Wat eet de polderjongen? Veertig jaren „in de lucht" Chantage Geleerde „pottenkijkers" tusschen Kampen en Urk De geit voor het gezin Naar verboden zender geluisterd VERBETERINGEN IN VOEDINGS GEWOONTEN NOODZAKELIJK GEACHT. (Van onzen Amsterdamschen corres pondent). "De zegswijze „eten als een polder jongen" geeft duidelijk aan, dat de voedingsgewoonten van deze groep Hollanders een bijzondere reputatie geniet. Iemand die ge weldige hoeveelheden dikke, goed belegde boterhammen, groote por ties vet eten en reuze stukken vleesch venverken kan. maakt aan spraak op bovenaangehaald com pliment.' Wij vragen excuus In dezen tijd van vet kaarten en file-maken voor den slager, te schrijven over een dergelijk onderwerp, dat den lezer het water in den mond doet loopen. Maar het toeval wil. dat Juist de zer daeen een wetenschappelijk onderzoek naar de voedingsgewoonten dier dijkwer kers aan den N.O. Polder is beëindigd en wij. In afwachting van het eerstdaags verschijnende officieele rapport, reeds iets vernemen konden over de resultaten. Onderzoek naar c^e volksvoeding. Zooals bekend, houdt het Ned. Instituut voor Volksvoeding zich bezig met onder zoekingen naar de wijze waarop het pu lbliek zich yoedt. Deze onderzoekingen zijn vooral in onzen tiid van het grootste be- lanfr: men kan immers van de opgedane ervaring, vooral onripr de minderbedeelden, profiteeren bij de verdeeling der voorraden en er aldus toe bijdragen den wolksweer stand zoo lang mogelijk od peil te houden. Natuurlijk zouden in normale fiiden der gelijke enquêtes nog meer vrucht afwer pen. daar de door de geleerden ontdekte leemten dan gemakkelijker konden- worden aangevuld. De belangstelling voor de maag van de dijkwerkers aan den N.O. Polder hangt samen met de onderzoekingen vanwege de Zniderzeestichtjng. De leider van de sub- sectie „Voeding", prof. B. C. P. Jansen, is tevens directeur van het Ned. Instituut voor Volksvoeding. Hii belastte drs. van Dorp met de uiterst delicate taak. zich 700 nauwkeurig mogelijk op de hoogte te stpl- len van alles wat op de voeding der polderjongens betrekking heeft. Wij hebben het genoegen gehad' prof. Jansen in zijn laboratorium te mogen interviewen. Professor verzocht den heer van Dorp, die mede aanwezig was. ons een- en ander van zijn belevenissen te ver tellen. Bereisde polderjongens. De Jonge doctorandus heeft met een col lega 14 dagen lang het .leven der polderjon gens. die den onlangs voltooiden dijk tusschen Urk en Kampen hielpen bouwen, meegemaakt. Zij sliepen in oen tentje naast de keet, stonden voor dag en dauw op en aten wat de kok klaarmaakte. Nu vergt het veel tact en misschien 4 nog meer durf, anderen bij hun maaltijden'gade te slaan met de duidelijke bedoeling, alles zwart-óp-wit te zetten. Wij moeten over het algemeen niets van „pottenkijkers" hebben en wij kunnen ons dan ook best den schroom voorstellen die de enquêteurs op hun reis naar het IJsselmeer beving. De arbeiders legden hun gasten echter geen stroobreed in den weg, integendeel, lieten zich gewillig als studie-object gebruiken. Nu hebben die dijkwerkers meer van de wereld gezien dpn menigeen. Ze zagen Al giers en Duinkerken, China en Argentinië; daar trokken ze heen met onze ingenieurs om mee te bouwen aan de wereldberoemde Nederlandsche waterbouwkundige werken. 't Zijn meest Brabanders, Werkendam- Uiers,. volkomen vertrouwd met het maken van zinkstukken. Blijkbaar heeft hun be- reisdheid hen al voor vele verrassingen ge steld en vonden zij het niets bijzonders, misschien zelfs voor de afwisseling wel prettig, eens door hun eigen landgenootén te worden „aangegaapt". De geest onder de dijkwerkers bleek bij zonder goed. dezen indruk nam de heer van Dorp als een der levendigste van zijn wetenschappelijke logeerpartij mede. Een flinke lap vleesch erbij... De enquête had plaats in Augustus jl., 'dus toen de algemeene voedseltoestand nog betrekkelijk weinig verschilde van den nor malen. De arbeiders kregen een driedubbel rantsoen brood en een dubbel rantsoen vet. Ze aten aardappelen, een stuk vleesch van plm. 2 ons, groenten en vette jus. „Het was alles heel smakelijk", zoo vernemen wij. „En da boterham?" „Goed belegd". „Hoe controleerde U de voedingswaarde yan het eten?" willen wij weten. „Wij wogen het warme eten op de bor den en verder namen we monsters van de diverse gerechten mee. naar Amsterdam. Hier begon onze taak pas goed. Nauwkeu rig hebben we alles gecontroleerd en op ta bellen vastgelegd". - „Wat is tenslotte Uw conclusie?" aldus wenden wij ons tot professor Jansen. „Het vitaminen- en vetgehalte van de spijzen viel erg mee. Een dijkwerker verbrnikt 4700 calorieën, terwijl het normale aantal 3000 be draagt, 'das eet hij ruim anderhalf maal zooveel als een „gewoon mensch". Over het algemeen viel de voedseltoestand op den dijk mee, mede in aanmerking genomen het feit, dat de maaltijden in de keet bereid werden en huisvrouwe- lijke zorgen onder dergelijke om standigheden ontbreken". Verbeteringen noodzakelijk ge acht. „Acht u het. gezien de uitkomsten der enquête, noodzakelijk, dat er wijzigingen gebracht worden in den aard der voeding of in de wijze vanv bereiding. professor?" „Ja, zeker-tfiebben wil'enkele verbeterin gen op het. oog, doch deze zullen straks in het rapport gepubliceerd worden". Professor Jansen zwijgt hierop vcelbe- teekenend. Dit is het moeilijke oogenblik in een interview. Als we 't niet gauw over een anderen 'boeg gooien, "krijgen we niets meer te hooren „En hoe slaat het met drankverbruik?" „Absoluut nihil", verklaart de 'heer van Dorp. „Ten eerste was het drankverbruik op den dijk verboden, maar ook als de pol derjongens Zaterdags en Zondags naar Urk gingen, was van misbruik geen sprake". Hiermede was hetvraaggesprek geëin digd. Wij hopen later terug te komen op dit belangwekkende onderzoek, het eerste in den groeienden polder, doch zeker niet het laatste De heele staf van de Zuider- zeestichting zit er a h.w. op te springen, dat de polder droogvalt en de eerste bewoners er zich zullen nederzetten:'prachtig mate riaal voor den eeuwigen speurzin van den geleerde. Bij een gezin met b'este geilen 'wordt de pap niet gemeten Ook al zit men daar met tienen te eten De geit brengt het voedsel ook in nood, Al is de last om voer voor hèar te krijgen soms wel wat groot. Nu men tegenwoordig als gevolg van de oorlogsomstandigheden reeds vele voeder- middelen in beperkte hoeveelheden of soms in het geheel niet kan krijgen, dient men in het L'elang van d8 volksgezondheid uit te zien naar goede voedingsmiddelen die men wel kan krijgen. Het is algemeen bekend dat melk een uitstekend voedings middel is voor de menschen, en als regel in verhouding tot de voedingswaarde goed koop. Toch heeft men dikwijls de neiging bij de uitgaven het-eerst op de post melk te bezuinigen. Dat dit geheel onjuist is, springt dapelijk in het oog, wanneer men bedenkt jlat de voedingswaarde van l liter melk waaraan niets is onttrokken- onge veer overeenkomst met 7 eieren, of 4 ons biefstuk, óf 41/* ons visch. Zoo dikwijls meent men dat men wel grootendeels'buiten melk kan, terwijl het ons daarentegen juist in staat stelt, op in verhouding duurdere voedermiddelen te bezuinigen Toch zijn er ongetwijfeld veel gezinnen, waar ook de uitgaven van de consumptiemelk bezwaarlijk zijn. Veel voordeeliger kan men dan ook inplaats van koemelk te koo- pen zelf. één of meer geiten houden. Om.een zoo goed mogelijke voorzie ning van geitenmelk over het ge- heele jaar te krijgen, 'zou men b.v. over twee geiten moeten beschik ken. Het werpen kan men dan zoo trachten te regelen, dat de eene geit .droog staat, wanneer het an dere dier nog een flinke plas melk geeft. In ieder gezin, maar in het bijzonder in gezinnen met kinderen heeft de geitenmelk groote betee- kenis. De geitenmelk, aldus de rijksveeteeltcon- sulent te Alkmaar, kan men in tegenstel ling met koemelk, dat soms zeer lang on derweg is, altijd versch koken, hetgeen .juist bij kinderen ter voorkoming van voe dingsstoornissen van groote beteekenis schijnt te zijn. Heeft men zelf een of meer geiten, dan zal men per gezinslid in aller lei vormep ongetwijfeld meer melk krijgen dan wanneer men koemelk duur moet koo- pcn. Voor koemelk betaalt poen op het oogenblik minstens 15 cent per liter. Deze melk die gestandariseerd is bevat 21/£% vet. Bij geitenmelk kan men wel ongeveer rekenen op 4%> vet. De voedingswaarde van geiten- en koemelk is verder ongeveer gelijk. In de geitenmelk, komt dus 1.5% vet meer voor, dat is per kg (1.03 liter), 15 gram vet eVtra. 4 5 cent. Bij kostenberekening komt men als re gel op 4 a 5 cent per liter geitenmelk. Hier bij is dan gerekend dat a.1 het voer moet worden gekocht, terwijl de geiten juist in staat zijn zeer veel huis- en keukenafval dat niets kost. in melk en boter enz om te zetten. De werkelijke kostprijs zal dan ook dikwijls nog lager zijn. Hoewel deze kost prijs vrij wisselvallig is, o.m. ook afhan kelijk van de meer of mindere producti viteit der dieren, zullen wij 5 cept ter ver gelijking aannemen. N'emeil wij dus een kostprijs van 5 cent van de geitenmelk aan, en 15 cent con sumptiemelkprijs koemelk, dan is de koe melk in verhouding 10 cent per liter duur der. Bovendien heeft men dan nog 15 gram zuiver-vet extra Betaalt men voor een pond rundvèt 70 cent, en neemt men aan, dat hieruit 400 gram zuiver vet wordt ge smolten, dan heeft de 15 gram vet in geld uitgedrukt nog een. waarde ,van 2.6 cent. Het verschil tusschen geitenmelk en koe melk bedraagt dan dus totaal 12.G cent per- liter ten gunste van de geitenmelk. Dit is clan het financieelc voordeel. Men bedenke daarbij, dat men zich bovendien door het houden van geiten veiliger stelt ten op zichte van de voedselvoorziening van eigen gezin. Terwille van de volledigheid vestigen wij er nog de aandacht op, dat men geiten melk ter voorkoming van bloedarmoede (anaemié), niet eenzijdig aan zuigelingen beneden een half jaar moet geven. In com binatie met de moedermelk enz. is het wél te gebruiken Bij gevallen waar het abso luut onmogelijk is moedermelk te geven, is het gebruik van koemelk zekerder. Naar aanleiding van het bovenstaande geven wij een ieder in overweging eens na te gaan, of het geen aanbeveling verdient het volgende voorjaar een geitlam aan te koopen, of voor éigen gebruik een extra lam aan te houden. Uitbreiding der gciten- «fSpj-l is ongetwijfeld in het algemeen be lang, zoodat het pas afgekondigde slacht verbod ook zeer is toe te juichen. Een ieder, werkè er aan mee, dat er veel meer.lam meren, vooral van de beste geiten voor de fokkerij worden aangehouden. Men streve cr daarbij vooral naar lammeren aan te houden, van moeder met een goed ex terieur, die, en ook beste productie heb ben, en ook van beste productiedieren af komstig zijn. Voor de paring maké men vooral van bokken van beste afkomst ge- brieik. Terloops werd eerder reeds opgemerkt, dat de productiekosten van geiten met I100- gen melkopbrengsten lager zijn, dan bij minder goede gebruikscliere.il. Dit valt wel zeer sterk op. wanneer men bedenkt, dat voor het onderhoudsvoer bij geiten die 500 liter melk geven, vrijwel evenveel tioodig is als voor geiten die 1000 liter melk per jaar geven. Nemen wij eens aan voor voor beeld. dat liet onderhoudsvoer van een geit. 3,25 cent per dag kost, en de productie kosten per liter melk 1.75 cent, dan kan de volgende berekening het .meerdere voor de] van bat'ere geiten bewijzen. 3.25 cent voor ondeiTioudvóer plus 1.75 ct. oer 1 liter produclievoer is 5 cent. 3.25 cent voor onderhoudvoer plus 3.50 ct. per 2 liter producfievoer is 6.75 cent. 3.25 cent voor onderhoudsvoer nlus 5.25 ct. per 3 liter productievoer is 8.50 cent. De uitgaven aan voer per liter melk be dragen dus: hij een melkgïft van 1 liter melk 5' cent. bij 'n melkgiff van 2 1. melk 6.75 2 is 3.375 c bij 'n melkgift van 3 I melk 8.50 3 is 2.85 c. Zitting van het Duitsche Landgerecbt Voor het Duitsche Landgericht, dat gister te Den Haag zitting hield, stond allereerst terecht een echt: paar, wonende te 's-Gravenhage, dat er van beschuldigd werd in de maand September van het vorige jaar geluisterd te hebben naar een verboden zender. De man en de vrouw hébben een dienst betrekking bij een Haagsche familie, resp. als huisknecht en als dienstbode. Als ge tuige werd in deze zaak gehoord een vrouw die 14 jaar lang bij dezelfde familie in be trekking is geweest, doch er sinds Novem ber van liet vorige jaar niet meer is. Zij verklaarde, dat het echtpaar dikwijls naar een Engelschen zender had geluisterd. Bo vendien had de vrouw zich tegenover haar, meermalen beleedigend over de Duitsche be zettingsmacht in Nederland uitgelaten. In September had getuige oneenigheid met de verdachten gekregen. Eeri en ander heeft tot gevolg gehad, dat zij in November haar dienstbetrekking heeft verlaten. Het echtpaar bekende eenige malen naar een Engelschen zender geluisterd te heb ben. De man zoowel als de vrouw betoog den met nadruk, dat zij het alleen hadden gedaan uit nieuwsgierigheid. Zij waren Duitschland «en de Duitschers niet vijandig gezind, hetgeen de man illustreerde door te vertellen, dat toen een Nederlandsche offi cier zich tijdens de oorlogsdagen ten huize van de familie vervoegde met de vraag of er menschen in huis waren van Duitsche nationaliteit,' hij ontkennend had geant woord. hoewel hij wist, dat getuige Duit sche was. De Staatsanwalt, dr. Koblitz, eischte te- gei^ ieder der verdachten een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Te gen den man bovendien nog een geldboete van f 60.èn inbeslagneming van het ra diotoestel. De Staatsanwalt hield hierbij re kening met de vrijmoedige bekentenis der verdachten, alsmede met den indruk, die hii vgn hen heeft gekregen en waaruit hii concludeerde, dat zij niet hebben gehandeld uit anti-Duitsche motieven. De rechter, de heer Joppich, hierna von nis wijzende, veroordeelde ieder der ver dachten tot drie maanden gevangenisstraf met inbeslagneming van het radiotoestel Een echtpaar uit- Voorburg stond vervol gens terecht wegens het luisteren naar e-ef verboden zender. Voorts zou de man ziet tegenover derden dikwijls beleedigend ovei de Duitsche weermacht hebben uitgelaten. Het eerste feit werd door de vrouw tooge geven. Haar man ontkende het en verklaar de bovendien, dat hij zijn vrouw herhaald! malen had verboden naar verboden zendert te luisteren. Devroüw bevestigde dat en 05 een vraag van den rechter waarom zij he toch had gedaan, antwoordde de vrouw, daf ze het alleen had gedaan om haar man t» plagen. Andere motieven had zij niet. Uit het verhoor van den man, bleek ver dor, dat hij een praatjesmaker is. Een echt paar, dat als getuige werd gehoord, ver klaarde, dat de verdachte zich tegenove: hen bolëcdigend over_ de Duitvsche weeiv macht had uitgelaten. m. had hij beweert dat Duitsche soldaten in Nederlandsche unl formen aan don Moerdijk haddon gevochten Voorts had hij gezegd, dat Duitsche solda ten er verhongerd uitzagen. Ook had hi| Goebbels beleedigd. Verdachte ontkende in zooverre, dat hij ten aanzien van de Na derlandsche unifomien niets meer en niet* minder had gezegd, dat hetgeen daarom, (rent in de kranten had gestaan. Hetgeen hij gezegd had omtrent de mager uitziend» Duitsche soldaten en omtrent Goebbels had-, den de getuigen verkeerd uitgelegd. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat dt man naar een verboden zender heeft geluis terd en dat hii de getuigen door beleediging van de Duitsche weermacht heeft geërgerd Voor beide feiten tezamen vroeg hij een half jaar gevangenisstraf. Wegens het luisteren naar een verboden zender eischfe hij tegen de vrouw vijf maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bakker, betoogde, dat; beklaagde tegenover de getuigen meer heeft gezegd, dat hij kon verantwoorden. Hij deed dit om de getuigen te ergeren. Iedere ge-! dachte an hetze of propaganda waren den- verdachten vreemd. Zij hebben uit. domheidj gehandeld. Spreker vroeg'voor den man een milde straf, zoo mogelijk een geldboeJ te. Ook ten aanzien van de vrouw bepleitte; spreker de uiterste clementie. De rechter veroordeelde den man tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden, met aftrek van voorarrest en de vrouw tot drie maanden gevangenisstraf,! eveneens met aftrek van voorarrest, en faling van een geldboete van'f 300.voortsj beval hij de inbeslagneming van het radio toestel. WANNEER DE VREEMDELING MEXICO-CITY IN VOGELVLUCHT WIL ZIEN, WORDT HIJ VERWE ZEN NAAR DE TORENWACHTER VAN DE KATHEDRAAL. Men mag veilig aannemen, dat het aantal Europeanen, dat in den loop der laatste decennia de hoofdstad van het oude Aztekenrijk heeft be zocht, niet in de millioenon loopt. Doch wie ooit Mexico bezoeken zal, hetzij dat hij met den trein uit het Noorden komt, hetzij uit de richting Vera Cruz, steeds zal de .vreemdeling bij het naderen van de staa onder'invloed van haar betoo- verende schoonheid komen. Indien 'de vreemdeling de wensch te kennen geeft Mcxico-City ook eens in vogelvlucht te zien. dan wordt hij naar den torenwachter van de kathedraal verwezen. En waarlijk, de klimpartij is niet voor niets geweest. Men heeft een prach tig uitzicht, niet alleen over de stad, doch ook over de Mexicaan- sehc hoogvlakte, die de stad om geeft. Heeft men voldoende van het uitzicht genoten en offreert men den torenwachter Om koAi utAhaal: A. KONIJNBURG De brief, die Marianne Pierson zoo had doen ontstellen, viel op den grond. Zij buk te en raapte hem op, met een gebaar, of ze er vies van was. Hoe was het mogelijk, na vijf jaar! Zij had gedacht, dat hij al jaren in Amerika was, en nu die brief, waar hij haar in dreigde, hoe kon ze, binnen drie dagen, duizend gulden bij elkaar krijgen? Geen denken aan! Ilaar man alles bekennen? die zou nooit begrijpen hoe ze zich in haar onschuld, door dien schurk had laten ver blinden. Haar ouders hadden haar des tijds, toen ze nog Marianne Verburg heet te, genoég tegen dien Pé Hanscn gewaar schuwd; maar zij was nu eenmaal vol ver trouwen in hem geweest, zelfs toen hij haar de betrekkelijk kleine bedragen, die hij'van haar geleend had, niet terugbetaal de. Toen, op zekeren avprtd,. was hij geheel ontdaan bijhaar gekomen Hij bekende, dat hij een groot bedrag had zoek gemaakt en smeekte haar, hem te helpen om naar het buitenland te kunnen vluchten. Hij zou zijn leven verbeteren en alles later te rugbetalen. Ze gaf hem alles, wat ze bezat en zond hem later, naar Berlijn, de opbrengst van haar juweelen, om hem in staat te stellen in Amerika een nieuw leven te beginnen. Geen bedankje zelfs voor haar opoffering. En nu bood die schurk haar dien brief aan, tegen betaling Hij zat weer op zwart zaad, en ging liever de gevangenis in, dan zoo te blijven tobben. Maar als dat gebeurde, schreef hij, was ook niemand veilig voor hem. Zou haar broer, Frans, dien schurk aah kunnen? Hij had nogal connectie bij de politie, en mogelijk kon die Hansen het vuur nader aan de schenen leggen, dan hem lief was. Zonder dat het een recht zaak werd-, en haar man - er aan te pas kwam. Dicnzelfden middag ha'alde Ma rianne haar broer van diens kantoor af en legde hem het geval uit. 'n Lastig geval, was zijn oordeel; geef mij in ieder geval dien brief mee. Je kunt gelijk hgbben; tegen zon'n geraffineerde!! schurk moeten we direct de hoogste troef uitspelen Dien awnd bracht hij een bezoek aan den jongen inspecteur van politie Verha gen, dien hij, zij het oppervlakkig kende. Hij. zette 't geval uiteen. Zijn zuster had natuurlijk een fout begaan, maar moreel was zij te verontschuldigen Als zij don man afkocht., zou het recht zijn loop niet hebben, maar om /elf in opspraak ge bracht te worden, of erger, dat kon men toch niet van haar verlangen. Bijgevolg zou er niet veel overboord zijn als de kerel zijn ^rdiende loon kreeg en zijn. Verburg's, zuster vrij uitging, alsof zij nooit dén schurk geholpen had. meende Frans. Dat spreekt, zeiode ander; beter dat we den hoofdpersoon te pakken krijgen. Wat uw zuster betreft, zoolang de politie offi cieel onkundig blijft van haar rol in dat zaakje,, kraait er natuurlijk geen haan naar.'U kunt met mij veilig spreken. De conferentie viuurde lang, maar aan 't. einde stond Verburg volkomen bevredigd op. Naar huis gaande, resumeerde hij de nositie nog eens in gedachten. Die schurk had huiten de waard gerekend; zijn arres tatie alleen al, waarop hij anders had kun nen rekenen, wa's er door vérzekerd. Toen HaTisen den volgenden middag in een hoek van café Pays Bas juist gelijk over wilde geven met Marianne Verburg den ouden brief tegen een bankje van dui zend werd zijn arm gegrepen door de ste vige vuist van den inspecteur, die als uit het niet opdoemde. De brief viel uit zijn hand, maar nog voor hij den vloer bereikt had, werd het papier gerepen door Frans, die ongezien van den anderen kant gena derd was. Ik zal dat papier even bewaren in m'n nortefeuille, zei Frans totr den in specteur. Goed, antwoordde deze, U kunt het me straks wel geven op het bureau als we deze meneer daar aan den tand gaan voe len. Ilansen ging zonder verzet mee. Hij zag, dat hij het spel \erloren had. Het geld nog in handen van de jonge vrouw, de brief in de portefeuille van haar broer, en hijzelf in henden der politie. Op het politiebureau wilde hij toch nog even wraak nemen. U vergeet dien brief inspecteur, zei hij toon Frans zijn hoed opzette, om na het eerste verhoor van den schurk te vertrek ken. O ja. hi,r hoeft gelijk, zei Frans; alstu blieft, hier is het bewuste stuk. Hij ging naar de deur, glimlachend te gen den arrestant. De inspecteur vouwde het papier open. Het handschrift was dat van Marianne, dat zag Ilansen direct, dus kreeg hij toch h'erin zijn zin. Goed, dat hij eraan gedacht had. de gevangenis stond dus niet alleen voor hem open. Maar waarom moest die inspecteur op eens lachen? Dat u chantage hebt willen plegen is tot daaraan toe. zei deze. maar dit is toch wel wat grof. vindt U zelf ook niet? Hij reikte hem den brief toe. Marianne's hand, zeker; 'maar wat stond in dat schrij ven? 'n Onschuldig afspraakje waarin ze destijds had toegestemd! Dat 's gemeen! riep Hansen driftig uit. Hij heeft de brieven verwisseld. Zeker, 't is gemeen, zei de inspecteur schamper. Duizend gulden eischen voor zoo'n onschuldig briefje, is wel wat erg kras. Zelfs bij chantage zijn er grenzen, dacht ik. een sigaar, dan kan hot zijn. dat de oude! man nog 'n episode uit zijn torenwachters-! loonbaan vertelt. Sinds eeuwen is het ambt van torenwachter met de familie De Brena verbonden en van vader op zoon overgegaan. Hun woning is in de toren zelf gelegen. De onlangs gestorven tachtig jarige moeder van den huidige.n torenwach ter, had de laatste véertig jaren haar wo ning niet meer verlaten. De kinderen van dezen torenwachter zijn tot het bereiken van den leerplichtigen leeftijd nooit op «traaf gekomen en wat hemzelf betreft, dï laatste tien jaar heeft hij de toren ook niet meer 'verlaten. Ofschoon moeder de Brena veertig jaren „in de lucht" geleefd heeft, was zij toch niet van de buitenwereld afgesloten, zoo als men wellicht zou denken. Vanaf den toren heeft zij sinds haar prille jeugd de ontwikkeling van het moderne Mexico kunnen volgen. Als kind woonde zii de intocht van keizer Maximiliaan bij. Toen Porfirïo Diaz in 1011 na een presidentschap van dertig jaar tot aftreden gedwongen werd. zag zij het hloed der gewonden op de treden van de kathedraal vloeien. Toen twee jaar later de regeering Fran- cisco Madero de Huerta viel, was zij we derom getuige van bloedige tooneelen en sindsdien had zij zooveel rcgceringen zien komen en gaan, dat zij zich aan het einde harer levensdagen afvroeg, of de wereld volslagen krankzinnig geworden was. Zij zag generaal Villa aan het hoofd van zijn rooversbende de stad binnentrekken, terwijl de strijd van Zapata's troelen de ver schrikkelijkste was. die zij ooit beleefd had. Een hevige strijd werd in de stad ge streden en om beurten bezetten de strijden de partijen de rege'eringsgebouwen. De partij, die uit de regeeringsgebouwen ver dreven werd. vluchtte in de kathedraal om van hieruit het presidentieele paleis te be schieten. President van Mexico is wel een der on dankbaarste ambten ter wereld. De pas af getreden president, Lasaro Cardenas, is echter écn energiek man, die vele goede verbeteringen in do Mexicaanscliö tóestan den hepft gebracht. Hij is dan ook een der zeer weinige Mexicaansche presidenten, die een buitengewoon groot aantal aanhangers heeft onder alle lagen der bevolking, en maar zeer weinig tegenstanders. De ontdekkingsreiziger Von ÏTumboldt heeft Mexico eens de „schatkamer" van de wereld" genoemd. En terecht: uit de berg achtige bodera van Mexico borrelt petro leum, de katocnplant is er inhecmsch. In de 'staat Durango vindt men groote ijzer en kopermijnen, terwijl daar ook nog dia manten en andere edelstecnen gevonden worden. Het is daarom niet te verwonde ren, dat in dit land enorme fortuinen ge maakt zijn, ofschoon de natuurlijke rijkdom van den bodem slechts in bescheiden mate geëxploiteerd wordt. De Mexicaansche bevolking was echter, voordat Cardenas aan het bewind trad, vrijwel het armste der wereld. De strijd om de agrarische wetgeving, waarin thans voorzien wordt was naar alle waar schijnlijkheid de oorzaak van de vele bur geroorlogen. Cardenas echter voerde een zesjarenplan in, dat in grondige agrarische hervormingen ten gunste van den kleinen hoer voorziet, en dat dan ook allcrwege werd toegejuicht. Het Mexicaansche volk bestond immers voor een groot deel uit kleine boeren, die zoo dringend wenschtcn een stuk land in eigendom te ontvangen. De klokkenluider beweerde dan ook on langs, dat zijn moeder haar oogen nauwe lijks zou willen gelooven, wanneer zij nü nog leefde en uit het toronraam keek. Zij zou vredige tooneelen zien, waar vroeger altijd bloedige botsingen hadden plaats ge* had. En meer dan ooit zou zij de schoon heid van Mexico-City hebben bewonderd, van deze stad, waar 'vele eeuwen geleden reeds zulk een hoogstaande beschaving en kunst bloeide....

Schager Courant | 1941 | | pagina 6