ABDIJSIROOP rnrnrnrnrnrnsmmm Uit Alkmaar Garage uitgebrand De verplichte veelevering 3CRIEP INFLUENZA Bureaucratie bij den voetbalbond OUD EN NUW UIT WESTFRIESLAND Amor en Olvert Woensdag 5 Maart 1941 Tweede blad Oorzaak onbekend. Gisteravond tegen half negen is de op de Laat gelegen garage van den heer Ver meulen door onbekende oorzaak in brand geraakt. Waarschijnlijk doordat zich nog eenige benzine in de garage bevond, greep het vuur snel om zich heen. De garage, waarboven een woning lag, welke evenwel onbewoond was, brandde geheel uit. Vele moeilijkheden te overwinnen. Gisteren publiceerden we de regeling van het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning omtrent de verplichte levering van vee. We kunnen onze lezers in aansluiting daar op nog het volgende meedcelen. Bij een en ander dit is bekend genoeg wordt er van overheidswege naar ge streefd de belangen van den veehouder en van den consument zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen. Eenerzijds mag de vleeschpositie niet in gevaar worden ge bracht, anderzijds wil men den boer zoo veel mogelijk in het bezit laten van zijn vee stapel. Door de geringe aanvoer te Alkmaar nu, dient men zich niet van de wijs te laten brengen. Deze is in de eerste plaats een uit vloeisel van het feit, dat de C en D koeien voórloopig nog kunnen worden vastgehou den, ten einde deze dieren vet te laten wei den. Nu het voorjaar aanstaande id, zou het onvoordeelig zijn deze dieren thans te laten afslachten. Aangenomen, dat omstreeks Mei met de aanlevering er van kan worden be gonnen, is tegen dit tijdstip dus een verrui ming in den toestand te verwachten, zoo dat het eventueel voornamelijk zou gaan om de overbrugging van de maanden Maart en April. In de tweede plaats echter mag de aan levering te Alkmaar daarom niet als maat staf worden aangenomen, wijl deze plaats is gelegen in een streek, waar men veelal t.e maken heeft met drachtige koeien. Voor het aanwijzen nu van de dieren, die in aanmer king komen om te worden aangewezen voor de slacht, kan het beste de tijd van het kal ven worden afgewacht.. Elders, in het bij zonder in het Westelijk gebied, is dit an ders en men nam aan dat de aanvoeren daar betrekkelijk normaal zouden blijven. Men wees daarbij op Purmerend, waar de aanvoer op gisteren zeer bevredigend was geweest. Ten slotte is de aanvoer den laatsten tijd boven normaal geweest, zoodat een hoeveel heid vlecsch in het koelhuis kon worden opgeslagen. Bij een eventueel optredende schaarschtc kan worden aangenomen, dat over deze reservevoorraden kan worden be schikt. We kregen den indruk dat men zich te bevoegder plaatse betrekkelijk vei lig voelt ten aanzien van de vleesch- voorziening. Te meer, aangezien de bestaande aanslag eenigszins zal worden uitgebreid. De toestand was deze, dat over de periode van 25 Nov. tot 1 Maart de veehouders- bedrijven een bepaalde aanslag hadden ont vangen. Wel wordt de leveringsperiode nu uitgebreid tot 1 Juli, daarvoor in de plaats echter zullen de veehouders een nieuwe aan slag ontvangen, die geldt voor de periode van 25 Maart tot 1 Juli en die met eenige procenten zal zijn uitgebreid. De daarin vermelde hoeveelheid vee behoeft dus niet te worden aangeleverd tuschen 1 Maart en 1 Juli, doch ze is het aantal, dat tusschen 25 Maart en 1 Juli moet worden geleverd. Datgene, wat tot op heden reeds werd aan geleverd, kan daarop in aftrek worden ge bracht, zoo men wil vaststellen, waartoe men nog verplicht is. Nader vernemen we: Ten aanzien van deze nieuwe aanslagen vernemen we, dat deze uitsluitend betrek king hebben op de kleinere bedrijfjes van 3 runderen. Tot dusverre was de verplichting tot aan levering als volgt: bedrijven met 13 run deren: vrij: 49 runderen: 1 rund; 1014 runderen: 2 runderen; 1519 runderen: 3 runderen; 2024 runderen: 4 runderen: 25 29 runderen: 5 runderen. Grootere bedrij ven leverden op de 5 runderen, welke ze bezaten boven de 29 runderen 1 dier op de 5. Dit alles is gelijk gebleven, behalve dat de houders van 3 runderen de verplichting zullen hebben 1/3 rund te leveren. Om hiaraan te kunnen voldoen, zullen ze zich kunnen ver plichten tot groepen van 3, die sa men één rund leveren. Hoewel voor Noord-Holland het percenta ge van aanlevering in verband met een en ander wel eenigszins stijgt, is de maatregel toch van het grootste gewicht voor streken als de achterhoek van Gelderland en als Noord-Brabant, waar kleine bedrijfjes veel vuldig voorkomen. In veehouderskringen staat men betrek kelijk sceptisch tegenover de aangelegen heid. Gelde koeien zijn betrekkelijk schaarsch geworden en iedere andere aan levering van vee beteekent het afstand doen van gebruiksvee. Dit moge noodza kelijk zijn voor de vleeschvoorziening. het beperkt de melkproductie en het bedrijf, wat ook zijn bezwaar heeft. B Rheumatische pijnen Door hun pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 ct. Cachets. genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Krachtvoer zou het toovermiddel zijn, dat aan alle moeilijkheden een eind maakte. Men behoefde dan ook niet zijn toevlucht te nemen tot te lichte dieren, gelijk thans het geval is. Maar krachtvoer is he laas niet in voldoende hoeveelheid aanwezig om het vee te kunnen mesten. Wat de vleeschvoorziening van Alkmaar van deze week betreft, is verder nog niets bekend. We wendden ons tot de bevoegde instanties alhier met de vraag, of wellicht van elders vleesch of vee zou kunnen wor den betrokken, indien het beschikbare kwan turn te klein mocht blijken te zijn. Men deelde ons mede, wel pogingen daartoe in het werk te hebben gesteld. Waar deze echter eerst dateeren van Maandag kon men daarop moeilijk nog antwoord hebben ontvangen. WARMENHUIZEN RIJKSVELDWACHTER VAN DER MEULEN WACHT ANDER WERK. Onzen rijksveldwachter, den heer van der Meulen wacht nieuw en interessant werk. (Tusschen twee haakjes, hij is eigenlijk ma rechaussee. maar blijft voorloopig in de be kende mooie uniform van de rijksveldwacht gestoken). Hij wordt ingedeeld bij de rivier politie. welke in Noordholland onder leiding komt te staan van Majoor Gorter, thans nog te Zaandam, eerstdaags in Enkhuizen. Er wordt een boot te Schoorldam gestation- neerd en aan v. d. Meulen wordt een jonge rijksveldwachter (marechaussee) toegevoegd. Zijn ambtsgebied zal zich, naar wij verne men. uitstrekken over den geheelen kop van Noordholland met inbegrip van de Wle- ringermeer. Hoewel Warmenhuizen thans is ingedeeld bij de brigade Broek op Lan- gendijk, staat van der Meulen daar los van. We zouden zeggen: Wee den visohstroo- pers en anderen wateronverlaten! NIEUWE NIEDORP WINTERHULP. De collecte „Winterhulp" heeft alhier in totaal opgebracht f 57.33. VASTGEHOUDEN. Naar wij vernemen, is de ingezetene N., na verhoor te Alkmaar, vastgehouden, ver dacht van het stichten van brand bij zijn huurman, van welk geval wij onlangs mel ding maakten. Tegen N. waren reeds direct ernstige verdenkingen gerezen, doch men bad hem voorloopig nog op vrije voeten ge laten. WIERIN GER WAA RD VOOR VAST BENOEMD De heer Abr. Dekker die reeds geruimen tiid dienst heeft gedaan als hulpbesteller hij de Posterijen, is met ingang van 1 Maart jl. benoemd v~ct brievenbesteller. SINT MAARTEN POLITIE. Gevonden: een paar wanten. Inlichtingen bij de gemeente-politie. zal Abdijsiroop dadelijk die nare boest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los; Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd btf hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S OUDE NIEDORP ARBEID IN DUITSCHLAND. De heer A. W. Fe ijs uit deze gemeente is naar Duitschland vertrokken, waar hij werd tewerkgesteld als electro-monteur. ONGELUK. De heer J. Biersteker alhier kwam bij het fietsen zoo ongelukkigte vallen, dat een rib brak. BENOEMD. In de vacature van den heer J. Ligthart als heemraad bij den W.O.L. Polder, die wegens ouderdom als zoodanig heeft be dankt, werd gekozen de heer A. Brink. GOED BERICHT. Via het Roode Kruis werd bericht ontvan gen, dat de echtgenoote van mevr. de Vries- Smit zich in goeden welstand bevindt. WERKLOOSHEID. Het aantal ondersteunde werkloozen be droeg op Zaterdag jl. 8, terwijl 11 personen waren tewerkgesteld bij de werkverschaffing in den W.O.L. Polder. BOUWVERGUNNING. Aan den heer K. Koopmans te Nieuwe Niedorp werd vergunning verleend tot ver bouw van twee woonhuizen te Zijdewind. HUISSLACHTING. Tot heden werden 12 machtigingen ver leend tot huislachting van varkens. Engelschen overvallen Noorsch eilandje In de ochtenduren van den 4en Maart hebben lichte Britsche zeestrijdkrachten een niet. versterkt eiland in de scheren van Noord-Noorwegen overvallen. Na een korte beschieting, waarvan enkele daar liggende visschersvaartuigen het slachtoffer werden, werden soldaten aan land gezet, die enkele Duitsche en Noorsche visschersgevangen namen. Na een kort oponthoud verlieten de vijandelijke vaartuigen, teneinde zich aan de Duitsche tegenmaatregelen te onttrek ken, in volle vaart de Noorsche wateren. Het betreft hier, naar het D.N.B. van des kundige Duitsche zijde verneemt, zonder twijfel een Engelsche propaganda-actie., waaraan niet de minste militaire bcteeke- nis moet worden toegekend. MOEILIJKHEDEN SLECHT OPGELOST! Competitieregeling van den N.V.B. werkt stroef en is wei nig zakelijk. Er is op het oogenblilc een verbod van sport in de provincie Noord-Holland. Dat is zeer onaangenaam voor de betrokken ver- eenigingen en bonden, maar we hebben er ons aan te onderwerpen en af te wachten tot tijd en wijle die sport weer zal worden toegelaten. Nu zou men denken, dat de Neder- landsclie Voetbalbond, wijs geworden door de ervaring van een lange win terperiode, die groote stagnatie heeft gebracht in de wedstrijdenreeks, zich nu onmiddellijk zou bezinnen en een regeling maken, waardoor straks de gevolgen van deze nieuwe stagnatie minder voelbaar zouden zijn. Niets is minder waar dan dat. Vastgesteld was blijkbaar, dat deze komende Zon dag een inhaal Zondag zoude zijn voor de afdceling I welnu, dat blijft zoo, al doen zich'ook nog -zulke dringende omstandigheden voor. Dat is onjuist, zegt het Hdbld. Die wijze van werken is niet-efficient., moet worden be titeld met stroef. In een organisatie als on zen grooten N.V.B. hadden wij dat niet voor mogelijk gehouden. Nu stelt de competitie leider kalmpjesweg K.F.C.Sparta vast, ter wijl hij toch weten kan, dat het speelverbod heusch deze week nog niet zal worden op geheven. Dat heeft bijv. de voorzitter van de Nederlandsche Athletiek Unie beter be grepen, die zich onmiddellijk in verbinding gesteld heeft met de autoriteiten en na rug gespraak zijn algemeene jaarvergadering van Amsterdam naar Utrecht verplaatste. En die vergadering was toch pas op 1 Maart ge convoceerd. Dat begreep ook de competitie leider van den Hockeybond, die zonder aar zelen op het allerlaaste moment alle vier eerste klassewedstrijden in Den Haag liet spelen. Die in Noordholland komen later te recht! Kijk, dat is wijs beleid! De vraag of het ook anders had gekund, behoeft niet gesteld te worden. Direct is een programma van drie wedstrijden te maken voor afdeeling I, welke wedstrijden dan al mogen doorgaan. Wij géven b.v. het volgen de: FeijenoordStormvogels, D.F.C.K.F.C, en D.H.C.—'t Gooi of wel D.H.C.—D.W.S. Men mag ons niet tegenwerpen, dat de clubs bezwaren zouden maken: met die bezwaren behoeft de bond in geen geval rekening te houden: de omstandigheden zijn zoodanig, dat m o e t en ook iets is. Het is wel jammer, dat die competitielei ding zoo weinig rekening houdt met zich plotseling voordoende omstandigheden: dit instituut is wel erg ver-bureaucratiseerd. Maar men heeft nog tijd om deze week tot inkeer te komen en we zullen dus maar ho pen, dat dit alsnog gebeuren gaat! Het heele durrep was er hippert van. En wat nag nooit beurd was: Train van Piet Boon had Smaandesochends gieniensen de wask et eerst van alle waive an de lain, want ze had er taid verkiest met Siemen de melkraier, die der meskien wel meer van wete zou. Maar Siemen wist et niet. en gien mensch wist et. Weer kwam dat from- mesie vandaan, die nou veertien dage le den et kluieke van Wouter Vel huurd had? Wat had ze hier te vinken, en ja, weer zou ze van leve? Je zouwe zegge Ze was op een Woenesdeemiddag kommen, et ske- merde al temet en Bethuur had wel zien, dat et. 'n mager zoodje goed was. dat uit de verhuiswagen kwam. Areve stoel en tafel, een tail diggelgoed, een fejoolkist. een stik of t.walef hlompotte, een barre brad boeke enne ja, een tweipersoonsledekant. Bet- buur was al gauw heengaan met een kak- boskip om te luikhooren, want ze was van zelf verlegen benuwd of ze trouwd was enzoo. maar ze was niks waizer worren. Een week later was ze nóg ers gaan. nou et leek wel een epper waifke, wat stas in der doen en leitpn vanzelf, et was er bezem- ekóon en uit de luize, meer ok niet, 's ochens om tien uur 't werk al of. Maar je konne der komime. De kruienier en de bakker hadrie eerst kraigsraad houwen, je moete om je cente denke vanzelf, die fejoolkist, et zou wel zoo'n stik artiest weze, en zokke lui moet je in de gate houwe. ei Maar nei, dat had gien last. burge deid ze niet en klesse an de deur ok niet. Vrindeluk was ze al. dat moste ze der neigeve. De frollie vonde ai- geluk van wel wat al te vrindeluk voor de kirrels. Want kaik ers. gekhaid is niet noodig, waar as je as vrouw allien zainde 1-eite we zegge Kreel Mayer teugenkomme. die om skille gaat. den zeg je gewoon „dag" en niet zoo uithainig van „goeie morgen schillenboer" en teugen de jongelui zeg je gewoon „beu" maar gien ddóaag Nei, zok hoort niet zoo vanzelf. In de skeerwinkel was et vonnis milder uitvallen. Ze vonde et allegaar een pittig ding. met er glande ougies en die mooie krulle Der wazze der al gauw een paar, die toevallig skemereivend om een boskip moste. nei Jan Beers de klokke- smid. die geneven over de nuwe durpsge- noot weunde Ja ok van de ge trouwde kirrels wel. nou ja. je benne wel ders benuwd ei? Aafie van Stralen had 01- levert een goeie oen on zen neus geven. Ft is een groote verkeerde, had ze zaid, dat hew ik al lang skaten, dp kirrels pt houfd op hol hrenge en de huishouwens onge lukkig make. zokkens. Je kennen der gen- dag zege vanzelf, maar depr mee uit. Of 'de kous. Aafie most et ers wete Ollevert Vandaag vangen wij aan mei de publicatie van het eerste van een zestal „verhalen van eigen bodem geschreven in ons eigen Westfrie- sche dialect. Zonder literaire pre tentie, bedoeld onzen lezers een plezierig kwartiertje op lange avon den te bezorgen, omdat men er veel in zal vinden uit. het dage- lïjksch leven om ons heen. had al met er praat Op een Dingesdag- middeg. Ja en nag hillegaar op et daikie. Weer amper een weunen sting. Dat komt, hai was nei de Crisis weest in stad, dm een kallefie meer te meesten, op de viel- sepee vanzelf, en dat ie verom kwam., zat zai hallefweg et daikie op een paaltje te kikkeren, met een lekke band Hai had zen pomp lient en toe wazze ze an de kies raakt. Kres as Bethuur zaid had, ze wou zelf van alles wete maar ze liet er aigen tong niet skrape. Ze had oplesten vroegen of ie in de rouw was Nou nei. had ie zaid. nag niet. maar weerom? Nou omdat je je baard laat staan, had ze zaid op zen stas vanzelf, das toch wel es een toeken van rouw. Weet je dat niet? Nou deer had ie nooit van hoord, had ie zaid. Beerd staan leite? Hillegaar niet. maar et is vendaag pas Dingesdag en ik gaan allien Woenes- dae en Zaterdag nei de skeerwinkel Maa ze had gelaik, hai had een beerd van temet vier dage. Dat Aafie deer nou nooit... Die geloofde et wel. Al wat een man meer heb as een aap heb ie toe. zai die altaid. Nou zeneerde ie zen aigen ai geluk wel puur. Veral toe ze em nag efkes ankeek. zoo skuin uit de hoekies. zelle we zegge De weerlicht. ba' ^afl pr f^e kriebels van over zen reg kregen. Van zokke blauwe ouge zoo blauw as 7.00 blauw as nou niet zoo blauw as potlood, zooas ze wel ders zaide. en ok niet zoo blauw as an Peet Griet es huisje, die met skonmaak nag op et oud of. blauwde eu wittelde Van zok blauw dat temet zwart is uou afain. maar Aafie most et allegaar ders wete Maar hai had maar niks zaid teueeu Aafie, wat niet weet wat niet deert §n as je al een jaar of vaiftien trouwd benne en aldeur met ien en et zelfde waif den kon je der van binne en van huiten ei En je ziene van te voren de bui al ankommen. Dat ie nag ers nei de Crisis most was of et spul sprak weer Dingesdag en Smaandesmiddes nei mellekerstaid had ie zoo langs zen neus weg zaid: Geef men opgnapnerspet ers. ik moet efkes nei et durp, nei de skeerwinkel. Watte. had Aafie zaid. od Maandag nei de skeerwinkel? Das maar ien keer hpurd in de heele vaiftien jaar. dat je Dingosdes te hegraven moste voor Oom Jaap, en toe most ik je der nag temet nei toe skeure En je opgnappersnet op? Ik moet murgen toch weer nei de Crisis had ie zaid Nou wat zou dat, zar weer, deer ben je zoo wel mooi genog voor, of je nou een beerd hewwe of niet, dat kalf kraig je toch niet. Et ben deer toch gien jonge maide ze ker. die je hellepe en aars was st nag niet erg. Niks oor et beurt niet. Nou toe beurde et niet vanzelf, want al praatte je nou ien lang twei breid, as Aafie et niet in der houfd had den was de kous of. Ollevert was toe Dingesdes maar et landpad deurgaan. Dat was wel temet aref uur om, maar hai wou zen aigen zoo niet bai Nellv zien leite. Ja, dat wist ie ok al, dat ze Nelly hiette. Et kleine maidje van Betbuur zaide tante Nelly teugen der, die had ie met twei cente voor een kolkin uit- hoord. Maar nou wou et vanzelf net maar weer daie dat ie der Zalerdesmiddes weer teugen der laif liep, Nelly. Met een beerd van Woenesdag of. zoo van de bouw met de prut toe zen kniese en een kladdige kiel an. En nou was et nag erreger, nou in de Holleweg en deer was et nag veul ienlijker as op et daikie. Hai had er groet en ze had verom groet. En hai had vroegen hoe et nou met de band gong. En ze had zaid van best. Toe had ie niks meer zaid, want weer zei ie over prate, over zijn nuwe veers die zoo best anpakte, over de voerbiete of dat de melk weer een cent duurder was bai twei weke leden? Dat is gien praat voor zoo'n maidie. Maar toe had ze vroegen of er nocit niks te doen was in et durrep, van uitvoe- rings en zoo. Toe had ie zaid van de rede- ra ikerskam er, weer ie ok werrekend lid van was en hai had een stikkie van zen rol dein in et nuwe stik... Ja onwais as je et goed nagane aigeluk, maar et gong zoo maar. En leit Nelly dat stik nou ok kenne ender ok ers in meespeuld hewwe... De rol die nou Aafie had en weer hai met beur in zooene most. Want al was et op te- neel, Aafie had zaid, ik die rol en aars niet meespeule, et geeft maar anstoot. Nou, toe had zai ok een stikkie van der rol dein. Et was de klucht, deer zoomaar in die Holle weg hillegaar met de meniere der bai. Maar das ze an dat gedeelte toe wazze van dat zoenen was ze krek ophouwen... Maar ze had mooiere houdings as Aafie dat had ie wel zien... Seivens was et pandoorrondje, maar Ol levert maakte der niet veul van. Aafie be gon al brikker te kaiken want hai was beur maat nag al ders, en oplesten had ze de kaarte op tafel gooid. Das gien speulen had ze zaid, kirrel je hadde tweihonderd in roem van vier boere, en je verzake. Ja, ze bad gelaik, maar hartenwaif die rooide wel wat op Nelly en deer had ie aldeur nei ke ken, en in die stomme boere had ie gie niensen erg bad vanzelf... Et pandoorrondje was metien bedurreven. Ik weet niet wat hai heb had Aafie foeterd teugen de are pandoorders Jan en Laip, de molen lou'pt bai Ollevert of en toe deur de vang, wul je dat glouve? Maar ja, ze most ok ers wete, Ollevert bad zurrege, zwere zurrege... Wat most ie? Je moste toch wel blind weze or# niet in de gate te hewwen, dat Nelly, je zagge et meer en hai had er wel van lezen ok... een stas maidje die et van een boerejoen te pakken kregen had. Maar dat was op rottekruid uitloupen, maar dat deid ie in 's wereLs dage niet. Want hai hield toch aigeluk groot van Aafie ok al was et een krates van een waif... hai wist best hoe er in et durrep over Aagie kiest wier en dat ze hem wel ders een Jan Hen vonde... Hil legaar ongelaik hadde ze niet, hai had Aafie dalek op een kort bit raie moeten, maar as je die waive ienmaal een vinger geve... Ja, vaiftien jaar trouwd was ok niet niks, hai was zeuven en twuntig en nou twei en veertig, dat klopte... Aafie was nou vaif en veertig worren en Nelly... nou me skien vaif en twuntig... En zoo maar van Aafie en de boel of... Et was een stap. Fn wat een skandaal zou et geve in et durrep. He je et al hoord? Ollevert Biemsterboer is wegloupen met dat waifie dat iemesles- ten met de weun in et kluiske van Wouter Vel kommen is... Eerst skaie van Aafie, hai wou eerluk blaive... want zooals je dat wel in de boeke van et Nut leze, van zoo'n me- tres en je aigen waif ok anhouwe, was niks... Et most nou maar beure, deurzette, maar deur de zure appel baite... As ie Nel ly weer teugen kwam en ze keek em weer zoo an, den zou is der gewoon over begin ne... De Donderdag, hai was gien snotjo'en meer... en den zou ie der met Aafie over prate... Dat was et erregste nag... Dat wier avvekat.ewerk vanzelf, en dat zou gien beet je koste. Aafie most maar uitbesteed, of zok of zain... Goed dat ze gien jo'ens had de. aars kon der hillegaar niks van beure. Van uit de veerte had ie Nelly nag een paar keer zien en ze had weer nei em zwaaid... Toe, op een Woenesdese skeereivend liep ze voor em uit. Et was mooi helder weer, de maan derbai, en hai zag et dalek. Maar hai gong er niet achteran. Eerst ers kaike weer ze nei toe gong. De kant van spoor uit, laikt et wel. Ja, das nou nag een heel end. en ze moet vast deuze kant weer op kom me. docht ie. En metien was ie beslo ten. Hai zou er strak kwansuis teugenkom me. maar den niet op et daikie en in de Holleweg met een beerd van vier dage, maar gnappies skoren. Hai had zen op- gnappers pet opzet en een sköon overhemd antrokken, of ie et luchte konNou ja, overstii had ie et dein, want Aafie was om do thee en die kwam met et voorleste bus- sip thuis dat hai had et raik allien had. Twei keer skere had ie zaid en met luehtgoed ofspuite. Je moete toch niet te vraien had die bar re box vroegen, of is et errefdeel van Peet Ma loskommen? Ollevert had krek dein of ie niks hoord had. Wat had die snotskraper der mee nöodig? Dat is klaar was, et gong gauw, hai was allien, alles liep mee veneivend, gong ie ok de kant van spoor uit. El was toch niet niks, docht ie... een heele stap... en goed was et aigeluk ok niet... Aafie zou et. vast r:iet doen, met are gaan, azze ze maar nei der keke zette ze der stekels al op... Nou ja, hai was nag niet met Nelly weest... Maar wie in gedachte zondigt ei... Dat mag je ok niet uitpoese. Tjo, zen hart bomde hillegaar. Zou is maar niet vcrora gaan... Nag twei lanteernpale, docht ie 'en as ze der den niet is, den gaan ik. Das ien... das twei... Wat nou... Ollevert stond stil... Tjo wat was et hier einluk... Zoo'n maidje durfde toch maar... Kaik deer gor.g et spoor in de veerte... de lichies van de kepees kon je zien... Nou veruit, nag twei lanteernpale... Hé... deer laikt wel wat an te kommen... Vollek van spoor of zeker... Wie zouwe et weze... Ollevert wachtte et efkes of, onder.de lanteem... Toe was et of zen hart stilstond. Nelly, met... een aar... Hai had gien taid om te bedenke wat of ie nou doen zou, want ze had em al zien. En ze lachte, en ze zai: Aah... daar heb je waarempcl Olvert nog... Dóag... Kijk Lou dat is nou dat typi sche ouwe ventje waar ik je over schreef... Maar hij heeft zich geschoren... Wat jammer... anders is ie véél leuker... Dit is nu mijn man, Olvert, die is op de groote vaart zie je en zijn schip is binnen. Fijn hè? Daaag. De groote fcguur in de blauwe zeimans- uniform en de klaine in die parmantige houge leersies, vervaagden in het duister van de Novembereivend... Ollevert gong langzaam verom. Teugen- wind en zijn strakgeskoren wange begon- ne te gloeien en te steken... Intiensen gong ie harder, temet op een draf. Et luehtgoed zoomaar in de week wat zou Aafie denke? Efkes stopte ie bai een winkel, kwam er met een pakkie weer uit. En toe op huis an, as een haan van een stooterAs Aafie nag maar niet verom was... Zen ouge wazze open gaan... en et was goeie zoo. Ouwe ventje ouwe ventje zong de wind deur de kale takke van de aipenboome Mal was ie weest, ja Stapel Aafie was nag niet thuis en bai de pomp op de koegang wist ie zen aisen geurvrai te kraigen Toe gauw zen skone overhemd uit Toe kwam Aafie thuis. Ze had nag gien iens zaid dat ie de groete hewwe most, dat ie der er et zakje al gaf. dat ie mee nomen had. Een hallef pond dikke spikkelaas. Voor jou, zaidie, ik ben Sunterklaas teu- genknmmen. Aafie snapte der niet veul van Hai was een rare hapskeer en dat zou ie wel blaive ok. En de are eivund, toen ze bai Jan en Laip te pandoren wazze, kreeg ie kaai'te kaarte as in gien jare Gelukkig in et spel, ongelukkig in de liefde, plaagde Laip em Zoo is et net, zai Ollevert i g s Efgé. (Alle rechten voorbehouden)".

Schager Courant | 1941 | | pagina 5