Sensatie in een U millioenensta De nieuwe staatsleening Gymnastiek op school Grootsche werken van de Nederl. Heidemaatschappij Dc jaloersche hond Frauduleuze s'acbtingen tc Utrecht Voltooing der ruilverkaveling Brief van Brederode De geheimziooige „Jack" EEN VOORTVLUCHTIGE MILLIONNAIR. SHANGHAI. In December. Eén ding heeft zoo'n wereldstad voor: er wordt (behalve in de klei ne kringetjes van sommige kolo nies) geen kwaad gesproken, er wordt niet „geroddeld" en zelfs in de kleine kringetjes van sommige kolonies blijft het kwaad van kwaadspreken (waarover Moham med zoo streng oordeelde en Mo hammed was een wijs man) binnen nauwe grenzen beperkt. De Europe anen en Amerikanen hier zijn te sterk verspreid en gaan min of meer verloren in de millioenenstad. De Chineezen maken er zich zeker niet aan schuldig. Zij zijn geboren cosmopolie- ten. die zich over andermans aangelegen heden niet bekommeren, zoolang zij er zelf niet onmiddellijk belang bij hebben. De Europeanen en Amerikanen, die hier ecnige jaren wonen, hebben zelf te veel medege maakt om nog kinderachtig genoegen ie hebben in kwaadspreken, in „roddelen". De Russen, de Europeesche groep, die hier het sterkst vertegenwoordigd is. maken er zich natuurlijk niet aan schuldig, want de Rus sen zijn. naar ze zelf verklaren. ..breed" en breed-denkende menschen onthouden zich van „roddelen". De Joodsohe vluchtelingen, op één na de sterkste Europeesche groep hier. hebben te veel zorgen om hun strijd om het bestaan en hebben bovendien te veel medegemaakt om tijd en zin te hebben in kwaad spreken. De menschen zijn hier ook niet spoedig ontdaan. Wat in andere steden aanleiding zou geven tot eindelooze gesnrekkpn. gaat hier bijna ongemerkt voorbij. Moorden? Men praat er 7.00 goed als niet over. want elke week hebben er ecnige. soms meer dan een dozijn plaats. Als het slachtoffer een bekend persoon is. wordt er soms één dag over gebabbeld, maar dan is de geschie denis ook vergeten. In andere steden wordt soms wekenlang gesproken over het vinden van pen niet te identificeeren lijk. doch hier vindt men elke maand ecnige duizen den van die lijken en niemand maakt er zich heet of koud over. Deze lijken zijn meerendeels van be delaars. maar er zijn ook andere onder, wat moeilijk te constateeren valt. daar vooral nu. in den kouden tijd. die lijken meestal grondig zijn ontkleed, alvorens ze door de politie worden gevonden. De politie maakt er zich ook niet bijzonder druk over en laat soms die lijken een halven dag op de openbare straat liggen, voordat ze worden „opge ruimd" en daarna verbrand. Heel snel komen hier de gemoederen dus niet in beweging, maar thans heeft toch ook Shanghai ziin sensatie en wel over een voortvluchtigen milli- onnair. dien iedereen kende. En het was geen namaak-millïonnair. maar een „echte" millionnair. niet alleen in Chineesche dollars, maar ver moedelijk ook een millionnair in Amerikaansche dollars. Iedereen kende hem. maar niemand wist feitelijk tot korten tijd geleden iets van of over hem. Men noemde hem gewoonlijk „Jack" en bij plechtige gelegenheden „Jack Rilev". zooals hij zichzelf noemde. "Men beweerde van hem. dat hii een gede-, serteerd matroos van de Amerikaansche. marine was. maar anderen ontkenden dat weder. „Jack" bezat vele „slotmachines". die in het internationale seltlement verboden wa ren. doch niet in de Fransche concessie en daar stonden die „slotmachines" in vele bars en restaurants. Deze „slotmachines" wnr«n dnbhelmachines. waarin men een T)p"":ng kon werpen. Dan trok men aan een hef'mom. waardoor de machine in werking trad. Allerlei kleurige figuurtjes draaiden en kwam de machine weer tot stilstand, dan hing het van den stand dier fiamurties af of men gewonnen had of verloren. De noodiep penningen kon men in de bar of het restaurant konnen De inzetten waren niet boog. Rij de meeste machines bedroeg de nriis voor één snpelpenning tipn Chïnee sche cents, dat is iets meer dan één Neder- landsche c<mt Fr waren ook machines met den dubbden inzet, dus met iets meer dan twee Nederlandsche cents, nog geen twee- en-een-halve cent „Jack" had in de Fransche concessie eeniee honderden van die machines staan in^ver- sohillende hars en restaurants, waar hij nu en dan verscheen om ze te ledigen en af te rekenen met de bar en restauranthouder: Hij kwam dan in zijn eigen auto. begroet te iedereen, maar bemoeide zich met nie mand. Wat hij aan die honderden machines ver diende liep zeker in de duizenden guldens per maand. Bovendien was „Jack" nog be zitter van enkele der weelderigste hars en restaurants zoowel in de Fransche conces sie als in het internationale settlemcnt. waar hii ook schatten moet hebben vpr- diend. Had bij zich daarmede slechts te vreden gesteld. Een speelhol. Tn bet. door de Japanners bezette "deel van Shanghai begon hij met een ander, een Onze correspondent de heer J. K. Brederode is er weer in qeslaaqd via Siberië ons een van zijn in teressante reisbrieven te zenden. 18 December is het epistel uit Slianqhai verzonden, het heeft pre cies een maand werk qeliad, naar hier te komen. luxueus ingericht speelhol met roulette en baccarat. Dat vertoornde den Amerikaan- schen consul en deze besloot in te grijpen, boewei hij tegen het speelhol in bet door de Japanners bezette deel van Shangbai niets doen kon. In de Fransche concessie hehben dc Amerikanen echter exterritoriali teit en zij staan er niet. onder de Fransche wetten, noch ondei1, de Chineesche wetten maar onder de Amerikaansche wetten. We gens het overtreden van de Amerikaansche wet, die hot gelegenheid geven tot dobbel spel strafbaar stelt, werd „Jack" op bet verzoek van den Amerikaanschen consul gearresteerd. Voor de Amerikaansche consu laatsrechtbank beriep „Jack" er zich op geen Amerikaan te zijn en hij toonde een Chiliaansch paspoort. Tevens verzocht hij om voorloopige invrijheidssteiling die hem verleend werd tegen een borgtocht van 25000 goede Amerikaansche dollars. „Jack" stortte dat bedrag en de zaak werd uitgesleld tot dat nadere inlichtingen uit Amerika waren ontvangen, die licht zouden brengen inzake zijn nationaliteit. Na weken verscheen zijn zaak weder voor de Amerikaansche consulaatsrechtbank, maarJack" verscheen niet en ver speelde daarmede zijn 25000 Amerikaansche dollar en verschijnen. „Jack" had gelijk niet te Men had van hem vingerafdrukken genomen en die naar Amerika ge zonden en vandaar was bericht ge komen dat „Jack" Riley geen „Jack" en geen Rilev heette, maar Becker, dat hij den vorigen oorlog had me degemaakt bij de Amerikaansche marine als matroos, maar dat hij in 1923 was veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens deelnemen aan een gewapenden roofaanval. Na twee jaar had hij echter weten te ontvluchten en intusschcn had hij zich in China ecnige millioenen vergaard. Met deze vaststelling moest de consulaats rechtbank genoegen nemen, want „Jack", de millionnair. was wég. in de Fransche concessie er. het internationale settlement liet hii zich niet moer zien. want daar zou hii onmiddellijk gearresteerd worden. Per «chip is hii niet vertrokken, zoover kon worden vn-tgpsfeld. Dus bevindt hij zich nog in China en naar sommigen bewpron zelfs te Shanghai, maar in het door de Ja panners bezette gehipd. F.n daarmede komt de zaak op internationaal gebied. Amerika kan van Janan uitlevering van ..Jack" vra gen. maar dan zullen de Japanners ver moedelijk antwoorden, dat ze wel het ge bied. waar de gezochte zich bevindt, bezet hebben, maar dat de politie er wordt uit geoefend door de Chineesche reeperine van Wang-C.hing-Wei. die. door Amerika niet er kend is. waardoor de Amerikanen aan die regepring geen verzoek om uitlevering kun nen doen. Zij kunnen alleen een dergelijk verzoek richten tot de rpgeering van maar schalk Tsiang-Kai-Tsjek. maar dpze kan in het door de .Tanannprs bezette deel van C.hi na geen macht uitoefenen, zoodat „Jack" voorloonig veilig is. Ziin verschillende za ken. waaronder het bekende restaurant „D. D's" te Shangbai. heeft hii ïnfusschen ver kocht. F,n de volksmond vertelt, dat hii in bef door de Japanners hpzette deel van Shan^ha» een prachtig huis heeft gekocht dat hii keurig heeft ingericht, o.a. met machinegeweren want hii weet. dat. indien hii weder in handen der Amerikanen valt hij vermoedeliik voor hee' de re«t van zijn leven achter slot en grerdpl gaat. J K. RRF,DERODE. Bijt meisje de neus af. Een niet alledaagsch ongeval heeft zich gisteren in een woning aan de Loosduinschekade in Den Haag afgespeeld. Het 19-jarige meis je M J S. bevond zich in de huis kamer in gezelschap van een poes en een herdershond. Zij aaide de poes en hierdoor bleek de hond jaloerseh te worden. In ieder geval sprong hij op het meisje toe en heet haar finaal de neus af, Het beklagenswaardige slachtof fer is door den geneeskundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. - Drie slagerspatroons en een slagersknecht speelden daarbij de hoofdrollen. Op aanwijzing van een keurmees ter van Het abattoir te Utrecht heeft de recherche aldaar eenige fraudu leuze slachtingen kunnen achter halen. Drie slagerspatroons en een slagersknecht speelden hierbij de hoofdrollen. De slagers hadden reeds in het begin van December een stal gehuurd aan de Oosterkade. Hier werd hij nacht en ontij vee bijeengebracht en clandestien geslacht. Op zeer primitieve wijze werden de hees- ton om het leven gebracht. Met de hygiëne namen de slagers het niet zoo nauw en de kwaliteit van het vleesch meende de re cherche in twijfel te moeten trekken, want toen de politie dezer dagen in den stal aan de Onsferkade een Inval deed. constateerde zij 'n zeer onsmakoliikon toestand. Er hing een ondragelijke lucht én overal lagen plassen bloed op den grond. Op het oogenblik van dezen inval waren de slagers niet aanwezig De recherche be gon daarom met het arresteeren van den eigenaar van den stal. Het duurde toen niet lang of de politie was in het bezit van de namen van het viertal. Zij werden aangehouden en aan een verhoor onder worpen. Het onderzoek hpeft. uitgewezen, dat in den loon van acht weken een tiental kal veren, eenige varkens en enkele koeien in de knuisten van het viertal het leven heeft gelaten. Het verdere onderzoek omvat het ver- hooren van degenten, die van deze, slachters vleesch hebben betrokken. Nog dagelijks worden koopers van het clandestiene vleesch in verhoor genomen. Vast is komen te staan, dat een van de frauduleus geslachte kalveren aan para- tvnhus leed. Na verhoord te zijn, zijn de slagers op vrije voeten gesteld. Optimistische beoordeeling Nog zelden in de geschiedenis van de emissiemarkt heeft een leening zóó in het centrum der publieke belangstelling ge staan, terwijl aan den anderen kant nog niet vaak zóó van verschillende standpun ten uit, de voornaamste bepalingen en voor waarden werden belicht, en aan een oordeel onderworpen. Tal van financieele instellin gen houden zich tegenwoordig met een tech nisch onderzoek bezig, in hoeverre de moge lijkheid bij voorbaat aanwezig kan worden geacht, een succes van de nieuwe leening te kunnen voorspellen. Zoo berekent de N.V. Labouchère en Co., welk resultaat de thans ter inschrijving aan geboden vrijwillige 4 pet. staatsleening 1941 zou hebben, indien alle betrokkenen zouden inschrijven naar maatstaf van hun even tueel® verplichte deelname in een gedwon gen leening. Daarbij wordt uitgegaan van het bedrag dat. aan de hand van de belas tingstatistiek over de periode 19381939 zou moeten worden ingeschreven. Het prospec tus der nieuwe leening immers leert, voor welk percentage iedere groep gemiddeld zal moeten inschrijven. De voornoemde statis tiek omtrent de vermoeensgroepen doet uitkomen, dat bijna 85000 natuurlijke per sonen zijn aangeslagen in de vermogens- groep van f lfi.000 tot f 30.000. met een ge middeld inschrijvingsbedrag van 1 700. Deze inschrijvingen gezamenlijk zouden dan on geveer f 60 millioen kunnen opleveren. De volgende categorie van f 30.000 tot f 50.000 met 43.000 aangeslagenen en met een ge middeld bedrag van f 1200 per verplichte in schrijving zou in totaal f51 millioen kun nen opbrengen. Voegt men vervolgens daar bij nog de twee groepen van f 50.000 tot en met f 200.000 vermogen, met gezamenlijk ongeveer 45.000 aangeslagenen die teza men voor f 140 millioen zouden moeten in schrijven dan komt men voor de eerste vier vermogenscategorieën bij een gedwon gen leening alleen al tot een gezamenlijk bedrag van f 250 millioen aan inschrijvin gen. Afgezien van de overige vermogensgroepen is de categorie van aangeslagenen met een bedrag van f 1 millioen en hooger bij een gedwongen leening van zeer groot belang. In deze categorie vallen meer dan 800 aan geslagenen met een gemiddeld vermogen van f 2 millioen« en een bedrag van ruim 180000 gulden gemiddeld aan verplichte inschrijving. Deze categorie zou alleen al bij een gedwongen lenning bijna f 150 mill. dus iets minder dan een derde van het to'ale leeningshedrag kunnen opleveren. De totale inschrijvingen bij een eventueele nedwnnnen feeninq worden op grond van de*e berekening geraamd op meer dan f 560 millioen. Wil men echter aan den conserva tieven kant blijven met zijn berekening en dit bbdrag met 20 procent verminderen uit hoofde van vermogensverschuivingen na bovengenoemde periode, dan komt. men tot een bedrag van f 450 millioen. Volledig heidshalve mag gerust op het feit worden gewezen dat de index op de aandeelenmarkt de laatste maanden enorm is gestegen, het geen voor tal van fondsenbezitters aanzien lijke kapi taalvermeerdering heeft opgele verd. Bij een dergelijke berekening is nog niet eens rekening gehouden met het vermogen v. levensverzekeringmaatschappijen, pensioen fondsen e.d. Deze zouden op basis van een eventiieele gedwongen leening alleen al voor meer dan f 60 millioen moeten inschrij ven. Voegt men aan deze beschouwingen nog de overweging toe. dat tal van finan cieele instellingen, zooals banken e.a. tegen woordig over aan7ienlijke liouide middelen beschikken, die zij onmogelijk winstgevend kunnen heieggen, zoodat voor hen het ren tepercentage der nieuwe leening zeer aan trekkelijk is. dan zou men tot de overtui ging kunnen komen dat het succes van het slagen der nieuwe leenine als een bijna vaststaand feit kan worden gekarakteri seerd. STAAT GELIJK AAN EEN LAND- AANWINST VAN VIJFMAAL DE GROOTTE VAN DE WIERINGER- MEER. Sinds haar oprichting, het jaar 1888. voert de Nederlandsche Heidemaatschappij een vreedzamen, maar taaien strijd voor de verhooging van de productiviteit van den vaderlanrischen bodera. Duizenden hectaren grond werden sinds dien ontgonnen, herontgonnen of de ont watering ervan werd verbeterd, terwijl de gebieden ontsloten werden door den aanleg van wegen Gedurende de laatste jaren wordt ruilverkaveling steeds meer het mid del om deze cultuurtechnische verbeterin gen tot stand te brengen, omdat, hieronder niet alleen wordt verstaan een herverkave ling der dikwijls verspreid liggende per ceelen, maar ook de aanleg van wegen en de ontwatering, terwijl direct de ontgin ning hieron aansluit. Men verkrijgt hierdoor verhoogde op brengsten ter grootte van 10 S. 20 pet., af hankelijk van de reeds bestaande produc tiviteit van de betrokken gebieden Bedenkt men, dat ruw geschat 5 600.000 ha van ons land nog wachten op ruilverkaveling, dan beteekent uitvoering van deze werken hetzelfde als als een landaanwinst van plm 100.000 ha of een oppervlakte van vijfman! de grootte van den Wieringermeerpolder! Ook onder de huidige omstandigheden wordt het werk met kracht voortgezet, waardoor niet alleen vele handen werk vinden, maar waardoor tevens een nood zakelijk werk wordt verricht in het belang onzer landbouwende bevolking en daar mede van ons geheele volk. Onder deze werken is o.a. het dichten van den Reerschen overlaat, waardoor- de kroon zal worden gezet op een werk, dat meerdere tienduizenden hectaren land van wateroverlast, bevrijdt. Tot voor nog geen tien jaar geleden kon het gebeuren, dat wanneer de Maas te Gra- ve hoven een peil van 10.80 m boven N A P. steeg, de Maasdijk tusschen Reers en Gas- sel overliep. Met. opzet was de dijk daar niet hooger dan tot. 10 70 m opgeworpen om hij een genoemden stand van de Maas het water door de lage landen van deze z.g. traverse van den Reerschen Maas naar \s T-Tertogenbosrh te laten stroomen om dit dan weer on de Maas te brengen. Behalve de eigenlijke traverse ter groot te van nlm. 13 500 ha werden ook tallooze nolders buiten de traverse geïnundeerd, zoodat totaal ongeveer 29.000 ha over stroomd werd Door het wegnemen van verschillende bochten in de Mans hii Alem. Lithoveri. Maashommel. Megen, Batenburg, Niftrik en Raleov en verruiming van het winter bed van de rivier, waartoe de uiterwaar den afgetrravpn werden, zal het in den toe komst niet meer noodig zijn de beruchte Pnnrsohp overlaat te doen werken. Verder noemen wij nog de ruilverkaveling op Zuid-Beveland. Hier is dc oorlog aanleiding geweest tol de noodzaak een plan op te stellen voor ver- hptering. Zoonis vrii algemeen hekend ma? worden verondersteld is dit gebied geduren de de internationale spanning vóór den oor log geinundeerd met zout water waardoor de grond voor geruimen tijd bedorven is. De ppriode. dat noodgedwongen de grond niet te exploiteeren is kan nu gebruikt wor den voor een verbetering van de slechte verkaveling door middel van ruilverkave ling. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoering van deze werken veel geld kost. De eigenaren hebben echter een vordering op het rijk we gens inundatiesehade. De uitvoering der nulverkaveling bedoelt nu den boer de door hem geleden «chade te vergoeden on een wiize. die ook in de toekomst voordeelen zal blijven afwerpen, doordat nu goede we gen en een afdoende ontwatering tot stand opbracht worden, in zoodanig verhand, dat :°dere eigenaar ziin gronden kan hereiken via een weg. dat hij een hehoorlijke afwa tering heeft on dat zijn kavels economisch van vorm en afmeting ziin. wat op het oo genblik in velerlei opzicht te wenschen over laat. Een derdp werk. dat een groot streekhe- lang beteekent. is aan den gang en op komst in de Geldersche vallei, dat laagge legen ge'nied tusschen de Utrechtsche heu vels an de hooge gronden van de Vel uwe. Sinds de afsluiting van de Zuiderzee en de invoering van een vast peil voor het IJs- splmeer bestond nu de gelegenheid tot ver betering. Rehalve een hetere ontwatering zal ook ruilverkaveling in verschillende gedeelten zijn nut hehben. hetgeen vooral het geval is voor het gebied onder Veenendaal, Ede en Rhenen. Reeds werd een aanvrage In gediend ep ziin de plannen in voortwei ding. Het aantal wegen is thans veel te "•ering ten gevolge waarvan het gebied slechte weinig toegankelijk is. Al de nondige werken, de aanleg van een kanaal, de verbeterde ontwatering en de ruilverkaveling kunnen in dit eeuwenlang stiefmoederlijk bedeelde gebied een toe stand scheppen, welk* een moderne land bouwkundige exploitatie mogelijk maakt. Nieuwe bedrijven zullen kunnen worden gesticht, wat in deze streek een sterke ver- hooging van (Je welvaart met zich mede zal brengen '01 MAAR ZIJN WE ER NU? NEEN! VOOR ALLES BEVOEGDE LEERKRACHTEN. Hoe een man uit de praotijk er over denkt. Gymnastiek op school! Er is over dit onderwerp den laatsten tijd heel wat te doen geweest. De nieuwe wet is in werking getreden en het onderwijs in de lichamelijke opvoeding heeft een tijdlang in de volle aandacht gestaan. De voorstan ders hehben het eerste pleit gewonnen, de tegenstanders, wier bezwaren wellicht ten deele van ethischen. ten deele van finan- tieelen aard waren, hebben zich moeten schikken. De scholen zullen zich, noodgedwongen of niet. bij de nieuwe regeling moeten aan passen. Is daarmede de zaak ten einde? Is "de aangelegenheid gekomen in een stadium, waarin ze kan insluimeren totdat, hii tijd en wijle, ~!~"ve inzichten nieuwe veran dering zullen trachten door te voeren? Eerder spraken wij over een en ander met den bekwamen leeraar W. A. J. Goe- ling te Haarlem. Een onzer medewerkers had over deze kwestie een onderhoud met een der bevoegde Alkmaarsche leerkrach- ten. den heer P. Schotsman. En het resul taat daarvan is. dat we gelooven, dat er van indutten voorloopig geen sprake zal zijn! De vraag, die van het begin af klemt is deze: Gymnastiekonderwijs door klasse onderwijzers of door bevoegde leerkrachten? Toen we deze aangelegenheid hij onzen zegsman aansneden, ontmoetten we daar zulk een warm enthousiasme, zulk een bereidheid om zich in het vuur te willen leggen voor een goede zaak. dat men ver standig doet zich voor te bereiden op nieuwe actie! Het dnel daarvan zal zijn het lichamelijke onderwijs nog verder naar vo'vm te hi-pneen. Omdat het daarop, in het welbegrepen belang van het schoolgaande kind. recht heeft. Nooit was ons dit zoo 'duidelijk als nadat we de met klem aangevoerde argumenten van onzen enthousiasten zegsman hadden aangehoord. „U zoudt er van opkijken", zoo be gon hij, „hoeveel kinderen er zijn met lichamelijke afwijkingen. Zoo hebben verreweg de meesten bij voorheeld de neiging om voorover te loopen." Dit laatste is begrijpelijk. Het 'dikwijls gebogen zitten op school is er de ooreaak van. maar het spreekt vanzelf, dat de gymnastische oefeningen er op gebaseerd moeten zijn. dit euvel te bestrijden. Van dit vrij algemeen voorkomend' geval, kwamen we op de bijzondere. Legio bleek het aantal afwijkingen, dat men onder kinderen kan vaststellen, afwijkingen aan de schouders, aan de rugeegraat. aan de hennen, aan de voeten, enz. enz. Een goed gvmnastiekonderwiizer moet deze afwijkingen niet slechts kunnen vaststellen hii moet tevens nauwkeurig weten, wpike opfenineen noodig ziin om ze op te heffen Gaat men hier ondeskundig te werk. dan is het zeer wel mogelijk, dat het kwaad wordt bevorderd. Want voor bepaalde afwijkingen ziin som mige toestellen, die men in iedere gymna stiekzaal pleegt aan te treffen, bepaald af te keuren. Heeft men te doen met een des kundig gvmnastiekonderwiizer, dan kan er met recht een heilzame in vloed van hem uitgaan en is er in derdaad sprake van „lichamelijke op voeding". Want door goed gegeven gymnas tiek zijn stellig veel afwijkingen te corrigeeren. Het is duidelijk, dat „stoomcursussen" gelijk thans hier en daar aan klasseonder wijzers worden gegeven, ten einde hen ee- nigzins in staat te stellen de gymnastiekles sen zelf te kunnen geven onvoldoende zijn om deugdelijke resultaten te bereiken. Tn de enkele uren. waarin deze zeker vaak welwillende onderwijzers worden klaar ge maakt, kan slechts het allernoodzakelijkste worden bijgebracht. De bevoegde leerkracht heeft niet voor niets een langdurige en zeer gedetailleerde studie achter den rug. Van groot belang is de kleeding. Niet slechts is het verkeerd, dat de Jonge lui straks weer het leslokaal betreden in dezelfde kleedij. waarin ze pas misschien hevig hehben getranspireerd, niet slechts is het dragen van zware kleedingstukken ui terst lastig, er is. in verhand met het boven staande nog iets anders. Hoe kan de onderwijzer nauwkeurig vast stellen. of en. zoo ia, van welke afwijkingen er bii een kinderlichaam sprake is, wanneer de kleeding dit lichaam aan het, gezicht onttrekt? Daarom zijn noodicr: bloote rug gen korte broekjes, gymnastiekschoenen. Verder niets. Alleen dan kan men vaststellen of alles in orde Is en verder of eventueel geconsta teerde afwiikineen zich herstellen. Wakend dient hij iedere oefening het oog. yan den onderwijzer over het kind te gaan!

Schager Courant | 1941 | | pagina 6