„Japan voor den ernstigsten noodtoestand in zijn geschiedenis'1 Over oude batterijen Middelburg De herbouw van Suiker in de worsf Slachtverbod voor aeiten eo bokken De Japansehe premier Konoje: RONDUIT TOEGEGEVEN, DAT GEBRUIKS ARTIKELEN NIET IN OVERVLOED AANWEZIG ZIJN. Moeilijkheden, waarvoor de natie komt te staan HET D'RIEMOG END HEDEN PACT BEPAALT. DAT DUITSCHLAND EN ITALIë HET LEIDERSCHAP VAN JAPAN BIJ DE OPRICHTING VAN EEN NIEUWE ORDE IN EEN GROOT OOST-AZIë ERKENNEN. De Japansehe premier, Konoje, heeft in een rede voor den Landdag herhaaldelijk den nadruk aeleqd op den ernst van de hinnenlandsche zoowel als de internationale situatie waarvoor Japan gesteld is en op nieuw een beroep op de vergadering gedaan voor nationale eenheid en solidariteit, aldus een bericht, van Domei uit Tokio. In deze rede, die om 11 uur uitgesproken werd in het Hoogerhuis, toen de 76ste zit ting van den Landdag na het nieuwjaarsre- ces weer bijeenkwam. gaf de premier een korte samenvatting van de rejreerinKspoli tiek in binnen- en buitenland. „Ons rijk staat heden ten dage voor den ernstigstén noodtoestand in zijn geschiede nis". zoo waarschuwde Konoje de beide hui zen en vervolgde: „In het binnenland moe ten wij de nationale structuur perfectionneë- ren, die aan de nationale verdediging ge wijd is. door de totale macht van de natie tot den hoogsten graad te ontwikkelen om voldoende wapenen te verschaffen voor de- uitvoering van de nationale politiek, terwijl wij in het buitenland onze nationale bestem ming op groote schaal moeten verwezenlij ken door in het licht van de ontwikkeling van de internationale gebeurtenissen de juiste maatregelen te nemen voor de vesti ging van de nieuwe orde in Oost-Azië in i ruimeren zin. voornamelijk op den grond slag van het bereiken van de doeleinden van de China-affaire. Nopens het driemogendhedenpact verklaarde Konoje, dat Japan door middel daarvan streefde „naar het groote doel van beveiliging van den wereldvrede en bewerkstelliging van stabiliteit in Oost-Azië in ruimeren zin." De premier betoogde, dat Japan in het geheel geen uitbreiding van het conflict wenscht. doch hij waar schuwde, dat verscheiden hinderpa len liggen op het pad naar Japans doel, dat nog ver verwijderd is. Voorts zei hij, terwijl hij aandrong op grooter inspanning van het ge- heele volk: „Wij kunnen ons voor stellen. dat de tijd kan komen, dat wij moeten besluiten een weergaloos ernstige nationale .crisis te boven te komen. De premier bepleitte krachtigen steun aan de Chineezen, die gehoor hebben gegeven aan Japans uitnoodiging om gezamenlijk de nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen. Ver volgens ging Konoje over op den nationalen' dienst aan de regecring en merkte op, dat de doeleinden daarvan samengevat konden worden als „vervulling van onderdanen- plicht". Konoje wekte op tot steun aan de beweging voor nationalen ^ienst en ver klaarde. dat het nationale lot stond of viel met het welslagen daarvan. Hij gaf ronduit toe, dat gebruiksartikelen niet in overvloed aanwezig zijn en betoogde, dat de regeering tracht voorziening en distributie uit te brei den, onder handhaving van haar politiek van lage prijzen. „Evenwel hoop ik vurig", aldus besloot hij. „dat ons volk in het besef van den ernst van de situatie zal trachten tijdelijke ontberingen te boven te komen door standvastige, doelbewuste vereenvoudi ging van het dagelljksch leven." Deze eerste partijlooze Landdag kwam om 10 uur bijeen om de rede van Konoje aan te hooren, welke ge volgd werden door een toespraak van den minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, over Japans bnitenlandsche politiek en rapporten over de vijandelijkheden in China van den minister van oorlog, Tojo, en dien van marine, Oikawa. Ver volgens ging men over in geheime zit ting om deze vier Awindslieden ge durende anderhalf nnr een gede tailleerd ex pose te hooren geven van de moeilijkheden, waarvoor de natie zich bevindt. Zij verzochten de medewerking van het Hoogerhuis in den huidigen noodtoestand. De bijeenkomst van het huis van afgevaar digden begon om twee uur. De premier en zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken herhaalden daar hun redevoering van den ochtend en werden gevolgd door den mi nister van financiën. Isao Kawadas, die ver slag uitbracht over de nationale financiën, waarna ook hier de zitting geheim werd. Rede van Matsoeoka. De minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, heeft zijn reeds aangekondigde redevoering uitgesproken over buitenlandsch politieke problemen. Ten aanzien van het driemogendhedenpact zeide hij „Wij zijn diep geroerd, dat het den keizer behaagd heeft zijn zegel te drukken op het drie.mo gendhedenpact en daarmede de natie de»' weg te wijzen, dien zij moet gaan. Het drie mogendhedenpact bepaalt, dat Duitschlam en Italië het leiderschap van Japan bij do oprichting van de nieuwe orde in een groot Oost-Azië erkennen. Het is ons doel alle PRINS KONOJE, Minister-President van Japan. (Foto Archief.) volken in dit gebied er toe te brengen, de hun toekomende plaats in te nemen, de sa menwerking onder hen te bevorderen en daarmede oen voorbeeld te geven van alge meen harmonie. Het driemogendhedenpact bepaalt ook. dat Japan het leiderschap van Duitschland en Italië respecteert bij hun overeenkomstig streven. In de nabije toekomst kan nog geen algemeene vrede tusschen Japan en China verwacht wor den. Ook de Japansehe minister van oorlog heeft voor het overvolle departement een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de ontwikkeling van de Japansehe mi litaire operaties in China sedert April 1940. Tojo erkende, dat Tsjartg Kai Sjek nog steeds beschikt over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen. Hij wees er echter op, dat de weerstandskracht van deze troepen op merkelijk achteruitging Sprekende over den binnenlandschen toe stand onder de Tsjocngkingregeering meen de Tojo, dat het «pleit voor Tsioenking steeds ongunstiger werd als gevolg van 'de Japan sehe bezetting van de vruchtbaarste, meest vitale dëelen van China en tevens van de verscherping van de Japansehe blokkade. Het regime van Tsjang Kai Sjek heeft 20 of 30 procent van de inkomsten uit invoerrech ten, zoutbelasting en geconsolideerde belas tingen, de voornaamste bronnen van inkom sten, terwijl zooals Tojo betoogde de uitgifte van obligaties en bankbiljetten is toegenomen, met het gevolg, dat de „fapi" of Tsjoengking-dollar gedevalueerd is tot een kwart van zijn waarde voor den aanvang van het Chineesch-Japansche conflict, Tojo besloot met te zeggen, dat in de na bije toekomst geen algemeene vrede tusschen Japan en China kan worden verwacht, maar de minister van oorlog verzekerde den landdag, dat vrede en orde geleidelijk terugkeeren in de door Japan bezette gebie den in China, terwijl de Japansehe strijd krachten de operatics tegen de overblijfse len der Chinecsche troepen en guerillaban- den onvermoeid voortzetten. 13 ba'en suiker gestolen Uit een ijssalon te Zandvoort. Rechercheurs doen een merk waardige ontdekking. Zondag werd ontdekt, dat uit de ijssalon Gamba te Zandvoort dertien balen suiker waren ontvreemd. Op denzelfden dag deed een inwoner aangifte, dat onbevoegden zich toe gang hadden verschaft tot zijn loods. Toen een rechercheur 'in die loods een onderzoek instelde, ontdekte hij tot zijn groote verbazing elf balen suiker, afkomstig uit de ijssalon. 25 ARCHITECTEN UIT GEHEEL NEDERLAND ZIJN AANGEWE ZEN OM HET VERWOESTE GE DEELTE VAN DE STAD WEER OP TE BOUWEN. „Zoo kan het niet blijven'' Een van de schoonste taken is hier voor den Nederlandschen architect weggelegd. Het bestuur, de directeur en d< administrateur van de „stichting herbouw Middelburg" hebben een eerste bijeenkomst gehouden met de ongeveer 25 architecten uit geheel Nederland, die door de keuzecommis sie zijn aangewezen om deel te ne men aan den herbouw van het ver woeste gedeelte van de stad. De burgemeester van Middelburg, Mr. Dr. J. van Walre de Bordes, voorzitter van de dichting, zeide in een welkomstwoord tot le architecten, dat op het bureau der stich- ng de stroom van bezoekers, die, als het •aar eenigszins mogelijk is, willen herhou wen. blijft, aanhouden en dat de bevolking van Middelburg in 1940 maar met 125 zielen in verminderd. Zij liep terug van 18215 tot Gedurende 24 uur werd de loods in het oog gehouden. De opzet .slaagde volkomen. Maandag trachtten twee 17-jarige jongeman nen zich met geweld toegang tot de loods te verschaffen. Het tweetal werd aangehou den. Bij ondervraging bekenden zij de der tien balen suiker benevens enkele andere goederen tezamen met een derde medeplich tige te hebben gestolen. Ook deze derde werd gearresteerd. De ontbrekende balen werden in een leegstaand huis teruggevonden. MR. DR. D. A. P. N. KOOLEN 70 JAAR Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-voorzitter der Tweede Kamer, heeft gister den 70-ja- rigen leeftijd bereikt. Te dezer gelegenheid heeft hij van vele zijden belangstelling mo gen ondervinden. Tal van bloemstukken werden te zijnen huize aan de Javastraat bezorgd, o.a. van het Ned. Roode Kruis, waarvan hij dagelijksch bestuurslid is, de Vincentius-vereeniging, de Ned. Spoorwe gen, curatoren der technische hoogeschool, enz. In al deze lichamen bekleedt Mr. Koo ien een commissaris- of een bestuursfunctie Ook was er een bloemstuk van den Raad van State. Gistermiddag kwamen velen hem gelukwenschen. Valt melksuiker onder het be grip „suiker", genoemd in het Vleesch- en Vleeschwarcnbe- sluit? Voor den Haagschen kantonrechter heeft terechtgestaan de directeur eener vleesch- warenfabriek, wien ten laste was gelegd, dat hij ter aflevering in voorraad heeft ge had voor den handel en mcnschelijke con sumptie bestemde vleeschwaren, aan elk waarvan melkpoeder, althans eenigerlei andere stof dan die waarvan toevoeging ge oorloofd was, was toegevoegd. Uit het onderzoek van den keuringsdienst van waren was gebleken, dat zich melksui ker in de worst bevond. Als gemachtigde en raadsman van den verdachte trad op mr. van den Oever, advo caat te 's-Gravenhage. die namens verdachte toegaf, dat inderdaad melksuiker aan de worst was toegevoegd. Hij achtte dit echter geen strafbaar feit. De raadsman wees er op. dat volgens 't Vleesch- en Vlecschwafenbesluit toevoeging van suiker geoorloofd is en betoogde voorts, dat zoowel taalkundig als scheikundig melk suiker onder het begrip suiker valt. De wetgever spreekt alleen van suiker, ter wijl onderscheid tusschen de suikersoorten niet wordt gemaakt. De vanwege het O. M. gehoorde deskundige dr. Thonus achtte evenwel, toevoeging van melksuiker ongeoorloofd, aangezien volgens zijn nieening het woord suiker, genoemd in het besluit, volgens het gewone spraakge bruik bedoelt gewone suiker, nl. suiker, die men zonder meer bij den kruidenier koopt. Het O.M. was het met den deskundige eens cn vorderde oplegging eener geldboete. De kantonrechter heeft op de gronden door den raadsman van verdachte naar vo ren gebracht beslist, dat melksuiker onder het begrip suiker, genoemd in het V'leesch- en Vleeschwarenbesluit valt. en den ver dachte van alle rechtsvervolging ontslagen. De collecte voor „Bio vacantie-oord" Ruim 39000 gulden door het bioscoop bezoekend publiek bij eengebracht. Gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsweek heeft het „Bio-vacantie-oord" zijn iaarlijk- ache collecte gehouden. Door een gift voor deze inzameling diende men thans twee in stellingen, want de opbrengst kwam voor een deel ten goede aan de Winterhulp Ne derland. Daarom te meer is het verheugend te kunnen mededeelen, dat het bioscoopbe zoekend publiek ruim f39.000 bijeenbracht, daarmee getuigend van den offerzin, zonder welken niets groots tot stand kan worden ge bracht Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 21 Januari). UITSPRAKEN. Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank de volgende uitspraken: G. v. W. te Bergen, wien tenlaste was gelegd verduistering van een rijwiel werd vrijgesproken, aangezien de Rechtbank het hem tenlaste gelegde niet wettig en over tuigend bewezen achtte. (De eisóh van den Officier luidde: 0 maanden gevangenisstraf) De zaak tegen L. A. de W. uit Beverwijk, oud-peroningmoestor van de Vereeniging „Winterzorg" te Anna Paulowna, wien ten- laste was gelegd verduistering van plm. fl. 800.ten nadeele dezer vereeniging, werd terug venvezen naar den Recht er-Com missaris voor een nader ondezoek (de eisch luidde: 10 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk). P .T. M. te Noordschrwoude werd wegens diefstal van een fiets en 3 konijnen, ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, conform den eisch. van den Officier, echter niet aftrek van de preventieve hechtenis. Ph. L. te Den Heldor werd eveneens we gens diefstal van konijnen veroordeeld con form den eisch van den Officier tot 5 maanden gevangenisstraf, echter met af trek van één maand voorloopige hechtenis. Den Helder. DOR JE NIET ZOO BRAAF VOOR! A. B. van beroep grondwerker, wonende te Den He'der, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, werd door den Officier van Justitie mr. de Bruevs Tack ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 30 November op 1 December bad weg genomen een portefeuille, inhoudende f 140.- en een loonzakje, waarin zich een bedrag van f 29.50 bevond, welk geld toebehoorde aan een zekeren J. v. d. H. te Den Helder. Maar ik heb alles teruggegeven, zeide verd. toen de Officier de zaak had voorgedragen. Doe je niet zoo liraaf voor! aldus de presi dent mr. van Tuyll van Serooskerken. Je kost ju ff romv heeft het geld verstopt in een '<ast gevonden en toen heb ie gezegd: „Hij mag het wol terug hebben." Dat is héél wat anders!' Verdachte vertelde, dat hij met cpn zeke ren de M. bij v. d. H. op bezoek was. Ze kregen trek in mosselen en verd. ging er met de M_op uit om deze lekkernij te gaan halcp De M. trok een lcoren ias aan en verd. kreeg een jasje van zijn gastheer. Daarin vond hij een portefeuille, inhouden- De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat het zonder slacht- vergunning van de Ned. Veehouderij- Centrale met ingang van heden Is verboden geiten en bokken te slach ten of te doen slachten. SCHIPBREUKELINGEN EINDELIJK AANGEKOMEN. In een Oost-Canadeesche haven zijn vol gens een bericht van Associated Press vier overlevenden aangekomen van het Engel- schc vrachtschip Carlton. getorpedeerd door een Italiaansclie duikboot, die achttien dagen lang in oen reddingboot op het noordelijk deel van den Atlantischcn Oceaan rondge dobberd hadden. Twaalf opvarenden van de ze boot waren van uitputting omgekomen Een tweede reddingboot met achttien leden van de bemanning wordt vermist. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen kwamen omwonenden tot de ontdekking dat de heer G. Steenbeek en echtgenoote te Follega bij Lemmer door kolendamp bewusteloos waren geraakt. Zij waarschuwden onmiddellijk twee dokters uit Lemmer en St. Nioolaasga. die peruimen tijd kunstmatige ademhaling op de slacht offers toepasten. Het mocht hun tenslotte gelukken, .de beide menschèn weer tot het bewustzijn te doen terugkeeren. 18090, niettegenstaande 600 panden zijn ver woest. Juist in den laatsten tijd vestigen zich steeds meer personen te Middelburg dan er vertrekken. Zoo is er een gebrek aan woningen en als men de mensehen de vraag stelt, waarom zij willen bouwen, dan luidt het. antwoord: „Zoo kan het. niet blijven". Spr. wees op de groote lust onder de winke liers en de zakenlieden om aan te pakken. Deze toonen zich rechte Zeeuwen, het „luc- tor et entergo" waardig. Spr wensc.hte er de architecten geluk me de, dat zij mogen medewerken aan den^ op houw cn daardoor aan een van de schoonste taken, die voor een Nederlandseh architect te denken zijn. De ontwerpers van het stra tenplan hebben getracht het oude. histo- risch-gëgroeidc karakter van Middelburg te behouden, terwijl zij ook een open oog had den voor het verkeer in dezen tijd. De ar chitecten zullen nu moeten trachten Mid delburg. degelijke, gezonde, pracflsche hui zen te geven, waar lucht en licht en zon ruim toegang hebben, gemakkelijk en zui nig te hewonen voor de huisvrouw cn aan gepast aan de eischen van den zakenman, maar tevens met het karakter van Middel burg. flat zich niet makkelijk beschrijven laat, doch rlat men moet aanvoelen. Van zeer groot belang achtte spr. het, dat dr. Ringers. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, verklaard heeft, dat hij niet zal aarzelen henaalde stappen op het ge bied der financiering te doen, als dit ge- wenscht is in het belang van het behoud van het karakter van Middelburg, ook al zal hij daarbij ieder geval op zichzelf moeten onderzoeken. Spr. wekte de. architecten op Middelburg het. beste t.e geven van de Nederlandsche «stijl en traditie, het allerbeste van het heden- 'aagsche Nederlandsche kunnen. Zii moeten dat niet doen alleen persoonliiV maar alle gezamenlijk, zoodat iedere straat, ieder plein in zijn geheel tot een harmonische eenheid wordt en aldus ook de geheele stad. Het doel van de stichting is de harmonische herbouw van Middelburg. Zulk een harmo nisch geheel kan slechts groeien door onder ling overleg, door samenwerking, doordat ieder zichzelf ondergeschikt maakt aan het groote geheel, al zal het prijsgeven van eigen inzicht en eigen standpunt soms een zeer zwaar, doch niet te zwaar offer bet.ee- kenen. Men hpeft te Middelburg verschil lende gebouwen, die men heter niet had kunnen toestaan, doch rlo overheid kan wel verbieden, doch zich niet zetten op de plaats van den scheppendon kunstenaar. Diens geest is veel belangrijker waarborg voor een goed resultaat, dan het repressieve op treden van de overheid. Spr. drong or op aan in onderling over leg te werken om te komen tot een harmo nie onder de algemeene leiding van den di recteur der stichting, Ir. P. Verhagen. Deze zal Rlle ontwerpen aan den algemeen ge machtigde ter goedkeuring voorleggen. Snr. verzocht, met klem mede te werken, opdat Middelburg de mooiste stad van Nederland wordt. Mr Dr. R. W. Graaf van Lijnden, contaet- eommissaris van den algemeen gemachtigde, sprak als voorzitter van de architectenkeu- zecommissie en wees er op hoe het den wenscli is. dat vooral een goed aesthetisch gehepl wordt gewrocht. Niet alleen de aan wezige architecten zullen mogen medewer ken, doch ook anderen als over hun toela ting is beslist Alle houwkundlgen mogen werken uitvoeren, mits onder toezicht, van een dpr toegelaten architecten. Spr, ver trouwde op een goede eensgezindheid om 'ets moois te bereiken. Namens de aanwezige architecten dankte de heer Posthumus Meves uit Amsterdam oor de gesproken woorden. Hij zegde alle Mewe'-king van de architecten toe. Hierna bleef men in besloten vergadering bijeen voor de bespreking van de plannen. de f 140.— en een loonzakje met een bedrag van f 29.50. En dat heeft u zich wederrechtelijk toe- geëëigend?. vreog de president. Verd. erkende zulks. Ja, ja, u wilde naar Amsterdam, maar de politie was net op tijd, zeide de pres. Wat, deed U voor de kost? Ik was de jongste op het vliegveld „De Kooij", antwoordde verd. En wat verdiende u daar? wilde de pres. weten. Negen en twintig gulden vijftig per week, was verdarhte's antwoord. Hoeveel kostgeld betaald u? was de vol gende vraag van mr. v. Tuyll van Seroos- kerken. Twaalf gulden in de week, aldus verd. Dan had je f 17.50 over. om te verteren, constateerde de president. Me dunkt, dat is wèl voldoende. De Reclaseorings-ambtenaar J. W. W, uit Alkmaar had een rapport over verdachte uitgebracht en zeide. dat deze jongen een uitstekend harmonicaspeler was en daar door gewerd en gevierd was hij z'n kame raden. Toen is hij doorgeslagen en is ondanks tal van waarschuwingen op het slechte pad geraakt. Get. noemde verdachte eenigszins achterlijk: hij heeft zijn daad niet ten volle overzien. Het zou get. spij len als de jongen de gevangenis inging en daarom achtte de Ambtenaar der Reelas- seering opneming in een Jeugdgevangenis het beste voor verdachte. Get. J. v. d. H. was niet verschenen en met aller eoekeuring werd van diens ver hoor afgezien. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vond het een zeer ernstig feit omdat verd. den man bij wien hij te gast was..bestal. Uit armoede beeft verd. dep diefstal niet gepleegd, doch bii is door cafébezoek or> 't verkeerde spoor "craakt. Mer. de Bruevs Tack wees eron, dat de gezinsvoogdij niet voldoende op verd. had gewerkt. De jongen is on een bellend vlak, maar toch wilde de Officier het nog eens met verd. probeeren. De eisch van den officier luidde: Eén iaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis. De toegevoegde verdediger mr. Zeiler uit Bergen, kon zich hiermede vereenigen en refereerde zieih aan het oordeel van de Rechtbank. De president, bepaalde de uitspraak in deze zaak op heden over veertien dagen. Zullen wij ze houden? Eenigen tijd geleden heeft het. Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart in e^n aantal publicaties een oproep gericht tot het Nederlandsche publiek om vrijwillig een oude droge batterij in te le veren bij aankoop van een nieuw. Aanlei ding tot dezen oproep was het feit. dat enkele bestanddeelen van z.g. droge batte rijen (w.o. het zeer belangrijke bruinsteen) niet meer worden ingevoerd en er dus zon-rler maatregelen vroeg of laat geen 'batterijen meer verkrijgbaar zouden zijn- Waar men er in Nederland op schitterende wijze in geslaagd is om hetzij oude, uitge- .putte batterijen te regeneneeren. hetzij de bestanddeelen van een uitgeputte batterij zoo te bewerken, dat zij weer dienst kun nen doen in nieuwe, is het dus van groot belang, dat iedereen die een nieuwe batte rij koopt zijn oude inlevert. Dit werd dan ook op zeer suggestieve wijze naar voren gebracht in de bedoelde publicaties in de advertentiekolommen van talrijke dag- en weekbladen. Wif gaan den goeden uit, maar wij zijn er nog niet Waar er natuurlijk van alle zijden groote belangstelling bestaat voor het resultaat van dezen oproep, die doordat hij slechts aanspoort tot vrijwillige medewerking, dus vrijwel nieuw in zijn soort, heeft men zich zoowel uit kringen van particulieren als van winkeliers en industrie tot de betref fende Nederlandsche instanties gewend. Uit de verstrekte inlichtingen inlichtingen kan worden opgemaakt, dat de eerste indrukken uiterst gunstig zijn. Het lijkt er nu repds op. dat het Nederlandsche publiek over het algemeen zeer goed heeft begrepen, dat gebrek aan batterijen rampspoedige gevol gen zou hebben in tijden als deze en reeds zijn groote partijen bruinsteen uit oude batterijen op weg naar de fabrieken om straks weer dienst tc doen in splinternieuwe levenskrachtige batterij-en. Wel wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat dit voorloopi ge oordeel slechts gebaseerd is op de aller eerste resultaten van deze oproepen en dat pas van een succes gesproken kan worden, wanneer wij gezamenlijk en voortdurend onze oude batterijen blijven inleveren. Eerst dan zullen wij het groote gevaar van de dier>e ondoordringbare duisternis gekeerd hebben. ZEER BELANGRIJK: Voorkom bil de ver zending van de oude platte batterijen, dat de contaotstrips elkaar raken. Buig de korte strip naar buiten om, anders wordt do bat terij geheel onbruikbaar voor herbewerking, (Zie teekening). Dwangmaatregelen kunnen voor komen worden. Wanneer wij op dezen weg voortgaan, dan wil dat dus bovendien zeggen, dat het Rijksbureau voor Chemische Producten geen dwingende maatregelen hoeft te nemen. Het is iedereen duidelijk, dat in dit laatste geval het koopen en verkoopen van batte rijen veel stroever zou gaan om nog niet te spreken van het omvangrijke administra tieve werk dat daaraan voor vele catego rieën en vooral voor den winkelierzou vastzitten. Men heeft dan ook nu reeds algemeen het gevoel, dat het Nederlandsche publiek dit inziet en dat de resultaten der naaste toekomst, die van het oogenhlik hoe gunstig ook nog in de schaduw zul len stellen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6