F 6 6 S t in Shanghai BOETE VAN 100.000 ËULDEN Engeland met succes gnblokkeerd Sinterklaas Zwarte Piet Onjuiste aangifte voor betasting gedaan Zweedsche marine wordt versterkt Engel sche parachutisten neergelaten in Calabrië zonder Shanghai, 30 December. We leven hier thans in den tijd der feesten, een tijd, die in deze cosmopolitische stad langer duurt dan ergens elders. We hebben hier tweemaal Kerstmis, eenmaal voor de West-Europeanen en Amerikanen en eenmaal voor de Russen, Grieken, Serviërs en Bulgaren, en driemaal Nieuwjaar kort achter elkander. In de eerste helft van Januari valt het Russische Kerstfeest, ongeveer half Januari het Russische Nieuwjaar en in Februari het (oude) Chineesche Nieuwjaar. Weliswaar werd het oude Chineesche Nieuwjaar officieel afge schaft, maar de groote massa van de Chineezen houdt zich nog altijd aan het echte Chineesche Nieuwjaar, wat niet wegneemt, dat tallooze Chinee zen ook ons Nieuwjaar medevieren. In dezen tijd der feesten komt het bijzonder duidelijk uit, hoe onge looflijk cosmopolitisch Shanghai is. Tegen Kerstmis ziet men zelfs de oude Sint Nicolaas herleven, maar hij is dan niet geheel „onze" Sint- Nicolaas en heet „Santa-Claus". Daarin spreekt de Amerikaansche invloed in deze millioencnstad. De verschillende ele menten, waaruit het volk der Vereenigde Staten is opgebouwd, hebben ieder hun eigen feesten en tradities medegebracht en dien tengevolge heeft men er ook een Santa- Claus, maar zijn datum is van het begin van December verschoven naar het Kerst feest en hij heeft zijn zwarten knecht, zijn wit paard en zijn bisschopsgewaad verloren. Zijn lange witten baard heeft hij echter be houden, wat niet wegneemt, dat hij in zijn nieuwe gedaante meer aan „het Kerstman netje" of aan „vader Sylvester", dan aan onzen Sint-Nicolaas herinnert. Kerstmis. Kerstmis te Sanghai heeft het godsdiensti ge element bijna geheel verloren. Bijna nie mand, die depl^t pap &?t4Heilige Kind, dat op een Kerstdag in het vêrré Palestina werd geboren en bijna iedereen wijdt zich aan uitbundige pret. Alle danshuizen, ook de Chineesche. waren krakend vol. In de restaurants werden speciale „Kerst-diners" gegeven, waarvan de duurste vijftig dollars kostten, maar dan vijftig Chineesche dol lars, dus ongeveer vijf-en-een-halve gulden. Er waren ook gelegenheden, waar men reeds voor vijf dollar (dus ongeveer 55 cent) een uitvoerig Kerstdiner kon opgediend krijgen en in Chineesche restaurants was het nog goedkooper. Op den Heiligen Avond werden drie menschen vermoord, wat iets is boven het gemiddelde aantal moor den-. En dan werd er een hevige slag geleverd tusschen Amerikaansche matrozen en soldatei en Italiaansche matrozen en soldaten en Italiaansche wonden vielen en. naar algemeen wordt beweerd, maar officieel wordt tegengesproken, één doode, een Ita liaan. Aangezien er in Europa ge durende Kerstmis een niet-officieele wapenstilstand werd gehouden, kan men dus beweren, dat er bij deze gelegenheid in Shanghai meer doo- den en gewonden vielen dan in het oorlogvoerende Europa. De „veldslag" tusschen Amerikanen en Italianen, die plaats had in een der groote „danspaleizen" had niets met politiek te maken, maar had meer een „economischen achtergrond". De hier aanwezige Italiaan sche militairen zijn van alle vreemde mili tairen de slechtst betaalde. De liefde nen daarentegen de best betaalde. De liefde gaat hier. meer nog dan elders, niet slechts „door de maag", maar ook „door de' portc- monnaie". Een Italiaan, die hier een „ver overing" maakt, ziet die verovering in het niet verzinken, zoodra er een Amerikaansche mede-minnaar op het tnoneel verschijnt. Hier is de liefde niet blind, maar ze berekent, waarbij ze de koersverschillen duchtig in het oog houdt. Ontwijding. Dat was de oorzaak van den veldslag op Heiligen Avond, die daardoor een zeer on heilig tintje kreeg. Een Italiaansche matroos had in de groote balzaal „Majestic", ..aan gepapt" met een schooi ie jongedame, die niet overdreven onschuldig was Toen verscheen er een Amerikaansche marineman, die be langstelling toonde voor dezelfde juffer en de Italiaan had afgedaan. Er ontstond een woordenwisseling, maar al spoedig verliet de Italiaan de dansgelegenheid, om een paar sterke kameraden te zoeken. Met vier man kwam hij terug. Deze vier vielen den Amerikaan aan. ter wijl de eerste Italiaan met de ontrouwe wil de afrekenen. Andere Italianen en Amerika nen verschenen od het terrein en een alge- meene vechtpartij ontstond. De eerste Italiaan, die eieenliik de vecht partij min of meer had „georganiseerd", was blijkbaar muzikaal en nam een muzikale wraak. Hij werkte zijn ontrouwe met het hoofd door den trommel van de iazz-hand. De Amerikaan die zich intnsschen met be hulp van makkers had vrii gemaakt van zijn vier tegenstanders, zag dit en was even Het gaat steeds vlotter met de correspondentie tusschen onzen cor respondent Brcdcrod.e en ons. 'dijn brief heeft nog slechts zes weken werk gehad. Ditmaal een verhaal van een macabere Kerstfeestviering waarin een droog komische noot niet ontbreekt. muzikaal. Hij nam den Italiaan bij het nek vel en streek hem met zijn kin langs al de toetsen van de piano. Dit gaf een muzikaal geluid, dat echter in niets herinnerde aan een der bekende Kerstliederen. Politie machteloos. De niet-militaire bezoekers, van de bal zaal, menschen van twintig verschillende nationaliteiten, hadden zich langs de wan den geschaard, keken toe - en werden met rust gelaten. Het was hier niet een totali taire oorlog, waarbij ook de burgers zwaar hebben te lijden. Politie verscheen, maar die was hier vol slagen machteloos. Ook Amerikaansche en Italiaansche patrouilles konden geen einde maken aan den wilden strijd, waaraan aan beide zijden tientallen deel namen. De strijd ging eerlijk en volgens de rege len der kunst in dergelijke gelegenheden. Er werd voornamelijk gevochten met de vuisten, met leege flessehen en met stoelpooten. Toen haalde een ttaliaansch onder-officier een re volver voor den dag. Amerikanen, die dit za gen. grepen hem aan, sloegen op hem in en smeten hem op straat met zooveel geweld, dat de man bewusteloos bleef liggen. Naar algemeen beweerd wordt, is hij eraan ge storven, hoewel dit officieel ontkend wordt. Toen de strijd een klein half uur geduurd had, verschenen er Italiaansche en Ameri kaansche officieren, die hun mannen tot de orde riepen. Zoo eindigde deze bloedige strijd. Zicken-auto's reden voor en niet min- AAN DE GEMEENTE HEERLEN OPGELEGD. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Duitsche instanties zich ge noodzaakt hebben gezien de ge meente Heerlen een geldboete van f 100.000.— op te leggen. Deze straf maatregel vindt zijn motiveering in het ongedisciplineerde gedrag, ^'rn de' overtredingen door bepaalde kringen der bevolking, alsmede in de anti-Duitsche provocaties, die zich in deze stad op 31 Januari hebben voorgedaan. In verband hiermede is tevens de commissaris van politie te Heerlen uit zijn ambt ontheven. W.A. man aan verwondingen bezweken Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, is de weerman Koot uit Am sterdam. aldaar bij de jongste ongeregeld heden door een bende van ongeveer dertig Joden tegen den grond geworpen en door trappen onherkenbaar verminkt. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij gisterennacht aan zijn verwon dingen is bezweken. TRAGISCH ONGELUK TE KLOOSTER- ZANDE. Gisterochtend is te Klonsterzande een tra gisch ongeluk gebeurd. De 65-jarige timmer man Koster was op weg om de maat van een lijkkist te nemen. De man liep op een weg, waar men bezig was met het omhalen van hoornen. Koster die hardhoorend is, heeft blijkbaar de waarschuwing niet ge hoord. dat er op het oogenhlik. dat hij pas seerde, een boom zou worden geveld. Hij werd hierdoor getroffen en was vrijwel on middellijk dood. Mooie prestatie vao Russische ballouvaarders Twee Russische ballonvaarders hebben Donderdag met een luchtballon van 2.700 kbm. inhoud, met een open gondel een hoog te bereikt van 11.700 meter. Ondanks de hevige koude hebben de luchtschippers ge- ruimen tijd op deze hoogte vertoefd en waardevolle wetenschappelijke gegevens »er zameld. Met deze opstijging hebben de beide bal lonvaarders het record, dat zij op 17 Janu ari j.1. hadden gevestigd, nog verbeterd. Engeland en Ierland Naar de New York Daily News meldt, ver klaart men in diplomatieke kringen te Washington, dat Engeland zijn druk op Ierland verzwaart. Londen wil vooral van de regeering te Dublin gedaan krijgen, dat schepen, die uit de V.S. oorlogsmateraal naar Engeland brengen. Iersche havens mo gen aandoen. De regeerine-De Valera is ech ter vastbesloten de Iersche neutraliteit, te handhaven. Zij verzet zich hardnekkig tegen de eisc.hen van Churchill. Het Iersche volk is ervan overtuigd, dat de Engelsehen Ter- land nooit meer zouden verlaten, indien zii gelegenheid zouden krijgen binnen te ruk ken. der dan vijf-én-twintig man moesten in hos pitalen worden opgenomen. Bloed. De vloer van de balzaal was vol bloedvlek ken, maar men heeft er het gebroken meu bilair uit gedragen en den verderen Heiligen Avond op de bloedvlekken gedanst. Het was merkwaardig aan te zien hoe ook de Chineezen het Kerstfeest al dansend vier den. Men schat, dat alleen de Chineezen dien avond voor een bedrag van twee mil- lioen (Chineesche) dollars hebben uitgege ven. Tragisch is het volgende: op den morgen na den feest avond werden in het internationale settlement en de Fransche concessie de lijken opge raapt, van 161 menschen, Chineezen, .die van koude, ontbering en honger waren omgekomen en van die 161 waren er 116 kinderen. Hoeveel er zijn omgekomen in het door de Ja panners bezette deel van Shanghai is bij geen benadering op te geven, daar hiervan officieele cijfers ont breken. Weelde en diepe armoede huizen dicht bijeen in zoo'n millioenenstad. En op enkele kilometers van Shanghai is er gedurende de feestdagen gevochten tus schen guerilla-troepen van Tsjane-Kei-Tsiek en Chineesche troepen van de Nanking-re- geering. Die guerilla-troepen waren uitste kend uitgerust en gewapend en overal heb ben de troepen van de Nanking-regeering het onderspit gedolven. Waar kwamen die guerilla-troepen vandaan? Waren ze uit den hemel komen vallen? Waren ze uit don grond opgerezen? Niemand die het weet. En nu zoeken de Japanners tevergeefs waar ze gebleven zijn. Er is geen spoor meer van hen te vinden en toch waren het er vele honderden, sommigen spreken zelfs van dui zend en meer. Eigenaardig Kerstfeest, waarop ik geen der vrome Kerstliederen heb hooren zingen en uitbundigheid. luidruchtigheid en vecht lust ernstiger gedachten verdreven J. K. BREDERODE. De Amerikaansche torpedojagers voor Engeland HET VOORSTEL VAN WILLKIE. De secretaris van president Roosevelt, Earlv. heeft voor de pers verklaard, dat cr geen verschil van meening bestaat tusschen den president, den minister van marine en Wcndell Willkie over den afstand van nog meer torpedoboot jagers aan Engeland. Hii las een verklaring voor. waarin gecon stateerd wordt, dat ^e president' volledig ingelicht is omtrent de kwestie der- En- gelsche wcnschen betreffende Amerikaan sche torpedohootjagers en dat het onderzoek in deze aangelegenheid nog eenigen tijd zal diiren. Na deze verklaring te hebben voorgele zen, weigerde Earlv zich cr over uit te la ten. of de president'; de minister van ma rine en Windell Willkie zich vóór of tegen een afstand van nog meer destrovers aan Engeland hebben uitgesproken. Hij wees er slechts op. dat vóór de aanvaarding van de wet op de steun aan Engeland geen Ame- rikaansch wanenmateriaal aan Engeland zal worden afgestaan. Oorlogsraad in Australië Toespitsing van den toestand, in den Stillen Oceaan. De fungeerende Australische premier, Fad- din, heeft, naar uit Sydney gemeld wordt, onverwacht ren zitting van de adviseerendc. oorlogscommissie verdaagd en tegen Zater dag een speciale zitting van het oorlogska- binèt bijeengeroeiien ter bespreking van de Australische politiek in 't Verre Oosten. De toespitsing van den toestand in den Stillen Oceaan maakt dit noodzakelijk. TEGEN 73-JARIGE GEVANGENIS STRAF EN f 10.000 BOETE GE- ëlSCHT. De officier van fusUie bij de Haarlemsche rechtbank eischte Donderdagmiddag zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van f 10.000.— tegen den 73-jarigen K. M. uit Heemstede, wien ten laste was gelegd, dat hij onjuiste aangiften had gedaan voor de inkomsten- en vermogensbelasting. Verdachte woonde vroeger in Winschoten en was directeur van de N.V. Momosa, wel ke hii in 1930 had overgenomen op een Oogenhlik dat deze N.V. leeg was. In Juni 1939 vermoedde de hoofdinspecteur der di recte helastineen. dat verdachte een te lage aangifte had gedaan voor de inkomsten- en vermogenbelasting. Toen hiernaar een on derzoek werd ingesteld, trok verdachte de oorspronkelijke aaneiften in en gaf als ver mogen de activa der N.V. op. Met deze N.V. bleek het echter vreemd gesteld te zijn, zooals uit de verklaringen van den rijksaccountant A. M. Verdenius bleek. Uit de eigenaardige administratie van verdachte kon worden opgemaakt, dat er een obligatieleenine was eenlaatst, doch getuige kon onmogelijk ontdekken, wie ohlieatiehouder of aandeelhouder was. Tn Juli 1939 moest echter rente worden uitge keerd door een bank in Groningen en ge tuige had den eisch gesteld, dat dit alleer- mocht geschieden, als de onbekende ohli gatiehouders naam en adres opgaven. Het Duitsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Bij den aanval van Duitsche oorlogs- schepen op een vijandelijk convooi in de Atlantische wateren, waarvan het weer- machtsbericht van gisteren melding maak, te is nog een gewapend koopvaardijschip tot zinken gebracht, zoodat het aantal dei- bij dezen aanval tot zinken gebrachte sche pen is gestegen tot 14 met een gezamenlij ken inhoud van ongeveer 82.000 ton. De aan de oppervlakte varende Duitsche vlootstrijd- krachten, die op den Atlantischen oceaan en in de overzeesche watéren opereeren, hebben tot dusverre ongeveer 670.000 tan vijandelijke of den vijand nuttige koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken gebracht. Daar bij komen nog de talrijke scheepsverliezen, die de de vijand in de overzeesche wateren heeft geleden door het op mijnen loopen. Bij aanvallen op voor den oorlog belang rijke doelen op het Britsche eiland hebben gevechtsvliegtuigen rechtstreeksere treffers geplaatst op een metaalfabriek bij Glasgow cn op havenwerken aan de Schotsche oost kust en in het zuidoosten van Engeland. Ten oosten van Peterhead is een convooi met goed gevolg aangevallen en verstrooid. Zes schepen werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Twee groote koopvaarders ge raakten in brand en kregen slagzij. In moedige duikvlucht heeft een gevechtsvlieg tuig ten oosten van Harwich een tankschip van ongeveer 8000 ton tot zinken gebracht. Hetzelfde toestel plaatste bovendien op een groot koopvaardijschip en op een duikboot zoo zware treffers, dat deze schepen volko men verloren geacht kunnen worden. In de Middellandsche zee hebben af dee lingen gevechtsvliegers van de Duitsche luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht hangars, kampementen en op den grond staande vliegtuigen op vliegvelden in Cvrenaica vernield. Overdag zijn geslaagde aanvallen gedaan op militaire werken op Malta. In don afgeloopen nacht heeft de lucht macht doeltreffende bomaanvallen gedaan op vliegvelden en industrieterreinen om Londen en aan den mond van de Theems. 'De vijand is niet boven Duitsch gebied ver schonen. Jachtvliegtuigen hebben boven Do ver drie versperringsballons vernietigd. Ma- rinegesrhut hoeft aan. de Noorsche kust een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij den geslaagden aanval op zee ten oosten van Harwich, heeft zich de beman ning van het gevechtsvliegtuig, de eerste lui tenant Baumbach, commandant en bestuur der, de onderofficier Menz, bommenrichter, de fcldwebel Thiess, radiotelegrafist, en de onderofficier Greif Muchlen, boordschutter, bijzonder onderscheiden. De laatste paar jaren, en vooral na het uitbreken van den oorlog, is de Zweedsche marine aanzienlijk versterkt en deze ver sterking wordt tegenwoordig in versneld tempo voortgezet. Kortgeleden heeft de commandant der Zweedsche marine, vice- admiraal Fablan Tamm, in een mededeeling aan de pers een interessant overzicht pege ven over de aanvullingen en het bouwpro- gram voor de Zweedsche vloot. Hij deelde mede, dat behalve de twee lichte kruisers, waarvoor goedkeuring is verkregen van den vorieen Rijksdag, op het oogenhlik op de Zweedsche scheepswerven een aanzienlijk aantal torpedoboot jagers, duikbooten. mijnenvegers en torpedobooten wordt gebouwd. Er worden 9 onderzeeërs gebouwd. Drie daarvan zijn van een nieuw, kleiner type kustduikboot. In 1940 is de Zweedsche vloot torpedobootjager met 5 schepen uitgebreid. Dit jaar zullen er twee bijkomen. Voorts zullen, naar de admiraal verklaarde, in 1941 12 gecombineerde mij- nenvcgers-patrouillebooten, die voor 't rnee rendeel al van stapel zijn geloopen en practisch gereed zijn. elk ongeveer 400 ton groot, in dienst genomen worden, benevens een reeks van 24 kleine mijnenvegers van ongeveer 50 ton elk. Een ander schoepstypey waarvan de Zweedsche marine groote aandacht wijdt, is zoo zeide de vice-admiraal verder, de mo tortorpedoboot. Zes van die schepen zijn verleden jaar in het buitenland gekocht voor cxpcrimenteele doeleinden. Een aan zienlijk aantal wordt thans op Zweedsche scheepswerven gebouwd en waarschijnlijk zullen er nog meer volgen. De Zweedsche vloot is ook uitgebreid door koop of huur van een groot aantal koop vaarders, walvischvaarders enz. Deze sche pen zijn verbouwd tot hulpkruisers, depot schepen enz. Vele oude oorlogsschepen wor den bovendien verbouwd en opnieuw bewa pend, waarhij hun gevechtssterkte belang rijk wordt vergroot. In 1940 heeft de Zweed sche vloot, naar de vlootcommandant ten slotte verklaarde, uitbreidingen gekregen, die sedert tientallen jaren zonder weerga zijn. En dit jaar in de eerste zes maan den krijgt de vloot iedere week een schip er bij zullen de aanvullingen niet gerin ger zijn. BRITSCH INDISCHE SOLDATEN NAAR MALAYA. Het Japansche blad de „Asahi Jjimboen" meldt uit Londen, dat de Britsche regcering heeft besloten 20.000 Britsch-Indische solda ten naar Malava te zenden. In officieele Fngelsrhe kringen beoordeelt men den toe stand in het Verre Oosten geenszins optimis tisch. bleek dat zich slechts één persoon had aange meld, die evenwel aan deze ver plichting niet wilde voldoen en derhalve ook niets uitbetaald kreeg. Daar alle verdere nasporingen zonder succes waren gebleven, had getuige sterk het vermoeden gekregen, dat de N.V. fic tief was. Indien verdachte zelf de obliga ties zou bezitten, dan had hij f 102.500.— als vermogen moeten opgeven en als in komsten f 5000. De volgende getuige was een makelaar uit Winsehofen. die in 1939 bezoek kreeg van een heer. die on verdachte leek. Deze «telde zirh voor als Jansen uit Siddeburen. overhandigde rien makelaar een aantal cou- nons pn verzocht hem. hij de bank den ren te te innen. De makelaar kreeg echter geen gpld. omdat hii niet in staat was. de namen der nhligatiehnnders op te geven. Narlat nog enkele getuigen waren ge hoord. verklaarde verdachte dat hij wel obligaties in ziin bezit had. Tn begin 1939 zouden de stukken echter op onopgehelder de wijze verlorpn ziin eegaan. De officier van justitie herinnerde eraan, dat verdachte vroeger reeds vcoordeeld is wegens verduistering van f 7000.ten na- deele van een N.V. in Winschoten. Ook thans achtte de offieier hem schuldig, om dat hii de waarheid verzwijgt en de belas tingambtenaren om den tuin tracht te lei den. Voor de overtreding van de wet op de inkomstenbelasting eischte de offieier ze? maanden gevangenisstraf en voor de val- srhfi aangifte voor de vermogensbelasting een geldboete van f 10.000 subsidiair 180 da wen hechtenis. De verdediger vroeg een nader onderzoek iiihsiriïnir vrijspraak. On 27 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. Italiaaosch weermachtbericht Het 252e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het Grieksche front levendige bedrij vigheid der wederzijdsche patrouilles met gunstige resultaten voor onze troepen, die den vijand gevoelige verliezen toebrachten en gevangenen overmeesterden en wapens buitmaakten. Onze luchtmacht heeft een vijandelijke vlootbasis gebombardeerd en met eoed gevolg bommen van klein kaliber geworpen op troepenconcentraties. Onze jagers hebben negen vijandelijke vliegtui gen neergehaald, waarvan een groot deel temidden onzer linies. Een der bemannin gen werd krijgsgevangen gemaakt. Italiaan.sche en Duitsche vliegtuigen heb ben vliegtuig- en vlootbases op Malta ge bombardeerd. Duitsche jagers hebben 4 vlieg tuigen van het type Hurricanc neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vldegerkorps hebben krachtjg vijandelijke luchtba'ses in Cvrenaica gebombardeerd. Hangars, ge bouwen cn barakken kregen voltreffers en talijke vliegtuigen werden in scheervlucht met machinegeweren bestookt. In de Egeïschi Zee hebben onzeybpmmen- werpers in openvolgende golven éen vlieg tuigbasis in de nabijheid van Canea aan gevallen en 4 op den grond staande vlieg tuigen vernield. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den vroegen ochtend van den 13den Februari eenige bommen geworpen op het eiland Rhodos. In Öost-Afrika is in den sector van Che- ren een aanval afgeslagen. In het gebied aan de overzijde van de Djoeba verzetten onze ongeregelde troepen zich hardnekkig tegen den vijandelijken opmarsch. Een on zer jachtformatie3 heeft in de zóne van Cheren troepen met mitrailleurvuur be stookt en een aanval van vijandelijke vlieg tuigen na een verwoed gevecht afgeslagen. In den ochtend van den 13den hebben vij andelijke vlietguigen met poovcr resultaat Massaoea anngpvallen. Het afweergeschut der marine heeft twee vliegtuigen neerge haald. De bemanning werd gevangen ge*- nomen. In den nacht van 10 op 11 Februari heeft de vijand in het gebied van Calabrië en Lucanie' een groep parachutisten neergela ten, die geAvapend waren met mitrailleurs, handgranaten on ontplofbare stoffen en tot taak hadden, het verkeer en de watcr- krachtbedrijven in dit gebied te storen en schade aan te richten. Dank zij het snelle ingrijpen van onzen bewakingsdienst werden alle vijandelijke parachutisten gevangen genomen voordat zii ernstige schade hadden kunnen aan richten. zooals zij van plan waren. Bij de gevangenneming ontstond" een handgemeen, waarbij een schildwacht en een burger gewond werden. De ontmoeting tusschen Petain en Franco Méér dan een beleefdheids gebaar, In politieke kringen te Vichy wijst men op de vriendschapnelijke atmosfeer, waarin de ontmoeting te Montpellier tusschen het Spaansche staatshoofd en maarschalk Pé- tain heeft plaats gehad. Omtrent doel en draagwijdte van deze ontmoeting bewaart men in bevoegde kringen het strengste stil zwijgen. Van verschillende zijden hoort men echter de opvatting verkondigen, dat men uit de deelname van de ministers van bui- tenlandsche zaken der beide landen en de ambassadeurs van Spanje en Frankrijk te Vichy resp. Madrid aan deze bijeenkomst de conclusie kan trekken, dat het bezoek van Franco het karakter van een beleefd- heidsgebaar heeft overschreden. STERKE BRITSCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN TE SINGAPORE. Volgens een bericht van het .Tapansche blad de Asahi Sjimboen zijn de Britsche luchtstrijdkrachten tp Singapore onlangs aanzienlijk versterkt. De .Tannnsrhe corres pondent acht het buitengewoon kenmer kend. dat tegeliikertiid wijziging is ge bracht in de verdeeling der luchtstrijd krachten in Achter-Tndië. doordat een es kader hommenAA'erpers van Singapore is verplaatst naar de noordgrens van Malava.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6