Uit Bergen Kaas op den Kantongerechtszolder Marktberichten IS FRÖBELONDERWIJS EEN GEMEENTE BELANG? Geef dit onderwijs de plaats, waarop het recht heeft. Er zijn tal van gemeenten in den lande, waar de gemeente zelve het voorbereidend onderwijs ter hand neemt en kleuterscholen sticht, of zoo deze van particuliere zijde worden opgericht, deze ruimschoots sub sidieert. En terecht! Immers, het lager on derwijs wordt gebouwd op de grondvesten jvaifli het kleuteronderwijs en nog afgeschei den van het feit. dat de kleintjes thuis niet langer tot last zijn der ouders of hun'heil op straat zoeken, een oord waar weinig heil te verwachten is, voelt een ieder dat kleuteronderwijs zeker een algemeen en jdus ook een gemeentebelang is. Nu willen ^vij nog zwijgen over het feit, dat tal van onderwijzeressen bij dit onderwijs haar emplooi vinden. In Bergen echter denkt men er geheel hnders over en laat men de stichting van kleuterscholen aan particuliere instellin gen over; zonder er zelfs de minste vergoe ding voor te geven. Dat nu i\ tot daar aan toe, doch niet ten onrechte heeft de com missie van Onderzoek der Gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1941 erop gewezen, dat de kleuterklasse, van de school met den Bijbel, welke in een huis aan de Jan 01- Jdenburglaan is ondergebracht een huursom ;van 25,per maand ontvangt en de yraag heeft gesteld, waarom 't R.K. Fröbel onderwijs en de kleuterschool van Volks onderwijs geen vergoeding ontvangt? Wat toch is het geval? Indertijd werd, bij het bezetten der scholen door de militairen besloten een billijke ver deeling der schoolruimte te bewerkstelligen Van die billijke verdeeling is intusschen lliet veel gekomen, Eén klasse van de lagere school nu moest worden ondergebracht in het gebouw van de.School met den Bijbel aan de iDr. van Peltlaan, waardoor de kleuterschool paar een ander gebouw moest worden over gebracht. Hierdoor kreeg de School met den Bijbel f25.vergoeding, waardoor de huur ,Van het gebouw aan de Oldenburglaan kon yvorden bekostigd. Als wij ons nu tot de kleuterschool van yolksondcrwijs bepaleh, dan memoreeren wc, dat deze school, oorspronkelijk was ge huisvest in een lokaal van de Openbare La gere School aan het Spaansclie Pad en betaal de daarvoor een redelijken huurprijs. Dat was echter niet alles. Het bestuur van V.0. Biet een tegelpad aanleggen en deed closets maken voor de kleintjes. Het gaf dus héél wat uit voor het voorbereidend onderwijs (van het L. O. Maar de kosten kwamen pas, 'toen de lagere school bezet werd. Na tal van omzwervingen, waaraan groote kosten waren verbonden, is nu een gedeelte van een huis gehuurd aan de Van Peltlaan. Wéér huur kosten; voorts kosten voor vuur en licht en piet te vergeten de salarissen der beide on derwijzeressen. De school, welke door ruim veertig kin- iéreii wordt bezocht, heeft alleszins reden van bestaan, maar de onkosten worden zóó boog, dat de bodem van de kas zichtbaar gaat worden. Indien het geld op is, dan moe iten al deze kleuters naar huis worden ge zonden en komen de twee onderwijzeressen öp straat. Nu móge dit zooals wethouder Mac Donald bij de behandeling der begroo- jting zeidc geen analoog geval zijn met Idat der Christelijke school, toch zou het o'.i. een gemeentebelang zijn, indien aan Volks onderwijs een tijdelijke vergoeding van ge meentewege werd toegekend, ter tegemoet koming in de hooge kosten. Naar wij venemen. zal in dien geest een 6dres aan den P.aad worden gericht en als onze vroede vaderen deb elnagcn van het kleuteronderwijs in zijn volle proportie in zien, clan hebben we hoop, dat ook in onze gemeente het voorbei'eidend onderwijs een plaats gaat innemen, waarop het recht heeft. En dat zou niet meer dan billijk zijn! Particulier initiatief is goed, doch het 'dient samen te gaan met steun van Over heidswege. W ARMENHUIZEN A.N.W.B.-A V OND Dinsdagavond hield de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. een propaganda avond in de zaal van den heer Slikker. Over een der gelijke avond gisteren gehouden vindt men onder Schagen nadere bijzonderheden. Hierover werd een lezing gehouden waar in speciaal tot uiting kwam, het nuttige en goede werk op gebied van het toerisme. Aan dezen avond ging een tentoonstelling vooraf op gebied van het bondswerk en bondsuitgaven. Dit trok veler belangstel- Hing. Voor het beëindigen wekte spreker de be zoekers op om de A.N.W.B. te steunen" door ftls lid toe te treden. W1ERJNGERMEER NOGMAALS DE ELFSTEDENTOCHT. Er zijn er nog meer, die de Elfstedentocht toet goed succes hebben volbracht. Wij la ten nu alle namen nog eens volgen: Hartman, Abberink, Beukcma, G. Kiste- maker, E. Rispens. ZIJPE - SCHAGERBRUG. UITEENZETTING OVER DE OMZET BELASTING. Woensdagavond werd voor de Midden- «landsvereeniging alhier door den heer A. Swaan van den Kon. Nederl. Middenstands hond in de zaal van den heer S. Kuiper een uiteenzetting gegeven over de omzetbelas ting. Ongeveer 50 belangstellenden waren aanwezig topn de heer C. Brugman, voorzit ter der Middenstandsvereoniging het^ ope ningswoord sprak en den spreker in 't bij zonder welkom heette. De heer Swaan gaf hierna aan de hand IVan het bosluit Omzetbelasting 1940 en de hitvoeringsvoorschriften een uiteenzetting (van deze belasting. Aangezien wij in ons blad reeds meermalen uitvoerig verslag ga- Ven van avonden als deze, volstaan wij met hioronder eenige vraeen en antwoorden te Vermelden, die op deze bijeenkomst werden gesteld en beantwoord. Vraag: Hoe moet een kruidenier handelen toet artikelen, waarop een prijs, staat afge drukt, waarin omzetbelasting nog niet is begrepen? Antwoord: Van een nieuwe prijs doorzien, waarin de belasting wel is begre- Nn. Voor winkeliers verdient het aanbeve ling te probeeren een z.g. gemiddelde om zetbelasting te verkrijgen, hetgeen mogelijk is. Vraag: Moet op goederen, dié in een boel huis worden verkocht, naast de 10 op geld, ook omzetbelasting worden geheven? Antwoord: Ja. Vr.: Kunnen vrachtprijzen worden afge trokken van het bedrag, waarover de belas ting wordt berekend? Antw.: Ja, t.w. vracht en assurantickosten, indien het vervoer ge schiedt door en wordt betaald aan derden. Vr.: Hoeveel bedraagt de belasting bij le verantie van huisbrand? A.: VA Vr.: Is voor zaaigranen en -zaden omzet belasting verschuldigd? A.: Neen. Vr.: Is er omzetbelasting verschuldigd als een slager een huisslachting verricht? A.: Ja. VA Vr.: Is voor het pasmaken en plaatsen van gordijnstoffen, waarvoor reeds omzet belasting bij aankoop is betaald O.Z.belasting verschuldigd? A.: Ja, 5 Er bestaat dan echter mogelijkheid de belasting, die bij den inslag is betaald, terug te krijgen. Vr.: Moet een tuinman (patroon), die in een bepaald geval uitsluitend arbeid ver richt, (zonder eenige leverantie) omzetbe lasting betalen? A.: Ja, VA van zijn loon. Dé duidelijke uiteenzetting werd met groo te aandacht gevolgd en de heer Brugman dankte den spreker, aan het slot van den avond, hartelijk voor de keurige wijze waar op hij de leden van voorlichting heeft ge diend. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE GEMEENTE-AVOND NED. HERV. KERK Gisteravond werd in de Ned. Herv.*Kerk een gemeente-avond gehouden, welke was georganiseerd door de Ned. Herv. Vrouwen club. Verscheidene vrouwenclubs van den Langcndijlc waren voor dezen avond uit- genoodigd, maar oolc vele anderen hebben den gang naar de kerk gemaakt om dezen bijzonderen avond bij te wonen. Het kerk gebouw was zoo goed als geheel gevuld, toen mej. van Die, presidente van de Ned. Herv. Vrouwenclub de bijeenkomst open de. Ds.. Nell heeft een boeiende rede gehou den over „Onze verantwoordelijkheid", waarin hij er op wees, dat het noodzakelijk is, solidair te zijn en de verschijnselen van den tijd, die ook door ons zoo gegroeid zijn, niet te wijten aan den een of den ander. De chr. beginselen dienen daarbij als uit gangspunt te worden genomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene personen gebruik gemaakt. Daarin werd het toene men van de onkerkelijkheid vooral bespro ken. Het kerkbezoek is steeds meer achterui" gegaan. Het is nu onze taak, aldus Ds. Nell, om te probeeren, meer menschen in de kerk te krijgen. Daarbij zal het van belang zijn, clat bij de jeugd, door middel van de opvoe ding, de belangstelling voor de kerk wordt aangekweekt. Aan dezen avond werd voorts medewer king verleend door de gemengde zangver- eeniging „Crescendo" onder leiding van den heer W. Hespe. Hoewel de bezetting van het koor wel een beetje gedund was tenge volge van de griep, werden de toepasselijke liederen op uitstekende wijze uitgevoerd. Alles bijeengnomen was het een goedge slaagde avond, waar zeer zeker iets van is uitgegaan. HOOGWOUD BURGERLIJKEN STAND. Geboren: Margaretha Maria, dochter van Wouter Hoogland en van Afra Vriend. Mar garetha. dochter van Wilhelmus Bakker en Alida Eilsabeth Degeling. Wijbren Johan- nes, zoon van Berend van der Bles en van Alida de Boer. Theodorus Gerardus, zoon van Johannes Nipshagen en van Catharina Boots. Cornelia Martha, dochter van Adria- nus Johannes van Diepen en van N<^eltje Klaver, Petrus Johannes, zoon van Nicolaas Schouten en van Agatha van Diepen. Simon Mariè,( zoon van Adrianus van Duin en van Maria Wilhclmina Hunting. Overleden: Wijbren van der Bles, zoon van Berend van der Bles en van Alida de Boer, oud 9 dagen. Ondertrouwd en getrouwd: Geen© Ingekomen personen: Gerrit Stapel, zon der beroep, van Hilversum in Boekeiweg A 12; Alida Helena Koenis, dienstbode, van Wognum in Boekeiweg A 17; Maarten van Hulst, gemeente-veldwachter, van Zandvoort in Kerkelaan ,C 17, en gezin: Geertje Mach- tel, zonder beroep, van Nibbixwoud in Boe- keiwcg I 2. Margaretha van Ammers, dienst bode. van Westwoud in Zuideinde D 42; Andries van Veen, boerenknecht, van Hens broek in Gouwe H 52. Petrus Adrianus Leij- se, onderwijzer, van Roosendaal c.a. in Wee- re K 26; Johannes Houtman, zonder beroep, van I-Iensbroek in Pade B 8; Johannes L. Voorthuijsen, van beroep landarbeider, van Anna Paulowna in Lambertschaag L 6. Si mon de Groot, rietdekker, van Abbekerk in Weere K 6. Cornelia A. Houtman, zonder beroep, van Hensbroek in Pade B 8. Jacobus C. Houtman, zonder beroep, van Hensbroek in Pade B 8; Pieter Manshanden, boeren knecht,- van Nibbixwoud in Gouwe H 9. Ca tharina Appelman, dienstbode, van Wog num in Zuideinde D 21. Vertrokken personen: Catharina G. Koe nis, dienstbode, van Boekeiweg A 17 naar Nieuwe Niedorp. Johannes Jansen, dienstbo de, van Zuideinde D 42 naar Harenkarspel. Annie Hamming, zonder beroep, van Aarts woud F 5 naar Schagen; Lijsbeth Blankman. huishoudkundige, van Langereis A 31, naar Zwaag. SINT PANCRAS „DE TUINBOUW". Door de vereeniging „De Tuinbouw" werd Dinsdagmiddag een praatmiddag gehouden door den heer Van Herwijnen, met als on derwerp „Grondonderzoek in verband met plantenziekte". De opkomst was niet bijzonder groot. Het onderwerp is niet dankbaar, begint spreker, met het oog op de kleine toewijzing van kunstmeststoffen, de analyses van de grondmonsters, welke zijn genomen wijzen uit dat het humusgchalte in dezen omtrek goed is te noemen. Ook wordt vastgesteld de zuurheid van den grond, koolzure kalk- gehalte, enz. Spreker acht het geenszins onmogelijk dat met een geringe gift kunstmeststoffen een goede oogst kan komen door de vele stoffen welke nog in den grond voorkomen, alleen stikstof zal niet in die mate aanwezig zijn. of het moe.t zijn dat die uit organische mest stoffen is achter gebleven. SCHAGEN SCHAGEN-NIEUWS. NIEUWE NIEDORP I—SCHAGEN I. Vertrek per fiets vanaf Peetoom: 12.30, J. J. Slikker. H. Middelbeek, M. de Haas. G. C. Annevelt, S. Grootes, P. Smit. D. Schoorl, J. v. d. Ben, G. Boontjes, C. Bakker, F. de Leur. Res.: Jo Slingerland. B.K.C. II—SCHAGEN II. Vertrek per trein 10 uur. R. J. Kousbroek. G. Beekhoven, P. Slik. J. Weeland, T. Moransart, P. Boontjes. P. Dekker, J. Slikker, T. Schoorl, J. Mos, A. v. d. Pijl. Res.: P. Kistemaker. SCHAGEN Hl—BARSINGERHORN I. Aanvang 11 uur. T. Bijpost. Jb. Molenaar, G. Rempt. H. Kistemaker, P. Kistemaker, A. Willemse. C. de Jager, T. Boontjes, D. Ruig, H. Volten, T. v. Rooij. Res.: I. Verbruggen, Th. de Weger. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maancl Januari 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd f 15600.00 en terugbetaald f51417.62. Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f35817.62. Het aantal nieuw uitgegeven hoekjes be droeg 15. Voor de kassenhouwers is van proote waar de het onderzoek op zoutgehalte, de ach tergebleven zouten kunnen veel schade be rokkenen, de natuur is hier niet aanwezig om de schadelijke bestanddeelen die achter blijven uit te loogen, als ballaststoffen die altijd in de kunstmest is. Verschillende vragen werden gesteld, die naar genoegen van de vragers werden be antwoord, het geheel was voor de tuinders een leerzame middag, toch zouden wij raden, om indien een herhaling plaats vindt, dit op avond te doen, het zal ongetwijfeld meer belangstellenden trekken. „ZIEKENHUIS VERPLEGING" De vereeniging „Ziekenhuisverpleging" vergaderde Dinsdagavond in het lokaal van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer A. Schuur. In zijn openingsrede noemt voorzitter de groote voordcelen die de ver eeniging biedt, het jaar is niet ongunstig geweest voor de vereeniging. Op de notulen wordt een kleine opmer king gemaakt door de heer Jb. de Vries om aan de Wed. J. van der Ham een blij vend aandenken te schenken voor de veie diensten die van wijlen Van der Ham voor de vereeniging heeft gedaan. Dit is in de vorige vergadering besloten, zal gevolg aan wordengegeVen. Uit het jaarverslag stip pen wij aan, dat de ontvangsten der ver eeniging bedroegen 2342,17, uitgaven f 2184,35, saldo 151,S2. Bezit der vereeni ging 1075,79, het ledental bedraagt 785 over 253 gezinnen, in 1940 werden 21 leden in een ziekenhuis verpleegd met 330 ligda gen, do omslag bedroeg voor leden van het doktersfonds 2,20 voor niet leden 3.52. De heer S. Bijpost adviseert tot goedkeu ring. In de nieuwe rekeningcommissie wer den benoemd de heeren G. Schuur en J. van Baar. Medegedeeld werd dat de aanvrage om subsidie aan de gemeente is toegestaan tot een bedrag van 50,-r indien dit noodig mocht blijken, voor de leden die niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heer G. Booij Az. herkozen werd. Door de heer J. van Kampen werd een verslag uitgebracht van de streekvergade- ring, de heer van Kampen bepleit de aan sluiting bij den bond èn dan over te gaan tot een controleerend geneesheer. Zal in overweging genomen worden. Tot afgevaar digde werd wederom gekozen de heer Van Kampen. In de herdruk van het reglement zijn eeni ge fouten geslopen, deze zullen worden her steld. Ook zal een aanvulling van het reglement noodig zijn voor de winstbelasting, dit zal eveneens in orde worden gebraqht door het bestuur. Indien nieuwe leden zich melden, zal de dokter geen verklaring meer afgeven over de gezondheid van den betrokken aanvrager, dit zal in het vervolg geschieden met invul ling van formulieren. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijlcen aard sloot de Voorzitter de geani meerde vergadering. HEER-HU GOW AARD BEVORDERD. Onze plaatsgenoot de heer S. J. Stet, die nende bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee en thans te Assen, is bevorderd tot wachtmeester bij voornoemd wapen en blijft te Assen gedetacheerd. BOUWPLANNEN. De fa. W. F. Kuiters, Timmerfabriek al hier, heeft naar wij vernemen behoudens goedkeuring van hoogerhand een plan in voorbereiding tot het bouwen van een nieu we fabriek VERKOCHT. Het bouwterrein geschikt voor 3 wonin gen, gelegen nabij station H. H. Waard en toebehoorende aan de firma W. F. Kuiters is thans zij önderhandschen verkoop overge gaan in handen van J. Glas te Heiloo. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER VAN 21 JANUARI TOT 10 FEBRUARI 1941. Bestuurswijzigingen: Zijpe: „Hulp in Nood". Petten. „Onderlin ge Paarden- en Ilittenverzekering Mij.", St. Maartensbrug D 126. Ander wijzigingen: Den Helder: Stoomwasscherij „Insulinde". Werkgevers landbouwbedrijf in één verband? Bij liet Koninklijk Nedcrlandsch Landbouw Comité zijn plannen in voorbereiding om voor het geheele land te komen tot organi satie van al zijn leden in werkgeversgroe- pen en wel in landelijk verband, teneinde in staat te zijn een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst te kunnen afsluiten. Soortgelijke plannen bestaan ook bij de besturen van de christelijke en katholieke bóeren- en tuindersbonden. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft zich reeds tot werkgeversorga nisatie omgevormd. Het bestuur van de Frlesche Maatschappij van Landbouw stelt nu ook aan de binnenkort te houden alge- meene vergadering voor over te gaan tot zoodanige wijziging van de statuten, dat de vereeniging de bevoegdheid krijgt van be hartiging van werkgeversaangelegenheid en wel door het afsluiten van collectieve arbeids overeenkomsten. Roemeenscbe legatie nit Londen teruggeroepen Op de mededeeling van den Engel- schen gezant, dat hij met alle leden der legatie en der consulaten door zijn regeering is teruggeroepen, heeft de Roemeensche regeering, naar het telegraafagentschap Oriënt Radio meldt, ook van haar kant de Roe meensche legatie uit Londen terugge roepen. DE „OXFORD" TOT ZINKEN GEBRACHT. De New Yorksche marinekringen ver luidt, dat het Britsche schip „Oxford" (30.013 brt.) door vijandelijke actie tot zinken ge bracht is. Dit vaartuig diende den laatstcn tijd als troepen transportschip. De .Oxford" is in 192S, gebouwd en heeft dienst gedaan op de lijn Engeland-Oost-Azië Partijen lagen te bederven. De Persdienst van het Nederlandsch Agra risch Front schrijft: Bij een veehouder-kaasproducent te Alphen a. d. Rijn, werd dezer dagen een partij kaas van 25 stuks, wegende 263 kg., in beslag ge nomen, omdat de betrokkene deze kaas niet had mogen produceeren, maar de melk voor consumptie moest afleveren. Door de afgele gen ligging van de boerderij zou deze melk elke dag drie volle bussen ovor-een af stand van een half uur gaans per kruiwagen naar een rijwweg vervoerd moeten wordfti, hetgeen schier onuitvoerbaar is. De ambtena ren der crisis-zuivelcentrale meenden met deze bezwaren geen rekening te mogen hou den en namen de kazen in beslag. Zij lieten de kazen vervoeren naar 't Kantongerechts gebouw te Alphen a. d. Rijn, waar ze op een zolder werden gedeponeerd, zonder vakkun dige verzorging. Den gouwgemachtigde van het Neder landsch agrarisch front voor Rijnland, den heer J. Rijlaarsdam, kwam deze zaak ter oore. Hij stelde daarop een onderzoek in en vond aanleiding om zich tot de zuivelcen- trale in Den Haag te wenden. Deze verwees hem naar het Kaascontrolstation voor Zuid- Holland. De directeur van dit station.dr. van der Bunt, toonde begrip voor de omstandighe den en gaf den heer Rijlaarsdam machtiging de partij kaas van den gerechtszolder tc doen halen, waarna berging in een vakkun dig beheerd kaaspakhuis kon plaats hebben. Hierbij bleek, dat op den zolder nog een andere partij kaas lag te rotten en reeds grootendeels verloren was gegaan. Deze par tij moet er reeds langen tijd gelegen hebben zonder dat er ooit naar is omgezien. Ook trof de heer Rijlaarsdam er een hoeveelheid totaal bevroren aardappelen aan. Men vraagt zich. aldus de persdienst van het N.A.F., met bezorgdheid af, op hoeveel zolders van gerechtsgebouwen in Nederland op soortgelijke wijze kostelijk volksvoedsel bederft tengevolge van ambtelijke ondes kundigheid. Jeugdige inbrekers aangehouden Vader deed ook mee. De politie te Wapenveld is er in geslaagd twee17-jarige jongens aan te houden, die er van 'verdacht worden inbraken te hebben gepleegd in de villa Berty en Tonny op den Philipsberg. Zit namen mede wat er van hun gading was. A Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat vele diefstallen van den laatstcn tijd, op rekening van deze jeugdige dieven kun nen worden geschreven. Zij zijn begonnen met het wegnemen van een dennenboompje uit een bosch, en ein digden met een geraffineerde inbraak in de onbewoonde villa's. In den tijd daartus- schen hebben zii fietsen ontvreemd. of fietsfasschen leeggeplunderd, verschillende kippenhokken met een bezoek vereerd, e.d. Eén kipnenbok is zelfs meer dan f 100 aan kinpen kwijtgeaakt. Ook de vader van een der jongens. D. genaamd. is in arrest gesteld. Deze blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van een schaap uit de weide. De politie onderzoekt thans of er nog meer Wapen- velders in het complot zitten. Rijksweg 17, Handelszaak verplaatst naar Schagen. Noordschanvoude: Firma J. Kuiper. Han delskade 2, afd. expeditie, overgegaan aan J. Kuiper. St. Pancras:1 Gebr. Koornstra, Hecrenweg ,^13. Groentencxport; benoeming vennooten. Opheffingen: Heden overleed in het N. Ziekenhuis te Julianadorp onze lieve Man, Vader en Be huwd vader, Pieter Brands Az. in den ouderdom van 58 jaar. Anna Paulowna, 12 Februari 1941. Amsteldijk. Zijn diepbedroe'fde Echtgenoote en Kinderen, E. J. BRANDS—Vis. JOH. BRANDS. M. J. BRANDS— Landman. A. BRANDS en Verloofde, De teraardebestelling zal plaats fiebben op Zaterdag 15 Februari. Vertrek vanaf Amstel dijk 2, om 12 uur. Dankbetuiging Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan Fa milie, Vrienden en Bekenden voor de vele blijken van be langstelling bij hun 35-jarige Echtvoreeniging den 28 Ja^ nuari '41 ondervonden. J. OUDENDIJK. A. OUDENDIJK— Zwaag. Wieringerwaard, Febr. 1941'. Hiermede betuigen wij onzen welgemeenden dank aan allen die belangstelling toonden bij het overlijden van onzen zorg- zamen Man, Vader. Opa, Zoon en Bx*oer, den heer K. TOORNSTRA, Uit aller naam, P. TOORNSTRA— Schrieken en Kinderen. Nieuwe Niedorp. Febr. 1941. Gevraagd: Een flinke BOERENKNECHT, best kunnende melken, bij J. Jb. ZWAAG, Oudesluis. Nette jongeman (25 jaar), zoekt langs dezen weg kennis making met net eenvoudig MEISJE, Br. lett, B, poststation Oude sluis. Te koop aangeboden: 30 gebruikte P.E.N.-PALEN, lengte 7 k 8 meter, allen in beste staat. Ook bij gedeelten te koop. W. IIOOGEVEEN, Bree- zand. KANARIES, prima zangers a f3.50, Haast u. J. SNIEDER, Eenigenburg A 56, post Burgerbrug. Gevraagd: een Bekwaam Rijwiel, Motor- en Auto-monteur. TI. L. POSTHUMUS. Tel. 11, Wieringerwerf. Gevraagd- EEN DIENSTBODE zoo noodig kunnende melken, bij H. MULDER, gem. Schoorl. post Groet. Gevraagd: Net handig MEISJE, voor de huishouding. Br. lett. A, Boekji. OLDENBURG, Schoorl. WEGGELOOPEN: Ramschaap, zw. stip op kruis en bl. op schoft. Inl. s.v.p. S. GROOTES. Nes. Schagen. Tei'stond gevraagd: Een NETTE DIENSTBODE, zelfst kunnende werken, bo ven 19 ïaar, tegen hoog loon. A. BAKKER. Café Alcmaria, Houttil 34, Alkmaar. Joden trekken naar Palestina Turkije verleent medewerking voor den doortocht. Bij wijze van proef heeft de Turksche re geering in overleg met de Fransche toe stemming gegeven voor de doorreis van 50 Roemeensche Joden, die over land door Turkije en Syrië naar Palestina willen gaan. Joodsche emigranten 'uit andere Europeesche landen kunnen van denzelf den weg gebruik maken, indien de toe stand van het verkeer het. toelaat. Daar voor worden contingenten vastgesteld, die de Turksche regeering om de 14 dagen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdsteden mededeelt. De voorschriften voor de doorreis zijn zeer streng, omdat men wil voorkomen, dat de Joden in Tur kije blijven. WARMENHUIZEN. 12 Febr. Uien f 5.50, roode kool 6.50. gele kool 5.20, Oeensche witte kool f 4.70. Aanvoer: 1100 Kg. uien. 88900 Kg .ronde kool. 21100 Kg. gele kool, 55000 kg D. witte kool. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Febr. Aanvoer: 5700 Kg. uien 5.50. grove 5.50, 45075 Kg. roode kool 6.50. 53175 Kg. gele kool 5.20, 68500 Kg. D. witte kool 4.70. NOORDSCHARWOUDE. 13 Febr. Aanvoer: 1300 Kg. uien 5.50, 93.000 Kg. roóde kool 6.50. 220.000 Kg. witte kool 4.70, 40.300 Kg. gele kool 5.20.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3