mmmr y 'V WINTERHULP Parijs niet vo'daan over oieuwe regeering Rusland sluit handelsverdrag met Roemenië 4 Roosevelt is reeds in oorlog Russisch contact met Thailand Gebrek aan scheepsruimte Snelheid en macht Nog vier collecten 3000 gulden in een bloempot DIVERSE BLADEN GEVEN UITING AAN HUN ONTSTEMMING. Parijs. 26 Febr. (D.N.B.) In de kringen der Nationale Volksbeweging weigert men het nieuwe kabinet te Vichv te zien als „kabinet van samenwerking dat de politiek van Montoire volgt." De stemming eter beweging blijkt o.a. uit ©en artikel in de „Oeuvre" waarin wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet te Vichy slechts een compromis bctcekcnt. Het blad valt vooral dien minister van eco" nomische zaken en financiën Bouthillier aan en schrijft, dal de gewezen kabinets chef van Reynaud dc laatste is, die in aan merking komt om een politiek van Montoire te voeren. Voorts wordt ook de benoeming van den minister van landbouw. Cnziot. den staats secretaris van arbeid Belin en den staats secretaris voor het gezin en de volksgezond*- tterd Ehovalier als een verwerpelijke com- prom»soplossing bestempeld. Het blad „Les Nouveanx Temps" schrijft over de reorganisatie der Fransche regee ring dat bet nieuwe kabinet een eigenaar dige structuur bezit. Deze structuur brengt mede dat tfe sociale politiek van nu af aan afhangt van den minister van financiën en economische zaken cn dat de staatssecreta ris voor jeugd en onvoeding ressorteert on der den minister van oorlog. In de nieuwe regeering vindt men de vertegenwoordigers der groote banken en industrieën. Er is slechts één gebied, dat aan de beerschanpii van de trusts is ont gaan n.1. bet departement, dat admiraal Darlan onder zijn hoede heeft genomen. Ziin drie- voornaamste medewerkers zijn mannen van groote waarde en onbetwist bare intelligentie. De ..Paris Soir" constateert, dat het de negende maal is sedert het onderteek enen van den wanenstilstand. diat de regeering Pó'ain van samenstelling verandert Roemenië zal o.a. ioetroleumpro ducten leveren en de Sowjet- IJnie katoen en mangaanerts. MOSKOU, (D.N.B.) De sedert het einde van het vorige jaar loopende Sowjet Rus- sisch-Roemeensche economische onderhan delingen, zijn gister door het onderteeke- ncn van een handels- en scheepvaartverdrag en een overeenkomst betreffende het goede ren- en betalingsverkeer, tot een goed ein de gebracht. Het verdrag met betrekking tot den goederenruil voorziet voor beide partijen, tezamen gedurende het eerste verdrags jaar in een levering van goederen tot een totaal bedrag van S mill. Amerikaansche Dollars. Roemenië zal, volgens het verdrag, voor al petroleumproductcn en mineraaloliën aan de S^owjet-Uhie leveren. De <ilvoer van Rusland zal in de eerste plaats betrek king hebben op katoen en mangaanertg. In bevoegde kringen alhier kent men aan de afsluiting van beide overeenkomsten een bijzondere beteekenis toe, aangezien hier uit blijkt, dat de betrekkingen tusschen de Sowjet-Unie en Roemenië, die gedurende het afgeloopen jaar door een sterke span ning werden gekenmerkt, voortdurend beter worden. üe toestand van ex koning Alphonso Stefani meldt uit Rome. De geneesheeren, die ex-koning Alphonso behandelen, hebben gister avond een bullitin uitgegeven, vol gens hetwelk de afgeloopen dag ge kenmerkt werd door groote zwakte als rechtstreeksch gevolg van her haalde aanvallen. Ondanks den pijn en de verzwakking, die het gevolg zijn van de hartaanvallen die nu reeds 10 dagen duren, blijft de patiënt vol komen helder van geest en standvastig. On danks zijn ernstigen toestand stelt de vorst nog steeds belang in de politieke gebeurte- n'-sen. Hij luistert geregeld naar de uitzen ding der oorlogsberichten. Zondag j.1. wilde hij zelfs de radiouitzending van de redevoe ring van Mussolini hooren. Hij volgde de woorden van den Duce met levendige belang stelling. Bij den aanvang van de ziekte reeds, die op 12 Februari is begonnen met een zeer ernstigen hartaanval, en die voortdurende zorgen noodig maakte .heeft de behandelen de geneesheer, dr. Colazza. Prof. Frugoni bi; het. ziekbed geroepen, met wien hij her haaldelijk op crilieke oogenblikken overleg heeft gepleegd, terwijl de professor ook drie m%al per dag komt. Ook de specialist in hartziekten, prof. Puddu verleent zijn mede werking bij de behandeling van den door luchten zieke. De ex-koningin, de prins van Asturia, de hertog van Segovia. de prins van Tor- lonia en persoonlijkheden van het hof van den exkoning houden voortdurend verblijf in het appartement van Alfonso in een groot hotel te Rome en volgen alle phases der ziekte. „DER SIEG IM WESTEN" TE ANKARA. De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft een maaitijd aangeboden ter eere van den Turkschen ministerpresident, Saydam. den minister van buitenlandsche zaken. Saradiogloe. en een aantal andere ministers en vooraanstaande personen. Daar bii werd het documentaire gedeelte van de film „Der Sieg irn Westen" vertoond. De film maakte een diepen indruk op de Turk- 6che heeren. De grootste besparing op Uw stroom rantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN In de gisteren gehouden debatten in den Senaat over de wet tot hulpverleening aan Engeland, verklaarde de republikeinsche Se nator Nye, dat het wetsontwerp van het con gres een „stroopoppen-parlement" maakt. Bo vendien zou het congres gedwongen worden te stemmen voor Amerika's deelneming aan den oorlog. Nye herhaalde dan zijn vroegere verklaring en die van andere senatoren, dat de wet tot hulpverleening aan Engeland van Roosevelt een dictator maakt. Roosevelt be vindt zich reeds in oorlog, en enkele dagen na aanvaarding van de wet, hoogstens bin nen enkele weken, zouden ook de Vereenigde Staten zich in oorlog bevinden. Ten slotte plaatste senator Nye tegenover de waarschu wingen, dat de Ver. Staten wellicht een in vasie zullen beleven, de opmerking, dat dit „spoken van Roosevelt" zijn. Het is eenvou dig fantastisch óm aan te nemen, dat Duitschland Martinique zou bezetten, het Pa namakanaal zou bombardeeren, of de Ver. Staten te land via Zuid-Amerika zou kun nen aanvallen. De in Moskou vertoevende bijzondere af gezant van Thailand. Montry, heeft aui journalisten verklaard, dat hij dezer dagen onderhandelingen gevoerd heeft met verte genwoordigers van het Russsiche volkscom missariaat van buitenl. zaken en met het volkscommissariaat van buitenl. handel over, het aanknoopen van* diplomattieke en economische betrekkingen tusschen de Sovjetunie en Thailand. De onderhandelin gen hebben een bevredigend verloop gehad. Daarmede is het eerste contact tuschen de regeeringen van de Sovjetunie en van. Thailand tot stand gekomen. Montry is gis terenavond uit Moskou naar Berlijn ver trokken om vandaar naar Bangkok te reizen. De Amerikaansche hulp aan Engeland. In Washington wordt, naar de bladen mei den, door de federale scheepvaartautoritei ten verklaard, dat de Vereenigde Staten op het oogenblik aan Engéland niet meer koop vaardijschepen kunnen afstaan. Alle Ameri kaansche scheepsruimte moet voor een tijds duur van minstens negen maanden gebruikt worden om de Amerikaansche bewapenings industrie van het noodige te voorzien. In feite hebben de Vereenigde Staten zelf nog zestig schepen met een tonnage van elk 10 duizend ton noodig om hun eigen behoefte te kunnen dekken. Het gebrek aan sche pen is zóó groot, dat de reeders in de ko- meente week op verzoek van de federale scheepvaartautoriteiten vrijwillig het prio riteitssysteem zullen invoeren, teneinde het vervoer van belangrijke grondstoffen voor de Amerikaansche bewapeningsindustrie, te waarborgen. De koopvaardijvloot van de Vereenigde Staten bestaat op het oogenblik uit 1.276 schepen met een inhoud van 7.55 millioen ton, waarvan slechts 331 vracht schepen en 46 tankschepen met een totalen inhoud van 2.4 millioen ton voor het over- zeesche verkeer geschikt zijn. In de Ameri kaansche havens ligt veel materiaal dat voor Engeland bestemd is, doch dat door het Engelsche gebrek aan schepen niet vervoerd kan worden. Doch ook de voor de Vereenig de Staten bestemde goederen hopen zich in overzeesche havens op, daar de Amerikaan sche vloot niet tegen haar verzwaarde taak is opgewassen. De bestrijding van den smokkelhandel in België Wat er in beslag genomen werd. Brussel, 26 Febr. (D.N.B.) Het Centrale Bureau voor het toezicht op dc levensmiddelen deelt thans mede, dat bij de groote razzia, die eenige dagen geleden te Brussel is gehouden, meer dan 400.000 eieren, 30.000 kg. vleesch, 10.000 kg. koffie en ver scheidene duizenden liters sijpsolie in be slag zijn genomen. Op de meest verschillende manieren waren de ket.t.inghandelaren er tot. dusverre in ge slaagd groote hoeveelheden gerantsoeneerde artikelen van 't platteland naar Brussel te smokkelen. Het onderzoek der boeken van de restaurants, die door de smokkelaars bediend werden, heeft geleid tot de ontdekking van een reusachtige organisatie, waarbij verschei dene duizenden lieden over het geheele land betrokken waren. Waar het straks om gaat. De wereld verkeert in afwachting van het komende voorjaar, waarin men ongetwijfeld groote militaire en politieke gebeurtenissen zal beleven. In internationale militaire krin gen meent men, dat de oorlog beheerscht zal wórden door de volgende feiten van kapitale beteekenis: 1.Een strijd in snelheid en macht tusschen de as en Engeland, waarbij legermach ten over de wereld verplaatst zullen wor den, die tot taak hebben de organisatie van den tegenstander te breken. 2. Een strijd in snelheid en macht tusschen de Engelsche vloot en de luchtmacht van de asmogendheden. 3. Een strijd in snelheid en macht tusschen de vervoercapacitcit ter zee van het Brit- sche rijk en de vernietigingscapaciteit van de lucht-, vloot- cn duikbootmacht van de asmogendheden. De overwinning hangt af van de suprema tie van die drie factoren, waarbij internatio nale militaire kringen aan de as een enorme maclit toeschrijven en geneigd zijn haar de overwinning te voorspellen. De moestuin van Europa Voorzitter Ned. Tuindersbond be pleit belangen van den tuin bouw. Nederland moet de moestuin van Europa zijn, betoogde de voorzitter van den Neder- landschen Tuindersbond. de heer W. J. van Kampen te Voorburg voor het distric Gro ningen van den bond. Onze regeering voor 10 Mei geloofde niet in de toekomst van onzen tuinbouw. Zij wilde den werkloozen tuinders in de indu strie arbeid geven. Daarmede bevorderde zij de industrialisatie en deed zij den tuinbouw te kort. Onze bodem is geschikt voor den tuin bouw en aangezien dit zoo is, moet de in- dusrie wijken. Het is dwaas de industrie, koste wat het kost, te willen bevorderen, want de noodige grondstoffen heeft ons land nu eenmaal niet. De heer Van Kampen pleitte vervolgens voor een groot centraal tuinbouwhuis in ons land. waar alles, wat met den tuinbouw te maken heeft, ondergebracht en geregeld kan worden.: De stichting van een derge lijk tehuis met zijn inrichting schatte spr. op ongeveer f300,000. Het bedrag achtte de heer Van Kampen gering, in aanmerking nemende de bedragen, die in de tuinbouw- wereld omgaan. De Ned. Tiiindcrsbond juicht het toe, naar spreker mededeelde, dat de centralisatie van den export, ter hand wordt genomen. Veel heil verwacht de voorzitter van deze nieuwe instelling voor de tuinders van geheel ons land. Wel is waar heeft de N.T.B. reeds lang op ziin programma staan de centrali satie van den export te bevorderen, maar onze vorige regeeringen kwalificeerden dit programmapunt als een utopie! Christelijk Vakverbond bij het N.V.V. Naar de Persdienst van het N.V.V. meldt, heeft het bestuur van de Christelijke Natio nale Vereeniging van Werklieden in het Land-, Tuinbouw-, Zuivel- en Veenbedrijf aan den commissaris van het N.V.V. be richt, dat de vereeniging zich aansluit bij het N.V.V. De toetreding van deze organisatie, die ruim 1S00 leden telt., beteekent het eerste symptoom van het ook in protestantsch-chris tclijke kringen ontwakende besef, dat de eenheid der Nederlandsche werkers thans meer noodig is dan ooit. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gisterochtend omstreeks half acht is de vrachtrijder Tijssen, die ntet een lediige auto den onbewaakten overweg te Heerde passeerde, door een goederentrein gegrepen. De man was op slag dood. De auto werd geheel vernield. TOT DUSVER HET RESULTAAT BESCHAMEND. Het is de bedoeling van de leiding van „Winterhulp" Nederland van 15 Mei tot on geveer October de werkzaamheden naar bui ten te staken. Er resten voor dien tijd nog vier collectes cn wel voor het. geheele land morgen en Zaterdag een huis- en straatcol- lectc, van 17 tot 22 Maart een huis-lïjstencol- lecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis- lijstencollecte e"h ten slotte op 2 en 3 Mei een huis- en straatcollecte. Het blijkt inmiddels duidelijk, aldus het A.N.P., dat, ook wanneer de opbrengst van de nog komende collectes gelijk is aan de tot dusver ingezamelde gelden, Winterhulp Nederland slechts voor een gering gedeelte haar taak heeft kunnen volbrengen. Is het niet betreurenswaardig aldus ver volgt het A.N.P., te moeten constateeren, dat hij de laatste straatcollecte in de groote ste den het meerendeel der voorbijgangers voor hij de collectebussen trok zonder iets te ge ven? Dat was een beschamende en belache lijke demonstratie, waarvan de achtergrond natuurlijk moet worden gezocht in den te genzin in de huidige omstandigheden. Men bedenke echter, dat een dergelijke houding tweeërlei gevolgen heeft: in de eerste plaats dat de behoeftige Nederlandoers in den steek worden gelaten, hetgeen on-Nederlandsch is cn voorts, dat daarin een zeker optreden te genover de Duitschers gezien kan worden, welk optreden als zoodanig een dwaasheid is. De Duitsche overheid heeft van dergelijke „demonstraties" niet den minsten last. doch vast staat, dat 't aanzien van het Nederlandsche volk er allerminst door stijgt, terwijl de gevolgen van die mindere waardee,- ring noodwendig ook op andere ge bieden hun uitwerking zullen heb ben. Engeische luchtaanvallen op NEDERLAND In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche bommen op Neder- landsch grondgebied geworpen, welke grootendeels op open veld terecht kwamen. In een plaats werd een scheepvaartbedrijf aangevallen, doch de bommen misten doel. Ook overigens is de schade onbelangrijk, op één punt na, waar een drietal woonhui zen door een brisantbom is vernield. Hier is een burger gedood, drie anderen zijn on der het puin bedolven, zes personen zijn zwaar gewond. Elders ging een graan schuur in vlammen op. Naaldridder als mislukt vleesch- handelaar KLEERMAKER REISDE MET ZEVEN KOFFERS. Aan moord werd gedacht. Een pientere inspecteur van politie te Ede hield diaar een taxi aan, waarin een kleer maker zat. die als een groot koopman met zeven koffers reisde, hetgeen den politie man uiteraard verdacht voorkwam. Hij nam den man met de taxi mede naar het politiebureau, waar de kleermaker naderen uitleg omtrent zijn bagage moest geven. Deze kon zich evenmin als de taxichauf feur iets herinneren, waarom beiden in ar rest werden gesteld. ïntusschen werden in één der koffersn og bebloede papieren ge vonden. hetgeen op een moord kon- wij zen. Na een nacht in het cachot te hebben doorgebracht konden de kleermaker en de taxichauffeur zich eindelijk herinneren, wat er gebeurd was. Het bleek toen, dat de kleermaker in vleesch in plaats van in stoffen had gehandeld Het vleesch was door hem aan eenigp restaurants in een stad ge leverd. natuurlijk zonder hon en te hoog in prils. Het vleesch werd daar nog aange troffen en in beslag genomen. STEUNTREKKER BEZAT DUIZENDEN Bezeten door het goud. Een bejaarde meubelmaker, die een spaarpotje van bijna 10.000 bezat, had de laatste jaren regelmatig steun getrokken. Dit extreme geval van steunfraude werd gisterochtend, aldus het Hsb., door de Am sterdamsche rechtbank behandeld. In een z.g. „versteblokje" had de meubel maker een gropt aantal gouden tientjes be waard. die thans op het groene laken voor het rechterlijk college waren geëtaleerd. In Februari van het vorige jaar had men, ver klaarde een ambtenaar, reeds een onder zoek ingesteld. Echter zonder resultaat. In October stelde men een nauwkeuriger on derzoek in met assistentie van een amb tenaar die bekend was met het -meubel makers vak. De resultaten waren verras send. In een bloempot vond men onder de aarde een bedrag van 3000, in een busje, verborgen in den schoorsteen waar een gat was uitgehakt, zaten 35 gouden tien tjes. Dé ambtenaar van den steun werd ge vraagd, welke de rol was van den zoon van den meubelmaker. Vader en zoon leef den, zeide hij. in slechte harmonie. De vraag wond den 67-]arigen man echter zoo op, dat de président verklaarde geen be langstelling er meer voor te koesteren. „Ik heb er vijftig jaar voor gewerkt, Edelachtbare" „Ja, maar u moogt niet van de gemeen schap leven. Ik begrijp wel, dat het, moei lijk is. maar u dient het toch te begrijpen", aldus de president, mr. J Boon. De officier van. justitie noemde dit een tragisch geval van iemand die zijn ziel en zaligheid verkocht heeft aan het goud. Welk een onrust moet hem de laatste jaren heb ben hezeten. dat hij de riiksdaalders ten slotte verborg onder de pekel van den in leg. Het onrecht is hersteld, doordat de schade betaald is Mr. de Blécourt requi- reerde een gevangenisstraf van zes maan den. verminderd met vigr maanden pre ventief. De verdediger, mr. R. J. Polak, sprak van de „monomanie" van dezen ouden man die ziin heele leven spaarde om later geld aan zijn kinderen te kunnen overhandigen. Hij was een goed vakman, hekend in scheep- vaartkringen. Hij werkte mede aan schenen als de „Oranje", de Marnix van St Alde- gonde" en de „Johan van Oldenbarnevelt" Mr. Polak eischte clementie. De rechtbank ging niet in op het verzoek van de verdediging den verdachte in vrij heid te stellen. Uitspraak over veertien dagen. Amsttrdamsche effecteobcnrs Kalm zakenverkeer. Goed prijshoudende markt. Weinig bewogen beursverloop. Arno. rikanen algemeen vaster. Ne. derlandsche beleggingen goi gedisponeerd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. LK. 969/16-9613/16 9634-96 15/18 98% 98yz 943,4 94 15/16 98% 98% 84%-84% 84%-84% 83 9/16 83 11/16 Nederland 1941 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met hel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr b *40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 82% "s Grav. "37 13% N. Hol). -38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 82% 83 R'dam *37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 84% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% '88% 88% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland, Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK* EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 161 164 Ned Ind. Handelsb. A - 111% 112 Ned Handel Mij. c. v. A 110 110 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K.U. 95%-96 96%-96 Calvé Delft c v. A. 65 Centr Suiker Mij. 186 189 Fokker r. A. 178 178 Lever Bros en Unilever cv-A107%-106% 106%-108 Ned. Ford 312 303 Philips G B.V.A. 192-190% 197%-194% Philips pref. A 138% 139 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 26%-2611/16 27-26% Beth Steel c.v. A 75%-77% 80-78% Gen. Motors c.v. A. 4S% 48 15/16 Kennecot Copper c.v. A 33%-33% 33%-33% North. Am. Avlation c.v.A 14% 15 5/16 Rep. Steel c.v. A 22%-23 23%-23 3/16 U. S. Steel c.v. A 59%-60% 61-60 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A - 195% 195% Kon Petr. 211-216 218-214 Bnitenland. Shell Union c.v. A 11%-11% 11%-11 11/16 Tide Water c.v. A. 9 11/16-9 13/16 9%-9 13/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 105% 106-107 Java China-Japanlijn A 139-139% 140%-138% Kon. Ned. Sfoomb. Mij. nat hez. v. A, 137 135-140 Kon. Paketvaart A. 212 215 Ned Scheepv. Unie A 155% 155%-157 Rott. Lloyd A. 129 130-131% Stoomv Mij Nederland A 130 1$1% SUIKER-ONDERNEMINGEN- H.V.A. - 391-388 393-391 Javasche Cultuur N I S U. 230 234% Ver. Vorstenl. Cult. 108 109 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 173%-174 De li Mij c. v. A 218 218%-219% Senemhah 182 183 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 338-236% 239-241 Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A 180% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 27 Februari 1941? Reichsniarken 75 30: Belga's 301432: Zwit sersche Francs 43.56: Lires 9 87; Deenache Kronen 36.37; Zweedsche Kronen 44 85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7,54. WINTERHULPfSNEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND* Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5553. Al» hank der Winterhulp Neder^ derland la aangewezen de Kaaver- eenlglng N.V., Amsterdam, No. 877. brengt geluk In veler leven!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2