Frauduleus geslacht «letsch De atmosfeer in Vichy DE REDE VAN CHURCHILL Spionnage in Mexico door de V.S. Verpleegster staat terecht De componist Jan Pouwels Hilversum, winnaar van den Muziekprijs van Amsterdam, bezig met het uitschrijven der partijen ven zijn bekroond werk (foto Pax-Holland) Amsterdam gaat nieuwe centrale keukens bouwen. Op het Bellamyplein wordt de betonnen vijver weggehakt, om plaats te maken voor het gebouw, dat in den culinairen dienst van de hoofdstad zal worden ingeschakeld. (Foto Pax-Holland) KUNSTMATIG EN SCHIMMIG. De correspondent van de Frankfurter Zei tung te Vichy bevestigt, dat het leven daar ter stede even ver van de Fransche als van de Europeesche werkelijkheid verwijderd is. Het is niet gemakkelijk van het bezette naar het onbezette Frankrijk te komen of omgekeerd. Men moet daartoe in het bezit zijn van een vergunning der Duitsche over heid. Het toezicht is vriendelijk, maar nauw keurig en veelvuldig. De beambten vragen naar pas, deviezen, brieven en bladen. Meer dan duizend franc, mogen zonder bijzondere machtiging van het militaire bestuur niet uit het bezette gebied worden gevoerd. De verleiding den reiziger brieven mee te geven is groot, want het briefverkeer tus- schen beide deelen van Frankrijk beperkt zich tot de z.g. familiékaart. Hierop staat gedrukt of men zich in goede gezondheid bevindt, of een nabestaande gevallen of krijgsgevangen is en «of men geld dan wel voorraden noodig heeft. Wat niet ver langd wordt moet men doorhalen en aan het slot heeft men de keuze tusschen har telijke groeten en kussen! Twee open regels blijven ter beschikking en van die ruimte wordt op vernuftige wijze gebruik gemaakt. Men begrijpt, dat de contróle op brieven heel scherp is, op het meenemen van brie ven van de eene naar de andere zóne staat gevangenisstraf De Parijsche couranten doen te Vichy opgeld, een ieder wil weten wat Pari is van de loopende dingen denkt. Te Pa rijs haalt daarentegen niemand zich in het hoofd te vragen wat Vichy ervan zegt, want de couranten in het onbezette deel zijn aan de censuur van de Fransche regeering on derhevig. die elke critiek op haar daden en op den toestand schrapt. Aldus oefent a!">en de Parijsche pers controle uit op haar bedrijvigheid," maar haar invloed is beperkt, want ze dringt niet bezuiden de demar catielijn door. De regeering zelf ontvangt Het belangrijkste kenmerk van de laatste rede van Churchill noemt de Deutsche Di plomatisch Politische Korrespon denz de „pochend in den breedstcn vorm naar vo ren gebrachte vergrooting van Britsche suc cessen". Dit, aldus de Korrespon denz, moest het middel vormen, waarmede Churchill ook aan zijn overige politieke uitlatingen nadruk wilde geven. Wanneer hij Engeland op de meest voordeelige wijze in het licht wilde stellen om indruk te maken op de Balkanlanden, kon hij daarvoor stellig niet de puinen der Britsche wapenfabrie ken of de getallen van de tot zinken ge brachte tonnage als uithangbord gebruiken. De „sterke arm" van Groot Brit tan,je moest derhalve reeds door een fantasievolle schil dering van ziin legermacht suggestief tast baar nabij worden gebracht. In ieder geval ging het Churchill er om indruk te maken voordat een andere, nieuwe situatie de zoo fraai geschilderde huidigp basis van uit gang zou vernielen. De „Korrespondenz" noemt de rede van den Engelschcn minister president een poging om de nervositeit en vrees voor het komende met een opgewekte voorstelling van het heden te verbloemen. Churchill gelooft, aldus de „Diplo", den wijzer op de klok van het Britsche noodlot te kunnen vasthouden. De werkelijkheid zal hem spoedig uit zijn illusies opschrik ken. De bekende Noord-Amerikaansche publi cist Pearson deelt» in de Washington Times Herald mede. dat zich in Mexico vier ge heime diensten van de Ver. Staten bezig houden met het bespionneeren van de in woners van Mexico en in het bijzonder met het nagaan van de gangen der daar wo nende buitenlanders. Deze activiteit wordt uitgeoefend door den militairen en den marine-attaché der Ver. Staten, alsmede door een agent van het staatsdepartement en een agent van de geheime federale po litie. De eerste drie hebben hun bureaux naast elkander en wisselen geregeld hun inlichtingen uit. Pearson verklaart, pr zelf bij geweest te zijn. toen kapitein Dillon de kamer van kolonel Mercoy binnenkwam om dezen een kaart uit een karthotheek te toonen en hem te vragen, of hij den „knaap" reeds op zijn lijst had. Daarop had Mercoy geantwoord, dat hij zelfs de kamer van den betreffenden persoon had laten doorzoeken. Geen Duitsche vliegers in Albanië* Het zenden van een Duitsch vliegercorps naar Italië heeft aanleiding gegeventot veelvuldige geruchten, die betrekking heb ben op de gebieden, waar de Duitsche vlie- gersi n den strijd worden geworpen. Zoo is o.m. beweerd, dat ook in Albanië eenheden van een Duitsch vliegercorps optreden. In politieke kringen te Berlijn wordt deze be wering onjuist genoemd. Kleedingscbaarschte in Engeland verwacht Volgens een bericht van het Zweedsche blad Dagens Nyhefer verwacht men in En geland een groot gebrek aan kleeren in het Volgende najaar. Wel hoopt men, dat de voorrade kleeding tot het voorjaar em den zomer voldoende zullen zijn, de prijzen zijn echter reeds zeer gestegen. Voor de herfst wordt gebrek aan materiaal ver wacht. Bovendien zijn 85 procent der En- gelsche confectiefabrieken er toe overge gaan uitsluitend militaire kieeding te ver vaardigen. de bladen uit de hoofdstad maar drie maal in de week door een koerier, dus met ver traging. wat de werking ervan verzwakt. Hoe de ambtenaren gehuisvest zijn. In weerwil van de genoemde formaliteiten zijn de vier treinert ParijsNimes, die da gelijks in beide richtingen de hoofdstad met den voorloopigen regecringszetel ver binden, slampvol. Men ziet er bijna uit sluitend mannen, de meesten met de rozet van het Legioen van Eer en men herkent er vele bekende gezichten. In de atmosfeer van Vichy doet veel valsch kunstmatig en schimmig aan. De schrijver doelt op de vooze praal van de hotelgevels en de gestandaardiseerde weelde van de eethuizen, die ondanks het gebrek aan boter, olie, suiker en koffie verfiinde gerechten probeeren op te dienen in olaats van zich met de waardige soberheid te vergenoegen, die men den maarschalk na praat. De maarschalk, men ziet hem zelden. Wie hem wil ontmoeten moet vroeg opstaan, w;at niet tot de gewoonten van Vichv behoort, want na het eten wordt het diploirlatieke, politieke en wereldsche gebabbel een stuk in den nacht gerekt. Een modesalon maakt be kend, dat voor vluchtende' dames bijzondere prijzen berekend worden. Het biljet dagtee- kent uit den zomer, maar heeft iets van zijn geldigheid behouden, want de men- schen hier schijnen nog altijd op de vlucht te zijn. De werkelijkheid van het tegenwoordige Frankrijk is Parijs met zijn arbeidersbevol king en bezetting. Te Vichy is elk hotclver- trek tegelijk slaapkamer, bureau en ont- vangsalon. De ambtenaren moeten zich 's ochtends in het park vertreden, opdat hun bedden kunnen worden opgemaakt. Men ziet er vele officieren in sierlijke uniformen met ordeteelcenen, niet bepaald de verte genwoord igei"s van een verslagen -leger, maar weinig vrouwen, want alleen de groot ste hotels zijn verwarmd, vele slechts tot de tweede verdieping. En daar Vichy in normalen tijd enkel in don zomer opleefde, bezitten vele hotels in 't geheel geen stook- gelegenheid. DENEMARKEN in het nieuwe Europa De directeur-generaal van de Deensche staatsspoorwegen, Knutzen, heeft voor de Kamer van Koophandel en industrie in Weenen een lezing gehouden over het De nemarken van tegenwoordig. Hij verklaarde, dat men in De nemarken inziet, dat wij thans ons op. een keerpunt bevinden, ook al kan dit door de massa's der bevolking niet terstond begrepen worden. Denemarken heeft niet het voornemen 'in het Nieuwe Europa een gesloten eiland te vormen. Spr. voegde hieraan toe, dat de voornaamste beginselen der Duitsche eco nomische opvattingen den Denen volstrekt zoo vreemd niet zijn .ais men volgens den oppervlakkigen indruk zou kunnen medhen. Integendeel, de Denen zijn bereid positief te werken bij. den opbouw van een nieuw Europa. Zij bieden den grooten Duitschen broeder de hand voor cultureele en econo mische samenwerking. De krijgsverrichtinqen in China Naar Domei uit Tokio meldt, heeft de Chi- neesche bevelhebber Roeang Weikin zich met 432 man overgegeven aan do Japan ners bij Wpehoe in'de provincie Anhwei. Hij heeft 9 machinegeweren, 293 geweren en 21 revolvers uitgeleverd. Bovendien heeft de bevelhebber Woe zich met 73 man van. het vierde leger aangemeld bij de Japansche troepen. Naar het. schijnt. aldus Domei geven zich troepen officieren en manschap pen van het vierde leger, dat door Tsjoeng- king is ontbonden, over. Hopkios terug naar de Vereenige Staten De speciale lasthebber van Roosevelt Hop- kins, is per vliegtuig uit Londen te Lissa bon aangekomen. Bij zijn aankomst ver klaarde hij aan vertegenwoordigers van de pers, dat hij in zijn eigenschap van speci1 alen vertegenwoordiger van den president der Vereénigde Staten geen verklaringen kon afleggen voor hij rapport had uitge bracht aan den president. Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag Juist een week eerder dan verleden jaar zal naar alle waarschijnlijkheid de voetbal a.s. Zondag weer gaan rollen. Er staat ons een belangrijk programma te wachten en daar vele clubs zoo ongeveer tien weken niet in 't veld kwamen, zou het ons niet verwonderen, wanneer er eenige verrassingen uit voort sproten. Hier is het programma:. EERSTE KLASSE. Afdeeling I. FeijenóordADO; KFCDWS; Hermes DVSSparta; DFC't Gooi; Storm vogelsDHC. Afdeeling II. Ajax—VSV; Blauw Wit— CVV; Haarlem—HBS; VUC—DOS; Xerxes— RFC. AFDEELING L 2e klasse A. DWVAFC; Alkm. Boys Alcmaria; VVZZeeburgia; OSVW.-Frisia. 2e klasse B. HilversumEDO; Velox HBC; WatergraafsmeerDe Kennemers; Her culesVolendam; HVCHFC; De Spartaan RCH. 3e klasse A. GVOAlways Forward; Hol- landia--KWSt. George—ZW. 4e klasse A. MFCOudesluis; Nieuwe Nie- dorpSchagen; WieringerwaardBKC; WatervogelsDTS (terrein Schagen). Voor den Amsterdamschen "kantonrechter dienden gistermorgen de eerste zaken tegen personen, die frauduleus geslacht' vleesoh hetzij in voorraad hebben gehad, hetzij heb ben vervoerd. Het zou om té watertanden geweest zijn deze revue van halv"e varkens, vette kop pen, stukken spek en schapeboutjes, als niet bij vrijwel elke zaak de deskundige roet in het eten had gegooid door te spreken over trichinen, tuberculeuze varkens en an dere onsmakelijkheden. Slechts in enkele gevallen bleek het ongekeurde vleesch deug delijk geweest te zijn. Opmerkelijk was, dat geen van de zes verdachten, die de hun ten laste gelegde overtreding hoofdzakelijk op het einde van het vorige jaar hadden begaan, kon vertel len, van wien zij het vleesdh, dat in hun wagen of huis was aangetroffen, hadden ge.kocht De onbekende man doet zijn intre de in de kantongerechtszaal. Tot nu toe be stond hij alleen bij de rechtbank, aldus con cludeerde de kantonrechter. Het doel, waar toe het vleesch werd vervoerd, varieerde nog al eens. Nu eens bestond het oogmerk van winstbejag, dan weer was het" partijtje voor eigen gebruik bestemd en ten slotte verklaarde één verdachte, dat hij het vleesch uit medelijden aan arme menschen wilde geven. Doch dit bleek een merkwaardig soort philantrtfpie te zijn, daar de edele schenker geen verantwoordelijkheid wilde dragen voor de gevolgen van het nuttigen van het ongclfeurde vleesch. Het risico zou voor den begiftigde zijn. De hoevelheden ongekeurd en dus van frauduleuze slachting afkomstig vleesch waren nog al verschillend. Een verdachte, die 12 kilo in voorraad had gehad, zag zich conform den eisch van den ambtenaar van het O.M. een hechtenis van één maand op gelegd. Dit was overigens de grootste hoe veelheid. De overige straffen bedroegen tweemaal ééri week en veertien dagen hech tenis, terwijl in één geval een geldboete van vijf gulden werd opgelegd. Hierbij was re kening gehouden met het feit. dat het vleesch voor eigen gebruik bestemd was ge weest en vernietigd was. Ook deze verdach te had roekeloos gehandeld, -daar, zooals de ambtenaar opmerkte, hij zichzelf en zijn ge zin aan groot gevaar zou hebben blootge steld. BEGRAFENIS VAN ADMIRAAL OSOEMI. De plaatsvervangende chef van den gene- ralen staf van het Tsjoengking-leger gene raal Fainihocngsji, heeft, meegedeeld, dat de Japansche admiraal Osoemi, die de vo rige week door het neerschieten van zijn vliegtuig om het leven gekomen is, met alle militaire eer zal worden bijgezet. De an dere Japansche officieren, die zich in het neergestorte vliegtuig bevonden, zijn reeds begraven op de plaats, waar het toestel is neergekomen. terzake van diefstal van een verpleeg stersinsigne, 'n gouden ring met diamanten en een paar rubber laarzen, ten nadeele van diverse pei-sonen, stond gisterochtend voor de meei-voudige kamer te Utrecht te recht de 37-jarige gedetineerde verpleegster H. W. van der L. De verdachte was het vorige jaar werk zaam in een der ziekenhuizen in de omge ving van Utrecht. Zij had zich daar onder valsche voorwendsels weten binnen te drin gen. Onder meer had zij van een der an dere zusters een verpleegstersinsigne gesto len, waarmede zij den directeur voorgaf volledige beyoegdheid van gediplomeerd ver pleegster te hebben. Aanvankelijk verliep alles naar wensch. doch aan het einde van het jaar vermislen personeel en patiënten ..verscheidene voorwerpen. De verdenking viel op zuster van der L. en het bleek, dat zij zich indei-daad aan diefstal had schul dig gemaakt. Zij had een dame een gouden ring met diamanten ontfutseld. Het slacht offer was geopereerd en aan zuster van der L. werd opgedragen de dame te helpen als zij uit de narcose zou ontwaken. Toen de patiënte tot bewustzijn kwam, vroeg zij de verpleegster haar handen te warmen. Ter wijl de zuster de handen warm wreef, greep zij den gouden ring met diamanten, welke de dame aan haar linkerhand droeg en wist met (Jien ring zoodanig te manoèuvreeren, dat deze van de vinger gleed. De patiënte vermiste even later haar kostbaren ring. De verpleegster zeide, dat zij het sieraad niet had gezien, doch toen de patiënte aandrong om in de operatiekamer te gaan zoeken, kwam de zuster even later met den ring terug en vertelde, dat zij hem op de opera* tietafel had gevonden. De verpleegster bekende ter zitting de haar ten laste gelegde feiten. Verdachte ii reeds viermaal wegens diefstal veroordeeld. De Officier van Justitie, mr. Twiss Quar* les van Ufford, zeide, dat een dergelijke schandelijke diefstal zwaar moet worden gestraft. Hij eisohle een jaar gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hèclv tenis. De verdediger, mr. J. Enthoven, vroeg in zijn pleidooi een nieuw onderzoek te willen instellen, daar men hier, naar zijn meening, te doen heeft met een pathologisch geval, j Uitspraak over veertien dagen. NEDERLANDSCHE TEXTIELINDUSTRIE OP DE KOMENDE VOORJAARSBEURS. Onder"dit motto zal de bloem van de Ne- derlandsche textielindustrie op de voor- jaarsbeurs te Utrecht in de maand Maart verschijnen/4jiet eeh collectieve deelneming, die de geheele vierde étage van het derde Jaarbeursgebouw beslaat. Op initiatief en onder leiding van de N.V. Internationaal Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem zullen de kunstzijde-spinnerijen van de Nijma te Nijmegen, van de Hok landsche Kunstzijde Industrie te Breda en van de Algemeene Kunstzijde Unie te Arn hem en Ede en bijna 100, waaronder de voonaamste, kunstzijde verwerkende indu strieën in Nedex-land, haar producten expo- seeren. Er verschijnen niet minder dan 33 weve rijen en drukkerijen, 22 ti*icotagefabrieken, 14 band- en lintfabrieken, 4 fabx-ieken van kousen en sokken, 3 trijpfabrieken, 2 kant- fabrieken. 2 ververijen, 2 naaigarenfabrie ken en 8 fabrieken van breigaren, haak- garen, sajet en fantasiegarens voor de tex- tiel-industrie. Het is voor de eerste maal, dat de gele genheid geboden wordt om in één bestek een beeld te ki*ijgen van dë zoo fraaie pres taties van de Nederlandsche textiel-indu- stie en een bezoek aan deze belangijke deelneming zal voo iedereen zonder uitzon dering een openbaring zijn. De Nederlandsche textiel-industrieëelen hebben in het laatste halfjaar, toen wol en katoen schaarsch werden, bij de verwei-king van kunstzijde (rayonj en synthethische ve zeis een aanpassingsvermogen, een vakken nis en een voortvarendheid getoond, die de bewondering van deskxxndigen en leek ver dienen, en de kunstzijdespinnerijen be schouwen het daarom als een voorrecht de nieuwe producten van de Nederlandsche textiel-nijverheid op een groote show te mogen vertoonen. DE FAKIR VAN IPI OP HET OORLOGS PAD. Onder bevel van den fakir van Ipi heeft een sterke afdeeling Waziri's, op den weg van Manza naar Tandola in Waziristan een Britsch autoconvooi aangevallen. Er onk spon zich een strijd, die zeven uur duurde en waarbij 57 mannen gedood en 120 gewond werden. LEVENSMIDDELEN ZIJN MUNITIE. Om de bevolking van ingeland te wijzen op den ernst van den toestand, heeft men aan het parlementsgebouw en andere groo te gebouwen te Londen het grootste aan plakbiljet doen aanbrengen, dat in Enge land ,ooit gezien is. Op dat plakkaat staat te lezen: „De levensmiddelen zijn de muni tie van den ooxiog. Verspilt dus niets". Op bezoek bij den schooltandarts. De kleine patiënte ondergaat gewillig de medische behandeling, die voor de jeugd van Arnhem is ingesteld (Foto Pax-WolUed)

Schager Courant | 1941 | | pagina 8