Uit Lanpdijk Teeltplan-1941 Schapenhouders voelen zich ontvoogd voor den akkerbouw „Advocaten zijn rare jongens" Schearpremie van maximaal f 100 - per H A Handelsregister Woensdag 22 Januari 1941 Tweede blad SCHAGEN Nieuwe regeling der veehoude rijcentrale wekt ontstemming. WAAROM SCHAGEN ALS LEVE RINGSPLAATS VOOR SLACHT SCHAPEN DOOR DE VEEHOUDE RIJCENTRALE UITGESCHAKELD? De nieuwe maatregel van de Veehouderij centrale, waarbij de handel in slachtschapen alleen nog kan plaats hebben via de erken de handelaren heeft, 7.00 vernemen wij uit alleszins bevoegden bron wrevel gewekt bij den boerenstand in ons Noorderkwartier. Niet zoozeer om het feit van den maatregel zelf, als wel om de uitvoering, waarbij in de eerste plaats, aldus vertelde men ons, den boerenstand feitelijk wordt ontvoogd, in de tweede plaats Schagcn. als marktcentrum voor den handel in slachtschapen geheel wordt uitgeschakeld. In het. kort luidt de maatregel zóó, dat de boeren hun slachtschapen niet meer zelf mogen afleveren, dus met het „handjeklap" niets meer te maken hebben en verder dat als leveringsplaatsen voor de veehouderij centrale zijn aangewezen Purmerenri en Am- sterdam. Met uitsluiting van Schagen, Hoorn en Alkmaar dus. Voor de boeren rond Schagen is een en ander al zéér onaange naam. Het aanvoeren der slachtschapen naar de Schager markt was eepvoudig en goed koop, thans komt een auto de schapen op- balen, en de vrachtkosten zijn voor den boer. En voorts heeft de boer, zooals wij boven reeds aangaven niets meer over zijn schapen te vertellen. Een en ander is aanleiding geweest dat, aldus vernemen wij, van land- bouwzijde, de Veehouderijcentrale ernstig is gewezen op de nadeelen voor de veehouders in Hollands Noorderkwartier. Verzocht is naast Purmerend en Amsterdam ook Scha gen, Alkmaar en Hoorn als ont vangstplaatsen voor de veehouderij- centrale in te schakelen. Ons inziens een alleszins billijk en gerechtvaar digd verzoek! Het komt ons voor dat het gemeentebestuur van Schagen in deze kwestie, welke de levensader van de plaats raakt, diligent behoort te zijn en het verzoek der veehouders op de krachtigste wijze dient te steu nen. Temeer waar het niet de bedoeling van de boeren is den bonafiden veehandel op zij te schuiven, maar alleen om zelf over het bezit te mogen blijven meespreken en de kosten, welke op den verkoop rusten zoo laag mogelijk te doen zijn. In den vorigen oorlog is Schagcn, dat als marktplaats voor schapen een der belang rijkste aanvoercentra is. ook niet gepasseerd en men vraagt zich af. waarom dat nu wél het geval moet zijn. Beteekenen de boeren niets meer voor ons volk, zoo merkte men verbitterd op. Over de regeling, die b.v. voor de slacht koeien bestond, waarbij toch-ook de vee- bandelaar bleef ingeschakeld zonder dat de boer al zijn rechten prijs gaf, was men over het algemeen niet ontevreden. De schapen- handel was tot dusverre nog vrij. Waarom zoo zegt men, kan de oude regeling niet blijven bestaan voor de koeien en ook voor de schapen? Het ging zóó, dat. elke koe geklassificeerd werd door een veehouder, een veehandelaar en een slager en dat elke hoer recht van beroep had op uitsnraak van een provinci alen vertegenwoordiger. Voor Schagen was dat de heer Jm. Blaauhoer: voor Alkmaar en Hoorn de heer .Th. de Veer. heiden man nen in den veehandel vergrijsd, mannen die alleszins bewezen hebben het vertrouwen der boeren waard te zijn. Geschillen kwamen weinig of niet voor en waren ze er, werden ze spoedig in der minne opgelost Nu heeft de commissie van slager, veehouder en boer weliswaar nog het. recht om een eerste ruwe klasse-indeeling te maken, maar dit, aldus vernemen wij, is niet anders dan een wassen neus, want om de koeien naar kwaliteit in zóó groote trekken te beoordeelen is weinig vak kennis noodig. Zoo gauw de eerste klasse- indeeling is geschied kan de hoer „gemor gen samen" zeggen en treedt geheel terug. Een verlcooner van de Centrale deelt de klassen A B C en D nu verder in als klas sen Al. A2. BT. B2. enz. En de boer heeft maar af te wachten. Dat de nood der tijden nieuwe en soms harde maatregelen vraagt kan de boeren stand begrijpen en billijken, aldus zei men ons, maar dat, de boer op zoo'n manier be handeld wordt als een onmondig kind. niet. En tenslotte ligt Schagen als marktplaats, plaats waar men elkaar Donderdags ont moet en alle bekende vertrouwde figuren uit den veehandel aantreft, die men hij moeilijk heden kan raadnlegen onzen hoeren wel zoo na aan het hart. dat elke aantasting van de belangen van Schagen ook als een aan treding van hun eigen belangen wordt ge- zienl SINT PANCRAS HOOTVORDERING. Alhier zal van een viiftal personen hooi Worden ongevnrderd. IN WERKVERSCHAFFING. Bericht is ontvangen, dat sneeuwopruimen 200 poodig in werkverschaffing zal kunnen geschieden tegen basis-uurloon. De kosten komen dan in aanmerking voor het Werkloosheidssuhsidiefonds. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Antje Sneeboer in den ouder dom van 68 jaren. HOOGER GEPLAATST. Volgens de ontvangen statistische vens van Winterhulp staat de gemeente SK Pancras genoteerd als volgt: Voor de 1e collecte: No. 13. Opbrengst f401.— (26.6 ct. per inwoner). Voor de 2e collecte: No. 3. Opbrengst f202.41 (13,5 ct. per inwoner). SNEEUW RUIMEN. Met man en macht is men hier gister morgen aan het werk getogen om de mod derige en papperige sneeuwmassa's, die de straten, als gevolg van den dooi, slecht be gaanbaar maalden. Daartoe werden de werk loozen gerecfuireerd, die met het opruimen van den rommel ongetwijfeld een zeer nut tig werd hebben verricht. Werd er verle den jaar lang gedelibereerd over de vraag, welk Departement de kosten van sneeuwrui men zou moeten betalen, ten gevolge waar van noodlijdende gemeenten niet in staat waren, iets actiefs in dezen te ondernemen, nu krijgen de burgemeesters eenvoudig een schrijven, waarin wordt meegedeeld, dat werkloozen voor dat doel kunnen worden gebruikt. Er komt na meer werk en handel Het was de laatste weken een slappe boel aan Langendijk, dat zijn leven en ver tier moet hebben van het verhandelen en verwerken van tuinbouwproducten. De vorst was een stevige handicap voor een en an der: de handel in tuinbouwproducten had maar weinig te beteekenen en als gevolg daarvan was er in de fabrieken maar wei nig te doen, zoodat zelfs weer arbeiders ge daan kregen. Nu de dooi is ingevallen, doch de wateren nog met ijs en sneeuw zijn be dekt, zoodat zij nog niet kunnen worden gebruikt voor het vervoer der tuinbouwpro ducten naar de veilingen, ziet men weer vpel meer wagens op den weg. Er wordt nu weer druk geladen en gelost- Verivacht kan nu worden, dat de. betrekkelijk groote voor raden kool. nu successievelijk in groot ere lavantums dan tot nu toe zullen worden afgeleverd. Helaas kregen we bij den aan, vang van deze week geen vrijsverliooging van de kool, doch verwacht mag worden dat de volgende week weer een nieuwe vrij zenregeling zal worden vastgesteld. Be aanvoer zal dan zeer zeker aanmerkelijk toenemen, vooral als de veilingen dan weer per vaartuig kunnen worden bereikt. ZUIDSCTIARWOUBE LOOP DER BEVOLKING gedurende het jaar 1940. Bevolking op 31 December 1939: 863 m.. 768 v. totaal 1631. M. V. Levend geborenen 17 18 Overleden 12 7 Meer geboren dan overleden 5 11 Totaal 868 m. 779 r. samen 1647 M. V. Vestiging 50 61 Vertrokken 59 60 Meer gevestigd dan vertrokken -9 1 Bevolking op 31 December 1940 859 M. •780 V. totaal 1639. Aantal ingeschreven vluchtelingen uit Den Helder op 31 December 1940: 24 man nen en 24 vrouwen. Aantal votlrokken huwelijken gedurende het jaar 1940: 10. WINTERHULP VERGADERT. Het comité voor Winterhulp Nederland heeft onder voorzitterschap van den plaat selijken Directeur gisteravond ten raadhuize vergaderd. De voorzitter verwelkomde de leden en bracht ze een extra woord' van dank, nu zij in zulk weer en langs zulke gladde wegen ter vergadering waren geko men. Besproken werd de a.s. collecte op 31 Jan. en 1 Febr. Alle comitéleden stelden zich weer beschikbaar om met lijsten te loopen. De hoop werd daarbij uitgesproken. EENIGE AANVULLINGEN, ZIJ HET NIET VAN INGRIJPENDEN AARD. Het blijkt gewenscht te zijn, in het op 27 September gepubliceerde Teelt plan Akkerbouw-1941 eenigé wijzi gingen en vereenvoudigingen aan te brengen, benevens om een andere toelichting te geven betreffende de scheurpremie. Hoewel de aangebrachte wijzigingen niet van ingrijpenden aard zijn, is het toch ge wenscht, een korte samenvatting van het Teeltplan, zooals het thans is, hieronder te laten volgen: 1. a. De teelt op bouwland van andere gewassen dan tarwe, rogge, gerst, haver, ka nariezaad, veldboonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbieten, cichorei, voeder bieten, korreftnais (zaadmais), koolrapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad), vlas. uien, boekweit, hennep en tabak als hoofd gewas is ve rbod e n. De vier laatstge noemde gewassen werden in de vorige pu blicatie niet genoemd. De lanclbouw-crisisoi-ganisatie kan op ad vies van den provincialen productiecommis saris van dit verbod ontheffing verleenen, wanneer de bedrijfsomstandigheden daartop aanleiding geven: deze ontheffing zal echter slechts dan worden gegeven, wanneer be langrijke redenen aanwezig zijn. B. De teelt van landbouwzaden. waaron der verstaan worden: gras- en klaverzaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stopnelknollen, landbouwwortelen. uien, spur rie, boterzaad, chicorei, karwij, blauwmaan- zaad, gelè en bruine mosterd op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te dat weer ruim zou worden, gegeven, tot hulp en bijstand van de armen, die het, vooral in dezen winter, zoo bitter noodig hebben. Het resultaat van de vorige col lecten werd nog eens meegedeeld, waaruit bleek, dat Zuidscharwoude zich niet slecht had gehouden. Intusschen had een uitvoe ring bij Rijper nog een batig saldo opgele verd. terwijl van enkele vereenigingen nog giften waren binnengekomen. Er was reeds f 135 terugontvangen en verwacht w"erd. dat spoedig meer zal volgen. De plaatselijke Directeur heeft daartoe een uitvoerig schrij ven aan het provinciaal comité gericht, waarin wordt gewezen op de zeer ongunsti ge financieel? omstandigheden., waarin tal rijke ingezetenen als gevolg van een jaren lange crisis verkeeren. Het ontvangen be drag is reeds aan behoeftigen uitgekeerd. Meegedeeld werd. dat de heer Korndörffer als lid van het comité heeft bedankt. De lieer Haverman van het Prov. Propa- gande Comité was ter vergadering aanwe zig om het werk van Winterhulp Nederland nader toe te lichten en werkelijke of ver meende bezwaren er tegen te weerleggen, of zoo noodig. te trachten opgeheven te krijgen. De hefeekenis en de noodzakelijk heid van Winterhulp wprd op begrijpelijke, overtuigende en sympathieke wijze uiteen gezet. waarna gelegenheid werd gegeven, opmerkingen te maken of bezwaren te op- neen. Tn den loop van die besprekingen bleek wel. dat eerlang een nieuwe afdracht voor onze gemeente kan worden verwacht, om onder de behoefligen te worden verdeeld, bii welk werk de plaatselijke Directeur. 7.00 als hij mededeelde, zich laat adviseeren door een 5-tal comitéleden, die geacht mo gen worden den nood van velen te kennen. Ook kwam naar voren, dat onder de Ker- kelijken ontstemming heerscht. over het feit. dat. in de kerken slechts mag worden gecollecteerd, als een collectenlan wordt overgelegd. Enkelen meenden, dat die maatregel de sympathie voor Winterhulp niet vergroot en dat de opbrengst van de collecten voor W.H.N. daaronder zal lijden De heer Havermans was van oordeel, dat er geen aanleiding is. om zich over dien maatregel ontstemd te voelen Pn dat het In geen enkel opzicht de bedoeling Is. den ker ken iets In den weg te leggen, ze onaan genaam te zijn. of zich on haar gebied te begeven. Hii nam intnsschen van een en ander nota en zou de hier geuite wenschen te bestemder plaatse overbrengen en zoo mogelijk aan werkelijke bezwaren tegemoet komen. De leider van de propaganda, de Heer Bonman, heeft een en ander verteld over wat hii tot nu toe in dienst der propaganda heeft gedaan en nog doet en daarbii de ver zekering gegeven, dat hij niets zal verzui men. om het doel. dat met Winterhulp wordt beoogd, te bereiken. DEN HELDER BEROEPEN. Beroepen te Hengelo (Overijsel) ds. P. J. Smidts, alhier. ANNA PAULOWNA VERKOCHT. Naar wij vernemen, zijn een huls met drie woningen te Ewijcksluis, toebehoorende aan de erven wijlen den héér L. van Rijswijk, onderhands verkocht aan den heer Schreurs alhier. WINKEL WEER NAAR HUIS. Naar wij vernemen is het meisje, dat na een haar overkomen ongeval bij den heer Peetoom is binnengedragen, later op den avond door de ziekenauto van de Fa. Ra ven en Lingeman uit Schagen naar haar woonplaats Langereis vervoerd. verbouwen oppervlakte voor elk gewas tot een zeker maximum beperkt; nadere mede- deelingen dienaangaande zullen nog volgen. Aan eiken landbouwer echter is het toege staan, op bouwland maximaal 5 re le be stemmen voor zaadteelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aangevraagd. C. De teelt van haver is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de jaren 193S en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15% van de opper vlakte, welke voor den oogst 1941 als bouw land in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepen) met haver mag zijn beteeld. D. De teelt van uien is beperkt tot de op pervlakte, welke in 1940 voor dit gewas was toegestaan, (dat was: het gemiddelde van 't in de jaren 1937. 1938 en 1939 verbouwde op pervlak). Teeltvergunningen moeten bij de betreffende landbouw-crisisorganisaties wor den aangevraagd. De* totale oppervlakte lcunstweide, klaver, lucérne, voederbieten, koolrapen, voederwor telen en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdgewas op bouwland en gescheurd grasland is voor ie dei bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welk in 1940 met deze gewassen in gebruik was Hiervan kan slechts worden afgeweken, wan neer ten genoege van de landbouw-crisisorgn nisatie, in overleg met de productiecommis- saris, kan worden aangetoond, dat in het be treffende bedrijf normaal méér verbouwd werd en dat het bedrijf ook werkelijk meer nóódig heeft. 2. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, is verboden, met uitzon dering van snijrogge, voor strooband en groe ne mais. De teelt is echter wel toegestaan op verloren hoekjes en erfperceelen. Aan den toegestanen verbouw van snijrog- •ge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei moet zijn gemaaid en dat de desbetreffende oppervlakten in 1941 alp hoofdgewas zullen dragen een der gewas sen genoemd in de samenvatting onder IA. met dien verstande, dat de beperkingen voor sommige gewassen onder b, c, d en e ge noemd. gehandhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groenbemesting is eveneens verboden; dil verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas betreft. Zijpe en Hazepolder HET RECHTSGEDING WORDT VOORTGEZET. Electrische bemaling in afd. Q. Hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepol der vergaderden gisterenmiddag in café Kui per. Aan de openbare vergadering ging een besloten bijeenkomst vooraf. Voorzitter was de dijkgraaf de heer C. Tiel, secretaris de heer J. G. Di ge rs. De notulen gaan onder den hamer door. De heer Hoogland heeft ontslag genomen als hoofdingeland; de heer Erïks als heem raad. Voorzitter huldigt de nagedachtenis van den heer Dignum. De heeren Bruin en Komen zijn "afwezig. Kas en boeken van den penningmeester zijn in orde bevonden. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen op genomen besluiten, o.a. tot het deelnemen aan de obligatieleening Wildrijk. Het rechtsgeding. In bespreking komt het rechtsgeding om de stortgronden langs het N.-IT. Kanaal, waarin zooals wij eerder berichtten, de pol der in eerste instantie in het ongelijk is ge steld. De heer Rademaker vraagt hoe het Dage- lijksch Bestuur er over denkt. Voorzitter: Doorgaan. Als we a gezegd heb ben, moeten we ook b zeggen. De heer Rademaker: Als 't maar te win nen is. De heer v. d. Oord: 't Moet maar eens uitge vochten worden. Op een vraag hoe lang het proces zal du ren, kan voorzitter niet pertinent antwoor den. Een jaar, anderhalf jaar misschien. De heer Bakker: Advocaten zijn rare jon gens. Met algemeene stemmen wordt besloten in hooger beroep te gaan. Grondaankoop. Het bestuur stelt voor 325 M2. grond aan te koopen tegen fl.— per strekkende meter van diverse eigenaren van perceelen langs de Westzijde van de Groolesloot te Schager- brug.' Een en ander dient voor wegverbree- ding. Aldus besloten. Verkocht, zal worden 216 M2. grond aan den heer Jan Breed te Burgerbrug voor f40. Andere bemaling. Het bestuur stelt voor f6000.te leenen ten behoeve van de stichting van een nieu we electrische bemalingsinrichting in afdee- ling Q. Het gemaal heeft, tien jaar gestaan en het gaat niet zoo goed meer, zoodat molen- meesters tot andere bemaling besloten. Er komt ook nog wat schoeiing bij. Totaal is de polder 116 H.A. groot. Men hoopt op stroom te kunnen bezuinigen, het oude gemaal is steeds een mislukking geweest, oordeelt voor zitter. Afgelost zal worden f300.— over 20 jaar; recht van vervroegde aflossing blijft voorbe houden. Rente ton hoogste 4H Aldus besloten. De rondvraag levert niets op, waarna slui ting volgt. W ARMENHUIZEN. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hans, z. van Jac. Speets en van Tr. Kuiper; Willie Agatha, d. van S. Gouds blom en van M. A. Bakker; Adrianus F.ugenius, z. van A. Tijm en van C. M. Kramer; Petrus Cornelis; z. van A. de Nijs en van Cl. Slijkerman; Antonius, z. van A. Spaansen en van A. E. Kr.amer. Overleden: M. Smit, echtgenoote van D. Molenaar, 33 j. SCHOORIi RAADSVERGADERING. De Raad zal Vrijdagmiddag om 4 uur voor de eerste maal in 1941 in openbare zitting bijeenkomen. In deze zitting zal de heer P. Kos als op volger van wijlen den heer Fl. Schermer zijn intrede doen als lid van den Raad. De heer Kos was jarenlang voorzitter varC de V.V.V. Groet-Camperduin en heeft zich doen kennen als een onvermoeid strijder voor de be'langen van het noordelijk deel der gemeente. De agenda vermeldt onder meer: Voorstel van B. en W. om het aantal hooistekers op vier en de daaraan verhon den vergoeding op f 25 per jaar en per per* soon te bepalen. Voorstel tot vaststelling van een suppï. begrooting voor den dienst 1940. Voorstel tot vaststelling van een arbeids- overeenkomstenbesluit. Voorstel tot invoering van een kinderbij slagregeling voor ambtenaren en arbeids- contracfanten, ingaande 1 Jan. 1941. Voorstel tot eenzelfde regeling van het politiepersoneel. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een tijdelijke toelage van 6 aan die ambtenaren en beambten, vier brutoloon een bedrag van f 1900 per jaar niet over schrijdt. Inschrijvingen van 1 Januari tot 21 Januari 1940. Nieuwe zaken: Winkel: Firma Gebrs. Schoonbergen en van den Kommer, A 51, aannemen van grondwerken, enz. Bestuurswijzigingen: ITarenkarspcl: Coöperatieve Boerenleen bank. Kerkbuurt A 29. Den Helder: N.V. Uitgeversmaatschappij „Hollands Noorderkwartier", Koningstraat 78. Andere wijzigingen: Broek op Langendijk: Fa. K. Timmerman, 196. manufacturen, enz.-; overgegaan aan J. Timmerman. ITeerhugowaard: Gebr. -van Twisk, Hens- broekerweg G 213. Transportbedrijf; overge gaan aan H. van Twisk. Den Helder: „Au Gastronome", Spoor- straat 94, Ivoksbedrijf; fil. gevestigd te Den Helder. Koningssfraat 117. H. D. Bakker, Koningsstraat 91, winkel in porselein, enz., verplaatst naar Drachten. Bouwonder neming M. J.- Cornelisse, Laan 29, bouwbe drijf, handelszaak omgezet in een vennoot schap onder firma.. Oudkarspel: Fa. J. Eecen Gzn., Dorps straat A 345, houthandel enz., overgegaan aan Comm. Venn. J. Eecen Gzn. Texel: Fa. Smit en Co., Den Burg, Waal- derstraat 32. smidsbedrijf enz.; overgegaan aan J. Zwaan. Wieringerwaard: Café „Het Bruine Paard" Noord Zijperweg A 165, cafébedrijf: overge gaan aan Th. Boersen. Zijpe: C. Modder, Kanaalweg K 55. café; overgegaan aan: M. J. Pronk. Opheffingen: Bergen: „Hotein", Tuindorpsweg 6, win kel in rijwielen, enz. Heerhugowaard: A. Kwantes, Middenweg B 44. winkel in tabak, enz. Den Helder: „Duinoord". Strooweg 20, Theehuis. Warmenhuizen: J. en Jb. Westra, Oost- wal 97. radiodistributie:onderneming. De scheurpremie. Om voor een geldelijke tegemoetko ming voor het scheuren van gras tn aanmerking te komen, moet men zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Maart, rechtstreeks aan de land- bouw-crisisorganisatie van zijn ge west opgave doen van de te scheu ren perceelen, met nauwkeurige op gave van grootte en ligging. Eerst wanneer op advies van den provin cialen productiecommissaris de te scheuren perceelen zijn goedgekeurd kunnen deze voor schearpremie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitgegaan van de volgende richtlijnen: A. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn, dat het als bouwland een behoor lijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouwland geen voldoende garantie geven op een behoorlijke opbrengst, komen niet in aanmerking. B. Het grasbestand van het te scheuren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoorlijke opbrengst aan gras ver wacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, Wes terwol dsch raaigras en versleten kunstweiden, welke tóch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen! C. Eveneens komen na goedkeuring dooi de landhouw-crisisorganisatie voor scheur premie in aanmerking, de reeds gescheurde perceelen. waarop in 1940 nog geen hoofdge was is geteeld en geoogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoe dig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Maart 1941, rechtstreeks bij de landhouw-crisis organisatie geschieden. Na dien datum wor den géén reeds gescheurde perceelen meci voor keuring aangenomen. D. Niet voor scheurpremie in aanmerking komen de gescheurde perceelen, waarvoor een gelijk oppervlak, dat in 1940 als bouw land in gebruik was, in 1941 als grasland, kunstweide, groenvoeder-, mengsel- of kla verveld wordt gebruikt. E. De a a n v a n ke 1 ij k e goedkeu ring door de landbouw-crisisorganisa- tie geeft nog geen recht op de scheur premie; dit is eerst het geval, wan neer naar het oordeel van de Land houw-crisisorganisatie de bewerking en verpleging van het betreffende perceel en van het daarop te telen ge was op oordeelkundige wijze is ge schied. Verwaarloosde en onoordeel kundig bewerkte perceelen komen, ook al zijn ze aanvankelijk goedge keurd, niet voor premie in aan- king. Is het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over door oorza ken buiten de schuld van den teler een en ander naar het oordeel van de Landhouw-crisisorganisatie dan komt de teler tóch voor een zij het dan niet de maxTmale scheurpre mie in aanmerking. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel af zonderlijk bepaald: het maximum be draagt f 100 per ha. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de richtlijnen voor de teelt van land bouwgewassen, moeten, voor wat. betreft de zomergewassen, een met redenen omkleede aanvrage indienen bij. de landhouw-crisis organisatie in elk geval vóór 15 Februari 1941. Wordt afwijking gevraagd ter ver vanging van uitgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden vóór 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tenge volge van het mislukken van een zo mergewas moeten zoo spoedig moge lijk, maar in elk geval vóór 1 Juni. de landbouw-crisisorganisatie bereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de clers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden ingediend bij de landbouw-crisisorganisaties, dus niet via districts-secretarissen of plaatselijke bu reauhouders.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5