handel" bloeit „De zwarte VOOR DB VROUW Het beeld der Parijsche Een woord ter geruststelling Wiener Jersey Raadgevingen Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Vijf „weldoeners" der menschheid staan terech' EERSTE VAN EEN REEKS SMOKKELZAKEN. DEN HELDER SPEELT EEN VOORNAME ROL. Filiaalhouder vergooit zijn toe komst. 'n Raadsel voor de rechtbank. Was de aannemersfirma van Unen zóó mertschlievend, dat zij op den eer- aten noodkreet van „honger" door haar personeel in Noord-Frankrijk geuit, zich in den ..zwarten handel" begaf, om zonder bonnen en pape rassen in den nooddruft van haar werklieden te voorzien? En was de boekhouder van de firma, die de opdracht moest uitvoeren, zóó for tuinlijk een stel kettinghandelaren en vervoerders te vinden, dat stuk voor stuk, zonder een cent te ver dienen. de kofife en de rijst, het vet en de chocola van den een aan den andsr overgaf? President noch Officier geloofde een sikkepit van alle schoone verhalen voor de balie gedaan en zagen in alle vijf ver dachten slechts lieden, die door „egoïstisch en individualistisch genoegen had voor dezen zondaar vier maanden gevangenisstraf te requireeren. EEN FILIAALHOUDER IN NOOD. Booge kosten na de evacuatie, hooge pre mies voor een polis, finantieele achteruit gang, dat waren de motieven die de Helder- sche filiaalhouder St., inmiddels naar de lange mat verhuisd, aanvoerde als oorzaken van zijn gevaarlijke zijsprongen van eer- zam kruidenier in de smokkelaarsbranche! Met zijn f 35.in de week plus vrij wo nen kon hij er niet meer komen... Ja maar, vond de president als alle Hel- dersche vluchtelingen eens zoo deden, wat dan? Dat wist verdachte ook niet en hij toon de in arrenmoede maar een serie getuig schriften, waarin hij als vakkundig en ijve rig werd geprezen. Ook de president prees: U hebt Uw best gedaan zei hij, en dat was goed, nadat U vroeger al eens minder fraaie dingen hebt uitgehaald, maar „eerlijk" staat nu niet in die getuigschriften en juist door dat niet te zijn, hebt U opnieuw Uw glazen inge gooid De officier vond de heele manier van doen van den verdachte vrij geraffineerd en voel de er niets voor verd. te steunen bij zijn poging om in Amsterdam met behulp van den zwager van verd. een nieuwe kruide nierszaak te beginnen. Als een spin in zijn web heeft verdachte op „betere" tijden zit ten wachten, ook hij dient streng gestraft! Vijf maanden was de eisch tegen den ex- filiaalhouder, wien tevens nog beloofd werd dat de prijzen-gemachtigde nog wel een ap peltje met hem zou schillen. Koffie voor vijf gulden per kg. is namelijk een „beetje" boven den officieelen prijs... zwaartepunt op de zinsnede „nadat de noo- dige maatregelen genomen" zijn. Natuurlijk kwamen beide juridische scherpslijpers elkaar geen stap nader. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter en Mr. Buiskool ver zocht de beslaglegging te niet té doen, zoo dat evenals in alle voorgaande zaken, de rechtbank over veertien dagen de beslissing zal nemen. VOOR- EN NASPEL. Het voorspel bestond uit de uitspraak tegen den muzikant, Abram Br. uit Den Helder, die wegens diefstal tot 1 jaar ge vangenisstraf door te brengen in de jeugd gevangenis, werd veroordeeld, conform de eisch. „Brammie, je mag praten, praat dan toch" riep z'n moeder op de publieke tribune, maar Brammie aanvaardde zwijgend zijn noodlot en volgde den veldwachter... Het naspel was voor oningewijde ooren niet ge schikt, een mijnheertje uit Den Helder, ze kere Jacob v. d. Str. had zich op het edele bedrijf van souteneur geworpen, en hem werd achter gesloten deuren verzocht zich hieromtrent nader te verklaren. Er is geen gebrek aan vitamine- C onder de bevolking van Ne derland. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad deelt het volgende me- de: Den moesten lezers is in groote trekken de samenstelling van ons voedsel bekend. Voor een goede voe ding zijn onmisbaar voldoende hoe veelheden koolhydraten, vetten, ei witten, zouten en vitamines. In het brandpunt van de belang stelling staan de vitamines. Deze be langstelling geeft aanleiding hier over iets naders te zeggen en wel in het bijzonder over het vitamine-C Vitamines zijn stoffen die in kleine hoe veelheden in het voedsel voorkomen en on misbaar zijn voor het leven. Vele van deze stoffen zijn chemisch bekend en kunnen zelfs bereid worden. Een te weinig van de ze stoffen of het geheel afwezig zijn, doet een bepaalde ziekte ontstaan. Een afwezig zijn van het vitamine-C in de voeding roept de al sinds eeuwen aan zeelieden bekende en beruchte scheurbuik te voorschijn. Vroe ger deden zich vaak schcurbuikepidemieën voor aan het einde van den winter, meestal na het mislukken van den aardappeloogst. het ideale winterweefsel De mooie herfsttinten komen bjj jersey zeer tot hun recht, in het bijzonder is dit het geval bij angora en hazenhaar jersey, welke weefsels met hun harige bovenkant deze kleuren nog meer recht doen weder varen. De sportieve kleedij, die zoo goed bij het type der hedendaagsche vrouwen past, leent zich buitengewoon goed om van dit, mooie materiaal gemaakt te worden, doch ook voor het meer gekleede genre maakt men gaarne gebruik van jersey. Men vindt het in verschillende tinten blauw, zoowel in het weinig pretentieuse Delftsch als in hel meer sprekende Gentiaan en in het zachte Madonnablauw Pétrole en Moer bei behooren tot de diep-donkere kleuren, evenals zwaluwblauw en pruimenblauw. Ook bij zuigelingen, die te eenzijdig ge voed worden, kunnen zich door gebrek aan vitamine-C ernstige ziekteverschijnselen voordoen, en tekort aan vitamine-C geeft bo vendien minder weerstand tegen infectieziek Icn. Tot nu toe hebben zich in Nederland geen ziekten als gevolg van een gebrek aan vitamine-C voorgedaan. Het vitamine-C bevindt zich in ruime hoe veelheden in de meeste vruchten, waarbij bovenaan staan, sinaasappelen, grape fruit of pompelmoes, citroenen, rijpe tomaten en aardbeien. Ons volksvoedsel bij uitnemend heid, de aardappel, bevat aanmerkelijke hoeveelheden, evenals de meeste groenten, zooals spruitjes, boerenkool, prei en kool rapen. Nu heeft de meening post gevat, dat er in Nederland een tekort is aan vitamine-C bij de bevolking. Onder meer werken sug gestieve illustraties in de dagbladen, waar bij vitamine-C tabletjes worden uitgereikt, niet geruststellend. Zooals de toestand echter op het oogenblik is. is er geen te kort aan vitamine-C. dat de bevolking aan dit tekort zal gaan lijden, moet echter voor komen worden. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat de raadgevingen, uitgaande van den voedingsraad, met betreking tot het berei den van voedsei, zorgvuldig worden uitge voerd. Niet minder dan 50 tot 60% van het vitamine-C gaat verloren bij ondoelmatige bereiding van de voeding. Langdurig en on juist koken en het ondoelmatig gebruik van de hooikist vernietigen met vitamine-C. Dit alles kan voorkomen worden en waarborgt bij doelmatige samenstelling van de voe ding een voldoende vitamine-C voorziening van den mensch. Gevallen zijn bekend, waarbij gezinnen guldens per week uitgeven aan vitamine-C tabletjes zonder medisch voorschrift en waarbij dit geld onttrokken wordt aan het gezinsinkomen. Hiervoor in de plaats kon den beter voedingsmiddelen gekocht wor den, die naast vitamine-C alle overige be- standdeelen bevatten. De voedingsraad is voortdurend waak zaam om een onverhoopt tekort te kunnen achterhalen en heeft zijn maatregelen hier voor reeds genomen. Dit geldt evenzoo voor de overige vitamines. BRAND IN WAGENWERKPLAATS DER NEDERL. SPOORWEGEN In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over drie heeft brand gewoed in een der gebouwen, welke staan op het terrein van de wagenwerkplaats der Nederlandsche spoorwegen aan den Soesterweg te Amers foort. De vlammen sloegen weldra uit het dak, waarop de brandweer werd gealar meerd. Deze rukte met volledig materiaal uit en slaagde er na een half uur in het vuur te blusschen. Voorts vindt men warme tinten rood, ter wijl een donker afgestemde cyclame ook goede kansen maakt. Bruin vindt men in vele schakeeringen, waaronder reebruin door een aparte tint opvalt, terwijl ook olijf- en cypresgroen niet ontbreken. Ook zachte pasteltinten verleenen aan jersey japonnen het effect, dat haar rangschikt onder de categorie, we.lke men als zeer gedistingeerd pleegt te betitelen. Zwart-wollen jersey wordt veel toegepast voor meer gekleede modellen, die slechts weinig garneering behoeven. Onze schets geeft een zwart-wollen jersey japon te zien, die bedoeld is vooden namiddag en zich ook leent voor visite en om in den schouw burg gedragen te worden. Bovendeel heeft ruimte aan den hals en een aardige garnee ring van eenige rijen ingehaalde ruimte op zij, boven, en in het midden onder de tail le. Smalle ceintuur met gesp van strass, waarvan ook de knoopjes zijn; langs den zak smal zwart tres, dat ook aan den hals is aangebracht. (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) omtrent het rooderni- seeren van japonnen Tot voor korten tijd kostte het vermaken van japonnen niet zooveel hoofdbrekens, doch thans moeten wij, nu de textielkaar- ten ons een zekere beperking opleggen ten aanzien van de stoffen, inderdaad wikken en wegen. Kantstof is in den vrijen handel en eischt geen hap uit onze puntenkaart, doch de laatste maanden zijn ook de meest gebruikte garneermaterialen slechts met opoffering van punten te koopen. Om een zijden of fijn wollen japonnetje op te fris- schen, dat meer bedoeld is om voor gekleed gedragen te worden, leent zich kantstof uit stekend. Indien men het evenwel wat goed- kooper aan wil doen, kan men kunstzijde nemen, die evenwel punten kost. Deze week doen wjj enkele denkbeelden DE OUDERWETSCHE „FIACRE" VERSCHIJNT WEER TEN TOO- NEELE. HET ééNRICHTING- VERKEER IS AFGESCHAFT. PARIJS (V.P.B.) Het 'beeld dat Parijs oplevert, wisselt den laatsten tijd voortdurend. In de eerste plaats zijn de straten, waarin het verkeer slechts in één richting veroorloofd was, opgeheven, in verband met het feit. dat er zoo weinig auto's meer rijden. En juist deze smalle straten waren in het oude Pa rijs zeer talrijk. Het afnemen van het aan tal auto's heeft ook nog een and'er gevolg gehad: men ziet weer vele andere soorten voertuigen'. Eerst verschenen veel meer rij wielen en nu zijn het de rijwiel-taxi's. Rijwiel-taxi's zijn gewone rijwielen met een aanhangwagentje met plaats voor een of twee personen. Ind en laatsten tijd heeft ook weder een vehikel zijn intrede gedaan, dat men voor goed verdwenen achtte, namelijk de echte Parijsche „fiacre". Dit is weder e^n zeer begeerd vervoermiddel geworden. Men ziet weder de stad doorkruisen door een groot aantal fiacrcs. zooals in den goeden ouden tijd. Zij nemen thans de standplaatsen in van de vroegere motortaxi's en er is zeer veel vraag naar. De wielrijders zijn thans verplicht, een goed zichtbaar nummer te dragen. Op deze wijze is het mogelijk om een fietser, die bijzonder sterk tegen de regels van het ver keer zondigt, naderhand nog te pakken te krijgen, als hij aanvankelijk aan de hand1 van de wrekepde gerechtigheid heeft -weten te ontsnappen. Het is verboden, de straat over te steken op andere dan de daarvoor aangewezen plaatsen, doch daaraan werd de hand niet gehouden. Nu krijgt echter ieder, die zich niet aan dit voorschrift houdt, een boete van 15 francs. In algemeenen zin heerscht er meer leven en bedrijvigheid. Zoo moet. om maar iets te noemen, het houten plaveisel verdwijnen en plaats maken voor bestrating, over een oppervlakte van niet minder dan 100.000 vierkante meter. HET DOOR ROFMENIë AFGESTANE GEBIED. Van officieele zijde te Boekarest is er bij de Roemecnsche leiders van Joodsche on dernemingen op aangedrongen, dat zij vluchtelingen uit het door Roemenië af gestane gebied die zich met aanbevelingen van het ministerie van arbeid aanmelden, in dienst nemen. Indien dergelijke verzoe ken zouden worden afgewezen, zou het ministerie van arbeid met straffen moeten dreigen. aan de hand, om een bestaande japon met behulp van kantstof te moderniseeren, die o.i. zeer geslaagd zijn. V. 4765a geeft een japon te zien, die on der de armen gesleten was en weer geheel nieuw lijkt door het kanten bovenstuk met lange mouwen, waarvoor men 1 M. kant stof van 90 c.M. noodig heeft. Kraagje van het materiaal der japon. Als halsafwerking een corsage of een roset van zijde. V 4764b. Ingehaalde ruimte aan het voor pand aan schouders, zoowel als boven de taillelijn. Mouwen van de stof der japon. V 4764a. Kanten bovendeel met omlig- genden kraag, glad aan de schouders en iets ingehaald boven den opgeknipten rok. WENKEN. Niet iedere huisvrouw is in het bezit van een goeden briefweger, hetgeen vaak een groot gemak kan zijn. Men kan zich echter ook op een andere wijze uit den nood hel pen door gebruik te maken van onderstaan de tabellen. - Een liter water weegt onder normale om standigheden 1 kg. of 1000 gr. Een kwart liter water vult een kop van middelmatige grootte of een beker. Een achtste liter water staat ongeveer gelijk met acht eetlepels. Een zestiende liter water staat gelijk met vier eetlepels. denken wij citeeren uit het requisitoir de gemeenschap groote schade berokkenen. Smok kelaars en handlangers, die een zware straf verdienen, vond de Of ficier. Ook de verhalen van „hon ger" in Noord-Frankrijk nam de Officier met een korrel zout. DE ZIEL VAN DE NEGOTIE. was de boekhouder Willem Br. uit Bussum die uitgedost met bontjekker en slobkousen z'n entrée maakte. Meneer Willem kan dat doen, want hij verdient het voor een boek houder niet onaardige salaris van hon derd gulden in de week. Zooals gebruike lijk verzocht hij den edelachtbaren heeren „ereis te kijken" en begon toen de dag vaarding, welke hem van allerlei snood heden beschuldigde, aan te vallen. „Kijk ereis. dat zat zóó. Het personeel van de firma, dat in Noord-Frankrijk wekte, had het zoo slecht van eten en drinken, en nu had de patroon, meneer van Unen hem op gedragen daar een mouw aan te passen. Toevallig was hij den chauffeur en ex- kastelein. den welbekenden Alkmaarder Albert Bakker tegen het lijf geloopen en die geloofde wel dat hij van alles krijgen kon... Albert je ging op stap. en kreeg van den vriendelijken heer Br. geld genoeg mee, want de „zwarte handel" is Jantje Con- tantje... En verder had meneer Br. zich er niet mee bemoeid, en men moeide hem er niet eerder in, dan toen in de garage van de firma een auto in beslag werd genomen, waarin onder brandhout koffie en vet en rijst en nog veel meer verborgen zat. Maar wèl bleek hij naderhand te we ten. dat het tóch smokkelwaar was en nu geloofde de officier zóo maar niet, dat meneer Br. die er zoo écht als een groot- zakenman uitzag er geen cent aan ver diende... En daarna mocht getuige Albert Bakker z'n welgedaanheid nader laten aanschouwen Ook deze edele menschenvriend. wien de president herhaaldelijk op het gewicht van den eed moest wijzen, had aan de'heele af faire geen cent verdiend. Een gevaarlijk grapje dan, vischte de president, en toen Albert mompelde van „brood" kreeg hij natuurlijk stok om bal, want als 't om brood gaat. doe ie 't niet voor niets... Nou ja. alleen z'n kosten had ie berekend. Een beetje hooge kosten dan zeker, werd achter de groene tafel geoordeeld... IN DEN HELDER ZAT WEL WAT Jacob St. ex-filiaalhouder van de firma Albert Heyn in Den Helder, thans te Valk koog mocht eerst z'n twee vingers opsteken om naderhand in lagere regionen af te dalen e>n mijnheer Br. op te volgen als be zitter van het gele bankje. Albert Bakker had van hem de goedéren gekocht en die goederen had St. met ver-vooruitzienden blik tijdig van de fa. Albert Heyn bet roken zonder dat Albert Heyn dat zelf wist. Hoe kon dat? Héél eenvoudig! Hij kocht als „klant" en betaalde via de winkellade op het kasregister, Anoniem, geen haan kraaide er naar totdat., bij den verkoop de boel spaak liep en toen kostte het hem meteen zijn baantje! Groote voorraden had hij op die manier voor zich zelf aangelegd, we zullen hem méér zien verschijnen, maar aan het par tijtje dat via Bakker naar Br. was gegaan had hij alvast een dikke driehonderd gul den verdiend... Typisch bij dezen „zwarten handel" is wel, dat de „schakels" in den ket ting elkaar niet kennen, de filiaal houder had alleen met Bakker te maken en kende den boekhouder heelemaal niet! DE EISCH. Zooals gezegd, de officier Mr. de Bruys Tack, geloofde van de verhalen van ver dachte Br. geen cent, zag in hem geenszins een reddende engel, wilde in het midden laten of de fa. van Unen nog medeplich tig was, maar was van oordeel, dat deze man ons volk zoo'n slechten dienst, bewezen had, dat hij de eer en waarschijnlijk het NOG MEER SCHAKELS. Verder liep de ketting, die de boekhouder Br. had gespannen! Van de koffie werd overgegaan op vet en vriend Bakker was ook bij deze affaire de. onmisbare tusschen persoon geweest. Over drie schijven liep de reuzelaffaire. Gerrit P een jeugdige reizi ger in boter en vet en had net zoolang bon netjes gespaard tot hij 125 kg. kon koopen. Dat hij het niet „eerlijk" had gekocht kon niet worden aangetoond, dus dit ver haal werd zooal niet geloofd, toch maar aangenomen... Gerrit had het geleverd aan Albert v. d. W. een los-arbeider en die had het ge bracht naar zijn kruidenier Sijbrand H. uit de Dijkgraaf straat te Alkmaar. Hoewel Sijbrand reeds jneer veroordeeld is en bij de politie op het gebied van dis tributie en frauduleus slachten bepaald „naam" heeft, was deze welbekende Alk maarder met den even welbekenden Albert Bakker ook weer „toevallig" in contact ge komen Alle heeren. na elkaar getuige en verdachte, stonden te draaien als de kat om de heete brij 't was alles „liefdewerk", maar na met eindeloos geduld en veel drei gementen wist de wnd. president mr. Ub- bens tenslotte toch los te peuteren, dat ze er stuk voor stuk wèl wat beter van wa ren geworden. De officier achtte het opleggen van boe ten niet practisch, de heeren zetten hier ernstige gezichten en als ze binnen komen, lachen ze ons uit, zei hij. De kruidenier hoorde 3 maanden tegen zich eischen, de los arbeider v. d. Welle eveneens 3 maan den en de jeugdige reiziger zag zich behalve een ernstige waarschuwing, voor- loopig zes weken toebedeeld. Geen van de heeren had het de moeite gevonden een advocaat mee te brengen, zoodat ze natuur lijk als „was" waren in de op kneden ge trainde vingers van de heeren aan de over zijde. HAMMETJES GESMOKKELD. In nauw verband met deze „groote" zaken stond die van een mannetje uit Heiloo, de in Den Helder geboren Bernardus L., die aan den heer Broekhof voornoemd een stuk of wat gerookte hammen had geleverd. Hij had ze eerst voor zich zelf willen gebruiken, maar „moeder" had er geen zin in. Ze ble ken naderhand overigens bedorven te zijn, en misschien had „moeder" dan, wel een goeden neus, dacht de president. Vier gul den had Bernardus aan de affaire verdiend. Vijftig gulden of 30 dagen eischte de offi cier, zoodeft voorloopig de hammenrekening een nadeelig saldo van zes en veertig gul den aanwijst. ZAL „DE STER" OP- OF ONDERGAAN? Met een vriendelijk „goeie morgen" begroet te Mr. Ubbens den heer Klaas I/., directeur van de Coop. Malerij „De Ster" te Barssnger- horn, die onder dekking van zijn raadsman Mr. Dr. Buiskool zich in de gevaarlijke zóne tusschen den veldwachter en het getuigen- hekje waagde. Dat zegt de president van de rechtbank niet als er een misdadiger ver schijnt, en het was dan ook bepaald roe rend om te hooren, dat zoowel president, of ficier en verdediger vertelden, dat van cenig opzet van de zijde van den heer D. geen sprake was. Wat hij dan in de verdachten- bank deed? Uitvloeisel van een juridische puzzle om de crisiswetgeving! De directeur had zijn boekhouder, den heer Paulusma, opdracht gegeven te inventariseeren en dat was gebeurd. Op 8 Juni 1940 waren de lijs ten ingeleverd, maar op 11 Juli daaraan volgende, ontdekte het alziend oog van den crisiscontroleur Vel, dat, er maar een slag in geslagen was. Er waren o.a. veel meer lijnkoeken en grondnotenkocken dan was opgegeven. Proces verbaal en een gang naar den kantonrechter volgden, deze legde f 10 boe te op en de goederen werden verbeurd ver klaard. De coöperatie kocht de kostbare koeken voor f 430 terug. Maar wie zal die schade lijden? De boeren? Ze zullen wel wijzer zijn. en zóo zal de directeur, die een al te groot vertrouwen in zijn personeel stel de, er voor opdraaien. Vandaar een hooger beroep. Officier en verdediger trachtten elkander ijverig vlie gen af ie vangen. Mr. Buiskool voerde aan dat art. 32a van de betreffende wet den directeur de bevoegdheid geeft de verant woording op anderen, in dit geval den boek houder te schuiven en de officier legde het

Schager Courant | 1941 | | pagina 6