BESPARING Onderhoud Darlan-Laval FRANKRIJK Nog sneller vliegtuigen Stakingsverbod io de V.S.? Bulgarije en de Westersche democratieën Opzienbarende diefstal Chaplin's film fiasco in Mexico Handel in veelevering sbonnen Griep ketent zelfs... de tram VAKVEREENIGINGEN IN BEZET FRANKRIJK BECRITISEEREN DE VICHY-REGEERING. Naar in Fransche kringen te Parijs bekend wordt, heeft admiraal Dar- lan gisteren in het hotel Matignon een langdnrig onderhoud gehad met Pierre Laval, in tegenwoordigheid van den gevolmachtigde van de Fransche regeering voor het bezette gebied, ambassadeur Fernand de Brinon. Deze besprekingen hadden betrekking, zoo heet het voorts, op vraagstukken van de algemeene po litiek van Frankrijk. Critiek op Vichy. Voor het eerst sedert den wapenstilstand hebben de Fransche vakvereenigingen te Pa rijs een vergadering gehouden, waaraan de pers veel aandacht schenkt wegens de daar in gestelde eischen. Deze eischen zijn de volgende: Staking der recationnaire, tegen de arbeiders gerichte, politiek. Vrijlating der arbeiders, die inder tijd gearresteerd werden, omdat zij zich tegen een oorlog verzetten. VOORTDURENDE PROEFNEMINGEN ONDER MOEILIJKE OMSTANDIGHE DEN. De geweldige vorderingen, die de vlieg tuigbouw in de laatste twintig jaar heeft gemaakt, worden wel het beste in het licht gesteld door het feit. dat de hoogste snel heid, die bij het einde van den wereldoor log door vliegtuigen werd bereikt, ongeveer 200 km. bedroeg. Tegenwoordig daarentegen kan het vliegtuig niet alleen een veel groo- tere hoogte bereiken en bezit het een veel gi'ooter actieradius, doch de snelheid be draagt ongeveer 750 km. per uur. Daar het nu in de eerste plaats de snel heid is. die de waarde van het vliegtuig als strijdmiddel bepaalt, neemt men nog voort durend proeven om deze snelheid nog te vergrooten. Dat dit niet alleen te bereiken is door het aanbrengen van sterker moto ren begrijpt ook de leek wel. Een veel von»*- namere rol, aldus het Vad., speelt de bouw van den romp. Bij de tot dusver bereikte snelheden oefen de de luchtdruk slechts een geringen druk uit op de machine in vergelijking tot de an dere voorwerpen, die zich op den vasten grond bevinden. Verhoogt men de snelheid echter nog meer, dan neemt de winddruk in onevenredige mate toe. Wordt de snelheid verdubbeld, dan wordt de luchtdruk, dien het vliegtuig moet ovenvinnen, viermaal zo sterk. Gaat men dus nog verder en wil men de snelheid opvoeren tot die van het geluid (1200 k.m.) dan moet men terdege rekening houden met den luchtdruk. Daardoor worden natuurlijk de bereke ningen in hooge mate bemoeilijkt, evenals de praktische proefnemingen in de inrichtin gen, die voor den bouw van nieuwe vlieg tuigen zijn aangelegd. Alleen reeds het pro- duceeren van een kunstmatige windsnelheid die ongeveer overeenkomt met de snelheid van het geluid, is een probleem op zich zelf. Er zijn speciale machines voor noodig even als een deskundig personeel, dat voortdu rend op zijn qui vive is. Dit alles verhindert echter niet, dat hoewel er natuurlijk een grens bestaat, er op gerekend kan worden, dat binnenkort een nog aanzienlijk grootere snelheid zal worden bereikt. Vinson dringt aan op spoedige behandeling van het betreffende voorstel. Vinson, de voorzitter van de vlootcommis- sie van het Huis van Afgevaardigden, heeft blijkens een bericht van United-Press me degedeeld, dat hij onmiddellijk na de aan vaarding van het- voorstel tot hulpverlee ning aan Engeland de behandeling zal ver langen van zijn voorstel tegen stakingen bij de uitvoering van marine-opdrachten. Het voorstel behelst o.a. de bepaling, dat twist punten tusschen werkgevers en werknemers eerst tachtig dagen moeten rusten, gedu rende welken tijd reeds kan worden ge tracht het conflict bij te leggen. Verder bepaalt hot voorstel, dat alle fa brieken, die opdrachten van de Amerikaan- sche marine krijgen, geen „gesloten werk plaatsen" mogen zijn. („Gesloten werkplaat sen" zijn fabrieken, waar slechts georgani seerde arbeiders te werk zijn gesteld). Men is algeméén van meening dat de twee groo- te vakbonden, de A.F.L. (American Feóe- ration of Labor) en het C.I.O. (Congres of Industrie 1 Organisations) zich krachtig te gen het voorstel zullen verzetten. Inmiddels trachten bemiddelaars der re geering stakingen bij zeven maatschappijen uit de bewapeningsindustrie, waarbij 20.000 arbeiders den arbeid hebben neergelegd, op te heffen. Een politiek vdn Europeesche samen werking door DuitschFransche toe nadering. Bladen als de Oeuvre, de Aujourdhui en la France leggen op dit programma een bij zonderen nadruk, omdat het ten deele over eenkomt met het streven der Rassemblement National. De bladen betoogen in dit verband opnieuw, dat een nationale volksbeweging en een maatschappelijke revolutie noodzakelijk zijn. Zij zijn niet spaarzaam met critiek op de werkwijze der autoriteiten te Vichy. Berlijn over de nieuwe partij in Frankrijk Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen: Ten aanzien van de oprichting der nieu we partij in Frankrijk, „Rassemblement Na tional Populaire" neemt, men in Berlijn noch in officieele. nóch in politieke kringen een standpunt in. Op vragen van buitenlandsche journalisten werd in de Wilhelmstrasse uitsluitend opnieuw uitdrukking gegeven aan de bekende Duitsche opvatting, dat de kwestie der vorming van de toekomst van Frankrijk een aangelegenheid van het Fran sche volk is. In Berlijn ontleent men echter aan het feit van de oprichting dezer partij in het algemeen, dat zich te Parijs groepen en krachten bevinden die van opvatting zijn, dat de politiek van Vichy, zooals deze sinds den 30en December aan den dag is ge treden, met de wenschen van groote deelcn van het Fransche volk niet overeenstemt. Voor zoover men de gebeurtenissen van Berlijn uit kan overzien, schijnen deze groe pen en krachten er naar te streven, een sa menwerking met Duitschland op den grond slag der te Montoire in het uitzicht gestelde politiek te bereiken. In dit verband valt in de uitingen van politieke kringen te Berlijn weer twijfel te bespeuren over de politiek van Vichy ten aanzien van de kwestie der samenwerking met Duitschland. Over de positie van Bulgarije ten aanzien van de westelijke democratieën schrijft de afgevaardigde Sotir Janeff in het Bulgaar- sche blad „Dnes" o.a. dat de politiek der westelijke mogendheden na dep. wereldoor log het Bulgarije onmogelijk gemaakt heeft werkelijk vriendschappelijke betrekkingen met de z.g. democratische overwinnaars te onderhouden. De westelijke democratieën hebben in tegenstelling tot Duitschland on danks veelvuldige pogingen van Bulgaar- sche zijde nooit eenige belangstelling van beteekenis voor de Bulgaarsche markt ge toond, daarentegen des te grootere zorg voor de handelsbetrekkingen met vele naburen van Bulgarije. Bovendien is Bulgarije dooi de vredesdictaten ten zeerste gekrenkt cn beschadigd. Elke roep naar een vreedzame herziening der vredesdictaten is door de de mocratieën overstemd en daarom is ook het denkbeeld der democratie als zoodanig in de Bulgaarsche ziel gedood. De groote mogend heden hebben in Bulgarije geoogst wat zij gezaaid hadden. De waarheid is, dat Bul garije tegenover de andere volkeren geen gevoelens van haat koestert, doch dat de liefde tot hen niet zonder de warmte der gerechtigheid kan bestaan. Dnitsche gezant te Boekarest overhandigt zijn geloofsbrieven Hij zal den opbouw van het na tionale Roemenië bevorderen. Bij de overhandiging van zijn geloofsbrie ven heeft de Duitsche gezant te Boekarest, von Killinger, een toespraak gehouden en ge zegd, dat hij er naar zal streven de betrek kingen van vriendschap tusschen Roemenië en Duitschland te versterken en daarmede tevens den opbouw van het verbonden na tionale Roemenië te bevorderen. In zijn ant woord verklaarde koning Michael: U kunt er volkomen van overtuigd zijn, mijnheer de gezant, dat u zoowel mijnerzijds als van de zijde der staatsleiding en der regecring voort durend steun en de meest welwillende me dewerking zult ondervinden, opdat uw taak verlicht zal worden en voor beide landen zoo gunstig mogelijke gevolgen zal hebben. Internationale wintersportweek Nederlandsche deelname beperkt Reeds hebben zich voor deelname aan de internationale wintersportweek, welke van 13 tot 23 Februari te Garmisch Parten- kirchen zal worden gehouden, twaalf lan den aangemeld, te weten: Zweden, Italië, Hongarije, Slovakije, Duitschland, Fin land, Bulgarije, Denemarken en Noor wegen. Zwitserland en Nederland hebben alleen ingeschreven voor het ijshockytournooi. De meeste ploegen komen terstond na afloop van de wereldkampioenschappen te Cor- tina d'Ampezzo naar Garmisch Parten- kirchen. Duitschland de organisatie wereldkampioenschappen 1942 opgedragen. Onder voorzitterschap van den Zweed- schen vice-voorzitter van de F.I.S., graaf Hamilton, kwamen de gedelegeerden van de dertien aan de wereldkampioenschap pen te Cortina d'Ampezzo deelnemende landen in vergadering bijeen. Na bespr^ king en afhandeling van verschillende in terne aangelegenheden werd met algemeene stemmen besloten, de organisatie van de wereldkampioenschappen voor het jaar 1942 op te dragen aan Duitschland. Voetbal INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VASTGESTELD. In de Scandinavische landen. Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de nationale voetbalbonden der Skandinavische landen werden de volgen de internationale ontmoetingen vastge steld: 15 Juni te Kopenhagen: Denemarken— Zweden. 17 Aug. te Stockholm: ZwedenFinland. 15 Sept. te Helsinki: FinlandZweden. 15 Oct. te Stockholm: ZwedenDene marken. $w4mmen RAGNHILD HVEGER NAAR DUITSCHLAND. De Decnsche zwemster Ragnhild Hveger en Inge Soerensen zullen in Maart a.s. weer een bezoek aan Duitschland brengen. Op 16 Maart zullen zij waarschijnlijk te Kre- feld, op 23 Maart te Muenchen—Gladbach starten. Een dezer dagen is te Nice een nog on opgehelderde diefstal gepleegd, waarbij de dieven sieraden en aandeelen ter waarde van meer dan twee millioen francs in han den zijn gevallen. Deze sieraden en effecten waren het eigendom van een 86-jarige we duwe van den vroegeren conservator van het museum te Cairo. Onder de gestolen stukken bevinden zich buitengewoon kost bare sieraden, waaronder twee geschenken van don Keizer van Siam en.Tsaar Nicolaas II van Rusland en wel twee echt gouden met diamanten bezette bijouteriekistjes. De stookfilm van Chaplin „De Dictator"' is in Mexico een financieel fiasco gewor den. De bioscopen hadden de film con tractueel voor vier weken gehuurd, maar de inkomsten waren dermate laag, dat de bioscoopbezitters ter dekking van de on kosten vele duizenden pesos per week moesten toeleggen. De plaatselijke verte genwoordiging van de producten „United Artists", heeft derhalve voor terugbetaling van een deel van de huursom gezorgd, daar de bioscopen het anders onmogelijk hadden kunnen bolwerken. In elk opzicht ontverantwoord. De heer G. J. Ruiter, de bekende veefok ker te Knijpe, voorzitter van de Friesche Mij. van Landbouw en leider van den Agra- rischen Raad van het N.A.F., schrijft over den o.i. afkeurenswaardigen handel in vce- leveringsbonnen het volgende: „De rundvee-leveringsplicht grijpt ruw in in de veehouderij. Vele veehouders beschik ken niet over het vee, dat zij verplicht zijn te leveren. Bovendien zijn de prijzen van dit ongeschikte slachtvee kortweg slecht. Geen wonder, dat vele kapitaalkrachtige boeren (alwéér profiteert de rijke en wordt de ar me gedupeerd!) hun leveringsplicht trach ten af te koopen door de loveringsbonnen over te nemen van veehouders, die meenen, dat ze buiten de desbetreffende geleverde koeien om hun plicht nog wel zonder be zwaar kunnen doen. De prijs dezer bonnen is thans zoo onge veer f 110, een premie dus voor de gelukkige houders van het bedoelde slachtvee, een boete voor den boer, die niet over dat vee beschikt. Men kan ook zeggen, premie voor den boer, die ondanks de adviezen van hoo- gerhand, om in verband met de voeder- schaarschte minder vee te houden, méér dieren kocht en opstalde en boete voor den boer, die dat. advies inderdaad opvolgde en tijdig uitverkoop hield! Het is evenwel een methode, zij het een weinig frRaie, om de levering in elk geval mogelijk te maken zonder dat de meest ge dupeerde veehouders hun veestapel behoe ven af te breken. Althans wanneer zij over voldoende contanten beschikken, kunnen zij daaraan ontkomen. Maar nu vragen wljc Is deze bonnenéénkoop verant woord? Wij zetten daar een dik vraagteeken ach ter! Het is toch zoo. dat een welgestelde bonnenikooper ten slotte zal beschikken over een volledig beslag vee op het oude peil en dat zijn minder gefortuneerde collega zal zitten met leege stallen en onvolledig bezet te weiden. Dat nu is zeker niet de bedoe ling! De bedrijven zullen zich allemaal moeten aanpassen. We kunnen ons dan ook voorstellen, dat men bij koopers van bonnen, tevens behou ders van hun vrijwel volledigen veestapel, straks ondanks die bonnen tóch nog zooveel vee gaat vorderen als men daar geschikt acht en juist oordeelt in verband met de veebezetting. Welke zekerheid heeft de bonnenkooper dat hij tegen zulk een vorde ring door zijn bonnen wordt gevrijwaard? Men overwege dit risico alvorens men zich diep in de bonnenaffaire steekt! Is de bonnenverkoop verantwoord? Ook ddarachter plaatsen we een dik vraagteeken. Alle geschikte slachtdieren zijn immers thans geïnventariseerd en staan te boek! Als eigenaren dus bonnen verkoopen. zullen ze straks geen bonnen meer bezit ten, om bet totaal als slachtvee geinventa ris eerde aantal te kunnen „dekken"! We kunnen ons derhalve bet geval denken, dat men verplicht zou zijn bonnen terug te koo- -nen. om aan den leveringsplicht te kunnen voldoen. Ook te dezen aanzien past dus de noodiee voorzichtigheid. Noch de verlokkende f 110 per bon. noch de verleiding van den afkoop van leverings- nlicbt mag onze boeren ertoe bewegen, om te sneculeeren op maatregelen, welke pre cies op bun persoonlijke belangen zouden zijn ingesteld, „als de bonnenbandel inder daad zijn gang kon gaan." SIRDdm De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN Bontjas van 2900 gulden gestolen Dief ging vakkundig te werkl Gistermorgen ontdekte men, dat in den nacht een ruit was vernield van de Bonne- terie, aan de zijde van het Rokin te Amster dam. Ontvreemd waren uit de etalage een Persianer bontmantel ter waarde van 2900 gulden en een Persianer handmof van 185 gulden. De inbreker, aldus de Tel. moet zeer voor zichtig en met kennis van zaken te werk gegaan zijn. Negenmaal per nacht wordt 't gebouw gecontroleerd door een nachtwaker, die op verschilende tijden langs het maga zijn loopt en dan de sloten controleert. De dief heeft vermoedelijk de komst van dezen waker afgewacht en dadelijk, nadat hij ge passeerd was, de ruit verbrijzeld Bovendien is er op het Rokin voortdurend surveillance van politic-agenten, zoodat de inbreker in derdaad zeer snel zijn daad volbracht. Het zal wel moeilijk zijn den dief van wien geen spoor is ontdekt, te vinden. Lijnen vielen uit door ziekte van personeel. Behalve de moeilijkheden, welke de weers omstandigheden gisteren de Amsterdamsche tram in don weg legden, kwam ook nog de griep den dienst verstoren. Want. aldus het Hsh., het aantal ziektegevallen onder het rijdend personeel is vijf maal hooger dan normaal en daartegen is zelfs geen enkele reserve bestand. Het gevolg is dan ook, dat een aantal tramtreinen op verschillende lij nen bii gebrek aan conducteurs en wagen bestuurders moest uitvallen met al de onaan gename gevolgen van dien voor het publiek. Ook zag men 's morgens gesloten leege bij wagens nasseeren. want de conducteur was dan niet op het appèl verschenen en zoo doende moesten de adspirant-passagiers nog maar even langer in de kou blijven wachten.... GEWELDIGE PRIJSSTIJGINGEN IN IRAK. Gevolg van de speculaties. De prijzen voor de dagelijksche gebruiks goederen in Irak zijn. naar de bladen mel den, in den loop der laatste maanden, ver geleken met de oorlogvoerende en aan grenzende neutrale landen, zonder eenige verhouding nnceloonen Tn den loop van een jaar bedroeg de prijsstijging voor meel 430 voor waren 293. voor hout 235 voor glas 370. voor panier 500. voor stoffen 276 en voor s+nnh'-eron 760 nrocent. Tn de?""'1'' ver houding zijn de prijzen voor groenten en qnHnrrt landbonwnrnditctep ongeloonen. De minister-president van Irak heeft verklaard dat er in bet land zelf voldoende voorraden zijn. De prijsstijging is een gevolg van spe culatie. waartegen de regeering krachtige maatregelen heeft genomen. BOEDAPEST DOOR HOOG WATER BEDREIGD. Het gevaar voor overstroomingen in Hon garije duurt voort. Bij Szegedin staan groo- le oppervlakten blank. Ok Boedapest wordt bedreigd. Het water van den Donau staat hier gelijk met de wegen. Amsterdamsche effectenbeurs Lustelooze handel. Meeren- deels lagere koersen. Cultuur waarden flauw. Beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. 99% 99 94% 94% 99% 99 84%-85 1/16 84%-S5 8/16 85% 85% 83 9/16 S3 11/16 LEENINGEN. 90 91% 83% 84 83% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr b '40 Ct. 6 Konv Kas (m v.) 4 A'dam *37 I 3% 's Grav. "37 1 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 90% 90% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 177 Ned. Ind Handelsb. A 1243/ 122% Ned. Handel Mij. c. v. A 116% 115 AANDEELEN. INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A KU- 97%-97% 97%-96 183 Fokker g. A. 70 Lever Bros en Unilever CV-A184 Ned. Ford Philips G B.v.A. Dordtsche Petr. g. A. Kon Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A Tide Water c.v. A. WINTERHULPEN EDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland. Den Haag, No. 5558. Als bank der Winterhulp Neder- derland 1» aangewezen de Kasver- eenlginR N.V., Amsterdam. No. 877. Go brengt &alx»Jt tn voler leven! I 116%-115% 115%-114 323 321. 196-193% 193%-192 136% 138 Philips pref A Calvé Delft c v. A. Centr. Suiker Mij. Buitenland. Anaconda conner c.v. A Beth Steel c.v. A Gen Motors c.v. A. Kennecot Conner c.v. A. North. Am Aviation cvA I6V0 16 1/16 24%-241/16 2414-24% 27%-28% 27-27% 80-.90% 80-81% 491/16 48% 34%-343/8 35-34% Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 64-64l/2 64-61% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. 222% 2°1 240-243% 239-240% U%-11% n%-ii% 10 3/16-101/16 10 1/16-10 3/10 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 113112 r T 112%-111% Java Chtna-Japanlijn A. 148—146 145%-142% Kon Ned Stoomh Mij. 150-151 nat bez. v A 151%-152% Kon Paketvaart A. 239 235 Ned Scheepv. IJnie A. 168%-169% 170%-168 Rott. Llovd A 136 136 Stoomv Mij NerTerland A 139% 138% SUIKER-ONDERNEMINGEN. HVA 417-416 417-412 lavasche Cultuur 257 259 N 1S IJ. 249% 248% Ver. Vorsten!. Cult. 120-120% 11^-117% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 183 Deli Mij c. v. A. 251-250 245 Senembah 211%-210 209 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 260%-263 260%-25S% Bandar Rubber Mij. A 210 Deli Batavia Mij. A. 208 206% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 4 Februari 1941: Reichsniarken 75 36: Belgas 30 1432: Zwit sersche Francs 4356; Lires 9 87; Deensche Kronen 3640: Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7 54.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2