N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Goebbels opent Leipziger Messe NOREN TER DOOD VEROORDEELD Na het overlijden van ex-koning Alfonso XIII Engelsche bom in Bulgarije OPNIEUW C0NV00IEN GETROFFEN Hevige luchtaanvallen op MALTA Radioprogramma Duitschland strijdt om zijn bestaan. Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger voorjaarsbeurs heeft de Duitsche minister van pro paganda, dr. Goebbels, gisteren een groote rede gehouden, waarin hij de reorganisatie van Europa op economisch en sociaal gebied be schreef, zooals deze door de asfio- gendhedcn nagestreefd wordt. Goebbels betoogde, dat de huidige oorlog voor het Duitsche volk in den waarsten zin des woords een strijd om het bestaan is. Hij wees er op, dat het conflict, dat in September 1939 uitbrak, met eenigen goe den wil van de zijde van Engeland en Frankrijk zonder al te groote moeilijkhe den voorkomen had kunnen worden. Bij de uitvoering van de politieke en econo mische organisatie van Europa is de eer zucht van den wereldbekeerenden zende ling Duitschland volkomen vreemd. Het gaat Duitschland louter om het leven van zijn volk. Zoo vindt' het ook het reëelste uitgangspunt voor de hervorming van de economische betrekkingen tusschen de vol ken. Wij Duitschers, zoo verklaarde de mi nister, doen niet aan autarkie ter wille .van de autarkie. Wij zijn te allen tijde gaarne bereid tot het onderhouden van economische betrek kingen met ieder ander land, dat het met ons eens wil worden op den grondslag „ge ven en nemen". Duitschland wil leven, maar ook laten leven. De Duitsche oorlogseconomie toont dui delijk hoe het nieuwe Duitsche procédé werkt. Ook in het tweede oorlogsjaar draait het Duitsche bedrijfsleven op volle toeren. De Duitsche oorlogsproductie is volkomen voorbereid op elke komende gebeurtenis en de Leipziger voorjaarsbeurs 1941 levert het bewijs, dat de Duitsche exportindustrie zelfs rekening heeft kunnen houden met tallooze wenschen van de naties die eco nomische betrekkingen met Duitschland onderhouden. Aan de komende militaire operaties, zoo verklaarde Goebbels tot slot, moet over gelaten worden om definitief den weg te wijzen naar de reorganisatie ook van de economische betrekkingen van de volken onderling. De Fuehrer zal ook nog de laat ste resten van jegens Europa vijandig ge zinde mogendheden terneer werpen en daarmee den vurig verlangden vrede brengen. Wegens spionnage voor Enge land. De Duits.che krijgsraad te Bergen heeft, naar het Noorsche telegrambureau meldt, na een proces dat drie weken heeft ge duurd, dezer dagen tien Noorsche staats burgers ter dood veroordeeld. Een van de ter dood veroordeelden was in Mei 1940 naar Engeland gegaan, waar hij werd opgeleid door den Britschen gehei men dienst. In het begin van Juni 1940 keer de hij naar Noorwegen terug met gehei me zenders. Met behulp hiervan werd er in de volgende maanden een omvangrijke spi- onnagedienst verricht tusschen Noorwegen en Engeland. Blijkens een lijst, door een der verdachten gehouden, werden er meer dan tachtig inedednelingen over militaire aangelegenheden uitgezonden. Bovendien werd er met behulp van de zenders een reeks orders uit Engeland opgevangen. Zeven andere verdachten kregen ver scheidene jaren tuchthuisstraf. Een der ver dachten werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. FEUILLETON dcoJi eutet ÏÏL <Ml 41. Laat me los! beet ze hem toe en woe dend trachtte ze zich los te rukken, doch tevergeefs. Hij had ook haar andere pols ge grepen en nu boog hy haar beide armen ach ter haar lichaam, zoodat, ze zich niet kon ver roeren. Je haat me dus Hij keek haar aan met half toegeknepen oogen. Wacht maar! Als ik het wil zal je me beminnen! Hy greep haar beide polsen nog steviger beet, zoodat ze onwillekeurig een kreet van pijn uitstoot te, en drukte haar vast tegen zich aan. „Wat ik ook ben duivel of mens ik ben je meester en ik wil dat je dat zult beseffen! Er was een wreedheid in zijn blik, die haar deed huiveren. Hij boog zijn hoofd dichter naar haar toe en nu perste hjj zijn lippen op de hare. Meteen was haar weerstand gebro ken en machteloos zonk ze tegen hem aan. Ze voelde zich duizelig en ellendig, de voor werpen in de kamer en de platen aan den muur draaiden rond, vloeiden ineen en toen, plotseling was alles duister... Langzaam opende ze haar oogen. Ze was nog in hetzelfde vorstelijk ingerichte vertrek, maar er brandde nu slechts een klein sche merlampje voor het overige lag de kamei in het duister. Een poos lang lag ze voor zich uit te staren, niet in staat haar gedachten te concentreeren. "Ergens hoorde ze een klofc 9laan en ze begreep dat het al laat in den nacht was ze moest dus uren geslapen hebben. Ze had dekens over zich heen en daaruit concludeerde ze dat ze in bed lag. Haar hoofd voelde zwaar en bonsde. Wat was er ook alweer gebeurd? Oh ia, er was een 9cène geweest en ze wa9 'lauw gevallen meer wist ze niet. Ze voelde zich radeloos ellendig zou dit voortaan haar leven zijn geaweld er. gemarteld te worden door een bruut? Oh, kon ze nog maar wat slapen, 68. Op weg naar huls. 1. „Het is toch om uit je vel te springen, dat al die arme hondjes maar gevangen moesten zitten, omdat ze zonder hun baas een kleine wedstrijd in het hardlopen hielden!" 2. De circusleeuw is het intus sen met zichzelf eens ge worden, de nieuwe woning te betrekken. 3. En hier keren Nipper en Pelle na een emotievolle dag in de stad terug. 64. Angstige vermoedens. 1. Het bevalt de circusleeuw in zjjn nieuwe woning uit stekend en hy valt spoedig ln een diepe slaap. 2. „Zeg, Pelle, ik ben een beetje bang. Het zal me niet verwonderen, als we last met de politie kragen, om dat wi de honden losgelaten hebben. 4. „Zeg eens, jullie weten ze ker niet, wie die beide jon gens zyn geweest, die kat- tekwaad hebben uitgehaald Het stoffelijk overschot van ex-koning Al phons XIII is gistermiddag om 17.00 uur in de kist gelegd. Voor het sluiten van de kist hebben de ex-koningin, de prinsen van het koninklijk huis en de Spaansche ambassa deur bij het Quirinèal gedurende langen tijd gebeden. De koninklijke mantel en kleine zakjes, die aarde bevatten van alle Spaansche provin cies werden eveneens in de kist gelegd, als mede de vaandels van de regimenten waartoe ex-koning Alphons heeft behoord. In de Chapelle ardente zullen hedenochtend van 1 tot 6 uur Heilige missen worden op gedragen voor de zielerust van Alphons XIII. De ex-koningin en de prinsen zullen de heilige mis van zeven uur bijwonen. In de kerk van Santé Maria Degli Angeli waar de uitvaart zal worden gehouden, is een rouwversiering aangebracht. Voor den koning-keizer, voor de koningin-keizerin voor de prinsen van het huis Savoie zijn spe ciale zetels geplaatst, evenals voor den ver tegenwoordiger van den Duce en voor den grootmeester van de Maltezer ridders. Het diplomatieke corps, de speciale verte genwoordigers van de Koningen van Bulga rije, Zweden en Denemarken, alsmede van den regent van Joegoslavië zullen de plech tigheid eveneens bijwonen. Na de uitvaart zullen nog meerdere .heilige missen in de kerk van Santa Maria Degli Angeli worden opgedragen. ENGELAND HEEFT JONGE MENSCHRN N00D1G De Engelsche schrijver Priestlcy heeft gisteravond voor de Engelsche radio ge sproken. Op het oogenblik, zoo zeide hij, spreekt men in Engeland zeer veel van een nieuwe orde, men spreekt van een nieuw Groot Brittannië, van een nieuw Europa en van een nieuwe wereld. Niemand echter spreekt van nieuwe mcnschon. Eens, zoo ging Priestley voort, zal men jonge lieden, onverschillig of zij zich'ten aanzien van de hevige Duitsche luchtaanvallen in particu liere beroepen of in den militairen dienst bekwaam hebben getoond, belangrijke pos ten kunnen toevertrouwen. Het wordt tijd voor Engeland, dat het jonge menschen, die over de noodige eigenschappen beschikken, belangrijke functies geeft. Want vele man nen namelijk, die tegenwoordig nog deze functies beklceden, zijn „te oud en te cy nisch". Het technische onderzoek naajj een bom die gevonden is in de nabijheid van de wa tercentrale van Bojana bij Sofia, heeft on dubbelzinnig uilgewezen, zegt D.N.B., dat dc springstof van Engelsche herkomst is. Het betreft een 40 pond wegende zeer explosieve springstof, die door Engelsche agenten was neergelegd in de nabijheid van de filter installatie, met de bedoeling de waterleiding van Sofia te vernielen. Een Egelsche tegenspraak. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn te bevocgder plaatse in Londen de berichten volgens welke „de Engelsche regcering be paalde voorstellen aan de Bulgaarsche re gcering gedaan heeft, welke, indien zij niet worden aangenomen, ertoe zullen leiden, dat Engeland zich met Bulgarije in oorlog be schouwt", gekwalificeerd als volkomen uit de lucht gegrepen. Duifsch veermachtbericht Engelsche luchtaanvallen op West Duitschland. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Gevechtsvliegtuigen der gewapende ver kenning hebben Zaterdag twee koopvaardij schepen van tezamen 8D00 brt. tot zinken gebracht en drie andere schepen zwaar be schadigd. Lange afstandsverkenftingsvlieg- tuigen hebben in de late avonduren voor de Schotsche Oostkust twee convooien aange vallen, een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken gebracht en 5 groote schepen zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan wor den, dat zij verloren zijn. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 1 op 2 Maart geslaagde aanvallen on dernomen op strategische doelen in IIull, Cardiff, Southampton en Great Yarmouth, alsmede op nacht-vlieghavens in Oost Enge land, havenwerken in Noord Schotland en verscheidene havens aan de Britsche Zuid en Z O. kust. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes strategische doelen in de haven van Le Valetta op het eiland Malta met bommen van elk kaliber aangevallen. Op fortifica ties en luchtdoelbatterijen werden bomtref- fers geplaatst en een ponton met twee ka- konnen werd tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West Duitschland, vooral in het gebied rond Keulen, brisant- en brandbom men geworpen. Op verscheidene plaatsen werden woonhuizen verwoest. De schade aan militaire en voor de oorlogvoering belang rijke doelen is onbeteekenend. Onder de burgerbevolking is een aantal dooden en gewonden, in hoofdzaak buiten de schuil kelders, te betreuren. Ifaliaansch weermachtbericht Het 268e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het Grieksche front te land geen ac tiviteit van beteekenis. Onze luchtformaties hebben met bommen van zwaar kaliber kam pementen, verdedigingswerken, ravitaillee- ringsbases en verbindingswegen bestookt. Een belangrijke vijandelijke vlootbasis kreeg treffers met groote uitwerking. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben met^ duidelijk zichtbare uitwerking deh aven van La Valetta (Malta) aangeval len. Een groote, met twee kanonnen bfewa- gende ponton werd tot zinken gebracht. In Oost-Afrika zijn vijandelijke afdeelingenn op de vlucht gejaagd in den sector van Arresa en in het gebied van Sirgoli (ten Z.W. van Asosa.) DINSDAG 4 MAART 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Carilionbespelmg (opn.). 8.00 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Orgelconcert. 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.30 De Romancers en soliste. 12.30 Almanak (opn.). 12.33 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Musette-ensemble en gramofoon muziek. 1.30 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.40 AVRO-Aeolianorkest. 2.20 Voor de huisvrouw. 2.40 Cabaretprogramma. slaap bracht vergetelheid! Maar ze was klaar wakker! Haar heele lichaam deed haar pijn en ze voelde zich niet in staat overeind te gaan zitten. Voorzichtig probeerde ze op haar zij te gaan liggen en toen zag ze plot seling de omtrek van een hoofd. Met een rilling van afkeer wendde ze zich af. For- tescue haar man! lag naast haar te slapen. Zo ver mogelijk ging ze van hem af liggen; ze beefde van het hoofd tot de voeten. Meedoogenloos had hij haar overweldigd haar neergetrapt. Het leven was leeg en donker! Zou het ooit weer licht 'voor haar worden? Pluto en de onderwereld! Voor altjjd was ze aan dien man geketend! Wat had hy ook alweer gezegd? Duivel of mensch ik ben je meester! Hy zou haar buigen naar zyn wil, had dit al r -eds gedaan. Langzaam kwamen de heete tranen, liepen langs haar gezicht en druppelden langzaam op het kussen. Wel had ze gezondigd, maar was deze straf niet al te zwaar niet zwaar der dan ze kon dragen? Als een troost voelde ze dat, al mocht hij dan ook haar lichaam bezitten, haar ziel zou hem nooit toebehooren, dat hij haar liefde nooit zou hebben. Langzaam, heel langzaam kropen de uren voorbij en eindelijk' begon het te schemeren. Beneden in de straat ratelden karren en klonk af en toe autogetoeter en nu hoorde ze ook al loopen op de gangen. Doodstil lag ze, vreezende het moment daf Fortescue wakker zou worden. De herinne ring aan den vorigen avond schroeide nog na en ze wist dat ze bang was doodsbang! En toen, geheel onverwachts, klonk zijn stem, cynisch als steeds: „Goedenmorgen mijn liefste Persephone. Je bent al een heelen tijd wakker. Je dacht zeker dat ik dat niet wist, hè? Onbeweeglijk bleef ze liggen, terwijl haar hart klopte alsof het barsten zou. Nu richtte zij zich op en, op één elleboog steunend, streek hy haar over haar gezicht en hals. Voel je je niet al te best vanmorgen? vroeg hy. Ik ben nogal moe, zei ze zacht. Dat is heel begrijpelijk na gisteravond! vond hij. Je zult anders moeten tcsgeven dat ik je netjes naar bed hebt gebracht het was een heele toer! Ik herinner me er niets van, zei Diana. Hij tikte haar tegen haar wang. Wer kelijk niet. lieve? vroeg hy plagend en, zich over haar heen buigend, kuste hy haar op haar mond. Zoo langzamerhand leer je me een beetje kennen, is het niet? Ik ueb je gisteren een flink lesje gegeven, dat je niet meer zult ver geten, wel? Diana knikte, niet in staat een woord te zeggen. Vrouwen moeten leeren gehoorzamen! vervolgde l.ij. Het is noodig een vrouw on der de duim te houden, anders wordt zij de baas. Je zult nu langzame**--nd wel ontdekt hebben, dat ik niet tot het soort mannen be hoor, dat zich door de zwakke sekse laat ringeloren. Hoe eerder mijn vrouw zich aan my onderwerpt en mij als haar meester er kent, hoe beter dit voor hrax is. Met deze woorden liet hij haar los, draaide zich om en drukte op een bel naast zich. Het wordt tijd om het ontbyt te bestel len, zei hij. Ik moet vanmorgen voor zaken in Parys zijn, Tydens mijn afwezigheid kun jy doen wat j wilt; voor vanmiddag kunnen we dan nog plannen maken. Diana lag heel stil. met gesloten oogen en antwoorde niet. Ze was geheel in zijn macht en hij kon met haar doen wat hy wilde. Maar zekerder dan ooit wist ze dat hij haar ziel nooit kon bereiken, dat hij haar diepste we zen nooit zou kunnen binden. En aan dit we ten klampte ze zich vast als een drenkeling aan een stroohalm. HOOFDSTUK XXXV. Heel vaak in Cc dagen die volgden moest Diana denken aan Edmund Weaton's waar schuwing. want Fortescue was altijd even geheim z;nnig. Den avond na hun aankomst in Parijs werd ze verkouden en dit gebruikte hij als motief om hun Verblijf daar te rekken.. Zelf was ze graag doorgereisd, maar hy wilde er niet van hooren, toonde zich plotseling over dreven bezorgd en verbood haar de kamer te verlaten. Zelf kwam en ging hij op de meest onge regelde tijden en zoo zat T>iara dus vaak uren alleen in hun oververhitte appartement, waardoor haar stemming hoe langer hoe neerslachtiger werd. Vaak lag ze 's nachts wakker en als ze dan dacht aan wat haar leven geworden was, sprongen haar de tra nen in dc oogen Maar nooit huilde ze in For- tescue's tegenwoordigheid daar waakte ze wel voor. Hij scheen ei vee' behagen in te eppen haar te plagen, maar ze ging nooit In op zijn hatelyke opme kingen. En zijn liefkozingen onderging ze leidelyk, zonder oo't zelf iets te geven. Ze had al spoedig bemerkt, dat het hem niet aangenaam was ondervraagd te worden over de wijze, waarop hy de uren van zijn afwezigheid doorbracht. Een enkelen keer vertelde hy haar iets van zijn belevenissen, maar ze had een sterk vermoeden dat hy maar zoo'n beetje fantaseerde en dat er van 3.40 Cyclus „In den schijnwerper", 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Vragenuurtje voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. ANP. 5.30 RVU: Boekbespreking: 6.00 AVRO-Amusementsorkest. 6.42 Almanak (opn.). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duitsche les (7.30—7.45 Berichten En- gelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en soliste. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n, 301,5 m. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zyn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang met pianobegeleiding (3.403.5® gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Symphonie-orkest. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO-Symphonie-orkest. 6.45 Actueele rep-'- age of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag ANP en slui ting. zyn verhalen niet veel waar was. Maar meestal vond hij het niet noodig haar tekst en uitleg te geven. Soms kwam hy thuis met zoo'n eigenaardigen blik in zyn oogen, dat ee zich bezorgd afvroeg, wat daar wel de oorzaak van kon zijn. In het eerst had ze gedacht dat hij mogelyk veel dronk, maar al spoedig had ze begrepen dat daar iets heel anders achter zat als ze zich niet vergiste gebruikte hij van tijd tot tijd het een of an dere narcoticum, waarschijnlijk dan, waa neer zyn zaken hem zorg baarden. Op zulks tijden zag hy er zoo angstaanjagend uit, dan had hij zoo'n krankzinnigen blik in zyn ooaen, dat Diana doodsbang voor hem was. wetend, dat hij in dien toestand tot alles in staat was. Op een avond, toen haar verkoudhe'd zoo goed als genezen was en de eenzaamheid van haar kamer haar al te zwaar drukt.», ging ze naar beneden. In de groote ha'i van het hotel speelde een band en Diana koos voor zich een rustig hoekje uit en keek naar het dansen der vele paren. Overal om zich heen hoorde ze druk praten en een gevoel van heimwee bekroop haar. Een jonge Franschman kwam naar haar tafeltje toe. boog beleefd en ging aan den anderen kant zitten. Hij haalde zyn sigaret tenkoker voor den dag en bood er haar een aan. Eerst wilde ze weigeren, maar bedenkend hoe eenzaam ze was, accepteerde ze. Nu sprak hij haar aan in het radde Fran^h, dat Diana zoo moeilijk kon volgen. Toen hy merkte hoe ze zich moest inspannen, ging hij over in vloeiend Engelsch en verzekerde haar dat het hem een bijzonder genoegen was kennis met haar te maken. Ik heb vaak Uw man gezien, madame, en ik begreep dat U ziek moest zijn. Oh, maar nu ben ik weer heelemaal be ter, verzékerde Diana hem en over dit feit drukte hij zijn vreugde uit en bestelde in éen adem by den kellner, die juist langs kwam, een flesch wijn. Ze vond het onbeleefd te weigeren en bo vendien kon ze er geen kwaad in zien in de hall van haar hotel een praatje te maken met een onbekende. ;.;yn naam is Pierre Ronceau, stelde hij zich voor. Ik ben journalist van mijn vak. Maar eigenlijk ben ik een artist en een groot bewonderaar van de schoonheid. En U ma dame, U houdt ook van alles wat mooi is dat kan men direct aan Uw oogen zién. Kent U Parijs? Hebt U de bezienswaardig heden bezichtigd (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6