Eet dagelijks iets rauws „Sta eens op" Het incident met den Ame- rikaanschen gezant te Sofia De onregelmatigheden te ABCOUDE Oneerlijke menschen aangehouden Voor de keuring te Bunnik van de tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek van de Vereemging tot be vordering van de Landbouwtuigpaardenfokkerij in Nederland zijn ingeschreven, waren prachtige exemplaren aangevoerd (foto's Pax-Holland) reeds melding is gemaakt daar hij, zonder daartoe bevoegd te zijn, rondliep in de uni form van sergeant van den opbouwdienst. In het verleden heeft hij zich bij herhaling schuldig gemaakt aan oplichting en aan verduistering van rijwielen. Thans is hij op nieuw op het slechte pad geraakt. In de af- geloopen weken heeft hij bij verschillende rij wiel verhuurders onder voorgeven dat hij nog ziektegeld te goed had, rijwielen weten mede te krijgen, zonder contant te betalen. Hij beloofde dan, over een paar dagen terug te zullen komen. Men vertrouwde hem wijl hij zich behoorlijk kon legitimeeren. Twee rij wiel verhuurders in de Krayenhófstraat, een in de Trootststraat en een in de Morel straat zijn dupe van zijn leugens geworden. Hij verkocht n.1. de rijwielen weder bij an dere handelaren. Een der benadeelden, die uit de Morelstraat, zag den man met het hem toebehoorende rijwiel fietsen. Hij waar schuwde een toevallig voorbijkomenden po- litie-agent, die den man irt bewaring stelde. DENK AAN DE VITAMINE- WAARDE VAN UW GROENTE. 1. Schaaf of rasp zélf Uw roode kool: het werk Is pauw gebeurd en U werkt mee aan 't behoud van de vitamines. 2. „Eet dagelijks Iets rauws". Martine Wittop Koning schrijft ons: Het gemak dient den mensch. Gewoonlijk is er dan ook niet veel tegen, dat de huisvrouw een dankbaar gebruik maakt van maatregelen, die in haar gezin een werkbesparende invloed hebben, van naaimachine, stofzuiger en waschketel af tol het afneembare tafelzeiltie toe zijn de voor beelden tot vereenvoudiging van den huise- lijken arbeid voor het grijpen! Toch kan de goed bedoelde zorg van pro ducent of leverancier te ver gaan. Zouden we b.v. „omdat 't zoo gemakkelijk is" onze keus in hoofdzaak bepalen tot verduurzaam de levensmiddelen (blikjes en andere con serven). dan zou onherroepelijk de gezond heid van ons gezin daaronder lijden. En zoo gaat het oo\ met de handreiking die ons tegenwoordig meer en meer door den groentehandelaar wordt geboden. We kunnen de aardappelen geschild, de wortel tjes geschrapt en de kool geschaafd koopen. Maar wat is 't gevolg van die hulp? Aardappelen en worteltjes worden met de groentekar meegevoerd in emmers met wa ter, met de bedoeling, dat hun kleur onder het vervoer niet heeft te lijden; maar op de ze wijze gaat een deel van de oplosbare be- standdeeien in 't omringende water over. en 't gevolg is, dat èn smaak én voedingswaar de worden benadeeld. Roode en wittekool liggen geschaafd in den winkel klaar om in de door de klanten gewenschte hoeveelheid te worden afgewo gen en dus afgezien van de werkbespa- ring ook den inkoop van het juist benoo- digde gewicht te bevorderen zonder kans op restjes, wanneer de hééle kool te groot zou zijn geweest. 't Lijkt practisch. maar.... Nu we hebben leeren beseffen, dat de waarde van de in onze voeding onmisbare groenten voor een groot deel gelegen is in hun gehalte aan vitamines en nu we weten, dat er onder deze „fijnere" stoffen verschil- lijde voorkomen, die niet bestand zijn tegen een fijne verdeeling. die hun stukgesneden celletjes urenlang met de zuurstof uit de lucht in aan raking brengt nu kan het aan vaarden van een dergelijke twijfel achtige „hulp" bij 't groenteschoon maken ons niet meer bekoren! We koopen onze kool liever in den vorm van de stevig gesloten, vaste bollen, waar van door de natuur het inwendige zoo prach tig van de lucht is afgesloten en we schaven of raspen de kool juist op het moment, dat ze moet worden opgezet. Mocht de. kool te groot zijn, dan dekken we het resteerende stuk met een paar koolbladeren dicht en i De. plaatsen in de treincoupé, Zijn allen reeds bezet. Er zitten: „heeren, echt van stand", Met dames, mollig vet. Scholieren van een U.L.O.-school, Het Gym of H.B.S., Studenten, riekend naar odeur, Met beenen als een flesch. Een „fatje" van 't privékantoor, (Hoewel niet corpulent.) Bemint een dubbel goede plaats, Dat is hij zoo gewend. Een chique vrouw, uit goed milieu, Met wangen, grappig rond, Heeft koffers naast zich uitgestald, Inplaats van op den grond. Lui achterover rust „een heer", Een „gentleman" genaamd, Zijn beenen languit op de bank, Waarvoor hij zich niet schaamt Een nuffig meisje tuigt zich op, Met lipstick enzoovoort De trein, die raast en snort en sist Maar verder, ongestoord. Het mechanisme mindert vaart, Er komen menschen aan De trein is vol, er is geen plaats, Ze zullen moeten staan. Er is een moeder met een kind, Een grootje, grijs en oud, Die zich angstvallig, stevig aan Het raamkozijn vasthoudt. Er is een invalid' soldaat, Die ook geen zitplaats heeft, Die ook gedwongen is te staan, (Wat is de mensch beleefd). (Wat is een mensch gevoelig toch) (Wat weet een mensch hoe 't hoort). W a t is de mensch in werk'lijkheid, Wat is het voor een soort? De dikke heer, die jong' student, Het meisje, slank en kwiek, Het dametje, van hoog kom af, Het dametje zóó chique, Waar zijn ze dan, waar blijven ze? Waarom gaan ze niet staan? Opdat een hulpbehoevend mensch Ook eens kan zitten gaan? ,Sta op", het hoeft toch niet gezegd, Een mensch met wat gevoel. Doet zooiets. zónder een bevel, Die mensch. die weet het doel. Die biedt z'n zitplaats gulweg aan, Met lachend, blij gezicht. „Sta op" het is geen vriendendienst, Het is als mensch: „je p 1 i c h t." Gré de Reu®. we bereiden er den volgenden dag een sma kelijke kool-sla van, die in haar rauwen vorm niet enkel een geschikte variatie geeft op de gekookte kool van den eersten dag, maar die ook tegemoet, komt aan den wensch van de tegenwoordige voedingsleer: „Eet dagelijks iets rauws." Moeilijkheden in de bereiding geeft zoo'n gezonde roode koolsla zeker niet: integen deel, ze maakt een extra goede beurt, door dat ze in dezen tijd van brandstofbeperking het geheel klaarspeelt zonder verhitting! ROODEKOOLSLA (4 personen). Ongeveer 500 gr. (1 pond) roode kool, 1 zure appel, 2 volle eetlepels hangop of kwark (ook te vervangen door 4 eetlepels karnemelk), 1 eet lepel azijn, of wat citroensap. 1 thee lepel suiker, 1 uitje of preitje, snuifje zout. Rasp de kool op een grove rasp (een z.g. zeeprasp) of schaaf ze in uiterst fijne draden en snijd die vervolgens nog even door; rasp of schaaf ook den appel en het uitje of snip per de prei fijn. Klop de hangop, de kwark of de karnemelk met de suiker, het zout en den azijn of het citroensap tot een gelijk sausje en meng daarmee de fijn verdeelde groenten op de voor sla gebruikelijke wijze door elkaar. (Deze sla is vooral smakelijk bij visch; echter kan ze ook uitstekend dienst doen in een maaltijd, die verder uit witte of bruine boonqn en uit aardappelen bestaat en waar bij b.v. een boter-, een peterselie- of een mosterdsaus wordt gemaakt van het over gehouden boonenkooknat). Een evenwichts-toer tijdens de politie-demonstraties, welk» dezer dagen in de Deutschlandhalle te Berlijn gehouden werden (Foto Weltbil^ REDE VAN ICKES. In een radiorede heeft de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken Ickes, het volk der Vereenigde Staten aangespoord, front te maken tegen de „anti-oorlogstenden tie welke talrijke Amerikaansche persoon lijkheden voorstaan. Hij noemde den oorlog teen het nazi-dom een godsdienstoorlog van het christendom tegen de anti-christelijke machten." Ickes hield zijn rede op een reli gieuze vergadering „tot bestrijding van den - haat". Toen een verplichte veeleveran tie in het leven werd gecroepen, liep de boel vast. Inzake de fraude bij de coöperatie „Ab coude" vernemen, wij nog het volgende: Eenigen tijd gèleden kreeg een veehouder in den Haarlemmermeerpolder bezoek van eenige ambtenaren van den centralen cri- siscontrolcdienst. Deze ontdekte, dat een partij sojaboonen, ver boven den officieel vastgcstelden prijs was ingekocht en dat dit buiten de distributie geleverd was door de coöperatie „Abcoude". Bij een onderzoek op het bureau van den provincialen voedselcouimissaris in de pro vincie Utrecht, kwam aan het licht, dat het R.K. kerkbestuur te Abcoude indertijd een beschrijvingsbiljet had ingediend, on- dertcekend door den heer B., den gearres teerden directeur van de coop. Het R.K. kerkbestuur te Abcoude bleek echter nim mer over vee te hebben beschikt, zoodat B. niet alleen het bcschrijvingsbiljet doch ook de registratiekaart vervalschte. Toen B. in Deecember vernam, dat een verplichte vee leverantie ten behoeve van de voedselvoor ziening in het leven werd geroepen, voorzag hij dat alles zou vast loopen. Dezelfde stal zou dan een dubbel aantal runderen ver plicht moeten leveren. Eind Nov. .stelde hij den voedselcommissaris er van in kennis, dat hij ontdekt had dat hij zijn veestapel in Noord Holland had behooren op te geven. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. AMERY BESCHULDIGT HET INDISCHE NATIONALE CONGRES. De Engelsche staatssecretaris voor ïndië en Burma, Amery, heeft het Indische natio nale congres in een radiorede verweten, dat het de Engelsche oorlogsmaatregelen tracht te belemmeren en te saboteerem De Haagsche politie heeft gearresteerd den 33-jarigen H. M. van D., die in een pen sion aan de Swammerdamstraal heeft ver toeft, gedurende eenige weken in het begin van dit jaar. Een zoon des huizes vervaar digde marmeren boekensteunen en trachtte daarmede aan den kost te komen. Zeggende dat hij zou pi'óbeercn van die bockensteu nen eenige te verkoopen, kreeg hij zeven paren in consignatie. Die heeft hij echter beleend. Daarom is hij gisteren aangehou den. In zijn bezit, werden gevonden enkele bank van leening-briefjes, daaronder was er een, dat hij vervalscht had: van f 1.had hij gemaakt f 4'4.en het woord „boeken steun" had hij willen veranderen in „ra diotoestel", doch daarin was hij niet volko men geslaagd. Bovendien werd hij gezocht door de po litie te Leiden en die te Rotterdam terzake van verduistering van schrijfmachines. Als zijn in Den Haag gepleegde wandaden tot klaarheid zijn gekomen, zal hij op transport worden gesteld naar Leiden en naar Rotter dam. Voorts is aangehouden een 27-jarigen schilder, W. J. P. van D., van wien destijds In de gisteren gehouden zitting van het Huis van Afgevaardigden der V.S., heeft af gevaardigde Rich den eisch. gesteld, dat de Amerikaansche gezant, Earl, uit Sofia, zou worden teruggeroepen. Hij verweet Earl, dat deze zich met een vechtpartij had ingelaten, waarbij hij een man zelfs een champagne- flesch naar het hoofd had geworpen. Het was niet de eerste maal, zoo zeide Rich, dat Earl in dergelijke verwikkelingen geraakt is. Roo- sevelt behoorde derhalve zoo langzamerhand het optreden van zijn gezant te kennen. Rich verklaarde, dat dergelijke incidenten de strekking hébben het aanzien van de Ver eenigde Staten in het buitenland te vermin deren. Van bevoegde zijde schrijft men aan het Vaderland: Het incident met den ambassadeur der Ver eenigde Staten Êarle te Sofia in een nacht lokaal daar ter plaatse is door eenige Ameri kaansche correspondenten op grQnd v. Earles voorstelling van den gang van zaken voor zien van fantastische toevoegingen naar Amerika geseind, zoodat het intusschen in derdaad over de geheele wereld bekend is geworden; Hoe de diplomatieke activiteit van den Amerikaanschen ambassadeur in het nachtlokaal te Sofia zich werkelijk ontplooi de, is op het oogenblik nog bij Bulgaarsche bevoegde kringen in onderzoek. In ieder geval is vastgesteld, dat Earle een Jood is, die al herhaaldelijk incidenten heeft veroorzaakt in nachtlokalen te Sofia, waar- vaji hij tot gënoegen van barkeepers en Hon- gaarsche danseressen een geregeld bezoeker is. De bijzondere afgezant van Roosevelt, ko lonel Donovan, die, zooals bekend, op een van die uitstapjes zijn portefeuille verloor, kan hiervan getuigen. Het voor een diplomaat niet bepaald vleiende incident, dat door den ambassa deur der Vereenigde Staten bovendien aan de groote klok wordt gehangen, schijnt overeenkomstig zijn voorgeschiedenis met een bepaalde bedoeling uitgelokt te zijn. In ieder geval heeft Earle reeds herhaalde lijk geprobeerd door een incident met Duitschers de aandacht op zich te vesti gen. Tot dit doel liet hij in verscheidene nachtlokalen eindeloos het Engelsche sol datenlied „It is a long way to Tipperary" spelen, om zoodoende tegenspraak uit te lokken. Toen hij dan jl. Zondag in de vroegte zijn doel meende bereikt te hebben, was Earle. volgens getuigenverklaringen weer eens in hevige mate dronken. Reeds op de voorafgaande soiree op het Sowjet- Russisch gezantschap had deze merkwaar dige diplomaat uit het land" van de onbe grensde mogelijkheden de wodka onbe perkt aangesproken. Later begaf hij zich naar zijn lievelingsdanseres in de bar „Maxim"; In deze bar kwam het toen tot een incident met een voorloopig nog onbe kenden bezoeker, dien Earle als een Duit- scher bestempelde. Zooals gezegd, is de aangelegenheid nog bij de bevoegde Bulgaarsche autoriteiten in onderzoek. In diplomatieke kringen te Sofia heeft de laatste „voorstelling" van Earle slechts hilariteit gewekt, omdat hij door zijn nachtelijke drinkgelagen met re- vuegirls en door zijn Amerikaansche pu- bliciteitsmethoden reeds lang in de stad bekend is geworden. In hofkringen, waar men zich over de voortdurende machina ties van den Amerikaanschen ambassadeur reeds lang ergerde, wordt deze twist in dronkenschap ernstiger opgenomen. Dat het den handigen Earle slechts om publi citeit voor zijn persoon te doen is, heeft hij zelf toegegeven, toen hij Maandag aan een Amerikaanschen journalist verklaarde „De zaak is meer waard dan tien millioen dol lar propaganda". De Scheveningsche wandelpier wordt van een nieuw verfje voorzien, om straks tij de opening van het zomerseizoen weer gereed te zijn (Foto Schimmelpenningh)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6