VERDI paddestoelen VOOR DE VROUW Wij „strunen" de kleerenkast na In den 1NKOOPEN en de oude zanger Zaterdag 25 Januari 1941 Vierde blad Kostbare vondsten voor het „oud - maak - nieuw - ambacht" „Strunen." noemt de. Westfriesche boerin dat, wanneer zij alle laatjes en doosjes en kastjes nazoekt, zonder een bepaald doel, alleen maar. in de hoop nop iets te vinden, dat lang geleden opgeborgen,' thans weer dienst bewijzen kan. De dame op de tee- kening „struunt" de kleerenkast na. Laten we haar volgen! Be eerste vondst: een avondjapon. Herinnering aan dolle feesten, misschien aan den tijd toen ze „hem" leerde kennen. Vergane glorie! Wat kreukelig, wat vlek kerig misschien hangt de eens gevierde In een donker hoekje. Een kort proces! Het bovendeel er af getornd, want dat leent zich er nog uitstekend voor om een keurige blouse van velours-chiffon te ma ken. We verbinden blouse en rok straks met een breeden gordel. De blouse zal het zeker goed „doen" door de wijde mouwen, die in hooge nauwe manchetten uitloopen, door het gladde schouderstuk en de leuke kraag. Een donkere Japon van verleden Jaar i duiken we vervolgens uit de geheimzinnige diepten op. Het ding werd „vervelend", aelfs manlief zei: trek 's wat anders aan. En "dat. wil wat zeggen! Goed, we gaan onze oude trouwe jurk verjongen. Drie lange strookpn jersey of georgette. wellicht in de drie kleuren grijs, cyclamcnrood en lila. Zij worden aan de kanten samengenaaid. om den hals geslagen, van voren in een kruis gelegd en van achteren in een sleep gebonden. Uw echtvriend zal de oude japon niet meer terugkennen en U behoeft geen aanvak op zijn beurs te doen! En daar komt een smoking voor den dag. Dames, wier echlgenoot nogal eens „offi cieel gaat eten. zuilen in de kast wellicht vinden een voorjarig model smoking, dat tot voor enkele jaren door de heeren hij dergelijke gelegenheden gedragen werd. maar waarvan de snit en lijnen niet meer modern zijn. Maar dat is gen vondst! Het is een prachtsiof. inderdaad „van voor den oorlog". Daar gaan we niet zelf aan. Netjes in een doos en er mee naar den da- meskleermaker. Wedden, dat hij er voor U —•'altijd in het, geval, dat Uw echtvriend nogal 'gezet en u nogal slank is uitgeval len er een fijn mantelpakje van maakt? Wat let U, wanneer U er een gezicht en baar naar hebt, ook den hoogen zijden uit de doos te nemen, die met een veer en een voile tot. dameshoed te promovceren en al dus uitgcdoscht in het komende voorjaar een wandeling te gaan maken? En daar komt vaders oude regen- Jas nog voor den dag. Onze jongste zoon heeft neiging het hoogerop te zoeken en heeft voorloopig zijn hart verpand aan het. baan tje van vliegenier. Laat ons hem sterken in vereischt warenkennis Tot de taak der huisvrouw behoort niet alleen het inkoopen der verschillende le vensmiddelen, doch tevens van alles wat tot de kleeding en het schoeisel van het gezin behoort, alsmede .huishoud- en tafel goed. Zeer begrijpelijk zullen in tijden als die, waarin wij thans leven, in vele gezin nen de dubbeltjes soms wet tweemaal om gekeerd worden, alvorens ze uitgegeven worden. Voórdeelig in te koopen is daarom het parool en zoo mogelijk zal gewacht worden totdat de wettelijk voorgeschreven maanden van uitverkoopen zijn aangebro ken. Toch moet ook hier geen overdreven zuinigheid leiden tot z.g. stropjes, waardoor in de toekomst blijkt, dat goedkoop duur koop geweest is. Wij doelen o.a. op sommi ge artikelen, die heel goedkoop van de hand gaan, omdat er z.g. weeffouten inzitten, waardoor men de kans kan loopen, dat zich spoedig gaatjes of dergelijke minder aan gename gewaarwordingen in het gekochte voordoen. Iedere vrouw moet tevens over eenige warenkennis beschikken en de verschillen de weefsels kunnen onderscheiden. Verder zal zij ook de behandehng van het was- schen en strijken der weefsels moeten ken nen. Verschillende materialen en levens middelen dragen een bepaald kenteeken, dat de kwaliteit waarborgt, terwijl men te vens ook op verschillende artikelen aan gegeven ziet. dat het Nederlandsch fabri kaat is. Indien deze bij een gelijken prijs ook eenzelfden kwaliteit bieden, zullen al le Nederlandsche vrouwen ze natuurlijk in het bejang onzer industrie boven buiten- landschè waren verkiezen. Zij zullen hierdoor een steentje bijdra gen om het spook der werkeloosheid te doen verminderen, hetgeen alleen door sa menwerking kan geschieden. (Nadruk verboden). zijn plannen, hier beneden is het óók zoo gezellig niet. We maken van vaders oude jas een schitterend vliegenierscostuum. Ellebogen knie en het benedenste gedeelte van de broek versterken wij met aan den binnenkant ingekleefde lappen. Men koopt daartoe een stukje gummiezeil, knipt het in lapjes, legt die op de te versterken plaat jes en gaat er met een heete strijdbout over. Het gummie smelt en de zaak blijft muurvast zitten. Lest best; wol! Zooals meestal: lest best., Op den grond, blijkbaar van de haak gevallen, vinden we een oude gebreide trui en meteen komt ons een mandje in handen met een allegaartje van eigen gehreide sokken. We kunnen ons nieuwe goed repareeren, we kunnen met WENKEN VOOR HET GEBRUIK VAN TAPTE MELK. Tapte melk is ganzienlijk goedkooper dan zoete melk en bevat behalve het vetgehal te, dat er aan onttrokken is veel voeden de bestanddeelen. Men kan tapte melk voor het maken van pap en toespijzen gebrui ken, alleen hééft het de eigenschap gauw aan te branden en dit is met eenige oplet tendheid te voorkomen. Wanneer men den bodem van de pan bestrijkt met wat boter of enkele druppels slaolie, brandt tapte melk niet aan. Men kan ook eerst een klein scheutje water aan den kook brengen en dit gedeeltelijk laten verdampen, ^.daarna tapte melk toevoegen en vlug koken. wat handigheid van de sokken, wollen handschoenen of wanten maken, we kun nen wollen kousen en; sokken er heerlijk mee versterken. .Ta wat er al niet uit de kleerkast kan komen! In dezen tijd...... goud! ONTMOETING IN EEN SPROOKJES ACHTIG SCHOONE MAANNACHT AAN HET COMO MEER. Op 27 Januari a.s. zal het. 140 jaar geleden zijn, dat de groote'begenadigde Italiaansche componist Giuseppi Verdi overleed. Een der talrijke verhalen, wélke er over. Verdi in omloop zijn en welke de grootheid van de zen man kenschetsen, is het volgende, dat verteld werd door een zijner Russische vrienden: „Het was in Lagi di Como. In den tuin van Villa d'Este kwamen eiken avond alle gasten bijeen, die in het oude paleis der vroegere lioerschers van Lombardije ver blijf hielden. Het was een sprookjesachtig schoone maannacht: de zilveren maan verlichtte de zee. De lampen waren gedoofd en de zui delijke nacht was onvergetelijk schoon. Daar klonk in onze nabijheid een mando line. Een oude bedelaar naderde het paleis en met bevende stem zong hij een of ander Italiaansch lied. Temand lachte hardop. Een verontwaardigde stem riep topn: „Stilte!" het was de stem van Verdi. die in het hotel logeerde. Toen vroeg Verdi den zanger: „Enrico, ben jij het?" „Jh. illustro maestro." antwoordde be scheiden de oude zanger. ..Hoe gaat het met de zaken?" vroeg Verdi. „Slecht, maestro, maar ik ben gelukkig, dat u wel bent en gezond." „Waarom geeft ge de buifenlandsehe zangers geen les, zooals je collega's in Milaan?" „O. maestro, ik heb op het tonneel gezongen- als een vogel in het woud. Dat was een stem en ik had talent. Noch het een. noch het ander kan ik mijn leerlingen bijbrengen. Tk wil de vreemdelingen niet bedriegen. Ik ben geen kwakzalver, zooals de anderen, die beloven uit iedereen een tweeden Caruso te ma ken." „Je hebt gelijk." zei Verdi peinzend. „.Te was een grool zanger, en je bent ook een eerlijk man. Helaas, tegenwoordig vindt ge die maar weinig. Je weet," vervolgde Verdi tegen mijn vrouw, de bekende operazan geres Sonïa Krptsehetowa. „dat de oude vroeger een beroemd zanger is geweest. 7Up naam is Arnaldi; eens weende men in de theaters, wanneer zijn wondersehoone stem weerklonk." „Maar nu is het anders." sprak de oude man, „nu lachen de an deren en ik haal maar weinig op." „Dat mag zoo toch niet blijven." riep nu mijn vrouw uit. „Wii moeten wat doen. Ik ken den naam Arnaldi, dat is de beroemde zanger, die eens met Viardo en Bosie beeft gpzongen. Tl< weet al wat! Care Arnaldi. kunt ge on de mandoline de aria van Oilda begeleiden uit de tweede acte van ..Rïgoletto"?" De zanger haastte zich, de mandoline te voorschijn te halen en begon te snelen, mijn vrouw zong. En nu klonken in den stillen, 'vondermooien Italiaansehen nacht de droe vige klanken van Verdi's muziek. Stil werd Dot in den tuin, sprookjesachtig stil. 91echts vanuit de verte werd het klateren van de bron gehoord. Allen, die nog op' hun kamers waren, kwamen in den tui», en op de bal- eons verschonen gestalten in het. wit. Son- ia zong dien nacht, zoo mooi als nooit te voren en toen zii had geëindigd, applaudi- seerden allen geestdriftig. Mijn vrouw ver- lelde daarop den gasten de levensgeschie denis van den onden zanger, en ging ver volgens met hoed rond: zij haalde eenige duizenden lires op. Toen stond Verdi op, en vroeg mijn vrouw, of ze nog eens wilde zingen, wan neer hij haar aan de vleugel begeleidde. Met enthousiasme van de andere gasten kende nu geen grenzen meer, en na een uur kon de oude zanger met een groote VERDI (Foto-archief) volle geldbuidel heen gaan. 1 Den volgenden dag verscheen Arnaldi - weer bij ons,' doch nu keurig gekleed en ge schoren; hij zou onze gast zijn. Een van Verdi's vrienden zijn uitgever Riccordi verzocht Arnaldi, den volgenden dag in zijn zaak een mooie mandoline uit te komen zoeken, Arnaldi was zichtbaar ontroerd door al die .vriendendiensten, vooral toen Verdi tot besluit sprak: ,.lk heb over uw lot nage dacht, Arnaldi. Je kent mijn villa bij Genua. Ga daar heen en leef daar. Ik zal morgen aan Giovanni schrijven; hij zal je een tuin kamer inrichten. Voor je verpleging zal worden gezorgd. Tot het einde van je le ven hen je mïfn gast, al zou je ook honderd jaar worden." Uit dit verhaal blijkt duidelijk, dat Verdi ook in zijn meest roemrijke lijd zijn 'oude vrienden niet vergat, die minder fortuinlijk waren dan hij. W'at betreft de villa' van Verdi, waarvan in bovenstaande rccels sprake is. na den dood van Verdi werd deze villa ingericht als-tehuis voor oude Italiaan sclie zangers, naar de testamentaire beschik king van den grooten componist. HET LICHT! Laat ons tevreden zijn, De dagen lengen, Straks z.al het. nieuwe licht Nieuw leven brengen, En of het. nu en dan Nog mag gaan vriezen, Tóch zal de brandstofkaart Haar kracht verliezen! Dit alles lijkt misschien Wel wat voorbarig, Maar heel de wereld kijkt Vaak te meewarig! Ons is toch altijd nog De hoop gegeven. En dat is wijs gezien, Want hoop doet leven! Eens komt het morgenlicht, Na donk're droomen, Als gouden zonneschijn Weer binnenstroomen.- We hooren, blij verrast, Een vogel fluiten, Dan staat als welkomstgroet De lente buiten! Straks bloeit de crocus weer In dé plantsoenen, Langs alle wegen gaan De boomën groenen, En in ons hart, ontwaakt Een leutig wijsje, Dat zich naar buiten dringt, Na 't winterreisje! Zoek dus opnieuw de zon, De dagen lengen, Wat ons de toekomst ook Nog moge brengen! En hebt ge zóó geleerd Opnieuw te hopen, DOE DAN UW KUNSTLICHT UIT! GORDTÏNEN OPEN!! Januari 1941. KROES (Nadruk verboden). PAARDENMEST VOEDT HET KOSTBAAR BROED. (Van een specialcn medewerker). De vruchtbare aarde ligt toegevro- ren. Het leven-de water is ijs. Sneeuwbouquetten dragen de hoo rnen, riet pluimt met witte franje over de stijve plassen en de Gooi- sche hei bloeit met millioenen fijne rijpbloemetjes. In deze winterwereld kan niets gedijen. 'Wie de wonderen van kiem- en groeikracht ook in het barre jaargetijde zien wil, moet naar de kassen en laboratoria, kortom naar die plaatsen, waar langs kunstmatigen weg een zomersche of tropische atmospheer ont staan kan. Waar de lucht trilt van dc warmte, maar óók daar. waar een benau wende. vochtige broeisfeer heerseht. daér vegeteert menie plantenleven, rijk en gul zig, dag in dag uit, zonder zich te bekom meren om den stand van den thermometer buiten, ten spijt van de strengste vorst. Paddenstoel tiert in de duisternis. Als er één gewas is, dat speciaal de broei ende duisternis tot levensvoorwaarde noo- dig heeft, dan is het wel de paddenstoel. In afval voelt de zwam zich in haar element tusschen dorre bladeren, dcnnenaalden en mossen. De meest verachtelijke plekjes ver siert ze met haar exofischen kleurengloed of verleent z.e een geheimzinnigen luister door haar lugubere tinten. Kennen wij haar niet in kopergroen, violet. oranje, grauw en vermiljoen, bruin, geel en spier wit? Grillig zijn haar vormen: schoteltje? parapluutjes, hollen, kelken, wieltjes, waai ers en sterren ontmoet men in de schaduw der hoornen en de broze, vleezige hord ver leidt tot plukken Slechts de kenner i vermag de eetbare van de giftige zwam te onderscheiden. Noordhollandsche kweekers doen geheimzinnig. Limburg is de bakermat van de Hollandsche champignonteelt; de mijngangen bieden goed-beschutte kweekplaatsen. Maar ook in het Noorden des lands gaat men lang zamerhand het belang van deze teelt inzien, vooral sinds d-e champignon tot mode-consüm.ptie verheven werd. Het Westland loont belangstelling, a-etui- ge o.a. de pogingen van Naaldwijk zelf het z.g. ..broed" te kweeken. waarover straks meer. Het heeft ons waarom zouden we het niet bekennen veel moeite gekost, een champignon-kweekerij te mrigpn ..verslaan". De weinige champignon-telers in Noordhol land doen erg geheimzinnig: zij vreezen van een krantenartikel blijkbaar concur- rentiegevaar. Met veel moeite, kosten, ein deloos experimenteeren wordt de goede eet bare paddenstoel verkregen en wie eenmaal de knepen van het'vak kent. schuwt de journalistieke nieuwsgierigheid. Wii waren dus blij. den heer van Klooster te Hilversum bereid te vinden, ons iets" van de cultuur te verlellen en nog méér. ons er iets van te laten zien. De „ondergrondsche" Onder een dikke sneeuwlaag liggen de hetonnen kweekkelders. enkele meters diep in den grond. De „-ondergrondsche" voldoet aan de twee hoofdvoorwaarden vonr een goede teelt: duisternis en warmte. Nu, een warm bed werd liet „broed" in deze kelder® wél gespreid, n.1 bestaande Uit nanrderimesi van tarwe- of roggestroo, welke eerst be hoorlijk gebroeid heeft. In hoopen wordt de mest op *t land uitgezet, gekeerd, be sproeid en nog eens gekeerd, totdat hij de vereïschte kwaliteiten bezit: gemakkelijk breekbaar en niet te vochtig. Het was moeilijk, zoo vertelt ons de heer van Klooster, om van den zomer aan vol doende. paardenmest te komen, daar hel meeste stroo voor 't leger gevorderd was. De Octobermaanden bracht eindelijk den mest, hoewel duur, aan de markt. De kelders zijn speciaal voor de champig nons gebouwd. Langs de plafonds loopen warmwaterbuizen, terwijl de bedden, net als in een kampeerhuis of scheephut, boven elkaar liggen. Een flinke laag stroo vormt de Amatras", daarop drukt de kweeker de compost aan en 'wanneer de „kassen" op de juiste temperatuur zijn gebracht, mag het zgn. „broed worden geënt. Het op tempera tuur houden en de besproeiing vereischen groote zorgvuldigheid en routine; kleine nalatigheden kunnen het zaaisel reeds be derven en eerst na jarenlang oefenen weet de kweeker alle fouten, zoowel in kelder- bouw als behandeling van het gevoelige mycelium, te voorkomen. Wat Is broed? Als we in een dennenbosch de naalden op den grond wat omwoelen of een hoop afge vallen bladeren uit elkaar wroeten, ontdek ken we vaak ontelbare zilverachtige dra den. die don indruk maken van spinrag. Dit rut zijn. de tot ontwikkeling gekomen „spo ren" van den paddenstoel. Men noemt de dradenmassa „zwamvlok" of „mycel'ium", in kweekers-termen „broed". Broedkweekép is pen kostbare geschiedenis. Tot den oor log leverden Frankrijk en Engeland ons het broed, thans importeert Duitschland dit kostbare materiaal, terwijl de proeftuin Z. H. Glasdistrict te Naaldwijk sinds eeni ge jaren aan de voorziening meewerkt. De broedkweekerijen brengen het mycelium reeds op den voedingsbodem, den paarden mest. over; dus ziet zoo'n klomp broed er bruinachtig uit. 't Schimmelt. Wij graven met de band den bovengrond wat weg, zie er komen plekken schimmel te zien- hel tot ontwikkeling gekomen h'roed. Verderop steken een paar witte bol letjes boven de oppervlakte uit: de groeien de hoed van den champignon! Jammer dat de heer van Klooster juist geoogst heeft; over een paar weken echter kan reeds met den nieuwen pluk worden begonnen, want de zwam doet niet te lang over haar levens reis! Vóór ze in keurige doosjes verpakt gaat, krijgt ze een beurt met den plumeau, opdat ze blank en stofvrij op de keukentafel van onze huisvrouwen tereohtkomt. Onze gastheer geeft zelf het goede voorbeeld: hij tust den champignon het liefst gebraden in guldens-dikke plakken op de boterham. Larven dol op zwammen! Wij vragen naar de moeilijkheden die zich zooals in het bedrijf voordoen. Een van de ernstigste bedreigingen blijkt wel het on gedierte. Insecten-larven doen zidh maar al te graag aan de groeiende zwammen te goed. We begrijpen nu ook waar de blaas balg voor dient, die we aan den muur had den zien hagen, n.1. om van tijd tot tijd in secten-poeder rond te stuiven. De kelders kregen weliswaar vóór de ingebruikname een flinke zwavel-beurt, maar ongedierte leidt een even taai leven als onkruid..f Men ziet. het, champignon kweeken is niet gemakkelijk, zooals elke kweek, waar bij de techniek de natuur gedeeltelijk moet vervangen, zorg en inspanning eischt. Het mag zeker een verheugend verschijnsel genoemd worden, dat onze Hollandsche kweekers de moei lijkheden niet uit den weg gaan, doch zich meer en meer toeleggen op de winning van den door het publiek zoozeer begeerden eetbaren paddenstoel, welke zich bovendien als vervangingsmiddel voor vleesch bijzonder nuttig maakt. Als we weer aan de oppervlakte van den Hilversumschen bodem verschijnen, blinkt de wereld nog .witter dan te voren. De champignonkelders liggen a.li.w. inge sneeuwd. Geen buitenstaander zou vermoe den, dat dit blanke dek duizenden schim mels koestert, totdat ze hun ronde sprook- ieshoeden boven de aarde steken... Nadruk verboden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 11