Schoone woorden... Dr. E. Hoekstra's Hoestpillen Mteningsgischil in de Landbouworganisaties bijeen Poldersche Prikjes en Preekjes \ANGE ZOUT Zaterdag 1 Maart 1941 Tweede blad Heerhuqowaard MAAR WAAR BLIJVEN DE DADEN? Het schotje tusschen Katholieken en Protestanten hooger dan ooit. Dit wordt een verhaaltje met een puntjes- boord aan en een Zondagsche das om, om dat het gaat over waardige mannen, tot be trekking van wie het. den schrijver past zijn pen t,e kuischen en zijn vrucht te hullen in een schil vrij van hatelijke gaatjes venijnige bobbeltjes en pokkeputjes van leedvermaak; waarbij hij zich tot naakte feiten heeft te be palen Doen wij zulks! Het gaat dan over die Middelwegsche bol len, welke volgens de Raedpraetschrijver te rijzen stonden en nu gaar zijn. De burge meester van Heerhugowaard, de Edelacht bare Heer Sutman Meyer heeft het deeg be slagen tijdens een vergadering van de Win terhulp Nederland en de Edelachtbare Heer Trap, lid van den Raad te Schagen, heeft zonder het te willen, het Hugowaardsche deeg in den oven gezet. Zoo gezegd, het bak sel is gaar, maar jammer genoeg zit er een zwart korstje aan, dat de smaak er niet lek ker van heeft gemaakt. En nu ter zake. Burgemeester Sutman Meyer dan, die een begaafd en gloedvol redenaar is, heeft in een der eerste vergaderingen van Winterhulp be toogd, dat het in Nederland uit moest zijn met de hokjes- en schotjesgeest en hebben wij wel vernomen, daarbij in het hijzonder ook die te Heerhugowaard aangehaald. En al was dat niet zoo geweest, Heerhugowaard ligt in Nederland, dat is het eerste wat een Heerhugowaarder van de aardrijkskunde weet, dus als de burgemeester het over Ne derland heeft, heeft hij het óók over Heer hugowaard. De heer Trap heeft een pleidooi in denzelf den geest gehouden, en we hebben gezien dat de ontvankelijke zielen der niet-katholieke Schager raadsleden zóó geroerd werden, dat zij den vrienden van de overzijde hun zin ga ven en het subsidie voor hot. R.K. kleuter onderwijs wordt, verhoogd. Hoewel wij niet begrijpen waarvoor Katholiek k 1 e u t e r-on- derwijs noodig is, zijn wij van oordeel, zoo lang katholieke scholen er zijn, men ze in staat moet stellen goed onderwijs te geven en als hét niet al te zeer over de schreef gaat, •inderdaad geen avonden moet volpraten over een paar gulden meer of minder subsidie. We juichen het raadsbesluit dus toe. Maar .'wat, zien wij nu in de Waard van Heer Huig gebeuren? Twee dingen die wel in flagranten strijd zijn met de schoone woorden des heeren Trap. Er is een schuch tere poging door de Protestanten gewaagd om de heide op apegapen liggendèn muziek-' vereenigingen, de Katholieke en de „neutra le" door fusie tot één te maken. Ons is ver teld, en wij hebben geen reden om het tegen- -deel aan te nemen, dat de leden van de R.K. vereeniging daar zélf wel wat voor voelden, maar liet plan is door den geestelijken advi seur direct getorpedeerd. En daarbij is een wel zeer merkXvaardig projectiel gebruikt. De eerwaarde heer kapelaan beweerde namelijk dat in het verleden „Hugo", de neutrale mu- ziekvereeniging wel eens geweigerd heeft op een nationalen dag het volkslied te spelen. Men zou daarom nu geen vertrouwen in de vereeniging meer hebben. We zijn zoo vrij dit een smoesje te noemen, zulk een waardig man onwaardig. De omstandighe den in het verleden waren anders dan nu, er waren vroeger factoren, welke het een z.g. neutrale vereeniging moeilijk maakten bij bepaalde gelegenheden zich nationaal te toonen. Men kan dit betreuren, maar men moet dit zien als een uitvloeisel van tij den, welke voorhij ziin. En wanneer nu de muziekvereeniging „Hugo" een eerlijke po ging doet, zich aan te passen en een an dere geest dus over de heeren musici vaar dig wordt, past het niet meer te weenen om in harren winter in den knop gebro ken nationale kasbloemen maar te juichen over het zoo welig opschietende zaad van verdraagzaamheid saamhoorigheid en - nationaal gevoel. Het ware wenscheliik dat de Heeren geestelijken, de geitenfokkers de kippen boeren, de kruideniers de tooneelspelers én de muzikanten wat minder met dergelijke adviezen dienden, adviezen, welke 'nog al tijd niet. anders dan beslissingon-zonder- hooger-beroep zijn, adviezen waardoor nog steeds een sfeer geschapen wordt, welke in derdaad niet meer vart dezen tijd is, en de geheel gemeenschap schaadt. Wat zal Hugo doen? Wat kan Hugo doen? Niets, want in Heerhugowaard heerscht nog onbeperkt 'het recht van de sterksten. En die sterksten zijn mijnheer Pastoor en mijnheer Kapelaan. Er is een tiid geweest, dat de Heerhugo waard nog niet zoo verroomseht was als tegenwoordig het geval is. In dien tijd is ook daar gesticht een afdeeHng van het Witte Kruis, welke o.a. ook de wijkverple ging onder haar hoede nam. Groote klach ten daarover zijn er nimmer geweest, de protestante zuster verrichtte haar werk goed. keek slechts naar zieken en niet of in de ziekenkamer al of niet een kruis beeld hing. Nu gaat deze zuster met 1 Mei met pensioen en ter pastorie heeft men zich een bisschoppelijk schrijven van vèr voor den tienden Mei 1940 herinnerd, waar in word aangedrongen on het stichten van 'n afdeeling van het Witgele Kruis, zooals men weet 'n gelijksoortige en even sociaal- nuttige instelling als het Witte Kruis, maar door en alleen voor katholieken. De burgemeester van Heerhusrowaard is lid van het Hoofdbestuur van het Witgele Kruis, doch heeft zich bij déze kwestie ge heel op den achtererond gehouden. Dat hindert niet, want de zaak komt toch wel voor elkaar. Er is een commissie gevormd, waarin, natuurlijk zouden wij haast zeggen ook de Pastoor zitting heeft, en men heeft neties het Witte Kruis van de plannen verwittigd, plannen welke dus tot onder grond hebben: Baas in eigen Roomsch buis. Als de zaak zóó stond, dat de Katholieken de wenschelijkheid zouden hebben uitgespro ken per 1 Mei een Katholieke zuster bij het Witte Kruis te benoemen, omdat het aantal Katholieke patiënten veel grooter is. zou er natuurlijk over te praten zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat bijvoorbeeld in geval van stervensnood een Katholieke zuster de voor keur heeft, omdat zij mogelijk beter zou we ten wat te doen valt, ofschoon dit toch zui ver een gevoelskwestie en geen verstandelij ke overweging kan zijn. Een ervaren pro- testantsche zuster weet dit evengoed. Maar dat is het geval niet, het Witgele Kruis wenscht een religieuse zuster en wenscht die, naar wij vernemen voor zich al leen. En daar gaat nu het Witte Kruis, want de wijkverpleging der Protestanten komt heel leelijk in het gedrang! Het Witgele Kruis toonde zich bereid een gecombineerde vergadering te beleggen om zoo mogelijk met wenschen der Protestan ten rekening te houden, lees de geboden voor te schrijven. Om nog te redden wat er te red den valt, heeft het Witte Kruis daarin toe gestemd. Door omstandigheden was een der vooraanstaanden van het. Witte Kruis ech ter verhinderd de aangekondigde vergade ring bij te wonen en er werd eenig uitstel vorzocht. En nu de wereld op zijn kop: de pastoor schreef het Witte Kruis een briefje, waarin hij op het verzoek om uitstel dus ant woordde dat. het Witte Kruis blijkbaar niet wi 1 de samenwerken. Wat het Witte Kruis nu zal doen is ons niet bekend, de afdeeling blijft ons inziens wei nig anders over dan zich tot haar hoofdbe stuur te wenden, omdat zij zelve onmachtig is verder nog iets te ondernemen. De wijkverpleging der Protestanten is men bezig om hals te brengen. Wanneer het Witte Kruis alleen voor haar leden een goede vierhonderd gezinnen een wijkverpleegster moest aanstellen, zou men een kasten te dekken krijgen van naar ruwe schatting vijftienhonderd tweedui zend gulden. Ongetwijfeld zou een subsidie verzoek aan den Raad worden gericht, een raad, welke voor het overgroote deel uit Wit gele Kruismannen bestaat. Ongetwijfeld ook zou hel Witte Kruis een bedragje krijgen. Geen bedrag, dat de moeilijkheden voor een groot deel zou opheffen. Een rigoureuze con- tributieverhooging zou toegepast moeten wor den, maar onder de leden van het Witte Kruis zijn vele kikkers waarvan geen veeren ie plukken zijn. De eenige mogelijkheid blijft combinatie met andere gemeenten, of een uitbreiding van de classis. Hensbroek—Obdam, waar het geringe aanlal Protestanten zich door de han den in een te slaan heeft gered. o „Géén hokjes- en schotjesgeest méér Schóóne woorden. Maar WAAR BLIJVEN DE DADEN? KENT GE Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bij flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou cevat en hoest ge sterk, gebruikt de, HOEKSTRA-HOESTPILLEN, 3 maal daags 4 jfcot .7 «tuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bij den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoe dig bij., dan zijn 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor heeschheid, schorheid, pijnlijke keel moet men de pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3 stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het kwartier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk. De goede werking van deze pillen is niet tijdelijk, maar blijvend, daar zij niet enkel slijmoplossend. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en de ontstoken slijmvliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebben. F 1.58 per flacon, inhoud 250 pillen, met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Dro gisten en Winkeliers, welke Drogist-artikelen verkoopen. rundveefokwereld RUNDVEEFOKVEREENIGING WOGNUM TEGEN DE REOR GANISATIEPLANNEN. Het Bestuur der rundveefokvereeniging te Wognum besloot in de bestuursvergadering aan haar leden te adviseeren het voorge stelde reorganisatieplan van den Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen af te wijzen en tevens de afgevaardigden naar de desbetreffende bondsvergadering van 3 Maart a.s. (welke in verband met de be kende bepalingen waarschijnlijk wel zal worden uitgesteld - Red.) een bindend man daat in die richting mede te geven. Ie. Het moet het bestuur van het hart, dat de samenstelling der commissie van on derzoek een meer onpartijdige belich ting van het, onderwerp niet waarborgt en speciaal de belangen van de produc tiefokkers niet voldoende beziet. 2e. Het bestuur meent het algemeen veefokkersbelang voorop te moeten stellen, en acht het voorgestelde reorga nisatieplan daaxwoor niet dienstbaar omdat de veebeslagen van een groot percentage der bondsleden niet rijp zijn vóór aansluiting bij het N.R.S., en het daarom fnuikend zal werken op hun be drijven en deprimeerend op hun ver eenigingen. 3e. Tevens meent het Bestuur, dat de fok- richting in mannelijke linie in den bond reeds in hoofdzaak door de N.R.S. rich ting wordt bepaald; dus dat de kwali teit van den veestapel hierdoor niet wordt beinvloed. 4e. Het rapport stelt het financieele gedeel te op het 2e plan. Het bestuur meent echter, dat dit een zeer belangrijke fac tor is: a. om de meerdere kosten, verhonden aan aansluiting, contributie en. in schrijvingen in het N.R.S. b. om de derving der baten van ver koop van ingeschreven stamregister koeien en ingeschreven stamregister- kalveren; c. omdat de aanschaffing van goedge keurd en ingeschreven N.R.S. stie renmateriaal belangrijke financieele offers voor den productiefokker zal eischen. Aldus concludeerende, mag men zich wel voor oogen stellen, dat bij doorvoe ring van het reorganisatieplan het stam register en model 11 a komen te verval len, waardoor voor vele leden de fok- vereeniging afzakt naar een simpele controlevereeniging. Eindelijk wil het bestuur laten uitkomen, dat het geenszins in de bedoeling ligt het N.R.S. in zijn. ontplooiing tegen te werken, doch het meent, dat daar.voor andere en be tere middelen van propaganda wenschelijk zijn; resumeerende brengt het bestuur, zoowel bondsleden, besturen der fokvereenigingen, als afgevaardigden naar de bondsvergade ring wel onder het oog, welke conseijuen- ties bij aanneming der voorstellen zullen moeten worden aanvaard. Samenwerking tusschen land bouwers en landarbeiders. De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties zijn 25 Febru ari jl. in vergadering hijeen gekomen, •waarop voor de eerste maal de drie land- arbeidersbonden waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer H. D. Louwes uit Ulrum, hield een toespraak, waarin hij zeide. dat de samenwerking er een van ge leidelijke ontwikkeling is en dat daarin haar sterkte ligt. Zij is verkregen door niets te forceeren en daarin ligt dan ook de zekerheid, dat zij den storm dezer tijden zal kunnen doorstaan en dat zij. voor ver deren uitbouw vatbaar is. De organisatori sche ontmoeting van landbouwers en land arbeiders was er tot voor kort een van loonoverleg, met het onmisbare element van belangentegenstellingen. Zonder nu voor lieden en toekomst dit element te willen verdoezelen, kan worden vastgesteld, dat eensdeels dit element zijn strijdkarakter gaat verliezen, terwijl ander zijds organen ter beschikking staan, om bij de loonsbepaling het machtsbegrip meer en meer te vei'vangen door dat der sociale gerechtigheid. Daardoor is een sfeer geschapen, waarin het agrarisch volksdeel en de agrarische vraagstukken niet meer gezien worden in het licht van een belangentegenstelling tusschen werggevers en werknemers, maar in de eerste plaats als een ondeelbaar ge heel, waarin de belangen en de plichten van boer en arbeider eng verbonden zijn binnen het raam van bet volk De eerste stap op dezen ontwikkelings weg werd gezet toen in den herfst van 1930 in den nood der uitgebroken landbouwcri sis de organisaties samen gingen overleggen hoe dezen nood te lenigen. Dit overleg bleef een incidenteel karakter behouden, totdat in het voorjaar van 1940 besloten werd tot, een meer geregelde samenwerking welke in de sociale sectie van het N'ed. Landbouw secretariaat; tot werkelijkheid werd. Hier bleek, dat zich zeer vele punten voordeden, waarover vruchtbaar overleg mogelijk was ten aanzien van de gemeen schappelijke belangen van allen die bij de bodembewerking betrokken zijn. BA RSINGERHORN Rnndveefokvereeniging bijeen Bij de gehouden vergadering van de Rundveefokvereeniging Barsingerhorn Schagen was het overgroote deel der le den aanwezig. Voorzitter W. v. d. Oord Sr. secretaris Jb. Bakker Az. Als het belangrijkste uit de vergadering kunnen we mededeelen, dat 28 bedrijveir zijn aangesloten welke grootendeels de 14-, daagsche controle voeren. Met het bespreken der agenda der Bonds vergadering kwam hoofdzakelijk naar vo ren het bekend reorganisatieplan. De vergadering was van oordeel, dat werkelijk wel wat vereenvou digd kan worden, alhoewel de be trouwbaarheid en overzichtelijk heid er niet onder mag lijden. Als het groote voordeel zag men, dat het ledental van het N.R.S. er stel lig door vérgroot zal worden, hoe meer leden hoe belangrijker een fokgebied en daar hebben alle le den voordeel van. De stamboek- leden brengen de naam van Noord- Holland naar buiten en niet de fok- veeleden. Men schaarde zich ach ter het voorstel van de commissie. ANNA PAULOWNA, 1 Maart 1941. Beste R. Of ik, nu je niet meer in den Polder- woont, zoo nu eti dan eens wil vertellen hoe het hier reilt en zeilt? Natuurlijk beste meid! Maar jullie zijn toch zeker nog. abonnê op ,,het meest gelezen dag blad in den kop van NoordhollandÊn heb je daar niet. genoeg aan als je het Poldersche nieuws bekijkt en ook nog eens tusschen de regels doorleest? Nee. zea maar niets. Ik begrijp je wel. Jij wilt dingen hooren, die in den regel niet in de krant komen, maar waar toch over gepraat wordt. En als je eens een dagje over komt wippen, wil je bij zijn hè, om lekker mee te kunnen kletsen, als we aan een bakkie leut zitten. Nou, je'krijgt je zin hoor! Maar reken maar niet op veel brieven, xvant ik weet niet hoe 't bij jou is, maar 'k zit 's avonds nog harder te stoppen en te ver stellen dan vroeger, nu een mensch 'f niet alleen met z'n porlemonnaie maar ook nog met de textielpunten te kwaad heeft. Dan blijft er vaak niet veel tijd en lust over voor een gezellig babbeltje. En bovendien 't is hier tegenwoordig een echte dooie boelweinig te beleven. Vergaderingen, waar de Polder altijd zoo sterk in was! Je hoort er zoowat niet ran. De mannen blijven nou 's avonds haast nog liever thuis dan de vrouwen! We mopperden vroeger ivel 's als de ke rels zoo vaak van huis moesten omdat ze zoo onmisbaar waren bij al die be langrijke besprekingen. Maar nu ze niet gaan, missen wij onze gezellige avondjes meteen, want je weet het hè, de vrouwen zoeken dan ook nog al eens troost bij mekaar. En uitvoeringen? Zonder bal? Nou, dan zou de Polder, de Polder niet zijn. Je merkt nou wel erg, dat je hier op de vlakte zit, want ik geloof vast, dat er anders best weer zoo iets op touw gezet kon worden als die mooie T.A.G.O.-avon den van vroeger. De behoefte aan een geestelijke opfri.ssr.hing is er wel, maar het is maar zoo'n karwei om bij elkaar te, kornènt ONTBOEZEMINGEN VAN EEN DAME AAN HAAR VRIENDIN, DIE NIET MEER IN ANNA PAU LOWNA WOONT. De vrouwen zijn nog het meest actief. Onze Vrouwenclub ,-r- denk je er nog wel rens aan? viert gauw haar vijfjarig bestaan. Nou, zoo'n geweldige gebeurte nis slaan we niet over hè? FAgenlijk zijn we er al een beetje laat mee, maar t is uitgesteld vanwege de griep. En zeg, weet je wel, van vroeger, de O(uwe) W(ijven) C(lub)? Die is herrezen! Alleen 'f zijn nu voor een deel weer andere dames die gaan gimmen, maar de over eenkomst tusschen de O.W.C. en de nieu we chib is, dat er ook. al van déze dames de eerste jeugd doorgezeild zijn. Nu de lichaamscultuur hoogtij viert, willen zij niet achterblijven. Gelijk hebben ze. Maar of ze 't lang vol houden? Jan zegt: „nee!" zulke „ouwe vrouwenzei-t-ie heel def tig, „die een aparte club moeten vormen, omdat ze zich tusschen die jongere hek kenspringers van D.O.K.E.V. toch niet op hun plaats voelenhebben hun spieren veel te lang verwaarloosd en zijn vaak te zwaar geworden. De eerste keer de beste dat ze over een lijntje zoo hoog als. een sloof springen is er misschien al één die- met een dikken enkel naar huis gaat. Die zie je niet meer. Vrouwenknieën nou ook een teer punt-, al zien ze d'r uitwendig niet altijd teer uitr (Hoe weet zoo'n kerel dat, hè?) Hij zat echt op z'n praatstoel en vond, dat over het gimmen veel te makkelijk werd gedacht. Er hadden laatst stukken in de krant gestaan en daar had hij uit begrepen, d-al we voor het gym,onderwijs eigenlijk mensclien moesten hebben, die vóór driekwart .dokter, zij tl, „In een apotheek staan allemaal middeltjes om de menschen beter te maken" zei-'t-ie. „Maar als ze er mij in zetten, geef ik misschien groene poeier al-s het gestampte zoethout moét wezen. Zoo is t nou ook bij de gymnastiek. Om de men schen daarmee gezond te houden of te maken, moet de cén dit doen en de ander dat laten en om nou net de goeie oefening uit te zoeken, moet je geen koe- kebakker zijn". Zoo denk ik er over. „Is het niet gek", zei de eigenwijzeling, „we hebben twee dokters om ons op te lappen als we wat mankee.ren, vier en een halve geestelijke, die ons moreel op peil moe-- len houden en een half 'dozijn politie agenten, voor als we toch zondigen. Maar we hebben er geen centen voor over om- een man te betalen, die goed onderlegd is en zich nou eens heelemaal enkel en alleen zou kunnen geven voor de licha melijke gezondheid van onze 6000 inwo ners. Ja „6000", zei-'t-ie, „want voor de baby's hebben ze tegenwoordig ook gym nastiek. en voor de oudjes is er ook nog wel wat te doen om zoolang mogelijk uit dokters handen te blijven!" Pochpoeh. hij ivas er rood van! Je weet, hij heeft ook n-og al wat aan gym gedaan, en het lijkt wel of al die gymna- stiekers gauw poestig zijn als ze eens in plaats van d'r armen en beenen, hun mond moeten gebruiken. Kijk. maar naar het verslag van deze iveek van den Turnkring: Perinekamp wordt heftig, de Jong springt, op de ketting en met vette letters staat er in den kop: D.O.K.E.V en Veerburg water en vuur." Over dat oud-zeer hoef ik je 7iicts te vertellenhè? Daar iveet je alles van. Jan heeft misschien wel een beetje gelijk, maar ik werd toch wet kriegel van z'n gepreek en ik hoop in ieder geval, dat de nieuwe O.W.C. evengoed d'r eerste lustrum zal vieren als onze vrouwenclub. Nu meid, m'n kantje is net vol. 'k Hou op. Natuurlijk hopen we ook zoo nu en dan eens iets van jullie te hooren. Alles nog goed gezond0 Hier wel. Veel groe ten van huis tot huis. Je S. Bestrijdt Uw Rheumatische pijnen van twee kanten tegelijk l Dat is mogelijk! Met een kuur met Vange Zout. Dit, middel is samengesteld voor de be strijding van hardnekkige gevallen van Rheumatiek.... Het pakt Uw kwaal van twee kanten tegelijk aan. De alkali die Vange be vat, is noodig om de schadelijke zuren in Uw gestel te bestrijden; tegelijkertijd voorko men de minerale zouten het opeenhoopen van urinezuur dat typische verschijnsel bij lijders aan Rheumatiek, dat de grootste oorzaak is van Uwe ondragelijke pijnen. Waar alle middelen faalden, bracht de dub bele werking van Vange uitkomst. Probeert het ook! Vraag Uw apotheker of drogist een bus Vange, voldoende voor een flinke kuur. F 0.86 p. blik Vangt Uw pijn De stier Frans 208 van Groenhoven, eigendom van het fonds ter verbetering van de rundveefokkerij in Nederland, kon door een eertijds gedane toezegging weer in de vereeniging terugkomen. De stier fokt een buitengewoon goed exterieur maar het vet-gehalte der vaarzen was niet van dien aard, dat men zich direct uitsprak voor terugvragen dér stier. Men besloot te vragen om het terug nemen der stier nog één jaar uit te stellen, zoodat van meerdere dochters een over zicht gekregen kan worden. Besloten werd, indien de Prov. Fokvee dag niet doorging, zoo mogelijk een na jaarskeuring te houden. Uit het jaarverslag van den stamboek houder J. D. Klare kwam het volgende naar voren. Er werden geschetst 196 kuikalveren en 91 stierkalveren. Er werden gebruik bij de leden 15 goedgekeurde stieren, 9 éénjarige, 3 tweejarige en 3 driejarige. Er werden bij de leden 20 stieren goedgekeurd. Op de Centrale keuring te Alkmaar kwamen de stieren in 1940 wederom in bijna alle 'ru brieken bovenaan. Dit was in 1939 en 1938 evenzoo. Dus de vereeniging neemt in dat opzicht de meest eervolle plaats in. Op de najaarskeuring te Schagen wer den veel stierkalveren door de leden inge zonden met goed resultaat, de meesten werden behoorlijk verkocht. Over het ge heel werd trouwens veel fokvee verkocht. Van de dieren met goede opbrengsten kwa men naar voren bij de vaarzen: Kg. melk Kg. vet vet aantal melkd. Borst 20 4612 179 3.89 280 Meta 30 3651 177 4.85 331 Robbert 18 4313 176 4.08 320 Catrien 28 3S33 174 4.54 325 Vuurpijl 18 4695 161 3.43 276 De Hoop 14 4261 161 3.79 345 Borst 21 4025 160 3.98 275 Dora 49 4476 159 3.56 323 Jeltje 23- 4073 158 3.89 297 Rika 37 4736 155 3.27 322 -Teui 10 3905 152 3.90 324 Iefje 46 4163 152 3.66 339 Trien 4 4160 149 3.57 •280 Sijtje 11 4199 148 3.52 274 Corrie 6 3422 147 4.30 319 Ponni 20 3526 147 4.16 328 Meta 29 3398 146 4.30 354 Jeltje 24 4012 145 3.61 290 Emma 4 3573 145 4.05 341 Bij de twenters kwamen naar voren: Rensche 20 5768 230 3.98 290 Leegwater 14 5649 229 4.05 330 Sjoukje 5 54S8 206 3.76 312 Li ze 22 4491 192 4.28 309 Sijtje 25 4867 192 3.94 316 Robbert 17 5256 188 3.57 319 Ieke 47 3966 175 4.41 365 Sijtje 22 4141 173 4.17 369 Geertje 24 3975 170 4.28 349 Dieuwertjel5 4653 174 3.75 326 Ninke 3 4519 169 3.75 300 Cornelia 3 4169 169 4.05 316 Eva 8 455S 166 3.64 309 Nelly 33 4877 166 3.40 324 Grietje 31 4427 166 3.76 340 Koosje 21 3967 162 4.08 280 Bij de derde kalfskoeien waren het. Juliana 21 5552 235 4.23 314 288 Marie 19 5983 224 374 Wondertje 7 5534 208 3.76 342 Anneke 3 5264 221 4.20 314 Anna 27 5915 204 3.45 338 Swan 2 5671 202 3.57 316 Sijtje 20 5208 19S 3.80 378 Meta 24 5446 196 3.60 309 .Zwartje 18 5224 191 3.66 320 Klaasje 56 5111 188 3-68 338 Pietje 47 6086 188 3.09 305 En bij de oudere koeien: Leegwater 11 8079 287 - 3.55 311 Johanna 31 6083 257 4.03 316 287 De Hoop 36 6058 256 4.22 Cornelia 4 7233 245 3.39 330 Jeltje 21 5448 245 4.50 349 Wilhel- mina 14 7188 - 245 3.41 387 Meta 20 5836 242 4.15 317 Jans 2 7273 239 329 364 Veldman 13 6662 237 3,56 295 Bosma 29 5238 232 4.45 291 Aaltje 14 5673 230 4.05 315 330 Sijtje 17 6408 226 3.52 Jacoba 13 6706 226 3.37 380 Cornelia 5443 226 4.15 353 Sijtje 12 6436 225 3.49 315 Tjerk je 66 5634 218 3.87 295 Befje 39 5090 218 4.28 346 Roland Nico 5117 217 4.25 280 Guurtje 21 5734 216 3.76 293 Kekke 16 6008 216 3.60 367 Dat naast goede productie een goed ex- n.i icuj oanit.i] Kan Kauu Dewijzen aeze «u oudere koeien, ze zijn ingeschreven in het N.R.S. met gemiddeld ruim 81 punten. De stieren die in de vereeniging best in de productie hebben gefokt, zijn- Egbert. Roosevelt. Blok, Zeppelin en Athleet 2. De ijver waarmede de leden naar hun doel streven, beeft zeker ook bijgedragen, dat de vereeniging BarsingerhornScha gen het middelpunt is van de fokkerij in N.-Hollands noorden. En nu koers houden!

Schager Courant | 1941 | | pagina 11