9 N1PPE-R EN PELLE pa, Het granaatappelsap Een brutale loopjongen De Staatsloterij Radioprogramma Ifaliaansch weermachtberich t MALTA GEBOMBARDEERD. Het 2G5ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het Gricksche front niets belangrijks te melden. Ondanks de ongunstige weers gesteldheid hebben onze vliegtuigen ver dedigingswerken en de achterwaartsche ver" bindingslijn van den vijand met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. Duitsche bom- bardementsformatics. die door Italiaansche en Duitsche escadrilles jagers geëscorteerd werden, hébben con grootscheepschcn aan val op de vliegvelden van Malta onderno men. Op den grond zijn tien brandende vliegtuigen waargenomen. Talrijke andere werden ernstig beschadigd. Hangars en haveninstallaties werden getroffen. Bij luchtgevechten zijn vier vliegtuigen van het type Hurrieane door Duitsche jagers neer geschoten en twee door Italiaansche jagers. In Noordafrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke auto's en kampementen gelrim bardeer.cl en met mitrailleurs beschoten. Op den 25cn Februari overdag hebben vliegtui gen van het Duitsche vliegerkorps met bommen van zwaar kaliber con op de reede van Tob rock liggenden vijandclijken torpe dojager, autoparkeerplaatscn en artillerie stellingen in de nabijheid der stad getrof fen. Een afdecling Duitsche forpedovlieg- tuigen hoeft in hot westelijk deel van de Middellandschc zee een schip van 5.000 ton tot. zinken gebracht. In Oostafrika hebben de vijandelijke troepen, die in het gebied van Zilmani (Soedan) een nederlaag heb ben geleden, zooals in het 262e weermachts bericht. gemeld, zich met achterlating van talrijke dooden en oorlogsmateriaal op Bo- ma teruggetrokken. In Somaliland trekken onze troepen zich, na meer dan een maand verwoed tegenstand te hebben geboden aan" sterkere vijandelijke strijdkrachten, zich al strijdende terug in de richting van Moga- discio. OVERSTROOMINGEN in Joegos'avië De overstroomingen in alle deelen van Joe goslavië nemen voortdurend toe. De aan de Save gelegen wijken der Joego slavische hoofdstad staan wederom onder water. In Züid-Servië heeft zich op de Ëela- gonische hoogvlakte rond Bitolj (Monastir) een geweldig meer gevormd, dat- 30.000 ha. land onder water heeft gezet. Door talrijke grondverzakkingen zijn spoorlijnen versperd. Voorts hoeft zich bij N'isj een geheele berg in beweging gezet, als gevolg waarvan reeds talrijke huizen van het dorp Voekmanovo bedolven zijn. Hef incident met den Amerikaanschen gezant in Sofia Terwijl op grond van het incident in een nachtlokaal te Sofia reeds verscheidene Arri'e- rikaansche bladen terugroeping gèëischt heb ben van den liuidigen Amerikaanschen ge zant in Bulgarije, sluit thans het op een na grootste blad van hot Amerikaansche mid denwesten, de rcgccringsgezinde Chicago Daily Times, zich bfj dezen eisch aan. Het blad is van meening, dat het het beste zou zijn EaHe te gebruiken op een post in het binnenland. Hij is ditmaal te ver over de schreef gegaan. In tegenstelling met andersluidende ge ruchten kan worden medegcde'eld, dat de eerste trekking van de volgende Staatsloterij, waarvoor de lötenverkoop gisteren is aange vangen, ongewijzigd op den daarvoor vastgc- stclden datum 24 Maart zal worden gehou den. FEUILLETON do^ï tttïet ÏÏL toeil 39. Ze beefde over haar heele lichaam en zenuwachtig klemde ze haar handen in el kaar. De ring fonkelde aan haar vinger als een uitdaging. ,,Ik kan het niet doen," fluis terde ze eindelijk heesch. „Het is totaal onmogelijk." „Ik vrees dat ik het niet me je eens ben," zei hij. „Niets is onmogelijk. Dit mag je mis schien iets kosten waarschijnlijk je trots. Maar daar kun je het buiten stellen. Op den langen duur is een mensch zelfs veel geluk kiger zonder al te veel trots." „Maar dat is het niet," zei Diana wanhopig. „Het is heel iets anders iets, dat een man niet kan begrijpen." „Ben je daar zeker van?" vroeg hij. „Nee. niet heelemaal zeker," gaf ze toe. „Zou je het met mij dan niet willen pro- beeren?" vroeg hij. „Ik zou je 'mogelijk be grijpen. als je me wilde zeggen waarom je dit onzalige engagement niet kunt verbreken." Ze hief haar ineengeklemde handen op en het was ais een smeekbede. „Ik kan het je niet zeggen!" zei ze. „Oh, dring er niet op aan Plotseling greep hij haar opgeheven han den en nam ze in de zijne. „Diana, lieveling." zei hij. „als je het niet zeggen kunt. dan hoeft het niet. Ik heb je al eens perHpr verteld: wat er ook gebeurd "is, voor mij maakt dat geen verschil. Het verleden komt er niet op aan." „Het gaat liet om het verleden," zei ze smartelijk. „Het gaat om de toekomst." Steviger hield bij haar handen vast en hij knielde naa9t haar neer. „Ook de toekomst maakt geen verschil," zei hij. „Samen zullen we haar tegemoet gaan, wat ze ook ver bergt." Maar verdrietig schudde Diana haar hoofd. 59. Welverdiende straf. r=&"/-» 1. „We zullen jou wel eens 7:\7 eventjes vertellen, wiens KP- hond je gevangen hebt." 2. „Ja, maak dat je weg komt of we zullen alle honden op je loslaten." 60. Het uur der bevrijding \breekt aan. 1. „Komt maar te voorschijn, beste vrienden, en blijf maar niet bescheiden achter." 2. „Ze schijnen alle te begrij pen, wie hun dappere red ders zijn." PRIJZENOPDRIJVERS achterhaald De inspectie voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft in de week van 17 tot en met 22 Februari j.1. twintig gevallen van prijsopdrijving tuchtrechtelijk bestraft. De boeten, die in al deze gevallen werden opgelegd, variceren tusschen f 10.en fdOOO.Bovendien werden nog bijkomende straffen opgelegd, n.1. tweemaal verbeurdver klaring van goederen, tweemaal sluiting van de betrokken zaak voor den tijd van een maand, terwijl zesmaal werd overgegaan tot openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Het zal vooral de huisvrouwen onder onze lezers belang inboezemen, dat de meeste de zer prijsovertredingen betrekking hadden op het te duur verkoopen van artikelen voor het dageiijksche levensonderhoud. Zoo kunnen onder meer worden genoemd verkoop tegen ongeoorloofde prijzen van brood, koffie, vleesch, handschoenen, schoe nen, rijwielbanden enz., terwijl niet minder dan vijf veroordeelingen plaats vonden we gens prijsopdrijving van roode kool. Dezer dagen heeft de Haagsehe politie een 18-jarigen loopjongen kunnen ontmas keren, die op allerlei slinksché manieren aan geld wist te komen. Hij ging hierbij als volgt te werk. Bij een schoenmaker in dienst, moest hij dikwijls schoenen wegbrengen en toen hij onlangs in de van Diepenburchstraat was, zag hij drie dames een huis verlaten. Een van haar had een fototoestel bij zich en dit was aanleiding voor hem om aan het genoemde huis aan te bellen. Toen men hem open deed. zeide hij, dat hij zoo juist een rolfilm had gekocht voor de dame. die juist dit huis had verlaten, doch deze had hem niet kunnen betalen, daar ze geen geld bij zich had. Eerst geloofde men dit ver haaltje van den iongen niet, doch daar hij een vrij nauwkeurige beschrijving van de dames kon geven, gaf men hem tenslotte het gevraagde geld. n.1. 95 cent. Eenige dagen later bevond hij zich in de Bronovolaan en liet hier een zijner fiets banden leeg loop-en. Vervolgens sprak hij een dame aan, die hij met een meewarige slem vertelde, dat hij uit Rotterdam kwam, nu een lekken band had, doch geen geld om hem,-te laten repareeren en zich geen raad wist. Of ze hem nu niet een paar kwartjes kon geven. De dame liep er in en gaf eveneens het ge vraagde. Hetzcifde smoesje verkondigde hij aan een dienstbode op dezelfde laan en hier' wist hij een gulden rijker te worden. *7, Maandag j.1. reed hij op het Bezuiden- hout, toen hij weer een dame een woning zag verlaten. Even later belde hij hier aan en een oude dame deed .open. „Ik heb straks koffie zonder bon verkocht aan uw dochter, doch deze had geen geld om te betalen. Mag ik f 1.50 van u ontvangen?, aldus luid de hier het verzinsel. Deze oude dame ver trouwde het zaakje echter niet en stuurde den knaap weg. Later vertelde zij het voor val aan haar zoon en deze vond hierin aan leiding aangifte aan het politiebureau in de Louise Henriëttestraat te doem Nu wilde het toeval, dat de brutale loop jongen wegens een verkeersovertreding was meegenomen naar hetzelfde bureau. Boven dien was er ook juist aangifte gedaan door den opgelichten bewoner uit de van Diepen burchstraat. De loopjongen werd door bei den herkend en zal nu nog wel langer op het politiebureau verblijf moeten houden. erdnistering van stikstofzegels De politie te Utrecht heeft een 20-jarigcn kantoorbediende uit Maartensdijk aange houden. Deze was werkzaam op het bureau van den provincialen voedselcommissaris. waar hij uit een der bureauladen op het kantoor een 200-tal stikstofzegels, recht re vend op een hoeveelheid van 200.000 K G. kunstmest, had ontvreemd. De jongeman had deze bons verkocht aan een fourage- handelaar uit Bunnik voor een bedrag van 470 gulden. De kantoorbediende is in ver zekerde bewaring gesteld. Voorts werd de 48-jarige Bunniksche fou- ragehan-delaar gearresteerd, die de collectie distributiczegels weer van de hand had ge daan aan een koopman uit Beusichem. die de zegels voor een bedrag van 990 gul-den had gekocht.. Deze koopman op zijn beurt verkocht de waardevolle papiertjes voor een bedrag van ongeveer 2000 gulden aan enkele andere gegadigden, cfie thans door de politie worden gezocht. Twee goederentreinen op elkaar gereden Vorigen nacht, .omstreeks een uur, is te Nunspeet een goederentrein, komende uit de richting Zwolle en getrokken door twee loco motieven, in volle vaart ingereden op een goederentrein, waarmede gerangeerd werd. De gevolgen van de botsing waren ernstig. Verschillende wagons werden in elkaar ge drukt. Er ontstond voorts brand in een wa gen met hooi, welke brand op enkele andere wagens oversloeg. De brandweer kon het vuur blusschen voor het ernstiger onheil had aangericht. Het verkeer op heide lijnen is gestremd. Een der machinisten werd aan' het hoofd gewond. Het opruimingswerk is met kracht ter hand genomen. Beruchte rijwieldief gearresteerd Dè politie te Utrecht heeft een 37-jarigcn boerenknecht uit Zeist gearresteerd, die door vele politiecorpsen in ons land werd gezocht. Niet minder dan achttien maal stond deze man gesignaleerd in het Alge meen Politieblad voor verschillende dief stallen. van oplichting en verduistering van rijwielen. Hij maakte er zijn gewoonte van om bij verschillende rijwielhandelaren fiet sen te huren, waarna hij Vergat het ge huurde terug te bezorgen, zoodat hij de fietsen dan maar van de hand deed. De man werd aangehouden op aanwijzing van een inwoner van Utrecht bij wien hij ook al eens een fiets had gehuurd. Ten einde zijn identiteit zoolang mogelijk te verbergen, bediende hij zich van verschil lende stamkaarten, welke hij hier en daar opkocht en ze dan voorzag van zijn foto. Toen de politie hem fouilleerde was hij in het bezit van een valsche stamkaart.,, waar op met een paperclips zijn portret was be vestigd. Zijn misdrijven had hij in verschil lende plaatsen van ons land gepleegd. Zoo werd ziin aanhouding o.m. verzocht s- door de politie van Alkmaar. Zwolle. Tilburg. Den Bosch. Breda. Zandvoort, Utrecht, Velp, Zeist. Beverwijk en Amersfoort. ZATERDAG 1 MAART 1941. Nederlandseh Programma. KRO. Hilversum I. 415 m. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en zang (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Stedelijk orkest van Maastricht en KRO-Symphonie-orkest (opn.). 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Melodisten. (12.30-12.33 Almanak) 12.45 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten. 2.00 Voor jong Nederland. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en -koor en solist. „Het kan niet," zei ze. „Je moet me laten gaan." „En als ik niet wil?" Stil zat ze daar, haar handen nog sleeds in de zijne, haar oogen neergeslagen. „Als ik niet wil?" drong hij aan. „Als ik je zeg dat ik me niet meer van je zal laten scheiden, dat er niets is, dat tusschen ons kan staan „Toch kan het niet," zei ze mat. Hij iiet haar handen los en greep haar bij de schouders. „Diana, het moét kunnen," zei hij. „Begrijp je niet dat het mij doodelijke ernst is? Als je nu naar dien ellendeling teruggaat, na alles, wat ik je van hem heb verteld, zul je een moorden, ar van mij maken. Na jou heb ik niets meer te verliezen." Hij sprak met een sombere hartstocht, die haar tot diep in haar ziel trof. Ze uitte een wanhopige kreet en toen, zich niet langer kunnende beheerschen, brak ze in hevig snik ken uit. „Oh, begrijp je dan niet dat het niet kan? Begrgp je het niet?" Haar heele lichaam schokte Beschermend sloeg hg zijn armen om haar heen en drukte haar hoofd tegen zgn borst. En zoo, zonder een woord te zeggen, liet hij aar uithuilen. Eindelijk werd ze stil en uitgeput bleef ze zitten, haar hoofd tegen hem aan. zoodat ze zijn hart hoorde kloppen, dat groote. warme hart! Een poos lang zwegen ze en alleen het knetteren van de houtblokken werd gehoord. Toen sprak Diana: „Je zult me laten gaan als ik je de waarheid heb verteld. Ik had zoo gehoopt dat me dat gespaard zou blij ven." Nog vaster drukte hij haar hoofd tegen zgn borst. „Diana mijn lieveling ik weet het," zei hij heel zacht „Je weet het?" „Ja, liefste." En zijn stem klonk heel be slist nu: „Het zal voor mij geen verschil maken, daarop geef ik je mijn eerewoord." „Dat beteekent dat je het niet begrijpt," zei ze moe. „Ik begrijp het wel! Je bent in een val ge lokt het is niet noodig me te vertellen hoe! Hoofdzaak is dat ik je uit dien val ga be vrijden." „Dat kan je niet," zei ze somber. „Nu moet ik met hem trouwen, ook al zou ik hem na het huwelijk verlaten." „Je hebt hem alreeds verlaten," zei Weston met beslistheid. „En je trouwt met mij. Ik zal voor je zorgen en voor wat later komt. Wees niet bevreesd." Nog steeds met haar hoofd tegen zijn hart, fluisterde ze: „Denk je dat ik zooiets zou kunnen doen?" „Je moét het doen," zei hg op beslisten toon. Nu hief ze haar hoofd op en met beide haar handen duwde ze hem van zich af. Dacht je dan, hakkelde ze, dat ik met je zou kunnen trouwen en en een kind krijgen van een anderen man? Een kind dat je zou haten? Zou dat niet nog veel erger zijn dan een huwelijk met hem Nee! zei hij hees. Ik hou van je, het is naar jou, dat ik verlang! Ik- weet het. zei Diana op hartstochte lijken toon. Ik weet het. Maar nooit zal ik mezelf heelemaal aan jou kunnen geven! Het kind zal er steeds tusschen staan in het begin en later ook. Nu verlang ik er niet naar, maar als het eenmaal zoover is, zal ik er toch van moeten houden, niettegenstaan de mijzelf. En ik zal er voor leven! Dat zou jg nooit kunnen erdragen. Diana! zei hij getroffen. Zal je gene genheid voor dat kind grooter zijn dan je liefde voor mij? Dat kan toch niet anders9 zei ze, maar ze huiverde en om haar mond tirerscheen een trek van pijn. „Het is toch een stuk van mij zelf, en dat stuk zal nooit in harmonie kun nen zijn met mgn gevoelens voor jou. En juist omdat ik nooit heelemaal van je zal kunnen zijn, kan ik nie* met je trouwen. Ik zou dat op den duur niet kunnen verdragen en jij evenmin. Als het nu nog van een ande ren man was geweest »iiet van Fortescue was het misschien nog mogelijk. Maar zooals het nu is zooals het nu is... met een snik brak ze af. En toch behoor je aan mij toe, toch hou je van mij! Ja, ik h'ou van je, fluisterde ze. Maar ik behoor je niet tpe niet heelemaal. Ik ben niet meer vrij, zooals dien avond, dat ik je in het postkantoor ontmoette en onze hon den aan het vechten raakten. Weet je nog wel? Oh, wat was toen alles anders, wat was ik toen nog jong en vroolijk! Was ik toen maar niet naar Londen gegaan! Ik was gelukkig en ik wilde er niet heen! Maar thuis drongen ze zoo aan. Ach, waarom ben ik toch gegaan! Ze sloeg haar handen voor haar gezicht en ltreurde. Een van die handen nam hij in de zijne en hield die stevig vast. Luister Diana! zei hij. Het helpt niets, of je al achterom kijkt. Nee, luistei nu! e houden van elkander, jij en ik. en we hebben elkander noodig. Dit is geen romantiek het is zuivere, harde wer kelijkheid. En zou je het dan ie olicht achten te trouwen met een schurk, die je in een Val heeft gelokt? Dat is niet goed en niet rechtvaardig, noch tegenover jezelf, noch tegenover het kind dat geboren zal worden. Trouw met mij, Diana! Ik «.vgpr je dat ik 4.30 Gramofoonmuziek. 4.40 Duitsche les. 5.00 Rococo-octet. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Vraaggesprek over „De lijdende Chris tus" van Huigh de Groot. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 „Wat in Nederland verscheen", causerie 6.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 6.45 Cyclus „Tien Nederlandsche compo nisten thuis" (inleidend vraaggesprek). 7.00 Groningsch praatje ANP. 7.15 Almanak. 7.18 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Berichten -Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRQ-Kamerorkest en solist. 9.30 Vastenuitzending. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuweberichten ANP. Sluiting. Hilversum n. 801.5 m. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmtiziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Berichten. 12.15 VARA-orkest. 12.45 Nieuws-, econonmische en beursberich ten ANP. 1.00 Ermeralda. 1.45 Cyclus „Ons volksleven". 2.00 Residentie-orkest. 3.00 Tui nbouwhalfuurtje. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.10 De Ramblers. 4.40 Altviool en piano. 5.00 VPRO: Cyclus „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 Orgelspel. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag ANP, sluiting. je niet in den steek zal laten; ik zweer je dat ik altijd voor je zal zorgen en ook voor het kind! Het was een kreet, die uit het diepste van zijn ziel kwam, een kreet, die Diana tot tra nen toe ontroerde. En ze /oerde een hevige, innerlijke strijd, voor ze, haar hoofd ophef fend en hem recht in de oogen kijkend, ant woordde: Je weet, dat ik het niet kan doen. II' heb mijn eigen weg te gaan, ik moet zelf mijn straf dragen. Onder deze omstan digheden kan ik niet met je trouwen. Jij bent daarvoor een te groot mensch! Ze slikte een paar maal, voor ze verder ging. Ik moet zelf m\jn lasten dragen en die niet op jou schui -en. Oh, zeg alsjebileft niets meer! Ik ben je niet waard! Maar ik dank je voor alles... Wil je me nu thuis brengen Haar oogen stonden vol tranen, maar ze sloeg ze niet neer. Dit was misschien het grootste moment in haar leven, maar ze wist het zelf niet. En Edmund Weston zei niets meer. Hg had gedacht dat zijn liefde voor haar alle hinde-nissen omver zou werpen, maar hij wist nu dat er iets in Diana was dat hg nooit zou kunnen overwinnen, iets waai-voor hij diepe eerbied had. Langzaam kwam hij overeind en ook Diana was opgestaan. Een oogenblik aarzelde ze,- alsof ze niet goed durfde. ToA strekte ze haar handen naar hem uit. Vaarwel! zei ze zacht. En vergeef me als je kan! Hij sloot haar niet in zijn armen dat „iets" hield hem terug. Hij boog zich over haar heen en beroerde voorzichtig haar lippen, zonder hartstocht. Daarna gingen ze naar buiten, in den don keren avond. Zo ider spreken stapten ze in de auto en reden weg. Hij had begrepen, dat hij met verder mocht aandringen en hiermee was dan deze middag tot een vreemd einde gekomen. Alleen toen hij haar tot voor de deur van Carvis Hall had gebracht, z hij en zijn stem klonk heesch: Vergeet me niet Diana! Nooit zal ik je vergeten nooit! zei ze. En, zonder verder nog iets te zeggen draaide ze zich om en ging het huis binnen terug in de onderwereld... (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7