Joegoslavische Neder'andsche schepen Inkomstenbelasting en nitkeering Doelcorporaties AMERIKA verscherpt ministers bij HITLER 6.52 uur DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER onmiddellijk teruggeroepen aan gemeenten Verduisteren - controle Een „bakkie" uit witlofknollen Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11420. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" tvfirnrtmt GISTEREN ZIJN OP DEN BERGHOF BIJ BERCHTESGADEN DEN JOEGO- SLAVISCHEN MINISTERPRESIDENT EN DIENS MINISTER VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN DOOR HITLEr ONTVANGEN. Onderhoud van ruir drie uur Salzburg, 14 Febr. (D.N.B.) Communiqué. De Führer heeft van daag in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Joegoslavi- schen premier, Tswetkowitsj. en den Joegoslavischen minister van bui tenlandsche zaken. Cincar Marko- witsj. op den Berghof ontvangen. De besprekingen over vraagstuk ken van gemeenschappelijk belang werden gevoerd in dén geest van de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tusscheu de twee volken. Men meldt van welingelichte zijde aan het A.N.P.: De Joegoslavische premier en de minister van buitenlandsche zaken zijn vanmorgen per trein te Salzburg aangeko men. Zij waren 's middags cïe gasten van den Duitschcn minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. in zijn landhuis te Puschl. Na een korte rustpoos, die de Joegosla vische gasten in hotel „Osterreichischer Hof" te Salzburg doorbrachten, begaven zij zich naar den Berghof., waar zij' om half vijf werden ontvangen door den Führer. die hen in de vestibule van den Berghof hartelijk welkom heette. Een afdeeling van de Wa pcn-SS bracht den Joegoslavischen staatslie den de eerbewijzen. De besprekingen, die meer dan drie uur duurden, werden slechts voor korten lijd door de thee onderbroken. Aan deze bespre kingen nam behalve Hitier., von Ribbentrop en rle Joegoslavische staatslieden, de gezant dr. Schmidt als tolk deel. Na de besprekingen ver':eten de gasten te gen kwart voor acht den Berghof en vingen kort daarop de terugreis van Salzburg naar Belgrado aan. GRIEKENLAND ROEPT RESERVISTEN OP De „Politika" meldt, uit, Saloniki, dat. het Grieksche ministerie van luchtvaart, tegen 20 Februari alle reservisten van de lichtin gen 1933 en 1935, electriciens van de lich tingen 1930, 1932. 1933, 1935, 193fi. 1937 en typografen, schilders en metselaars van de lichting 1938 heeft opgeroepen. Hel ministe rie van marine heeft alle reservisten uit Al tica én Boeotie van de lichting 1930 en de ziekenverplegers uit het geheele land van de lichtingen 1930 tot. 1910 opgeroepen. Zij moesten zich binnen 12 uur melden. De spanning in het Verre Oosten BEVEL VAN DEN NEDERLAND- 8CHEN CONSUL OP MANILLA Groote bezorgdheid over de verhouding Amerika-Japan Tokio, 1< Febr. (D.N.B.). Vol- gen berichten uit Manilla heeft de Nederlandsche consul aldaar op aanwijzingen uit Batavia twee Ne derlandsche schepen, die zich op weg bevonden naar Hongkong, resp. Japan, het bevel gegeven on middellijk naar Manilla terug te keeren. Het Japansche blad de „Hotsji Sjimboen" meldt naar aanleiding hiervan uit Batavia, dat de motie ven voor dit bevel van den consul in Manilla niet duidelijk vast te stellen zijn. Bij gerucht verluidt echter, dat de naar Londen uitge weken Nederlandsche regeering besloten heeft alle Nederlandsche schepen uit de havens van bepaal de staten terug te trekken. De JapanschAmerikaansche betrekkingen. Het Japansche blad, de Kokoemin Sjim boen noemt de taak van den nieuwen Ja- panschen ambassadeur ie Washington, ad miraal Nomoera, hopeloos. Reeds bij het vertrek, zoo schrijft het blad, zijn de betrekkingen tusschen de Ver. Sla- ten en Japan zóó slecht geworden', dat het zenden van een ambassadeur beter achter wege had kunnen blijven. Het is duidelijk, dat zijn positie uiterst moeilijk is. Thans is het te laat om de Vereenigde Staten nog een keer tot bezinning op te wekken, want men is in Washington reeds te ver gegaan. De betrekkingen tusschen beide landen staan nu op het punt verbroken te worden. De Amerikaansche steunpunten op Hawaii, de Philip pijnen en andere plaatsen in den Stil len Oceaan, worden dagelijks versterkt, ter wijl ook de Pacific vloot voortdurend ver beterd wordt. Kortom, zoo schrijft het blad, alles schijnt op een naderen van een oor logstoestand te wijzen. Derhalve moet Ja pan volkomen voorbereid en vastbesloten zijn. TOKIO GELOOFT NIET AAN ON- MlDDELLIJKEN OORLOG IN DEN GROOTEN OCEAAN. Volgens een bericht van United Press uit Tokio, heeft de woordvoerder van het in lichtingsbureau van "liet Japansche kabinet zich uitgelaten naar aanleiding van de be richten, volgens welke de plaatsvervangende minister-president van Australië, Padden, het Australische volk heeft doen weten, dat er zeer groot gevaar bestaat, dat de oorlog zich tot Australië zou uitbreiden. De woord voerder zeide: „Wij zijn niet van oordeel, dat in den Stillen Oceaan onmiddellijk een oor log dreigt. Hierin stemmen wij overeen met den commentaar, welke president, Roosevelt enkele dagen geleden heeft gegeven." De woordvoerder, die blijkbaar wilde doen uitko men, dat Japan geen vijandelijkheden met Australië verwacht, zeide nog: „Wij zenden een zeer bekwaam diplomaat naar Australië" Deze diplomaat, Ivawai, zal waarschijnlijk 28 Februari uit Japan vertrekken. Een heden gepubliceerd besluit van de secretarissen-generaal van de departemen ten van financiën en van binnenlandsche zaken tol. regeling voor het jaar 1911 van de gevolgen voor de provinciën, heL ge meentefonds en de gemeenten van de ver vanging van de tot dusver bestaande be lastingen naar het inkomen door tui enkele inkomstenbelasting houdt in, dat provinciën en gemeenten voor het laatst gebruik mogen maken van hun bevoegd heid toi heffing van opcenten op de hoofd som dei gemeentefondsbelasting en de be staande inkomstenbelasting ten aanzien van het belastingjaar 1940:11 Uit de opbrengst van de nieuwe inkomsten belasting over dienstjaar 1941, (lal loopt van Januari t.m. December wordt aan elke pro vincie uitgekeerd Y gedeelte van de zuive re opbrengst, die wegens de te haren be hoeve geheven opcenten op de hoofdsom over het boekingstijdvak 1910'41 zou zijn verkregen, indien de inkomstenbelasting over het geheele belastingjaar 1940/11 zou zijn geheven, terwijl zij verdei /.al ontvan gen, een bedrag gelijk aan 2/3 gedeelte van bedoelde zuivere opbrengst, vermenigvul digd met, een breuk, waarvan dé teller ge lijk is aan hel aantal opcenten, dat de pro vincie blijkens de goedgekeurde provinciale bcgrooting voor hel dienstjaar 1941 voorne mens was te heffen op de hoofdsom der in komstenbelasting over hPt belastingjaar 1941/42, en waarvan de noemer gelijk is aan het op die hoofdsom over het belastingjaar 1910/41 geheven aantal opcenten Verder wordt uit, de opbrengst van de nieuwe inkomstenbelasting over het dienst jaar 1911 ten bate van het begrootingsjaar 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941 van het. gemeentefonds gebracht een bedrag, gelijk aan Y gedeelte van de zuivere opbrengst, die als hoofdsom van de gemeenlefondriie- lasting over het. boekingsiijdvak 1910/41 zou zijn verkregen, indien de genieentcfondshe- lasting over het geheele belastingjaar 1910 1911 was geheven. Ditt bedrag wordt voor de toepassing van de wet van 15 Juli 1929 (staatsblad no. 388) beschouwd als opbrengst der gemeentefondsbelasting. Het begrootingsjaar van liet gemeente fonds, dat aanvangt op 1 Mei1910, loopt tot en met 31 December 1941. De begroo ting voor dit begrootingsjaar wordt, ge splitst in twee afdeelingen. Voor het begrootingsjaar 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941 zullen als inkom sten van het gemeentefonds (eerste afdee- ling) gelden. 1. Een gedeelte van de opbrengst van de inkomstenbelasting, o\er het dienstjaar 1941 tot een bedrag, gelijk aan gedeelte van de in artikel 2 bedoelde zuivere op brengst. 2. gedeelte van de zuivere opbrengst van vijftig opcenten op de hoofdsom det; verrnogcnbelasting, geheven op de aansla gen van hen, die belastingplichtig zijn vol gens artikel 1 der wet op de vermogens belasting 1892. over het boekingsvak 1941 1942 De gemeenten ontvangen uit het gemeen tefonds teerste- afdeelïng) over het tijdvak van I Mei tot en met 31 December 1911 een uitkcering, welke is samengesteld uit de volgende beslanddeelcn: Een bedrag, gelijk aan 2/3 gedeelte van de nitkeering, welke de gemeente over het tijd- vak van 1 Mei 1910 tot en met 30 April 1911 ped in de gemeentefondsbelasting aan geslagen inwoner uit het gemeentefonds 'tecfi ontvangen. Een bedrag- gelijk aan vijftig procent van de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris, vo'gens de regeling, geldende op I Januari 1941, welk bedrag nochtans de som van tweeduizend gulden niet Ie boven gaat. Een bedrag, berekend met toepassing van de vcrdoelinesformule van het gemeente fonds. bij welke berekening de in artikel 4, onder 1. bedoelde uitkeering zal worden aan gemerkt als onbrpnost van do gemeentefonds ne'ast ine Uit de opbrengst van de nieuwe inkom- stenbelasling over het dienstjaar 1911 wordt aan hel gemeentefonds. hegrootingsiaar 1 Mei 1911 lot en met 31 December 1941 (tweede afdeeling een nitkeering gedaan 'ot het bedrag. dat als zuivere opbrengst van vijf on zeventig opcenten op de ge- mpeiMefondsheiasting zou zijn verkregen over liet <>oeking«tijdvak 1910/1911. indien de gemeettlcfon 'sbelast'ng over hel geheele belastingjaar 19T1911 was geheven. Voor het Jaar 1942 en volgende iaren zal aan de nro'inciën. bet Gemeentefonds en de gemeenten een aandeel la de opbrengst van de inkomsten*^1 a^tsng worden uitge keerd. waervan de verhouding nr'^r zal worden vastgesteld. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 55 uur Op in en uitvoer Samenwerking tusschen gemeenten bevorderd In het verordeningenblad komt voor een besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van binnenlandsche zaken inzake uitbreiding van de artkelen 129 tot en met 146 van de gemeentewet geregelde mogelijkheid tot vorming van doelcorpora ties. Volgens de nieuwe bepalingen kunnen niet alleen de gemeenten maar ook de bur gemeesters, mits binnen de grenzen hunner bevoegdheid, regelingen ter gemeenschap pelijke behartiging van belangen treffen met andere gemeenten, alsook met. andere publiekrechtelijke lichamen, met stichtingen vereenigingen, maatschappijen en natuur lijke personen. Ook kan de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken in het algemeen belang bepalen, dat bepaalde gemeenten, hetzij onderling, hetzij met an dere publiekrechtelijke lichamen regelingen treffen ter gemeenschappelijke behartiging van belangen of wel bestaande regelingen wijzigen. Zelf kan hij de noodige voorzieningen treffen, indien binnen een door hem ge stelden tijd de regeling of wijziging niet is tot stand gekomen. In al deze gevallen treedt niet Gedepu- teer de Staten maar de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken als toezichthou dend op. In een Nederlandsche... koffieplantage. Witlofknollen, die voorheen als veevoeder werden gebruikt, zijn nu geschikt bevonden voor de bereiding van koffie-surrogaat. In de kassen heersoht groote bedrijvigheid, bij het oogsten van de imitatie-koffieplanten, (Foto Fax-HollaanlV Bezoldiging personeel der voormalige Neder! weermacht Wachtgeld voor bepaalde reser ve-officieren, voor zoover zij hun eerewoord aan de Duitsche be zetting gegeven hebben. Het Verordeningenblad bevat het tweede uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van mi litair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Hierin wordt bepaald, dat aan de officie ren der marine-reserve, die, ter aanvulling van een bestaand tekort aan beroepsofficie ren, krachtens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd in werkelijken dienst zijn gekomen en wien eervol ontslag niet op eigen verzoek is of wordt verleend, voor zoover dezen de instruc ties van den Duitschen commissaris voor de demobilisatie der Nederlandsche zee- en landmacht zijn nagekomen en meer in het bijzonder de verklaring op eerewoord, welke voor het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche zee- en landmacht is bedoeld, hebben afgelegd, ten laste van het rijk een wachtgeld wordt toegekend met toepassing j van de bepalingen, vervat in het besluit van I den 17den Augustus 1935 tot vaststelling van een wachtgeldregeling voor het miltair per soneel der zeemacht, inet dien verstande, dat te hunnen aanzien onder diensttijd wordt verstaan de tijd, welkep zij gedurende hun dienstverband hij de marine-reserve in wer kelijken dienst hebben doorgebracht, waarbij de tijd, binnen de keerkringen doorgebracht, dubbel wordt geleld. Aan de reserve-officieren der landmacht, die. ter aanvulling van een beslaand te kort aan beroepsofficieren, krachtens een daartoe gesloten vrijwillige verbintenis, in actieven dienst zijn gekomen of gebleven met bestemming om naar het korps be roepsofficieren bij het leger hier te lande (Dver te gaan en die ten gevolge van de de mobilisatie van de Nederlandsche weer macht in het genot van groot verlof zijn gesteld, wordt ten laste van het Rijk een wachtgeld toegekend met toepassing van de bepalingen, vervat in het besluit, van den 17den Augustus 1935 tot vaststelling van een wachtgeldregeling voor officieren, behoorende tot de koninklijke landmacht, DOEL: HET PRESTATIEVERMO GEN DER KOOPVAARDIJVLOOT TE BEOORDEELEN. Behalve dat admiraal Land, de voorzitter van de Amerikaansche scheepvaartcommissie, thans is be last met de scheepvaartpolitiek, heeft de Amerikaansche regeering nog andere maatregelen getroffen, waardoor verder in de scheepvaart wordt ingegrepen. Zoo hebben o.a. de douane-autori- ioiten bepaald,; dat alle schepen die Amerikaansche havens binnen loo- pen of deze verlaten, voortaan spe ciale vrachtbrieven moeten afgeven. De binnen komende schepen moe ten opgeven welke hoeveelheden aan strategische grondstoffen, chroom erts, mangaanerts, manilla-hennep, rubber, tin en wol ze vervoeren,. De uitvarende schepen moeten op gave doen van de ingeladen hoeveel heden huiden, rubber, textielstoffen, aardolie en producten, mineralen van niet metalen, staal, alle soorten ertsen en bonte metalen, machines, vliegtuigen, inclusief onderdeelen en bijbehoorend materieel en che micaliën. Speciale lijsten. Het gebruik van de speciale lijsten voor den invoer heeft blijkbaar ten doel vast te kunnen stellen hoe de tonnage op de gun stigste wijze kan worden benut. Deze opga ven zullen worden aangevuld met gegevens betreffende de prestaties van de schepen, zoodat de regeering een volledig beeld krijgt over het prestatievermogen van de koop vaardijvloot. Verder heeft de president van de scheep vaartcommissie bit het Lagerhuis reeds een wetsontwerp ingediend dat voorstelt de com missie machtiging te vcrleenen alle maatre gelen te treffen waardoor de aflevering van nieuw gebouwde schepen kan worden ver sneld, en schepen te mogen charteren zon der het gebruikelijke inteekensysteem. Verder zou de commissie door dit ont werp weder worden gemachtigd om, even als voorheen, voor den bouw van schepen subsidies te verleenen. volgens de vastge stelde verschillen in de bouwkosten met het buitenland. met dien verstande, dat te hunnen aan zien onder diensttijd wordt verstaan, de tijd. welken zij bij het reserve-personeel der landmacht in werkelijken dienst heb ben doorgebracht, dat onder laatstelijk ge noten bezoldiging zal worden verstaan het bedrag, hetwelk laatstelijk diende als grondslag voor de berekening van de bij drage voor eigen en voor weduwen- en weezen pensioen, eventueel vermeerderd met de tijdelijke .kindertoelage, en dat het wachtgeld ingaat op den dag. volgende op dien van vertrek met groot verlof. Bovenstaande wordt geacht in werking te zijn getreden op 15 Jttli 1940. De Zeemacht. Voorts wordt nog bepaald: In de regeling van de bezoldiging van het militaire personeel der zeemacht, vast gesteld bij besluit van 11 Maart 1929, wordt in de le afdeeling, X personeel der marin'e- reserve, a. officieren, het bepaalde onder 6 en 7, zoomede de leden 2, 3 en 4 betreffende toekenning van vast traktement en tege moetkoming kleeding van officieren der ma rine-reserve, tijdelijk huiten werking ge steld. In de regeling van de' bezoldigingen, enz. voor het militaire personeel der landmacht,1 vastgesteld bij besluit van 4 December 1939, wordt lijdelijk huiten werking gesteld. 1) afdeeling d van hoofdstuk 3 betreffen de tegemoetkoming in de kosten van aan vulling van kleeding en uitrusting. 2) afdeeling m van hoofdstuk 3 voor zoo veel betreft het toekennen van de algcntee- ne loelage aan het reserve-personeel der landmacht. Dit, besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1941.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1