Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief OUDERS Tob nooit van Dré 't HOEKJE De Ulvenhout, 27 Februari 1941. Amico, Ge herinnèrt oew eigen ons leste uitstapke nog wel? Dat van de propclub, mee Nolleke Gommers ook. naar Den Haag? Dan zulde óók wel onthouwen hebben, dunkt me, hoe dat kleine, astrante Nolleke in den Zwaluw de peeën had opgeschept. ,,'t Was 'n reis mee hindernissen", zoo schreef ik oe half November. ,,Op den Zwa luw moesten we drie kwartier wachten. Den trein was vol» Nolleke zat in 't gangpad, op ons valies, gevuld mee alderhande leeftocht (omdat ons vrouwvolk gin bonnekes had wil len afstaan!). Als we 'n kwartier gewacht hadden, liet Nolleke, kwaad als 'n spin, z'n eigen uit den trein zakken. „Hy wou dan wel 's van die Rooie Pet vernemen, of die soms docht dat hier 'nen vollen trein vergeten schoolkinders stond, sodejuu!" Na weer 'n kwartier stapte den Fielp uit: die gong Nolleke zoeken. En nog kwar tier later rejen we weg zonder Goliath en David. (Respectievelijk 300 en 75 pond zwaar). Wij keken meikaar 'n aan. De perrons van den Zwaluw lagen al in den duister. „Wanouw?" vroeg den Jaan benepen. Den Blaauwe zag 'n naar 't zwarte valies, krabde aan z'n neus en zee: „leeftocht heb ben we genogt, maar den stoet is wel gauw ontbonden!" „En dieën meelzak kuiert mee ons centen weg", klaagde den Jaan. Dikker wemelde den schemer over 't leege Winterlandschap daar benejen ons. Links, ik ree vooruit, stond den bonten avondhemel in lichterlaaie, 'n Zon als 'n wa- gelwiel zoo groot, zonk weg in den donkeren mos van 't lage, natte land. Den Jaan zat veurovergebogen; te tellen de afgesleten, blin kende figuurkes van 't ijzerbeslag op den bojem van ons spoorwageltje. Den Blaauwe, de ruiten, grijzen pet achterover op z'n rose stekels, zat tevrejen te luisteren naar den spoorwagelpolitiek, die naast ons op de bank wierd bedreven. Toen struikelde 'nen conducteur over ons zwarte valies ons coupé-ke binnen. „Zeg. chef", vroeg ik: „hebt ge onderweuge in den trein misschient 'n paar reizigers ontmoet, 'nen soortement van reus en heel klein man neke, die op 't nippertje in den Zwaluw zijn ingestapt?" Onderwijle knipte-'-ie de kortjes. Toen vroeg ie: „ge bedoelt de heeren Beeckers en Gommers uit Ulvenhout „Eh... je... ja!" stotterde-n-lk, want deuzen kortjescoupeur was naar mijnen zin veul te goed op de hoogte. Den Blaauwe schoof ook 'n bietje bij. En den Jaan keek naar den conducteur of Tonica was binnen gestapt zonder stamkaart, want die kaart had Janus „veur alle zekerheid" maar mee genomen „Hou maar op", zee den conducteur toen: „dat duo zit in 'n eerste klassecoupé en ik heb de grootste last om aan m'n centen te komen. Ze motten bijbetalen, ziede, van Zwaluwe tot Dordt." Den Jaan klèèrde op: 't kapitaal was te recht! „En as* ze nie bijbetalen", vroeg den Blaau we: „wa dan?" „Dan krijgen ze in Dordt d'r tweede ver baal," zee 113 (dat stond op z'nen kraag) in allen gemoedsrust. „D'r... d'r d'r twééde... verbaal...?" vroeg ik: „waar hebben ze dan 't éérste opge- loopen?" „Ze? Dieën groote nie, die is as getuige opgenomen. Maar da kleine knulleke, Ar- noldus Gommers, is nie? die is verbali- seerd veur huisvredebreuk en beleediging; 'misschient ook veur poging tot zware mis handeling." „Wé ge doet, doe 't goed", zee den Blaau we content. „Maar wat heeft Arnoldus dan toch alle maal uitgevoerd in dat kertierke?" vroeg ik. „Bij den chef op den Zwaluw de deur open- getrapt," zei 113. „Toen den chef gevraagd, of Zijnedele zoo beleefd zou willen zijn aan hem, Arnoldus Gommers, 't seinstokske af te geven. Dan kost meneer van Rooipettum in 't wèrme kantoor blyven. En als den chef zijnen seinstaf nie afstond, dan had Arnoldus gedreigd den chef tot poeier te verwerken. Anders niks," zee 113. En nou zit meneer Gommers eerste klas te reizen op 'n derde-klas-biljet en wil nie bijbetalen, terwijl den ander z'n eigen beroept op „hovermacht!". Maar in Dordt hebben we 'n half uur den tijd," zei 113. „Ik mot zeggen," stelde den Blaauwe vast: ,,'t begin van ons uitstapke is belange nie kwaad." Ik gaf den conducteur 'n sigaar, die toen 'n deur wyer gong mee z'n tang. 't Was on- dertusschen strafdonker geworden, de gloei ende sigarenpunten flierden lijk vuurvliegkes deur 't donkere wageltje." Ja, nou ik 't eigens weer herlees. zóó was 't gegaan. Maar eerlijk gezeed: w\j wa ren die heele consternatie glad vergeten! Allee, daar gebeurt zooveul tegenwoordig, enne... de propclub zit óók nie stil Maar 'n dag of tien gelejen kwam er 'nen deurwéérder op UIVenhout en die gaf aan onze „wettige huisvrouwen" 'n groot vel pam- pier af, waarmee wij wierden verzocht om te verschijnen veur de Strafkamer dér Ar- rondissements-Rechtbank te Breda, op Don derdag 20 Februari 1941, des voormiddags ten 10 ure, ten einde getuigenis af te leg gen in de zaak contra Arnoldus Hermanüs. Ludovicus Gommers, geboren den 7den Mei 1880 te Ulvenhout, particulier, wonende al daar, beschuldigd vanen toen volgde, 'n paar cijfers, waarachter de letters W. v. S.: me dunkt zooveul als de juridische formule van ons ononthoud in den Zwaluw op ons pla- zierig uitstapke mee den kaartpot. Deus blank pampier lag prontjes uitgestre ken op m'n bord, als ik dieën dag thuisree mee den groentenwagel Ja, zoo is mijn „wettige huisvrouw" nog welVeur de rest liep ze rond mee 'n bakkes, of ik heel 't spoorwezen had uitge roeid en zij 'r eigen daar dood om geneerde! En efkes kwam 't gedacht bij me op: dat zoo 'nen lammessen 'deurwèèrder, eigens toch óók trouwd, zoo'n pampier nou altij aan oew w\jf afgeeftAls ik 'm op 't trimmenaal zou zien, moest ik 'm toch 'ns op z'n geweten werken! Van man tot man. Afijn. Ik vouwde 't prontuitgestreken pam pier in zestienen en stak 't in m'nen bilzak. 't Kost in ieder geval op 'n leutigen heiligen dag uitdraaien! Trui zweeg. Stelde 'r eigen aan ais de verdrukte onschuld. Maar ik ver wachtte van den avond nog wel bezoek van m'n medegetuigen, misschien ook wel van den „verdachte" en dan kon 't nog best gezellig worden. Mee deus gedachten gong ik aan den zuurkool-mee-spek, deur Trui klaarge- mokt om ze alles, zelfs die haaibaai-streek om dat pampier zoo op m'n bord te spreien, te vergeven. Den eerste die 's vonds binnenstapte was Nolleke! Fier als 'n haan, die 'n vuil ei uitgebroed hee. Trüi had „gin woorden" veur 'm. Maar 't Gommerker is gewend, dat 't vrouwvolk hum nie beziet (hij is trouwens uit vrouwenoogpunt 't aankijken nie wèèrd!) en Nol smoorde aan z'n sigaar, zwaaide mee z'n korte beentjes onder den stoelzitting, zoo plazierig of ie in „de Koei" z'n rondjes zat weg te geven en Kee te tergen. „Wat denkte, Dré? Zou ik 'nen advocaat nemen?" „Bende van plan om te bekennen „Me laars!" „Pik dan 'nen advocaat, Nolleke!" „Maar ginnen prul!" zee Nolleke groote- manachtig. „Tuurlijk nie ,maar prot déérover 'ns mee den Fielp, die Daar wés den Fielp. „Zóó?! Harnoldus, Ermanus, Ludovicus! Dag Truike! Hook de pest hin, net has mijn wettige uisvrouw? Hallee, den Dré! Wat zegde gij 'r van? Kun nen we veur de wandaden van die Halikriek veur lillekert gaan staan hop de rechtbank". „Gij bekekt 't goed Fielp", zee» Trui vinnig: „dat daar"(ik!) „hee-t-er nog stiekum leut in!" Ziezoo. Trui zat 'r al in! Ja, den Fielp kunde zoo iets overlaten. „Niks oor," zee-t-ie: „daar ken ik den Dré te goed veur. Maar wat elpt 't, hom te mumereeren, Trui? Wie kan veurzien, has ge zoó'n vent mee hop reis nimt, da ge drie maanden later nog hln 't gesallemander zit?! 'k Mag lijen, dat ze 'm tien jaar geven, dan ebben we tenminste heven rust. Maaren den Fielp keek veul ontevrejen: „maar hij 'r natuurlijk mee n maand hof zes, oogstens negen, wel van haf- komen!" i Den Nol z'n beentjes bleven ineens stil. Straf keek ie naar den Fielp. Maar die zat zóó triest en in gedachten in de laai van de plattebuis te staren, dat Nolleke gin wijs kost worden uit den bakker. (Ge wit, die twee lig gen den lesten tijd ook overhoop). Daar heurden we den stap van den Blaauwe over den erf gaan. „Zeszes maanden ge vangenis minstensschuddebolde Trui, dan heftig en direct tot Nolleke: „maar ditte zek-oe. drol, as ge de bajus uitkomt, ge zet hier ginnen voet meer binnen! Dèèrü" Triest schudde den Fielp zijnen grooten kop. Zuchtend sprak ie: „ja, Hernoldus, Trui zegt 't, ik dénk 't. Begrep goed: de... propclub... liis... gin... reclasseeringshinstituut... veur... veur hontslagen gevangenen!" Nolleke nam z'n bolhoed af, droogde 't zweet uit den band. Den Blaauwe, onderwijl binnen gekomen, de stemming rap gepield, zee toen: „nou-nou, Fielp, 'nen mensch kan z'n eigen beteren. En daar meugen w\j Nolleke nie by in den weg staan." „Waarop schatte gjj 't, Blaauwe?" vroeg Trui. „Oem, mnoudce den Blaauwe diep zinnig: „drie artikelen worden 'm ten laste geleedlot 'ns zienHebt ge 'n blanco strafregister, Nol?" Zwaarmoedig schudde Nolleke den kop. „Neeë. Eénen keer hè 'k zonder licht ge- rejen enneen toen den veldwachter uit gescholden veur „sloeber"en zoo!" „En zóó vroeg den Blaauwe vaderlijk. „Watte nog meer, Nolleke?" ,,'k Heg gezeed, dat ie „Barsten kost, zekers?" „oZ iets, ja!" „Dan Nolleke, dan zullen we," zee den Blaauwe tragisch: „lank afscheid van mal kaar motten nemen. Maar wittewa, ik kom oe ééns in de maand opzoeken! Zóó grootscn ben ik óók nie, horre!" Toen viel er 'n zware stilte. Trui zuchtte, 't Mensch was onder den indruk gekomen van mijn fatsoenlijke kameraade en dat bar-onfatl soenlijke Nolleke. Toen zuchtte ook den Fielp 'ns. Zóó, dat den assie van de plattebuislaai opstoof. Den Blaauwe liet dat nie onder 'm. En zuchtte mompelend: „wa-n-ellende, wa-n-ellende!" „En kost ie de grens nou maar over zee den Blaauwe. „Dan waren wij 'm tenminste mee goed fat soen kwijt," zee den Fielp duvelachtig. Toen: „we zitten ier lillek hop 'n droogje, Trui!" „Koffie mors ik niemeer mee en borreltjes schenk ik nie," snibde Trui, alsof ze op den bakker z'n woorden had zitten wachten: ,,'t Is wijd van 'n festijn, deus bijeenkomst!" „Mannen," stelde Nolleke toen veur: „als we 'ns naar den voerkant gongen?! Ik geef 'n paar borreltjes weg en dan bespreken we ondertusschen mijn zaak Veur Trui 't besefte, zat ze alleen. En ln „de Koel" hebben we 'nen advocaat genomen, 'nen druppel-veur-den-schrik en Nollekes' straf, na één borreltje, van zes maanden op drie maanden teruggebrocht. Na twee, op drie weken. Na drie, op veertien dagen onvoor waardelijk. 't Was wezenlijk 'nen plazirigen avond ge wist. Neeë, 'k zou dieën deurwèèrder maar mee rust laten. 's Zondags teveuren was Nolleke's dagvèèr- ding omtrent versleten. Want iedereen had ze gelezen. Den een morste er dit op, die dat, -r- "t dink leek op 'n heé! oud menu van *n royaal, .slordig" feest. Telkens had Nol 't pampier veer afgeveegd, opgevouwen en in den band van z'n hoed gestoken, waar 't ook nie van opknapte. „Nou," zee den Fielp, „has gy dat hop de Rechtbank mot laten zien, zullen ze daar hook wel 'nen heigenaardigen smaak in d'ren mond krijgen van jou!" „Waarom motten ze dat zien?" vroeg Nolleke. „Hom zekers te weten hof gy den hechten Harnoldus Gommers bent, die in den Zwaluw de Statie tot en met den chef ebt hafge- broken!" „Mij 'nen zurg," zee Nol: „dan motten ze maar solieder spullen leveren. Waterdicht! En afwaschbaar!" „Da motte nie aan ons zeggen," zee den Fielp: „maar déér, has ge 'n vent bent!" „Komt veur malkaar!" beloofde Nolleke: „m'nen advocaat hee trouwens ook gezeed, dat 'k m'n eigen nie in mot houwen en flink van leer trekken! En als ik nie boven 't hekske uit kan kijken, hee-t-ie me geadviseerd, dan mot ik maar tusschen de spijlen te keer gaan!" Den Fielp knikte tevrejen. „Da's bekeken," zee-t-ie toen. „Jaja, Nplleke, ge kunt 't Hoome Fielp wel hoverlaten hom 'nen andigen had- vocaat haan te wijzen! Maar bak 't nie hél te bruin, handers sturen z'oe 'n jaar naar 't gek- kenuis." „Hedde gij m'nen advocaat gespróken?" vroeg Nolleke verrast. „Neeë maar 'k voel wel welken kant hof ie hop wil," orakelde den Fielp. „Welken?" vroeg ik. „Mr. Gladbeek lot 'm mesjokken verklèèren," vezelde den bakker in m'n oor: „daar kunnen we leut mee ebben, Dré!" „Mag ik 't nie hooren?" vroeg Nolleke bazig, onderwijl de dagvèèrding uit 'nen bil jarter z'n handen trekkend, pampier aan... twee stukken! Maar Kee had nog 'n potje ouwen gom en 'n kranterandje, 't Pampier was dus rap gemokt, al zag 't er nou uit als 'nen oorlogsvlieger, die al tien keer omlaag- geschoten was en den moed nie opgaf. En terwijl Nolleke ijverig te lymen zat mee gom-en-jenever, den bolhoed achter op z'nen kop en de tong uit z'nen mond vroeg ik: „maar wij? Wat motten wij daar op zeggen, als ze ons vragen naar z'n... z'n geestelijk vermogen?" „Verslette gij 'm veur frisch?" vroeg den Fielp mee veul twijfel, „Hij is kwieker dan ga! Dénkt", mokte- n-ik er rap van. „Komen die tyen, dan komen die plagen, maar ik verklèèr 'm veur ge schift, zoo loste den Fielp 't geval op. En van uit de hoogte zooals 'nen baas vriendelijk kan kijken naar z'n hondje, zag den Fielp neer, op 't kleine Nolleke, dat sjecuur z'n dagvèèrding zat te lijmen mee 'nen zurg of 't eerediploma was! Volgende week zal 'k oe beschrijven de Rechtzaak Nolleke. Den eisch was 50 gulden of 'n maand. Naar keuze. Maar Nolleke klom teugen 't hekske op, sloeg mee z'nen vuist op tafel en zee, dat ie in appèl gong. Waarop den president 'm er attent op maakte, dat de uitspraak pas over veertien dagen zou plaats hebben. „Ik hou anders van afwerken," zee Nolleke nog: „maar allee, goeien dag, 't beste ermee! Amico, 'k heb me kapot gelachen! En de rechtersVeul verkouwen. Veul verkou- wen! Veul last van natte oogen, benaauwd- hedens en geproest. 'k Heb meer zakdoeken gezien, dan recht bank. Griep ee! Griep, denk ik! Dat docht den Fielp ook: „want die eerscht herg", zee- t-ie. Kom, ik schei eraf. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij, gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. CURIOSITEITEN-RECORDS Te Belgrado heeft iemand het record van scheren gebracht op 26,3 seconden. Een Ita- liaansche professor zeide uit het hoofd Dan- te's „Goddelijke Comedie" op in 20 uren. De ^ccr Lcc .te Connecticut rookte 50 sigaren in ii uren. Ziedaar, enkele voorbeelden van curiosi teiten-records of record-curiositeiten. Een ding is echter zeker. Niet ieder record is waard, record genoemd te worden en even min is iedere verbluffende prestatie een prestatie. Het woord komt van het Latijn- sche „recordari", d.w.z. „zich herinneren"; doch slechts weinig records blijven in de herinnering des menscheif. Dat zekere heer Fernando 145 uur achter een danste met in het geheel 1G42 vrouwelij ke partners en met dezen duurdans de dub bele prestatie van een 6-dagen-renner vol bracht, is even waard vergeten te worden, als de „prostatie" van Larn-Smith, die bij een maaltijd 75 lamscoteletten verorberde, of als die van Frank Barritt, die in 2 uur en 16 minuten 2500 oesters openmaakte en opat. Dergelijke records behooren immers thuis in het rariteiten-kabinet. Of een record waard is, niet vergeten te worden, wordt be paald door do vraag, in welke mate het den algemeenen vooruitgang diende. Het ant woord zal niet steeds gemakkelijk zijn, doch de recordduivel toont steeds zijn ware ge zicht, wanneer het minder een wetenschap pelijke, technische of sportieve concurrentie betreft dan wel uitsluitend de bevrediging van de egoistische sensatiezucht. Er zijn zinnige en onzinnige snelheidsre- j VOOR DE De heer C. de Galan, leeraar eener Am bachtsschool in Noord-Holland, heeft destijds een uitvoerige studie gemaakt van den am bachtsscholier en zijn beschouwingen, etc. ge publiceerd in een zeer mooi werkje „Onze Am bachtsschool jeugd en haar problemen". (De Technische boekhandel H. Stam te Amster dam). Ouders, die hun jongen op de ambachts school hebben kan ik dit werk zeer aanbevelen. Over de prae-pubertiteit, d.i. de periode, welke vooraf gaat aan de eigenlijke pubertiteit, schrijft de heer de Galan in het hoofdstuk: Negatieve fase. By de meeste jongens komt een bepaalde periode voor, soms van heel korten duur, van enkele weken tot maanden, waarin zich het algemeene beeld van de prae-pubertiteit ver scherpt. Het is waarschijnlijk het beeld van deze periode, dat, gegeneraliseerd, zulk een on gunstige karakteristiek van den 14-jarigen jongen deed ontwerpen. De jongen wordt meer dan gewoon onverschillig, maar het is nu niet een onverschilligheid, die hy naar buiten dik boven oplegt, maar een, die meer van binnen komt. Ik ben geneigd om te zeggen, dat het een soort van geestelijke apathie is, die op onverschilligheid ljjkt. De jongen voelt zich onbehaaglijk. „Ik weet niet, hoe het kwam, maar ik had eigenlijk nergens zin in", heeft me eens een jongen gezegd. Dat is het beeld. Elders vervolgt de heer de Galan dan: In dit stadium nl. is het, dat een jongen, die door zijn apathie (en nu mag men zeggen: die hij niet begrijpt) komt tot het verwaar- loozen van zijn werk,, zijn resultaten ziet ver minderen (ook in de practische vakken) en achter raakt bij jongens, waarmee hy tot dus ver gelijk opwerkte. Dan kan hij er licht toe komen er maar geheel de brui aan te geven, dan komt hij op een gegeven moment tot de overtuiging, maar liever van school af te wil len. Men begrype goed: in de pubertiteitsont- wikkeling kan deze inzinking een op zichzelf normaal verschijnsel zijn en even normaal kan de jongen er weer bovenop komen. Bij een enkel individu evenwel kunnen de slechte resul taten door die inzinking tot gevolg hebben, dat de jongen denkt er niet weer bovenop te komen, zoodat hij met medewerking van de ouders er in een onberaden oogenblik toe komen kan de school te verlaten, of, als hy die mede werking niet krijgt, in blijvende onverschillig heid overgaat en dan inderdaad na eenigen tijd den achterstand niet meer inhalen kan. Het gevolg is dan doübleeren van de klasse. Daar bij kan de betrokkene door zyn onverschillig heid voor de schoolvakken, dikwijls gepaard gaande met een moeilijk gedrag, een bron van onrust in de klas worden. Verschillende malen in de laatste jaren heb ik dergelijke gevallen van plotseling „afzakken" waargenomen. Ik heb bemerkt, dat de meeste jongens er vanzelf weer uitkwamen, ik heb enkelen juist in die periode de school zien verlaten. Tot myn ge noegen kon ik ook enkele gevallen noteeron van jongens, die van deze plannen af te bren gen waren, zeer tot hun voldoening... later. Want de leeraar1, die voor zijn psychologisch inzicht voldoende afstand heeft om zulk een geval te overzien, kan door tijdig ingrijpen wel eens de niet normale gevolgen van een overi gens normaal gebeuren, voorkomen. Hy kan te rechter tijd wat bemoedigen. Is hij practijk- leeraar, dan kan hy de jongens eens een kar weitje opdragen, waardoor tenminste het zelf vertrouwen vergroot wordt, terwijl ook de ach terstand ten opzichte van andere jongens daar door een meer redelijke verklaring krijgt." Uit enkele opstellen van leerlingen der am bachtsschool, haalt de schrijver dan aan: G. 15 jr. Toen het eerste jaar om was, be gon ik gek te doen. Ik kreeg een hekel aan de school, mopperde er thuis over, zei, dat ik er af wou, maar dat mocht niet. Ik kwam er over heen. Mijn rapport was toen erg slecht, maar Ik haalde het toch nog op. Zoo kwam ik toch in de derde klas. F. 15 jr. In het tweede jaar ging Ik niet meer zoo graag naar school, ik kreeg er een hekel aan, zoodat ik mijn best niet meer deed en mijn cijfers omlaag gingen. Maar de zin om naar school te gaan kwam weer. V. 15 jr. De tweede klasse vond ik mise rabel. Hoe het kwam, weet ik niet, maar ik had geen zin meer in het werk. 't Gebeurde vaak, dat ik 's Woensdagsmiddags al mijn algebra-, meetkunde nog moest maken. Hoe het er „als het klaar was" uit zag, behoeft geen nadere toelichting. Materialenkennis e.d. leerde ik nooit, 't Gevolg was op het derde rap port niets dan vieren, vijven en. zessen. Ge lukkig kwam er toen verandering in. Ik maak te mijn huiswerk beter en leerde harder. Hier aan heb ik het dan ook te danken, dat ik het nog zonder ongelukken tot de derde klas wijt te brengen. De 3e klasse vond ik „reuze". „Ik raakte mijn stille afgetrokken natuur eenigs- zins kwijt en geraakte met de jongens en de leeraren op vertrouwelijken voet. Werd ik eerst voor een „slome" gehouden, nu gelukkig niet meer..." Men ziet, hoe ook de heer de Galan gebruikt heeft gemaakt van hetgeen de jongens zelf schreven in hun vrye opstellen. Een school, die in het bezit is van een leeraar als deze, kan zich gelukkig prijzen! Een volgende maal wil ik nog enkele ge deelten uit zijn werk citeeren en besluit nu met den raad, wanneer men zelf kinderen heeft die naar de ambachtsschool gaan of er al op zyn, dit mooie boekje eens te lezen! Het is het dubbel en dwars waard. OVEEKA. WAT IS „ERG"? „Het ia vreeselyk, het is ontzettend," her haalde mevrouw Beevers, misnoegd kijkend naar haar dochter, die zooeven was thuis ge komen met het bericht, dat zij voor haar exa men van apothekers-assistente gezakt was. „Kom kom vrouwtje," viel haar man in, „vreeselijk" en „ontzettend" lyken mij termen, die hier niet op hun plaats zyn. Het is erg jam mer, niet het minst om de teleurstelling voor Stans zelf. Wy weten heusch wel dat ze hard gewerkt heeft en haar uiterste best heeft ge daan. En geef het kind nu eens een kop warme koffie, en praat over wat anders." Zjjn vrouw schudde het hoofd, maar liep desondanks naar de theetafel om haar man's wenk op te volgen. Het „gezakte" slachtoffer nam de dampende kop aan, met een schuwe blik- naar haar moeder, en zette de koffie wezenloos naast zich neer. „Neen kind, op drinken," zei haar vader vriendelijk maar drin gend. „En ga dan andere kousen en schoenen aandoen, met een blik op Stans bemodderde schoenen en met modder bespatte kousen. Je hebt natuurlijk natte voeten, dat kan wel niet anders met dat hondenweer. Hier, neem een borreltje uit myn kastje." Mevrouw Reevers opende den mond om iets te zeggen, maar een waarschuwende blik van haar man deed haar zwijgen tot Stans, na moeilyk slikkend haar koffie uitgedronken te hebben, met het glaasje citroen in de hand de kamer verlaten had. Toen kon haar moeder zich niet langer weer houden te zeggen: „Ik zou haar nog verwennen óók. Na al het geld dat die studie ons gekost heeft, deze mis lukking" Het is Haar man viel haar in de rede: „een mis lukking waar het kind zelf groot verdriet van heeft". En hij dacht: „een mislukking waaraan de moeder misschien grootendeels debet is, om dat Stans zich meer verontrust heeft over wat haar moeder wel zou zeggen, als ze niet slaag de, dan over de moeilijkheden van het examen zelf." Maar omdat hij een fijnvoelend en psycho logisch ingesteld mensch was, sprak hij die ge dachte niet uit, maar zei inplaats daarvan: „Kom Hetta, niet zoo somber. Er komt een volgend examen en er zijn nog wel een paar stuivers op de Bank ook. Als het kind een been gebroken had, zou ik dat erger vinden. Kom eens hier." Zij kwam gedwee naar hem toe, die strenge zelfingenomen vrouw die zichzelf erg verstan dig vond. En zy glimlachte met betraande oogen terwijl ze zei: „Ach jij altijd". H\j streek met zijn groote hand over haar grijze haar. „Ja ik altijd. Kom, huil maar even. Bij jullie vrouwen moeten er toch altijd tranen vloeien. Ik wed, dat Stans boven zit te huilen. Zy glipte n^ar de deur, snel als een jong meisje, de gang door en de trap op, naar haar dochter's kamer. En dat was precies wat haar man beoogd had. Omdat hy een psychologisch-ingesteld mensch vvas, die precies aanvoelde wat er in het leven erg is, en hoe erg het is. Bent U al zoo ver? Dr. JOS. DE COCK. cords. Wanneer een violist een werk van Paganini, dat uit 4800 noten bestaat, in 4 mi nuten zou spelen, of een glazenwasscher 4320 ruiten zou zetten in 7 uur, zou dat wel heel erg onzinnig zijn. Daarentegen kunnen de records niet worden ontbeerd voor een technischen vooruitgang. Doch ook hier is het niet allemaal goud dat blinkt. Van doorslaggevend belang blijft steeds waarvoor de adspirant-rccordhouders hun heroïsme op het spel zetten. Wanneer een jongeman in een kleine zeilboot den Oceaan oversteekt, kunnen wij zijn moed bewonde ren. Men moet het evenwel bedenkelijk ach ten, dat hij zijn leven in de waagschaal stelt voor een doel, dat in onze jaren zijn betee- kenis verloren heeft. Het was een buitengewoon belangrijk re cord, dat Stephenson in 1829 met zijn raket vestigde: een snelheid van 56 km. Bij een wedstrijd in 1905 legden enkele auto's dage lijks 400 km. af. Door het doorzettingsver mogen van de inzittenden, die geen sensa^ ties, doch prestaties wilden toonen, zijn wy in het bezit gekomen van waardevolle on dervindingen, die later bij het vervaardigen van auto's zeer goede diensten aan ons heb ben bewezen. ln de Vereenigde Staten is eens gedemon streerd, hoe vlug een boom in krantenpa pier kan veranderen. Om 7 uur 35 werden drie boomen omgehakt. Reeds om 9.39 ver liet de eerste rol krantenpapier de machine. Deze rol werd overgebacht naar de 4 km. verder gelegen drukkerij. Om 11 uur werden de eerste bladen verkocht, die waren ver vaardigd uit het materiaal van de boomen, die 's ochtends nog hun schaduw gaven en waarin vogels hun ochtendlied lieten hoo ren Laten wij tenslotte nog die ware record- menschen niet vergeten, die nooit aanspraak maken op een record, maar die haar nog meer verdienen, dan vele beroemde tijdge- nooten. Daar zijn bv. de invliegers en inrij- ders, die vaak met levensgevaar een nieuw vliegtuig of nieuwe auto's een „recordsnol- heid" laten behalen,, alleen om te onderzoe ken, of anderen cr veilig in kunnen vlie gen of rijden. WAT MENIGEEN NIET WEET. In Toronto kocht een man op een veiling voor één dollar een oude matras. Thuis ge komen vond hij er 8000 biljetten van 1 dol lar in! Te Cheyene in de Amerikaansche staat Wyoming staat een grafmonument van den stier „Prince Domingo". Deze stier verwekte 12000 kalveren, die werden verkocht voor één millioen dollar. De „secretarisvogel" is een roofvogel, in Afrika levend, met zeer hooge pooten, lan gen staart en pluim achter den kop: hij is aschgrauw, bruin, zwart en wit gekleurd*

Schager Courant | 1941 | | pagina 18