Voor den Zaterdagavond Brabantsche RADIO OUDERS De -van DU Brief 5LoS aaaii! 't HOEKJE PROGRAMMA Ulvenhout, 23 Jariuari 1941. .Amico, Daar is, ik mot dat toch 'ns laten weten, veul compassie mee ons Eekerske! Vooral den Kerst en Nuuwjaar kwamen hier stapeltjes brieven tegelijk, waaruit ons den goeien zurg en bezurgdheid bleek over ons fraterke. Sommigen rajen me aan, hum op den hof te houwen. Ze zijn er over bezurgd, dat 't kloosterleven veur deus keareltje te zwaar is. Eerlijk gezeed: eigens heb ik deus gedacht ook wel 'ns g'had. Enne'k ben.nóg nie zeker. Maarwat heb ik daar in te zeggen? Ik kan en mag toch O.^L. H. nie weerstreven, als Die mijn knechtje nou eenmaal hebben wil!" Anderen vroegen: ,,Dré, oewen Eeker gaat toch nie dood? Zurg toch Dré, dat ie beter 'wordt en hou 'm bij oe! Hij is bij jullie op den hof zoo goed besteed!" Weer anderen: „Wezenlijk, Dré, 't Eekerske mot bij zijnen Dré III blijven! En onder den goeien oppas van oew Trui. Toe, hou 'm op de boerderij!" V 'n Braaf Moederke stuurt veur den Eeker zijnen missaal 'n prachtig geschilderd en gecal- ligrafeerd prenteke van 't H. Hart, kunstig ver vaardigd deur haar zuster-nonneke, sinds kort overleden. Deus Moederke bidt eiken dag veur 't herstel van ons keareltje. Maar ook 'nen hooggeleerden Pater doet bij zijnen hartelijken Nuuwjaarswensch de beste wenschen veur 't herstel van d'n Eeker. Ter wijl. 't zinneke „Dré, den Eeker gaat toch nie dood?" als 'n klok in m'n kop gonst, zoodik- kels is me dat gevraagd. Vaneigens, zulke belangstelling in ons broze. Sproetenkoningske doet ons veul deugd Maarik ben O. L. H. nie! 'k Heb eigens af te wachten hoe 't gaan zal. Ge wit: den mensch wikt, God beschikt. Ditte kan 'k alleen wel beloven: 't zal aan ons nie liggen! Aan Trui niet. Aan Dré III nie. Aan mij nie. En wil 't manneke, als ie herstel len moog' op den hof blijven...... verduveld gèren! Maar nogééns: ik schrijf oe deus brie ven nie „zoomaar". Sommigen zullen dit ver staan. De meesten pie. Maar laten we veur deus Ulvenhöuterke, den Eeker, er t' beste, 't aller beste van hopen, 't Teere gewaske zit in goeien grond, onder de werme kas van Trui's goede zurgen; de rest wil ik, da's dén boer eigen, mee 'n/gerust hart overlaten kan den Hemel. Maar: allemaal veul, veul bedankt wëur de lieve belangstelling ons Eekerske bewezen! Veul bedankt! Ook namens Trui en Dré III. Ik geloof, 't gaat nie slecht. Ons dokterke lot z'n eigen er nog wel weinig over uit, maar da's van zijnen kant te verstaan. Ge hebt eigens wel 'ns 'n gewaske in den pot g'had, dat nie groeien of bloeien wou, maar toch ook niedood gaan. Ge gaf 't veul dag, achter 't vitraasgor- dijntje, op tijd water dat op temperatuur was gebrocht, 'nen keer 'n kluiterke lochten mest en toch't Dingske kwijnde. Maar gong nie dood. Zoo wierd ge vertrouwd mee den toe stand. van 't broos gewaske, waaraan ge de blommekes wel had willen k ij k e n Dan, op 'nen mergen, stond ge betutterd bij den pot. 't Gewas lag slap neer, op den eerde, 't Dingske was weg. D'n boer en dén dokter kennen dat onbegrijpelijk proces van gebrek aan'genogt levenskracht. Of kénnenZe kennen 't evenmin als ieder ander, maar ze ervaren 't vaker. Kenneny Wie ken 't groote mystèrie van 't leven......? Dokter en leek, ze staan ommers altjj op z'n onverwacht bij 't end! Neeë, dat ons dokterke nog weinig zegt, is me duidelijk en klèèr. 't Is 'nen verstandigen mensch," mee ervaring; 'nen mensch die dieper schouwt dan alleen 't geleerde van bedrukt pampier. 't Levens-ABC gaat altij sjuust één stapke wïjer, dan de drukletter Z. Sommigten weten dat. 't Zyn de ti'epen, die na lezing van den boek, brief of krant 'n pijp aansteken, de oogen 'n bietje dichtknijpen en 't-gelezene nog 'ns overdenken. En dan sjuust iets meer te weten komen, dan den kwiebus die 't boek dichtslaat en zegt: „zullen we nóg 'n partijke pandoeren Maar ik geloof, 't gaat mee ons Eekerske nie slecht. Want als den dokter 'm 'ns bekeken heeft, pols, temperatuur enduuzend dings- kès die 'k van den dokter z'n gezicht aflees, dan bijt ie nie meer op den rechterkant van z'n onderlip en dan weet ik genogt. Kek, ziede: ons dokterke kekt den Eeker na, maar ik kek den dokter na, al wit ie dat nie: Ik zie aan z'nen rug al, als ie over 'den Eeker gebogen staat, hoe 't mee den Eeker én den dokter is 'gesteld. En nogééns: da's nie slecht! Trui doet 't anders. Den rug 'n bietje ge bogen, de handen veur den buik, zoo drentelt ze mee den dokter mee, den erf op. Bij den auto probeert ze den mensch dan 't hemd van z'n lijf te vragen, waarop ze ten antwoord krijgt: ga zoo nou maar deur mee 't middelcijn, Trui en blijf nie te lang hier in den honden weer staan, anders mot ik mergen ook veur jou fleschkes gaan veurschrijven, ee?" En veur ze 't wit rij 't wageltje al weer achter- steveuren den erf af. „Gin woord lot ie los", pruilt ze dan. Toen heb ik 'r dat kunstje geleerd, om te letten op den dokter z'n lip. Maar dat dee ze toen zóó sjecuur, datnouja, ons dokterke is ook nie gek! Belange nie. En veur Trui motten zulke dingen er altij zoo dik opliggen eer ze 'r eigen gelooft, dat die goeie ouwe op den oogenblik meer ongerust is, dan noodzakelijk! Want...... eh.mij gelooft ze nie! Welke vrouw gelooft heuren eigen rhanZeg nou eigens Dré TTT doet 't weer op zijn manier. Die vraagt den dokter niks, die vraagt den Eeker niks. ja hij vraagt mij niks, den zelfstandigen tiep! En Trui? Zeuventien jaren is ie! Leeftijd, waarop ge dikkels zóóveul „man" zijt, dat ge 't andere geslacht, jonk of oud, nie serieus telt! Maar hij doet 't zóó: hij lot den Eeker eiken dag den grootboek van de boekhouding omhoogsteken, „drukken", 't Gong eerst, maar half, later heelemaal, nou vijf, zes keeren mee den rechterarm en dan nog drie keeren mee den linkerarm. Zooiank dat vooruit blijft gaan, is m'n baaske gerust. Zeker van den Eeker z'n beterschap. En 'k mot zeggen: 'k ben eigens deus „krachtprestaties" ook mee stiekumen aandacht gaan volgen. Zoon' baaske toch, ee! Zondag heb ik gelachen, amico! Ge mot weten: Zondagssmergens wordt den Eeker verschoond. Dat doet m'n baaske terwyl Trui naar de hoogmis is. Ze hangt de ver schooning dan 'n uur tevoren over 'nen stoel, bij de plattebuis en om tien uren gaat den Dré z'n Eekerske helpen. Nou is er veur Trui één moeilijkheid mee deus Wintertij; den wasch droogt lankzaam én..den Eeker zijnen uit zet is in den Ouwenbosch. 't Is dus „tooveren" veur m'n zurgzame wijf mee 't bietje onder goed, dat ze veur den Eeker beschikbaar heeft.' Zondag moest ie noodig 'nen properen hansjop aandoen. Trui speurt naauw, ziede. Rap is heuren „goeien naam" in gevaar vindt ze. B.v. als er 'n mïddelcijnvlek op den Eeker z'n borst zit. En den dokter datzou zien! Maar Trui had ginnen hansjop droog, ik draag zulken gestreepten en getresten onzin nie en den D£ége wit: net als opa! Toen zijn pakken, nog van kostschool,versleten waren, toen paste-n-ie veur die kaart. Goeien raad was duur, vond Trui enze lee veur den Eeker 'nen nachtpon gereed. Nou! Den Eeker /nen zurg! En wat Trui doet, is welgedaan. Maar op 'nen oogenblik stond den Sproetenkoning bij de 'plattebuis in Trui's nachtpon. 'n Dihk, waar gemakkelijk tien Eekers in kunnen huizen. „Hoe zit ie?" vroeg den Dré. „Ik loop er in kwijt," gaf den Eeker 0roog *en antwoord. „Altij recht uit gaan/, raaide den Dré 'm aan: „en den sleep achter oe houwen, dan komde vaneigens waar- ge wezen mot." „Maar ik breek er de beenen over, zee den Eeker. „Leg nou nie te kale- gezichten", zee den Dré: „in deuzen tijd van textielpunten zijde gij 'nen millionnair, man!" „En m'n handen?" vroeg den Eeker toen: „die zitten pas halverwéuge de mouwen". Maar den Dré gaf gin antwoord meer; hy kwam op 't geval nie uitgekeken. Eindelijk vroeg ie: „Witte nou waar ge op trekt, Eeker?" „Nou, Dré?" -„OP kien .§neeuwman-in-de-zon!", Lachende „zweefde" den Eeker naar z'nen stoel mee kussels. En als Trui verom uit de kerk kwam, dan zat den Eeker recht op in zijnen stoel, mee Trui's huismutske op, de linten gestrikt onder z'n kin en mijnen bril op z'n neus. Trui lacht nie gauw, mee zoo'nen aard van dingen. Maar toen ze Zondag teugen deus „stilleven" aanliep, toen -had ze toch veel moeite om zuur te kijken naar „Opoe Hoppen brouwers". Maar toen ons dokterke, uit de kerk ook, nog efkes binnenwipte, hij was te voet nou, dus we hadden 'm nie hooren komen, toen... sloegen Trui van schande van woed, van, ja waar nie van, de vlammen uit. Maar ons dokterke schaterde. Vroeg dalijk hoe 't mee de juffrouw was en mee heur kin- deke! „Da's prachtig", zee-t-ie daarna: „mokt guilie malkaar (hij bedoelde den Eeker) maar 'ns aan 't lachen, da's goei middelcijn!" Ja, 'k heb 'n goei dokterke, 'nen verstandigen mensch, in één woord! Natuurlijk bleef ie koffiedrinken en toen, toen nam den Dré 'm in vertrouwen. Vertelde 'm van den Eeker z'n krachttoeren mee den groot boek. Liet den Eeker, mee de muts op, den zwaren boek nog 'ns „drukken" en werendig, ons dokterke, dat voelde-n-ik, was verrast. Over den Efeker ènover mijn baaske! Ge wit, den Dré heeft al 'ns'meer „gedokterd" mee onzen doktor; in de dagen dat den Eeker van den Dré z'n peerd gegooid was! Dus ze kennen malkaar. En goed! „Deürgaan ermee?" vroeg m'nen compagnon zakelijk. „Als ge 't nie overdrijft en gij ook niet Eeker! gaat dan oewen gank, guilie! En ver tel me over veertien dagen nog 'ns de resul taten, Dréke!" „Komt veur malkaar, dokterke!" Den dokter knipte 'n oogske naar me en 'k mot oe zeggen: m'nen lever krulde! Die twee baaskes, 't is 'n kustelijk bezit en God wit, hoe gèren 'k ze bij malkaar hield Maar ieder kan zien nou: 't gaat mee den Eeker nie slecht. Vooral sinds ie den nachtpon aan heeft, sinds we zoo'n leut hebben g'had om 'm, gaat ie goed vooruit! Zelfs mokt ie z'n eigen al nuttig. Veur Trui schilt ie de èèrpels eiken mergen en veur Dré III schrijft ie 's avonds 'n uurke de boekhou ding bij. Dat leste is iets veur den Dré. Den Eeker weer zoo'n bietje in de zake, die ze samen heb-- ben opgezet! Den Eeker komt in die boeken weer de be kende namen teugen, de cijfers van den omzet in den winkel van „ons thuis" en ge verstaat, hoe die mannekes dan den avond volpraten over de „Brabantsche Groentencentrale" van den Dré. Nuuwe dingen worden den Eeker van A tot Z bijgebrocht. Den een vertelt mee 'n ambi tie den geboren zakenman eigen; den ander luistert, tot ie 'n tikske te veul kleur krijgt. En Trui den Eeker gaat onderstoppen! En gisterenavondOp 't end, als den Dré al z'n wedervaren van den afgeloopen dag weer sjecuur had overgebrocht, op 'n plazierige ma nier verteld van klantjes en pliesieagenten, van zakenconferenties mee fabrieksleiders en le veranciers, dan riep ie op 't end: „en... Eeker den eersten dag dat gij weer naast me op den wagel zit, dan maken we 'r een advocaatfuif van, net als mee jouw examen toen! Wittewel Advocaat is zonder bonnen!!" Verlegen zat den Eeker te lachen. In spanning zat Trui toe te kijken. Dan stapte Dré III op den Eeker af. Sloeg z'nen arm om den Eeker z'nen smallen rug. Klopte 'm veurzichtig op den schouwer. En en smeekte bijkans: „toe...... Sjaakallee, zeg „ja". We zullen zoo plazierig zaken doen. En gijGe gaat iederen mergen 'n ker- tierke naar oew thuis, 'nen bak koffie halen! Alleeoew Móeder zou 't toch ook zoo gèren hebben". Maar den Eeker zweeg. 'Nnen zweetpèèrl kraalde op z'n neus. Verlegen keek ie omlaag, op den grootboek daar op z'n knieën. „Toé! Zeg 'ns iets! Ja ofja!" Toen fluisterde-n-ie iets, den Eeker. Hij zee: „kweetnie". Kom, ik schei er af. Tot de noste week. Als ik iets meer weet dan, ge kunt er van op aan, da 'k oe uitvoerig op d' hoogte stel! 't Gewaske in den pot daar veur de raam, ge zóu zeggen Neeë, laat ik nou net zoo verstandig zijn als ons dokterke. Die zwijgt nog, al bijt ie niemeer op z'n lip. Veul groeten van Trui, Dré in, Kweetnie en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. TELEURSTELLING. Niemand blijft gespaard voor teleurstelling. En dan Wij kunnen bitter en sarcastisch wor den en van iedereen verwachten, dat hij ons beklagen zal omdat het ons zoo slecht is ge gaan. Wij kunnen onze dagen doorbrengen in zelfbeklag en weemoed. Niemand zal het ons beletten, maar iedereen zal ons langzamer hand vèrmijden, omdat wij zulk vervelend ge zelschap zijn met onze eeuwige klaagliederen. En wij zullen bijzonder weinig opschieten met onze verongelijkte houding. En op de vraag: „waaraan heb ik dat verdiend?" geeft ook al niemand antwoord. Het gaat niet aan om te zeggen: „als ik naar beste weten handel, dan behoort het mij ook goed te gaan," want het leven is anders. Niet wat hem overkomt bepaalt de waarde van een mensch, maar wel de wijze waarop hij datgene wat hem overkomt, draagt. Wij moeten trachten om, wanneer de eerste schok voorbij is," te leeren van onze teleurstellin gen. Vergeet niet, dat wij ook fouten kunnen maken als wij naar beste weten handelen. Wanneer een mensch een teleurstelling on dervindt, dan zijn de dingen anders geloopen dan hij gedacht en gehoopt had. Nu, dan heeft hij ergens een fout gemaakt, dat kan niet anders. Hij heeft teveel verwacht of te lichtvaardig vertrouwd of' onvoldoende voor bereid. Begin eens met Uw eigen fout op te zoeken inplaats van alles te willen toeschrijven aan poch of tegenspoed. Wees zoo verstandig te willen inzien, dat U fouten kunt maken en er nu klaarblijkelijk een gemaakt heeft. Fouten kunnen verbeterd worden, pech en tegenspoed niet. Er is iets verheugends in om te ontdekken: „Het heeft aan mijzelf gelegen," want dit sluit de moge lijkheid in om het een volgend maal anders te doen en dan wèl te slagen. Veel wordt bedorven omdat wij onzen tijd niet kunnen afwachten en te snel het zoozeer gewenschte resultaat willen zien. Het leven laat zich niet forceeren. Wie aan de knoppen van een plant raakt omdat hij zoo verlangend is om de plant in bloei te zien, die zal alleen bereiken, dat de bloemen al gekneusd en beschadigd zijn voor ze opengaan. En zoo gaat het met eiken vorm van forceeren, het doet slechts schade. Wie met inzet van al zijn energie en met alle eerlijke middelen een doel nastreeft, die zal eindigen met het te bereiken, maar niet op staanden voet. Hij zal het oogenblik moeten afwachten waarop zijn persoonlijke levensomstandig heden rijp rijn om hem dat doel te laten be reiken. Bouwt daarom een zorgvuldig voor bereid plan op om Uw doel te bereiken, tracht rekening te houder met alle mogelijkheden die U zich maar voor kunt stellen. Een haastig ingrijpen, een onbezonnen be sluit kunnén soms iets, dat heel mooi had kunnen zijn, in den knop vernielen. Werkt aan Uw doel onafgebroken maar zonder haast. Vertrouwt en hoopt. Hebt den moed Uw te leurstellingen te ontleden en uit het resultaat van dit ontleden leering te trekken. Dan zult U er komen, is het niet de eer ste keer dan de derde of vierde keer en wel licht langs éen geheel anderen weg dan U eerst gedacht had. Dr. JOS. DE COCK. Nadruk verboden. ZONDAG 26 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. 800 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 VARA. 2.00-10.15 KRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP). Hierna: Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelspel. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst. 12.00 VAR A-Kinderkoor „De Merels". 12.30 VARA-Almanak. 12.32 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 2.00 „Eischen van den nieuwen tijd!" toe spraak. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Collegium „Musica Divina". 3.00 Ziekenpraatje. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 58e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Orgelconcert. 6.30 Cyclus „Land en volk van West-Afrika". 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Voordracht t.b.v. de W.H.N. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.15 Eugen Wolf en zijn solisten (7.307.45 Éerichten, Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Vex-volg van 7.15. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 „Rozza Sóndor", operette. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 AVRO. 8.45 KRO. 9.45 AVRO. 2.00 VARA. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Morgenwijding. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Koor van de Nederlandsche Bachver- eeniging. eeniging. Omroeporkest en solisten (opn.). 10.45 Omroeporkest en solisten. -12.00 Verdi-herdenking. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Cyclus „Onze volksdichters". I.20 AVRO-Amusementsorke8t, solist en de AVRO-Girls. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Fragmenten uit de operette „Die Fle- dermaus". 4.00 Zang- met orgelbegeleiding. 4.30 Wijdingswoord. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Voordracht t.b.v. de W.H.N. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Gramofoonmuziek en sluiting. MAANDAG 27 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.35 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. II.00 Christ. lectuur.. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- erf economische berichten ANP 1.00 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholexx. 2.35 Canzonetta-sextet. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 „Hoe kweek ik een Hippeastium (Amaryllis) in de huiskamer?" causerie. 4.00 Voor de kinderen. 4.30 Kamermuziek, 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Vervolg van 4.30. 6.00 Orgelspel. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8,30 Berichten (Engelsch). 8.45 Nedex-landsch Harmonie-orkest ,,'s-Gravenhage" (opn.). 9.15 „De invloed der Zuiderzeewerken opdi oude randgebieden", lezing.. 9.35 Gramofoonmuziek en Schriftlezing.. j 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.30 Nieuws. berichten ANPW). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Viool en piano. 10.50 Gramofooxxmuziek. 11.10 Orgelspel. 11.40 Declamatie. 12.00 Berichten. 12.15 Esmaralda en solisten 12.30 VARA- i Almanak).. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANPj 1.00 VARA-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Keukenpraatje. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Gooische kamermuziekgezelschap. 3.40 Cyclus „De vrouw in haar beroep". j 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4,30 Voor de kindeken. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel en zang. v 6.00 „Ons volksleven: De beteekenis van da stad", lezing. 6.15 De Ramblers. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele i-eportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Friesch praatje ANP en sluiting. VOOR DE Een belangstellend moeder schrijft me naar aanleiding van mijn artikeltjes over dagboe ken van kinderen, dat de opmerking: „Geluk kig de ouders, die inzage kunnen krijgen van het dagboek hunner kinderen", haar uit het hart gegrepen zijn. Maar, zoo vervolgt zij dan, mag ik ongevraagd en zonder dat mijn kinde ren het weten, zelf hun dagboeken inzien? Ja, dat is* waarlijk geen gemakkelijke vraag. Ik begr.jp zeer wel, dat de ouders meenen recht te hebben te weten, hoe hun kinderen zich ge dragen en dat de onderstelling, dat deze, wan neer ze een dagboek bijhouden, daarover wel zullen schrijven. Maar als een kind het dag boek angstvallig weg houdt? Wat dan? Naar mijn overtuiging moet een ouder er niet op aandringen, dat zijn kind het dagboek aan vader of moeder laat lezen. Men wachtte liever tot het kind zelf met zijn dagboek komt. De ervaring leert, dat de kinderen dit op een goeden dag ook doen. Er zijn kinderen, die geen bezwaar hebben tegen het lezen door moeder of vader van het dagboek. Anderen daaren tegen houden het angstvallig weg, niet omdat rij zich bewust rijn van verkeerde dingen in hun dagboek te schrijven, neen, een zekere vrees kinderachtig, gevonden te worden weer houdt hen. Trouwens: in een dagboek schrijft men dikwijls rijn diepste gedachten neer en valt er een ontwikkeling van het zieleleven in het dagboek op te merken. Volwassenen en jongeren evenzeer, hebben altijd vrees hun diepste gedachten aan de openbaarheid pxijs te geven en stellig, als ze bemerken, dat na een of twee jaren hun gedachten zich gaan wijzigen. Ik hoop daar nog wel nader op terug te komen bij de behandeling van enkele aan halingen uit dagboeken van kinderen. De me vrouw, die mij schreef, stelle zich gerust. Ik ben overtuigd, dat haar kinderen eenmaal met het dagboek naar haar zullen komen! Ik zou het beslist verkeerd vinden wel (en dan on gevraagd in dit geval) de dagboeken in te zien. Mochten de kinderen dit eens bemerken, daji zou het vertrouwen, dat n u tusschen deze moeder en haar kinderen bestaat (uit het schrijven der moeder concludeer ik, dat haar kinderen haar zeer vertrouwen) een knak krijgen en dat zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Daarom, geachte moeder: wees gedul dig. Aan alles kan ik bemerken, dat u uw kin deren zeer zeker vertrouwen kunt. (Ik kan daar hier niet nader over spreken, want mo gelijk lezen uw kinderen ook deze artikeltjes en zou ik de zaak al bedex*ven). Een in ander over de negatieve phase. De t'en-jarige kinderen vertoonen een zeer sterke vitaliteit. Zij zjjn levenslustig en sterk en in deze levensperiode komen, blykens de statistieken de minste "stex-fgevallen voor. Bij -de meisjes duurt deze periode ongeveer tot 13 jaar, bij de jongens tot 15 jaar. Dan. komt de terugslag, welke prof. Ch. B u h 1 e r toeschrijft aan lichamelijke oorzaken. „Het schijnt, dat de sterke groei eerst krachten verbruikt en eerst later zich-als winst aan krach en doet gelden. Want wij constateeren de grootste slapheid en neerslachigheid juist op het moment van de sterkste toename in lengte en gewicht! In deze periode begint de afscheiding der kiemklieren en dit Vnaakt de kinderen onrustig en neer slachtig. Het prestatie-vermogen neemt af en onaangename secundaire gevolgen treden op, zooals achteruitgang op school en bij de sport." Verstandige ouders weten,'dat dit alles een gevolg is van het doorbreken van het „leven" in het leven. Zij zullen .juist in die periode hun kinderen niet verwijten, dat ze zoo slap en onrustig, zoo koppig en wispelturig zijn. On derwijzers en leeraren dienen zich bewust te zijn van de beteekenis van deze verschijnselen. Eerst dan zullen zij het vertrouwen hunner leerlingen blijven houden. De kinderen doen in die levensperiode wel hun best, maar zij kun nen er n: ts aan doen, dat ze neerslachtig en onrustig zijn. Een weinig-verstandige moeder vroeg me onlangs haar kind, een meisje van tegen de 13 jaar eens flink onder handen te nemen. Zij kon, zoo vervolgde deze moeder, met het kind niets aanvangen. Ik ben verstan diger geweest en heb het meisje in het geheel niet onderhanden genomen, maar gevraagd, of vader eens bij me wilde komen. Met hem kon ik beter praten en ik vertelde hem, dat m.i. het kind tegen het „vrouw-worden" was. Ik gaf den rfian den raad den huisdokter eens aan te houden. Inderdaad bleek mijn vermoe den juist en langzamerhand verdween de wispelturigheid en werd het weer het oude, lieve meisje van eenige jaren terug. Trouwens: ik had met het kind nimmer last, terwijl de onderwijzeres al even onverstandig als de moeder, voortdurend met het kind ovéttioop ls Dit laatste feit bewees me nog weer eens duidelijk de groote waarde der p r a c t i s c h e psychologie en de geringe waarde der paeda- gpgische vorming van vele leerkxachten... Hier stond een onderwijzeres, In het bezit van de hoofdakte liefst, nog geheel onbekend tegen over een zoo belangrijk verschijnsel in het leven der kinderen. Had -dit meisje slechts alleen practische kinderpsychologie geleerd ze zou ongetwijfeld den weg gevonden hebben 'om met dit kind op goeden voet te blijven. Ik heb vroeger al eens geschreven over de geleerde en de eenvoudige opvoedkunde. Welnu: hier vindt men weer een voorbeeld van hetgeen ik toen al bedoelde. OVEEKA.

Schager Courant | 1941 | | pagina 12