waren in. geschakeld. Bijtijds gevlucht. Inmiddels had de arts de lucht er van ge kregen, dat de zaak niet meer geheim was en nog te juister tijd wist hij met zijn gezin aan de justitie te ontkomen door naar Indië uit te wijken. Voor de Utrechtsche rechtbank hadden zich dan ook alleen maar eenige handlangers te verantwoorden terzake van overtreding van de opiumwet van 192S. De eerste twee ver dachten, de 25-jarige J. van O., chauffeur te Utrecht, en de 39-jarige rijwielhandelaar L. G. uit Jutphaas, waren niet verschenen, doch ter zitting kwam vast te staan, dat de eerste in zijn functie van chauffeur van de familie B.. herhaaldelijk heeft getracht in opdracht van zijn werkgever waar hij maar kon, mor phine en cocaine te koopen. lederen keer als verd. met een paar gram verdoovende midde len thuis kwam, werd hij voor zijn diensten koninklijk betaald.. Tegen hem eischfe de officier van justi tie een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, in aanmerking nemend, dat verd. niet de hoofdschuldige is geweest en dat hij door zijn opdrachtgever op kronkelwegen is geleid, zonder dat hij eigenliik besefte er veel kwaad mee te kunnen. De heer en mevr. B. zijn de hoofdschuldigen, maar op hen heeft de politie helaas goen vat kunnen krijgen, aldus de officier, hetgeen inmiddels niet weg neemt, dat deze verdachte zich bewust heeft schuldig gemaakt aan ontoelaatbare en straf bare handelingen. Ten aanzien van den tweeden verdachte L. G. uit Jutphaas werd dezelfde maatstaf aangelegd Hij was een van die tusschen- personen, die alleen uit winstbejag er op uittrok om aan verdoovende middelen te komen. Het kwam zelfs voor, dat deze verd. met mevr. B. naar Engeland ging om ook daar te trachten morphine en cocaïne te verkrijgen. Tegen hem eischle de officier van justi tie vier maanden, omdat hij, naar het oor deel van het openbaar ministerie een groo teren rol in deze affaire had gespeeld dan de eerste verdachte. Zich van geen kwaad bewust De derde verdachte, de 27-jarige chauf feur B. F. B. uit Utrecht was wel versche nen. Ook hem was ten laste gelegd opzet telijk verdoovende middelen gekocht te hebben. Verd. vertelde, hoe hij voor het eerst zich van geen kwaad bewust, met de fam. B. in aanraking k\<am. Hij was des tijds een gewone koopman, die van dag tot dag leefde en die graag wilde verdienen. De vrouw van de arts verzocht hem hiel en daar heen te gaan en als hij met een paar gram thuis kwam, werd hij daarvoor rijkelijk beloond. Per auto! Hij kreeg na verloop van tijd een auto ter beschikking om er op uit te trekken. Hij leidde een luxe leventje, ging enkele malen voor mevrouw naar Brussel en baadde voor zijn doen in weelde. Maar eens op een keer kwam hij thuis met morphine, zoo dacht hij ten minste, doch het bleek niets anders te zijn dan gemalen aspirine, waarvoor hij veel geld had uitgegeven. Over dit geval ontstond hoog gaande ruzie en sindsdien was verd. uit de gratie van de familie. De officier van justitie zeide, dat verd. bij deze affaire ten nauwste betrokken is geweest, doch daar het niet onmogelijk is, dat hij steeds in de mecning was, dat h«t hier zuiver een handelszaakje was, vroeg spr. voor hem vrijspraak. En ten slotte stond terecht de 45-jarige koopman P. C. uit Rotterdam, wien de zelfde feiten ten laste waren gelegd. Verd. bleef bij zijn verklaringen welke hij voor den rechter commissaris had afgelegd. Hij was zich volkomen bewust van zijn schuld. De officier van justitie eischte tegen hem drie maanden. De verdediger van C. vertelde, dat Dr. !B. meer dan 35.000 gulden aan deze onder neming vail zijn vrouw is kwijtgeraakt en tal van menschen zijn door haar optreden gedupeerd. Amsterdamsche effectenbeurs Kalme affaire. Aanvankelijk gedrukte stemming, later her* stel. Amerikanen meerendeelj lager. Nederlandsche beleg, gingen gedrukt, OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 99% 97 Nederland 1940 II 4 95 92V, Idem met bel. fac. 9997% Nederland 1938 3.3% 85-S5% 84%-83tf Oost Indië 1937 3 853^ 84% Oost Indië 1937 A 3 849/16 S3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 84 s Grav. '37 I 31/2 N HolJ. '38 3 N.-Holl. '38 II (31/2) 3 - 85% 83% R'dam '37 I. III 3y2 82% 81% Z.-Holland 1937 3 85 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 91% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% Ned. Ind. Handelsb. A 130 130 Ned Handel Mij. c. v. A 120% 117% AANDEELEN. industrieele ondernemingen. Binnenland. A.RU. 106%-105% 106%-104% Calvé Delft c v. A; 73 70% Centr. Suiker Mij. 196 192% Fokker g. A. 187 Lever Bros en Unilever cv.Al21%-120% llSS^-120% Ned. Ford 338% 330% Philips G B.v.A. 206-202% 199-203 Philips pref. A 140 136 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29 3/16-28% 28-28% Beth Steel c.v. A 84%-83 81%-82% Gen. Motors c.v. A. 51% 50 Kennecot Copper c.v. A. 36%-363/16 35%-36% North. Am. Aviation c.v.A 17% 16% Rep. Steel c.v, A. 25%-251/16 24%—25 U. S. Steel c.v. a. 673,4-66 63%-66 petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 235 232% Kon Peir. 255-250% 247-252 Buitenland. Shell Union c.v. A. 1115/16-11% 11 5/16-11% Tide Water c.v. A. 1111/16-109/16 101/16-109/16 scheepvaart maatschappijen. Holland Amerikalijn A 115115% 113-111% Java China-Japanlijn A. 153-150% 148-150 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 158%-153 nat. bez. v. A 153%-151 Kon. Paketvaart A. 240% 240% Ned. Scheepv. Unie A. 175-172% 16S%-172 Rott. Lloyd A. 144% 14~% Stoomv. Mij. Nederland A 146 143% suiker-ondernemingen. H.V.A. 433-428 422-426 Javasche Cultuur 273 272 N I S U. 265% 261 Ver. Vorstenl. Cult. 126-124% 122-124 tabaksondernemingen. Deli Batavia Mij. Deli Mij c. v. A. Senembah 191 191-189 258-256 250%-252 209-216 209%—210% rubber-ondernemingen. Amsterd Rubber 269-263% 260-265 Bandar Rubber Mij. A. 212% 209 Deli Batavia Mij. A. 211 210 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 22 Januari 1941: Reichsmarken 75.36: Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9 87: Deensche Kronen 3640: Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 642; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Ala bank der Winterhulp Neder- lerland Is aangewezen de Kasver- eeniglng N.V., Amsterdam, No. 877. ♦5e brengt geluk In veler leven!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2