Lichtbakens in de duisternis Twee wiokeldieveggeo gearresteerd Klachten van Iersche zeelieden Kwart millioen ton scheepsruïmte vernietigd Waterglas a's waschmiddel Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER (Zitting van Dinsdag 25 Februari) EEN WINKELIER OP HET SLECHTE PAD Uitspraak. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen J. R. te Den Helder en veroordeelde hem wegens diefstal uit een leegstaand huis aldaar, tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. (De eisch van den Officier van Justitie luidde vijf maan den gevangenisstraf). Barsihgerhorn. EEN LICHTBAKEN IN DE DUISTERNIS Het was een schuchter boertje deze land arbeider H. U. uit Barsingerhorn, maar hij was niet. zoo schuchter om in hooger be roep te komen van een vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot een geldboete van 15,— subs. 10 da gen hechtenis. De president mr. baron van Tuyl van Se- rooskerken, vroeg verd. waarom hij in hoo ger beroep was gekomen? Mag ik u vertellen? vroeg verd. Ja, ja, maar kort, zei de de president. Nou dan, ik vond de boete veel te hoog, da's al. De majoor der rijksveldwacht uit Scha- gen had op 12 November 's nachts om half MEISJE VAN DRIE JAAR WERD GEBRUIKT OM WINKELPERSO NEEL AF TE LEIDEN. Twee Haagsche schoonen van resp. 20 en 21 jaar oud stapten Maandagmiddag een zaak van gramofoonplaten binnen op de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Een van haar had een meisje van drie jaar aan de hand en vroeg een keus te mogen ma ken uit een aantal platen. Hoewel de ver scheidenheid, die de dames getoond werd groot was. konden deze maar niet besluiten. Het kleine meisje was bovendien erg lastig en zat overal aan, zoodat het winkelperso neel met het kind evenveel te stellen had als met de beide cliënten'. Na geruimen tijd verliet het drietal de winkel, zonder iets gekocht te hebben. Vervolgens werd een chocolateriezaak aan den overkant met een bezoek vereerd met hetzelfde negatieve resultaat: er werd niets gekocht. Na het vertrek van' de meisjes vermiste de winkelier eenige reepjes cho colade en daarom ging hij naar buiten en zag nog juist, dat zij in een bloemenzaak verdwenen Even later kwamen ze weer naar buiten en nu besloot de eigenaar eens een praatie te maken met d.en bloemenwinke- iier. Deze vertelde hem. dat hij het trio de bloemenwinkel hadden zij ook onverrich- terzake verlaten uit de gramophoonwin- kel had zien komen en eenige pakjes zien verdeel en. Dit was een reden te meer voor den winkelier uit de chocolateriezaak om de meisjes te volgen en aldus achter haar adres te komen. Nu waarschuwde hij de politie en spoedig daarna verscheen een re chercheur, die bij een van haar aanbelde. „Ik wilde gaarne de gramopboonplaten te rug hebben, welke u straks hebt weggeno men", aldus meldde zich de rechercheur. De dievegge was even onthutst, doch ant woordde dan: „Ik zal ze even voor u ha len". De politieman was hier evenwel niet tevreden mee en zeide gaarne even mee te gaan. Hij ging het kamertje van het meisje binnen en vond hier een groote partij ge stolen goederen, zooals japonnen, byoute- rieën. beeldjes, boeken, zaklantaarns enz. De veelbelovende jongedame werd nu met een maar meegenomen, terwijl de goederen in beslag werden genomen. Bij de andere vriendin werd een soortgelijke ontdekking gedaan, met hetzelfde gevolg. Het kindje,, dat een dochtertje was van een familie, waar het eene meisje in be trekking was. werd gebruikt om het win kelpersoneel af te leiden, terwijl de meisjes steeds een mantel over den arm hadden, waar de buitgemaakte goederen dan onder werden verborgen. Mysterieuze brand te Baarn Het gerechtshof te Amsterdam deed uit spraak in de zaak tegen een meubelfabrikant uit Baarn, die. verdacht van brandstichting, door de rechtbank werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. In September 1939 woedde er In het per ceel Spoorlaan 6 te Baarn. tengevolge van een explosie, een hevige brand, waarvan men direct vermoedde, dat deze gesticht moest zijn. Het perceel was gehuurd door een meubelfabrikant uit Rotterdam, die het als woonkamer en winkel van meubelen had willen inrichten. Hij had er een hoeveelheid meubelen en den inboedel van zijn vrouw heengebracht, welke in totaal voor f 20.000.waren verze kerd. De meubelfabrikant werd, verdacht van brandtichting. gearresteerd. In eerste instantie diende deze zaak voor de rechtbank te Utrecht, welke verdachte schuldig bevond en hem veroordeelde tot drie jaar gevangenisstraf. Daarna diende de zaak voor het Amster- damsche gerechtshof. Gister werd verdachte veroordeeld overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal en van de Utrecht- sche rechtbank. Dat gaat niet goed hoor; je bent al ver schillende malen wegens kleine diefstallen veroordeeld, zeide de vaderlijke president tot den jeugdigen W. F. uit Winkel. Deze boog beschaamd het hoofd en deed er het zwijgen toe Het was op den avond van 10 Octobcr van het vorige jaar, dat mej. G. D. uit Barsinger horn zich vol animo had geworpen op een repetitie van een tooneclclub en zonder eenig argwaan te koesteren haar tasch met een beurs er in op een tafeltje in de tooneelzaal bad laten liggen. Maar het gevaar dreigde, want verd. had de onbeheerde tasch gezien, hij had deze weg gegrist en was er ijlings mee naar huis ge gaan. Daar had hij de tasch aan een grondig onderzoek onderworpen en vond ook het beursje. De buit viel inlusschen niet mede. Drie harde guldens en wat klein geld, samen ongeveer 4 gulden, hevelde hij over in zijn eigen zak. Verd. had het geld opgemaakt, doch de president kon niet uit hem krijgen, wat hij er feitelijk mee gedaan had. De Officier van Justitie requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en eischte een gevangenis straf voor den tijd van vier maanden, met verzoek tot onmiddellijke gevangenneming van dezen verdachte. De Rechtbank trok zich in de Raadkamer te rug. Bij terugkeer werd verd. conform den eisch van den Officier veroordeeld, doch achtte geen termen aanwezig verd. dadelijk op te sluiten. En dat was het einde van deze hoogst onbelangrijke zitting. Verpleegster wegens diefstal veroordeeld De rechtbank te Utrecht heeft, gisteren uit spraak gedaan in de zaak van de 37-jarige verpleegster H. W. van der L., wie ten laste was gelegd diefstal van een verpleegsters insigne, een gouden ring, met diamanten en verschillende andere kostbare voorwerpen ten nadeele van diverse personen, Verdach te had onder valsche voorwendsels een zie kenhuis weten binnen te komen en had daar van het personeel en de patiënten allerlei kostbare voorwerpen gestolen. Zelfs had zij van een dame, die een operatie had onder gaan en uit de narcose ontwaakte, een kost baren ring weggenomen. De officier van juslitie had tegen haar één jaar gevangenis straf geëischt. waartoe de rechtbank haar conform veroordeelde. Een ontmoeting in het hooge Noorden. Een jonge bewoner van Lapland in gezelschap van een Duitschen soldaat (Fo4o WeHbrtd) len wordt overgegaan. Dit is zoowel in En geland als in Xoord-Ierland het geval. In Noord-Ierland is de arbetelsdwang door een speciale wet vergemakkelijkt. Er is wel geen militaire dienstplicht, doch daarentegen wel een soort arbeidsdienstplicht. Arbeiders kun nen overal heengezonden worden, ook naar Engeland! Als zij weigeren, is voor hen iedere kans op werk verkeken. Bovendien loopen, de arbeiders het risico, dat zij onder 't bijzondere oorlogsrecht vallen, op grond waarvan zonder gerechtelijk vonnis gevan genisstraffen tot vier jaar kunnen worden opgelegd. Op deze wijze is het mogelijk, ook in Noord-Ierland zeelieden voor Britsche koopvaardijschepen aan te werven. Op vragen betreffende de levensmiddelen situatie in Engeland verklaarden de zeelie den eenstemmig, dat deze zeer slecht is. Boter' en vet zijn zeer schaarsch. Hetzelfde geldt voor Noord-Ierland. Dit heeft er reeds toe geleid, dat Noord-Ierland zich is gaan verzetten tegen verdere afgifte van levens middelen en ander materiaal. Noord-Iersche zeelieden, die onlangs met het Britsche stoomschip „Georgic" in New York zijn aangekomen, hebben het een en ander meegedeeld over de wijze, waarop de Engelschen hen hebben behandeld. De zeelieden waren in Noord-Ierland aan gemonsterd om als passagiers derde klasse naar Amerika te worden vervoerd, opdat zij van daaruit andere schepen naar Engeland konden terugbrengen. Te glasgowr aangeko men, kwamen zij in plaats van op een pas sagiersschip op een troepentransportschip. Daar zij weigerden, hierop den overtocht te maken, aangezien het schip overvol was. gingen zij met het oog op de Engelsche con tractbreuk, in staking. Aan deze staking na men in totaal 700 man deel. Van hen wer den er 44 terstond in de gevangenis van Glasgow opgesloten. Om de overigen be kommerde zich niemand. De zeelieden ston den zonder middelen op straat. De gearres teerden werd voor de keus gesteld, binnen 24 uur op een schip te monsteren of in de gevangenis te blijven. Toen een gevangene tot voedselweigering overging, werd het ver blijf in de gevangenis tot vier dagen bekort. De zeelieden zijn daarop met de „Georgic" vertrokken. Zij verklaarden eenstemmig, dat er nauwe lijks zeelieden voor Britsche koopvaardij schepen te krijgen zijn, zoodat met de hulp der vakvereenigingen tot geweldmaatrege- Britsch convooi voor Noord- Afrikaansche kast aangevallen Toestellen van het Duitsche vliegercorps in de Middellandsche Zee hebben, naar nog be kend wordt, in den avond van den 23sten Fe bruari een Britsch convooi voor de kust van Noord-Afrika met succes aangevallen. Een transportschip van 3000 tot 4000 ton kreeg drie voltreffers en werd geheel ver nield. Het schip brak en zonk onmiddellijk. Een tweede transportschip van 15.000 ton kreeg een zwaren treffer op het voorschip. Het geraakte in brand en bleef liggen. Italiaansch weermachtbericht BRITTEN FORCEEREN OVERGANG AAN DE BENEDEN-JOEBA. Het 263ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Griekse front .de gewone bedrij vigheid. De zeer slechte weersomstandighe den hebben de activiteit van onze lucht macht beperkt. Drie vliegtuigen, die in het weermachtsbericht van gisteren als vermist waren opgegeven, zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika de gewone bedrijvigheid van onze snelle colonnes "n onze lucht macht. Te Dzjaraboeb houdt de vijandelijke druk aan. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben een in de Middelland sche Zee varend vijandelijk convooi aange vallen. Zij hebben een schip van 3000 tot 4000 ton tot zinken gebracht en een ander van 15.000 ton, dat troepen vervoerde, ge troffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Tripolis gedaan. Er werden eenige menschen gewond, de schade is van geen beteekenis. In Oost-Afrika is de vijand er na een hardnekkigen slag van verscheidene dagen in geslaagd aan de beneden-Joeba den over gang op eenige punten te forceeren en den linkeroever te bereiken. In andere sectoren actie van plaatselijk karakter." Programma voor a,s. Zondag EERSTE KLASSE. Af deeling L ADO—KFC; Hermes DV8DWB. Afdeellng IL Xerxes—DOS; CW-VUC; VSV—H**rl«y HBS—Blauw-Wit. 2e klasse A. Zeeburgia—OSV; WFC-WZ; ATGWeet* Frisia; AlcmariaDWV. U klasse A. HollandlaPurmersteljn; ZWKWl St GeorgeQSC. 4e klasse A. OudesluisSchagen; Nieuwe NiedorpDTSj BergenWleringerwaard; BKCSucces; Wa« tervogelsMFC. Dnitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Zooals reeds is gemeld, hebben duik- booten een sterk verdedigd convooi aange vallen en in talrijke hardnekkige aanval len 125.000 ton, waaronder een escorteeren- de hulpkruiser, tot zinken gebracht. Het convooi werd verstrooid. Tezelfder tijd heb ben andere duikbooten eveneens met suc- ces op den Atlantischen Oceaan geopereerd en een groot aantal vijandelijke koopvaar dijschepen, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 83.000 ton, vernietigd. Voor een deel behoorden de ze schepen tot convooien. Door de zeestrijd krachten is 250.000 ton vijandelijke scheeps- ruimte in den grond geboord en een oor logsschip, dat in de overzeesche wateren opereert, heeft zijn tot zinken gebrachte tonnage van 131.000 op 151.000 ton gebracht. Alleen al de marine heeft dus in de laat ste dagen de vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte met meer dan een kwart millioen ton verminderd. In den vroegen avond van 23 Februari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in de Middellandsche Zee ten noorden van Der- na een troepentransportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en een ander groot transportschip zóó ernstig beschadigd, dat het brandend bleef liggen. Tengevolge van het ongunstige weer zijn op 24 Februari in slechts geringe mate ge wapende verkenningsvluchten boven En geland en de zee ondernomen. Hierbij is voor de Britsche oostkust een koopvaarder door bomtreffers beschadigd. In den afge- loopen nacht waren onze luchtaanvallen gericht op vliegvelden in Oost-Engeland. In hangars en onderkomens ontstonden branden. Bovendien hebben alleen-vliegen de gevechtstoestellen de havenwerken te Harwich, Ipswich en Exmouth alsmede de dokken te Londen met bommen van licht en middelbaar kaliber bestookt. Ook gisteren zijn noch overdag, noch des nachts vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Alleen vliegen de Engelsche gevechtstoestellen hebben gisteravond een haven in het bezette ge bied aangevallen, zonder schade aan te richten. Bij de afweer is een vijandelijk vliegtuig door luchtdoelgeschut neerge haald. In het groote succes der duikbootvloot heeft 't schip van kapitaen-leutnant Leh- mann-Willenbrock een groot aandeel ge had, door 55.600 ton tot zinken te brengen. Kapitaen-leutnant Lehmann Willenbrock heeft in korten tijd 125.580 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte vernietigd". Mysterieuze moord te New York Zaterdag j.1. is in den loop van den nacht In ©en straat te New York de vroegere Rus sische kolonel Borislowsky doodgeschoten. Deze gebeurtenis, zoo meldt de Associated Press, wordt thans in bladen druk bespro ken, aangezien bekend is geworden, dat de vermoorde onlangs het ministerie van oorlog een nieuwen luchttorpedo heeft aangebo den, die ook is aangenomen. De politie houdt zich met de zaak bezig. Tuinlieden in den dop. Het Amsterdamich Centraal Comité voor sociale Jeugdzorg, heeft een aanvang gemaakt met zijn cursus voor jeugdige tuinlieden, welke plaats heeft ep het proefbedrijf aan den Oudekerkerdijk. Ook de theorie wordt niet vergeten en in het knusse gebouwtje var» het proefbedrijf vergeren de jeugdige candidaten de kennis, welke hun in hun toekomstig vak van pas kan komen (Foto Pax-Holland) Churchill voert besprekingen Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft dc eerste minister, Churchill, Maandag besprekingen gevoerd met den Japanschen ambassadeur, den Turkschen ambassadeur en den Griekschen gezant* één uit twee vensters licht zien branden, dat licht straalde naar buiten. De Officier van Justitie mr. Brueys Tack requisitoir nemend vond de handelwijze van verd. zeer gevaarlijk en eischte bevestiging van het vonnis van de Rechtbank, met uit zondering van de straf, welke de Officier wenschte bepaald te zien op 25,boete subs. 15 dagen. Dat kan ik nooit betale, zeide het boer tje. Ik moet nog voor twee jongens van veertien jaar zorge ook. Op een vraag van den president aan den getuige, of de zaken bij verd. nu in orde was, antwoordde de majoor, dat er geen klachten meer waren binnen gekomen. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op heden over veertien dagen. Den Helder. EN NOG EEN LICHT1 Vroeger woonde verd. G. C. in Anna Pau- lowna, doch thans had deze zijn domicile gekozen te Den Helder. Het was alweer een hooger beroep zaak je. Door den Kantonrechter was verd. ver oordeeld tot 6.— boete, subs. 3 dagen, om dat hij op 23 November van het vorige jaar des avonds om kwart over elf in een woning te Anna Paulowna niet behoorlijk zou hebben verduisterd. Ik was huurder van een paar kamers in dat huis en meende voldoende te hebben verduisterd. Dan was u gebruiker en bent u Aan sprakelijk, was de meening van den Of ficier. De rijksveldwachter J. W. uit Breezand als getuige gehoord, had een en ander gecon stateerd. Verd. niet op z'n mondje gevallen, bleef er bij, dat hij niet aansprakelijk kon worden geacht. De Officier van Justitie requisitoir nemend, vond de straf opgelegd door den Kanton rechter, n.1. f6.boete, subs. 3 dagen te laag. Mr. de Brueys Tack vroeg bevestiging van het vonnis met uitzondering van de straf, welke hij bepaald wilde zien op f 15.boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak heden over veertien dagen. Mopperend over zooveel onrecht in de we reld, verliet de jeugdige verdachte de rechts zaal. Winkel. DAT GAAT NIET GOED HOOR! Dr. ir. G. A. M. Alberdingh Thijm, die ongeveer vier jaar werkzaam is geweest als chemiseh-technisch adviseur bij verschillen de moderne waschindustrieën in Noord- en Z.uid-Amerika, heeft, volgens de N. R. Crt., in hotel Zeelandia te Apeldoorn voor den kring Nijmegen van de federatie van waschindustrieelen in Nederland en vele genoodigderi een lezing gehouden over het gebruik van waterglas als waschmiddel, waarbij hii naar aanleiding van zijn onder zoekingen eenige theorieën over 't gebruik van het waterglas als waschmiddel be streed en de volgende regels opgaf voor de wijze van wasschen met waterglas. De hoeveelheid van het waterglas moet steeds in de juiste verhouding staan tot de grootte van den waschketel en tot de hard heid van het water. Het soortelijke ge wicht van het te gebruiken waterglas mag niet hooger dan 38 graden Bé zijn. Bij zacht water mag van het gehalte van waterglas niet te hoog zijn. Van groot belang is het grondige spoelen en uitwringen van het waschgoed, dat tien minuten in heet en ruim twintig minuten in koud water moet geschieden. De reinigende werking van het waterglas houdt, nauw verband met haar loogoplossing. Men mag voorts bij de be handeling met waterglas niet met te hooge temneraturen werken. Het beste gaat men volgens spr. te werk met een systeem van drie verschillende soppen, waarbij de hoog ste temperatuur de 75 graden niet mag overschrijden. Als er bij deze waschbehan- deling neerslagen ontstaan moeten zii da delijk afgespoeld worden. De afstormpende werking van het waterglas is belangrijk grooter dan die van zeep of soda. Tenslotte stelde spr. vast. dat de reinigende werking, veroorzaakt door het coloïdale kiezelzuur bij de neutrale waterglazen, vrijwel gelijk staat met die van zeep en vet en sterker ïs dan die van alkalische waterglazen of metasilicaat. Tegenspraak van het Vaticaan Met nadruk worden door het Vaticaan de in het buitenland gepubliceerde berichten tegengesproken, volgens welke de nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, naar het Vaticaan teruggeroepen en vervangen zou worden en de Paus aan kadinaal Faulhaber. den bisschop van München, zou hebben aan geboden, in het Pauselijk paleis te Casiel Gandolfo eenigen tijd rust te komen nemen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8