Srlmi J apan wil Bulgaarsch-Turksch Oioote verwoestingen te Santander bemiddelaar zijn 7 toepen teruggetrokken DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER „Geen tijd verliezen0 te niet-aanvalspact Niet alleen voor geschillen in het Verre Oosten maar overal in de wereld Aanvang werk Zuidwestpolder Ook Lissabon zwaar geteisterd Naar orde en rust op den Balkan Verduisteren 6.59 uur Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11423. Uitgave <fer N.V. Uitg.-Mij*. „Holland* Noorderkwartier" Extra fapansche diplomaten naar Amerika en Duitschland De leider van het Japansche regeerings- persbureau, gezant Isjii, heeft de volgende .verklaring afgelegd: „In sommige Japansche kringen is men van meening, dat Japan geen tijd meer moet verliezen om bemiddelingsstappen te onder nemen. Indien men de Amerikaansohe regee ring er toe zou kunnen bewegen, haar acti viteit tot het westelijk halfrond te beperken, dan zou worden vermeden, dat het Japan- iche volk onnoodig ongerust wordt, waar door de toestand ten zeerste zou verbeteren. Wij kunnen absoluut niet inzien, welk goed doel met een verlenging van den oorlog zou worden gediend. Ik zou het heel duidelijk willen ma ken, dat Japan ten volle bereid is als bemiddelaar te iungeeren en bereid Is deel te nemen aan elke actie, waardoor weer normale verhoudin gen kunnen worden geschapen, niet alleen in Groot-Oost-Azië, doch over al in de wereld. De leiding gevende mogendheden hebben een groote verantwoording ten aanzien van het herstel van den wereldvrede. Een dergelijke verant woording kan echter alleen door een verstandige staatsleiding in groot verband worden bereikt, welke be reid is ook te luisteren naar de ver langens en meeningen van anderen. Blijkens een uitvoeriger bericht van het D.N.B. legde Isjii zijn verklaring af tijdens de persconferentie voor de buitenlandsche journalisten. Naar hij zeide, moesten zijn me- dedeelingen worden beschouwd als een ver klaring van de Japansche regeering. Op een vraag bevestigde Isjii, dat de Brit- fiche ambassadeur, Sir Robert Craigiê, de laatste dagen een onderhoud met Matsoeoka heeft gehad, waarbij de algemeene toestand is besproken. Een verzoek aan Japan om als bemiddelaar op te treden voor het verkrijgen van vrede, heeft Sir Robert daarbij evenwel niet gedaan. Nederlandsch-Indië in de Japan sche Rijksdag. Tsjoetsji Ohasji de Japansche onderminis ter van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in den Rijksdag verklaard, dat Japan op het oogeniblilc onderhandelingen voert met de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen als de autoriteit, welke het bestuur uitoefent over Nederlandsch-lndië. Ohasji erkende, dat de positie van de uitgeweken Nederlandsche regeering „zonder precedent" was en wees er op, dat Japan thans de on derhandelingen' voortzet met de regeering van Ned. Indië, die haar orders ontvangt van de uitgeweken regeering tc Londen. In antwoord op een interpellatie in een vergadering van een commissie uit het. La gerhuis, gaf Ohasji vervolgens een uitvoe rige uiteenzetting van de betrekkingen tus- achen cle Nederlandsche regeering te Londen en Ned. Indië, alsmede tusschen de regee ring te Vichy en Fransch Indochina, waarbij hij deed opmerken, dat Ned. Indië een deel vormt van het Nederlandsche grondgebied, terwijl Indochina een Fransche kolonie is. Vervolgens gaf Ohasji als zijn meening te kennen, dat normaliter mocht worden ver wacht, dat de Nederlandsche regeering een toevlucht zou zoeken in Ned. Indië, dat een deel vormt van haar grondgebied in plaats van in Engeland. Thans bestaat, daardoor de onnatuurlijke toestand, dat de Nederland sche regeering zich in Engeland bevindt, terwijl Ned. Indië haar grondgebied vormt. Tenslotte vroeg een interpellant aan Ohasji in hoeverre deze toestand werd ge raakt door artikel 2 van het Driemogendhe- denpact, waarbij Duitschland en Italië er in toestemden het leiderschap van Japan bij de vestiging van een nieuwe orde in Groot- Oost-Azië te erkennen en te eerbiedigen. Hierop antwoordde Ohasji door de Japan sche bemiddeling in het geschil tusschen Thailand en Fransch Indochina te noemen, waaraan hij toevoegde. „Het beteekent, dat Japan de verantwoordelijkheid op zich neemt om er voor te zorgen, dat er geen ge schil zal ontstaan tusschen de verschillende volken in dit deel van de wereld, ten einde hun geluk en welvaart te bevorderen. Het beteekent niet, dat Japan er toe zal over gaan gebruik te maken van geweld om ze te bezetten of te veroveren." Extra diplomaten naar V. S. en Duitschland. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft den vroegeren consul-gene raal te N'ew York Wakasoegi, benoemd tot gezant met speciale opdracht voor de Ver. Staten en den vroegeren gezant in Letland, Sakoema, tot gezant met speciale opdracht voor Duitschland. Kakasoegi en Sakoema zullen optreden als raadgevers, resp. voor Nomoera en Osjima. Bureau van Edam. voorbereiding te Naar de N.H. Courant uit goeder, bron verneemt wordt met het voor bereidende werk van de droogleg ging van den Z.W.-polder (Urk— Enkhuizen'HoornEdam) aange vangen. De benoeming van 'n inge nieur, belast met het maken der eerste plannen, moet reeds hebben plaats gehad, en, naar wij vernemen, heeft het bureau van voorbereiding vestiging gevonden te Edam. Zooals bekend zal deze polder zich uitstrekken met een dijk van Urk naar Enkhuizen, dan de inpoldering tot aan Hoorn, met een kanaal van pl.m. 200 M. breedte vanaf den te- genwoordigen vasten wal doorloo pend tot Edam. De orkaan boven Noord Spanje DE OUDE HISTORISCHE BINNEN STAD IS BIJNA GEHEEL IN ASCH GELEGD. Uit alle deelen van Spanje komen berich ten binnen over de groote schade, die door den vreeselijken orkaan Zaterdag en Zondag is aangericht In de provincie La Rioja is het plaatsje Trevijano, dat op een heuvel ligt, volkomen vernield. In Baracaldo, in de pro vincie Logrono, zijn vele huizen ingestort. In Pestao zijn 19 huizen* totaal verwoest en 8 huizen zwaar beschadigd. Vierhonderd men- schen zijn daardoor dakloos geworden. Uit de havenstad Bilbao wordt gemeld, dat daar vrijwel geen huis door den storm onbeschadigd is gebleven. Meer dan vijf tig huizen V.ijn ingestort. Talrijke hoog oven- en fabrieksinstaliaties hebben ern stige schade geleden. Alle straten zijn be dekt met puin, ontwortelde boomen en om gevallen lichtmasten. Talrijke personen hebben min of meer ernstige verwondingen opgeloopen. Volgens de laatste berichten uit Santander is hoofdzakelijk de oude stad met haar historische gebouwen en nauwe straatjes bijna geheel in de asch gelegd. Dertigduizend- per sonen zijn dakloos geworden. Vol gens voorzichtige ramingen zou de schade 90 tot 150 millioen pesetas bedragen. Naar verder uit Santander wordt ge meld, schijnt het vuur in de oude stad ont staan te zijn tengevolge van kortsluiting of door een schoorsteenbrand. Door den ra- zenden storm breidden de vlammen zich toen uit. In strijd met de eerste berichten zijn de petroleum- en benzineopslagplaat sen van de Spaansche monopoliemaat schappij niet verbrand. Alleen het kantoor gebouw der maatschappij werd een prooi der vlammen Behalve de kathedraal zou den twee. groote hotels en het gebouw van het provinciale financieele bestuur zijn af gebrand. Volgens de laatste berichten zijn als gevolg van de geweldige brand- catastrophe ongeveer 35.000 men- schen dakloos geworden. De schade wordt op 250 millioen pesetas ge raamd. Van de handelshuizen is 95 procent verwoest, waaronder alle groote zaken. In totaal zijn ruim 300 huizen uitgebrand of ingestort. Voor Santander en omgeving is het oorlogsrecht afgekondigd en op plundering de doodstraf gesteld. Uit alle deelen van Spanje komen giften in den vorm van levensmid delen en geld. Ook in andere pro vincies hebben branden en instor tingen ernstige gevolgen gehad. Te Sestao in de omgeving van Bilbao zijn 200 huizen door brand ver woest. Het dorp Trevijana in de pro vincie Logrono is geheel in de asch gelegd. 102 dooden te Lissabon Volgens berichten uit Lissabon, die eerst gisteravond te Madrid ontvangen zijn, is de Portugeesche hoofdstad Zaterdag door nood weer geteisterd. Reeds op den morgen van dezen „zwarten Zaterdag" loeide een orkaanachtige Zuid- westerstorm door de hoofdstad en haar om geving in verren omtrek, 's Middags nam de kracht van den storm nog toe. Een springvloed, die de monding van de Taag binnenstroomde, zette in de geheele haven van Lissabon de kaden onder water. Me ters stond de beroemde Praca Docommercio onder water. Verscheidene sloepen en lich ters werden tegen de kademuren geslingerd zoodat zij zonken. De stad zelve bood in de vroege middag uren een beeld van verwoesting: ontwortel de boomen, brokstukken van omgewaaide TURNSCHERIJK FRANSCH BEZIT [J DOOR LONDEN GEGARANDEERD -ITALIAANSCH BEZI7 BRtTSCHE INVLOEDSSFEER - BRITSCH BEZIT ACTIE STRALEN VAN SOOkm Een element van ontspanning noemen de Hongaarsche bladen het vriendschaps verdrag, dat tusschen Bulgarije en Turkije gesloten is. In het accoord, dat een niet-aanvals- en vriendschapsverdrag is, zijn de vier vol gende punten vastgelegd. In het eerste punt wordt ver klaard, dat de twee landen afzien van iederen aanval op elkander. In punt twee wordt gezegd, dat de betrekkingen tusschen de twee landen berusten op goede nabuur schap en op den geest van vriend schap. In punt drie verklaren beide re geeringen, dat het in het belang is van beide staten om de wederzijd- sche handelsbetrekkingen uit te breiden. In punt vier beloven de twee re geeringen elkander haar pers zoo te beïnvloeden, dat de wederzijd- sche aanvallen achterwege blijven, en dat de perspolitiek gevoerd wordt in den geest van deze ver klaring. „Orde en rust op den Balkan". De Duitsche Balkanpolitiek, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Han delsblad" werd en wordt in de Wilhelm- strasse steeds kort en krachtig geformu leerd. „Orde en rust op den Balkan", was het parool en is het ook thans nog geble ven. Het Italiaansch-Duitsche scheidsge recht te Weenen, welks uitspraak de be vrediging van Hongaarsche irredentisti- sche verlangens ten gevolge had, die zoo lang een hindernis waren geweest voor het ontstaan van goede betrekkingen van dat land met Roemenië, was een duidelijk symptoom van de Duitsche Balkanpolitiek. JOEGOSLAVIë TREEDT OP DEN VOORGROND ZEGT MEN IN FRANKRIJK. Ook ue Fransche pers schenkt veel aan dacht aan het tot stand komen van het Bulgaarsch-Turksche verdrag. De „Petit Dauphinois'' het officieuze blad van de re- geering van Vichy, spreekt van een bevesti ging der Turksch-Bulgaarsche vriendschap. Het blad teekent hierbij aan, de mee ning te zijn toegedaan, dat Joego slavië nu nog veel meer op den voorgrond treedt dan tot dusver het geval was, daar het als Adri- atische mogendheid en als corridor naar de Egeïsche zee. van groote strategische beteekenis is voor het oorlogstooneel in het Zuidoosten yan Europa. Ter gelegenheid van het bekend worden van het sluiten van een Bulgaarsch-Turksch nielaanvals- en vriendschapsverdrag publi- ceeren wij bovenstaand kaartje, waaruit de ligging van beide landen blijkt. (Kaart Van Pelt) IN BULGARIJE EN TURKIJE ZELF IS MEN ZEER VERHEUGD. Volgens de zegslieden der regeeringen van de beide landen, die het verdrag sloten, is men volgens hun verkalringen zeer ver heugd. dat na een zoo vriendschappelijke en oprechte gedachtenwisseling de Bul- gaarschTurksche vri en dschaps verklaring tot stand is gekomen. Wanneer haar in- boud ook bescheiden is. deze verklaring zal toch bijdragen tot versteviging van het tusschen Bulgarije en Turkije bestaande vriendschapsverdrag en een nieuw bewijs vormen voor de vredelievendheid van beide landen en hun op wederzijdsche belangen berustende vriendschappelijke betrekkingen IN ROME TOONT MET ZICH NOG GERESERVEERD. Ofschoon volgens een bericht van United Press uit Berlijn men aldaar in goed in gelichte Duitsche kringen het verdrag goed keurt en er een nieuwe belangrijke stap in ziet naar de definitieve pacificatie van Zuid-Europa, die steeds een der voornaam ste doeleinden van Duitschland is geweest, toont men zich te Rome in politieke krin gen nog gereserveerd ten aanzien van het pact, aldus meldt het Italiaansche nieuws- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 47 uur schoorsteenen, afgerukte daken en inge storte mumu van huizen bedekten de stra ten. Op tallooze plaatsen werden de tele foonkabels vernield, evenals de bovenleidin gen van de electrische trams. In het groote park van den dierentuin zijn alle boomen ontworteld. De brandweer bleef tot Zondagochtend in alarmtoestand en moest bij de hulpverleening door contingen ten pioniers ondersteund worden. Vele hon derden menschen zijn op straat ten deele zwaar gewond door neervallende brokken puin en glassplinters. Het aantal dooden, dat aan het noodweer ten offer is gevallen, bedraagt 102, voor zoover thans bekend is. Bovendien zijn duizenden gekwetst. Ook is veel vee omgekomen. Rijksveldwacht wordt marechaussee Definitief per 1 Maart? Eerder meldden wij reeds, dat de rijks veldwacht administratief was overgegaan naar het wapen der marechaussee. De Znl. bericht nu, dat de Rijksveldwacht op 1 Maart a.s. definitief over gaat naar de Marechaus see. De majoors zullen den titel krijgen van op perwachtmeester en de brigadiers die van wachtmeester, terwijl die rijksveldwachters, die meer dan vier dienstjaren hebben, en daarvoor geschikt worden bevonden, even eens voör een rang in aanmerking komen. DOLLARS EN GOUDEN TIENTJES ACHTERGEHOUDEN. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gis teren terecht gestaan de 58-jarige winke lier L. C. uit Velp, wien ten laste was ge legd, dat hij een aantal Amerikaansche bankbiljetten ter waarde van 2000 dollar en 54 gouden tientjes niet bij de Nederlandsche Bank had aangegeven. De officier van ju stitie eischte vijfhonderd gulden, subs. drie maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de opbrengst der gouden tientjes, wel ke f 654.bedraagt. Uitspraak 4 Maart. Van de B.ulgaarsch-Turksche grens. Volgens een bericht van S.P.T. uit Sofia, zullen, naar in welingelichte kringen verluidt, Bulgarije en Tur kije wederzijds hun troepen aan de Bulgaarsch-Turksche grens terugtrek ken. In sommige kringen te Sofia wordt de verklaring, die Maandag is afgelegd, opgevat als een teekep, dat Turkije zich niet meer voor den af loop van den oorlog op den Balkan interesseert, zoolang zijn eigen gebied niet onmiddellijk wordt bedreigd. bureau Stefani. Zonder dat men in de ïtali. aansche hoofdstad een standpunt ten aam zien van het pact inneemt, verklaart men, dat Italië met belangstelling van het ver drag kennis neemt. De toekomst zal leeren zoo zegt men ver der, of de te Ankara geteekende gemeen schappelijke verklaring positieve resultaten zal opleveren voor de normalisatie der be trekkingen tusschen de Balkan landen, naar welke normalisatie de asmogendheden al tijd gestreefd hebben. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft nog verder: Turkije heeft een gebaar van ontspanning gedaan, dat op zijn actief gezet moet wor den. Bulgarije heeft zijn politiek van reali teit en matiging bevestigd. De besprekin gen tusschen Duitschland en Joegoslavië en het accoord tusschen Turkije en Bulga rije vormen twee gelijktijdige diplomatieke feiten, die in overeenstemming zijn met de groote richtsnoeren van de as, zoowel wat de oorlogvoering betreft als de toe komstige organisatie van de wereld. Men weet. dat de as er naar streeft de gebieden van Europa en van de wereld, welke de verschrikkingen en vernielingen van den oorlog moeten ondergaan, te beperken. Zijn toekomstige vredesorganisatie is gebaseerd op de solidariteit van alle volkeren van het Europeesche vasteland, en van de vol keren, die binnen het bestek van Europa leven, zooals het geval is met Turkije.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1