NEZO Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE Het vlagincident te San-Francisco Dc ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini do&i &M, ÏÏL 2)M Alle sierduiven laten registreeren Radioprogramma EEN HERNIEUWDE BEKRACHTING VAN DE ONVOORWAARDELIJKE SOLIDARITEIT DER SPILMOGEND- HEDEN. De ontmoeting tusschen de Duce mi den Fudhrer, aldus een D.N.B.- bericht uit Berlijn, wordt door de Duitsche ochtemlbladen een her nieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solidariteit der spihnogendheden op politiek, ideëel en militair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleider», mi wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buitenlandsche en- in het. bijzonder van de tegen de spil gekante pers behoort om iedere bij eenkomst van Adolf Hitier en Mus solini te begeleiden met dezelfde ongegronde combinaties en - progno- sen. De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen beweringen Iteeds de uitdrukking zijn geweest van de nletuitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen vertuigen. dat de gemeen schappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diopgefundeerde verbondenheid. De oorlog boft hen gehard. Het gemeenschappelijk vergoten bloed vormt een onderpand van een niet te scheiden vriendschap der vol ken. Daaraan veranderen de plompe pogin gen van den gemeenschappelijken tegenstan der niets, welke tegenstander deze gemeen schap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hii daar In zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prognosen omtrent deze nieuwe hij- eenkomst ook ditmaal over te laten aan den Angelsaksische pers, die reeds aoht maal opheldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de „Berliner Boersenzeitung" er aan, dat ter gelegenheid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitte en Mussolini veel er over is gerakeld, wat Duitsdhland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dot deze alternatieve wijze van vragen stelten aan de feiten voorbijgaat. Er is hier geen „of", zoo constateert het blad, maar alleen een nauwverbonden „en". Er hestaat niet hier een Duitsch-Rngelsdie, daar een Italiaan- Engelsche oorlog, maar alleen een gemeen schappelijk front, van de spil in strijd en werk Met 't verlangen naar verdere bijzon derheden omtrent den inhoud der laatste conferentie moet. Engeland geduld hebben tot Duitschland en Italië het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. Le Jtaliaansche pers over de ontmoeting. In de ontmoeting tusschen Fudhrer en Duce zien de Italiaansche kranten opnieuw «en definitief bewijs voor de vaste verbon denheid van de in wapenbroederschap ver eende bevriende volken. Zij leggen den na druk op de volkomen overeenstemming in opvattingen, die ook door deze laatste conferentie van de beide staatsleiders be vestigd wordt. Het Giornale d' Italia wijst op de om standigheid. dat deze vijfde ontmoeting van de beide leiders der asm ogend heden sinds Ben laatste poging. 1. „Daar is onze oude vriend Piet, dien sullen we eens van onze Afrikaansche avonturen vertellen, h\j zal ons wel gelo en!" 2. Goede dag, Plet, neb je ons niet gemist, terwijl we in Afrika waren? Je kunt je voorstellen, dat we veel be leefd hebben. We hebben met krokodi'ien en slangen gevochten en zijn met de Koningin op de drakenjacht geweest in haar onderaardse rijk. 3. „Dat is maar een peuleschil letje! Nee, dan zal ik jullie eens vertellen, wat mjj over komen Is, toen ik vele hon derden jaren geleden in de buurt van Kreta schipbreuk heb geleden en naar Egypte zwom, waar Ik de koningin van Saba vond, waarmede ik toen trouwde 4. „Bn wfl hadden ons er zo op verheugd om thuis onze geschiedenis te vertellen. Wanneer zelfs Peter ons voor -ten gek houdt, dan ls het wel erg." het begin van den oorlog opnieuw voor de gehoste wereld de gewapende solidariteit van de beide vol kon heeft geproclameerd en tevens aan alle illusies van den vijand den bodem heeft ingeslagen. De Messaggero verklaart, dat de helden daden van de lucht- en zeestrijdkrachten der beide verhonden landen in hun strijd tegen liet inistortende Britsche imperium in de Middellandsche Zee en in den Atlanti- scken Oceaan den triomfalen achtergrond vorm,en voor de bijeenkomst tusschen Adolf Hitier en Mussolini. De Popoio d' Italia betoogt,, dat. Mussolini en Hit ter in een nieuwe bijeenkomst de volstrekte gelijkheid van de Duitsch-Itali- aansche gezichtspunten bekrachtigd heb ben. FEUILLETON 8. In een oogenblik was de anders zoo keurige kinderkamer in een warboel herschapen. Eindelijk viel Diana htfgend en uitgeput op een stoel neer, maar haar kleine neven gun den haar geen rust en kwamen onmiddellijk aandragen met verschillende speelgoedbeest jes, die Diana moest laten spreken. En dus stootte ze wel een kwartier lang de meest vreemdsoor.ige klanken uit. Ze kwam tot de ontdekking dat ze door de kinderen beschouwd werd als een wezen, met ongelimiteerde mo gelijkheden en, totdat ze naar bed moesten, deed ze al haar best ze niet teleur te stellen ln hun verwachtingen. Moe, maar prettig gestemd, kwam ze daar na op haar eigen kamer, om zich voor het diner te kleeden. Wat een grappige kleine jongens zijn Bonny en Phil toch, dacht ze. Maar ik za ze een beetje moeten temmen, anders blijft er voor mij geen rust over zoo lang ik hier gelogeerd ben. Ze was half klaar met haar toilet, toen er op haar deur geklopt werd. Op haar „Bin nen!" verscheen Enid. Mr. Elliot "h-eft een boodschap laten zenden, dat hij vfeest niet voor het diner thuis te kunnen zyn, madam, zei ze. Hij heeft een zakelijke conferentie. Verschrikt keek Diana het meisje aan, Maar dat is toch al te gek! riep ze uit. Ze laten me hier voor alles opdraaien! Heb je niet gezegd dat Mrs. Elliot ook al niet thuis komt eten? Hoe kon ik dat, msdam? Ik wist het niet, antwoordde Enid onbewogen. Verduiveld, dat s waar ook! Ik heb ver- gete het je te zeggen. En daar zit ik nu opcescheept met een stelletje menschep waar ik nog nooit van heb gehoord! Het is wat moois! Maar er zijn geen gasten voor het dlne- ultgenoodigd, madam, merkte Enidop Al!een maar voor vani.vond. Dat weet ik wel, maar dat maakt het niet San Francisco,(D.N.B.) Bij de behandeling van de zaak tegen de beide Amerikaansche matrozen, die de Duitsche vlag hebben weggerukt van het Duitsche consulaat-generaal, heeft de waarnemende rechter, naar Associated Press meldt, ver klaard: „Dit is een vergrijp jegens een andere natie en wel een natie, waarmede wij in vrede leven. Een dergelijk vergrijp kan ik als ambte naar niet vergeven. De president heeft uitdrukking gegeven aan zijn verlangen om ons buiten den oorlog te houden. Het is onze plicht dit te steunen. In verhand met het vlagincident in San Franci&co, wijst de „Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz" er op, dat het Duitseh-Anverikaansche vriendschaps, han dels- en consulaire verdrag van 17 Augus tus 1925 de bepaling behelst, in artikel 20, dat de wederzijdsclte consulaire ambtenaren de vlag van hun land op hun officieele gebouwen mogen hijschen. Deze bepaling is niet alleen in dit vermelde Duitseh-Ameri- kaansche verdrag opgenomen, aldus de diplo maar is ook in overeenstemming met een oude traditie van de beschaafde volken. Desondanks is het ongehoorde gebeurd, dat de vlag van het Duitsche rijk door leden van de geregelde Amerikaansche marine van het consulaat generaal is gehaald en geschonden. Dit is een feit, welks moreele waardeering cu oorzakelijke achtergrond door geen be tuiging van leedwezen uit Washington uit de wereld kan worden geholpen. De Diplo herinnert er in dit verband aan, dat het standpunt der Vereenigde Staten ten aan zien van de algemeene geldigheid van het volkenrecht juist de laatste dagen eigen aardige interpretaties heeft ondergaan. Het volkenrecht zou, naar de opvatting van staatssecretaris Huil, klaarblijkelijk al teen dan in Noord Amerika van toepassing zijn, wanneer het opportuun voorkomt aan zijn politieke conceptie. De Korrespondenz vindt het bijzonder opmerkelijk, dat Huil weliswaar veel heeft, gesproken over „plan nen tot verovering der wereld van den kant van de spilmogondhcdon, maar een ontwij kend antwoord heeft gegeven op de vraag, of Duitschland en Italië speciaal de Ame rikaansche neutraliteit hebben geschonden. Verder wees hij zeer in het algemeen op beweerde schendingen van het volkenrecht door de spil en zeide, dat er een lange lijst was van uitdrukkelijke verklaringen en voornemens, op grond waarvan hij het. hewiis kon leveren voor het gevaar, dat den vrede van het westelijke halfrond van den kant van Duitschland en Italië bedreigt. In werkelijkheid, zoo constateert de Di- nlo. ziin noch in Duitschland noch in Italië verklaringen van dezen inhoud, zelfs niet naar den geest, aan eenigeriei instantie be kend. Wel bestaat er een menigte van ver klaringen van tegengestelden aard van de meest toonaangevende Duitsche en Italiaan sche persoonlijkheden, die ondubbelzinnig rle erkenning van de Monroeleer behelzen. Staatssecretaris Huil heeft dus ten aanzien van de ontzaglijke portee zijner bewerin gen de verplichting eindelijk het. bewijs der waarheid te leveren. Van essentieele be- teekenis blijven op dit oogenblik, als resul taat van deze debatten en van de ophitsing die hun uitvoering volgens program moet voorbereiden, die onwaardige gebeurtenis sen in San Francisco. Zij kunnen intus- schen voor. een beschaafd volk geen .veront schuldiging vormen. AANSLAG IN BOEKAREST. Duitsch officier het slachtoffer. Een officieel communiqué van het Roe- meensche ministerie van hinnenlandsche zaken deelt mede: In den nacht van 18 op 19 Januari is een Duitsch officier gedood door een individu van bui ten landsche natio naliteit. De dader trachtte te ontvluchten, doch werd gevangen genomen. De Duitsche officier was terstond dood. De regeering heeft last gegeven tot de strengste maat regelen. Het onderzoek naar de motieven van den dader wordt voortgezet. AARDSCHOK OP CYPRUS. Op Cyprus is Maandagochtend een aard schok gevoeld, welke 30 seconden duurde. In Paralimni. in het district van Fama- gusta, zijn 50 huizen vernield en 100 be schadigd. Er zouden echter slechts 7 ge wonden en geen dooden zijn gevallen. In Famagusta werd de St. Nicolaas-kathedraal door de aardbeving licht beschadigd. De secretaris-generaal van het de partement van hinnenlandsche za ken heeft aan de burgemeesters me degedeeld, dat de geldende uitzon dering ten aanzien van krop pers, pauwstaarten, raadsheeren, tuime laars met sokken alsmede slenkera, vervallen is Mitsdien behooren alle soorten van sierduiven zonder uit zondering ter registratie te worden opgegeven. Tot deskundige op het gebied van sierduiven is aangesteld de secreta ris van den Netterlandschen Bond van Sierduivenverecnigingien, de heer C. A. M. Spruyt, van Bever- ninghlaan 36. Gouda. Laatstgenoem de is met het registreeren van alle sierduiven belast. WINTERHULP NEDERLAND. Heden, Woensdagavond, zal van 1S.45 uur tot 19 uur voor de radio een vraaggesprek plaats vinden met mr. E. Otto, chef van de hoofdafdee- ling organisatie dor W.H.N. over de lijstencollecte op 31 Januari en 1 Februari a.s. DONDERDAG 23 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Neclerlandsch programma. KRO. 8.00 Wij. beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-orkest. Keukenzoüt van Boekelo, 1 3 ct. p. Kilo-pak. Hygiënisch bereid en verpakt. minder erg! riep Diana wanhopig uit. Hoe moet ik die menschen ontvangen? Enfin, als ze eenmaal bridgen, loopt het wel vanzelf, dat is een troost. Ik kan dan rustig in een,andere kamer wat gaan zitten lezen. Er is nog de gast van de familie Chart, die ook mee zou komen, hielp Enid herinneren Diana schrok. Die had ik heelemaal ver geten! Wat zou jij met zoo iémand beginnen, als je in mijn plaats was, Enid? Er vloog iets van een glimlach over het ef fen gezicht. U zou met hem in de huis kamer kunnen gaan zitten, stelde ze voor. Ik kan daar koffie en sigaretten voor U neer zetten. Diana begon te lachen. Nee. dank je wel! zei ze. Ik bedank er voor om me minstens drie uur te zitten vervelen met het een of andere manspersoon, dat natuurlijk over niets anders weet te praten dan over bridge of theaters. Enfin, ik zal me" eerst maar eens aan het menu van hedenavond tegoed doen en dan zullen we wel weer verder zien. Enid verdween en Diana voltooide haar toi let in een niet al te best humeur. Zooiets zal me niet nog eens gebeuren! beloofde ze zichzelf. Toen ze echter goed en wel klaar was, keek ze alweer zonniger. Diana kon nooit lang boos blijven. Ze was gekleed in een zeegroene japon, die haar slanke fi guurtje op zijn voordeeligst deed uitkomen: haar haren glansden met 'n prachtigen gloed en. zonder dat ze het zelf besefte, zag ze er onweerstaanbaar charmant uit. Zelfs de ge reserveerde Enid keek, ondanks zichzelf, naar haar met onverholen bewondering. Diana zat geheelalleen aan tafel, maar liet het zich, niettegenstaande dit, uitstekend sma ken. Toen de maaltijd was afgeloopen, stond ze op en ging de zitkamer binnen. Hier was alreeds een bridgetafel klaar gezet, de divan opzq geschoven en er waren twee lage fauteuils uitnoodïgend by het haardvuur ge plaatst. Diana zette de fauteuils een eind ver der van elkaar af en "schopte woedend tegen een kussen. Ik ben benieuwd of ik het hiei wel een heele week zal kunnen uithouden, zuchtte ze. Enkele minuten later ging de bel. Daar zal je het hebben! zei ze benauwd, maar er was niemand die haar hoorde of haar moed kon inspreken. Geschuifel van voeten, dj-uk gebabbel eri daar ging de deur open en de onberispelijke Enid kondigde aan: Sir Ridgemont en Lady Pallas Kolonel en Mrs. Chart Mr..Frost. Allemaal tegelyk! mompelde Diana. Nu maar de lieve gastvrouw spelen, zooals zuster Blanche dat zoo mooi kan. Met een vriendelyken glimlach liep zé op de binnenkomenden toe. - Hoe maakt U het? Het is verschrikkelijk jammer, maar ik ben alleen hier om U te ontvangen. Hoe maakt U hef? Hoe maakt U het? Ik ben een jongere zuster van Blanche en op het oogenblik haar plaatsvervangster. Lady Juniper kon haar vanavond onmogelijk missen in het Tehuis voor Meisjes, weet U! En James, mijn zwager, is om de een of andere zakelijke reden, naar het schijnt, ook in gebreke gebleven. Dus U zult met mij alleen genoegen moeten nemen, vrees ik. Hoe maakt U het? Gaat U zitten, alstu- bliéft. Wat een mist, vanavond! Een warm kopje koffie en een likeurtje zullen U goed doen. Ze moest even op adem komen en ze slaakte een zucht van verlichting toen Enid verscheen met het koffieblad. De gasten schaarden zich om -het vuur. De beide echtparen waren al wat ouder en Diana kwalificeerde hen direct als „saai". Lady Pal- las had grijs haar: ze was in het zwart fluweel, wat haar bepaald statig maakte. Mrs. Chart. was veel opzichtiger gekleed; ze droeg een donkerrode japon en haar nagels waren ge lakt in precies dezelfde kleur. Maar het meest werd de aandacht getrokken door een paar groote oorbellen, overigens het eenige op merkelijke aan haar, vond Diana. De beide heeren stonden dicht naast elkaar, waardooi het verschil des te sterker uitkwam; Sir Ridgemont was namelijk klein en mager, ter wijl Kolonel Chart juist groot en breed was De gast van de Charta stond een beetje apart - hij teek jonger dan de overigen. We zijn maar allemaal tegelijk gekomen, zei Lady Pallas met haar diepe altstem. We wonen vlak bij elkaar, ziet U! Zoo, U bent dus Blanche's jongere zuster. Wat aar dig! U hebt ons Uw naam nog niet genoemd. Oh, ik heet Diana, klonk het antwoord. Het spijt me erg dat we niet twee bridge tafels hebben kunnen arrangeeren, maar daar is nu niets aan te doen. Ik zal wel uitvallen ik speel heelemaal niet goed. Wilt U de sigaretten even laten rondgaan? Mist het bui ten erg? Op het oogenblik gaat het nogal, ant- wourdde Kolonel Chart. Als het tegen den nacht maar niet erger wordt. Maar gelukkig we wonen niet ver weg. Het zou minder aan- sronaam zijn voor onze vrienden, de Elliots! Zal ik het voorrecht genieten wat met U te blijven praten, terwijl de anderen spelen, mijn lieve jongedame? Oh. hemeltje nee! riep Diana uit. Ik heb gehoord dat U dol bent op bridgen, het spreekt dus vanzelf dat U meespeelt lk zou zeggen met Lady Pallas. En Sir Ridgemont met Mrs. Chart. Lijkt U dat geen goede ver deeling Dan zal deze jongeman hier dus de ge lukkige zijn, riep Sir Ridgemont, op den gast van de Charts wyzend. Wij zullen wel toekijken, zei Diana. Daar ben ik dol op en je leert er zooveel van. Maar natuurlijk, als Mr. Frost dat niet pret tig vindt... in.de huiskamer staat de radio. Kolonel Chart bulderde van het lachen. Hebt U het gehoord, Mr, Frost! De radio voor U en Miss Diana voor ons! Een goeie mop. Ik kom U ook wel eens gezelschap hou den, beloofde Diana den geplaagde groo .moe dig. Maar als U het vervelend vindt er hier zoo bij te zitten, zal niemand het U kwalijk nemen wanneer U naar huis gaat. Ik denk niet dat ik me zal ''- velen, ant woordde hij en iets in zijn stem noopte Diana hem wat aandachtiger op te nemen. Hq was een man van middelmatige lengte, maar zeer gespierd. Zijn gezicht zag geel bleek en hij had donkere, toegeknepen oogen zyn heele uiterlijk had iets van een ooster ling. Ze voelde zich beslist niet tot hem aan- 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 12.45 Nieuw»- en economische berichten ANP., 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Orgelconcert. 2.45 KRO-orkest. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 ">e Kamermuziekspelers. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Lezing „Vorming van de rijpere jeugd.-: Terug naar de natuur,,. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzie'k. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuw9berich*ei ANP. 8.15 KRO-Kamerorkest (opn.). 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Eugen Wolf en zijn solisten. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting; Hilversum II. 301 m. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. (Ca. 10.50 en 11.25 Declamatie). 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek, 12.15 AVRO-Amusementsorkest. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting, 1.00 AVRO-Amus°.nentsorkest. 1.30 Cyclus „Groote Nederlanders". 1.35 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.), 2.15 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Causerie „'Nuttig en noodig". 3.10 Zang met pianobegeleiding. 3.30 „Anna Pavlova", causerie (met gramo- foonmuziek). 4.15 Sylvestre-trio. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den bijbel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 °uszta-orkest. 6.00 Orgelspel. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding", 6.30 Orgelspel. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00-7.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland (ANP), sluiting. getrokken, maar hij interesseerde haar wel, vooral om zijn stem, die een eigenaardig ge heimzinnige klank had. Hij glimlachte tegen haar en zij glimlachte onwiliekejrlg terug. Houd hem maar in de gaten! zei Kolonel Chart. Hij heeft ze achter de mouw! Diana wist niet wat hierop te antwoorden, maar voor rtehzelf was ze blij dat de man, die niet mee zou bridgen, tenminste interessant beloofde te zullen zijn. Ze schonk echter verder geen aandacht aan hem, totdat de anderen rond de bridgetafel ge zeten waren en het spel een aanvang had ge nomen. Toen ze naar hem toeging stond hij, diep in gedachten, voor het vuur te rooken. Wilt'U niet liever gaan zitten? voeg ze, terwijl ze een sigaret nam. Hy voorzag haar van vuur en antwoordde: Ik dacht dat U me naar de huiskamer wil de verbannen. Ze keek hem even aan en zei toen onver schillig: Dat kunnen we doen. Zoo meteen komen de nieuwsberichten door. En, fcich tot de overige gasten wendend: Amuseer U goed en maak vooral geen ruzie. Ze liep op de deur toe, gevolgd door haar lotgenoot. Het is een goed idee van U de bridge- enthousiasten maar alleen te laten, zei hij. En wat gaan we nu doen? Dezen kant uit. zei Diana, voorgaand naar een kamer, op dezelfde verdieping ge legen. Brr, wat is het hier koud! rilde ze, toen ze het vertrek betraden. We zullen gauw den haard aansteken. De huiskamer was kleiner dan die, welke ze zoojuist verlaten hadden. Een schryfbureau stond in een hoek en een klein tafeltje in het midden, waaromheen diepe, leeren fauteuils geschoven waren. Het radiotoestel stond in een hoek, maar eerst ging Diana naar den electrischen haard en draaide die aan. Die ellendige mist dringt overal door, merkte ze op. Oh, wat haat ik Londen eigen lijk. Ze stond met uitgestrekte handen voor den haard; de man kwam dicht naast haar staan en keek neer op haar zuiver profiel en het prachtige, koperkleurige haar met het air van een kenner. Oh nee, dat doet U niet, zei hij heel be slist. Dit huis misschien, deze sfeer! Maar dat is Londen niet! (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7