Italiaansche pers over Hiiier's rede Het granaatappelsap NIPPER EN PELLE Drieste roofoverval in Parijs Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker's Abdijsiroop Amerikaanscbe eischeo aao Tsjiang-Kai-Sjek Radioprogramma De rede van Hitier heeft in Ttalië leven dige belangstelling gewekt en is met groote voldoening ontvangen. De bladen publicec- ren op de frontpagina groote uittreksels on der .vette koppen, waarin o.a. gewezen wordt, op de aankondiging van den groo- ten duikbootenoorlog, dien Duitschland in het komende voorjaar tegen Engeland zal ontketenen en op de woorden van lof voor de geweldige medewerking, die Italië ver leend beeft aan den strijd tegen den ge- meenscbappelijken vijand, alsmede op de hernieuwde verzekering van de gelijkheid der idealen van de beide revoluties. De „Popoio di Roma" constateert in de beide redevoeringen van Duce en Fuehrer een volkomen overeenstemming van denk beelden en bedoelingen. Het blad schrijft, dat wellicht, bij geen andere gelegenheid de beide leiders blijk hebben gegeven van zulk een gelijkheid van standpunten, gebaseerd behalve op het verstand, op de gevoelens en het geloof. Dit vindt niet alleen zijn ver klaring in de persoonlijke solidariteit van de beide groote leiders, doch ook in de even wijdige lotsbestemming der beide volken, die door de revoluties, geinspireerd door de gemeenschappelijke gedachte aan vrijheid en opbouw, historisch verplicht zijn, geza menlijk tegen de vijandelijke oude wereld op te marcheeren. De hoofdredacteur van de „Telegrafo" Giovanni Ansaldo, schrijft: De beide leiders zijn uitgegaan van dezelfde grondgedachte, de ondeelbaarheid van het geestelijk en ge wapend verbond tusschen Italië en Duitsch land. Zij zijn er heiden evenzeer van over tuigd. dat het Duitsch-Italiaansche bondge nootschap de kern vormt en moet vormen van het nieuwe Europa,-bevrijd van de An gel-Saksische controle en uitbuiting. De bei de leiders zijn er zeker van. niet alleen op hun landen te kunnen re\e.nen. doch op 't geheele Europeesche continent, dat mili tair en geestelijk door dp as beheerscht wordt. Zij stemmen bovendien overeen in de absolute zekerheid van de uiteindelijke over winning. want Engeland kan in Europa op geen enkelen bondgenoot van belang reke nen en zelfs wanneer het erin zou slagen, een coalitie rond zich te groepeeren van de Angelsaksische volken, met inbegrip van de Amerikanen, zou het er geenszins in slagen, de as. en Europa te doen buigen en zou het' tenslotte in elk geval moeten capitulecren. Nadat Italië he.t den geheelen winter tegen de voornaamste krachtsin spanning van Engeland heeft uitgehouden, is het meer dan ooit standvastig en één van geest en gesterkt in den wil, te overwin nen. Duitschland is. na den geheelen win ter in zijn fabrieken en op zijn werven te hebben gewerkt, meer dan ooit gereed voor den beslissendcn strijd en het beschikt over een massa oorlogsmiddelen, die grooter is. dan de vijand ooit heeft voorzien en die door Ainerikaansche hulp niet geëvenaard kan worden. Daarom hebben de beide leiders aangekondigd, dat in het komende voorjaar, de vereenigde strijdkrachten der beide vol ken zullen overgaan tot den beslissenden aanval, die zal moeten leiden tot de ineen storting van de Angelsaksische macht. Na den opstand in Roemenië Volgens een officieele mcdedeeling over het verloop van het onderzoek inzake de ge beurtenissen in Januari, zijn de gewezen secretaris-generaal van het ministerie van propaganda en leider van de pcrsafdceüng, Viktor Medrea, cn twee ambtenaren van de Reschitza-fabriekon gearresteerd. De krijgsraad te Boekarest heeft volgens hetzelfde communiqué op 23 Februari -tien deelnemers aan den opstand tot dwangar beid, varieerende van 3 tot 5 jaar, veroor deeld. Zestien anderen werden vrijgesproken. FEUILLETON daoJi ethet m<üm 37. Als twee dieveggen slopen ze de achtertrap af en door de zijdeur naar 'buiten. Gelukkig wisten ze ongemerkt in de garage te komen en Diana la.hte zachtjes, met opeengeklemde tanden. Ze ging voor in de' auto zitten en Mar- jorie nam naa3t haar plaats achter het stuur. Het was koud en duurde even voor ze den motor op gang kon krijg» n. Eindelijk gelukte het. „Waar gaan we naar toe?" vroeg ze. „Oh, waarheen je maar wilt, als je maar rijdt als een duivel!" klonk het roekelooze ant woord. „Laat de motor 'maar eens heelemaal uitloopen vanmiddag!" Best!" was alles wat Mariorie zei en meteen schakelde ze in op de eerste versnelling. In het besturen van de' auto was ze zeer bekwaam en bovendien -vas ze heelemaal niet bang. Langzaam reden ze de laan uit naai den uitgang. Bij een bepaalde bocht kregen ze het volle gezicht op het huis. Diana keek er naar en rilde onwillekeurig. Even later waren ze buiten op den rijweg. Marjorie gaf hoe lan ger hoe meer gas en dl spoedig vlogen ze langs den weg met een duizelingwekkenden vaart. „Dit is wat ik juist noodig heb!" zei Diana. Daarna sprak ze geen woord meer; ze zat strak voor zich uit te staren met hongerige oogen. Ze lieten Tarford ver achter zich en reden recht door, de naderende bui tegemoet. De lucht werd hoe langer hoe grauwer en daar dwarrelden de eerste sneeuwvlokken al neer. Marjorie reed door, zonder vaart te minde ren, hoewel de sneeuwvlokken hoe langer hoe grooter verden, haar het uitzicht sterk be lemmerend. Maar Marjorie had een goed ge voel voor richting. Bovendien was er aan weerskanten van den weg een lage heg, waar door het haar gemakkelijker gemaakt werd. Zelfs het vastplakken van de sneeuw op de 55. Honger ls de beste saus. 1. „Zoo, Pelle, nu heb ik aas. Straks zet ik je gebraden forellen voor. Wat breng jjj voor het middageten?" 2. „Hier kom ik met het des sert. Heb je rt eten klaar?" 3. „Ligt aan mij, dat ik zo'n honger heb, of ben je sedert de vorige keer zo'n beste kok geworden?" 56. In gelukkige onwetend heid. 1. „We hebhm niet eens alles opgegeten. Er is nog wat over. Daarmee mogen de wilde" dieren hun maal doen." „Precies! We zullen 't vuur uitmaken, voordat we ver der trekken". 2. En daar gaan de jongens vroljjk en onbekommerd verder. Wanneer ze 't biljet op de boom gelezen hadden waarop stond, dat er een leeuw uit het circus losge broken was, dan zouden ze zei r op de vlucht geslagen zijn. Met een kleine handkar werd 3.7 millioen vervoerd, die door de bandieten werd buitgemaakt. Een drieste roofoverval waarbij Jon daders 3.7 millioen francs in tanden viel. is Maandagmiddag in het centrum- van Parijs gepleegd. Drie 'employé's van de Credit Commercial, die met een kleine handkar dit bedrag van de Bank van Frankrijk hadden gehaald om het naar het hoofdkantoor van de bank te brengen, werden op slechts enkele meters afstand van het. bank gebouw door vier bandieten overval len. die uit een auto waren gestapt Verscheidene revolverschoten wer den gelost, waardoor een der em ployé's op slag werd gedood en een tweede zwaar werd gewond. Terwijl de misdadigers, voortdurend schie tende, het geld naar hun auto sleep ten. werden zii uit. de vensters van het nahuriee bankgebouw bekogeld met inktpotten en andere bureau- voorwerpen. Toch slaagden zij er in de vlucht te nemen en zonder her kend te zijn te ontkomen. DE GROT VAN LOURDES. De beroemde Grot van Lourdes is thans door de Fransche regeering teruggegeven aan de katholieke kerk. De grot, was bij de leekenwetgeving van 1906 in het bezit van den Franschen staat overgegaan. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke dooreen nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nbg sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds sult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest geneesmiddel! TOT BETERE VERSTANDHOUDING MET DE COMMUNISTEN. Toegevend aan de eischen van dr. Currie, Roosevelt's afgezant, die na een bezoek aan Tsjoengking te hebben gebracht. naar Tsjiengtoe is doorgereisd, heeft Tsjiang Kai- sjek. naar verluidt, besloten om de grootst mogelijke concessies aan de Chineesche communisten te doen, aldus wordt in Chi neesche berichten, die te Sjanghai zijn bin nengekomen, gezegd. Currie heeft, naar ge meld wordt.. Tsjiang Kai-sjek gezegd, dat de financieels steun van Amerika afhan kelijk is van toenadering tusschen Tsjoeng king en de Chineesche communisten om te verhinderen, dat er wellicht een burgeroor log in het anti-Japansche kamp ontstaat. Zich gesteld ziende tegenover dit feitelijke ultimatum heeft Tsjiang Kai-sjek besloten om de anti-communistische stemming onder de leiders te Tsjoengking te beteugelen en tevens Soen-fo, voorzitter van den wetgeven den Joean, en mevrouw Soeng Tsjing-ling, weduwe van wijlen dr. Socn Jat-sen. sticht ster van de Chineesche republiek en vurig sypmathiseerende met het communisme, naar Moskou te zenden om door onderhan delingen met de Sowjet-leiders tot overeen stemming te komen, aldus dezelfde berich ten. Soen-fo aarzelt echter, zoo werd ver klaard, om deze missie op zich te nemen, tenzij hem uitgebreide volmachten tot on derhandelen worden meegegeven. Ondertusschen is Currie, vergezeld van den Amerikaanschen ambassadeur. Nelson T. Johnson, generaal Tsjiangtsjoen, secreta ris-generaal van den oppersten oorlogsraad der regeering te Tsjoengking, per vliegtuig te Tsjiengtoe aangekomen. Vreedzame verovering van China In de Japansche Kamer heeft generaal-ma- joor Tanaka, hoofd van het wervingsbureau van het ministerie van oorlog, verklaard, dat het voor een regeling van het Chineesche conflicht niet noodig is, dat het regime van Tsjoengking door geweld van wapenen ver nietigd wordt. I-Iet is van het grootste belang Al dia Tanaka dat het thans bezette gebied tot economische ontwikkeling wordt gebracht. Indien dat gebeurd is, zullen de ChineeschJapansche belangen in dat ge bied toenemen, waardoor nauwe economische banden zullen ontstaan, die op hun beurt de politieke verwantschap zullen versterken. China kan niet afgescheiden van Japan staan. Wanneer die tijd gekomen is, zullen wij het regime van Ts.iang-Ivai-Sjek in Tsjoengking en Joennan kunnen negeeren. In antwoord op een interpellatie verklaar de Tanaka, dat het Japansche leger in China thans de politiek toepast: in de eerste plaats vrede en orde. Van deze politiek maakt de aanleg van spoorwegen en militaire barakken het grootste deel uit. Tanaka herinnerde aan Mandsjoekwo, waar eenzelfde gedragslijn werd gevolgd, zoodat het aantal bandieten, dat aanvankelijk een kwart millioen bedroeg, tot 2000 is verminderd. Hetzelfde resultaat is bereikt in Sjansi, Binnen-Mongolie en het ge bied van Sjanghai. Ten aanzien van de economische zijde van de aangelegenheid zei de Tanaka, dat de mij nen in Sjansi 300 millioen ton anthraciet bergen. Een kilogram van deze brandstof is voldoende om een vrachtauto 59 kilometer te laten rijden, wanneer van gasgeneratoren ge bruik wordt gemaakt. Zonder veel inspan ning kan men in Noord-China alle brandstof verkrijgen, die noodig is om de Japansche auto's te doen rijden. De ijzerwinning in Sjansi is door de Japanners zoozeer verbe terd, dat. de behoefte van geheel Noord-Chi na daardoor gedekt wordt. Daardoor zal het mogelijk zijn grondstoffen uit het gebied van Peking en Tientsin naar Japan te brengen. DE AMERIKANEN IN THAILAND. Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft de Amerikaansche gezant in Thailand aan de daar wonende Amerikaansche staatsburgers den raad gegeven, naar hun land terug te keeren. DONDERDAG 27 FEBRUARL "Tilvers tmi I, 415 m Nederlandsch Programma AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert en zang. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensemble Jonny Kroon en gramofoon muziek. 12.45 Nieu--'»- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest. 2.00 „Moeders in de dierenwereld", lezing. 2.15 Viool en orgel. 2.40 Pianovoordracht. 3.00 Voor de vrouw. voorruit kon er haar niet toe bewegen wat langzamer te gaan rijden. Diana had hier behoefte aan, dat kon ze heel goed begrijpen. En dus was ze niet van plan zich door een bui te laten dwarsboomen. Na een heelen tijd sprak Diana weer. „Mar jorie," zei ze, „je bent een prachtstuk! Ik heb altijd wel geweten dat je een kameraad was, maar dit overtreft alles!" Diana zat nu minder gespannen en leunde tegen het rugkussen. „Ik voel me veel beter," zei ze. „Als je wilt kun je nu wel wat lang zamer rijden. Wat een weer! Stop even, dan zal ik je voorruit schoonmaken!" Marjorie stopte. De sneeuw joeg langs de ruiten; mensch noch dier was in den omtrek te bekennen de heele wereld scheen ver laten. Diana had een zeemleer gevonden en maak te aanstalten om uit te stappen, maar Mar jorie hield haar tegen. „Blijf rustig zitten," zei ze. „De lucht daar voor ons uit wordt al wat lichter, kijk maar! Als we even wachten is de bui misschien over. Laten we ondertus schen een sigaret rooken!" Allebei staken ze een sigaret op en leunden daarna behagelrjk achterover. Diana's gezicht was nu heelemaal ontspannen. „Wat een zaligheid zoo maar recht door te vliegen!" zuchtte ze. „Jammer dat we terug moeten," vond Mar jorie. Diana's gezichtje betrok. „Heb jij nooit zoo'n gevoel van alles weg te willen heel ver weg?" vroeg ze. „Nee," zei Marjorie. „Dat gevoel heb ik niet. Maar als het zoo was, zou ik het vast en zeker doen." Diana keek haar weifelend aan. „Dat weet ik nog niet zoo zeker," zei ze. „In ieder geval als jij daar ooit eens zin in mocht krijgen, help ik je," zei Marjorie. „En de gevolgen neem ik wel voor mgn reke ning." Diana schudde haar hoofd. „Het dient ner gens toe," zei ze. „Waar je ook neen gaat je loopt toch altijd vast. Stel je voor dat ik nu wegliep; dat zou toch al heel dom van me zijn!" „Dat zou het niet!" zei Marjorie vurig. „En ik zou je helpen. Ik zou het zoo gemakkelijk voor je maken je desnoods verbergen totdat alie moeilijkheden voorbij waren. Als je je maar aan mij zou willen toevertrouwen! Maar zooiets doe je toch niet." Diana's oogleden trilden even. „Erg lief van je, Marjie," zei ze week. „En wel bedankt! Maar ik zal er geen gebruik van maken." Marjorie keerde zich snel naar haar toe. „Ik' meen het!" zei ze ernstig. „Je hebt me wel niet in vertrouwen genomen, maar daar om weet ik heel goed dat je jezelf verplicht acht met dezen man te trouwen uit nood zaak. Ik blijf bij mijn meening dat niets ter wereld een dergelijke stap rechtvaardigt. Als je van hem hield, zou het wat anders zijn. Maar dat doe e niet; op dat punt behoef je mij niets wijs te maken." „Oh!" zei Diana, en het bloed schoot haar naar de wangen. „Je bent er dus achter geko men!" Haar stem beefde, toen ze vervolgde: „In leder geval verandert dat niets. Zooals ik je vroeger al gezegd heb ik moet mijn eigen weg gaan. En ik ben vast besloten dit te doen." Marjorie stak haar impulrief haar hand toe. „Diana mijn Veveling oh, laat mjj je toch helpen!" Als eenig antwoord bracht Diana de uitge stoken hand naar haar lippen en drukte er heftig een kus op, terwijl de tranen langs haar wangen rolden. Toen ze haar hoofd weer ophief, was alle kleur uit haar gezicht geweken. „Ik heb mijn sigaret heelemaal bedorven, lieveling," zei ze, met een zenuwachtig lachje. „Geef me alsje blieft een andere! En dan moesten we zoo langzamerhand maar naar huis rijden het zal vroeg donker zijn vandaag." Marjorie gaf Diana haar sigarettenkoker: „Is dat alles?" vroeg ze cp een toon, waarin sympathie en bittere teleurstelling dooreen ge mengd waren. „Dat is alles," zei Diana beslist, „behalve dat het guur en akelig weer is. Hoe gauwer we terug gaan hoe beter, lijkt me." Zwijgend stapte Marjorie uit de auto en veegde de voorruit schoon. Het scheen dat hier niets meer te zeggen viel. Ze keek eens naar de lucht en zag dat het weer begon op te klaren; het had ook opge houden met sneeuwen. „Het lijkt me beter nog een eindje door te rjjden," zei ze, nadat ze haar plaats achter het stuur weer had ingenomen. „Als we nu onf- keeren, halen we de bui van daarnet weer in." Ze reden verder, nu echter in gematigder tempo. De lucht werd bleekblauw en in de verte kwam een lichte nevel opzetten. „Ik vind het heerlijk, zoo te rijden," zei Diana na een tijd. „Dank je, Marjorie. Je bent een trouwe en lieve kameraad." Marjorie hield haar oogen strak op den weg voor zich gevestigd, en zei niets. Het was drie uur toen ze eindelijk omkeer den. Ze hadden meer dan een uur gereden. „Dit is beter dan in mijn bed te liggen pie keren," verklaarde Diana. „We kunnen nog juist voor donker binnen zi* als we een beetje doorrilden. Maak je geen zorgen meer om mij, Marjie! Ik ben werkelijk heel wat beter in staat voor mijn p'gen zaken op te komen, dan je denkt." 3.10 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Disco-causerie. 4.30 AVRO-Aeolian-orkest. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.006.15 Cyclus „Sport en lichamelijke op voeding". 6.42 Almanak. 6.45 Toespraak over Winterhulp. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. (1.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Bont programma. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. Hilvereeum IL 301.5 m. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 12.00 Bericnten. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Accordeonvoordracht. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert. 2.45 Cyclus „Nederland en zijn bodemrijkdom* 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Musiquette en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Rococo-octet. (In de pauze: Interview over „Hendrik Isaac en het Innsbrucklied"). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek). 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland ANP. Sluiting. „Ik heb de hoop nog niet opgegeven," zei Marjorie koppig. Diana vroeg niet wat ze met die woorden bedoelde. Ze stak nog een sigaret op en ver viel toen in een diep stilzwijgen. Ze reden wat langzamer terug, want, hoe wel het niet meer sneeuwde, gingen ze nu heele st.ukken door een dichten nevel en alleen in de hooger gelegen gedeelten was het zicht vrij. De zon ging onder, zonder dat er iets van te zien was, en de schemering volgde snel. Het was langzamerhand koud geworden. „Het wordt erger, hè?" vroeg Diana. „Oh, wat haat ik die mist!" Inderdaad was de mist, nu ze in de buurt van de rivier kwamen, veel dichter. „Het is beter mijn lampen aan te doen," zei Marjorie. Hoe dichter ze bij Tarford kwamen, des te langzamer begon ze te rijden. Maar Diana merkte daar niets van. Ze zat in zwaar ge peins verzonken en, nu ze Carvis Hall weer naderden, stond haar gezichtje droevig en somber. „Zijn we den mijlpaal op den heuvel al ge passeerd?" vroeg Marjorie plotseling. Diana schrok op. „Wat zef je?" De mijl paal? Nee, daar zijn we nog niet voorbij. Waarom vraag je dat?'' „Mijn achterlicht is niet al te best," zei Marjorie. „Ah, daar is de mijlpaal al! Ik zal even uitstappen om te kijken of alles in orde is." Met een piepend geknars remde ze. Het licht van de koplampen van een andere auto, die aan den kant van den weg geparkeerd stond, scheen voor hen uit. Marjorie stapte uit' en sloeg het portier achter zich dicht. Ze had den motor niet afgezet en bij het snorren er van zat Diana verder te droomen. Er waren al eenige minuten voorbij gegaan, voor Diana tot de ontdekking kwam dat ze nog steeds alleen in de auto zat. Ze opende het portier aan haar kant en riep: „Wat is er aan de hand, Marjorie? Kan ik je misschien helpen?" Er kwam geen antwoord en nu stapte ook Diana uit. De wind was gaan liggen maar het was ijzig koud. Ze klapte het portier dicht en liep naar achteren, om te zien hoever Marjorie met het licht was. De achterlamp brandde, maar haar zuster was nergens te vinden. Het was nu heelemaal donker geworden; Diana kon geen hand voor oogen zien. „Waar ben je, Marjorie?" riep ze. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7