N1PPER EN PELLE Een oneeriijke „evangelist" Het granaatappelsap DIERENLEVEN Dié NACHT-HOEST zal ophouden! akkers Abdijsiroop Extra winteruitkeeriog aan ondersteunde werkloozen Radioprogramma in het IJsselmeer GROOTE VANGSTEN VAN POS. Visschen verhuizen niet' graag. Zaterdag had te Amsterdam een vergade ring plaats van de Zuiderzee-commissie van de Ned. Dierkundige Vereeniging onder leiding van haar voorzitter, pröf -.dr. L. F. de Beaufort. Op deze vergadering werd, volgens het Hsb., een overzicht gegeven over het resultaat van de onderzoekingen der laatste jaren. In 1938 was het zoutgehalte al constant geworden. Dat jaar bleek de pos te zijn toe genomen niet een hoeveelheid van 5.000.000 kilogrammen. De montee van de paling werd tevens van dat jaar af geschut, het geen belangrijke voordeelen opleverde. De snoekbaars had last van te weinig bodem begroeiing. De bot was in dat jaar nog aan wezig, hoewel de gevangen hoeveelheid slechts 5000 Kg. bedroeg. De pos heeft in dat jaar nuttig werk gedaan door het oprui" men/'van tallooze exemplaren van de Zui- derzee-mug Tendipes plumosus. waarvan de larven genuttigd worden. De wolhand krab was zeldzaam. De bloei van het plankton kwam pas laat door het koude voorjaar. Het rivierplankton van den IJsel bleek nog maar weinig ver in het IJselmeer verbreid te zijn. De oeverfauna van de Oostzijde van het IJselmeer bleek -veel rijker te zijn dan aan de Westzijde, daar in het Oosten veel meer wiergroei is. Weinig vissohen. .verhuizing" onder de Over het onderzoek van de Jaren 1939 en 1940 deelde vervolgens dr. Havenga de volgende bïjzonderhe- den mede. De dieren vertoonen zon der uitzondering een. zekere traag heid in hun vermogen -om het ge bied te bevolken, daar eenerzijds hun voortplantingsvermogen niet groot is, anderzijds hun mïgratie- drang gering te noemen is. Verschillende soorten blijken over haar hoogtepunt heen te zijn. Dat geldt met name voor de Zuiderzee-mug Tendipes plumosus, die in 1939 zeldzaam genoemd mocht wor den. Aan visch werd in 1939 17 millioen Kg. gevangen, tegen 17 millioen kg. in 1940. Aan deze 17 millioen Kg. hebben pos en spiering een belangrijk aandeel. Zoo wer den in 1940 niet minder dan 12 millioen Kg. van de 17 millioen aan pos en spiering gevangen, waarvan 20 spiering en 80 pos. De pos Wordt gebruikt als voedsel voor eenden en als vischmeel. Snoek is zeldzaam. Hoogstens 100 Kg. wordt daarvan per jaar gevangen. Van de overige visschen zijn als belangrijkste baars, karper en voorn te noemen. De snoekbaars stelt hooge eischen aan hel klimaat. Wil ze goed voort telen dan moet in midden Mei en begin Juni de temperatuur van het water hoog zijn en dat is in 1939 noch 1940 het geval geweest. Voorbode der lente Aan de Fruit- en Groentenveiling „Naald wijk" zijn gister de eerste asperges aange voerd, die f l!55 per bos noteerden. Deze asperges zijn gekweekt op den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk, in kassen, welke verwarmd zijn door buizen met warm water. De oogst is hierdoor belangrijk vervroegd. 35. Nlpper en Pelle aan 't werk. 1. „Ik moet naar binnengaan, om mijn verontschuldigin gen aan te bieden." 2. „Ze hoort je niet, ik zal 't eena aan de keukendeur proberen." 3. „Nipper, Nipper, daar roept iemand om hulp, wat zou daar te doen zjjn?" 36. Nipper en Pelle als red ders. 1. „Allemachtig, wat is hier gebeurd?" -2. „Dat is de hechtpleister bende, die aan 't werk ia geweest; ze hebben juf frouw Schnickschnack met verscheidene metera hechtpleister vastgebonden. 3. Ach, lieve kinderen, die in brekers hebben mijn paar spaarpennigen gestolen, wat moet ik ueginnen? Kunnen jullie me niet helpen ze op te sporen Hij nam het niet nauw met den Bijbel. Dezer dagen is een clandestiene handel in kaastoewijzingen op groote schaal aan het licht gekomen, welke bij de Nederland sche zuivelcentrale in Den Haag waren ontvreemd. Deze kaastoewijzingen worden aan de winkeliers in ruil voor de consumenten- bonnen gegeven en kunnen bij de kaasgros siers weer voor kaas worden ingeleverd. De grossiers leveren dezs bonnen op hun beurt dan weer bij de Nederlandsche Zuivel Cen trale in. De 42-jarige J. B., zich noemende evan gelist, leidde een godsdienstge secte te Soest en had op de verschillende leden van deze secte grooten invloed. Hieronder bevond zich ook een 27-jarige tijdelijke ambtenaar van de Nederlandsche Zuivel Centrale uit Den Haag. De vriendschap, welke tusschen don „evangelist" en hem bestond, en daarbij zal ook wel een zekere suggestie een rol heb ben gespeeld, waren aanleiding, dat de tij delijke ambtenaar ingeleverde kaastoewiizin- gen, welke nog niet voor gebruik ongeschikt waren gemaakt, aan B. ter beschikking stel de. En dit waren er niet weinig. Op deze wijze kwam B. in het bezit van 1.094,300 rantsoenen; goed voor totaal 111.000 kg. kaas. De „evangelist" nam het dus niet zoo nauw met den bijbel, vooral daar hij met deze toewijzingen een handeltje begon. Daarvoor verzekerde hij zich de medewer king van eenige mannen, die de grossiers bezochten. Velen gingen op de aanbiedingen van de heeren in en betaalden f 0.80 voor toewijzingen van 1 kg. de kaasprijs werd hierdoor vanzelf veel hooger, doch dat was FEUILLETON dcwJL ethet ÏÏL. <DM 25. Jouw toestemming het mocht wat! hoonde Sir John. Net of ze jou eerst ver lof voor iets zal vragen! Het is allemaal maar nonsens. Als ze ergens zelf plezier in heeft, is ze ineens niet moe meer! Fortescue kwam rustig tusschenbeide. Misschien- is het mij toegestaan haar op te gaan zoeken, stelde hij voor. Wilt U me zeggen waar haar zitkamer is? Ik kan na tuurlijk niet. beloven haar beneden te brengen, zei hij glimlachend, maar het lijkt me een goede gelegenheid om eens wat nader kennis met haar te maken. Kunt U niet samen een spelletje spelen? Bezique bijvoorbeeld, of een patience Lady Carvis keek erg opgelucht. Dat is vriendelijk van je! zei ze: Ja, doe dat! Haar kamertje is v/aar vroeger de oude speelkamer was, heelemaal boven in het huis. Kom, John, wij oudjes zullen ons maar samen amuseeren. We kunnen de jongelui beter aan elkaar over laten. Sir John gromde iets onverstaanbaars. Hij was met deze oplossing niet erg ingenomen, maar het leek hem beter, nu zijn zoon er pas was, een openlijke breuk met zijn stiefdochter te vermijden. Fortescue lachte zijn koude, zelfvoldane lach. Oh, de kinderkamer weet ik nog wel, zei hij, hoewel ik er jaren niet geweest ben. Zoo, is dat nu Diana's verblijf! Lijkt me heel geschikt voor de babY van het gezin! Zoo jong is ze anders niet meer! bromde Sir John. Ze heeft praatjes voor tien. Die jonge meisjes van tegenwoordig hebben veel te veel in de melk te brokken. Het zou goed voor haar zijn eens iemand tegenover zich te vinden, die haar de baas was, tegen wien ze hiet opdurfde! Och, ik vind de jongemeisjes van tegen woordig nog zoo kwaad niet. zei Fortescue. Ze zijn wat eerder wijs dan vroeger en weten Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weerl Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nög sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest geneésmiddell geen bezwaar^ want buiten de distributie om waren er altijd wel koopers voor te vinden. De „evangelist" ontving op deze manier ruim f 1500.Een handlanger van hem in Den Haag, een 3G-jarige reclameteekenaar verkochtvoor ongeveer f 900.en kreeg als provisie f 50.— en een wollen deken. De transacties van J. B. en consorten kwamen aan het licht door een kaasgrossier uit Wgstzaan, die niet op het aanbod tot het koopen van kaastoewij zingen was ingegaan. Hij had evenwel bij een bezoek aan Den Haag de Ned. Zuivel Centrale van zijn be vindingen op de hoogte gesteld en na een onderzoek door ambtenaren van deze cen trale Avas de politie in de zaak gemoeid. De Haagsche politie deed onmiddellijk een uitgebreid onderzoek bij verschillende grossiers in het land en deze bekenden de toewijzingen te hebben gekocht. Zij zullen door de Nederlandsche Zuivel Centrale tuchtrechtelijk worden gestraft. De evangelist B. en de tijdelijke ambte- .naar zijn inmiddels gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. De ontvan gen gelden had B. grootendeels ten eigen bate aangewend. Door de handelingen van B. is een hoeveel beid kaas aan de consumptie qnttrokken, welke neerkomt op één dagrantsoen per hoofd "van de Nederlandsche bevolking. Engelsche luchtaanvallen op NEDERLAND Het Engelsche" luchtwapen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eenige grootere acties tegen Nederlandsche plaat sen ondernomen. Talrijke brisant- en brandbommen zijn in verschillende deelen van het land uitgeworpen, waarvan een be langrijk gedeelte op open terrein terecht kwam. Bij de slordige wijze van bombar- d.eeren kon het niet uitblijven dat ook tal rijke woonhuizen in verschillende plaatsen zijn getroffen en dat ook een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking moest vallen. In totaal zijn in dezen nacht acht dooden en 25 gewonden, o.w. 8 zwaarge wonden, te betreuren. Ongeveer 50 woon huizen zijn min of meer zwaar beschadigd. Aan talrijke andere woonhuizen en gebou wen en aan broeikassen is glasschade aan gericht. Verder is een school vernield. Brand bommen veroorzaakten een groot aantal brandhaarden, welke meereiideels tamelijk snel konden worden gebluscht. In een schrijven aan de gemeentebesturen heeft de secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken goedgevonden, dat een extra-winteruitkeering aan de onder steunde Averkloozen wordt verstrekt. Deze uitkeering moet in drie termijnen worden gegeven. De eerste uitkeering, welke gelijk zal zijn aan 40% van de in één week te ontvangen netto steunuitkeering dient zoo spoedig mo gelijk te worden verstrekt. De tweede uitkeering; welke eveneens 40 pet. van het netto steunbedrag mag bedra gen, kan over de eerste steunuitkeering in de maand Maart worden verstrekt en de derde uitkeering ten bedrage van 20 pet. over de eerste steunuitkeering in de maand April. In de netto steunuitkeering is de brand- stoffenbijslag en de 5 pet. duurtebijslag be grepen, Over den extra-bijslag aan inwo nende gezinsleden mag echter geen toeslag worden berekend. Voor de kastrekkers is voort3 bepaald, dat dezen over bedoelde weken, waarover de extra-uit keering wordt toegekend, nim mer in een nadeeliger positie moeten komen te verlceeren, dan wanneer zij steuntrekkers zouden zijn. Het verschil kan in dergelijke gevalle als extra-uitkeering worden ver strekt. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel en viool. 11.05 Declamatie. 11.25 Pianovoordracht. 12.00 Voor de boeren. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en soliste (1.251.35 Cy clus „Groote Nederlanders"). 2.00 Cyclus „In den schijnwerper". 2.15 Vervolg concert.* 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Philharmonisch kwartet. 4.00 Declamatie 4.25 Amusementsorkest. wat er in de wereld te koop is en daar doen ze hün voordeel mee. Oh, als je maar niet denkt, dat Diana zoo is! protesteerde Lady Carvis. Ze is nog zoo jong en onschuldig eigenlijk niet meer dan een echte wildebras. Eigenlijk niet meer dan een door en door verwend kind, zei Sir John hatelijk..En nu, weg jij, Fort! Je weet waar je me kunt vinden als je er genoeg van hebt. Kom, lieve, haal jij de kaarten; ik heb het land aan stil zitten, dat weet je wel. Lady Carvis bleef liever handwerken, maar terwille van den vrede legde ze haar wei k neer en stond op. Het was zaak haar man. zoo gauw mogelijk in een beter humeur te brengen en de kans bestond dat dit zou lukken, vooral als ze hem liet winnen. Hij was al even verwend als Diana, bedacht ze. En fin, hopelijk zou het kind nog eens ten goede veranderen. Ze was blij dat Fortescue zich voor haar scheen te interesseeren. Als ze nu maar verstandig was en haar eigen belang begreep. Mogelijk zou ze nooit meer in haar leven zoo'n kans krijgen dit was er één uit de duizend. HOOFDSTUK XXIII. Heelemaal boven in het huis, in haar spaar zaam verlichte kampr, zat Diana met een shawl om haar schouders voor de petroleum kachel, die slechts een matige warmte ver spreidde. Ze was blij, di.t ze alleen was, want door de spanning van dien dag was ze nu totaal uitgeput. Het liefst was ze maar meteen naar bed gegaan, maar ze was bang, dat Miggs dan iets aan haar zou bemerken. En dan er was nog iets dat eerst gedaan moest wor den, voor ze aan rusten kon denken. Ze moest schrijven, aan Edmund Weston, hem nu defi nitief zeggen, dat hij geen plaats kon hebben in haar leven. Het beste zou zijn als ze zijn liefde voor haar kon veranderen in haat. Dat vreemde en mooie, dat zoo plotseling tot haar gekomen was, moest ze dooden; beiden moes tén ze vergeten, want er kon In haar leven geen liefde zyn. Ach, had hij haar dezen mid dag maar niet in zijn armen genomen en ge kust, dan zou het nu niet zoo moeilijk zijn! In gedachten zag ze hem zitten in rijn een zaam huis, de trouwe Bruno aan zijn voeten en een onweerstaanbaar verlangen naar hem drong haar de tranen naar de oogen. Oh. dit mag niet, dit mag niet! kermde ze. Ik moet sterk zgn en hem schrijven; ik moet hem duidelijk maken dat hij mij voor altijd moet opgeven! En toen drong voor de zooveelste keer de vraag zich aan haar op hoe ze dit doen moest. Ze wist dat het eenige afdoende zou zijn hem de waarheid te vertellen, maar nee, dat nooit dat nooit! Zenuwachtig klemde ze haar handen in elkaar. Een tijdlang bleef ze bewegingloos zitten. Er was voor haar geen uitkomst; wat ze ook deed, waarheen ze ook ging, overal zou het noodlot haar achtervolgen. En onafwendbaar wist ze de straf, die op. haar zonde moest volgen. Een licht gekraak deed haar plotseling op schrikken. Maar toen bedacht ze dat het wel een muis zou zijn achter het beschot. Ze hoor de zoo vaak muizen daar boven, ja zelfs rat ten waren er. Ze haatte ratten. Ze waren sluw en wreed. Oh, ze had er een afschuw van zooals ze ook een afschuw had van den man, die haar beneden in de serre in zijn armen had geklemd. Hij was als een rat sluw en wreed. Of moest ze hem misschien eerder vergeleken met een kat, die speelt met haar prooi en die martelt? Weer hoorde ze een zwak gekraak; het kwam uit de richting van de deur. En meteen wist ze dat hij daar was. Langzaam en voorzichtig ging de deur open en heel stil kwam hij binnen. Hij liep op haar toe en bleef met een triomfantelijk gezicht voor haar staan. Diana wachtte bevend, mach teloos, zich bewust van een afschuwelijk ge voel dat ze medeplichtigen waren. Ik had de ouderlijke toestemming je hier op te zoeken," zei hij. Dat had je zeker niet verwacht, hè? En toen, om zich heen kijkend, vervolgde hij: „Wat kan ik me deze oude speelkamer nog goed herinneren! Kun je je voorstellen hoe ik hier speelde, een lief, klein jongetje van een jaar of vijf? Ze gaf geen antwoord en nu boog hij zich naar haar toe en schoof zijn hand, die kil aanvoelde, onder haar kin. Zoo kleine driftkop! Ben je wat gekal meerd? vroeg hij. En is je haat voor mij al wat minder hevig of wordt die nog steeds grooter Diana verzette zich niet tegen zrjn aan raking en na een oogenblik liet hij haar los en nam een sigaret uit een doos, die op een laag tafeltje stond. Ik vraag me af waar om je eigenlijk zoo doet, zei hij. Je schijnt berouw te hebben gekregen over deze kleine „nuit en Paris". Maar waarom. Ik denk. dat het komt door mijn op voeding ik kan zooiets niet licht tellen, antwoordde ze haperend. Ach, werkelijk? Hij keek naar haar met opgetrokken wenkbrauwen. En is dat de eenige reden? Ze staarde voor zich uit in de blauwe vlam van de petroleumkachel. Ik voel me onteerd vernederd, zei ze heesch. 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding", 6.15 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten, Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Concertgebouw-orkest en soliste (opn-L 9.20 „De geest van onzen tijd", lezing. 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n. 301.5 m. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wq beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette (12.30—12.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP.. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Cyclus „Nederland en zijn bodemrijkdom". 3.00 KRO-orkest. 3.30 Filmmuziek (gr.pl.). 3.45 KRO-Melodisten. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in dén Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek.» 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP en sluiting. Niet bepaald complimenteus voor mij, wel? Ik geef toe dat we misschien een beetje ver gegaan zijn, maar wat doet het er eigen lijk toe? Hij stak de sigaret aan en keek een oogen blik naar haar boven de brandende lucifer, voor hij die uitblies en wegwierp. We kunnen het niet ongedaan maken, zei Diana vermoeid. Nee, ik kan niet meer terug, zei Diana en met een gevoel van diepste wanhoop liet ze zich achterover zinken in haar stoel. Is dat een reden om zoo dramatisch te doen? vroeg hij. Waarom vat je de heele zaak niet wat lichter op? Inplaats van blij te rijn dat ik hier ben 'dit toch opent voor ons de meest aangename perspectieven zet je een gezicht .of je je laatste oortje ver snoept hebt! Je kon toch langzamerhand wel weten dat zooiets je heusch niet helpt. Ik ben nu eenmaal een man, die krijgt wat hg hebben wil. En je beseft toch zeker wel waarvoor ik hier gekomen ben, niet? Diana gaf gefcn antwoord. Ze steunde haar hoofd op haar handen, haar oogen gesloten. Hij wachtte een pooslang, kalm zrjn sigaret rookend. Doch eindelijk, met een definitief ge baar. wierp hij die weg, greep Diana's beide handen en trok ze voor haar oogen weg. Nu heb ik er genoeg van, zei hö be slist. Kijk me aan. Diana! Kijk me aan! Zijn stem had iets dwingends en onwille keurig gehoorzaamde het meisje. En ze staarde in die geheimzinnige oogen, die haar als het ware hypnotiseerden. Wat wat wil je? hijgde ze. Jou. natuurlijk. Het klonk' als een zweepslag en Diana rilde, toch niet bij machte haar blik af te wenden. Maar eerst zal je me zeggen wat je tracht voor me te verbergen, zei hij. Ik ik verberg niets, antwoordde ze met bevende lippen. Je liegt! zei hij. Of nee, dat Is niet waar. Inderdaad verberg je niets, tenminste niet voor mij dat kun je niet! En. haar nog steeds strak aanziende, vervolgde hij: Zoo. zoo. er zal dus een momento zijn aan onze escapade naar het Rijk der Roman tiek! Diana's gezicht vertrok zenuwachtig en haar mond beefde, maar ze zei niets. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7