Nieuwe Industrie LOETERDUK J Donderdag 13 Februari 1941 Tweede blad SCHAGEN aan den VAN KAASFABRIEK TOT WASCH1NRICHTING. „Insulinde" opent haar poorten. Waschlied in schoone accoorden Niet alle oud-Hollandsche spreek woorden deugen! Dat van: ieder moet zijn vuile wasch zelf opknap pen, zeker nietWaarom zou men het zelf doen als de waschin- richting dat beter, vlugger en.goed- kooper kan? Maar dan moet het een wasch- inrichting zijn, waar alles in de per fectie gebeurt, waar de leiding als 't ware in 't waschbedrijf doorkro pen is, en waar aan elke machine menschen met twee rechterhanden staan! Het doet ons genoegen, dat Schagen thans zoo'n industrie bezit. De heer Mos, waschindustrieel uit Den Helder, heeft zijn fabriek „Insulinde" over geplaatst en waar eens aan de Loeterdijk de kaas in de koppen wérd geduwd, prut telen hu de groote waschketels en schuiven de bouten over het sneeuwwitte linnengoed. De eerste indruk, die wij gistermiddag bij een. bezoek kregen, was die van hygiëne en een werkmethode, waarbij slijtage tot een minimum beperkt wordt. In drie maanden tijd zijn in de onooglijk geworden oude kaasfabriek wonderen ge beurd. De firma Blaauboer en van der Ho ven, schilder Jan Koning, en de electricien Schaafsma hebben wèl eer van hun werk. Alles is nog niet zoo de heer Mos zich dat wenscht, niet alle machines staan nog op gesteld bijv., maar, een goed begin is er weer en is dat niet het halve werk? Van een bezoek aan een wasscherij is de attractie dat... het steeds mooier wordt wat men ziet. Over een mand vuil lijfgoed, welke op den vloer van het sorteerlokaal wordt uitgestort, kan men bezwaarlijk een sonnet schrijven, maar als de vaardige vingers van de sorteerders eenmaal hun werk hebben gedaan, klinkt het waschlied in steeds sohooner accoorden. Jawel, zegt een coiiser- vatieve huismoeder, maar als ik m'n wasch in de kuip heb, zie ik wat er gebeurt qn wie weet „bij wie zijn goed mijn goed komt!" Mis mevrouw, want uw goed wordt ge- wasschen, alsthuis; in de groote wit- waschmachine zijn achttien vakken en in een van die vakken komt uw wasch, zon der één stukje van een ander. Zuiver lei dingwater, de beste chemicaliën eneen zeer rustige beweging van de machine zelf bewerkstelligen, dat hét goed, die behande ling krijgt, welke het verdient. Chloorgaten zal de huismoeder niet vinden. Roest zal evenmin voorkomen, alle inwendige deelen zijn van koper of verkoperd. Vernuftig zijn de centrifuges, groote trommels waarin het goed windelroog wordt gezogen. Een eigenaardige functie heeft de „plakster". Die sorteert het nu reeds schoo ne goed, al' naar gelang het moet worden afgewex*kt. Een gedeelte van het goed gaat bijvoorbeeld naar de mangel. Leuk is dat, aan de eene kant gaat een gefrommelde zak doek, die wel schoon is, maar nog niet „oogt", erin; aan den anderen kant komt hij er glanzend en als nieuw weer uit. Zes meisjes hebben aan deze mangel den hee- len dag handen vol yverk. Zes andere meisjes hantecren de electrische bouten en 't is ook al weer voor een leek wonderlijk te zien, hoe snel en goed dat allemaal gaat. Wie heel goed met de handbouten overweg kan, speciaal goed weet hoe het goed op de plank gelegd moet worden, krijgt de eer aan de strijkznachine te mogen werken. De strijkmachine is de reus van de strijkbouten familie, wordt door een motor aangedreven en' met hand- en voetbeweging geregeld. Men strijkt hiér groote stukken mee, als nachtjaponnen, wit te jassen enz. Boven zijn de droogkamers en buiten is het ketelhuis, waar een groote staande ke tel stoom levert voor waschmachines en mangels. In het expeditielokaal liggen de keurig verpakte schoone wasschen klaar om be zorgd te worden. Resumeerende, Schagen is een mooi be drijf rijker, laten wij hopen dat de heer Mos zijn zaak, die als zooveel andere door den oorlog een klap'kreeg, weer tot de oude glorie kan opheffen. Gezien de energie en vakkennis van lei der en personeel twijfelen wij daar niet aan! Contributievertaooging bij de begrafenisvereeniging Reserve teert in, ook hoog er be dragen van niet-leden bij begra fenissen noodig. De heer J. Schoorl Pzn. opnieuw bestuurs lid. ZONDERLINGE TIJDEN: VOLG AUTO'S MET TOUWEN AAN ELKAAR GEKOPPELD. Het getal aanwezigen, dat gistera>Ond de vergadering van de begrafenisvereeniging „Schagen" bijwoonde, was in aanmerking genomen het ledental, zeer klein, overigens een gewoon verschijnsel bij deze vereeniging. Het meerendeel der bezoekers behoorde tot het personeel. Wegens ziekte van den heer Hoogschagen was de leiding toevertrouwd aan den heer J. Schoorl Pzn., destijds te Schagen, thans in Den Haag woonachtig. De notulen van de vorige vergadering, ge lezen door den heer C. Smit, worden goed gekeurd met dank aan den samensteller. Voorzilter deelt mede, dat de adviseur- voorlooper, de heer J. Schenk, in April den leeftijdsgrens van 75 jaar bereikt en moet aftreden. Den heer Schenk wordt dank gebracht voor de keurige wijze waarop hij zijn ambt heeft uitgeoefend. In zijn plaats is benoemd de heer v. d. Pruik Sr., tot reserve adviseur-voorlooper de heer J. Buisman en tot dragers de heeren J. v. d. Linden, Kossen en G. Borst, thans reserve-dragers, in de plaats van de heeren Hofland en Jongejan. De heer Hofland blijft bode. Dit vertrouwenswerk is en blijft bij hem in veilige handen, hij doet ondanks zijn leeftijd zijn werk opgewekt en met in zicht. Voorzitter brengt de heeren Hofland en Jongejan dank voor hun werkzaamhe den. Jaarverslag 1940 Het jaar 1940 was voor de vereeniging een bijzonder jaar. Bij het begin van het jaar werd de hulp van de vereeniging al direct gevraagd en dit bleef het geheele jaar voort duren, hetgeen nadeelig werkte op den stand onzer finantiën. Het zal ook uit dit verslag blijken, dat wij de ongunstige toe stand van het vorige jaar niet te boven konden komen. Restitutie op de contributie kon ook dit jaar niet worden verleend. Het ledental heeft ook niet aan onze ver wachtingen voldaan, al is de teruggang nog niet verontrustend. Door sterfgevallen ver loren wij 30 leden. Er werd 20 maal onze hulp gevraagd door families van niet-leden. Alle teraarde-bestellingen werden ten ge- noege van de nabestaanden ten uitvoer ge bracht. Hiervoor past een woord van dank aan ons personeel en de garagehouders. Het ledenverloop is aldus geweest in 1940: 50 leden verlies en 37 leden ingeschre ven, stand thans: 183 leden a f 2,40 f 439.20 515 leden a f 1.20 f 618. 410 leden k f 1— f 410.— 712 léden a f 0.60 f 427.20 Totaal f 1894.40 Door den oorlogsomstandigheden stonden wij voor nog -meer moeilijkheden. Door het Bestuur werd het noodzakelijk gevonden, om voor het geval van oorlog, epidemie of andere buitengewone omstandigheden, tij dig te voorzien in bijzondere regelingen be treffende de begrafenissen en de. overeen komsten met ons personeel en de garage houders. Ieder lid werd in de gelegenheid gesteld het materieel te leveren dat voor dé begra fenissen noodig is. Hier op kwam geen en kele aanbieding binnen. Daarom hebben wij weer een contract met de heeren Blaau boer en Boontjes afgesloten, maar nu voor 10 jaar in plaats van voor 5 jaar, zooals vo rige contracten. Op het eind van dit verslagjaar kwam ook nog binnen het noodige materiaal ^oor het inhouden van een gedeelte van het loon voor het personeel, nl. de loonbelasting. Hoe. dit zal marcheoren zal de tijd nog moeten leeren, hier zit heel wat aan vast. Wat ons effectenbezit betreft, verkeeren wij in een gunstiger conditie dan het vorig verslagjaar: toen was er een koersverlies te boeken van f 1243.75, thans is er een koers winst van f 341.25, een aanmerkelijk ver schil dus. Hiermede meen ik aan de leden een zoo duidelijk mogelijk overzicht te hebben gege ven van hetgeen in 1940 is gebeurd. Wij zullen hopen dat voor onze vereeniging ook een gunstiger tijdperk mag aanbreken. De begrafeniskosten voor nietleden bedroe gen f 1741.40, voor leden f 2471.90. Het ver- liessaldo bedraagt f 261.07. Het effectenbezit bedraagt f 6118.75, de reserve is groot f 5651.35, er is een koers winst-op effecten van f 341.25. De heer v. Ketel vraagt of het afgesloten contract niet ten nadeele van de garagehou- ders is, nü de omstandigheden zoo veran derd zijn. Voorzitter zegt dat de garagehouders er genoegen mee hebben genomen, en dan ligt het niet op den weg der vereeniging daar verandering in te brengen. De heer v. Ketel wijst er op, dat het con tract van vóór den oorlog is. Voorzitter handhaaft zijn standpunt, de garagehouders hebben wel opgemerkt dat 't moeilijk is en er geen sprake van winst is. Eén contract op langen termijn kan nu een maal niet. op dezen tijd baseeren. Dén tijd van 10 jaar is door de garagehou ders zelf gevraagd, om later gelegenheid te hebben het verlies van thans te compensec- ren. De heer Lirtgeman ziet niet in, waar- - om zoo'n lange looptijd noodig is. Hoe denken de heeren er over, dat een volgwagen door een touw wordt aan gekoppeld? Meer dan eens komt dit voor. De heer G. Boontjes licht dit toe, er werd een begrafenis besteld met 1 volgwagen, op het nippertje werden er twee bij besteld, voor een derde kon men niet zorgen, anders dan zonder benzine. Als men de fa. Raven en Lingeman nog had moeten opbellen, was men misschien te laat geweest. De heer Lingeman zegt, dat de betreffende wagen van de fa. Boontjes niet eens was goedgekeurd, de noodige papieren ontbraken, men moet andere garagehouders opbellen, dat'is afspraak! Voorzitter: Ik vind inderdaad volgwdgens met touwen niet passend, het dagelijksch be stuur zal deze zaak nader onderzoeken: blijkt force majeure, is er niets aan te doen, an ders moeten er maatregelen genomen wor den. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. „Niet belangrijk.4* De financieele commissie stelt, voor den secretaris-penningmeester te dechargeeren, bij monde van 'den heer Van Ketel. Onder de uitgaven stond een post f3.50 op maken balans, dit wordt onjuist geacht, het bestuur moet dit ambtshalve-doen en er geen onkosteh voor maken. Voorzitter: Laten we dit niet uitspinnen. De heer Smit merkt op, dat de heer Schoorl de balans heeft opgemaakt; deze is deskun dig en dan is de vergoeding daarvoor toch niet te hoog. In verslagen van andere begra- fenisvereenigingen leest men andere dingen, daar zijn vaak alle bestuurders gesalarieerd. Bestuurslid Aij is het eens met de fin. com missie, de penningmeester moet het zelf doen; wil hij een hulp nemen, moet hij het zelf betalen. Voorzitter deelt mede, dat het alleen reis kosten zijn geweest, hij voelt zich niet be zwaard. Het is hem aangeboden, maar ten slotte is de zaak hem de moeite niet waard. Hij acht het niet belangrijk, en beschouwt het punt als afgedaan. De heer Rentenaar: 't Ging niet om het bedrag! Voorzitter: Enfin ik heb hart genoeg voor de vereeniging om 't in de toekomst zonder er wat voor te ontvangen te doen. Verkiezing bestuurslid. Aftredend is de heer J. Schoorl Pzn., die zich herkiesbaar heeft gesteld. De uitslag van de stemming is aldus: J. Schoorl Pz. 18 stemmen, Boonacker 1, Rentenaar 5, G. Krouwel 1, Blauw 2. Gekozen is dus de heer Schoorl. Ofschoon hij wat ver woont, blijft hij be langstel! ing houden voor de vereeniging en hoopt van eenig nut te kunnen blijven. Hij aanvaardt de benoeming. Tot leden van de finantieele commissie worden gekozen de heeren Rentenaar en Beunder met vrijwel algemeene stemmen. Aftredend waren de heeren v. Ketel en J. Speur (vac.) De heer Beunder stelt zich niet beschikbaar, nu wordt gekozen de heer Boonacker met algemeene stemmen. Dezé aanvaardt de benoeming. Het bestuur stelt voor >reen restitutie, op de contributie over het jaar 1941 te ver- leenen. De heer v. d. Hoven vindt de res-erve zoo hoog, dat er wèl restitutie verleend kon worden, er zijn thans veel menschen die slecht kunnen betalen. Voorzitter maant tot voorzichtigheid aan, reductie op contributie brengt de vereeni ging in de schulden. De heer v. Ketel stelt voor erductie voor een jaar te verleenen. Voorzitter raadt ook dit af, de- reserve is door de jaren reeds eenige duizenden in geteerd,' de effectenrente is zeer noodig, als men uit de reserve gaat putten, moet men effecten verkoopen en heeft men koersver lies. 10 reductie neemt al een bedrag van een paar honderd gulden. De heer v. d. Hoven ziet het nut van een hooge reserve niet in. Voorzitter wijst er op, dat door de twijfel achtige tijdsomstandigheden de vereeniging voor allerlei gebeurtenissen kan komen te staan. De reserve moet intact blijven. De heer v. d. Hoven blijft op zijn stuk staan. Op een vraag van den heer Boonacker, deelt voorzitter mede dat de contributies niet steeds vlot binnenkomen, doch dat was vroeger ook zóó. Het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat in de bestuurs vergadering de contributiekwestie is bespro ken. Het bestuur'meent, dat contributie-ver hooging niet kan uitblijven, doch voor 1941 komt er nog geen voorstel. Blijft de vereeni ging verlies boeken, denkt men een toeslag percentage ie heffen. De heer Ay merkt op dat in de bestuurs vergadering is besloten contributie volgens het Huish. reglement te heffen. Dat is an ders dan voorzitter zegt! Voorzitter zegt dat dit reglement voor tweeërlei opvatting ruimte laat, een vaste en een variable contributie Van begin af was de opvatting van variable contributie bij toetreding op de bepaalde leeftijdsgrenzen. Van automatisch in een hoogere klasse ko men is nooit sprake geweest; dan zou de contributie veel hooger worden dan ooit be doeld is. Verhooging kan slechts komen door toe- slagpercentage over de geheele schaal. Laat men de zaak aan het bestuur over. Aldus besloten. De heer Rentenaar dringt aan op ver hooging kosten niet-leden. Het bestuur i neemt dit idee over en zal het nader on der de oogen zien. RONDVRAAG. Voorzitter deelt mede dat het bestuur voorstelt de heeren Schenk, adviseur-voor looper, Hofland en Jongejan, dragers, die aftreden, met hun vrouwen vrij te stellen van contributiebetaling. Bij adclamatie aan genomen. De heer van der Pruik dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. Ook de heeren Kossen, Buisman, v. d. Linden, Hofland, Borst cn.Jongejans danken. De heer Ay stelt voor een tweede kaart systeem te maken en dit voor verlies te vrijwaren in de safe van de Iïoornsche Bank. Het bestuur neemt dit idee over. De heer Ay vindt de vei-goeding van den secretaris-penningmeester te laag en wil deze van 100,— op 150,— breneen. Volgende vergadering zal hierover wor den beslist De heer Boonacker vraagt of er wel eens moeite voor nieuwe leden wordt gedaan. Voorzitter zegt, dat dit de taak van de bode is, maar propaganda is niet overbo dig. De heer Smit vindt het prettig dat er een voorstel is om zijn salaris te verhoogen, hij heeft veel werk en de spontaniteit doet hem goed. Hierna sluiting waarbij voorzitter de hoop uitspreekt volgende keer meer leden ter vergadering te zien. THEATER ROYAL. „De avonturier van Parijs". Deze week draait in Royal de sensatie film „De avonturier van Parijs", een rol prent van boeiende intriges en machtige liefde, waarin Karin Hardt, als tegenspeel ster van Peter Voss, alle verwachtingen .overtreft. In Parijs kent men slechts één sensatie, „De Middernachtskoning", een uitgeweken Russisch edelman, dié eiken avond in „Chateau Russe" optreedt als danser. Deze danser is Vorst Mitja Arfamow, die hier hard, teneinde zijn broer in de waan te la ten, dat zij nog over een vorstelijk vermogen beschikken. Als hij echter hoort, dat zijn broer met een rijke Engelsche familie in Parijs komt, staat hij voor een groot probleem, want waar moet hij hen ontvangen. Hij huurt HOOGWOUD AARTSWOUD. RUNDVEEFOKVEREENIGING. Algemeene vergadering van de Rundvee- foWereeniging te Aartswoud in lokaal Renooij aan de Gouw. Met een hartelijk welkom opent voorzitter, de heer L. Glas, de vergadering, die uitstekend bezocht was. Hij maakte bekend, dat 10 leden te Sijbe- karspel woonachtig, voor onze vereeniging hebben bedankt, omdat daar ter plaatse een nieuwe vereeniging is opgericht. De secretaris, de heer Koorn, leest de no tulen. die goedgekeurd worden. Ingekomen is een schrijven van de nieuw opgerichte vereeniging te Sijbekarspei, waarin deze namens de uitgetreden leden, hartelijk dank brengt voor de goede sa menwerking en bediening, welké zij moch ten ondervinden. Namens de commissie tot nazien der re- kenig 1940 brengt J. Langedijk Cz. verslag uit. Met een omslag van f 2.per koe be droegen de ontvangsten f 2357.18, de uitga ven f 2346.81. Het voordeelig saldo ad f 10.37 wordt gevoegd bij het kasgeld, het geen dan f 444.22 bedraagt. De rekening werd keurig in orde bevonden, waarom tot goedkeuring wordt geadviseerd. Zonder eenige op- of aanmerking wordt tot vast stelling besloten, waarna de penningmeester dankt ontvangt voor zijn accuraat beheer. De eenige kostenberekening over 1941 wordt goedgekeurd op dezelfde basis van het vo rige jaar. Voor dit jaar werden weer cLrie nieuwe leden aangenomen. De secretaris brengt verslag uit van de vorige algemeene vergadering van den bond, waarvoor dank wordt gebracht. In behandeling komt thans het rapport tot vereenvoudiging van de administratie der Rundveefokvereenigingen, samengesteld door een commissie ingesteld door een al gemeene vergadering, van den bond. De secretaris leest dit rapport voor. waarna vele besprekingen volgen, waarin het voor en het tegen worden opgesomd. Het voorstel van den voorz. om den afgev. naar de al gemeene vergadering, waar dit rapport be handeld wordt, vrij mandaat te geven, wordt aangenomen. Volgt bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was J. Stapel Sz. te Sijbekar spei. waarvoor wegens uittreden wordt gekozen J. P. Koopman. Hierna volgt verslag van den controleur, den heer Veerman. Het aantal leden be droeg 51. Een goed geslaagde herfstkeuring werd gehouden met 90 ingezonden dieren. Van 851 koeien werd de dekking geregi streerd. 323 kuikalveren en 41 stierkalveren werden geschetst. Het melkonderzoek 'liep over 1137 koeien, waarvan van 997 de vol ledige lijsten kunnen worden opgemaakfc, Verder volgens leeftijdsg^wijze de beste productiedieren. Rubriek vaarzen: Zeehoop 21, eig. R. Klaver. 4371 Kg. melk 173 Kg. vet 3.96 in 280 dg. Hiltje 5, eig. Jb. Houter. 4452 Kg. melk 171 Kg. vet 3.84 in 280 dg. Doortje, eig. Jb. Bos, 4846 Kg. melk 168 Kg. vet 3.46% in 278 dg. Rubriek Twenters: Sjoukje 4, eig. N. J. Posch, 4311 Kg. melk 192 Kg. vet 4.45 in 280 «g, Hiltje 3, eig. C. Schouten 5110 Kg. melk 200 Kg. vet 3.90 in 295 dg. Veltman 6, eig. Wed. D. van Diepen, 4830 Kg. melk 191 Kg. vet 3.95 in 293 dg. Rubriek Derdkalvers: Kroontje, eig. H. Schouten. 5751 Kg. melk 204 Kg. vet 3.55 in 280 dg. Schoen, eig. Wed. D. van Diepen, 5725 Kg. melk 199 Kg. vet 3.48 in 280 dg. Pietertjc 6. eig. C. Klaver Cz., 5541 Kg. melk 197 Kg. vet 3.56 in 280 dg. Rubriek Oudere Koeien: Nieuvvboer 5, ëig. K.« Hoek, 8553 Ke. melk 316 Kg. vet 3.69 in 299 êg. Antje. eig. Jb. Glas, 8308 Kg. melk 267 Kg. vet 351 in 280 dgv% Wadman, eig. N. J. Posch, 6708 Kg. melk 255 Kg. vet 3.80 in 280 dg. Verder vermeldt het verslag de gemid delde cijfers in Kg. melk, vet, aantal mielkdagen, leeftijd en dagopbrengst per dier van de opgemaakte weekstaten van ieder lid. Een vergelijking is gemaakt tus- schen twee leden, waarbij de een f 1083. meer ontvangt dan de ander met hetzelfde aar/tal volledige lijsten. Ook is een voor? beeld gegeven hoe een lid met een verhoor ging van het vetgehalte tot het gemiddelde van alle fokvereenigingensdieren tot een meerdere opbrengst van f 430.per 20 dieren zou komen. Voorzitter brengt den controleur hartelijk dank voor dit uitgebreide verslag en zegt dan. dat a'.le leden dit veslag gelijk thuis zullen ontvangen. Voor het nazien der volgende rekening worden gekozen de heeren K. Hoek, J. van D'cnen en J. Oomse. Bij de rondvraag dankt de heer Jb. Claij namens de uitgetreden leden te Sijbekar spei. het bestuur en den controleur voor de eoede bediening ondervonden, mede na mens het afgetreden bestuurslid J. Stapel, die weeens ziekte verhinderd is. Voorzifter dankt de leden, die zich weer disponibel hebben gesteld voor bet keuren van koeien voor het stamregister. Wordt goedgevonden deze herfst zoo mogelijk wederom een keuring 4te houden en te trachten in den nazomer een excursie te organiseeren. Hierna sluiting. dan met medewerking van een vriend een geheele bezitting. Als de En gelsche vrienden eens een be zoek brengen aan „Chateau Russe", komt de ontknooping van de zaak. Mabel, die in- tusschen hevig verliefd is geworden op Mitja, verklaart echter, dat zij den danser even lief heeft als den vorst. Zij besluiten naar Australië te gaan om daar een farm te beginnen. Er moeten echter nog vele moeilijkheden opgelost'worden, alvorens het gelukkige einde der film komt. Een bezoek aan Theater Royal zal in geen geval spijten. JUBILEUM Gisteren vierden wij een jubileum in eigen huis. De heer H. van Winsum, thans machinezetter, herdacht den dag waarop hij een kwarteeuw geleden in dienst trad van drukkerij Trapman Co., thans Trap man N-V. Een der directeuren heeft den jubilaris in tegenwoordigheid van het ge heele personeel in de Directiekamer harte lijk toegesproken en de verdiensten van den heer Van Winsum voor het bedrijf ge schetst. Een cadeau werd overhandigd. Namens het drukkerijpersoneel sprak de heer J. Helder en ook hij deed zijn woorden van een stoffelijk blijk van waardeering ver gezeld gaan. Redactie en administratie hadden voor een bloemetje gezorgd. De ju bilaris, die 's morgens nog zijn beste krach ten aan het zetten van de krant van gis teren had gegeven bracht de rest van den dag in huiselijken kring door. De heer Van Winsum is de zesde zilveren jubilaris van het drukkerijpersoneel, zeker een merk waardig feit in zulke roerige jaren als wel ke achter ons liggen. PROPAGANDA-AVOND ALGEMEENE NED. WIELRIJDERSBOND. Gisteravond hield de A.N.W.B. in hotel Igcsz een propaganda-avond. Het publiek was in behoorlijke mate op gekomen, ondanks verduistering. De heer M. Ruytenschildt, ambtenaar van den A.N.W.B. te Den Haag hield een inlei ding over het Vele werk, dat door den bond verricht is en nog wordt. Ondanks de sterke inkrimping van het auto- en motorverkeer meende de A.N.W.B. niet stil te mogen zit ten. Daar men nu zijn vacantie niet builen de grenzen kan doorbrengen, zal het bin nen landsche tourisme een goede kans krij gen. Als de tourist door ons kleine lanjije trekt, zal hij ontdekken, dat ook' in dit klei ne landje veel schoonheid te bewónderen valt. Hier zijn wel geen groote bergmassie- ven, klaterende watervallen en blauwe glet- schers, doch hier kan men genieten van de prachtige polderlandschappen begrensd door een molen hier, een paar boerderijen daar, van de kleurige heide en de prachtige naald en loofbosschen. Spr. schetste de moeilijkheden, waarmede de bond in de eerste jaren van het wielrij ders- en later bij. de opkomst van het auto- en motorverkeer te kampen heeft gehad. Steeds heeft hij op de bres gestaan voor de belangén van alle weggebruikers. De auto riteiten houden steeds rekening met de wenschen van den bond, doordat hij alle weggebruikers in 'zich vereenigt. Dit is geen land ter wereld het geval. Ook-de wegwij- zing is nergens ter wereld zoo uitgebreid als in Nederland. Gemiddeld vindt men op elke 6 K.M. een wegwijzer. Dit alles doet de bond alleen en daarmede is elk jaar onge veer 100.000 gulden gemoeid. Daarnaast doet de A.N.W.B. talrijke reis gidsen en touristenkaarten verschijnen. Van dit alles kan iedereen, lid of geen lid, pro- fiteeren. De leden daarenboven hebben recht op gratis inlichtingen inzake juridische, be lasting, en technische kwesties, terwijl de Bond gratis reisplannen ontwerpt. Ook wordt veel gedaan voor den bruggebouw en den aanleg van fiets- en wandelwegen. Spr. besloot zijn inleiding met een krachtige op wekking om lid te worden van den A.N. W.B. In de pauze bestond, evenals voor den aanvang der avond, gelegenheid tot het bezichtigen van de tentoonstelling. Er waren verschillende kaarten en gid sen te bezichtigen. Vooral de ontwikkeling van het verkeersborden wezen trok veel be langstelling. Na de pauze werd de A.N.W.B.-film „A.N.- W.B.'ers spreken" vértoond. Hierin werden alle mogelijk takken van het tourisme naar voren gebracht en de gemakken, die de weggebruikers door het werk van den A.N. W.B. ondervinden. De film toonde ons prachtige plekjes na tuurschoon in ons eigen land, de bosschen, de heide, de wijde plassen, met hun water sport en het prachtige polderlandschap. Voor elke tak van het tourisme staat de bond klaar. In het tweede deel wérden ons de mooiste bruggen van het land vertoond, aan welks tot stand koming de A.N.W.B. zoo krachtig heeft gewerkt en speciaal om deze bruggen tolvrij te houden. Na het draaien van de film, sloot de heer Ruytenschildt den avond met de leuzes Alle Nederlandsche Weggebruikers Bonds lid. AANRIJDING IN DE MIST. De zware mist is oorzaak geworden, dat er van de auto yvan den heer Ir. Lienesch niet veel meer over is. Hij reed in de Mid delweg van de Heerhugowaard, toen plotse ling voor hem een zware trailer opdoemdo Uitwijken was niet meer mogelijk, de voer tuigen vlogen op eikaar. Wonder boven won der mankeerde Ir. Lienesch niets en ook de chauffeur van de trailer, iemand uit Sappemeer was er goed afgekomen. De trailer had ook wat schade opgeloopen, maar de lichte Adler van Ir. Lienesch ver keerde in zoodanige staat, dat zij met den kraanwagen van de Fa. Blaauboer en Kos sen moest worden opgesleept. DAT KOST WEER GELD. Wij konden opmerken, dat de politie scherp heeft gecontroleerd op naleving der verduisteringsvoorschriften en dat weer me nigeen het beruchte bonnetje moest worden uitgereikt. Vooral in de morgenuren wordt aan de bepalingen slecht de hand gehouden. Velen hebben ook hun slordigheid vcr- wenscht ten aanzien van de identiteitsbewij zen. Men moet dit nu eenmaal buiten bij zich dragen, ook al gaat men even om een boodschap! Er vielen ook in deze „branche" vele slachtoffers. SCHOOLVOETBAL. Naar wij vernemen stelt de volijverige promotor der schoolvoetbalwedstrijden, mees ter Beunder alle pogingen in het werk om deze weer door te laten gaan. Na de fusie der bonden zijn er natuurlijk nieuwe moei lijkheden, maar men hoopt deze te kunnen overwinnen. WINKEL EERVOL ONTSLAG. Aan dén tijdelijken onderwijzer J. P. Mole naar te Koedijk is eervol ontslag als zoo danig verleend, aangezien het hoofd van de O. L. school te Lutjewinkel zijn werk zaamheden heeft hervat. WERKVERRUIMING. Naar we vernemen zullen Maandag a.s. een 10-tal werkloozen uit deze gemeente wederom bij de wnrkverfumino- worden tewerkgesteld.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5