CtrfeP AKKERTJES De ontwikkeling der BONKEN die deze week gelden Loon- en inkomstenbelasting Gevangenisstraf voor dierenmishandeling Fietsendieven berecht Lijkenhuisje was slachthuis OUD-MIN.13TER POSTHUMA HOUDT EEN RADIO-REDE. Een strooming merkbaar, die zich van geweldigen invloed toont op het bestaan van den boer. Gisteravond heeft dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw en algemeen adviseur van het Nederlandsch Agrarisch Front, een radiorede gehouden over de ont wikkeling der landbouwpolitiek. Ieder, die op het óogenbik zijn oorcn en oogen goed opent, aldus spreker, kan moeilijk ontkennen, dat er en waarschijnlijk niet alleen door Europa maar misschien wel door de geheele wereld een strooming merkbaar is. die zich van gewel digen invloed toont op het bestaan van den boer.. Jarenlang heeft men' hier ook in „Nederland getracht, omdat men voelde dat men het moest, in dozen de boeren te steu nen. Men nam natuurlijk de maat regelen, welke men in overeen stemming achtte met het inzicht, dat men in het vraagstuk had. Ik zet dit niet voorop, aldus spreker, om dat ik nu, evenmin als bij welke andere ge legenheid ook, den indruk wil geven, dat het gaat om hartelooze critiek. Integendeel, al heb ik van den beginne af. d.w.z. nu wei haast acht jaren geleden, betoogd, dat de landbpuwcrisismaatregelen verkeerd wer den genomen, ik wil toch nog wel aanne men, dat men naar eerlijke overtuiging die maatregelen nam. doch dan ben ik zoo vrij daaraan toe te voegen: dit geschiedde om dat het inzicht verkeerd was. Men zag de prijzen van de landbouwpro ducten dalen en men begreep, dat dan het bestaan van de boeren in gevaar kwam en dus zei men: dan moet de staat er geld bij geven, v Men meende, dat op een bepaald terrein, met name het zuivelterrein bet dalen van de prijzen altijd het, gevolg was van een te groote productie van grondstoffen en dus zei men: wij moeten trachten die productie van de melk te verkleinen. Afgescheiden nu nog van het feit. dat dit niet gelukt is, was ook het inzicht in dezen fout. Er kan nu eenmaal niet een nadeel verbonden zijn aan een overvloed van het een of ander op het gebied van de voedings middelen, mits men dezen overvloed, maar in goede banen verder leidt en mocht dan aan het eind nog blijken, dat er een teveel was, dan was het altijd nog vroeg genoeg om naar andere wegen te zoeken. "Doch tot nu toe is van dit teveel nog niets, maar dan nog heelemaal niets, gebleken. Zoolang men het aandurfde om onze bo ter aan ccn niet-landgenoot voor goed 30 ct. per kilo te verkoopen en aan onze eigen werktoozen tczelfdcr tijd margarine te eten gaf voor 40 cent per kilo, haperde er aan het inzicht van de crisisbestrijders veel. Zoolang in bijna iedere stad de huis moeders steen en been klaagden over de schaarschte en de duurte van de groen ten en men tegelijkertijd het aandurfde om duizenden en duizenden kilo's van die groenten naar de mestvaalt te brengen, was het inzicht van do crisisbestrijders om het maar zacht uit te dr-ukken, niet erg helder. En nu zitten wij in een nog moeilijker positie dan de crisis, die al jaren duurde. En ieder hoopt natuurlijk want dat is zoo inensohelijk dat, er weer een tijd zal komen, waarin alles zich vroolijker er- toont en er van genoeglijkheid om te leven weer sprake zal zijn. En het is ook al even mcnschelijk, dat, er vooral onder de ouderen zijn, die maar weer naar dien tijd van voor dezen oorlog, mis schien wel naar den tijd van voor den we reldoorlog terugverlangen. Want och, die oiidercn moeten afscheid nemen van zooveel van wat hun lief was en wat ook inderdaad mooi was. De jongeren, die dat mooie niet hebben gekend, stappen soms wel eens met al te groote gemakkelijkheid o\er die be zwaren, waarvan zij, dit geef ik toe, den grond niet, kennen, heen. De moeilijkheden die de hoeren steeds hebben moeten ondervinden, waren volgens spr. hierin gelegen, dat de boerenorganisa- tie niet deugde. Toch zijn er den laatsten tijd geweldige technische problemen opge lost. doch ook nu nog mag rustig de vraag gesteld worden: is het niet alles, wat er voor den landbouw gedaan kan worden, nu uit? Waren wij voor den oorlog inderdaad op het toppunt aangeland? Of zat de boer als boer diej) in de misère en kon hij daaruit zich slechts iets opheffen als uit de staats kas in don een of anderen vorm steun werd ontvangen? Wij weten allen wel, dat liet er met den hoer niet best voorstond. Rn als wij ons nu afvragen wat de oorzaak was van dezen zeer onbevredieenden toestand, clan zal het antwoord luiden: de oorzaak was, dat de markt niet kon worden bc- heerscht. Hieruit vloeit als vanzelf voort het ant woord op de vraag: in welke richting moe ten wij voor het landbouwbedrijf de ver betering zoeken? Want .dit antwoord kan niet anders zijn dan in de richting van het beheerschcn, of wil men liever het woord ordenen, van de markt. De oplossing van dit vraagstuk is niet anders te vinden dan wanneer ieder mee doet en dit meedoen kan dan zijn vrij willig of gedwongen. Tenslotte wees spr. er op, dat wij nu het nog tijd is tezamen moeten houwen, opdat straks opnieuw gedicht kan worden: hoe genoegelijk vliedt het le\cns des genis ten landmans heep. Waarbij dan de volle klemtoon gelegd kan worden op het woord gerust, want dit is een hoofdvoorwaarde voor goed werk in het landbouwbedrijf- en voor het welzijn van het geheele Ncder- landsche 'volk: De Staatscourant bevat het reeds aange kondigde besluit van den secretaris-gene raal van het departement van financien tot uitvoering van het besluit op de loonbelas ting. Aan dengene, die in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940/41 is aangeslagen, uilsluitend ter zake van op brengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten geniet, welke aan de loonbelasting zijn onderwor pen, wordt op zijn verzoek een ontheffing van zijn aanslag verleend over vier maan den. Ook aan dengene, die in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940/41 is aangeslagen mede ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking verrich ten arbeid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten ge niet, welke aan de loonbelasting zijn onder worpen, wordt op zijn verzoek een onthef fing op zijn aanslag verleend, echter ten bedrage van de belasting over vier maanden, welke verschuldigd zou zijn geweest, indien hij uitsluitend opbrengst van in dienstbe trekking verrichten arbeid had genoten. De aldus berekende ontheffing mag echter niet het bedrag van een ontheffing van zijn aan slag over vier maanden overtreffen. Voor den politierechter tiir. Visser stonden gistermiddag terecht de 19-jarige P. H. R., de 23-,jarige J. C. van D. en de 35-jarige G. M., allen slager te Driebergen, terzake van mishandeling van dieren. De verdachten had den zich de vorige maand te Driebergen schuldig gemaakt aan dergelijke dierenmis handeling. Zij moesten af en toe koeien uit de weide halen en deze naar de slachtplaats brengen. En nu schepten de verdachten er een „genoegen" in de stomme dieren niet, stokken, waaraan scherpe punten zaten, er barmelijk te slaan en te steken. Af en toe sloegen de dieren op hol, zoo pijnlijk wer den zij door de belhamels niet de stokken bewerkt. En dergelijke martelingen geschie- len in het openhaar, zoodat op den duur heel het dorp er schande over sprak Ondanks het feit, dat de verdachten alle drie nog een blanco strafregister hadden, meende de officier van justitie, mr. Camp- huis, dat, de slagers er niet met een geld boete konden afkomen. Het is een schand", zooals deze arme dieren zijn mishandeld en nu moeten de daders ook maar eens flink worden gestraft. Ik eisch, aldus de officier van justitie, tegen elk der verdachten een gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen. De politierechter Mr. Visser, was eveneens van oordeel, dat, de verdachten op meer dan ergerlijke wijze waren opgetreden. Ik begrijp de mentaliteit van deze menschen niet. die- er „schik-' in hadden de koeien zoo beest achtig te slaan en te steken. Ik ben het met den officier van justitie eens. dat de ver dachten maar eens van hun vrijheid moeten worden verstoken. Zeer zware straffen. De veldwachters, die gisterochtend bij het uitspreken der vonnissen in de zittingszaal van de Amsterdanische rechtbank aanwezig waren, stonden opeens voor een uiterst moei lijke situatie. De omstandigheden, welke hiertoe leiddena waren de volgende: Veertien dagen geleden behandelde deze rechtbank een zaak tegen ongeveer 15 fiet sendieven en helers. De ontmaskering van dit complot had het prettige resultaat eehad, dat niet minder dan 300 gestolen rijwielen opgespoord konden worden. Niettegenstaan de den ernst dezer feiten vroeg de officier van justitip tegen de hoofddaders mildere straffen dan gewoonlijk voor dergelijke in dividuen worden gevraagd. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat hij rekening wilde houden met het berouw en de ruiterlijke bekentenis dezer verdachten, alsmede met de medewerking, die zij poli tie en justitie bij het vooronderzoek hebben verleend. Hij eischte maar één gevangenis straf voor den tijd van één iaar. In alle an dere gevallen was de eisch minder, veelal bovendien met aftrek van de preventieve hechtenis. Dat de rechtbank er heel anders over dacht en dat het haar ernst is om niet groote ge strengheid tegen rijwiel dieven en helers op te treden, bleek 's morgens toen de recht bank uitspraak deed. De meeste leden van liet complot waren hierbij aanwezig, ook zij, die niet in preventieve hechtenis zijn ge nomen. Voor vier verdachten luidde de uitspraak twee jaar gevangenisstraf. Voor drie an deren anderhalf jaar gevangenisstraf, voor twee één jaar gevangenisstraf, terwijl de overigen vonnissen hoorden, varieerende tussc.hen negen maanden en zes weken ge vangenisstraf. Ten aanzien van tien ver dachten beval de rechtbank hun onmiddel lijke gevangenneming. Maar deze opdracht viel voor de aanwezige veldwachters heelemaal niet mee. Ze kwa men handen te kort. Toch was hun „oogst" niet gering. Van de zeven in de zaal aan wezige verdachten, voor wie dit bevel gold. konden ze er vijf vasthouden, de twee an deren wisten bii „gebrek aan veldwachters" via de publieke tribune snel te verdwijnen. Of hun vrijheid van langen duur zal zijn. valt zeer te betwijfelen. DE ENGELSCHEN VERLATEN ROEMENIë Het Turksche schip „Ismar" (9.000 ton) is gisterochtend te Constantza aangekomen om de leden van het Engelsche gezanischap te Boekarest af te halen. De leden van het gezantschap en van de drie in Roemenië bestaande Engelsche beroepsconsullaten te Galatz, Barila en Constantza zullen heden ochtend aan boord gaan. ONSMAKELIJKE AFFAIRE TE DEDEMSVAART. BOVENDIEN ERGERLIJK. Verleden week stelden opsporingsambte naren een onderzoek in in het lijkenhuisje op de begraafplaats te Dedemsvaart. aldus de Almelosche corr. van de Tel. Zij von den daar 175 Kg. rundvleesch. welke hoe veelheid in beslag werd genomen en via de vrijbank zou zijn verkocht, ware het niet. dat op het laatste oogenblik het oor deel van deskundigen over het vleesch werd gevraagd. Toen bleek, dat het vleesch zeer ondeugdelijk was. zoodat het vanwege de thermorhcmische fabrieken moest wor den weggehaald. Over deze ergerlijke clan destiene slachterij heeft het onderzoek het volgende aan het licht gebracht: Bij de komst van de ambtenaren vonden zij een hoeveelheid vleesch liggen op een draagbaar terwijl verder in het lijken huisje werden aangetroffen een bascule met gewichten en zelfs een aantal slaaershaken. Het bleek, dat het kleine steenen gebouw- tie geheel tot slachthuis was ingericht en tevens tot verkooplokaal, 's Avonds onder handelden koopers en verkoopers bij het licht van een autolamp, die eveneens werd aangetroffen, over den prijs. In het duis ter sloop men over de begraafplaats naar het huisje toe. zich nu en dan achter een grafzerk verbergend, wanneer onraad ver- Neem direct 'n "AKKERTJE-, want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werkinq. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden jvan kou. koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn/ pijnen, "nare dagen" Doos: 18 stuks -12 stuivers: 2 stuks 2stuiver» moed werd. Verder kwam uit, dat het lij kenhuisj© geregeld als slachthuis is ge bruikt, zoodat het niet bij een koe is geble ven, die op deze wijze door de frauduleuze slachters aan den man is gebracht. Dat zij in liet geheel geen oog hadden voor de om geving. waarin zij verkeerden, bleek ten slo te uit het groote aantal leege bierflesch.jes dat eveneens in het huisje werd aangetrof fen. Van de laatste geslachte koe heeft men slechts de 17.") kg., die in liet lijkenhuisje zijn aangetroffen, in beslag kunnen nemen, zoodat liet vermoeden bestaat, dat liet bedor ven vleesch reeds is geconsumeerd. Het onderzoek in deze onsmakelijke af faire wordt met kracht voortgezet. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 03: geldig van' 17 Fcbr. tot. en met 23 Febr. (niet. gebruikte lót en niet, 2 Maart, echter niet. in restaurants e.d.). El ke bon geeft recht op liet koopen van 100 gram brood of één rant soen gebak. Bonnen nummers l (bloemkaart): geldig van 27 Januari tot én met 23 Febr. Elke bon geeft recht op het koopen naar keuze van 35 gram tarwemeel, tarwebloem, hoek wei tmeel, roggemeel, rogge bloem of zelfrijze.nd bakmeel of 50 gram brood of'een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbot,koek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr; voor andere koekjes 200 gr voor biscuits en wafels 90 gr voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr voor taart 600 gr voor gebakjes 600 gr; voor gevuld groot korst,gebak (hoterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge- hak (amanrlelbroodies e.d.) 400 gr. Bon 02 (nieuwe boter- en vetkaart). geldig van 17 Febr. tot, en met 23 Febr. (niet gebruikte tot-en met 2. Maart), rechtgevende op het koo pen van 250 gram boter of marga rine. Bonnen 02 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 17 Febr. (ot en met 26 Febr. (niet gebruikte tot en met 2 Maart, echter n'et in restaurants e.d Elke bon geeft recht op liet koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. Bon 02 Worst, Vleeschwaren, (vleeschkaart)geldig van 17 Febr: tot en met 26 Febr. (niet gebruikte tot. en met 2 Maart, echter niet in restaurants e.d.). Elke bon geeft recht op het koopen van één rant soen vleeschwaren. Het rantsopn vleeschwaren be- drnaet 75 gram voor eprookt of gpkonkt varkpns-. rund*, of kalfs- vleesch en voor geronkte worst soorten. 100 er. v gekookte worst soorten rolpens en knakworst 125 gram voor levprarfikelen. tongen worst en nierhrood en 150 eram voor bloedworst. Bonnen 19, 32, 45 en 58: Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. geldig van 27 Jan. tot en met 23 Febr. Bon 31: geldig tot en met 21 Febr. rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 44: geldig tot en met 21 Febr., rechtgevende op het koopen van 250 gram gort. gortmout of grutten. Bon 57: geldig tot en met 21 Febr., rechtgevende op het koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem. aardappelmeelvlokken gort. gortmout of grutten. Bon 87: Naar keuze 100 gr. maïzena, griesmeel. sago of aardappelmeel of een hoeveelheid puddingpoeder of Dtiddinesnuspoeder ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel tot en - met 21 Februari. Bon 92: Naar keuze 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem of gruttemeel geldig tot en met 21 Febr. Bon 01 (nieuwe kaart), rechtgeven de op het. koopen van. naar keuze 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling), 120 gram huishoudzeep. 150 gram zachte zeep. 300 gram zachte zeennasta, 250 gram zeeppoe der of 600 gram wasrhpoeder, gel dig tot en met. 23 Fehr. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken. 250 gram zelfwerkende waseli- middelen. 200 gram vloeiliRre zeep of 200 gram zachte zeep (oude sa menstelling). De wasscherijen nioetpn voor elke 20 kg., droog wasehcoed één bon 01 in ontvangst nemen. Bon 02 (nieuwe kaart), geldig van 3 Febr. tot, en met 16 Maart, recht gevende on het. koonen van 125 gr. koffie of 50 gram thee. Bon 05: geldig van 17 Fehr. tot en met 23 Maart (nipt gebruikte tot en met 2 Maart, echter niet in res taurants e.d.). rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 06: reehtgpvonde op het koo nen van één kilo suiker, geldig van 17 Fehr. tot en met, 16 Maart. Bon 15 (hondenfcrnodkaari): geldw tot en mpt 23 Fpbrrpehtgpvpridp voor rip groenen 1. 2. 3. 4. 5 en 6, on resn. 10 kg., 10 kg. 8 kg. 5 kg., 4 kg., en 3 kg. honden brood. Bon 15 (katteuhToodkaart): geldig tot pn mpf 23 Fehr. rpehtgpvpnde on hot, koopen van 1.5 kg. katten brood. Sche^reenbnn 117: geldig tot en mpf 30 Anril. rpehtgpvpndp op hpt knopen van 50 gram sehpprzppp of één tuhp of één pof «.rheerrrême. PehroleuTu^ne' np.riode 8": gpldig tot en mpf 23 FRhr. rechtgevende op 2 liter petroleum. Petroleumzegel „periode d": geldig van 20 Jan. tot en met 23 Fehr rechtgevende op het koopen van 2 liter petrolpum. Brandstoffenbonnen nummers „11, 12 en 13 haarden, kachels" en „25 t m 32 centrale verwarmlno", gel dig tot en met 28 Febr Elk der bonnen geeft recht op één een heid vaste brandstof. De geldigheidsduur van de vo rige serie is verlengd tot en met 14 Februari. Brandstoffenbonnen, gemerkt met „brandstoffen één eenheid, vierde periode" en ..cokes', één eenheid vierde periode", geldig tot en met 28 Fehr., rechtgevende op het koo pen van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl fmax. 75 kg) anthraciet. steenkolen, Industrie- of eierhriketten, of 2.5 hl kolenslik. of 2 hl fmax. 100 kg) cokes fook gascokea) of 110 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks f200 kg) bagger- o* 300 stuks f195 kg) nprsturf. of 175-kg. fahrieksturf of 200 kg., ove rige soorten turf. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L-K. 97%-97 7/16 971/4-97% AS% 9S% 95 95 98% 98% 84%-85 5/16 851/4-85 9/16 85 9/16 85% 84% 84% Nederland 1941 4 Nederland 1940 1 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3V2 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D Gr h '40 Ct. 6 Konv Kas fm.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 83% S4 s Grav *37 1 3% N Holl. '38 3 N.-Holl. *38 II (3%) 3 S43/4 WA R'dam *37 I III 3% Z.-Holiand 1037 3 83 83 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 88% 8S% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farhenind I G. 7 Gelsenk. Bergw 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Rank A 167% - Ned Ind Handels!) A 115% 115 Ned ilandpf Mij. c. v. A 113% 113 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AKI) 991/2-97% l.alvé Helft cv A. 65% f,414 (j'titr Suiker Mij. 1S9 188% Fokker g. A. Lever Bros en Unilever cv.A112%-112 112-110%' Ned Ford 320 317 Philins G B v.A. 199% Philips pref. A 137% 137 Bnitenland. Anaconda ropner c.v, A. 27%-28 27%-27%' Berh Steel c.v. A S0%-81% 79%-78% Gen Motors c.v. A. 48 9/16 48 Kennecot Conner c.v. A. 34 3/16-3A% 34-33% Nnrth Am Aviaiïon c.v.A 16% 15% Rep. Steel c.v. A. 245/16-24% 24-23% U. S. Steel c.v. A. 64%-65% I 62%-63%' PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 220% 214 Kon Petr. 237-240 231%-232%" Bnitenland. Shell Union' c.v. A. 11%-12 Tide Water c.v. A. 119/16-117/16 10-101/16 10-9% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerika lijn A 1113^-112% 110-109% lava China-Japanlijn A. 143-144 139-141 Kon Ned. Stonmh Mij. nat. bez. v A 147% 146%-144% Kon. Paketvaart A. 227 221-223 Ned Scheepv Unie A. 166-167 163-161 Rolt. Llovd A 132% Stoornv Mij Nederland A. 135%-136 132% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 404-407% lavasehe Cultuur N l S (I. Ver. Vorstenl. Cult. 402-396% 240 241 235 118 llg-113% TABAKSONDERNEMINGEN. De li Rata via Mij. Deli Mij c. v. A. Senemhah 180%-181 181-178 238 233% 202 194 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 253%-255 2403/4-247% Randar Rubber Mij. A. 2Q0% '190 Deli Batavia Mij. A. 201 190 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 15 Februari 1941: Reichsmarken 75.36; Belga's 30 1432; Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen fnletiwe schulden) 7.54. WINTERHULPEN EDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Wihterhulp Nederland, Den Haag, No. 555S. Ala bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt gelnk in veler leven 11

Schager Courant | 1941 | | pagina 2