Mussolini en Franco ontmoeten elkaar Lingdurig onderhoud Ook bespreking DoÉiwusti leiding der agrarische productie Mins voorstel nog niet van do baan DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 6.50 uur Caudillo - Pélain Ah SKELET van vischhagedis gevonden Verduisteren Geen Duitsche stap in Athene Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941, 85e Jaargang. No. 11419. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „HoHonds Noorderkwartier" Pt Caudillo foto archief SPANJE blijft trouw aan de as Tussohen den Caudillo en dën Duce heb ben, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera twee uitvoe rige besprekingen plaats gevonden. Aan deze conferentie heeft ook de Spaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, deelgenomen. De Italiaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, die wegens zijn dienstplicht niet aan de besprekingen kon deelnemen, heeft Serrano Suner een vriendschappelijk telegram ge zonden, dat door hem in hartelijke bewoor dingen beantwoord is. Aan het einde van de besprekingen is het yolgende communiqué gepubliceerd: „Tijdens de besprekingen, die op 12 Februari, des morgens en des mid dags tusschen den Caudillo en den Duce, alsmede den Spaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, plaats vonden, is overeenstemming gebleken, wat de gezichtspunten der beide regeerin gen aangaat, zoowel betreffende de problemen van Europeesch karakter als van die welke in deze Ijjstorische oógenblikken de beide volken inte resseeren." Ten aanzien van het communiqué over 'de ontmoeting tusschen den Duce en den Caudillo te Bordighera, wordt in bevoegde Italiaansche kringen in het bijzonder op de volgende drie punten gewezen: 1. Een ontmoeting tusschen twee regee- ringsleiders die, zooals dit met den Duce en den Caudillo het geval is, door zoo nauwe betrekkingen van politieke vriend schap verbonden zijn, heeft steeds groote be" teekenis. De politieke en militaire omstan digheden van het huidige historische uur onderstreepen deze beteekenis nog. 2. Dit eerste bezoek van den Caudillo aan Italië, ook al droeg dit wegens dan oor- Ten bate van de stichting .Winterhulp Nederland". - De jongedames, die in verkeersuniform te Amsterdam een aanval deden op den liefdadigheidszin van haar medeburgers, hadden veel succes (Foto Pax-Holland) Officieel wordt uit Vichy medegedeeld, dat generaal Franco gisteren op zijn terug reis over Frankrijk naar Spanje, met maar schalk Pé.tain den lunch heeft gebruikt. In aansluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpellier gebruikten maaltijd, hebben maarschalk Pétain en de Caudillo een persoonlijk onderhoud gehad van ongeveer twintig minuten, terwijl gelijk tijdig de Spaansche minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, en vice-pre- sident admiraal Darlan in een zijzaal confe reerden. Daarna ontmoetten alle betrokke nen elkaar voor een laatste gemeenschappe lijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap per auto^paar de Spaansche grens gereden, welke hij in de avonduren passeerde. logstoestand waarin Europa zich bevindt, geen plechtig en feestelijk karakter, is in Italië met de volle broederlijke sympathie opgenomen, welke het Italiaansche volk met het Spaansche verbindt, welks verte genwoordiger, zijn roemruchte leider van den staat, een welkome gast van den Duce is. Nantuurlijk gold de bijeenkomst te Bor dighera vooral het onderzoek van de aan gelegenheden, welke voor de beide landen van belang zijn. 3. Ondanks zijn schematische nuchterheid is het. communiqué duidelijk genoeg, daar het de beide punten aanduidt welke ter sprake gekomen zijn, n.1. de vraagstukken van Europeesch karakter, die verband houden met het. tegenwoordige conflict en met de reorganisatie van Europa, alsmede vraagstukken, welke op dit historische oogenblik voor de beide landen van belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Middellandsche Zee en aan Afrika. Met betrekking tot deze beide groepen, waarvan de één een meer alomvattend en algemeen karakter draagt, de andere ech ter op bijzondere vraagstukken betrekking heeft, is een volkomen eenstemmigheid vast gesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide as-mogendheden voortbestaan. BERIJN OVER DE ONTMOETING VAN BORDIGHERA. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen: In de Wilhelmstrasse noemt men de ont moeting tusschen Mussolini en generaal Franco te Bordighera kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Mid dellandsche Zee landen. In politieke kringen van de Rijkshoofdstad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaansch- Spaansche communiqué zelf neemt men tot dusver in Berlijn noch officieel noch offi cieus een standpunt in. Men verwijst uit sluitend naar de passage in het'.communi qué van Bordighera, waarin o.a. de een stemmigheid tusschen de Italiaansche en de Spaansche regeering over de vraagstukken van Europeesche beteekenis wordt vastge steld. VAKGROEPLEIDERS VAN HET NEDER- LANDSCH AGRARISCH FRONT BIJEEN. Een „prodnctieveldslag" eerste doeL De persdienst van het Ned. Agrarisch Froüt deelt mede: In het Agrarisch Huis te 's-Gravenhage werd de eerste vergadering gehouden van de landelijke vakgroepleiders van het Neder- landsch Agrarisch Front. De boerenleider, de heer E. J. Roskam Hzn., opende deze bijeen komst met een rede, waarin hy betoogde, dat het de taak van het N.A.F. is, den boeren en anderen bodembewerkers hun recht te ge ven in de nieuwe maatschappij, welke wor dende is. Wat er komen moet is een zoodanige orde ning van het economisch leven, dat de volk- sche levenskringen, als hoedanig wij de be drijfsgroepen zien, het gezag waardig zijn. De organisatie in den nieuwen geest moet worden opgebouwd door de bedrijfsgenoo- tenz elf, terwijl de overheid daarop een vaderlijk toezicht houdt. Productie-veldslag. Vervolgens deelde de heer Ros kam mede, dat een der eerste op gaven voor het Nederlandsch agra risch front is, het voeren van een zg. productie-veldslag, welke ten doel heeft, dat er zooveel mogelijk en zoo goed mogelijk geproduceerd wordt ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk. Er zal dus een nationaal productieplan moeten komen, aan welks uitvoe ring ieder zoo intensief mogelijk dient mede te werken. Deskundi gen van het agrarisch front werken thans zulk een plan uit. Dr. F. E. Posthuma, algemeen adviseur van het N.A.F. wees nog eens op de nood zakelijkheid van eenheid in het organisatie- Het dier leefde 180 millioen jaren geleden. in een schacht der Hermann Goering Werke in den noordelijker Harz heeft de leider van het geo logische instituut der universiteit Halle Wittenberg, prof. Weigeit, het skelet van een goed bewaard gebleven Ichthyosaurus (vischha gedis uit net 'krijttijdperk) gevon den. Dit is een voorhistorische vondst van groote waarde en bij zondere zeldzaamheid, daar de Ichthyosauri in het krijttijdperk zijn uitgestorven. Het skelet van het dier met zijn spitsen snuit, dat 180 millioen jaren geleden ge leefd heeft, is 5.10 meter lang. DE KWESTIE VAN DE JAGERS NOG STEEDS AAN DE ORDE. Ofschoon de minister van marine, Knox, de verdere levering van torpe dojagers aan Engeland categorisch van de hand heeft gewezen en daar bij deed opmerken, dat Engeland geen nieuwe wensehen in dat ver band koesterde, hebben andere mi nisters het voorstel van Willkie om maandelijks 5 tot 10 torpedojagers aan Engeland af te staan, gunstig beoordeeld. Zij zijn namelijk de meening toegedaan, dat na aanne ming van de leen- en pachtwet het afstaan van oorlogsbodems nog maals ter spral zal komen. Ook neemt men aan, dat Willkie zijn desbetreffend voorstel met Roosevelt heeft'besproken, hoewel de secretaris van het Witte Huis ontwijkend ant woordde op de vraag, of de presi dent eenigerlei meening over dit vraagstuk had. Centralisatie. President Roosevelt heeft zooals wij in een vorige editie meldden de „Federal Shipping Board" verzocht hem voortdurend op de hoogte te houden van de beschikbare tonnage in verband met de verscheping van oorlogsmateriaal. Het D.N.B. meldt hierover thans nader dat de president den leider van de „Federal Shipping Board", Admiraal Land. opdracht heeft gegeven hem van advies te dieq,en in zake het beschikbaar houden van een vol doende koopvaardij tonnage voor de behoef ten van de Vereenigde Staten. De taak van Admiraal Land bestaat o.a. in het bepalen van de tonnagebehoefte van de marine, het leger en andere overheidsinrichtingen. In nauw contact met de reeders moet hij de beschikbare koopvaardij tonnage in ver band met de te verschepen hoeveelheid goe deren over de afzonderlijke scheepvaartlijnen verdeelen. Ook moet Land de plannen voor het ver werven van aanvullende scheepsruimte. als mede de mogelijkheden en behoeften van de werven in overeenstemming brengen met den noodzakelijken aanvoer van de grond stoffen welke van belang zijn voor de oor logvoering, alsmede met hulpdiensten ten behoeve van de marine. Tenslotte moet Land voorstellen uitwerken betreffende het ver krijgen van buitenlandsche schepen, alsme de het voldoen aan verzoeken van andere landen inzake het overnemen van Ameri- kaansche schepen. Senaatscommissie gaat mee, De Senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met vijftien tegen acht stem men he.t wetsontwerp tot steun aan Engeland in den door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurden vorm aangenomen. Tevoren waren twee amendementen om de volmach ten van den president in dier voege te be perken, dat de strijdkrachten van de Ver eenigde Staten niet buiten het westelijk half rond zouden mogen komen, verworpen. Maandag zal de Senaat in een plenaire ver gadering beginnen met de debatten over het I wetsontwerp. leven. Spr. zeide zelfs als deskundige op dit gebied nooit geweten te hebben, dat de versplintering zoo groot was als zij hem in de laatste maanden bleek te zijn. Samenwerking en goede organisatie zijn noodig. Dragen wij er zorg voor, dat ieder terecht komt op de plaats, waar hij behoort dan zal het goed loopen. Overhaasting dient te worden vermeden. Het N.A.F. werkt in den goeden geest, het mag zich niet over haasten en moet zijn werk rustig maar goed doen. Verschillende andere ondepwerpen werden nog behandeld, waarbij telkens de noodza kelijkheid van bedrijfsorganisaties met wetgeyende bevoegdheid naar voren kwam, zooals ten aanzien van ontwatering, verwer king van afvalstoffen, scheuren van gras land, enz. De vakgroepen zullen de noodige adviezen uitbrengen om de desbetreffende aangelegenheden tot de gewenschte oplos sing te brengen. Meer licht in een MOORDZAAK Tweede verdaohte van moord op Bredaschen koopman meldt zich, aan. GEEN BONNEN. DUS GEEN ETEN? De Amsterdamsche koopman, die er van verdacht wordt betrokken te zijn bij den moord op den Breda schen koopman van Aart, en die reeds geruimen tijd door de Rotter- damsche politie wordt gezocht, heeft zich vrijwillig bij de hoofdstedelijke politie gemeld. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Rotterdamsc'he politie in December_ j.1. het lijk van den Bredanaar gevonden in een pand in de Franschelaari, nadat de bewoner van dit perceel zich eveneens vrijwillig bij de politie had gemeld. Deze verdachte. Slont genaamd, bekende toen, den koop man tijdens een twist met een kolenschop te hebben doodgeslagen en het lijk onder de betonnen vloer van zijn kelder te heb ben begraven. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte in relatie stond met eenige mannen uit de Amsterdamsche onderwereld en dat hij eenige uren. voor de heer Van der Aart werd gedood, in gezelschap van een Amster dammer en van het slachtoffer een bezoek had gebracht aan een café aan de West- kruiskade te Rotterdam. De groote vraa^ na de bekentenis van Slont was dan ook: welke rol heeft deze Amsterdammer in dit drama gespeeld. De arrestatie van den Amsterdam mer werd gelast en hoewel de po- litie over een uitvoerig signalement en over een foto van den gezochte beschikte, is men er niet in kunnen slagen, hem te arresteeren. Giste ren heeft hij, zooals gemeld, zich vrijwillig bij de Amsterdamsche poli tie gemeld. Hij zei, vernomen te hebben, dat hij dooi de Rotterdarasche politie werd gezocht en hij wilde graag weten, wat de reden hier van was. De grond was den man blijkbaar thans, nadat hij zich twee maanden schuil heeft kunnen houden, te warm onder de voeten geworden. Vooral in een tijd als nu, waarin men in verband met de levensmiddelendistributie telkens met overheidsinstanties in contact moet treden. De Amsterdammer was wel in de bezit van een stamkaart, maar naar gebleken is, had hij nooit zijn distributie kaarten te Amsterdam of elders in ont vangst genomen. Twee maanden heeft de ze man dus blijkbaar kans gezien, op bon nen van een ander te teren, hetgeen op den duur wel niet vol te houden moet zijn. En dit zal dan ook wel den van ee redenen zijn geweest, waarom de Amsterdammer zich thans bij de politie heeft gemeld, meent 't Hsb. Gisteravond is de man naar de Maasstad op transport gesteld en is hij geruimen tijd verhoord. Zijn verklaringen zijn getoetst met die, welke de gearresteerde te Rotter dam heeft afgelegd. De Rotterdamsche politie is, hoeweL men op het oogenblik nog geen bijzonderheden over het verhoor kan- mededeelen, van meening, dat men. nu men beide verdach ten in handen heeft, den geheimzinnige moord weldra geheel tot klaarheid zal kun nen brengen. Zal Engeland de Egyptische katoenoogst koopen? Het biedt zeer lage prijzen. De ondei'handelingen tusschen Engeland en Egypte betreffende het overnemen van den Egyptischcn katoenoogst van dit jaar door Engeland, zijn, naar Reuter uit Cairo meldt, nog steeds niet tot een resultaat ge komen. In Egyptische handelskringen wordt in dit verband verklaard, dat Engeland van zijn machtspositie in Egypte gebruik maakt om den Egyptischen kantoenboeren uiterst lage prijzen aan te bieden. Ofschoon de onderhan delingen voortduren, zijn er nog geen teeke nen, die er op wijzen, dat inen het binnenkort over den prijs eens zal zijn. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 57 uur De proeftuin van het Zuid Hollandsch Glas district te Naaldwijk heeft de primeur van vroege asperges. De kostelijke vruchten worden gestoken. (Foto Schimmelpenningh). Een woord van den commissaris der Provincie ALLER STEUN EN MEDEWERKING GEVRAAGD. Geen installatie-plechtigheid In èen provinciaal blad richt mr. A. J. Backer, commissaris der provincie Noord- Holland zich tot de gemeente- en water schapsbesturen, burgerlijke en militaire autoriteiten, colleges, ambtenaren en inge zetenen dezer provincie met de mededee- ling, dat hij op 10 dezer zijn ambt heeft aanvaard. Mr. Backer vervolgt dan: „Ik ben mij er van bewust, dat in deze voor ons land en de provincie zoo moeilijke tijden, de richtige uitoefening van het ambt al leen mogelijk is, wanneer ik kan rekenen op den steun, die door u zoo bereidwillig aan mijn voorgangers werd verleend. „Terwijl ik dus op uwen onmisbaren steun een beroep doe, geef ik gaarne de verzekering, dal ik steeds bereid zal zijn mijne medewerking te verleenen, wanneer die, ter bevordering van de belangen van dit gewest, door u wordt ingeroepen". Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het niet in het voornemen van den commissa ris ligt een installatie-plechtigheid te doen houden. Te zijner tijd zal mr. Backer in de vergadering der Prov. Staten worden ge- installeerd. Utrecht kan weer slapen Geen bom! Het onderzoek, dat is ingesteld naar het gat, dat spelende kinderen in het plantsoen van een arbeiderswijk te Utrecht hadden aangetroffen, heeft uitgewezen, dat men niet met een neergekomen bom heeft te doen. Den bewoners van deze wijk, die veilig heidshalve hun woningen hadden moeten verlaten, is thans toegestaan terug te kee- ren. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen: Van een Duitschen stap in Athene ter bijlegging van het ItaliaanschGrieksche geschil, is in Berlijn niets bekend. Dit ant woord werd gisteren in de Wilhelmstrasse gegeven op de vraag van een buitenland- schen journalist. DUIZEND AMERIKAANSCHE STAALAR- BEIDERS STAKEN. Volgens een bericht uit Yougstown (Oliio) zijn daar elf hoogovens van de Yougston sheet and tube company stilgelegd, omdat duizend arbeiders staken. Deze fabriek pro duceerde 3 tot 4000 ton staal per dag voor de bewapeningsindustrie.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1