De Japansche politiek jegens China N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Aanval op kabinet van Konoje Aanvallen afgeslagen Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akkers Abdijsiroop Radioprogramma ER IS GEEN STRAAL VAN HOOP OP REGELING. In de plenaire vergadering van de begrootingscommissie van het huis van afgevaardigden heeft de eerste minister, Konoje, uitdrukking ge geven aan grimmige vastberaden heid om de wapens in handen te houden, toen Mijake, vroeger lid van de thans opgeheven partij der so ciale massa een aanval deed op de regeering wegens, naar hij zeide, de veelvuldige kabinetswisselingen, aldus een bericht van Domei uit Tokio. Mijake zeide. dat de Chinecsche zaak uit gebroken was in 1937 onder het eerste ka binet van Konoje. Prins Konoje trad ech ter af zonder overtuigende redenen te ge ven. terwijl de Chineesche zaak niet gere geld was. ..Het wekt slechts misverstand onder de natie, wanneer een kabinet dat nationale populariteit geniet en gesteund wordt door het. parlement, ineen zou stor ten. Na het aftreden van het eerste kabinet van.Konoje hebben alle volgende kabinet ten slechts een kort leven gehad, sommige traden af na vier maanden, andere na acht maanden, waardoor een voortdurende politieke instabiliteit bestond", aldus Mija ke. Verwijzende naar den Chineesch- Japanschen oorlog van 1S94 tot 1895 en naar den Russisch-Japanschen oorlog van 19041905. tijdens elke oorlogen er geen kabinetswijzigin gen voorkwamen, maakte de inter- pellant melding van het in omloop - zijnde gerucht, volgens hetwelk prins Konoje mogelijk uit de regee ring zou treden. Hij voegde hieraan toe: „Ik zeg niet, dat Prins Konoje alleen ver antwoordelijk is voor de regeling van de Chineesche zaak maar hij is een-van degenen, die een zware verantwoordelijkheid op zich moe ten nemen voor de regeling er van" Spr. verzocht Konoje zijn houding ten aanzien van de politieke stabili teit op te helderen. In zijn antwoord op de interpellatie ver klaarde Konoje: „Gelijk de spreker heeft gezegd, is de Chineesche zaak uitgebroken onder het eerste kabinet-Konoje, en bevindt zij zich thans in het vijfde jaar. En toch is er peen straal van hoop op een regelingDe strijden de diensten echter zijn niet verant woordelijk hiervoornoch is iemand anders verantwoordelijk. Ik alleen draag daarvoor de verantwoordelijk heid. Ik ben mij bewust van mijn verantwoordelijkheid met een gevoel FEUILLETON doo*. etM. m. vm 14. Natuurlijk was ook Diana van de partij. Ze bereed haar vriend, Kalif, een grijs getint, fijn gevormd paard, dat ze slechts met moeite in toom wist te houden Van tijd tot tijd sprak ze het dier toe en klopte het bemoedigend op den rug. bemoeide zich weinig met de overige leden van het gezelschap: alleen maakte ze af en toe een grapje met Bobby en Pat. Edmund V eston negeerde ze volkomen ze keek zelfs niet één keer in ziju richting. Het was een schitterende dag; er woei een f-'isschen wind en er was geen wolkje te be kennen aan den bleek-blauwen hemel. De stemming was er een van vreugde en verwach ting men had een heerlijken dag voor zich, die besloten zou worden met een bal, dat des avonds gegeven werd in het eenige feestgebouw dat Tarford bezat. Je komt toch ook? vroeg Pat aan Diana. Denk het wel, klonk het onverschillig. als ik tenminste voor dien tijd mijn nek niet heb gebroken Zoo Ben je van plan er allés op te zet ten? Nu, ik doe mee, hoor! 'Diana keek eens naar het paard van den spreker. Veel kans geef ik je niet, plaagde ze. Hoepel op! zei Pat, zoi der veel plicht plegingen. Hpt is wat een fijn beest maar je moet natuurlijk weten hoe je er mee moet omspringen. Hij boog zich naar haar over en liet zijn stem dalen, toen hij vroeg: Zeg, weet jij wat die vent van Crackmead Grange hier uitspookt? Doet hjj soms mee aan de jacht Hoe weet ik dat? klonk het antwoord. Een rare snuiter, vond Pat. En hij groet niemand. Een lompe vlegel! viel Diana hem bij. Nu kwam Bobby naderbij en grinnekend vroeg hij: Zeg !>eb' en jullie Weston gezien? Ik ben benieuwd wat hij met zijn hekken heeft gedaan. Een week of twee geleden was de oude heer er en toen had iemand de heele 11 Een -matige geschiedenis. 1. ..Zie je, *Ml5, ik had Krul- lekop in de toren gelokt en daarna de ladder wegge haald; hjj begon toen echter de klokken te luiden en toen de mensen kwamen aan lopen, was hjj verdwenen. Je moet me helpen zoeken. 2. „Stil, ik hoor wat!" 3. „Hoor je die stemmen aan de andere kant van de jnuur?" 12. Een paar misdadigers verraden zich. 1. „Pelle, hier hebben wjj de oplossing van \et raadsel." 2. „Dat deze kerel ons heeft ontdekt, is toch wel heel erg. We moeten de goederen zien g te K'jjgen, want als ze den jongen vinden, dan kon hjj wel eens uit de school klappen, en dat moe ten we voorkomen." van schroom jegens troon en natie wegens het enorme bedrag aan staatsfondsen, dat is uitgegeven en wegens de honderdduizend officieren en manschappen, die tijdens den strijd in China zijn gesneuveld. Terwijl een regeling van de Chinee sche aangelegenheid nog in een verre toekomst ligt, is de toestand nog enstiger geworden. Ik ben diep getroffen door de Keizerlijke be zorgdheid te dien aanzien. Ik schaam mij over mijn beperkte be kwaamheden, vooral daar de Kei zer van den aanvang af zoo bezorgd is geweest over de Chineesche aan gelegenheid. Zoo lang het den kei zer behaagt vertrouwen te stellen in mijn nederige persoon, ben ik grim mig vastbesloten het land door de moeilijke periode heen te halen door alles te geven in dienst van het openbaar. De woorden van Konoje betreffende zijn grimmige vastberadenheid wer den met applaus aangehoord. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het zeegebied ten Westen van Ierland heeft een gevechtsvliegtuig met grooten ac tie-radius een voltreffer op een klein koop vaardijschip geplaatst.. Voor een Britschc haven zijn mijnen gelegd. Verdragend geschut heeft in de avond uren van 27 Januari militaire doelen in het Zuidoosten van Engeland beschoten. Gisternacht heeft de vijand boven Duitsch land noch boven het bezette gebied gevlo gen. Jagers hebben een vijandelijk jacht vliegtuig van het. type Lockheed-Hudson neergeschoten. Een eigen vlregtuig wordt vermist. Italiaaasch weermachtbericht Engelschen bombardeerden het vliegveld van Catania en Napels en omgeving. Het opperbevel publiceert weermachtsbe- richt no. 235 Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij tij dens acties van plaatselijken aard den vij and zware verliezen toegebracht, gevange nen gemaakt en automatische wapens buit gemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht hebben hevige offensieve acties ondernomen tegen colonnes gemotoriseerde strijdmidde len, troepenconcentraties en vijandelijke voorbereidingen. In Cyrcnaica worden de gevechten ten Oosten van Derna voortgezet. Onze. troepen hebben een vijandelijke colonne afgeslagen en haar verliezen toegebracht alsmede krijgsgevangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft gepantserde strijdmiddelen met bom men en mitrailleurvuur bestookt evenals de vijandelijke infanterie. Tijdens een ge vecht hebben onze jachtvliegtuigen twee vliegtuigen van het type Hurricane neerge schoten. In Oostafrika hebben onze afdeelingen Duj)ats een vijandelijkcn post verrast en den vijand gevoelige verliezen aan man schappen en materiaal toegebracht. Onze luchtformatios hebben doeltreffend vracht- Duizenden nebben reeds vroeger de ver tassende werking van Akker s Abdijsiroop bij griop-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprez«*. het beproefde hoest geneesmiddel! flacon 90 cr., f. 1.50, f. 2.40. Ov.ral verkrijgbaar. Mae grooter flacon, h*» voordeelïger hot gebruik. wagens en pantserauto's van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Glosier neergeschoten. Een tweede vliegtuig is neergeschoten door onze ver kenningstoestellen. In den nacht van 27 op 28 Januari hebben' vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Catania. Zij wierpen eenige bommen neer, maar hebben geen schade of slacht offers gemaakt. Een tweede aanval was gericht op Napels en omgeving, waar uiterst geringe schade is veroorzaakt en geen slacht offers vielen. ELZASSISCHE SOLDATEN NAAR HUIS. Sedert een week vertrekken van hel rijksstation te Bazel over Offenburg. Khel en Straatsburg treinen met soldaten uit den Elzas. die door Zwitserland en de Fransche autoriteiten vrij zijn gelaten. Deze soldaten waren met de Fransche troepen, waartoe zij behoorden, in Juni op Zwitsersch gebied gekomen en geïnterneerd. Door een Fran sche militaire commissie worden zij thans op het Elzas-stntion te Bazel in groepen van 200 man uit den dienst ontslagen. Op het 'Duitscho station worden zij begroet door een Duitsche organisatie, hetgeen zeer door hen op prijs wordt gesteld. DONDERDAG 30 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO. S.00 Gramofoonmuziek (8.308.45 Nieuws berichten ANP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang en orgelconcert m.m.v. leden van het Omroeporkest. 11.10 Declamatie. 11.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoon muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel. 1 20 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper". 2.15 Sylvestre-trio. 3.00 Voor de vrouw. 3 10 Omroeporkest en solist. 4.00 „De vernieuwing' van ons tooneel", causerie. boel in brand gestoken en omver gehaald. De vent was toen bezig diepe greppels te graven warr hij de rommel in liet stoppen. Kijk dus goed uit! Is dat waar? vroeg Diana op verontwaar digden toon. Wat! Wist je dat niet? vroegen Bobby en Pat tegelijkertijd. Nee, natuurlijk niet! Ik ben tóch al dien tjjd weggeweest? Maar heb je dan ook niet gehoord dat zijn hikken in brand gestoken waren? vroeg Pat. Oh ja, daar weet ik van, zei Diana! Dat dachten we al! zei Bobby met een veelbeteekenend gegrinnik. Jammer dat we er niet bij waren om een handje te helpen. Nu, het resultaat weet je. Pas dus op voor die grep pels, als we dien kant uitkomen! Hoe durft bij! zei Diana. Bobby keek haar eens aan met een bewon- derenden blik in zijn vroolijke, donkere oogen. „Er was anders nog iemand, die ook aardig durfde! zei hij.' Hou je mond toch! waarschuwde zijn jongere broer. Te zou de boel nog verraden, idioof! Diana keek het tweetal glimlachend aan en zei niets. Plotseling klonk een vroolqk hoorngeschal en tegelijkertijd kwam er beweging in de stoet die w" voorafgegaan door de luid blaffende honden. Men trok de hoofdstraat door, eerst een troep joelende en schreeuwende kinderen, dan de jachtstoet en er achter een heele file auto's, gevolgd door een lange rij voetgangers. Het was en schitterend schouwspel en Miss Penn, die over «en gordijntje voor een der ramen van het postkantoor stond toe te kijken zuchtte jaloersch. Stel je voor. zeg! zei ze tegen Bessie, die het vertrek op de stoep had gadegeslagen en nu juist weer binnenkwam, hij was er ook bg! En niemand nam notitie van hem, za^: je wel Zelfs Miss Mostyn niet en hij reed £OCh vlak achter haar! Nu ze hebben elkaar met de Kerstdagen geen kaart gezonden, dus er kan niets geweest zijn tusschen hen, zei Bessie. Ik denk dat die hond alles in de war heeft geschopt, veronderstelde Miss Penn. Er was beslist een brief van haar aan hem en dien avond kwam hij toch persoonlijk het antwoord brengen. Misschien probeert h\j nu weer bij haar in de gunst te komen. Dat lijkt me niets voor Mr. .Weston, merkte Bessie op. Niettemin bleef het feit dat Weston, hetzij toevallig, het^jj opzettelijk, vlak achter Diana bleef rijden. En Diana, hoewel ze haar hoofd niet had omgewend, was er zich van bewust. Ze maakte zichzelf wijs dat het haar in het geheel niet interesseerde, maar toch hinderde het haar. Sinds die ontmoeting in het postkantoor had ze hem niet meer gezien en door alle gebeur tenissen van de laatste twee weken was hij heelemaal uit haar gedachten geweest. De honden sloegen een zijpad in en Diana trachtte de afstand tusschen hem en haar te vergrooten. Ze gaf haar paard de sporen en voort vloog het. Maar ze hoorde dat hij nog steeds vlak achter haar was en met opgeheven hoofd, rechtop gezeten, reed ze door. Nu kwamen ze aan een bos; het spoor was slipperig door den modder en het voortgaan werd moeilijker. Diana deed een nieuwe poging aan haar achtervolger te ontkomen. Ze wendde haar paard en bracht het onder het geboomte, waar de grond harder was en bedekt met af gevallen bladeren. Honden en jagers gingen nu met groote snelheid een heuvel af; vele der jagers moesten echter hun vaart minderen door de gladheid. Het bosch weerklonk van hoorngeschal, hev geblaf der honden en het klappen van zwepen. Nu ontdekte Diana Weston's paard vlak naast het hare en ostentatief keerde ze hem haar rug toe. Doch: Miss Maslyn! riep hij. Er klonk iets als een bevel in die woorden en, zonder het eigenlijk te willen, wendde Diana haar hoofd om. Ze zag dat ze alleen waren de anderen waren nu allen de heuvel afgereden. Hij plaatste zijn paard voor het hare en keek haar met zijn doordringende, grijze oogen scherp ran. Wel, wat is er vroeg Diana uit de hoogte Hij stak zijn hand uit. Hier heb ik iets dat, als ik me niet vergis, aan u toebehoort. Mogelijk hebt U het tot nu toe niet gemist, maar ik. heb het bij het graven gevonden, dicht bij een van mijn hekken. Rechtop zat ze en bewegingloos en ze be antwoordde zijn blik zonder ook maar één mo ment met haar oogen te knipperen. Ik weet niet wat het is, antwoordde ze, maar het kan niet van mij zijn. Zijn hand bleef uitgestrekt en streng zei hij: Het is van U! En U kunt het beter nu aannemen het mocht anders eens ge bruikt worden als bewijsmateriaal tegen U. Eenige seconden lang keek ze hem aan met een blik vol minachting. Toen, zonder verder iets te zeggen, wendde ze de teugel en galop peerde weg. Op dat oogenblik brak er in de verte een onbeschrijfelijk lawaai los, een teeken dat men nu een vos op het spoor was. Diana spoorde haar paard aan en Kalif vloog voor uit. Ze boog zich ver over ziin nek om een aanraking met de zwiepende takken der. boomen te vermijden. Ze - verlangde er naar zich bij de anderen te voegen en aan de jacht deel te nemen en vooral verlaagde ze er naar te vergeten. Het was een geroep en geschreeuw van belang en Diana voelde zich opgenomen in de algemeene opwinding. Ze zaten den vos nu dicht op de hielen; Diana was een van de voorsten. Eindelijk, tijdens deze wilde jacht, voelde ze zich voor het eerst weer vrij! Het was alsof zware ketenen van haar waren afgevallen, alsof alle ellende van de laatste weken plotseling van haar was weggenomen. Ze lachte luid. Het was goed te leven. 'De ondervinding, die ze had opgedaan, zou haar niet beletten met volle teugen te genieten ze zou niet de rest van haar leven laten bederven door dien 4.15 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoe ding". 6.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.45 Actueelc reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Concertgebouw-orkest en soliste (opn.). 9.30 Dialoog. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Kamermuziek (opn.). 10.05 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Rococo-octet. 3.30 Cabaretprogramma (gr.pl.). 3.45 Musiquette. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus: „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5 30 Voor de jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Cabaretprogramma (In de pauze: Hoor- speel t. b. v. de W. H. N.). 6.45 Actueeele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Peersoverzfcht voor binnen- en bui tenland ANP en sluiting. eenen ongelukkigen nacht. En wat Weston betreft ze was van plan zich niets van hem of zijn dreigementen aan te trekken. Wat verbeeldde hij zich wel? Hij moest niet denken dat hij haar Diana! kon intimideeren. Oh, ze voelde zich weer vrij! En voort snelde ze, gedragen door haar prachtig paard, niet wetende dat het nood lot haar achtervolgde, en dat het onmogelijk was zich daaraan te onttrekken, HOOFDSTUK XTV. Na een snelle galop door het open veld kwamen ze aan de bosschen van Crakmead Down, waai'in hun vos gevlucht was. Hier wachtte het gezelschap een teleur stelling; ze vonden hun weg geblokkeerd door ijzerdraad, dat van boom tot boom was ge spannen rondom het terrein. Aan iederen vierden boom was een bordje gespijkerd met het opschrift: „Verboden toegang! Pas op voor het prikkeldraad!" Dit deed iedereen direct omzien naar den eigenaar van deze gronden, maar deze bevond zich niet langer onder hen. De honden dron gen in het bosch door, maar de jagers hielden de teugels in en de jagermeestèr, Kolonel Wilber, iemand, voor vvien men veel ontzag had, gaf het bevel te rijden. Ellendige kerel! mopperde hij. Na tuurlijk is hij nu nergens te vinden!" Ik zou wel eens willen weten waar dat prikkeldraad eigenlijk voor is, riep iemand van het gezelschap uit. Ik geloof, dat ik dat wel weet, zei Bobby Kelso. Het zal verscholen zijn onder de bladeren. Zal ik er eens door kruipen en den grond onderzoeken? opperde hij. Onder de bladeren verscholen? vroeg de Jagermcester. Wat bedoel je daarmee, Kelso Bobby sprong op den grond en eyierp zijn broer de teugels van zijn paard toe. In een wip was hij onder het ijzerdraad door ge kropen en waadde door een dikke laag afge vallen bladeren. Dat dacht ik al! riep hij triomfantelijk uit. Hij bukte zich en hield een kronkelende streng prikkeldraad omhoog, die onder het blad verborgen had gelegen. Hij waagde nog een stap verder en meteen zakte hij bijna tot zijn knieën weg in de bladerenmassa. Be hendig werkte hij zich er weer uit. Ziet U wel! riep hij. Maar goed dat U de paar den er niet over hebt laten springen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7