Paardenfokkerij Stad en platteland veilingen VIJFTIG JAAR De inbraak te Groenveld PETTEN watermolenaar GROENTEN Langendijker moeten elkaar begrijpen Dinsdag 4 Februari 1941 Tweede blad ZELDZAAM JUBILEUM IN POLDER R- Vandaag precies vijftig jaar geleden ontving Cornelis Rens Hendrikzoon in de Zijpe „de" brief van zijn leven, een mooi vel geschept papier. De dijkgraaf van de Zijpe en Hazepol- der had er met een sierlijke krul xijn naam op gezet, als bewijs van goedkeuring voor wat de secr. had neergeschreven. Het was de benoe ming tot molenaar in den polder R. «n dat was een hééle eer voor den twintigjarige, die weliswaar uit een geslacht van watermolenaars stam de, maar toch eigenlijk nog maar een molenaarsbroekje was Druk? 't Kan druk wezen, we hebben er hier zoo'n groot stuk duingebied hij. Lang met dep wind gemalen? Veertig jaar, toen ging het niet meer. Er kwam herstel aan den molen en de capa citeit. werd te klein. 't Malen nog niet moe? Al word ik honderd nog niet! Daar ziet de jubilaris wel naar uit... Hij gaat 's Zaterdags vroolijk naar Alkmaar... op de fiets, want de bus is hier wachten en daar wachten en op de fiets kan hij gaan en komen, wanneer hij wil. Ook z'n vrouw fietst nog. Ze moesten vijftig jaar eerder uitgevon denzijn, zegt ze, dan had ik in t' begin van m'n trouwen niet zoo gemopperd, dat ik niet weg kon komen. Buiten vechten de eend-en om een plaats je in de versch gehakte bijt Rens kijkt er eens naar, en laat dan z'n oogen gaan over z'n heele bezit... het lange smalle stuk land. z'n boeten, z'n hekken... Met gerechtvaardigde trots, na een wel besteed leven! C. RENS, de molenaar van polder R. (Foto FrexL Groot). Toen drie jaar later de wieken van den molen van Cornelis Rens in den vreugde- stand stonden, omdat hij een vrouw onder de kap bracht, zei die vrouw: 't Is hier wel aardig, maar ik hoop toch niet, dat ik hier m'n heele leven slijten moet Zeven en veertig jaar nadien kunnen we haar nóg geen ongelijk geven, het is een zaam aan de Pettemcrkluft, de voorbijgan gers zijn te tellen. Maar de molenaar is koning op zijn erf en de molenaarsvrouw koningin in haar huis, dat een vijftig, zestig meter van den weg staat. Ze zijn gebleven, Rens en zijn vrouw, al die jaren lang. en als de krant een paar dagen vóór het vijftigjarigju'bileum alvast even komt feliciteerèn, wordt de aanstelling uit de kreukels gevouwen en vliegen we de halve eeuw door. Lief en leed van heide veel! Het verlies van een volwassen zoon, en kele jaren geleden wierp de plannen van den-opvolgcr-die'-vaders-bedrij'f-zou-overne- men. in duigen, en overschaduwt ongetwij feld nog den dag van het zeldzame jubile um dat heden wordt gevierd. Dingen waar je in moet berusten, zegt de •vrouw, met een blik op het groote portret aan den wand Toen, in 1936 is de boerderij aan kant gedaan en nu js Rus alleen nog maar wat cendcnboer en zoo, naast watermolenaar. Vijf dijkgraven heeft hij meegemaakt, Biersteker. Francis, Bos. Hooij en de laat ste jaren Tiel. F.n altijd prettig samengewerkt? O. ia. geen last. 't ging altijd goed. toen de windmolen er nog was en ook met het electrisch gemaal. DIEVEN HIELDEN VAN EEN ZOETIGHEID JE, MAAR OOK VAN EEN HARTVERSTERKING. Ook dieven ie Dirkshorn aan het werk geweest, vrouw zag twee kerels in de keuken. Omtrent de brutale inbraak te Groenveld, waaromtrent wij giste ren nog een en ander mededeelden, geeft onze correspondent te Dirks horn nog eenige interessante bij zonderheden. Hier blijkt o.a. uit, dat het nach telijk bezoek toch niet geheel onop gemerkt is gebleven, zooals de eer ste berichten luidden. 't Was ongeveer half vier in den morgen, aldus onze corr.. toen de echtgenoote van den heer Gootjes, waarschijnlijk door het vallen van een raampje, wakker werd. Hoe wel eigenlijk nog slaapdronken, meende zij gestommel te hooren, doch direct wierp zij die gedachte van zich af. Dat kon toch immers niet! Maar niet lang daarna kreeg zij toch de overtuiging dat er „volk" in huis was. Zij wekte direct haar man, en deze ging onmiddellijk op onderzoek uit. Waar schijnlijk door het praten der vrouw en het aanknippen van het licht gestoord, hebben de inbrekers het hazenpad gekozen. Toen het echtpaar in de woonkamer kwam. kon den zij niets van braak constateeren, wel stond er een kast open en waren enkele dingen van zijn plaats. Na verder onder zoek bleek, dat de ongenoode gasten door de achterdeur waren vertrokken. Gelukkig was het echtpaar Gootjes nogal niet erg geschrokken en begaf zich weer in bed. Toen echter de werkjongen Dirk Rius 's morgens op het werk kwam, vond hij tot zijn niet geringe verbazing eenige kleedingstukken van zijn baas buiten liggen. Dit waren de werkkieeren plus een costuum van den heer Gootjes. En boven op de kleeren lag een boekje. Dit boekje was wel zwaar, doch deze zwaarte kwam niet van de bankbiljetten. Het was een aanleetkcn- boek van verschillende ontvangsten en uit gaven. terwijl de inhoud uit voeder- en geleidebiljetten bestond. Na inzage zal dit de heeren wel ©enigszins teleurgesteld heb ben, althans het boekje hebben zij weer weggeworpen. Bij nader onderzoek bleek dat zij toch nog iets genuttigd hadden, n.1. een paar toffee's, terwijl zij een hartversterking uit het buffet hadden gebruikt. Zooals reeds in een kort berichtje ver meld werd, hebben Gebrs. A. en C. Kuiper te Heertiugowaard de bekerwie Groninger hengst Brinio aangekocht. Brinio werd indertijd door D. E. Mei 1 erna te Finsterwolde, de bekende hengsten- imiporteur, uit Oldenburg ingevoerd in Gro ningen. Als 3-jarige werd de hengst op de premielceuringen in de stad Groningen (1931) geprimeerd. Hij werd gesta/tionneerd te Scheemda. In 1932 (dus als 4-jarige) werd hij geprimeerd op zijn veulens. Voor jaar 1934 kreeg hiij een le premie op de hengstenipremiiekeuring. Hij werd toen te vens kampioen der 5-jarige en oudere hengsten. Brinio heeft ook steeds deelgenomen aan de verrichtingsproeven (voor den boeren wagen, voor den concourswagen en onder het zadel). Vooral voor den concourswagen stond hij steeds mede bovenaan. Wat het exterieur betreft is Brinio schit terend gebouwd. Prachtig type van dien modernen Groninger, met een uitgesproken mooie bovemlijp. Breed en diep en daarbij veel riibwelvingen en goed gesloten, 't Is daarenboven een hard paard. Brinio fokt best! Hij stond de laatste ja ren in 't bekende fokcentrum Grijipskerk en heeft daar uitstekend gefokt, vooral bij de Ditimar-dochters (Ditmar heeft op het zelfde station gestaan). Zijn veulens mun ten uit door 't. juiste type en hij vererft zijn zwarte kleur veel. De laatste jaren zijn er veel van zijn veulens voor fokdoeleinden tot hooge prijzen verkocht, o.m. aan de Veenkoloniale Hippique-vereeniging en de NOG EEN INBRAAK. In demzelfden nacht hebben ongenoode bezoekers een bezoek gebracht bij den heer Pijiper te Dirkshorn. De vrouw van Pijper werd wakker door gestommel en andere ge luiden. Eerst meende zij dat eenig onge dierte. rat of muis, onder den vloer aan 't knagen was. Doch eensklaps zag zij licht in de keuken. Een moment dacht zij aan brand en spoedde zich naar de keuken. Tot haar ontsteltenis zag zij twee persm Tten wegglippen. Direct waarschuwde zij haar man. en deze stelde onmiddellijk een onderzoek in. Zoover hij kon nagaan wordt er niets vermist. 't Begint in dezen omtrek onveilig te wor den! Sluit deuren ook het nachtslot om draaien en vensters en blijft waaks! ,JBR1N10" (Foto Gron. Mij. v. Landb.) Meppeler landbouw- en handelsbank. Brinio is gitzwart van kleur. Bedde ach- terbeenen witte sitok. Hij stamt af van den Oldentourger Gruson (Gruson Gainlbo Girello Wittelsbacher Ruibdco Nor- mann). Brinio is 'n halfbroeder van Grusus, de vader van de bekende Groninger preferen te preimi©hengst Gambo. Wij wenschen de Gebrs. Kuiper succes met hun koop. t Is een groote aanwinst voor de warmbloedifokkerij in midlden Noord-Hollnad, waarvan de resultaten zich over enkele jaren ongetwijfeld zullen de- monstreeren. De fokkers kunnen deze „jonge hengstenhouders" voor hun moed en durf dankbaar zijn. Brinio zal Dinsdag 25 Februari a.s., vm. 9 uur op de voor jaarshenigstenkeuri ng te Hoofddorp verschijnen. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE LOONCONFERENTIE. Dezer dagen heeft een bespreking, plaats gevonden tusschen de besturen van de werkgeversorganisaties in het tuinbouwbe drijf aan de Langendijk en die van de drie landarbeidersbonden over de voor 1941"42 af te sluiten collectieve arbeidsovereenkom sten. Het betreft hier een district waar een paar duizend tuinarbeiders werkzaam zijn cn zulks in een 12-tal gemeenten. Over de van arbeiderszijde ingediende concept loon re geling werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Besloten werd half Februari opnieuw in een bespreking bijeen te komen. ANNA PAULOWNA HET LOONVRAAGSTUK. In een bespreking tusschen het bestuur van de afdeeling Anna Paulowna van den L.T.B. en de vertegenwoordigers van de Landarbeidersbonden kon over den inhoud van bet nieuwe collectieve contract voor het bloenubollenbedrijf in 't district Anna Pau lowna en omgeving geen volledige overeeiv stemming worden verkregen. Over het loon- vr'aagstuk werden partijen het eens, echter niet over het aantal maanden, waarin de vrije Zaterdagnmiddag zal gelden. Besloten werd dit geschilpunt aan arbitrage te on derwerpen. De tuinders hebben hiervan deze iveek het beivijs geleverd weer en wegen vormden nu ook wel be letselen, doch die worden te boven gekomen de zaak liep goed de stok stond inlusschen achter de deur 8 pet. is wel aangevoerd, de een wat meer, de. ander iels minder verschil van woonplaats en omstandigheden met de tuin ders is wel te praten komen echter op voor hun rechten en te gen onbillijkheden stands- en vakorganisaties roerden zich nog niet ten volle tevreden met de vastgestelde prijzen door ve len is nog veel achterstand in te halen rentelooze voorschotten en tuinderscredieten zitten hun nog dwars pogingen om ze ge annuleerd te krijgen moeilijk probleem 5 maal zoo veel roode 'kool aan de Broekerveiling idem te Noordscharwoude allerlei voertuigen in gebruik ook veel meer gele kool, hoewel niet in de zelfde mate groote aanvoer De nen wat Savoye weinig uien en bieten. Waar een wil is, is een weg, of, anders gezegd, als het moet, kan het. Dit hebben in de afgeloopcn week de Langendijker tuin ders bewezen. De vorige week toch werd er een klein beetje naar de veilingen gebracht. Wel waren de prijzen van de producten nog iets lager dan deze week, doch de meesten lieten het toch ook gedeeltelijk voorkomen, alsof weer en weg beletselen waren voor een meer geregelden aanvoer van tuinbouw producten. Zonder tegenspraak zal kunnen worden beweerd, dat de beide factoren deze week even remmend werkten als de vorige week en wat zag men deze week? Een bui tengewoon bevredigenden aanvoer, waarover de grootste optimist nog over tevreden zal zijn en de pessimist er zijn handen over ineen zal slaan van verbazing. Daar man keerde, als we goed zijn ingelicht, niet veel aan. De stok stond achter de deur, en of het nu was, dat de tuinders daarvoor bang zijn geworden, dan wel, of ze de noodzakelijk heid eigener beweging van dezen maatregel wel hebben ingezien, een feit is het, dat de zaak goed liep. Er moest 8 pet van «ten voorraad worden aangevoerd. Het is niet onmogelijk, of sommi gen hebben wel meer afgcschipperd, anderen misschien wel minder.X De eersten moeten wel niet aan den eigenlijken Langendijk worden gevon den; ze zijn daar voor een deel taai; voor een ander deel minder taai, doch wel zoo behoudend, in den eigenlijken zin van het woord, dat ze liever niet al te gauw van hun goed af zijn, althans graag met een groote of kleine gedeelte nog wat speculatief willen werken. Toegegeven zij, dat het speculatieve ele ment voor een belangrijk gedeelte is uitge schakeld, omdat de maximumprijs, ook van de later te leveren kool, al bekend is, doch onmogelijk is het niet, dat ook in latere levering nog een voordeeltje wordt gezien. Over 't algemeen echter, dit is wel zeker, zitten die vasthouders meer buiten Langen dijk, bij telers, die naast het tuinbouwbedrijf ook nog wel wat anders om handen hebben en die er ook vaak niet zoo speciaal op in gericht zijn, hun kool lang te bewaren, laat staan, dat de werkzaamheden in het ge mengde bedrijf dit minder gewenscht ma ken. Als nu van den totalen voorraad maar 8 pet. wordt aangeboden, dan is de zaak al in orde en dan wordt de stok niet van achter de deur gehaald. Het lijkt ons toe, dat de 8 pet. wel ruimschoots zal zijn be reikt, ondanks de ongunstige weersgesteld heid. De tuinbouwers zijn mensohen, met wie te praten valt. (Waar zijn er niet een paar grootschreeuwers, die doen denken aan de :eege vaten, die het meest klinken) die goe de eigenschap sluit echter niet uit, dat ze voor luin rechten opkomen en dat ze op on billijkheden wijzen, die ze graag zagen ver dwijnen. Zoo is er de laatste week nog al het een en ander verhandel in de vegade- ringen van tuinders, zoowel op het gebied van de stands, als van de vakorganisatie. Daar bleek wel. dat men nog niet ten volle tevreden is met de vastgestelde prijzen. Ze worden vrij bevredigend geacht onder nor male omstandigheden, doch niet onder toe standen. waarin nog altijd de naweeën weerklinken van een 10-jarige crisis. En zoo is het verklaarbaar, dat aangedrongen werd op het annuleeren der schulden, wel ke verschillende tuinders nog hebben loopen in den vorm van rentelooze Rijksvoorschot- ten of van provinciale-gemeentelijke cre- dieten. Met deze prijsregeling, waarin een matice ondernemerswinst is opgenomen, waar waarin eeen rekening is gehouden mot tegenvallers, is het niet mogelijk die schulden afhetaald te krijgen. Deze materie is gemakkelijker te beredeneeren door hen, die de schulden hebben, dan door genenen. op wie een beroep wordt gedaan om ze kwijt te schelden. Dit te rloen zou in ver schillende gevallen onbillijkheden schep pen tegenover anderen en hiervoor willen de meeste autoriteiten waken. We zien het er dan ook nog niet in, dat de schulden zullen worden te niet gedaan, maar wel. dat men nog zal trachten ze in gelost te kriigen voor zoover dat mogelijk is. In verschillende gevallen is die moge lijkheid reeds gebleken, hetzij als gevolg van gunstige bedrijfsuitkomsten, hetzij door erfenis als andeszins. Ten bewijze, dat de tuinbouwers het pa rool van de leiders om een normaal ge deelte van hun voorraad aan te voeren, vol gen, moge 't volgende dienen Aan de Broekcr veiling werden 15 spoorwagens roode kool aangevoerd tegen 3 de vorige week. Ook deze week werd niets per vaartuig aange voerd, alels geschiedde per as. Allerlei voer tuigen werden daarbij in dienst gesteld. Bij gebrek aan paardenwagens en transport- auto's werden tal van bakfietsen gebruikt, waarmee dan kleine vrachtjes werden ver voerd. maar vele kleintjes maakten ook hierbij een groote. Aan de veiling van den Noordermarktbond werden op die wijze meer dan 50 spoorwagens aangebracht te gen de vorige ruim 10. Dat deze wijze van vervoer den tuinbouwers hoogere kosten kwam te staan is duidelijk, waarbij dan nog kwamen de extra kosten van verwar ming der koolboeten, wat ook van beteeke- nis was. De prijs, welke voor deze kool ge maakt werd, was f 6 per 100 K.G. Eenzelfde vooruitgang was ook bij den gele-kool-aanvoer te constateeren. Bedroeg het aantal spoorwagens van deze kool aan de veiling der L.G.C. de vorige week onge veer 8. nu was dit geklommen tot over de 30. Aan de veiling te Noordscharwoude steeg het aantal van ongeveer 5 tot 16. De prijs was f 4.80. Zeer groot was 't aanbod van Deensohe witte kool. De zuurkool fabrie ken namen vrij veel af en ook voor de dro gerijen wqs een flink kwantum bestemd, naar men ons mededeelde. Niet. minder dan dicht hïi de 60 spoorwagens kwam er te Rrn©k tegen 15 de vorige week en bij de 110 te Noordscharwoude tegen ongeveer 30 de vorige week. Vonr deze kool was de maxi mumprijs ou f 4.30 bepaald1. Dan werden er nog enkele partijtjes Sa- vove-kool verhandeld, waarvoor, evenals voor de gele. f 4.80 werd bpsteed. De aanvoer van uien was ongeveer de zelfde als die van de vorige week. Alles werd voor f 5 verkocht: grove, gewone en drielingen. Tenslotte kwamen er nog wat bieten, waarvoor de maximumprijs op f3.10 was gesteld. Uitwisseling van kinderen tusschen stad en plattelamd een der middelen. BURGEMEESTER VAN ALKMAAR NEEMT HET INITIATIEF. In de vergadering van den Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen te Wieringerwaard is, zooals wij Vrij dag meedeelden, door de presidente, mevrouw VisserBakker, een me- dedeelimg gedaan, die waard is extra naar voren te worden gebracht. Het was de gedachte om kinderen uit de stad naar het platteland en om gekeerd van het platteland naar de stad uit logeeren te sturen. Waaibij de bedoeling voorstond om stad en platteland nader tot elkander te (brengen. Ze voegde er aan toe, dat het idéé afkomstig was van den burgemeester van Alkmaar. Jhr. Mr. VAN KINSCHOT. (Foto archief). Nu is het zoo, dat de gedachte inderdaad door dezen naar voren is gebracht, doch dit was tot dusverre feitelijk alles. Zoodat er nog niet veel naders mede te deelen viel. We kregen eohter den indruk, dat het wel in zijn voornemen lag de zaak in Alkmaar verder te organiseeren, zoodra hem zou zijn gebleken, dat ook op het platteland een zoo danige belangstelling bestond, dat op grond daarvan met kans op succes iets zou kunnen worden ondernomen. Er is in den loop van de laatste jaren nog al eens sprake geweest van een „ont waken van het platteland"'. We willen hier in het midden laten, in hoeverre het platte land indendlaad bij de steden ten achter stond. Er bestond iets als een trek naar de stad; er waren zaken, waarin het platte land inderdaad stiefmoederlijk bedeeld was. Hoewel we gelooven, dat de tijd tegen woordig werkt ten gunste van het platte land. is toch niets bevonderlijker voor een duurzame opleving, dan over en weer een goed begrip van eikaars lusten en lasten. Dit overigens geldt niet slechts voor het platteland, het is even/zeer van kracht voor de stad, die, stellig met groot profijt, ge woonten en gebruiken van het platteland zou kunnen overnemen. Alles wat in dit opzicht verbetering kan scheppen, dunkt ons van voordeel te zijn voor ons volk als zoodanig. Zoolang tiwee groote volksgroepen tot op zekere hoogte geheel naast elkaar voortleven, is er sprake van ernstige tekortkomingen. Niets nu dunkt ons beter en bevorderlij- ker voor een nauwer aanhalen van de band dan het plan, d'at boven is aangegeven. Ook hier geldt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Worden oniae tegenwoordige jongens en meisjes van stad en platteland nader tot elkander gebracht, dan zullen ze. wanneer ze straks zijn opgegroeid tot mannen en vrouwen, minder ver van elkaar afstaan dan met hun vaders en moeders het geval is geweest. Daarnaast brengt zulk een uitwisseling tevens contact tot stand tusschen de respec tieve ouders, een contact, dat al weer heil zaam kan zijn voor een goede harmonie tus schen de betreffende stads- en plattelands bewoners en daarmee al weer tusschen stad en platteland in het algemeen. ïn al te veel gevallen is zul'k een contact, dat vroeger wellicht heeft bestaan, door dén tijd uit gesloten! Nu is het zeker waar, dat Alkmaar geen groote stad is. Zijn pretenties gaan ver moedelijk niet. verder dan die van te zijn een plattelandscentrum. Alleen dit laatste woord echter is reeds voldoende om het belang te doen beseffen, dat ook een stad als Alkmaar beeft bij een goede verstand^- boudine met de bevolking van het gebied, in welks midden ze is gelegen. Nu mag Alkmaar door haar geografische ligging daarvoor als het ware zijn aangewezen, naast dit zakelijk element, dient ook het vriendschapselement naar vermogen te worden ingevoerd. Tedere zakelijke relatie wordt zwak. zoodra de vriendschappelijke relatie daarin begint te ontbreken. Zoo dunkt ons de gedachte, door den bur gemeester van Alkmaar gelanceerd. In ieder opzicht een voortreffelijke. De uitvoering er van moet heide partijen ten goede komen en we hopen dan ook van harte, dat. het niet. ruil blijven bij een uitgesproken idéé, die verder wordt vergeten!

Schager Courant | 1941 | | pagina 5