FIETSBANDEN OP DE BON BON NEII die deze week gelden Ex-koning Alfonso XIII ONTHEFFING Met ingang van heden Verkoop van bonnen is verboden inkomstenbelasting over bet belastingjaar 1940.1941 overleden Uw HOEST zal snel verdwijnen akkers Abdijsiroop Saterdag 1 Maart 1941 Derde blad OM UIT TE KNIPPEN. ZOOWEL BINNEN- ALS BUITEN BANDEN MOGEN UITSLUITEND WORDEN VERKOCHT TEGEN IN LEVERING VAN BONNEN, WELKE DOOR DE DISTRIBUTIEDIENSTEN WORDEN AFGEGEVEN. En alieea tegen inlevering van een volkomen versleten band 's Gravenhage. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat met ingang van heden 1 Maart a.s. een aan vang zal worden gemaakt met de distributie van rijwielbanden. Dit onder alle soorten, toerbuitenban- den, toerbinnenbanden, transport buitenbanden en transportbinnen banden worden verstaan, uitslui tend mogen worden verkocht tegen inlevering van bonnen, welke door de distributiediensten worden af gegeven. Aangezien de voor de vervaardiging van rijwielbanden beschikbare hoeveelheid rubber betrekkelijk gering is, zijn de voor waarden, waaraan men moet voldoen om voor een bon in aanmerking te komen, 'streng gesteld. Deze voorwaarden zijn voor particulie ren en bedrijven verschillend. In verband hiermede zijn voor deze groepen twee soor ten aanvraagformulieren ontworpen, wel ke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn gesteld. Als algemeene voorwaarde om voor een bon voor een rijwielband in aanmerking te komen, geldt, dat de oude band, welke moet worden vervangen, zoodanig is versleten, dat hij geheel onbruikbaar is ge worden en niet meer bruikbaar te maken is. Indien de aanvrager of één der leden van het gezin, waar toe hij behoort, dan wel het betrok ken bedrijf nog in het bezit is van een nieuwen of bruikbaren lossen (d.i. niet gemonteerden) band, wel ke in plaats van den te vervangen band kan worden gebruikt, zal evenmin een bon worden afgegeven. Aan particulieren kan slechts in de na volgende gevallen een bon worden ver strekt: a. Indien het rijwiel dagelijks wordt gebruikt, om zich tusschen de wo ning en het werk of de school te verplaatsen. De afstand tusschen de woning en het werk of de school moet langs den kortsten weg meer bedragen dan vijf kilo meter. Voor kinderen van tien jaar of jonger wordt deze afstand tot drie kilometer teruggebracht. Indien men voor vervoer naar het werk of de school gebruik maakt van tram, trein of bus, dient de per rijwiel af te leggen afstand van de woning tot de dichtstbijzijnde tram, trein of bushalte eveneens minstens vijf kilometer te bedragen. b. Indien de verbruiker het rij wiel dagelijks voor de uitoefening van zijn ambt, bèroep of bedrijf ge bruikt, en indien hij daarmede in doorsnede minstens vijftien kilo meter per dag aflegt. c. Invaliden en zwakken dienen een doktersverklaring over te leg gen, dat zij het rijwiel of invalide wagentje noodig hebben om zich langs den openbaren weg te ver plaatsen. Bij de behandeling van de aanvragen van bedrijven, overheidsdiensten en andere instellingen, welke rijwielen voor transport of andere doeleinden in hun bedrijf noo dig hebben, dient, zooals boven reedsis uiteengezet, vast komen te staan, dat de band, welke moet worden vervangen, vol komen versleten en niet meer bruikbaar of bruikbaar te maken is. «Tevens mag de aanvrager geen nieuwe of bruikbare ban den in voorraad hebben. Het bedrijf dient een opgave te verstrekken van het totaal in gebruik zijnde rijwielen en van het to tale aantal banden, dat hierop is gemon teerd. Voorts moeten de in bedrijf zijnde rij wielen dagelijks worden gebruikt voor be- drijfs- of dienstdoeleinden en moet per rijwiel in doorsnede minstens vijftien ki lometer per dag worden afgelegd. De geldigheidsduur van den bon is be perkt tot twee weken na den datum van afgifte. Na afloop van dezen termijn is de bon voor den verbruiker waardeloos ge worden en mag hij er geen rijwielband meer mede koopen. Tevens wordt er op gewezen, dat op de bonnen uitsluitend ban den mogen worden gekocht, welke voor het persoonlijk gebruik van den houder of voor het bedrijf bestemd zijn. Overdracht van bonnen, in welken vorm ook, alsmede het te koop aanbieden of het onbevoegd voorhanden of in voorraad hebben van bonnen is verboden. Voor de aanschaffing van banden, welke op nieuwe rijwielen zijn gemonteerd, gelden dezelfde bepalingen als hierboven zijn omschreven voor de aanschaffing van losse banden. Derhalve mogen ook op nieuwe rijwielen gemonteerde banden uit sluitend worden verkocht, indien hiervoor bet vereischte aantal bonnen wordt inge leverd. Met nadruk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat men verplicht is bij den aankoop van een nieuwen'band den ouden, niet meer bruikbaren band bij den hande laar, bij wieri men den nieuwen band koopt, in te leveren. De handelaren mogen alleen een nieuwen band verkoopen, in dien zij den ouden band innemen en deze geheel en al versleten en onbi'uikbaar is. De ontvangen oude banden dienen zij te verkoopen aan de handelaren in oude ban den. In een officieele publicatie zijn de bij zonderheden betreffende het inleveren van de bonnen door handelaren, grossiers en fabrikanten vermeld. op aanslagen In de Nederlandsche Staatscourant van 14 Februari 1941 is opgenomen de vijfde uit voeringsbeschikking loonbelasting 1910, waarin de secretaris-generaal van het de partement van financiën de voor de uit voering van artikel 42 van het besluit op de loonbelastingen noodzakelijke voorschriften heeft gegeven. In deze voorschriften is vooreerst bepaald dat degene die is aangeslagen in de in komstenbelasting over het belastingjaar 1940—1941 uitsluitend terzake van in dienst betrekking verrichten arbeid en die tevens voor 1 Mei 1941 inkomsten geniet welke aan de loonbelasting zijn onderworpen, op zijn verzoek een ontheffing krijgt over vier maanden. De ontheffing zal dus voor zoo danig aangeslagenen in den regel een derde gedeelte van den aanslag bedragen. Degene die daarentegen behalve voor opbrengst van in dienstbetrek king verrichten arbeid tevens nog voor andere opbrengsten is aangesla gen, verkrijgt een geringer onthef fing. De ontheffing wordt in dat ge val berekend over den aanslag die den aangeslagene zou zijn opgelegd, indien hij alleen opbrengst van in dienstbetrekking verrichte arbeid had genoten. Bij het vorenstaande wordt opgemerkt, dat aanspraak op ontheffing ook bestaat, indien het thans genoten loon zoo gering is. -dat hierop geen loonbelasting wordt in gehouden. Het verzoek om ontheffing kan worden gesteld op de z.g. werknemersver klaring welke de werknemer ingevolge arti Kei 11, 2e lid, van het besluit op de loon- Ex-koning Alfonso de dertiende is gisteren overleden. Als Koning geboren, als balling gestorven, dit is, in den meest beknopten vorm, de le vensloop van Alfonso XIII van Spanje, die den leeftijd bereikt heeft van slechts 54 jaar. Bijna dertig jaar hiervan heeft hij op den Spaanschen troon gezeteld om daarna, gedurende het laatste tiental jaren van zijn leven, nadat tc Madrid de monarchie had moeten plaats maken voor de republiek, als balling te vertoeven buiten zijn vader land. mecrendeels in Italië, in welks hoofd stad hij thans den laatsten adem heeft uit geblazen. Een vlotte, sportieve figuur. Als zoodanig genoot Alfonso. als koning van Spanje, een zekere populariteit in Europa; temeer daar hij, bewegelijk en impulsief van aard, vaak het Madrileensche hof ontvluchtte om. veel al zelf aan het stuur van zijn reisauto. zich buitenlands te begeven, naar Frankrijk. Duitschland, Oostenrijk, Engeland. Eens heeft hij ook een bezoek gebracht aan Ne derland. doch dat was in Augustus 1931 dus reeds als ex-vorst. Hij bezichtigde toen o.a. bet Vredespaleis in Den Haag. Zooals gezegd, werd Alfonso XIII op 17 Mei 1886 reeds als koning van Spanje geboren, aangezien zijn vader. Alfonso XII, toen juist was overleden. Zijn moeder, Ma ria Christina. nam het regentschap waar, totdat Alfonso. in 1902, dus op 16-jari'gën leeftijd, meerderjarig verklaard werd en als Gij direct'Akker's Abdijsiroop neemt Gij zult dadelijk de gunstige werxing on dervinden van de vanouds beproefd» -genees-kniyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nog meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddell belasting verplicht is aan den inspecteur door te zenden. De meeste werknemers zul len mitsdien reeds bun verzoek om ont heffing bij de invulling van de werknemers verklaring hebben gedaan. Indien zulks niet het geval is kan het verzoek alsnog bij afzonderlijken brief worden gedaan. Uiteraard zal het niet mogelijk'zijn, dat de inspecteurs in korten tijd op het zeer groote aantal verzoeken om ontheffing be schikken. Teneinde te voorkomen, dat de aangeslagenen daardoor in moeilijkheden komen, heeft de secretaris-generaal van het departement van financiën den ont vangers medegedeeld, dat de aangeslage nen die een verzoek om ontheffing hebben ingediend, moeten geacht worden voor een derde van hun aanslag in de belastingen naar het inkomen uitstel van betaling te hebben ontvangen, totdat op hun verzoek is beslist. Personen wier aanslag voor een belangrijk gedeelte betrekking heeft op andere inkomsten dan die uit een dienstbetrekking, wordt echter in hun eigen belang aange raden meer dan tweederde gedeel te van hun aanslag te voldoen, aangezien de aan hen te verleenen ontheffing, zooals uit het voren- staande blijkt minder dan een der de zal bedragen. Ten overvloede wordt hierbij opgemerkt, dat, indien te veel is betaald, natuurlijk aanspraak op teruggaaf bestaat. De aangeslagenen die een verzoek om ontheffing hebben ingeleverd, behoeven den ontvanger niet om uitstel van een derde gedeelte te verzoeken. De ontvan gers verkrijgen een opgaaf van deze aan geslagenen van den inspecteur. Nog door een anderen maatregel ïs den personen die aan de loonbelasting zijn onderworpen en nog een aanslag in de inkomstenbelasting over het belastingjaar 1940/41 geheel of gedeeltelijk moeten be talen, een tegemoetkoming verleend. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft den ontvangers mede gedeeld, dat aan de aangeslagenen die op de vermelde wijze een verzoek om onthef fing hebben gedaan, ten minste acht ter mijnen voor de betaling van den aanslag worden toegekend. Zoodoende vervalt om een voorbeeld te noemen van een aanslag, welke in November 1940 is gedag- teelcend, de laatste termijn niet op 30 April 1941 doch eerst op 1 Juli 1941. Totdat op het verzoek om ontheffing is beslist, ver valt dus iedere maand een achtste gedeelte van tweederde van den aanslag. De Duitsche troepen in Libye De opperbevelhebber der strijdkrachten in Noord-Afrika heeft tot de in Libye operee- rende Duitsche troepen de volgende bood schap gericht: Aan de dappere soldaten van het roem rijke Duitsche leger, die op Afrikaanschen grond aangekomen zijn. De kameraden der strijdkrachten in Italiaansch Noord-Afrika heeten U hartelijk welkom en wenschen U nieuwen roem toe, voor de gemeenschappe lijke overwinning. De opperbevelhebber heeft het Duitsche EX KONING ALFONSO XIIL (Foto archief). zelf het bestuur in handen nam. Zijn re geringsperiode is een aaneenschakeling ge weest van woelige feiten en gebeurtenissen in de veelbewogen politieke geschiedenis van het warmbloedige Spaansche volk. Op politiek gebied hebben vooral het Marokko- vraagstuk en de*eischen van Catalonië den koning veel moeilijkheden bezorgd, welke tezamen met binnelandscbe oneenigheid van velerlei aard het land weinig rust ver leenden. In 1906 was Alfonso in het huwelijk ge treden met Vietoria, Eugenia» Christina, Broodbonnen 06: geldig van 3 Maart tot en met 9 Maart (niet gebruikte tot en met 16 Maart, echter niet in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bonnen nummers 5 (bloemkaart) geldig van 24 Febr. tot en met 23 Maart. Elke bon geeft recht op het koopen naar keuze van 35 gram tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, of zelfrijzend bak meel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevilld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Bon 06 (boter- en vetkaart): geldig van 3 Maart tot en met 9 Maart (niet gebruikte tot en met 16 Maart), rechtgevende op het koo pen van 250 gram boter of marga rine. Bonnen 05 Vleesch (vleeschkaart): geldig tot en met 9 Maart (niet gebruikte tot en met 12 Maart). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rant soen vleeschwaren. Bon 05 Worst, vleeschwaren (vleeschkaart): geldig tot en met 9 Maart niet gebruikte tot en met 12 Maart) rechtgevende op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gr. v. gekookte worst soorten. rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bon 02 (nlenwe kaart), geldig van 3 Febr. tot en met 16 Maart, recht gevende op het koopen van 125 gr. koffie of 50 gram thee. Bon 06: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 17 Febr. tot en met 16 Maart. Bon 07: geldig van 24 Febr.. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort. gortmout of grutten. Bon 08:»geldig van 24 Febr. tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 250 gram gort, gort- mout of grutten. Bon 09: geldig van 24 Febr. tot en met 20" April, rechtgevende op bet koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. troependetachement in tegenwoordigheid van Italiaansche en Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten en een groote menschenmenigte geïnspecteerd. De com mandant van het Duitsche korps in Afrika heeft warme welkomstwoorden tot de Duit sche soldaten gericht en verklaard, over tuigd te zijn van de overwinning op den gemeenschappelijken vijand. Hij besloot met de woorden: bij het begin van de Duitsch-Italiaansche samenwerking op prinses van Battenberg. uit welke echtver bintenis vier kinderen twee zoons en twee dochters gesproten zijn. Menigmaal heeft het leven van den koning gevaar geloopen. In het begin van zijn regeeringsperiode ont snapte hij ternauwernood aan een bomaan slag. toen hij met den president der Fran- sche republiek door Parijs reed. En op zijn huwelijksdag werd een bom geworpen naar het rijtuig van het bruidspaar, zonder dat de vorstelijke personen gedeerd werden. Ook het dictatoriaal bewind van generaal Primo de Rivera slaagde er niet in de vele binnenlandscbe moeilijkheden te ovenvin nen en ordelijke toestanden in bet land te weeg te brengen. Als Primo zich in 1930 heeft teruggetrokken, moet de koning zwichten voor den eisch naar vrije verkie zingen voor e<;n volksvertegenwoordiging. De republikeinen behalen de ovenvinning, te Madrid wordt in 1931 de republiek uit- seroepen en Alfonso moet het land verla ten, na een verklaring te hebben gepubli ceerd, inhoudende, dat hij van geen zijner rechten afstand doet, maar Spanje verlaat om bloedvergieten te voorkomen. Sindsdien hebben de ex-vorst en zijn ge zin geleefd buiten zijn land, meerendeels in Italië. Toen generaal Franco de leiding veroverd had. meende men aanvankelijk nog. dat Alfonso weer naar Spanje zou te- rugkeeren. doch zoover is het nooit geko men. Als balling is Alfonso XIII, omringd door gemalin en kinderen na een veelbe wogen leven in de Italiaansche hoofdstad ontslapen. De laatste oogenblikken. Op het oogenblik, waarop ex-koning Al fonso den laatsten adem uitblies, bevonden zich de koningin, de prins van Ast.urië, de hertog van Segovia en de prinses van Tor- nonia aan het ziekbed. Kort na bet over lijden kwam ook de prins van Piemont in het Grandhotcl aan. vergezeld door de her togen van Bergamo en Pistoja. Bon 10: Naar keuze 100 gram maï zena, griesmeel. aardappelmeel, sago, rijststijfsel, kookstijfsel of glansstijfsel of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel, geldig van 24 Febr. tot en met 20 April. Bon 11: geldig van 24 Febr. tot en met 23 Maart, rechtgevende op het koopen van 250 gram rijst, lijste rn eel, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel. Bonnen 13 en 14: geldig van 24 Febr. tot en met 9 Maart (niet. ge bruikte tot en met 23 Maart). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. Bon 15: geldig van 24 Febr. tot en met 30 Maart, rechtgevende op het koopen van V2 Kg. peulvruchten. Bon 16: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling). 300 gram zachte zeep- pasta, 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschnoeder, geldig tot en met 30 Maart. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken. 250 gram zelfwerkende wasch- mïddelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 01 in ontvangst nemen. Bon 81: geldig van 2 Maart tot en met 9- Maart (niet gebruikte tot en met 16 Maart, echter niet in res taurants e.d.). rechtgevende op het koopen van één ei. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pot scheercrême. Petroleumzegel „periode 9": geldig tot en met 20 April, rechtgevende op het koopen van 2 liter petrole um. Petroleumzegel „periode e": geldig tot en met 31 Maart, rechtgevende op het koopen van 2 liter petrole um. Brandstoffenbonnen nummers „15, 16 en 17 haarden, kachels", „35 t.m. 41 centrale verwarming", „brand stollen. één eenheid, vijfde periode" en ,cokes, één eenheid, vijlde peri ode": geldig tot en met 31 Maart- Elk der bonnen geeft recht op het koop van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes) of 110 kg bruinkoolbriket ten. of 450 stuks (200 kg) bagger- of 300 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg. fabrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. Afrikaanschen grond zweren wij, alles te zullen geven voor de gemeenschappelijke overwinning van Groot-Duitschland en Groot-Italië. Leve Groot-Italië! Leve Groot- Duitschland! VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN GESTAAKT. Met ingang van gisteren is de veerdienst EnkhuizenStavoren volledig gestaakt. De besprekingen te BATAVIA De conferentie tusschen den Ja- panschen consul-generaal, den heer Isjizawa en het hoofd van het eco nomische departement te Batavia, den heer van Hoogstraten, duren voort, hetgeen een aanwijzing is, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Men verneemt, dat de hes- ren Woensdag gedurende drie uur geconfereerd hebben en gisteren een nieuwe bespreking hadden, In wel ingelichte kringen wordt gezegd, dat Isjizawa en Van Hoogstraten de volgende wezk de besprekingen zul len voortzetten. Veroordeelingen door Duitsche krijgsgerechten Duitsche krijgsgerechten hebben wederom twee veroordeelingen wegens zware beleedi- ging van de Duitsche weermacht moeten uitspreken. In een geval werd een tramconducteur, die tijdens zijn dienst een twist met een Duitschen soldaat begon en daarbij hand tastelijk werd, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezelfde straf van een jaar gevangenis werd opgelegd aan een jong meisje, dat in het openbaar Duitsche soldaten met een zwaar beleedigende uitdrukking beschimp te.

Schager Courant | 1941 | | pagina 15