Loonbelasting ml* *ocht van Lammer naar Urlc per schaats? Ruim 1200 personen namen deel aan den toertocht per schaats, welke deze week van Lemmer naar Urk werd georganiseerd. Dit zei waarschijnlijk de laatste keer zijn geweest, dat een dergelijke tocht over het toekomstig Noord Oostpoldergebied gemaakt kon worden. Oe drukte aan de startplaats (Foto Pax-Holland) Op de pelsmarkt in Bossekop, het Noorsche stadje, waar kostbare huiden verhandeld worden (Foto WeltbfW) SCHAGEN Hontverkoop een rijkmakerij! Bod van f U00.voor de iepen- boomen aan den Stationsweg. De inschrijving voor de iepenboomen aan •den Stationsweg gaf het volgende resul taat: L. van As, Zaandam 580.— Houth. Beers, Alkmaar 485.— W. Vriend, Zwaagdijk 906.— N.V. H.A.B.O., Alkmaar 300.— Gebr. Zaman, Zaandam 1035.— G. A. Conijn Zn., Alkmaar 1419. G. Minkema, Kamperduin 481. N. Ligthart, Schagerbrug 841. G. Likkel, Twello 999.— K. Bakker, Sclïagen 360.— C. Schenk, Uitgeest 1003.— De gunning is door Burgemeester en wethouders aangehouden. INSCHRIJVING 66 M3 COMPOST. A. Vlaskamp, Schagen 112.20 C. Reets, Schagen 103. K. de Geus, Groenveld 211. A. Bal der, Broek op Langendijk 148.50 P. Kaaij, Schagen 133.50 C. J. Kruk, Broek op Langendijk 150. H. van Veen, Zuidscharwoude 135.30 C. Koning, Schagen 16S.3Ö J. Broekhuizen, Schagen 171.60 W. Quax, Schagen 151.80 Door Burgemeester en Wethouder gegund aan K. de Geus. WEGENREGLEMENT. Naar wij vernemen is het Wegen regiem ent dezer provincie aangevuld met de bepaling dat tot onderhoud van wegen ook behoort het nemen van voldoende maatregelen ter ondervanging van het gevaar, dat voor het verkeer ontstaat door gladheid van het wegdek tengevolge van ijsvorming. Hierme de is dus aan een groote strijdvraag meteen een einde gemaakt! STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 1 Februari stonden 103 werkloozen ingeschreven, waarvan 56 in de steunverleening; 1 werklooze maakt een wachtweek door, terwijl 46 werkloozen uit hun bondskas trekken. BRUTAAL. Terwijl de melkslijter Jb. Sn. even bij een klant was, is hem een overjas ontstolen, welke hij over een melkbus op zijn wagen had laten liggen. Hij zag in het halfduister een kerel op de fiets zich snel verwijderen, doch kon hem niet meer achterhalen. IN EEN BIJT GESTAPT. De 7-jarige Rens de Vries van den Sta tionsweg stapte gistermiddag op een bijt in de Laansloot en voelde zich meteen in de diepte verdwijnen. Rens hield het hoofd echter koel en wist zelf weer op het droge te krabbelen, waarna een snelle ren naar huis volgde. GOED NIEUWS VAN „WINTERHULP" De opbrengst van de Vrijdag 31 Januari j.1. in deze gemeente gehouden lijstencol- lecte voor Winterhulp bedraagt 299.08V2. Voorts is mededeeling ontvangen, dat we derom in deze gemeente een uitkeerïng in waardebons aan behoeftigen zal mogen plaats hebben, (hans tot een totaalbedrag van 850.-. Met dit bedrag zullen onge veer 150 gezinnen gesteund worden. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Zaterdag 1 Februari stonden 109 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 27 grondwerkers, 2 schilders, 6 timmerlieden, 2 metselaars, 4 opperlieden, 1 stukadoor, 8 arbeiders-chauffeur. 1 lood gieter, 1 stuurman-marconist, 1 banketbak ker. 44 landarbeiders, 1 bloemistknecht, 1 kantoorbediende, 2 kleine kooplieden en 8 losse arbeiders In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 119, in 1939 125. BESLAAGD. Bij het gister te Alkmaar gehouden exa men voor machineschrijven slaasrde onze plaatsgenoote. mei. A. Klerk, leerlinge van den heer K. Beunder alhier. INENTEN VAN KINDEREN Binnenkort zal in deze gemeente voor de eerste maal een zitting plaats hebben, waarin de ouders zullen moeten verschij nen, die hun kinderen niet hebben laten inenten. Naar men zich zal herinneren moeten alle kinderen geboren na 1 Novem ber 1939 in het eerste levensjaar worden ingeënt, tenzij de ouders een verklaring van gewetens- of gezondheidsredenen over leggen. OUDKARSPEL. ZIEKENHUISVERPLEGING VERHOOGT HET AANTAL LIGDAGEN. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging hield gisteravond haar algemecne jaarverga dering, onder leiding van den heer C. Borst Pz. De voorzitter heeft in zijn openingswoord zijn vreugde uitgesproken over de goede op komst. De zaken der vereeniging hebben ten gevolge van den oorlog niet geleden. Spr. hoopte, Mat deze oorlog spoedig geëindigd zal zijn. De vereeniging heeft in het afgeloo- pen jaar weer haar gemeenschapszin bewe zen. De samenwerking met Maatsch. Hulp betoon is heel goed geweest. De voorziiter wees op het groote belang van de aansluiting bij de Landelijke Federatie, hetgeen weer tot uiting komt bij de behandeling van aange legenheden t.a.v. de winstbelasting en om zetbelasting, wat nu organisatorisch geregeld kan worden. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling gedaan van diverse statistische gegevens. De 675 ver een. v. Ziekenhuisverpleging in Nederland tellen niet minder dan 2.167.392 leden. Wan neer men daar de leden van de ziekenfond sen, die ook ziekenhuisverpleging verzorgen, bij telt, zou dit totaal 3.447.524 zijn. De fede ratie telt thans 286 afdeelingen met 1.009.266 leden. Voorts werden eenige mededeelingen ge daan over het aantal ligdagen bij de ver schillende vcreenigingen in Noordholland. Opgave moest worden gedaan van de uit- komsten der laatste 10 jaren, in verband met de winstbelasting. Onze vereeniging zal geen winstbelasting moeten betalen, omdat geen winstuitkeering beoogd wordt. De penningmeester, de heer P. Volkers, leg de rekening en verantwoording af van zijn gehouden beheer. Ontvangen is f3731.27, uit gegeven f 2609.03, batig saldo f 1122.24. Het* aanvangssaldo was f 691.18. Aan contributie is f2994.36, het bedrag aan ziekenhuiskosten was f 1773.vervoerkosten f 102.25. Het be zit der vereeniging is nu f 1378.54; het re servefonds bedraagt f256.30. De vooruitgang was f687.36. Op advies van den heer A. Timmerman werd den penningmeester décharge verleend. Tot kasnazieners werden de heeren J. Duij- ves, H." Oud en P. BI ij leven benoemd. In het jaarverslag heeft de secretaris het gebeurde in het af- geloopcn jaar zeer uitvoerig weergegeven. Het ledental is gestegen van 1144 betalende en 59 niet-betalende leden tot 1177 betalende en 63 niet betalende leden. Er zijn 32 perso nen voor rekening der vereeniging opgeno men in de ziekenhuizen met 630 ligdagen, hetgeen neerkomt op 19 dagen per keer. Er werden 19 vrouwen en 13 mannen verpleegd Het jaarverslag werd aldus goedgekeurd en vastgesteld. Bij de gehouden Bestuurs verklezln g werden de beide aftredenden, de heeren J. Ooijevaar en C. Borst met algemeene stem men (één blanco) herkozen. Beiden namen de benoeming aan. Aan de orde kwam hierna een bestuurs voorstel om voor vervoerkosten een bedrag van f 10.— beschikbaar te stellen, waarmede de vergadering zich kon vereenigen. Verder werd de vergoeding aan secretaris en penningmeester besproken. Het bestuur is het er wel mee eens. dat het bedrag der vergoeding te laag is, maar een volledige vergoeding van het werk kan niet gegeven worden. Zoo denken de func tionarissen er zelf ook over. Het bestuur stelde voor. de. vergoedingen van f 35.op f 40— per jaar te brengen. Dit voorstel werd ook aangenomen. Het derde bestuursvoorstel was verhooging van het aantal lig dagen van 35 tot 42 dagen per geval. Dit is wel te doen, de finantieele toestand in aanmerking genomen. De heer J. Put meende, dat weinig ge vallen van zoo langen duur voorkomen. Kan niet beter een contributieverlaging wor den toegepast? De voorzitter zeide, dat dit laatste van weinig belang kan zijn. Voor de betrokke nen die het lot treft is het echter van be lang, als men 42 dagen vergoed krijgt. De heer H. Oud was het met deze woor den van den voorzitter eens. De penningmeester gaf nog eenige statis tische gegevens over het aantal ligdagen in de verschillende vereenigingen, waarbij tot uiting kwam, dat een verhooging van het aantal ligdagen niet zooveel verhoogde uit gaven zal geven. De heer Bakker ried aan rekening te hou den met de mogelijkheid van verhooging van de verpleegkosten. Na nog eenige besprekingen besloot men, voor een jaar de verhooging tot 42 dagen toe te passen. In deze besprekingen kwam naar voren, dat de controleeren de geneesheer wel een gunstigen invloed heeft op het aantal lig dagen. De patiënten worden wel eerder ge holpen. De secretaris bracht verslag uit van de vergadering van het Streekverband, waar aan de penningmeester toevoegde een uit eenzetting van de instructie van den con troleerend geneesheer. Na rondvraag volgde sluiting der goed geslaagde vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. MEER BENZINE. Naar wij vernemen hebben eenige vrachtautohouders, die geregeld goederen aan de L.G.C.-veiling aanvoeren, een verruimde toewij zing van benzine gekregen, zoo dat zij. nu er veel per as moet worden vervoerd, meer zullen kun nen vervoeren. Voor de bewoners van St. Pancras en Koedijk is dit van zeer veel belang. ANNA PAULOWNA WINTERHULP. De alhier gehouden collecte Winterhulp heeft opgebracht f 529. HINDERNISWEDSTRIJD VOOR PAREN. Gistermiddag werd onder flinke belang stelling een wedstrijd gehouden voor pa ren, een hinderniswedstrijd, die deelnemers en publiek veel plezier schonk. Er namen 14 paren aan deel, allen inge zetenen van den Polder, zooals was voor geschreven. Bij afwezigheid van den voorzitter der IJsclub deelde de heer H. Wilms met een toepasselijk woord de prijzen uit. De ge lukkigen waren: Eerste prijs f 10— Mej. B. en den heer W. Hoogschagen; tweede prijs f 7.50 mej. Beumer en A. de Ridder; derde prijs f 5.— mej. N. en J. van Balen Blanken; vierde prijs f 3.— mej. T. en J. Kuijs; vijfde prijs f 2.mej. M. Voorthuysen en S. de Jong; zesde prijs f 1.mej. B. en S Oostdijk. A.s. Zondag zal weer een belangrijke wed strijd gehouden worden en wel voor ama teurs, op de ronde baan en over afstanden van 500. 1500 en 300 meter. De prijzen zijn medailles en een wisselbeker. De voorzitter der IJsclub, de heer V. Kaan, die daarvoor naar den wedstrijd te Oudkarspel was gegaan, deelde telefo nisch mede, dat hij reeds verzekerd was van de deelname van Langedijk, Buyen, Ekelschot, Van der Heide, e.a. totaal al een 14-tal. -±- BREEZAND. VOORLICHTINGSCURSUS VOOR HELDER- SCHE VLUCHTELINGEN. Volgens een mededeeling die mevr. Keij- zerDe Jong, voorz. der afd. van den Bond van Boerinnen e.a. pl. vrouwen, mocht ont vangen, bestaat het voornemen bij den Rijks voorlichtingsdienst in Rreezand een gratis cursus te organiseeren in het bijzonder voor Heldersche vluchtelingen. Op dozen cursus zal men o.a. een deken lecren vervaardigen, die de cursisten mogen behouden. PLANTENZIEKTEN EN DE BESTRIJDING. Op uitnoodiging der afdeeling van het Holl. Bloemb.kweckers eGnootschap sprak Woensdagmiddag de heer Van Herwijnen in de zaal van den heer Borst over boven genoemd onderwerp. De heer W. Vieveen. voorz. der afd., kon tot z'n genoegen veel belangstellenden wel kom heeten. Aanleiding tot het houden van deze be spreking. zoo deelde de heer Van Herwij nen med®. was het feit, dat men in deze bollenstreek gedwongen is over te gaan op andere cultures, op gewassen die men ze ker niet gewend was op groote oppervlakten te telen. Ontsmetten van zaad. Het ontsmetten van zaad ïs een buiten gewoon dankbaar werk. Men gebruikt toch betrekkelijk maar een kleine hoeveelheid zaad en het vraagt maar weinig moeite en kosten, terwijl men er op groote opper vlakten beter resultaten door verkrijgt. Men bedenke echter, dat het ontsmetten alleen invloed heeft op de schadelijke schimmels, zwammen of bacteriën, aanwezig op den buitenkant van het zaad. Men moet z'n ver wachtingen dus ook weer niet te boog stellen, want slecht zaad wordt door 't ont smetten geen goed zaad. Spr. wilde zich echter bepalen tot het ontsmetten en niet ingaan op ziekten en misgewas als gevol gen van gebruikt zaad, dat inwendig niet deugde. Het zaadontsmetten is al oud. Men ge bruikte vroeger daarvoor wel urine of wijn en als we letten op de bestanddeelen van deze stoffen en haar uitwerking, dan was dat zoo dom nog niet. Nu gebruikt men andere middelen, die veeal kwik-prepara ten zijn. Er is groote keuze, doch over 't algemeen zijn de middelen, die de Planten- ziektenkundige dienst aanbeveelt, even ef fectief. Men kan droog of nat ontsmetten Bij droog ontsmetten moet de ontsmetter een minuut of vijf flink door het zaad heen geschud worden (in den regel 2 a 3 gram per kg. zaad). Glad zaad komt vrij gemak kelijk over de geheele oppervlakte met den ontsmetter in aanraking, ruw zaad min der. Toch is dit noodig. Nat ontsmetten, dat natuurlijk gemakkelijker over de ee- beele oppervlakte van het zaad gebeurt, verdient ook vaak voorkeur. (Bij erwten, en boonen. waarbij het terugdrogen moeite kan opleveren, kan droge ontsmetting toe gepast worden). Er zijn nog andere voordeelen aan nat ontsmetten. Men heeft niet zooveel moeite met het juist afpassen van de benoodigde hoeveelheid van den ontsmetter als bij droog ontsmetten (welke boer heeft de mid delen om een paar gram nauwkeurig af te wegen?). Een groot voordcel is, dat men gezamenlijk, dus voor meerdere telers te gelijk een ontsmettingsbad klaar kan ma ken, waardoor nu het over grootere hoe veelheden gaat, minder groote afweegfou- ten gemaakt kunnen worden. Verschillen de zaden kunnen met eenzelfden natten ontsmetter behandeld worden. Droog ontsmetten kan niet gemakkelijk gedaan worden Er moet van het middel precies zooveel genomen worden, dat na het schudden het zaad alles heeft opgeno men, en er ook heelemaal mee in aanra king is. Nat ontsmetten brengt voor den mensch minder gevaar mee ('t zijn, zooals we reeds zeiden, kwikpreparaten en de inademing, bij droog ontsmetten, is ongewenscht). Daar metalen door de ontsmettingsmiddelen worden aangetast, gebruike men houten, steencn. emaille- of gegalvaniseerde vaten. En dit niet alleen om de aantasting van de metalen vaten, maar ook omdat de ont smetter door het opnemen van het metaal verkeerd kan werken Het nat ontsmetten gebeurt meestal met J/4 oplossing, gedu rende een half uur. Weet men niet of 't gekochte zaad reeds ontsmet is. dan kan men rustig toch ontsmetten, want het hin dert niet als 't voor een tweede maal ge beurt. Nogmaals wees spr. er op, dat ontsmet ten niet helpt tegen ziekten die in de kern van het zaad zitten en men dus zaad van goede herkomst dient te nemen. Ontsmetten van poters. Het ontsmetten van pootaardappelcn ge beurt tegen de ziekte, die bekend staat als „bloeiers", omdat de aangetaste planten vaak bloemen krijgen, ook als dat in den regel niet of weinig het geval is en die tot gevolg heeft kleine opbrengst van kleine aardappels. Men dompelt de poters in een sublimaatoplossing van 1 gram op 1 liter WENKEN VOOR DEN WERKGEVER. Een werkgever, die z'n verschuldigde loon belasting bij den Ontvanger der Directe Belastingen moet betalen, kan dit op drie manieren doen; I. per giro; II. per postbetaling b. d. Posterijen: III. betaling b. d. Ontvanger der Directe Belastingen. In het eerste geval stort hij het bedrag op de girorekening v. d. Ontvanger met om schrijving: loonbelasting over de maand (in dit geval Jan. 1911). alsmede z'n stam- nummer. Hij krijgt een paar dagen later v. d. Ont vanger een bewijs van ontvangst loonbe lasting 15. Dit bewijs, met de loonbelasting aangifte no. 3 zendt de werkgever vervol gens aan den Inspecteur. In het tweede geval stort hij het geld op 1 postkantoor. Een loónbelastingaangifte no. 3 moet ingevuld en ingeleverd worden bij den postambtenaar. De werkgever ont vangt een bewijs van betaling. Daarmede is alles geschied. In het derde geval moet bij de betaling op het kantoor eveneens een loonbelasting aangifte ingevuld en ingeleverd worden. water en laat ze daar iy2 uur in. Behalve sublimaat worden ook aretan en andere middelen gebruikt (iy2 gram op 1 liter). De sublimaatoplossing is driemaal te ge bruiken. De andere oplossingen ook, doch ook wel zesmaal, als men 4an maar na el- ken keer 4 1. van dubbele stei'kte per 100 1. bijvoegt. (De potevvs dienen natuurlijk niet al te vuil te zijn. Poters waaraan klei kleeft, eerst af- wasschen!) Na het ontsmetten speelt de bewaring der poters een groote rol. Wil men goede resulta ten verkrijgen, dan legge men de poters in niet te dikke lagen. Dat geeft regelmatiger spruiten, dus regelmatiger opkomst en dus gemakelijker onkruidbestrijding. Behalve het ontsmetten, neme men natuur lijk ook maatregelen tegen de andere aard appelziekten en omdat het bespuiten daar tegen met koper-preparaten moet geschieden, ried spr. aan te zorgen, dat men die gauw in buis krijgt, daar ze later 'wel eens niet of heel moeilijk te verkrijgen konden zijn. Spr. gaf hierna een heel lijstje van zaden met de daarvoor in het bijzonder gewenschte ontsmettingsmiddelen en hoeveelheden of sterkte van oplossing. Na een korte pauze bestond gelegenheid tot vragen stellen. Verscheidene aanwezigen maakten hiervan gebruik. Ze stonden niet al tijd in verband met het behandelde en het zou ons te ver voeren daar ook op in te gaan. Aan het einde dankfe de voorzitter den heer Van Herwijnen voor zijn heldere en leer zame uiteenzetting. ANNA PAULOWNA. DE H. M. v. L. BESTAAT 25 JAAR. A.s. Vrijdag wordt in een fecstvergadering het. 25-jarig bestaan der afd. v. d. H. M. v. L. herdacht. De beer G. C. van Balen Blan ken, die 25 jaar de finantiën heeft, beheerd, zal in deze vergadering, na zijn 25ste reke ning en verantwoording, gehuldigd worden. Z1JPE SCHAGERBRUG.G VLAAMSCH—NEDERLANDSCHE VOORDRACHTAVOND. A.s. zal door Julia de Gruijter en Rein van Noppen een Vlaamsch-Nederlandsche voordrachtavond worden gegeven voor ..Nut en Genoegen" in de zaal van den heer S. Kuiper. Op het repertoire staat werk van de meest vooraanstaande auteurs, als Felïx Timmermans. Dr. Ernest Claes. enz. Over de voordrachtkunst van de optre dendon zijn de meest gunstige recensies in de pers verschenen. Ongetwijfeld wacht den bezoekers een zeer genotvollen avond. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. OUDE N1EDORP WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat werd gesteund volgens de steunregeling bedroeg op Zater dag j.1. 23. WINTERHULP. De opbrengst van de lijstencollecte be draagt f 95.50.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8