Bij den dood van Graaf Csaky Kiem constitutioneels wet in Frankrijk Geen sprake van troebelen RUSLAND-JAPAN Een niet-aanvalspact Mevrouw Harriman neemt ontslag Aardschokken in NOORWEGEN Wil Amerika de hand leggen op Groenland? Twee gulden de prijs „Steun" vrij van loonbelasting Verkoop van radiotoestellen WINTERHUlPf^NEDERlAND TOKIO MOET JAPANS WERKELIJ KE BEDOELINGEN DOEN BEGRIJ PEN. In de begrootingsconunissie van liet par lement verklaarden de Japansehe minister van buitenlandsche zaken en die van oorlog eenstemmig, dat Japan de nieuwe regeering te Nanking tol het uiterste zal onderstellen eii Tsjiang Kai-siek zal beinvloedcn in de richting van aansluiting bij Nanking. Japans politiek omvat teruggave van de concessies aan China. De minister van buitenlandsche zaken Matsocoka deelde mee, dat Japan en Mand- sjoekwo onderhandelen met Moskou over een uitgebreider exploitatie van de Siberische spoorlijn. De Japansehe pers meldt volgens een bericht van de „United Press" uit To kio, dat de minister van buitenland sche zaken Matsocoka in de begro tingscommissie van den Rijksdag zou hebben verklaard, dat Japan met de Sowjet-Unie reeds zoover tot overeen stemming is gekomen, dat onderhan delingen zullen worden gevoerd ten einde tot een belangrijk verdrag te geraken met het doel een omvang rijke regeling tot stand te brengen, inzake de RussischJapansehe be trekkingen. In politieke kringen te Tokio is men de meening toegedaan, dat het hier blijkbaar een niet-aanvalspact tus- schen Japan en de Sowjet-Unie be treft. .De minister van marine, Oikawa, heeft, naar het D.N.B. meldt, gisteren in de ple naire zitting van de begrootingsconunissie van het huis van afgevaardigden o.m. ver klaard, dat de Japansehe marine bereid is het hoofd te bieden aan iedere gebeurlijk heid, zulks in antwoord op een vraag betref fende de plannen der marine in verband met de Amerikaansche vlootuitbreiding. De minister voegde hieraan toe: „Niets, dat wenschelijkls, wordt ongedaan gelaten bij de voorbereidingen het hoofd te bieden aan de ergste gebeurlijkheid." Oikawa zeide verder, dat de Japansehe marine eenige aandacht wijdt aan de Ame rikaansche vlootuitbreiding mei het oog op „de verzekering van het veiligheidsgevoel". Er kan geen nauwkeurige vergelijking wor den getrokken tusschen -de Amerikaansche en._de. Japansehe uitgaven voor den vloot- bouw, maar, aldus Oikawa, zooveel is zeker, dat de Amerikaansche vlootuitgaven vele malen grooter zijn dan die van Japan. De beslissende factor voor een doeltref fende vlootbewapening is niet alleen de kwantiteit, maar dat integendeel do kwali teit, een niet minder belangrijke factor is. De minister zeide niet de meening te zijn toegedaan, dat Japan voor vloot bouw evenveel moet uitgeven als de Vereenigde Staten, aangezien de Japansehe vloot het plan heeft tegenover den reusachtigen Ameri- kaanschcn vioolbouw, den bouw te plaatsen van een ecnheidscatqgorie van wapens, die door Japan zelf is ontworpen. De minister weigerde nadere bijzonderhe den mede te doelen, maar gaf de verzeke ring, dat de Japansehe vloot in staat is liet hoofd te bieden aan alle mogelijke omstan digheden niet alleen in verhand met de ver dediging van Japan, maar ook van de sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Groot- Oost-Azië. Japan's werkelijke bedoelingen. Het Japansehe Hoogerhuis heeft gister morgen met algemeene stemmen een reso lutie aangenomen waarin er bij de regce- riug op wordt aangedrongen de vastgestel de nationale politiek met alle middelen te verwezenlijken. De resolutie was ingediend door prins Sanetaka Itsjijo: er werd in ver wezen naar de verschillende, keizerlijke de creten betreffende de stabilisatie van Oost- Azië. Prins Itsjijo zeide bij de indiening van de resolutie, dat het de onwrikbare politiek van Japan was Oost-Azië te slabiliseeren en er een nieuwe orde te vestigen door dc affaire van China te regelen en aldus hij te dra gen tot den wereldvrede en de welvaart der menscben. Sommige buitenlandsche mogend heden, aldus de prins, erkennen Japans lei derschap en stabilisecrende macht in het Oosten, maar Itsjijo betreurde dat andere buitenlandsche mogendheden hinderpalen in den weg leggen aan het verwezenlijken van Japans missie door vijandigheid tegen Japan aan den dag tc leggen als gevolg van het feit, dat zij er niet in slagen Japans werkelijke bedoelingen te begrijpen. Prins Itsjijo ried cle regeering aan ten aanzien van laatstbedoelde groep van mogendheden haar pogingen te verdubbelen Japans werkelijke bedoelingen te doen begrijpen alvorens ze als Japans vij and te behandelen. Alle diplomatieke maat regelen moeten eerst worden uitgeput om door den moeilijken tijd been te komen, maar Itsjijo verklaarde dat tegen buitenlandsche mogendheden, die erin zouden volharden de uitvoering van Japans nationale politiek te dwarsboomen door te weigeren Japans wer kelijke bedoelingen te begrijpen, drastisch moest worden opgetreden. Duitschland heeft in Csaky een vriend verloren. Van het overlijden van de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken graaf Stafhan Csaky heeft men te Berlijn met c-precht leedwezen kennis genomen, aldus een bericht van V.P.B. Uit de berichten van de Duitsche pers kan worden afgeleid, hoe sterk de sympathie was, welke men voor dezen Hongaarschcn staatsman koes terde. De persoonlijke verdienste en de nauwe verbondenheid tussclien beide lan den worden in herinnering gebracht. Daar bij wordt er op gewezen, dat zijn naam aan drie belangrijke gebeurtenissen ver bonden is, waardoor een Europeesche vre de, de voorbereiding tot een nieuwe Euro peesche orde, werd bevorderd:- de beide beslissingen te Weenen in November 1938 in zake het vastleggen van den nieuwe grenzen tusschen Hongarije en Slowakije ecnerzijds, in September die tusschen Roe menië en Hongarije anderzijds en voorts het toetreden van Hontgarije tot het drie- mogendhedenverdrag in December 1940. Sedert graaf Csaky de buitenlandsche po litiek van zijn land leidde zijn niet slechts de politieke relaties tusschen Hongarije en Duitschland weer beter geworden, maar in datzelfde tijdperk werd door liem ook veel gedaan voor het herstel der Hongaarsche machtspositie in het Donaugebied. Duitsch land heeft aan Csöky een onbeperkt ver trouwen geschonken en het is derhalve niet anders dan natuurlijk, dat zijn over lijden in de Duitsche pers algemeen wordt betreurd. De indruk van Csaky's dood te Rome. Het bericht van het overlijden van graaf Csaky, is in alle Italiaansche kringen met diep en oprecht leedwezen vernomen. De pers maakt zich tot tolk van die gevoelens en publiceert het. bericht op een vooraan staande plaats. Zij laat hei overlijdensbe richt volgen door commentaren, een le vensbeschrijving cn foto's van den doodc. In politieke kringen te Rome wijst men er ,op, dat graaf Csaky een overtuigd aan hanger was van de vriendschap, tusschen Hongarije en de asmogendheden. Ambacadrice der V.S. in Noorwegen. Mevr. Florence Jaffrey Harriman, de Amerikaansche ambacadrice in Noorwe gen. heeft -medegedeeld, dat zij zes weken geleden haar verzoek om ontslag heeft in gediend. Zij neemt aan, dat haar ontslag aanvaard is, ofschoon zij daarvan nog niet officieel op de hoogte is gebracht. EED VAN TROUW AAN HET HOOFD VAN DEN STAAT. Het, hoofd van den staat, maarschalk Pó- tain, heeft een constitutioneele wet uitge vaardigd, die het nummer zeven draagt. Deze wet luidt als volgt: Art. 1. De ministers, de hoogwaardigheids bekleders en de hooge ambtenaren van den staat, leggen den eed in handen van het. hoofd v. d. staat af. Zij zweren trouw te zullen blijven aan zijn persoon cn verplichten zich hun ambt uit te oefenen overeen komstig de wetten van eer cn rede- delijkheid tot welzijn van den staat. Art. 2. De ministers, de hoogwaardigheids bekleders en ambtenaren van den staat zijn aan het hoofd van den staat persoonlijk verantwoording verschuldigd. Deze verantwoordelijk heid strekt zich uit tot hun persoon en hun vermogen. Art. 3. Voor het, geval, dat een van hen de ambtsplichten zou schenden, kan de chef van den staat na onderzoek, waarvan hij zelf de methode zal be palen iedere schadevergoeding en iedere boete eischen en de volgende straffen, hetzij tijdelijke of definitie ve, opleggen: vervallen verklaren van de politieke rechten, het verblij ven in een bewaakte plaats van op onthoud in Frankrijk of in de kolo niën, verbanning in een vesting. Art. 4. De straffen, die overeenkomstig artikel drie kunnen worden opge legd, sluiten een strafvervolging niet uit, die langs den gewonen wettigen weg kan worden ingesteld, wegens mogelijke misdrijven of delicten, die door dezelfde personen zijn bedre ven. Art. 5. De artikelen 3 en 4 van deze con stitutioneele wet zijn van toepas sing op vroegere ministers, vroegere hoogwaardigheidsbekleeders cn hoo ge ambtenaren, die hun ambt min der dan tien jaar hebben uitgeoefend. Centrum 125 K.M. van Bergen verwijderd. Volgens berichten uit Bergen lijn daar in den nacht van 26 op 27 Januari om drie uur 20 aardschokken geregistreerd, waarvan het centrum slechts 125 tot- 150 kilometer van Bergen verwijderd lag, aldus het D.N.B. Naar de wetenschappelijke leider van het museum te Bergen verklaart, zijn dit de hevigste aardschokken welke men tot dus ver in Noorwegen heeft kunnen waarnemen. Ook werden zij ter plaatse nog nimmer zoo dichtbij, waargenomen. Zekere kringen kennen er groote strategische waarde aan toe. Maar Lindbergh niet. Ofschoon de Vereenigde Staten in het midden van de maand Januari bevestigden, dat Denemarken terecht aanspraak kan maken op dit gebied, komt de Amerikaansche geschied- vorscher Hart tevens weder Groen land opeischcn voor de Ver. Staten, onafhankelijk van het feit,, hoe dc oorlog in Europa zal afloopcn, aldus een medewerker van V.P.B. uit Ko penhagen. De Amerikaansche belangstelling voor dit eiland, het grootste ter wereld, met een op pervlakte van 2.170.000 vierkante kilometer cn niet meer dan 16.530 inwoners (in hoofd zaak Eskimo's) dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds in het jaar 1912 heeft Peary, de ontdekker van de Noordpool, gewezen op het strategische belang van Groenland, dat een vlootbasis aan de Zuidkust, en den aan log van een luchtsteunpunt mogelijk maak te. En in 1939 stelde senator Lundsen voor, dat de Ver. Staten Groenland zouden koopen. Aan den anderen kant kwam overste Lindbergh, die enkele jaren geleden oen stu diereis maakte naar Groenland, tot een volslagen negatief rapport, wat de waarde van Groenland betreft. Verleden jaar zomer werd groot opzien gehaard door de reis van don landvoogd van Groenland, Eske Brun, naar Washington. Hij had opdracht, er voor te zorgen dat. de voorziening van levensmid delen voor de Groenlandsche bevolking in oorlogstijd geen moeilijkheden zou onder vinden en tevens moest hij het Deensehe standppunt in zake de Groenland-kwestie tegenover de Amerikaansche regeering ver dedigen. Dit standpunt houdt in, dat •Dene marken, na zijn afscheiding van Noorwe gen, in 1814, het beheer heeft aanvaard over Groenland. Bij het verdrag van Kiel wer den in 1814, de rechten van Denemarken op dit gebied erkend. Dit standpunt heeft De nemarken ook tegenover Noorwegen steeds verdedigd bij do meeningsvcrschülen, die tusschen beide landen waren gerezen met betrekking tot Groenland. Italië Ten aanzien van de reeds Zondagavond tegengesproken fantasieën der Engelsche propaganda over beweerde onlusten in Mi laan. Turijn, enz. is van bevoegde Italiaan sche zijde te Rome aan buitenlandsche journalisten verklaard, dat elke journalist in staat is zich van de onjuistheid dezer ge ruchten te overtuigen, die als een geheim zinnig slagwoord door de Engelsche propa ganda en de Amerikaansche bladen ver spreid zijn. Terecht zijn deze geruchten reeds door verscheidene buitenlandsche journalisten gedementeerd. Het is hepaald belachelijk, wanneer dc Engelsche radio beweert, dat Duitsche troe pen tol handhaving van de orde in Milaan moesten optreden. In dit verband kan wor den vastgesteld, dat zich „behalve het Duit sche vliegercorps geen Duitsche troepen in Italië bevinden. De kwaadwillige fantasieën der Engelsche pers werden Maandagmiddag door Stefani gepubliceerd met de ironische toevoeging: „Voor het geval, de bewoners van Milaan en Turijin van de gebeurtenissen in liun steden niet op de hoogte zouden zijn. Oversfroomingen richten groote schade aan in Spanje Vele menschen moeten, eenige dagen op het dak wachten, voor zij worden gered. Als gevolg van de overstrooming van de rivieren Quadiana en Quadanez, die in de omgeving van Medellin een breedte van drie kilometer heeft bereikt, zijn 800 hectare bouwland overstroomd en vernield. Talrijke runderen, schapen en geiten zijn verdron ken. Vele hoeren hofsteden werden volko men door het water ingesloten. De bewo ners moesten gedeeltelijk drie dagen lang op de daken verblijven, voordat zij gered werden. Uit Ciudad Real wordt gemeld, dat als gevolg van de overstroomingen een aan tal huizen is ingestort Bovendien werden in het dorp Roblade drie personen gedood. In 't zelfde dorp is men te elfder ure er in ge slaagd meer dan honderd boeren, die sedert verscheidene dagen op de daken hadden ge zeten, tc redden. En. tuberculose als premie. De recherche van het bureau Marnixstr. Amsterdam, heeft gisteren wederom beslag weten te leggen op een hoeveelheid van hon derd pond vet, dat op clandestiene wijze verhandeld was. De mededeeling was ingekomen, dat een tuinman im AmsterdamWest tegen de cKrstdagen op clandestiene wijze een var ken verkregen had. Gisterenmiddag wees het onderzoek van do rechercheurs uit, dat deze man het varken ergens bui tan Am sterdam gekocht en het op de fiets naar huis vervoerd had. In het overgebleven vleesch worden zware t.h.c.-verschijnselen geconstateerd. De man, tcgon wien proces verbaal is opgemaakt, had een -prijs van niet minder dan twee gulden per pond moeten betalen. GOEDKOOPE LEVENSMIDDE LEN WORDEN NIET TOT „LOON" GEREKEND. Naar „Werk en Steun", het tijd schrift voor steun verleening en werk verschaffing mededeelt, heeft de Ver- eeniging van Nederlandsche Ge meenten aan haar leden als aan vankelijke meening van het departe ment van financiën medegedeeld, dat steunuitkeeringen aan werkloo- zen niet aan loonbelasting zijn on derworpen. Evenmin behoeft loon belasting te worden ingehouden op de uitkeeringen aan werkloozen, die z.g. voor den steun werken. Aan de loonbelasting zijn slechts onderworpen de loonen, welke aan te tewerkgestelde» in de werkverrui ming worden betaald. Tegemoetko mingen in den vorm van goedkoope levensmiddelen en van den z.g. B- steun behoeven ook ten aanzien van de tewerkgestelden niet tot het loon te worden gerekend. BINNEN 24 UUR AANGEVEN. Radiohandelaren moeten een voorraad-administratie houden. De radiohandelaren ziin thans verplicht om bij verkoop of verhuur voor langer dan veertien dagen van een radio-ontvangtoestel binnen 24 uur aangifte te doen van naam en adres van den kooper of huurder. Formulie ren (model d) hiervoor zijn kosteloos bij de postkantoren verkrijgbaar. Voorts moet door eiken radiohandelaar een overzichtelijke voorraadadministratie van de aanwezige toestellen worden gehou den. Daarbij dient tevens de herkomst en de datum van ontvangst van aile ontvan gen toestellen te worden genoteerd, alsme de naam en adres van dc personen, aan wie een toestel is verkocht of voor langer ftan li dagen is verhuurd, alsmede de afleve ringstermijn. Nieuwe distributieregeling voor generator-anthraciet Na i Februari aanvragen bij de rijksverkeersinspectie. Vanaf 1 Februari a.s. wordt de distributie cn verstrekking van anthraciet (en turf) voor gasgeneratoren voor motorrijtuigen gewijzigd en evenals de distributie cn ver strekking van benzine opgedragen aan de rijksverkeersinspectie. Verbruikers van ge nerator-anthraciet (en turf) voo motorver- kcer dienen zich dus niet meer tot de brandstoffencommissie te wenden, maar tot don rijks-hoofd) inspecteur voor het ver keer in hun district. Nadat formulieren in gevuld zijn en de rijksinspecteur machtiging verleend heeft, ontvangt men met deze machtiging bij den plaatsclijken distributie dienst bonnen voor gencratoranthraciet (-turf). Een uitzondering wordt gemaakt voor groot-verbruikers "van generator-anthraciet. Deze kunnen nadat zij door het rijksko- lembureau als zoodanig zijn erkend de van de rijksinspecteurs verkregen machti ging toezenden aan het rijkskolenbureau, dat hun op grond daarvan een toewijzing verstrekt. BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN BETREF FENDE HET NATIONAAL-SOCIALISME EN ANDERE BEWEGINGEN. In een herderlijken brief, welke Zondag in de katholieke kerken van den kansel is voorgelezen, heeft het Nederlandsche R.K. Episcopaat de vroegere kerkelijke maat regelen tegen het liberalisme, het socialis me, het communisme en het nationaal-so- cialisme gehandhaafd. Onder socialisme worden verstaan alle vormen van socia lisme, welke in de encycliek Quadragesimo Anno zijn vooroordeeld. Omtrent de nationaa.l-socialistische be weging wordt in dezen brief de oorspron kelijke formule bevestigd, waarnevens wordt verklaard, dat het lidmaatschap in hooge mate ongeoorloofd is. De laatste pauselijke soldaat Trouw verdediger van Rome in de ouderdom van 12 jaar overleden. Dezer dagen is te Rome de laatste over levende soldaat van het pauselijk leger ge storven, die in het jaar 1870 Rome tegen de Italiaansche troepen verdedigde. Santé Ascensi, die don leeftijd van 92 jaar bereikte, werd in het pauselijk Rome geboren cn beschouwde den Heiligen Va der als zijn souverein. Toen hij 19 jaar was, trad hij als vrijwilliger in het pauselijk leger cn onderscheidde zich bij verschil lende gelegenheden door l'jn dapperheid. Bijzonder onderscheidde hij zich echter den 20stcn September 1870, toen de Italiaan sche bersaglieri, nadat de artillerie een bres in den stadsmuur had geschoten, de stad binnendrongen. Op dien dag viel Rome en daarmede werd aan de wereldlijke macht van den paus een einde gemaakt. Sedert 1870 ontving Ascensi van het Va- ticaan een klein pensioen en wel voor „bij zondere diensten, bewezen aan Zijne Hei ligheid Pius IX". Amsftrdamscbe effecteabeurs Rustige handel. Vaste markt. Oploopende koersen. Ame- rikanen weinig veranderd. - Ne derlandsche staatsfondsen goed gedisponeerd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. 99 941/2 99 L.K. 99% 95 99% 84 11/16-84% 83%-851 84% 83% 82% S2% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 13% 's Grav. '37 13% N.-HolJ. '38 3 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I 111 3% 81% Z.-Holland 1937 3 S3% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 90 SS% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Karhenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. binnenland. Koloniale Bank A 1S0% Ned. Ind. Handelsb. A 121% 122% Ned. Handel Mij. c. v. A 114% 116% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 103-991/s %-myj Fokker g. A. 70% 70 Lever Bros en Unilever cv.AlSS 183 Ned. Ford 190 190 Philips G B.v.A. 118%-11G% 11G%-118 Philips pref A 325 321% Calvé Delft c.v. A. 197%-195V4 195%-199% Centr. Suiker Mij. 136 136 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 28-28% 28-29 Befh Steel c.v. A S2%-81% 82-83% Gen. Motors c.v. A. 48% 50 Kennccot Copper c.v. A. 36—35% 35 9/16-35 15/16 North. Am. Aviation c.v.A. 10% 16% Rep Steel c.v. A. 25-25% 23%-26 U. S. Steel c.v. A. 66%-63% 65%-G6% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 216% 222% Kon. Petr. 242-236% 237%-243% Buitenland. Shell Union c.v. A. 11%-11% ii%-n%: Tide Water c.v. A. 109/16-10% 10%-107/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 114%-113% 113-115%; Java China-Japanliin A. 146-148 145-147% Kon. Ned. Stoomb. Mij. l-i-7%-148% nat. bez. v. A. 148-151] Kon. Paketvaart A. 234 232% Ned. Scheepv. Unie A. 167%-166 165-169 Rott. Llovd A. 137 136 Stoomv. Mij. Nederland A. 13G%-139 137-138 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 419-414 417-420 Javasche Cultuur 2G0 N I S IJ. 250- 246 Ver. Vorsten!. Cult. T22%-120 118-121 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 188-186 _18Ö%-186 Deli Mij. c. v. A. Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 258-261% 248%-247% 240%-245 206%-201 200% 258%-26o Bandar Ruhber Mij. A, 206% 207 Deli Batavia Mij. A. 207% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen an stortingen op 28 Januari 19413 Relchsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.5è; Lires 9.87; Deensehe Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44,S5 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. ^Vlnterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk in veler leven!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2