Overleg inplaats van oorlog N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap '44MP. V, - De Engelsche scheepsverliezen Scherer toez:cht op buitenlanders in Italië Radioprogramma DE DRIE REPUBLIEKEN. ARGEN TINIë, PARAGUAY EN BOLIVIë WERKEN THANS SAMEN. Tusschen Argentinië, Bolivië en Paraguay zijn verdragen tot stand gekomen volgens welke de Polco- Mavorrivier bevaarbaar zal worden gemaakt, een spoorweg zal wor den aangelegd van Santa Cruz naar Jacuiba en ten slotte een buisleiding voor petroleum zal wor den gelegd naar de Argentijnsche provincie Salta. Te midden van het reusachtige landcom- plex van Zuid-Amerika liggen de nabuur- staten Bolivië en Paraeuay ingesloten door Brazilië. Argentinië. Chili en Peru. zoodat zii ge-en enkelen uitweg naar zee hebben, Het grensgebied tusschen Bolivië en Para- guav wordt gevormd door de moerassige gebieden en de tropische oerwouden van den Gran Chaco. waarom van 1932 tot 1935 een langdurige en bloedige oorlog is ge voerd, dien Bolivië heeft verloren, zoodat thans het gebied van den Chaco Paragu- eesch bezit is. Waarom deze oorlog werd gevoerd? Bo livië. dat een onnervlakte heeft drie maal zoo groot als Duitschland, is in het Westen van dpn Stillen Oeetaan gescheiden door Chili. Nu wilde het zich een weg banen door den Gran Chaco. ten einde op deze wijze aansluiting te krijgen aan het 6tmomgehied van de Parana en aldus een weg te veroveren naar den Atlanlischen Oceaan. Met de wapenen in de hand ls dit plan niet eelukt, doch thans zal dit doel toch worden verwezenlijkt door een grootsch opgezet verdrag tusschen Argen tinië, Bolivië en Paraguay. WATERWEGEN IN ZUID AMERIKA. Bolivië kan bogen op het hezit van de Pilcomavo-rivier, die van het Boliviaansche hoogplateu komt. zich een weg baant door de Gran Chaco en heneden Asancion uit mondt in de Paraguay-rivier. die in het Indiaanac.h „Papegaaienrivier" heet. De vereenigde watenmassa's van de Pilcomayo en de Paraguay storten zich vervolgens in de Pa ra na-rivier, die meer dan 1000 ki lometer door Argentijnsch' gebied loopt en overgaat in de delta van La Plata, die met een geweldige, trechtervormige bocht in zee uitloopt. Het bevaarbaar maken van dit wijd ver takte stroomsysteem van Bolivië tot aan de kust van den Atlantischen Oceaan is een reusachtig werk,, dat enorme sommen zal verslinden. Hierbij kan men geen Europee- sohen maatstaf aanleggen. De Zuid-Ameri- kaansche rivieren, die worden gevoed door talrijke bergstroomen, vöeren ongelooflijke hoeveelheden bezinksel mede, die op groote vlakten verzandingen veroorzaken en moerassen vormen. Het op peil houden van de vaargeulen zal het groootste probleem vormen. Zelfs in de La Platadelta, die zich uitstrekt over een breedte van 300 kilome ter, kunnen de vaargeulen slechts door be stendig uitbaggeren open worden gehouden. De groote uitgaven echter, die men zioh voor de uitvoering van het nieuwe project wil getroosten, zijn ten volle verantwoord, daar het goederenverkeer uit Bolivië en Pa raguay ongetwijfeld sterk zal toenemen. SPOORWEG EN PETROLEUMBUISLEIDING. Voorts is, ^ooals gezegd in het verdrag sprake van het aanleggen van een spoorlijn, die van de Boliviaansche grensplaats Jacui- FEUILLETON d&oA, ethu m. <ÜM 31. Ik kom Sir John een anderen keer wel eens opzoeken er is geen haast bij, zei- Weston en volgde Marjorie de kamer uit, Lady Carvis in de gelegenheid stellend nu eindelijk haar dochter te omhelzen. Zoodra ze de deur achter hen gesloten had, keerde Marjorie zich naar hem toe. Ik ge loof ook dat het beter is dat U nu weggaat, zei ze. U bent namelyk net binnen komen vallen op een oogenblik dat de heele familie "in rep en roer is. Maar als U een oogenblik wilt wachten, ga ik even met U mee; ik wilde U graag onder vier oogen spreken. We zullen door de zijdeur naar buiten gaan, dan worden we door niemand gezien. Ze nam een oude tuinjas van een haak en Weston hielp haar deze aantrekken. Hij zag er niet uit of hij zich op het komende onder houd verheugde, maar daardoor liet Marjorie zich niet afschrikken. Ze opende een deur aan het einde van een zygang en stapte voor hem uit naar buiten. Hier is het veilig zei ze. Hier kunnen we praten zonder ge stoord te worden. Luistert U eens Mr. Weston, is het niet? Dat ls de waaronder ik bekend ben, antwoordde hij. Ze keek hem recht ln zijn grimmig gezicht. U hebt gehoord wat er gebeurd is zei ze, direct op haar doel afgaand. Diana is in de klauwen van dat Chineeschen monster, Gisteren heb ik hem pas voor het eerst ont moet, maar dat neemt niet weg dat ik er van overtuigd ben dat hij een hoogst ongun stig individu is. Hier moet iets aan gedaan worden. Weston keek haar scherp aan, maar zijn gezicht verried geen enkele emotie. Wat had U dan gedacht te doen? vroeg hij. Daar wilde ik het nu juist eens met TJ over hebben, antwoordde ze prompt. Ik heb zoo'n idee dat deze kwestie U niet ge- 45. Overrompeld. 1. „Nipper stormt dadelijk op den misdadiger af met ver scheidene metero hecht pleister in zijn kielwater, terwyl hg tegelijkertijd Pelle te kennen geeft, de politie te waarschuwen. 46. Nipper en Pelle hebben genoeg van nun detective baantje. 1. „Ga maar naar juffrouw Schnickschnack, zij zal U alles van de overval kun nen vertel'en en zeker ook den inbreker herkennen." 2. „Zullen we niet eens weer naar de woonschuit gaan en ont eigen vrije leventje weer leiden. Als we hier door 't bos gaan, snijden we een heel stuk van de weg naar de rivier af." 3. „Zei je niet, dat we een stuk van de weg zouden afsnijden? We lopen nu al bijna een half uur en nog zijn we er niet!" 4. „We zijn verdwaald." ba in noordwestelijke richting door het Bo liviaansche petroleumgebied van Santa Cruz de la Siërra zal loopen. Voor dit traject kunnen twee wegen worden ingeslagen. De eerste zou zijn, dat men de lijn direct door den Gran Chaco over een afstand van ki lometergebied aanlegde. Volgens het tweede object zou de lijn eerst naar bet westen gaan en bij d$ stad Villa Montes afbuigen naar het noorden. Dit is wel is waar een omweg van 100 kilometer, doch de terrein moeilijkheden zijn lang niet zoo groot als bij het aanleggen van een lijn door het oer woudglbied van den Gran Chaco. Het leggen van een „Pipe-line", een buis leiding voor petroleum, vormt het derde onderdeel van het verdrag. Deze leiding zal moeten loopen van Santa Cruz naar de Nrd. Argentijnsche provincie Salta. Haar lengte wordt, geschat op 600 kilometere. In Salta vindt zij aansluiting op het Argentijnsche verkeersnet. De bodem van Bolivië bergt ongehoorde schatten aan ertsen, edele metalen en petro leum. De aansluiting van deze gebieden aan het algemeene verkeersnet is voor alle drie verdragsstaten van even groot belang. Bo livië kan zich industrieel ontwikkelen, Ar gentinië stelt hoogen prijs oj het transito vervoer per spoorweg en Paraguay krijgt zijn deel door het vervoer te water. De door de Argentijnsche republiek ter beschikkinj? gestelde middelen tot uitvoering van het plan zullen geleidelijk met grondstoffen worden betaald. Het Engelsche blad de „Times" heeft in een beschouwing over de Britsche scheeps verliezen een diagram gepubliceerd, waar in het aantal schepen, dat in dezen oorlog tot. zinken is gebracht, vergeleken wordt met de overeenkomstige cijfers van den wereldoorlog. Het blad knoopt er de mee- nine aan vast. dat deze verliezencurve, waarvan de cijfers overigens beneden de nauwkeurige Duitsche berekeningen blij ven. op hot eerste gezicht hoopgevend schijnt te zijn, doch het waarschuwt ervoor, uit een vluchtigen blik op deze statistiek optimistische conclusies te trekken. Hel blad motiveert deze waarschuwing met een aantal gezichtspunten, die naar zijn oor deel voldoende reden tot bezorgdheid op leveren. 1. In de eerste plaats wordt erop gewe zen. dat de Duitsche duikbooten na tuurlijk tijdens de stormen en de korte dagen van den Atlantischen winter minder successen hebben kunnen be halen. .Vermindering van het aantal tot zinken gebrachte schepen in dezen tijd van het jaar behoeft derhalve niet noodzakelijk het resultaat van verbe terden afweer te zijn. 2. Duitachland maakt bovendien bjj zijn aanvallen op de scheepvaart meer en meer gebruik van vliegtuigen voor den langen afstand. Voor het gebruik hier van. aldus het blad. schijnt een tech niek te zijn uitgewerkt, welke het mo gelijk maakt, op zeer groote afstanden van het Britsche eiland groote schade aan te richten. Deze opmerking is naar Duitsche meening daarom bijzonder veelzeggend, omdat, daarmede voor de eerste maal de merkbare uitwerking van de Duitsche lange-afstandhommen- werpers in den strijd tegen de Britsche koopvaardij uitdrukkelijk wordt toege geven. 3. Tenslotte wijst het Londensche blad er op. dat totale omvang der beschikbare scheepsruimte thans kleiner is dan in den wereldoorlog. De afstanden voor de in het handelsverkeer en voor oorlogs doeleinden gebruikte schepen zijn lan ger en ook kan het zijn, dat de mili taire expedities in overzeesche gebie den thans meer scheepsruimte eïschen. Resumeerend gelooft de ..Times", dat En geland op het gebied der scheepvaart thans minder sneling heeft dan ln den vonden oorlog. Naar Duitsche meening heeft het Londensche blad de dingen juist, zij het ook nog niet in hun vollen omvang, in- gezien. De van het grootste belang zijnde Duifsehe verklaring, dat de duikhootooriog in het voorjaar beginnen zal en tegelijkertijd ook een belangriike versohemtne van den luchtoorlog te verwachten is vormt, der halve een belangrijke aanvulling op de beschouwingen van de „Times". De jongste oorlogsgebeurtenissen, zooals het bombardement van Genua, het verschij nen van Engelsche parachutisten in Zuid- Italië en verscheidene vijandelijke luchtaan vallen, hebben de ltaliaansche autoriteiten doen besluiten scherp toezicht uit te oefe nen op de' bewegingen der buitenlanders in Italië. Het betreft hier slechts voorzich tigheidsmaatregelen, die door den oorlogs toestand noodzakelijk zijn geworden. Op de ltaliaansche spoor- en straatwegen zal het verkeer waarschijnlijk aan strenge controle worden onderworpen. De oorlogsschade in Frankrijk De Fransche minister van verkeer, Berthe- lot, heeft in een radiorede verklaard, dat gedurende de oorlogshandelingen 60.000 ge bouwen verwoest en 180,000 beschadigd zijn. Het overwonnen en verarmde Frankrijk kan de oorlogsschade echter niet volledig dragen. Niettemin heeft de Staat reeds ver schillende wetten afgekondigd om naar mo gelijkheid financieelen steun bij het herstel der gebouwen te verleenen. Reeds op 5 Au gustus is een wet tot stand gekomen, op grond waarvan voor het herstel van bescha digde huizen bedragen tot 50.000 frank ver strekt kunnen worden.- De wet van 11 Octo- ber staat Voor den herbouw van vernielde huizen steunbedragen van 80 procent en leeningsfaciliteiten toe. Bovendien voorziet zij in financieelen steun voor den aankoop van meubelen, enz. EUCHARISTISCH CONGRES TE ZAGREB. Van 20 tot 24 Mei zal te Zagreb naar aan leiding van he.t feit, dat de Kroaten 1300 jaar geleden tot het Christendom werden berkeerd. een groot Eucharistisch congres worden gehouden. Men verwacht meer dan 200.000 gasten. De aartsbisschop van Zagreb, dr. Stepinac, is naar Rome vertrokken om met het Vaticaan de organisatie van het congres te bespreken. DONDERDAG 20 FERUARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze muizek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn Caliennfe-orkest (12.80—12.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Reportage. 3.00 De Kamermuziekspelers (3.304.15 Gra mofoonmuziek). 4.35 Gramofoonmuziek. heel onverschillig laat. Ze keek hem recht in de oogen. Heb ik gelijk? U hebt me enkele minuten geleden voor de eerste maal ontmoet, ontweek hij haar vraag. Ik begrijp dus niet goed wat U zulks doet vermoeden. - We staan hier niet buiten in de kou om met woorden te schermen, zei ze droogjes. Het was toch niet voor den ouden man, dat U vanmorgen op. Carvis Hall verscheen, is het wel Misschien niet, zei Weston. Marjorie haalde ongeduldig haar schouders op. Waarom geeft U geefl direct antwoord? vroeg ze geërgerd. Kunt U niet zien dat ik het eerlijk meen? Ik kan niets uit Diana krijgen ze wil me niets vertellen. Maar ze is dood-ongelukkig. Bent U daar de oorzaak van? Ik zou eerder denken dat zy zelf de oor zaak is, antwoordde hy grimmig. Oh. schei uit! zei Marjorie geïrriteerd. Met zulke opmerkingen komen we niet verder. Als ik me niet vergis kent U dien ellendeling Fortescue Carvis. Wat is Uw opinie over hem? Als mijn opinie werkelyk waarde voor U heeft, zei Weston, dan wil ik U wel zeggen, dat ik Carvis den grootsten schoft vind, die op twee beenen rondloopt. Marjorie plantte zich vierkant voor hem. —Zoo, is dat Uw meening? En bent U dan van plan haar met dien kerel te laten trou wen? Thuis vinden ze deze verloving prachtig en ze hebben alles gedaan, wat in hun macht was om er haar toe te bewegen. Het is meer dan miserabel! Geld en een' goede positie zyn een heele- boel waard voor sommigen, zei Weston ijs koud. Maar niet voor Diana! protesteerde Mar jorie. Dan kent U haar niet! Het moet heel iets anders zijn. Het lykt wel of hij een hypnotische macht over haar heeft. Weston 2ei niets en een poos bleef het stil. Toen plotseling, vervolgde Marjorie op wan- hopigen toon: Ik moet en ik zal weten hoe het tusschen U en Diana staat. Houden jullie van elkaar? Hebben jullie misschien ruzie ge had en is deze verloving een wanhoopsdaad? Als dat zoo is, stop dan die onzin en maak het met haar in orde! U hebt me heel wat vragen' gesteld, zei Weston. Nu is het myn beurt. Hebt U werkelijk eenige reden te veronderstellen dat Diana iets om mij geeft? Ja, dat heb ik, zei Marjorie vol over tuiging. Maar U, geeft U om haar? Ja, antwoordde Weston eenvoudig. En toen, na een pauze: Ilc heb haar niet veel aan te bieden, geen luxe, geen comfort alleen myn slechte reputatie. Net of dat er voor Diana iets toe doet! zei Marjorie verontwaardigd. Ze trekt des noods met den man. waarvan ze houdt, naar een onbewoond eiland. En aan het geklets van de menschen heeft ze zich nog nooit ge stoord Ik had ook dien indruk van haar, zei Weston. Maar nu ben ik aan het twijfelen geraakt. Neemt U dan maar van mij aan, dat Uw eerste indruk juist was, zei Marjorie. Maar met al dat gepraat komen we niet verder. We moeten zien haar uit deze situatie te redden maar hoe weet ik-niet. Er valt met haar zelf op het oogenblik niet te praten. Ik zal er eens goed over nadenken, zei Weston. En na een pauze, zei hij op een heel wat toeschietelijker toon: Het is erg aar dig van U zooveel vertrouwen in mi1 te stellen terwijl U me toch niet kent. Ik begrijp niet waarom U dat doet. Ik evenmin, zei Marjorie botweg. „Maar ik weet dat het arme kind zich heel ongeluk kig voelt en ik geloof zeker, dat ze nog veel ellendiger zal worden als ze met dat mispunt tróuwt. Ieder ander zal een beter echtgenoot voor haar zijn clan hy. U gelooft dus zeker dat Diana van mg houdt? vroeg Weston nog eens. Ja, en ik heb daar alle redenen voor. Maar waarom ze dan met Fortescue verloofd is U hebt het zoopas zelf gezegd 'hy schijnt een hypnotische macht over haar te hebben. Ik ken hem en daarom denk ik dat Uw vermoeden juist is. En. ik kan U meteen wel zeggen dat U vooral goed op haar moet passen de vent is met een vrouw absoluut niet te vertrouwen. Oh! riep Marjorie uit. Zóu dat de reden zijn waarom ik hem zoo haat? Ik zou U daarvoor ook nog andere rede nen kunnen geven, zei hy, haar recht aanzien de. Toen, op geheel anderen toon: Dat ls waar ook men heeft mij zoopas Uw naam niet genoemd. Ze stak hem impulsief haar hand toe. Ik heet Marjorie Heath, zei ze. En ik ben op Uw hand, begrepen? Ik geloof dat, als U haar tot Uw vrouw maakt, ze gelukkig zal worden. Hij greep haar hand. Dank U, zei hy. Voor het oogenblik is ze aan Uw hoede toevertrouwd, denk er dus om, dat U goed op haar past. Ik za! mijn best doen haar uit de klauwen van Carvis te bevrijden. Ik kan dus in ieder geval op Uw hulp rekenen Ja, zei Marjorie. Be vertrouw U. Ze kunnen van U zeggen wat ze willen, U bent niet het type dat iemand aan zyn lot overlaat. Hy drukte haar vingers, daarna liet hij haar hand los. Ook daar dank ik U voor, zei hij. Ik zal nu gaan; ik moet eerst na denken over de manier, waarop we Diana 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichte* ANP. 5.30 Cyclus „Vorming van de rijpere jeugd", 5.45 Gramofoonmuziek 6.20 Eugen Wolf en zijn solisten. 6.42 Almanak. 6.45 Reportage. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Enge^ch). 7.45 Eugen Wolff en zijn solisten. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Eugen Wolf en zijn solisten. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Radiotooneel. 9.25 Rococo-octet (opn.). 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n, 801,5 m. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7:55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8,30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Orgelconcert. 11.00 Declamatie. I. .20 Gramofoonmuziek. II.30 Viool en piano. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek, 12 15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP.. 1,00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper". 2.15 Philharmonisch kwartet. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Orgelspel. 3.30 Omroeporkest. 4.15 Disco-causerii 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.20 De Speell'eden. 6.45 Gramofoonmuizek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland ANP er sluiting kunnen helpen. Wanneer kan ik U zien? Marjorie dacht een oogenblik na.— Komt U ook op het bal, dat de Wilbers aanstaande Dinsdag geven? vroeg ze. Hij trok even zijn wenkbrauwen op, ver baasd over die vraag. Ik word nergens ontvangen, zei hij. Maar ik zal zien dat ik U daar toch op de een of andere manier te spreken krijg. Misschien zend ik U een bood schap. U zult dus doen wat ik U vraag. Ik zal alles doen. ook het onmogelijke, zoolang U ten strijde trekt tegen den draak! zei Marjorie met vuur. Dat is ook mijn bedoeling, zei Weston rustig. Goedendag dan! Hij hief zijn hand op tot groet en-liep daar na met groote stappen weg. En met een gevoel van opluchting over het resultaat van het onderhoud, keerde Marjorie in huis terug. Het zal hem lukken! mom pelde ze. Het zal hem lukken! HOOFDSTUK XXVIII. Het feit dat Edmund Weston, zonder uit- genoodigd te zijn, in zijn huis was gekomen, scheen Sir John meer te treffen dan het nieuws van zijn zoon's engagement met zijn jongste stiefdochter. Hij was veel te veront waardigd om aan deze verloving, die toch de heele familie een belangrijke gebeurtenis achtte, veel aandacht te schenken en hij zou al zijn gramschap over Diana's hoofd hébben uitgestort, als niet Fortescue haar te hulp was gekomen. Het was haar schuld niet, zei hij, maar die van dien ouden sufkop, Potter. In ieder geval kent Diana hem, hield Sir John vol. Als ik had geweten, dat de vent hier was, had ik hem bij zijn nekvel gegrepen en de deur uitgegooid! By welke woorden Jim Elliot moeite had zijn vroolijkheid te ver bergen. Onderwijl nam Fortescue, met zijn arm door die van zijn verloofde, minzaam de geluk wenschen van de verschillende familieleden in ontvangst. Daar ging de gong en allen maakten zich op om aan tafel te gaan voor de lunch, maar met een gebaar hield Lady Carvis hen tegen. Wachten jullie nog even, zei ze. Ik zou graag willen dat het engagement niet publiek gemaakt wordt vóór Woensdagavond, op het feest, dat wij hier dan zullen geven. Het zal dè gebeurtenis van den avond zijn! Zijn jullie het daarmee eens? (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6