Verplichte inlevering Toespraak van Groot admiraal Raeder W9 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Groote brand te Hoorn 6.21 uur van wapens De Amerikaansche hu'p aan Engeland Vijf ItaÜaansche ministers naar het front De overstroom<ngen in Portugal „Engeland zal vroeg of laat bezwijken" Verduisteren Zeewater bruikbaar in stoomketels Laan. Schanen. Tel. Ui (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG Uitgave der N.V. Uitg.-Mijf. „Hollands Noorderkwartier" Voor het opbergen der prachtige doeken van het paleis op den Dam is een reusachtige rol noodig, welke deze week ter bestemder plaatse gebracht werd (Foto Pax Holland) ROEMENIË AANKLACHT TEGEN TWEE COMMISSARISSEN VAN POLI TIE, DIE DEN MOORDENAAR DEN REVOLVER ZOUDEN HEB BEN VERKOCHT. Nieuwe burgemeesters in alle steden Het O.M. heeft de aanklacht tegen den Griek Sarandoss, den moorde naar van den Duitschen majoor Doering, naar de Roe meen sche pers meldt, ook uitgebreid tot, onbevoegd dragen van wapens. Te«elijlcertijcl is een aanklacht opgesteld te pen twee commissarissen yan politie van Boekarest, die den moordenaar den revolver hebben verkocht, waarmede de daad is gepleegd. Wapens inleveren. Na de eedsaflegging door de leden van het nieuwe kabinet heeft generaal Antonescu een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „De regcering, welke ik heb gevormd, heeft ten doel de orde te verzekeren en den normalen gang van het landsbestuur te her stellen. Het. land heeft rust en arbeid noo dig. De administratie moet zich zonder ver Wijl weer aan haar natuurlijke taak wijden en overal het aanzien der autoriteiten her stellen. Den regcering op militairen grond- slap is een uitinp van de eenheid en de j tucht, die de tegenwoordige omstandigheden i yan het Jand eischen. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek van het nieuwe kabinet, waarin ik de portefeuille van buitenlandsche zaken op mij heb genomen ,is het bijna onnoodig te zeggen, dat Roemenië zonder aarzelen mar-, cheert aan de zijde der spil van den grooten Fuehrer en den Duce. De trouw aan deze verpliclitinpen is niet 'n politieke houding, maar. een bewuste log stand, dien wij nooit zullen laten verdwijnen Tussehen Roemenië en de-spilmopendheden moet een zoo krachtip mcpeJij'ke geestelijke gemeenschap georganiseerd worden en het bereiken daarvan zal een mijner belanprijk- ste taken v;an het oogenblik zijn. Antonescu heeft griep. Staatsleider generaal Ahtonscu lijdt, gelijk officieel wordt medepedeeld, sinds twee da gen aan de priep. Op advies zijner penees- heeren map hij zijn liuis niet verlaten. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat in het geheele land rust en orde heerschen. In alle steden en gemeenten worden nieu we burgemeesters benoemd. Officieel wordt medepedeeld, dat bij de op standelingen tót dusver de volgende wapens zijn gevonden: 39 machinegeweren. 636 mili taire geweren, 128 karabijnen. 2844 jachtge weren en 1934 revolvers. Koning Michael zond aan staatsleider An tonescu een telegram, waarin hij hem mede deelde, dat hij en de Koningin-Moeder 500.000 lei beschikbaar stellen voor de ge zinnen der gevallen officieren en soldaten, Tot datzelfde doel droeg generaal Antonescu 200.000 lei bij. In het geheel zijn ten behoeve van de achtebliivenden der gevallen solda ten meer dan 3.500.000 lei bijeengebracht. Het ministrie van Binnenlandsche zaken waarschuwt ervoor, dat ieder die in het be zit is van een mitrailleur of een machine geweer en die dit wapen niet inlevert bij de militaire bevelhebbers, ter dood zal worden veroordeeld. De Amerikaansche voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, de democratische afgevaardigde Bloom, heeft medegedeeld, dat de democratische commissieleden in. een spe ciale bijeenkomst met voorbehoud tot over eenstemming gekomen'zijn over vier amen dementen op het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Deze amendementen hebben betrekking pp de volgende punten: 1. Het zal aan de oorlogsschepen der Ver. Staten verboden worden convooien naar Engeland te begeleiden. 2. De geldigheid van de wet moet tót twee jaar beperkt worden. 3. De president zal verplicht zijn het con gres op gezette tijden rapport uit te bren gen over de binnen het kader van de wet ondernomen, maatregelen. 4. De democratische commissieleden zijn overeengekomen een amendement voor te stellen, volgens hetwelk de president zal worden verplicht alle binnen het kader van de wet te nemen stappen vóór de verwezen lijking te bespreken met de chefs der staven van marine en leger. Naar uit Rome wordt gemeld, is niet al leen de minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano als commandant van een corps oorlogsvlicgcrs, maar zijn ook nop vier van zijn collega's, o.a. de ministers van open bare werken en die van nationale opvoeding naar het front vertrokken. De ambtsbezigheden van deze vijf minis ters, die. hun functie behouden, zullen, naar van welingelichte Italiaansche zijde verno men wordt, zooals gebruikelijk worden waar genomen door de onderstaatssecretarissen, resp. ingeval er geen onderstaatssecretaris- in het betrokken ministerie aanwezig is, door de directeurs-generaal der afzonderlijke afdeelingen. Vóots wordt van dezelfde zijcle vernomen, dat den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken graaf Ciano een geregelde koerier ter beschikking staat om de loopen- de zaken af te handelen. Het is voor de derde maal, dat graaf Ciao als officier in den oorlog gaat. De eerste keer ging hij als vrijwilliger van het luchtwapen naar Abessinië, toen bij de orlogsvcrklaring van Italië in Juni en thans opnieuw. Het ministerie voor de cor poraties zal na het vertrek van minister Renato Rici en van den onderstaatssecre taris Tullio Cianetti naar het front, geleid worden door den tweeden onderstaatssecre taris dr. Ermano Amicucci. Een geheele stadswijk vernield. De was der rivieren in Portugal is thans tot staan gekomen. Men kan echter eerst thans een overzicht krijgen van den om vang der overstroomingsramp. Uit een der plaatsjes konden meer clan 200 inwoners, die op'de daken hunner huizen 'n toevlucht hadden gezocht, slechts gered worden door het zenden van een hulptrein, die kilometers ver over een geheel onder water staande spoorbaan móest rijden. Te Renfica de Ri- bateio, een stad met 13.000 inwoners, is een geheele stadswijk verwoest. Er zijn daar 70 woonhuizen ingestort. De Portugee- sche regeering bereidt op groote schaal maatregelen voor om de slachtoffers der 1 overstroommgen hulp te veleenen. DE OUDE KAZERNE GEDEELTELIJK VERBRAND Gepasseerde nacht is brand uitgebroken in de oude Kazerne aan de Veemarkt te Hoorn. De brand was zeer hevig, doch na felle strijd kon de brandweer tegen den ochtend de overwinning behalen. Echter ging een belangrijk gedeelte van dit oude gebouw, waarin verschillende ver- eenigingen hun zetel hadden gevestigd, ver loren. Ook de Waco had een gedeelte in gebruik. Vier auto's gingen verloren. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De Japaosche bemiddeling inzake Indo China Succes van de spil. Het D.N.B. meldt uit Washington: Hei duidelijk merkbare onbehagen waar mede de toonaangevende Amerikaansche kringen' de bemiddelingspogingen van Ja pan inzake het Thailandsche Indo Chinee- sche conflict begroeten, komt duidelijk tot uiting in een hoofdartikel van de Washing ton Evening Star, waarin deze bcmidde- lingsactie niet alleen afls een overwinning voor Japan, doch ook voor de Spil wordt betreurd. Hierbij speelt niet het staken der vijandelijkheden den hoofdrol, doch liet feit, dat de vredesonderhandelingen le To kio onder leiding van den Japansehen mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeo- ka, gevoerd zullen worden. Aan de Japan- sche en Duitsche diplomatie is het gelukt de ontwikkeling in de door haar gewensch- te banen te leiden. Noch het ministerie van buitenlandsche zaken der V.S., noch l)ow- ningstreet kunnen de hiermede gestaafde uitbreiding van de macht der spil onver schillig opvatten, aldus het blad. Het Russisch—Jap acscüe vis- scheTiJverdrag. De gemengde commissie ter voorbereiding van een definitief visscherijverdrag, waar toe Moskou en Tokio besloten hebben, zal ongeveer zes vertegenwoordigers van beide partijen omvatten, naar te Tokio verluidt. Japan zal o.a door gezant Nötsji van de ambassade te Moskou en legaticsecretaris Saito, de Sovjet-Unie door den fungeerend volkscommissaris van buitenlandsche zaken en den directeur van de afdeeling Verre Oosten van dit volkscommissariaat verte genwoordigd worden. ACHTELOOSHEID VAN OVERWEG WACHTER. Belgrado, 28 Jan. (D.N.B.) Vier dooden. drie zwaar- en twee licht ge- wónden waren de slachtoffers van de ach teloosheid van een overwegwachter in de voorstad van Belgrado, Patsjvo, die gister morgen zonder waarschuwing een vracht auto vol arbeiders over den overweg liet rij den, terwijl een trein uit Belgrado kwam aanstormen. De vrachtauto werd totaal ver brijzeld. Tot de werklieden van een scheeps werf te Brenien. Berlijn (D.N.B.) De opperbevel hebber van de Duitsche marine, groot-admiraal dr. Raeder, heeft Dinsdagochtend de werklieden der werven van de Deschimag te Bre inen toegesproken. De opperbevelhebber betoogde o.a. het volgende: De marine heeft in de eerste vier maan den van den oorlog groote successen behaald en de wereld door de dapperheid van haar operaties laten opkijken. Het belangrijkste resultaat is geweest de bezetting der voor naamste Noorsche havens. De heldendaden, die daar volbracht zijn, worden, in de ge schiedenis geboekstaafd. De naam Narvik schittert als een onvergankelijk symbool van Duitschen soldatenmoed door aile tijden. De overwin ning in het Westen heeft met de bezetting der Fransche kusten aan liet Kanaal en don Atlantisclicn Oceaan de voltooiing gebracht van de Duitsche uitvalspoorten tegen Enge land van hel, Oosten en-het Zuiden. Engc- lands afsnijding van het Europeesche vaste land is daarmede voltrokken. Vervolgens ging de groot admiraal over op het. F.ngelsche tonnageverlics en ver klaarde, dat men kan zeggen, dat alleen door het convooistolsel omstreeks een kwart van de tonnage, die in vredestijd voor den in voer van dezelfde hoeveelheid artikelen noo dig is, verloren gaat. De belasting van de Britsche scheepswerven als gevolg van de omstandigheid, dat vele goederen vroeger uit Europa gemakkelijk en in korten tijd Engeland bereikten, doch thans over groo- terén afstand aangevoerd moeten worden, is buitengewoon zwaar en vermeerdert de moeilijkheden van Engeland'? ravitaillee- ringspositie in hooge mate. Indien nu het Duitsche duikhootwapen, ondersteund door het luchtwapen en de strijdkrachten overzee dezen toevoer succesvol en stelselmatig hin dert. en in stijgende mate dagelijks waarde volle tonnage tot zinken brengt, dan is het volkomen duidelijk, dat. Engeland vroeg of laat. moet bezwijken, omdat zijn leven en bestaan met zijn toevoer staat, of valt. Want Engeland is tegenwoordig niet meer in staat de verschrikkelijke verliezen aan sche pen op te heffen door aanbouw. Engeland gaat den onvermijdelijken ondergang steeds sneller tegemoet. Geen macht ter aarde kan dit noodlot, meer tegenhouden. Engeland kan zichzelf niet meer helpen en elke hulp van buiten af komt in. ieder geval te laat, gezien de kracht van do Duitsche'slagen. De Duitsche arbeider staat, in den strijd om de Duitsche vrijheid naast den Duitschen soldaat in de eerste linie. Zijn werk en de arbeid zijner handen hebben de Duitsche wa penen geschapen. Voor de marine speelt voor al de werfarbeider een bijzonder belangrijken rol. Van zijn. bekwaamheid en zijn prestaties hangt de doeltreffendheid en gevechtswaar- de van het oorlogsschip af. De prestaties, die sedert het begin van den Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 25 uur GROOT-ADMIRAAL RAEDER. (Foto archief.) oorlog tot nu toe op de scheepswerven vol bracht zijn, zoo constateerde de groot-admi raal, zijn buitengewoon groot. De prestaties van vorig jaar zijn voor een deel onder zeer moeilijke omstandigheden geleverd. Menig verlies is ingetreden. Groot-generaal Raeder behandelde daarop de uiterlijke gevolgen van den oorlog voor het leven der arbeiders. De scheepswerven zijn evenals de zuivere woonwijken, zoo ver klaarde hij in dit verband, blootgesteld aan nachtelijke Britsche aanvallen. De verliezen en de schade zijn gelukkig zonder beteekenis. De groot-admiraal betoogde daarop, dat se- dert-het begin van den oorlog 6.3 millioen brt. vijandelijke scheepsruimte. door operaties van onze zeestrijdkrachten tot zinken g* bracht zijn, waarvan twee derde door het duikbootwapen. De vernietiging van vijande lijke oorlogsschepen is eveneens belangrijk. Meer dan 450.000 ton heeft de vijand zelf toe gegeven en wij weten immers hoeveel hij verzwijgt. Daartegenover zijn de eigen ver liezen gering. Tot slot betoogde Raeder, dat het voor Duitschland in dezen oorlog om zijn vrijheid en om zijn levensrecht gaat, om zijn geheele toekomst als volk en staat. In dezen strijd moet en zal het overwinnen. De strijd wordt voortgezet totdat het uur der beslissing slaat. Groot Brittannië heeft den oorlog gewild. Groot Duitschland zal hem zegevierend be ëindigen. Als de oorlog beëindigd is, zal de vloot de uitbreiding en afmetingen krijgen, zooals aan een wereldmogendheid betaamd. WOLVEN VALLEN RENDIERKUDDEN AAN S t o c k h o 1 m, 28 .Jan. (D.N.B.) Naar Nya Dagligt Allehanda meldt, doen troepen wolven aanvallen op kudden rendie ren in de Zweedsche provincie Jaemtland. De honger en de felle koude krijven de roof dieren tot dicht bij de bewoonde streken. Op vele plaatsen heeft men door wolven ver scheurde rendieren gevonden. UITVINDING VAN EEN RUSSISCH INGENIEUR. Sjtoerk, een Russisch ingenieur van het Volkscommissariaat van koopvaardij, heeft een installatie uitgevonden, waardoor het moge lijk' wordt om gewoon zeewater in stoomketels van schepen ,te gebrui ken, zoodat deze hiervoor geen zoet water meer behoeven mee te nemen. Alleen al op de schepen van dit Volkscommissariaat krijgt men hierdoor de beschikking over een scheepsruimte. die gelijk staat met die van dertig groote schepen. Het poeder van Sjtoerk, Oksalat genaamd, neemt de kalkzouten uit het zeewater op en maakt het al calisch. waardoor het metaal tegen kalisch, waardoor 't metaal tegen Reeds dit jaar zullen talrijke *voopvaardijschepen van een Oksa- 'at-installatie worden yoorzisn. Voor het persoonsbewijs, dat op 1 Maart voor iedereen wordt ingevoerd, zullen ook de vingerafdrukken verplichtend zijn. Hierboven ziet U, hoe zulk een vingerafdruk tot stand komt. De wijsvinger wordt stevig op een met inkt bestreken plank gedrukt, om vervolgens op het papier te worden ovt dezet (Foto's Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 1